Franklin Delano Roosevelt redder van een natie Amerikaans historicus beschrijft de voorgeschiedenis van de Ellende en honger in de V.S. far Ij Burgemeester van Rotterdam over de subsidiëring van kerkenbouw Zelfstandigheid der kerk genootschappen in geding EEN DRIETAL PRESIDENTEN Het enige dat wij te vrezen hebben is de vrees zelf Kritiek op het rapport-Sassen Mevr. Roosevelt bij Khroesjtsjev Ik ben niet geschikt voor dit ambt" Brand in veiling te Sittard Schip aan de grond bij Hongkong DE VERENIGDE STATEN TUSSEN 1919 EN 1933 Poging om gewezen Sovjet-agent te vergiftigen Meer dart een ton schade Inbraak te Rotterdam Christelijk overheids personeel zeer ontstemd 6 ZATERDAG 28 SEPTEMBER 1957 PAGINA 7 Franklin Delano Roosevelt werd president in een van de meest donkere uren van heel de geschiedenis van Amerika. Een vierde deel Van de arbeiders in de Verenigde Staten was zon der werk. Meer dan twintig procent van de leer lingen van de openbare lagere scholen leed aan ondervoeding. In New York en Chicago werden „hongeroptochten" gehouden en ook onder de boeren was de ontevredenheid groot. In de staat Iowa hielden de boeren melkwagens aan, om ver volgens de melk in een sloot te laten weglopen. In New York leefden tallozen van de steun, hetgeen betekende dat hele gezinnen het met nog geen twee en een halve dollar in de week moesten doen. Rondom de grote steden woonden families in geïmproviseerde bouwsels van zeepkisten en golf- ijzer, in afgedankte auto's en in tenten van oude doeken. Op de vuilnisbelten zwierven drommen mensen, die nog naar wat eetbaars zochten. Het is deze sfeer van ellende en armoede, die uit voerig geschilderd wordt in een zojuist verschenen werk van Arthur M. Schlesinger Jr., hoogleraar in de geschiedenis aan de vermaarde universiteit Harvard. Het boek is het eerste in een serie over „Het tijdperk van Roosevelt". Het deel dat nu gepubliceerd is houdt zich bezig met de periode 1919-1933, dus met de jaren die vooraf gingen aan de New Deal. Het is een verhandeling over het ontstaan van de „Depression". Wij zien hoe het idealisme van na de eerste wereldoorlog geleide lijk aan plaats maakte voor de bittere ontgooche ling van de crisisjaren. Wij zien hoe de arbeiders en de boeren een kommervol bestaan leidden, terwijl een klein aantal grote industriëlen en zakenlieden zich ten koste van de massa verrijkten. De schrijver vertelt ons van de ineenstorting van de beurs van New York in 1929 en van de econo mische chaos die daardoor veroorzaakt werd. Slechts een man van het formaat van Roosevelt kon de natie redden. Doe het zelf sneller met de Remington Copyfix Combi REMINGTON FOTOCOPIEERAPPARATEN Toestand van Nikolai Khokhlov ernstig De gemeentelijke autonomie De pastorieën Gevaren Zware eis voor Haags hof Franklin D. Roosevelt (19331945): „I pledge you, I pledge myself, to a new deal for the American people". Advertentie Het zelf vervaardigen van haarscherpe fotocopieër. bespaart U tijd en geld. iff vraag de dichtstbij- zijnde man van Remington om alle inlichtingen. Van alk document, elke acta in één minuut aan copi#, dia mat hand' en kanttekening geheel aan hal origineel gelijk UI fAUmtXJACERS OEB EXIGENCY IbAsn» fjucfctd* Cinttu» iMmarie* MafltncH ®««iBon4 darren G. Harding Witte Huis is een gevangenis "Het tijdperk van Franklin Roose velt", aldus Prof. Schlesinger, „deelt de geschiedenis van de Verenigde Sta ten in tweeën. Het is de grote schei dingslijn geweest in het leven van de natie". Vóór dit tijdperk koesterden de Amerikanen een opgewekte illusie van veiligheid. Daarna beseften zjj dat zij de wereld nooit meer zó zouden kun nen zien als vroeger. Drie en dertig dagen voor Roose velt president van de Verenigde Sta ten werd, was Hitier kanselier van Duitsland geworden. Het duurde lang voor de democratische landen, in clusief de V.S., beseften welk ge vaar hen bedreigde. Maar Roosevelt was onder de leiders van de Wester se naties de eerste die de conse quenties van het beleid van de Führer voorzag. Als bestrijder van het nationaal-socialisme en het Duit se imperialisme heeft F.D.R. zeer grote verdiensten gehad; helaas heeft hij echter die andere „Führer", Sta lin en diens Sovjet-imperialisme on derschat. Prof. Schlesinger, die te recht grote bewondering heeft voor wat Roosevelt voor de economische opheffing van Amerika en voor de strijd tegen het Derde Rijk heeft ge daan, zwijgt in dit eerste deel van zijn serie nog over Roosevelts rol in de oorlogsconferenties met Stalin. Het zal interessant zijn te zien wat de hoogleraar in een van zijn vol gende boeken bijvoorbeeld over Yal ta weet te vertellen. Schlesinger heeft zijn boek over „De crisis van de oude orde" in twee de len verdeeld. In het eerste stuk be- ztnoi ,q,„, Paalt h*> zich tot een uitvoerige be- 1933). „Dit schrijving van de „Old Deal"; in het opgelost kon worden, zo getuigde me vrouw Roosevelt na de dood van haar geliefde man. Prof. Schlesinger behoort zelf tot de liberale vleugel van de Democra tische partij. Hij is een groot be wonderaar van F.D.R., maar in zijn boek tracht hij zo objectief mogelijk te werk te gaan, al slaagt hij niet altijd in dit streven. De New Deal was niet onmiddellijk een succes. De grote eco nomische opleving kwam pas met Ame- rika's deelname aan de oorlog. (In 1939, toen Roosevelt al zes jaar aan het bewind was, waren er in Amerika nog 9 miljoen werklozen. Eerst na 1941 schiep de oorlogsindustrie op grote schaal werkgelegenheid) Prof. Schlesinger heeft reeds ver scheidene belangrijke boeken op zijn naam staan. In 1946 kreeg hij de Herbert C. Hoover (1929—1933): „De democratie is geen vriendelijke werk gever". „Pulitzer Prize" voor een werk over het tijdperk van president Jackson, en in 1952 schreef hij een veel ge prezen studie naar aanleiding van het historische conflict tussen Truman en MacArthur over Korea. Schlesingers jongste boek, waaraan hij verscheidene jaren gewerkt heeft, wordt in Amerika al beschouwd als een hoogst belangrijke bijdrage tot de geschiedenis van de V.S. in de eerste helft van de twintigste eeuw. Het van talloze bronvermeldingen en een uit voerige index voorziene deel is een schier onuitputtelijke mijn van kostbaar materiaal voor eenieder die diepgaan de studie wil maken van de Ameri kaanse politiek in de twintiger en der tiger jaren. HANS BRONKHORST „The Age of Roosevelt. The Crisis of the Old Order: 1919-1933" bij Ar thur M. Schlesinger Jr. Published bij Heinemann, London 1957. Mevrouw Eleanor Roosevelt, die op '•et ogenblik een reis door de Sovjet unie maakt, Is gisteren in Jalta op De Krim ontvangen door partijsecretaris khroesjtsjev, met wie zij een „harte- Ulk en vriendschappelijk onderhoud" '•ad, zo meldt „Tass". Mevrouw Roo sevelt zei later, dat Khroesjtsjev een hie uwe oorlog „ondenkbaar" had ge- hoemd en dat hij haar overleden echt genoot had geprezen. Mevrouw Roosevelt is inmiddels naar Moskou teruggevlogen. In Jalta kwam President Franklin Delano Roosevelt srnen met Stalin, Winston Churchill andere geallieerde leiders tegen het e'hde van de tweede wereldoorlog. De Russische vluchtelingenorgani satie in West-Duitseland, N.T.S., heeft {•ekendgemaakt, dat er twee weken ge- Jaden een poging ts gedaan de voor- Jjjalige agent van de Russische gehei de dienst, kapitein Nikolai Khokhlov, vergiftigen. Khokhlov is drie jaar seleden naar West-Duitseland gezonden <le leider van de N.T.S., Georgi Oko- !°vitsj, te vermoorden. Hij was in het "*zit van twee geluidloze elektrische pis- "ien en twee speciale pistolen, waar- jJ*ee met potassium cyanide bestreken j.?gels konden worden afgevuurd. "okhlov en zijn beide Duitse helpers il„ ten z*c'1 echter niet van hun op lacht en meldden zich bij de Ameri- aanse autoriteiten. -Khokhlov vertrok toen naar de Ver hal8 S, Staten, maar hij keerde onlangs cnJJT F''ankfort terug om daar een anti- hen"IVhistische conferentie bij te wo- sev>', Le was uitgeschreven door „Pos- het tijdschrift van de N.T.S. week zondag is hij met rnstige vergiftigingsverschijnselen ziekenhuis te Frankfort opge- ern fn' z'Jn toestand is nog steeds ho+Ü -e' a' heeft zich een lichte ver siering voorgedaan. een uSS?v" Publiceert over drie weken Vp„ h, dat Khokhlov heeft geschre- WewJer ervaringen en dat „Ge wetensvrijheid" zal heten. tweede schetst hij de carrière van Roo sevelt tot 4 maart 1933, de dag van zijn inauguratie in Washington; de dag waarop de nieuwe president zijn volk moed insprak met de historische woor den: „Het enige dat wij te vrezen heb ben is de vrees zelf". Franklin Delano was een telg uit een voornaam en welgesteld geslacht. Hij bezocht achtereenvolgens de exclusieve middelbare school te Gro- ton (waar bijvoorbeeld ook Harriman en Acheson geweest zijn) en de univer- „i Harvard. Roosevelt, die aan vankelijk jurist was, ging al jong in de politiek. Hij werd gekozen in de Senaat van de staat New York, waar zun kwaliteiten dusdanig de aandacht trokken, dat hij naar Washington werd geroepen om er de functie van onder- minister van Marine te vervullen. Ver- volgens zag hij zich gekozen tot gou verneur van de staat New York welk ambt hij nog vervulde toen de Demo cratische Conventie van 1932 hem als candidaat voor het presidentschap aan wees. (De verdeeldheid in de partij was echter nog groot en aanvankelijk scheen het of de Conventie aan Al Smith in 1928 de rivaal van Hoover de voor keur zou geven). Roosevelt, die in de verkiezings campagne uiteraard tegen Hoover uitkwam, wist de wedloop naar het Witte Huis te winnen. „De democra tie is geen vriendelijke werkgever", schreef Hoover later, naar aanleiding van zijn verkiezingsnederlaag; „De enige manieren om af te komen van een ambt waarvoor men werd ge kozen zijn: ziek worden, doodgaan °f er zich uit laten trappen". Hoover kon zijn nederlaag maar moeilijk ver kroppen. Tot op de dag van Roose velts inauguratie toen de twee ge zamenlijk door de straten van Washington reden bleef zijn hou ding tegenover zijn opvolger stroef en bijna onvriendelijk. Prof. Schlesinger vertelt uitvoerig van Roosevelts moedige strijd tegen de vreselijke ziekte, waardoor hij op 39- jarlge leeftijd werd getroffen: de kin derverlamming. Met kolossale wils kracht wist hij zich over deze handi cap heen te zetten, waarbij zijn echt genote hem tot grote steun was. De behandelende geneesheer, die later in het Witte Huis zijn lijfarts werd, heeft van Roosevelt gezegd, dat hij nooit ook maar één ogenblik medelijden met zïch zelf toonde. Hij was een geboren optimist, Wiens opgewektheid en zelf vertrouwen als het ware van hem uit straalden op hen die in zijn omgeving waren. Hij geloofde dat iedere crisis Calvin Coolidge (19231929): „The chief business of the American people business". De burgemeester van Rotterdam, mr. G. E. van Walsum, heeft de raad een uitvoerig schrijven doen toeko men, waarin hij zijn persoonlijke ge dachten ontvouwt omtrent de vraag, of de bouw van kerken al dan niet door de overheid dient te worden ge subsidieerd. Als leidraad volgde mr. van Walsum het rapport van de com missie-Sassen, waarmee hij het overi gens op menig punt oneens blijkt te zijn. Op grond van zijn diepgaande studie van deze materie geeft hij de raad in overweging om, onafhankelijk van waartoe de regering mocht be sluiten, de subsidiëring door de ge meente Rotterdam te beperken tot de kerkenbouw in nieuwe wijken, en wel tot een maximum van 50 pet der stichtingskosten. Binnen die grens zouden zijns inziens de subsidiebedra gen van geval tot geval vastgesteld behoren te worden. Pastorieën wil de burgemeester van deze regeling uit sluiten, omdat de betekenis van dit type woongebouw bij de verschillen de gezindten een uiteenlopende waar dering geniet, en aldus onbillijkheden in de hand zouden kunnen worden ge werkt. Mr. van Walsum wenst overi gens eerst het einde van de finan ciële moeilijkheden af te wachten al vorens de regeling te effectueren. Een en ander stelt hij ter discussie van de raad, waaraan dit enige tijd geleden was toegezegd. De burgemeester van Rotterdam kri tiseert het rapport-Sassen allereerst uit de gezichtshoek van de gemeentelijke autonomie. Hij kan zich met de stel ling verenigen, dat vooral de centrale overheid tot taak heeft subsidies te be palen, en wel omwille van de unifor miteit van de subsidiëring. Maar het argument, dat deze centrale overheid beter in staat zou zijn om de doeltref fendheid van de beschikbaar gestelde gelden te beoordelen dan de lagere overheidslichamen, acht hij aanvecht baar. De burgemeester gaat hier ech ter verder niet op in. Deze argumen tatie, zo zegt hij alleen, heeft een cen tralistische strekking en prikkelt daar om tot tegenspraak. De heer van Wal sum maakt zich geen zorgen over een ondermijning van de gemeentelijke autonomie, zo blijkt even verder. Hij deelt althans de bezorgdheid van de hee Arkema, die in de commissie de Ver eniging van Nederlandse Gemeenten vertegenwoordigde, niet. De subsidië ring van kerkenbouw acht hij duidelijk een rijksaangelegenheid, en aanvullende regelingen in de gemeenten zouden de uniformiteit maar in gevaar kunnen brengen. De burgemeester constateert ver volgens, dat als rechtsgrond door de commissie niet is aangevoerd, dat de ovex'heid geroepen is om de dienst van God te bevorderen. Dit lijkt hem juist, omdat anders de overheid zich onherroepelijk met de waarheids- vraag zou moeten inlaten. En er be staat immers geen overeenstemming tussen de kerken wat onder de dienst van God moet worden verstaan. Mr. van Walsum vraagt dan aan dacht voor die groepen die niet tot een kerkgenootschap behoren, maar voor wie het geestelijk leven in algemene zin een betekenis heeft die hjj vergelijkt met de betekenis die het godsdienstige en kerkelijke leven voor die andere groepen heeft. De burgemeester noemt het weinig meer dan struisvogelpolitiek dat de commissie-Sassen zich aan de beantwoording van dit vraagstuk ont trekt. Het hangt z.i. ten nauwste samen met de hele materie en komt vroeg of Iaat toch aan de orde. Rotterdams burgemeester meent dat er geen ontko men aan is om te erkennen dat orga nisaties die buiten kerkelijk verband het geestelijk heil willen bevorderen van bepaalde groepen, met goed recht aanspraak kunnen maken op een over eenkomstige behandeling door de over heid. Waar men het één doet kan men in beginsel het ander niet laten, zelfs te minder waar het een minderheid zou gelden. Nadat de heer van Walsum zich heeft afgevraagd of het niet onbillijk zou zijn de protestantse kerken financieel ge sproken de dupe te laten worden van het feit dat zij het celibaat niet ken nen en de predikanten moeilijk in pas torieën kunnen worden ondergebracht voor welke woongebouwen de com missie-Sassen wél subsidie wenst onthult hij zijn bezwaren tegen de sub sidiëring op basis van de betaling van een percentage der stichtingskosten. Onder de schijn van een rechtvaardige behandeling zuilen daardoor echter rij ke kerkgenootschappen naar verhou ding beter gesubsidieerd worden dan de minder met middelen bedeelde. Met name in Rotterdam zouden dan be paald ongewenste toestanden kunnen gaan heersen. rn zijn verdere studie geeft de bur gemeester te kennen moeilijk in te kunnen zien. dat de toegenomen taak van de kerk voor de overheid een reden zou kunnen zijn om de kerken tegemoet te komen. Voorts trekt hij in twijfel of de kerken er inderdaad niet in kunnen slagen de kostenstij gingen voldoende uit eigen bronnen op te vangen. De overheid zou daar omtrent eerst nader geïnformeerd moeten zqn, en hiermee raakt de bur- 1i het grootste deel van de twintiger jaren is Ameri ka niet erg gelukkig ge weest met zijn presidenten. Acht jaar lang, van 1921 tot 1929, hebben de Verenigde Staten een krachtige rege ringsleider moeten ontberen, en gingen er van het Witte Huis geen grote initiatieven uit. Eerst de verkiezing van Herbert Hoover opende een nieuw perspectief. In het jongste boek van de Ameri kaanse historicus Schlesinger worden ons frappante dingen verteld over de drie Repu blikeinen, die, na Wilson, achtereenvolgens tot presi dent van Amerika werden gekozen. Harding, de man die re geerde van 1921 tot 1923, zou looit de hoogste post in zijn xand bekleed hebben, als de Republikeinse Conventie van 1920 een werkelijk sterke fi guur had gewild. Maar de verdeeldheid onder de gede legeerden vas zo groot, dat men tenslotte besloot tot een onbetekenende kandidaat; tot een man, die althans voor geen van de diverse stromin gen onaanvaardbaar was. Een andere factor, die Hardings wonderlijke opkomst be paalde, was de "erzucht van zijn vrouw, die het in haar hoofd gezet had, dat zij nog eens het Witte Huis zou be wonen. Harding interesseerde zich meer voor bridge-spelen dan voor de staatszaken die zijn aandacht vroegen. Van het presidentschap zei hij eens: „My God, this is a hell of a job!", en bij een andere gelegenheid klaagde hij: „Dit Witte Huis is een gevange nis. Ik kan nooit eens weg van de mensen, die me voort durend achterna lopen. Ik zit in een kerker. Ik ben niet ge schikt voor dit ambt, en ik had hier nooit terecht moeten komen" hoogst verantwoordelijke taak als zijn voorganger. Van Coolidge is het gevleu gelde woord: „The chief business of the American people is business". Voor hem was „business" een soort religie. „Wie een fabriek bouwt, bouwt een tempel", zei hij. Hij had de grootste verering voor Amerika's Dat er onder Harding nog machtige zakenlieden en hij iets in Washington gebeurde, was vooral te danken aan het feit, dat de man bekwame mi nisters had, als bijvoorbeeld Wallace en Hoover. „Ik kan niet hopen, dat ik een van de grote presidenten zal zijn", zo verklaarde hij eens tegenover een journalist, „maar mis schien zal men mij herinneren als een van de meest gelief den". Toen Harding tenslotte (nog voor zijn ambtstermijn verstreken was) plotseling overleed, was met hem wel licht de meest onnozele pre sident heen gegaan, die Ame rika ooit gekend heeft. aar de goedgeklede, zelfgenoegzame en cy nische Yankee, Coo lidge, die vervolgens het Witte Huis betrad, kweet zich al even slecht van zijn vond, dat de regering zich eigenlijk niet met de natio nale economie moest be moeien. Uit principe werkte hij zo min mogelijk. De ce remoniemeester van het Witte Huis vertelde later, dat hij nooit een president gekend had, die zó veel sliep, en Coolidge zelf schreef in zijn „Autobiogra fie": „Je moet nooit iets doen wat iemand anders nog voor je doen kan". Hij was ook de opvatting toegedaan, dat de dingen, die hij niet zei, hem ook niet in moei lijkheden konden brengen, en bijgevolg hulde hij zich in de grootst mogelijke zwijg zaamheid. Het personeel van het Witte Huis mocht hem niet. Soms riep hij met de bel in zijn kamer al zijn be dienden op, om dan meteen te verdwijnen; en hij had dan een kinderachtig plezier in de verwarring, die hij te weeg gebracht had. Het is verbijsterend te bedenken, dat het Amerikaanse volk in 1924 Coolidge nog eens vier jaar aan de macht liet. De uitslag was typerend voor de apathie van een natie, die geloofde in de slogan „Keep Cool with Coolidge". Van Hoover, die in 1928 werd gekozen, zegt Schlesin ger, dat geen president ooit zó hard werkte. Hij stond iedere morgen om zes uut op, besteedde drie kwartier aan sport, om fit te blijven, ontbeet en zat prompt om half negen achter zijn schrijf- j tafel. Zonder onderbreking werkte hij door tot elf uur i 's avonds, terwijl hij aan één stuk door lange, dikke siga ren rookte. „Ik ben zo moe", zei hij soms, „dat al mijn botten pijn doen". Hij kon zich nooit eens echt ontspan nen, en iedere interruptie van zijn werk irriteerde hem. Nooit zag men hem lachen, en toen een van zijn secretarissen hem zei, dat hij toch wel eens een grapje kon maken, antwoordde hij: „Ik heb wel wat anders te doen, als een natie in brand staat". Schlesinger, die voor de nietsnutten Harding en Coolidge geen goed woord heeft, geeft in zijn boek blijk van groot respect voor de derde Republikeinse presi dent, die in de twintiger ja ren het Witte Huis betrad. In een fustenloods van de coöperatie ve fruitveiling Sittard en omstreken te Sittard is vrijdagavond brand uitgebro ken. Daar in de loods een grote voor raad lege kisten lag opgeslagen, greep het vuur snel om zich heen en stond het gebouw vrij spoedig in lichter laaie. De brandweer van Sittard kon niet meer verhinderen dat van de ruim 100.000 kisten er minstens 30.000 totaal verbrandden. Van de loods brandde twee-derde gedeelte af. Daar alle overige bedrijfsgebouwen volledig zijn gespaard, komt de Sittard- se veiling niet stil te liggen. Ofschoon de gemeentepolitie van Sittard ons vrij dagavond nog niet definitief kon mee delen wat de oorzaak van de brand is, wordt toch algemeen aangenomen dat de brand door twee vuurtjes stokende kwajongens uit Sittard is aangestoken. Naar verluidt zijn beide belhamels reeds door de politie achterhaald. De schade wordt op meer dan een ton ge schat. gemeester een zeer belangrijk facet: de vrijheid en zelfstandigheid der kerkgenootschappen, welk facet hij eveneens uitgebreid bespreekt. Het behoort tot het wezen van de kerk, zo formuleert hij, dat zij zich ge roepen kan achten de overheid op grond van de boodschap die haar is toever trouwd, tot de orde te roepen, of zich zelfs tegen haar te keren, en dan is het gevaarlijk tot op zekere hoogte fi nancieel afhankelijk van haar te zijn. Voorts is een algemeen geldende sub sidiëring van de kerkenbouw een prin cipiële stap verder op de weg van de voortgaande bemoeiing van de overheid met het maatschappelijk leven. De bur gemeester komt dan tot zijn in de aan hef vermeld voorstel, omdat daartegen geen bezwaren van principiële aard kun nen aangevoerd worden en het ander zijds in het belang van de gemeente is het normale leven in de nieuwe wijken zo snel mogelijk tot ontwikkeling te brengen. Maar, zo waarschuwt hij el ders, doen de kerken er wel verstan dig aan om voor de schotel linzenmoes van een verlichting hunner financiële moeilijkheden hun eerstgeboorterecht van vrijheid en zelfstandigheid te ver kopen? (Van onze Haagse redactie) De procureur-generaal bij het ge rechtshof in Den Haag heeft tegen twee mannen uit Rotterdam en Schiedam, die in Rotterdam in een perceel aan de Pieter Postlaan hadden ingebroken en een buit hadden meegenomen van vier entachtigduizend gulden, drie jaar ge vangenisstraf met aftrek en ter be schikkingstelling van de regering ge vorderd. De Rotterdamse rechtbank had de oudste van de twee, een drieënveertig- jarige Rotterdammer, veroordeld tot drie jaar en zes maanden gevangenis straf. De ander, een negenentwintig jarige Schiedammer, had drie jaar ge vangenisstraf gekregen. Op verzoek van het hof waren beide verdachten psychiatrisch onderzocht. De zaak was al eerder in behandeling geweest. Aanvankelijk had de Rotter dammer ontkend de inbraak te hebben gepleegd. Later gaf hij de inbraak toe. De Schiedammer vertelde het hof tien duizend gulden aan de inbraak te heb ben verdiend. De beide raadsheren waren het er niet over eens wie het initiatief tot de inbraak had genomen. Het hof zal op 11 oktober arrest wij zen. De bondsraad van de Nederlandse christelijke bond van overheidsperso neel is te Utrecht in vergadering bijeen geweest ter bespreking van de situatie, die is ontstaan door het niet verkrijgen van overeenstemming in de vergade ring van de centrale commissie voor georganiseerd overleg in ambtenarenza ken van 25 september inzake de sala riëring van lagere- en middelbare amb tenaren. De bondsraad sprak zijn grote ont stemming uit over het door de regering ingenoemn standpunt. Met name was hij er ten zeerste over verontwaardigd, dat de door de drie centrales ingedien de zeer reële voorstellen zelfs niet door de regering konden worden aan vaard als object van bespreking in het overleg. Hoewel begrip kon worden opgebracht voor de moeilijkheden der regering in zake de bestedingsbeperking stelde de bondsraad, dat met enige goede wil zeer zeker de middelen zouden kunnen worden gevonden, om aan de gerecht vaardigde verlangens der organisatie te gemoet te komen. De Engelse kroonkolonie Hongkong is geteisterd door een wervelstorm, die de naam Gloria kreeg en een snelheid van ruim 180 km p/u ontwikkelde. Een van de slachtoffers van de wervelstorm was het Nederlandse vrachtschip „Tjibantjet", dat tijdens de storm trachtte de haven binnen te lopen en op de kust werd gewor- uen, waardoor er eert gat in de romp van het schip kwam.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 7