in Oostenrijk proeftijd zijn NeJÜDAHPO Staking ten dele geslaagd Van horen en zien gesproken Satellite! De grens der bezuiniging Bewogen historie na Franz Josef Met niets méér dan de Sakburger Festspielewat JVeense charme en de ontvangst van Russische bezoekers in de wijngaardenschiet het in zijn Europese missw tekort Koeznetsov pleit voor top-overleg Sovjet-raket In Argentinië Zwerftocht van Amerikaan Chrissemeuje 108 jaar a Bridgedrive met 2100 deelnemers 27 arbeiders weer aan het werk Na Amsterdam weer een paspoort? lllillli TV-maatschappijen gaan samenwerken Minder communisten in Italië 8 ZATERDAG 28 SEPTEMBER 1957 PAGINA 9 4 Prins Wan niet welkom in Rusland Opleiding voor serveerster Hoofdredacteur „News Chronicle" treedt af Ten bate van Rode Kruis Te Alphen aan den Rijn Dr. T. Springer hoogleraar aisar Rudolf Schwarz Experimentele muziek Don Giovanni de éeA-fubttm. dktoebmstf Onwaarschijnlijk groot is de schare van hen, die bij de aanblik van Schöbrunn, de Hofburg of Mayerling overhellen tot de gedachte, dat de Oostenrijkse geschiedenis niet verder gaat dan tot en IT1J*t keizer F ran/- Josef. De eerste en de tweede republiek worden ervaren ais voet noten bü het keizerrijk. Menigeen wordt aan de afsluiting van het Oos tenrijkse staatsverdrag, op 5 mei 1955 in het slot Belvedere, slechts herinnerd door een fraai geetiketteerde fles Dürn- steiner Katzensprung, niet alleen ge schonken aan de ministers Dulles, Mo- lotov, Macmillan en Pinay, maar ook en masse verkocht aan de honderddui zenden toeristen, die na de aftocht van de Kussen Oostenrijk kwamen binnen vallen. Namen van staatslieden als Seipel, Schober, Bauer, Renner, Scharf, Raab en Figl missen de magische klank van Metternich en Schwarzen- berg. Na de periode van full employ ment voor de Habsburgers, na Mo zart, Fischer von Erlach en Grillpar- zer schijnt de Oostenrijkse geschiede nis voor velen de ware fleur en kleur te hebben verloren. De correspondent in Wenen van de Daily Telegraph, Gordon Shepherd, is het met deze nos talgische zienswijze niet eens. Integen deel, hij zet in zijn jongste boek ,,The Austrian Odyssey" (Macmillan, 1957, 30 sh.) uiteen, dat Oostenrijk m de laatste decennia, ondanks of, juister wellicht, als gevolg van Anschlusz en Sovjet-bezetting een staatsbewustzün heeft ontwikkeld, dat het als keizerrijk nimmer heeft bezeten. Dat wil niet zeggen, dat nu alles en iedereen beter is dan onder de Habsburgers. De ver splintering van het keizerrijk, waartoe de aanzet al merkbaar was bü het dualistisch compromis van 1867, is een van de zinledige gebaren van een vori ge generatie geweest. Het heeft niets opgelost van de problemen in Centraal- Europa en de leuze „kerker der na ties" is veel eerder van toepassing op het huidige systeem van Sovjet-satel lieten dan op de goedaardige despotic, die in de Dubbelmonarchie werd uit geoefend. Doordat de keizerlüke rege ring in 1918 echter de grove blunder beging zich bü het verdrag van Spa tot een duurzaam militair, politiek en economisch samengaan met Duitsland te verbinden, bezegelde zij haar eigen lot. Eén pennestreek veranderde het keizerrijk van een Europese noodzake lijkheid tot een Europees gevaar. De republiek die haar bestaan begon onder de naam „Deutschösterreich" had niet langer te kampen met de centrifugale bewegingen van de natio nale minderheden. Maar m plaats daar- van ervoer zij nu de hypnotische aan- trekkingskracht van het Duitse broe dervolk in het noorden. Het Verdrag van Saint Germain kon de Anschlusz verbieden, maar een Oostenrijks staatsbewustzijn en een parlementaire traditie kon het niet uit het niets te voorschijn roepen. Oostenrijk werd de Staat wider Willen". Het Oostenrijkse parlement werd een paskwil, die ten slotte zichzelf buiten spel plaatste. Gordon Shepherd merkt terecht op, dat er in het keizerrijk altijd „minder ge vaar had bestaan voor een rel over het kiesrecht dan over de nationaliteit van de stationschef van Pardubice Lange tijd is de Oostenrijkse zelf standigheid uitsluitend het produkt ge weest van tegengestelde krachten in de internationale politiek. De felle partij twisten tussen christen-socialen, socia listen en pan-Germanen in het binnen land waren het tegendeel van een bij drage tot 's lands stabiliteit. Engelbert Dollfuss, wegens zijn postuur „Miffimettemich" bijge- n&arnd, heeft met meer raffinement dan scrupules een eind gemaakt aan de uitwassen van de parlementaire democratie, maar ook van de par lementaire democratie zeil. In het licht van de jongste gegevens schijnt het overigens, dat bnepnera, door niet te spreken over de verant woordelijkheid voor de burgeroorlog van februari 1934, wat al te liefderijk omspringt met Dollfuss en Mussolini. Het Vaderlandse Front, dat Dollfuss tot stand bracht, was volgens zijn medestanders een autoritair middel om tot de corporatieve staat te ge raken. De socialistische émigré's noemden het de organisatievorm van het „Austro-fascisme". Gordon Shepherd vergelijkt de twee laatste Oostenrijkse kanseliers vóór de Anschlusz, Dollfuss en Von Schusch- en hij doet geen poging de zwakheden van de laatste te bemante len Het verschil tussen beiden, zegt hü.' wordt het duidelijkst opgeven door de behandeling, die ffiüer hen beiden liet ondergaan. „Dollfuss we door Nazi-moordenaars in zijn werk kamer neergeschoten, Von Schuschmgg werd naar Berchtesgaden ontboden en daar afgebekt." Maar tegen die tijd lag het lot van Oostenrijk al met meer in handen van de regering te Wenen. Het „Stresa- front" was ten onder gegaan in de wolken mosterdgas boven Addis Abeba en tegelijk daarmee waren zowel Oos tenrijks kansen op behoud als Europa's hoop op vrede de bodem ingeslagen. In deze episode komen we de kille figuur tegen van dr. Arthur Seyss-In- ouart. Hij, Glaise-Horstenau en Wolf waren geen nazi's van oorsprong, schrüft Gordon Shepherd, maar katho lieke pan-Germanen van de meest ra dicale soort. Zü probeerden met beide benen op Oostenrijkse bodem te "lu- ven staan, maar klopten om steun en leiding meer bij Duitsland aan dan welke andere quasi-patriottische groep ook. Op het eind raakten zü natuurlijk hun evenwicht kwijt, maar verraad was eerder het resultaat dan het mo- tief van hun houding. „Seyss-Inquart is wellicht het klas sieke voorbeeld van die Oostenrijkse schizofrenen, die zich poogden over te geven aan het maximum van pan-Ger- manisme, dat nog verenigbaar was met een fundamentele gehechtheid aan hun eigen vaderland", schrijft hij. Gordon Shepherd heeft zijn best ge daan om een samenhangend beeld te geven van het hier vrijwel onbekende verzet, dat in Oostenrijk al dadelijk na de Anschlusz ontstond en dat in teven jaren nazi-bewind groeide en sterker werd. Al in april 1938 richtte de 26-jarige Augustijn Roman Karl Scholz een verzetsbeweging op en tot aan de meer „professionele" 0-5-bewe- ging van dr. Hans Becker, majoor Szokoll en sergeant Ferdinand Kaes is het Oostenrijkse verzet smeulende ge bleven. Tot opzienbarende wapenfeiten is zelfs de 0-5 niet gekomen, maar anti-Duitse activiteiten onder een volk, dat eerst zichzelf moest overwinnen, was per se al een prestatie. In de oorlog is de kiem gelegd i?oor een eigen Oostenrijks patriottis me. Het Burgtheater in Wenen werd in oktober 1955 niet heropend met een stuk van de ceremoniële Duitse dichter bij uitnemendheid, Goethe, maar met „König Ottokar" van Grillparzer. De tweede republiek begon onder betere voortekenen dan de eerste. De onderlinge krachtsverhouding tussen de drie politieke kampen is vrijwel on veranderd gebleven, maar van de par tij-tegenstellingen zijn inmiddels de scherpe kantjes wat afgegaan. De Oostenrijkse economie staat er beter voor dan tijdens de eerste republiek en de grote vloek, die op de tweede rustte, de Russische bezetting, is in het voorjaar van 1955 opgeheven. Zon- d" binnenlandse problemen is Oosten rijk bepaald niet. Een interessante controverse vloeit bij voorbeeld voort uit het Staatsverdrag. De vroegere Duitse bezittingen werden bü dat verdrag als onvervreemdbaar eigendom aan de Oostenrijkse staat overgedragen. De Volkspartij (de vroe gere christen-socialen), die altijd het meest „staats-bejahend" in politiek op zicht is geweest, voelt in economicis weinig voor staatsoptreden en zou der halve restitutie aan de oorspronkelijke eigenaars willen voorstaan, hetgeen het gevaar van een Duitse economische penetratie oproept. De socialisten daar entegen, wier patriottisme nog in de kinderschoenen staat, zijn geestdriftig vóór het staatseigendom en propage ren derhalve een economische gapg van zaken, die Oostenrijks zelfstandig heid politiek ten goede komt. Maar de beschouwer van het he dendaagse Oostenrijk maakt zich meer zorgen over de rol, die de Oostenrijkse diplomatie zou moeten spelen. De neu traliteit, die het land in mei 1955 is opgelegd, kan op velerlei wü'zen wor den uitgelegd. Het gevaar bestaat, dat Oostenryk zijn neutraliteit te passief zal opvatten. De Oostenrijkers gaan er wel eens wat te veel van uit, dat zelfs de duivel een beminnelijke figuur zou worden, als hij maar lang genoeg in Wenen woonde. Met niets méér dan de Salzburger Festspiele, wat Weense charme en de ontvangst van Russische bezoekers in de wüngaarden schiet Oostenrük in zün Europese missie te kort. Gordon Shepherd onderscheidt in het verleden drie verschillende taken voor het land: de militaire verdediging van west tegen oost, het handhaven van het politieke evenwicht tussen Teuto- nen en Slaven en de consolidatie van de christelijke cultuur en van christe lijke instellingen in het Donaubekken. Voor het vervullen van de eerste taak is Oostenrijk nu te zwak geworden, maar het kan zich van die tweede taak niet zonder meer afmaken, terwijl de derde voor Oostenrijk een levens kwestie is. Het bevindt zich nu in zijn proeftijd. Gordon Shepherd hoopt en gelooft, dat Oostenrijk een missie zal kunnen vervullen in Centraal-Europa, maar hij geeft toe, dat hij zich wel eens zorgen maakt. H. J. NEUMAN Advertentie Temidden van een gezelschap solda teske heren staat hier de kleine Oos tenrijkse kanselier Engelbert Dollfuss, met aan zijn linkerhand bondspresident Wilhelm Miklas. De tweede figuur aan zijn rechterhand is de Heimwehr"- leider prins Starhemberg. De Russische onderminister van bui tenlandse zaken, Koeznetsov, heeft gis teren op een persconferentie te New York gezegd, dat zijn regering „het be ginsel van een conferentie op het hoog ste niveau over de ontwapening gun stig zou ontvangen". Ook zou naar zyn mening een uitwisseling van bezoeken van de Russische minister van defensie, Zjoekov, aan de Verenigde Staten en van de Amerikaanse minister van de fensie, Wilson, aan de Sovjet-Unie „nut tig" kunnen zün. Koeznetsov had zün persconferentie belegd om de kandida tuur van Tsjechoslowakije voor een ze tel in de Veiligheidsraad te verdedigen tegen die van Japan. Maar hü verklaar de zich ook bereid vragen over andere onderwerpen te beantwoorden. Een Iers voorstel om tot een ge leidelijke terugtrekking van de Ameri kaanse en Russische troepen in Europa te komen noemde Koeznetsov „construc tief", al wilde hij eerst de détails nader bestuderen. Indien prins Wan van Thailand in zijn kwaliteit van V.N.-afge vaardigde een onderzoek wil instellen in Rusland of Hongarije, zo deelde Koeznetsov mede, dan zal hfj niet wel kom zijn. (AFP-Reuter-UP) Rusland heeft een tweede proef ge nomen met een I.C.B.M., een interconti nentaal ballistisch projectiel. Ook deze proef is geslaagd. De Russische vice- premier Mikojan heeft dit meegedeeld aan een vooraanstaande Japanse vak bondsleider, Akira Iwai, die een bezoek aan Moskou heeft gebracht. Ook heeft Mikojan hem medegedeeld, dat de Sov jet-Unie over een raket beschikt voor middelgrote afstanden. In overleg met de inspectie van het nijverheidsonderwijs en de stichting vak onderwijs Hobocabedrijven is besloten aan vier huishoudscholen te beginnen met een opleiding voor serveerster en een facultatieve aanvullende opleiding voor kamermeisje. Deze in ons land nog onbekende opleiding zal 15 weken duren en per week gedurende twee da gen worden gegeven. Het vaktechnisch onderwijs omvat o.a. serveren, dekken, enige kennis van de bereidingswijze en de bewerking van gerechten, keuze van menu's en wijnen en omgang met de gast. De nieuwe opleiding, die in de week van 10-16 november begint, zal worden gegeven aan de Leidse vakschool (Ra penburg), de nijverheidsschool voor meisjes te Lochem, de r.-k. nijver heidsschool in het klooster Catherinen- berg te Oisterwijk en de r.-k. huishoud school aan de Meerssenerweg te Maas tricht. De oproep van 62 Argentijnse vak bondleiders tot een algemene staking ter ondersteuning van de looneisen van het PTT-personeel heeft slechts voor een deel succes gehad. Bijna twee miljoen arbeiders hebben aan de 24 uur duren de staking deelgenomen, maar meer dan twee miljoen bleven aan het werk. Geweldplegingen kwamen niet voor op een gevecht tussen spoorwegarbeiders in Rosario en wat baldadigheden in Buenos Aires na. President Aramburu's regering is tegen inwilliging van de looneisen van het PTT-personeel vanwege het gevaar voor inflatie. De regering zou een decreet klaar hebben liggen, waarin de staat van be leg wordt afgekondigd. Van regerings zijde werd echter meegedeeld, dat „de regering niet voornemens is drastische maatregelen te nemen, tenzij dit abso luut noodzakelijk is". Spoorweg- en transportarbeiders heb ben de bevelen van hun vakbonden ge negeerd en zijn gisteren eveneens in staking gegaan. De staking wordt in hoofdzaak geleid door voormalige Perónistische vakver enigingsleiders. Michael Curtis, hoofdredacteur van de liberale Londense „News Chronicle" heeft gisteravond bekend gemaakt, dat hij aftreedt. Vorige week dinsdag deelde Sydney Elliott mede, dat hij zijn ontslag had genomen als hoofdredacteur van het or-1 gaan van de Labourparty, de „Daily Herald". Eerder dit jaar waren er ge ruchten ge weest, dat de „News Chro nicle" en de „Daily Herald" samen zouden smelten, maar dit werd later tegengesproken. De hoofdredacteur van de „News Chronicle" Curtis, die 37 jaar oud is, werd als zodanig benoemd in 1954. Zijn aftreden had „met wederzijdse goedkeu ring" van hem en de raad van beheer plaats. (UP) Meer dan 2100 bridgers hebben in Den Haag gebridged ten bate van het Nederlandse Rode Kruis. Al deze deel nemers aan de grootste drive van Ne derland konden niet in één zaal worden ondergebracht. Daarom speelden on geveer 1000 man in de Dierentuin, 224 in het voormalige paleis aan de Kneu terdijk, 500 in de grafelijke zalen op het Binnenhof en 350 in de kantine van de centrale werkplaats van de PTT. Naar schatting van de organisatoren zal de bridgeavond en de loterij, die tij dens de drive nog werd gehouden, min stens 5000.- opbrengen. Er waren niet alleen deelnemers uit Den Haag en omgeving, maar ook uit Amsterdam, Rotterdam, Utrecht, 's Hertogenbosch en zelfs Yerseke en Wieringen. Het overleg in het arbeidsconflict op de scheepswerf De Vries Lentsch te Al phen aan den Rijn, heeft na twee dagen tot het intrekken van de aan 27 arbei ders verleende ontslagen geleid. De ar beiders waren, zoals bericht, woensdag op staande voet ontslagen omdat zij het bedrijf voortijdig hadden veriaten teneinde de televisieuitzending van de voetbalwedstrijd Nederland-Oostenrijk te kunnen zien. De 27 arbeiders hebben vanmorgen hun werk normaal hervat en zullen volledig schadeloos worden gesteld. Van Schiphol vertrok gisteren een 32-jarige Amerikaan, Richard Rogg, die de laatste tyd zonder paspoort, geld en bezittingen van het ene Europese land naar het andere is gezonden. Zyn tocht van Amsterdam naar Parüs is evenwel de laatste geweest in de reeks moeizame omzwervingen, want in de Franse hoofdstad zal de Amerikaanse ambassade hem een nieuw paspoort uitreiken. Roggs zwerftocht begon in februari van dit jaar, toen deze zeer ontwikkel de man om niet duidelijk geworden re denen te New York monsterde als ma troos op een Nederlands schip, dat naar Karatsji zou gaan. Hoewel zijn paspoort niet in orde was kreeg hij toch papieren van de kapitein. Rogg ging in Singapore van boord en zette van: daar zijn reis naar Karatsji, waar hij zijn geldig paspoort hoopte aan te tref fen, eerst per trein en daarna liftend of te voet voort. Begin september kwam hij in Karatsji aan. Zijn paspoort bleek niet aanwezig te zijn. Op een of andere wijze kreeg hij een vliegbiljet naar Genève, maar hij bleek daar op 20 september bü zijn aankomst geen ge ziene gast. De Zwitserse autoriteiten zetten hem op een vliegtuig naar Rome en vandaar zond men hem dadelijk door naar Parijs. Daar zag men in zijn Ne derlandse zeemanspapieren een reden hem naar Amsterdam te zenden, maar de Nederlandse autoriteiten waren al evenmin op de aanwezigheid van Rogg gesteld met het gevolg, dat hij korte tijd later al weer op het vliegtuig naar Pa rijs is gezet. Maar dat is dan ook zijn laatste reis zonder paspoort geweest; tenminste, dat heeft men hem in Am sterdam gezegd Bij K.B. is benoemd tot buitengewoon hoogleraar in de faculteit der wis- en natuurkunde aan de Rijksuniversiteit te Utrecht om onderwijs te geven in de algebra en de analyse: dr. T. A. Springer, thans lector aan deze univer siteit. Chrissemeuje, de oudste inwoonster van Nederland, hoopt woensdag 2 oktober a.s. te Eibergen in de Gelderse Achterhoek haar 108ste verjaardag te vieren. Het B.B.C.-symphonie-orkest heeft een nieuwe eerste diri gent, de vierde na sir Henri Wood, sir Adrian Boult en sir Malcolm Sargent. Doch dit maal i het een musicus van het vasteland, voor de eerste maal. Niet alleen voor een or kest is de benoeming van een nieuwe leider een belangrijk feit, ook voor die leider zelf is het een gebeurtenis van groot belang. Nu heeft Rudolf Schwarz het grote B.B.C.-en- semble al heel wat keren gedi rigeerd, hü kent de grote zeer selecte groep musici, zvj ken- nen 'hem. Schwarz is geen spectaculaire dirigent, h0 draagt uit wat hü in innerlijke concentratie beleefde, hu is geen man van wilde gebaren, hü leidt het ensemble met de rustige, stromende gebaren van de moderne orkestleider. Rudolf Schwarz komt niet onvoorbereid op deze hoge, be- langryke post. Geboren in We nen in 1905, ontving hij in zün vaderstad zün fundamentele opleiding, waarvoor alle gele genheid en mogelükheid was. Het dirigeren leerde hü o.m. bij de opera van Düsseldorf, tem onder Georg Szell, en bü de opera van Karlsruhe, toen onder directie van Josef Krips. Dat was in de dertiger j'aren, toen het broeide in het oude Europa. Rudolf Schwarz was een van -de eersten die aan den lpve de waanzin van de rassen haat van de Nazi's ondervonden. Het duurde tot 1945 voor hü weer tot een menswaardig be staan kon terugkeren. RUDOLF SCHWARZ In 1947 ging hü naar Enge land. Hü kreeg er de leiding over het orkest van de beken de badplaats Bournemouth. Maar zonder gerucht bleef de ze benoeming niet. Er was veel kritiek op deze man op deze plaats, niet omdat hü geen goed musicus was, noch om dat hij van Joodse bloede was, maar eenvoudig om het feit dat hü geen Engelsman was. Maar hü zette door en had langzaam maar zeker veel succes. In 1951 volgde zün be noeming tot eerste dirigent van het City of Birmingham Or chestra. In die grote stad heeft hü sedertdien prettig en met steeds stügend succes gewerkt. Nu heeft de B.B.C. hem dan aangesteld tot leider van haar duurste, maar ook meest exclu sieve ensemble, het B.B.C.- symphonie-orkest, dat voor de oorlog al een begrip was. Wü, op het vasteland, kunnen deze benoeming alleen maar toejui chen. Het werd wel eens tüd dat een belangrük Brits orkest onder leiding kwam van een man die niet groot gebracht is in de school van een wüze van musiceren, waarom hier een voudig gelachen wordt. Met name met eerbied voor de door de componist aangegeven tem pi is bü Engelse dirigenten ver te zoeken. Rudolf Schwarz zal het op zün nieuwe hoge post niet gemakkelük krügen, hij zal veel kritiek te verduren krijgen omdat hij zoveel als mogelijk cTe muziek zal laten klinken zoals de maker dat wilde. En mogen wij er ons als mens over verheugen dat een zo verschopt leven tot zulk een hoogtepunt kon komen. Voor de A.V.R.O. begint dinsdagavond een serie van niet minder dan 14 causerieën door Ton de Leeuw over „Ex perimentele muziek." De com ponist zegt daar zelf o.m. over: „Een van de meest boei ende episodes in de geschiede nis van de hedendaagse mu- modelopvoering met play back ziek heeft een aanvang geno- en doublen, zoals vorig jaar. men op het moment, dat de De regie is weer in handen van wereld van het geluid werd Kurt Wilhelm. Voor de rol van ontdekt. Natuurlijk, de muziek Elvira is Agnes Fink aangewe- van alle tijden heeft het geluid zen, een der talentvolste krach als voertuig gebruikt. Het is ten van de Duitse TV. echter de wetenschap van het geluid die ons het inzicht heeft gegeven dat hetgeen wü tot dusver als zodanig toepasten slechts een klein en geabstra heerd onderdeel is van een grote en vrpwel nog onbeken de wereld. Dank zü een nog steeds in perfectie toenemen de techniek zijn wü bezig ons een weg te banen in dit nieu we universum, zoals men el ders met telescopen en electro- nenmicroscopen tot in de diep te van de materie doordringt. Degene, voor wie muziek nog iets betekent en die waarlijk van onze tüd is, kan en mag zich niet afzydig houden. De componist-ontdekker bü uit stek is geplaatst voor een on afzienbare nieuwe horizon." En verder: „De voortrekkers zijn de componisten. Zij hebben al le eigenschappen nodig van de voortrekker: geduld, volhar ding, en de moed om een dier baar verleden in de juiste pro porties te zien. Maar hun be langrijkste wapen is de intuï tie. D.w.z. dezelfde kracht die, sinds eeuwen her, aan dichters en denkers een begaanbare weg heeft gewezen". De Beierse omroep brengt op Eerste Kerstdag Mozarts opera „Don Giovanni" voor de televisie. Het wordt weer een De K.R.O. zendt op Eerste Agnes Fink in Shaws „Pyg malion". Kerstdag in ons land uit. Men is van plan de telerecording te vertonen van het spel van Toon Rammelt over het ontstaan van het beroemde Kerstlied Stille Nacht, Heilige Nacht, dat vorig jaar zoveel succes had. Zullen wij de opera dan niet zien? Er is nog niets over bekend. De K.R.O. zal alleen zijn plannen willen opgeven wanneer hij een gelijkwaardige avond terug krijgt. Maar de 26ste december is een donder dag en dus ook reeds aan een omroepvereniging toegewezen. Wij blüven echter hopen én de opera van Mozart én het spel van Toon Rammelt te zien. Ook in het begin van 1958 zal de K.R.O. één financiële actie steunen door middel van radiopropaganda. Dit zal de S.U.S. V zijn waarvoor katho lieke organisaties en instellin gen, die mede van de baten willen profiteren, zich nu kun nen opgeven. Evenals vorig jaar zal een bisschoppelijke commissie uitmaken wie mee mogen dingen naar de te ver wachten grote opbrengst. De K.R.O. zelf heeft geen stem in die commissie. Men moet de aanvragen in tienvoud zenden naar het Secretariaat van de Adviescommissie Radio Ac ties, Emmastraat 52, Hilver sum. Zij moeten vóór 15 novem ber verzonden zijn. In de brie ven moet een duidelük inzicht gegeven worden van doelstel ling en werkwijze van de be treffende organisatie. Daar naast moeten zij een resulta tenrekening over 1956 en een balans per 1 januari 1957 be vatten. Advertentie ïinponG.C.T van Dorp, Deo Heef' (Vervolg van pagina 1.) Als we dus over bestedingsbep«v king praten dan hebben we dez» gezinnen beslist niet op het oog. Maar gelukkig behoort het meren* deel van het Nederlandse volk niet meer tot een verarmende groep. God zij dank mogen we nu van tijd tot tüd discussiëren over de vraag of en in welke mate de arbeiders delen in een toegenomen welvaart. We zijn ons be wust hiermee een woord te gebruiken dat verzet oproept bij velen. „Het zou wat. Arbeiders gaan immers niet voor uit. Een stuiver wordt toch nooit een dubbeltje." Hoe men nu ook de zaak draait of keert, we houden vol dat er vooruitgang is. Heel het beeld van onze Nederlandse samenleving is daar een getuigenis van. De wooncultuur, de technische mogelijkheden, het deelne men aan het culturele leven in de engere zin van het woord, de samen stelling van het levensmiddelenpakket enz. bewijzen stuk voor stuk, dat we vooruit gaan. Maar juist in een periode van opgang zijn er grote gevaren die van tijd tot tijd zo tastbare vormen aannemen, dat we eens even wat lang zamer aan moeten doen. Dat „langzamer aan" heet op het ogenblik bestedingsbeperking. Dit con signe is aan het eind van het vorig jaar uitgegeven en we praten er dus nu büna een jaar over. Nu is be perking zodra het langs de weg van de dwangmatigheid geschiedt, iets dat men als een soort straf, als een soort achterstelling ondervindt. Als zodanig is ze nooit in staat de geestesgesteld heid op te roepen van waaruit we een soortgelijke opdracht met inzicht kun nen volbrengen. De zogenaamde overbesteding waaraan we in het alge meen lüden, is beslist door twee dingen opgeroepen. Vooreerst door het verklaarbare verlangen bij da consument om steeds het nieuwste en het beste te hebben, daarnaast door het niet minder verklaarbare verlangen van de producent-distribuant om zoveel mogelijk voort te brengen en te ver kopen. Dit verlangen dient evenwel zowel bij de ene als bü de andere groep te worden beheerst en begrensd door wat we zouden willen noemen enerzijds een gezonde consumenten- moraal, anderzijds een gezonde produ centen-, respectievelijk distribuanten- moraal. De sigarettenfabrikanten vinden het natuurlijk prachtig, dat het verbruik van dit genotsartikel zo'n ongelooflijke vlucht heeft genomen. Maar wat te denken van de huisvrouw, die om haar gezinsinkomen wat aan te vullen een paar halve dagen (die ze voor eigen gezin eigenlijk niet kan missen) uit werken gaat, maar die rustig zeven pakjes sigaretten per week rookt en daarmee een groot gedeelte van het verdiende geld weer in rook doet ver dwijnen. Wat te denken van de arbei der, die misschien niet ten onrechte meent, dat hü er met zün loon niet kan komen en er dus een krantenwijk bijneemt, maar de opbrengst daarvan aanwendt als afbetaling van een televi sietoestel. En nu gaat het er niet om dat we deze mensen een sigaret of een televisietoestel misgunnen. Het gaat om een juiste waardebepaling in het leven. Deze voorbeelden zijn zonder meer te vermenigvuldigen. Maar De consument is waarachtig niet de enig „schuldige" hieraan. Niet zonder opzet hebben we enkele weken geleden hier de aandacht gevestigd op de vaak afkeurenswaardige wijze waarop som mige producenten het publiek belasten met de idee, dat men eenvoudig niet meer gelukkig kan leven zonder aan koop van een bepaald artikel. Zet de consument niet de tering naar de nering (aannemende dat dit „ne ring" aan rechtvaardige eisen voldoet) dan spreken we van een ongezond» consumenten-moraal. Daarnaast even wel aarzelen we niet, sommige cam pagnes, vooral zulke die de behoeften onnodig opschroeven, onjuist te noe men. Het zijn vooral de huisvrouwen, de penningmeesteressen onzer samen leving, die de zelfbeheersing kunnen bevorderen of tegengaan en die de be drijver van ongezonde behoefte-op schroeving kunnen antwoorden met een gezond gevoel van juiste waardever houdingen. Naar wij vernemen zijn in de loop van dit jaar de Stichting Onafhankelijke Na tionale Televisie (O.N.T.V.) te Den Haag en de Televisie Exploitatie Maatschappij N.V. i.o., (T.E.M.), kantoor houdende te Rotterdam, die beide een aanvraag heb ben ingediend bü de minister van On- derwüs, Kunsten en Wetenschappen ter verkrijging van een concessie tot het verzorgen van televisie-uitzendingen als mede het uitzenden van reclamebood schappen, met elkaar in overleg getre den over de mogelükheid van samen werking. In een onlangs gehouden verga dering van aandeelhouders van de T.E. M. is tot volledig samengaan van beide organisaties en tot samensmelting der ingediende concessieaanvragen besloten. De T.E.M. zal voortaan Onafhankelijke Televisie Exploitatie Maatschappü N.V. i.o. (OTEM) heten. Verder is tot een aantal wijzigingen van de conceptstatu ten besloten. Door deze wijziging zyn de bezwaren, die de O.N.T.V. had tegen de oorspron kelijke opzet van de T.E.M. ondervan gen. Derhalve heeft de O.N.T.V. be sloten iedere naar buiten gerichte ac tiviteit te staken. Vertegenwoordigers van de O.N.T.V. hebben zitting genomen in de commissies, ingesteld door de O.T. E.M., ter voorbereiding van haar werk zaamheden. Het kantoor der vennootschap blüft voorlopig gevestigd te Rotterdam. Het ledental van de Italiaanse com munistische party is in het afgelopen jaar van september 1956 tot septem ber 1957 met 10.8 procent gedaald. In de afgelopen twaalf maanden traden 91.000 nieuwe leden toe tegen 156.000 in het voorgaande jaar. De secretaris schrijft in zijn verslag dit verlies toe aan „het feit, dat de partij minder Ini tiatiefrijk was als gevolg van de ge beurtenissen In 1956".

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 9