Tienduizenden kwamen een kijkje nemen Geweldige verkeersstroom door de Velsertunnel Vijf overlevenden van de „Pamir'in hun vaderland teruggekeerd Noorderlicht tïsp ~vEli muur m inimcrur pniiDi iit hh&xSH NiFllwF HAAKIFMM Hr I ElilriANI SlILUivL In HlILLITiüUIIL wUUIIMiil De opening in beeld Oponthoud vaak langer dan bij de ponten „HET IS NET EEN CIRCUS" T reinongelukken in Nigeria en Pakistan Krijgt Zweden een brug op afbetaling? Na de koffie nu „textielthee Kapitein EggersHouten masten hadden schip kunnen redden9 Invalide jongen vlucht voor plaaggeesten Vorstelijk Paar naar Noorwegen vertrokken Zeeman gestoken met dolkmes ^'MORRIS (jeforet/ou ówg/ Het weer MAANDAG 30 SEPTEMBER 1957 81ste JAARGANG No. 29721 Nog groter dan verwacht werd waren zondag de ver keersstromen, die van alle kanten samenkwamen bij de Velser tunnels. Al vroeg in de morgen waren duizenden automobilisten op weg gegaan om een plezierrit door de tun nel te maken. Het is op deze eerste zondag een tijdrovende geschiedenis geworden, waar bij door de files van meren deels meer dan tien kilometer lengte het oponthoud langer was dan bij de ponten wellicht riseerde commissaris van po litie J. P. Weyburg zondag middag om vijf uur de situa tie. Als een kapitein op de brug van zijn schip, zo had hij zich geposteerd in de duiventil bij de zuidelijke tunnelingang. Een enorm circus, en daar pleegt men nu eenmaal voor in de rij te staan. De commis saris vond het alleen maar jammer, dat hij deze eerste dag geen toestemming had om tol te heffen voor een of ander liefdadig doel Aanbod uit V.S. Steunzenders door defect uit de lucht Noorden zondagmorgen zonder muziek Haarlem in last Talrijke aanrijdingen Russisch anti-griepmiddel Aantal auto's liep naar de 50.000 Hembrugpont kon drukte niet aan Zeilschepen blijven voor opleiding Aangereden en gewond Op 27 oktober a.s.: H. Vader bij ingebruik neming Radio Vaticana In gezelschap van Prins Felix van Luxemburg Slaapwandelen met A-griep Jongen springt van 10 nieter hoog balkon In Uitgeest twee scholen gesloten Op vele plaatsen in ons land goed te zien DUFFEL MONTYCOATS 59.50 Kans op nachtvorst Weinig verandering O /IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMimillllllllllMlllllllllllllllllllllllllllllMIIIIIIIIIIIIIIIMIimillllMIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII Door het doorknippen van een blauw lint aan de zuidelijke ingang van de auto- ooit is voorgekomen. Het is tunnel te Velsen heeft H.M. de Koningin deze tunnel zaterdag in gebruik gesteld. olrhic Vftmlcte- Maast de Koningin de minister van verkeer en waterstaat, mr. J. Algera. nel eeil dl tUS, aiuus rvai an.it. Het verkeer zat intussen aan alle kanten vast. De verkeersstroom uit de richting Amsterdam stond tot bij de Fordfabrieken. Naar het zuiden stond een dubbele file tot bezuiden Haarlem Zodra H.M. Koningin Juliana zaterdag in Velsen de auto-tunnel had geopend, en de listigen, die het via Bloemendaal reed zij per auto door de oostelijke tunnelbuis, waarvan deze opname een beeld fingen proberen vonden al gauw ook rl a holo Uhininlnnn CnntnOOrt V*VAr\_ geeft. Na de opening van de verkeerstunnel in Velsen defileerde een lange rij bedrijfs auto's voorafgegaan door de ljmuider harmonie voor H.M. de Koningin. ■lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllIHHIIlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllIlIHHIIIIIIIIIIIIIIlllllllllllllllll Gevreesd wordt dat e_:n treinongeluk, dat zich gisteren in Nigeria heeft voor gedaan, een groot aantal mensenlevens heeft geeist. De Nigeriaanse spoorweg maatschappij meldt in haar eerste, gis teravond te Lagos uitgegeven lijst van slachtoffers, dat twintig personem om het leven zijn gekomen en 122 gewond, waaraan wordt toegevoegd: Gevreesd wordt, dat er nog veel meer om het leven gekomenen zijn." Een trein, die op weg was van Lagos naar Hano in Noord-Nigeria, stortte van een dijk in een rivier. Stortregens hadden de rails ter plaatse weggespoeld. Alle zes rij tuigen van de trein verongelukten. De vrees bestaat, dat vele der vermisten door het water van de sterk gezwollen rivier, waar de trein in stortte, zijn weggespoeld, aldus de mededeling van ie spoorwegmaatschappij. Er zijn nog meer dan driehonderd vermisten en de mogelijkheid bestaat dat het nog verscheidene dagen zal duren, voordat het definitieve aantal slachtoffers bekend is. Men neemt aan dat de lijken van enkele passa giers kilometers ver door de rivier zijn meegesleurd. aen treinbotsing in Pakistan zijn gisteravond twintig passagiers om het leven gekomen. Te Gambar, in West- V, 1 tril-1 r. wXl in VV Cft t" ^akistan, kwam een passagierstrein in tiBtS'n® -TI®1- een olietrein. De locomo- ,r en vijf wagons van de passagiers- hr„ werden vernield. Er ontstond and en de slachtoffers zijn in de isnunenzee om het leven gekomen. Het gemeentebestuur van Zweden's grootste havenstad, Gothenburg, heeft van enkele Amerikaanse concerns een uniek aanbod gekregen. Zij willen voor hun rekening een zeer noodzakelijke brug bouwen over de rivier de Goeta, op voorwaarde dat zij gedurende een tijdvak van 15 tot 20 jaar een brugtol mogen heffen. De kosten van de brug worden geschat op 25 miljoen dollar. Elke 24 uur zullen er naar schatting een 36.000 voertuigen gebruik van maken. Deze voertuigen moeten dan de 25 mil joen en, naar verwacht wordt, ook nog een behoorlijke winst opbrengen. Na 15 of 20 jaar zal de brug aan de stad t«or den overgedragen. (U.P.) Het noorden en het oosten van het land zijn zondagmorgen tijdelijk versto ken geweest van de radioprogramma's uit Hilversum door het uitvallen van de steunzenders Hoogezand, Irnsum en Hengelo. De oorzaak was een onderbreking in een van de versterkerstations in de lijn van Hilversum naar de steunzenders. Tegei. negen uur was het defect verhol pen. de hele Wüstelaon in Santpoort prop vol met wagens. De binnenstad van Haarlem is van twee tot zes uur vol komen geblokkeerd geweest. Aan de noordkant van het Noordzeekanaal wachtten de automobilisten op de Alk- maarseweg tot ver benoorden Bever wijk. Het begon zondagmorgen met een vrij normale doorstroom. Maar op de duur was deze niet meer te handha ven. Steeds meer wagens kwamen van de zuidkant en de uitmonding aan de noordkant was net een traag- lopende kraan. Er waren heel wat kringetjesrijders bij, wagens, die wel drie keer doorkwamen, waarbij de be stuurder dus kennelijk telkens andere familieleden en kennissen meetroon de naar dè attractie van het jaar: een rit door de Velser tunnel. En on dertussen zagen we op het zuidelijk pontplein twee personenauto's, die op de pont stonden te wachten. Op de toegangsweg naar dit plein van Sant poort af was kilometers ver geen auto te zien. Om vijf uur 's middags kwam er een noodkreet uit Haarlem. In de bloemen stad zat alle8 muurvast. Commissaris Weyburg nam direct maatregelen. De verkeersstroom uit de richting Amster dam werd afgestopt. Van de Fordfa brieken tot de Dam was het nog een heel eind. Daar konden nog heel wat wagens staan en daarom moest nu eerst ruim te geschapen worden op het Haarlemse Houtplein voordat het in Amsterdam kon vastlopen.... Toch was er in de tunnels voortdurend een regelmatige doorstroming met een snelheid van dertig tot veertig kilome ter. Wel waren er nu en dan hiaten, die veroorzaakt werden door nieuwsgie rige kijkers, die hun vaart verminder den. Het aantal gegadigden vóór de tunnelingang steeg intussen met de mi nuut. Daar kon zelfs de Velser tunnel niet tegenop. Tussen acht uur 's mor gens en vijf uur 's middags werden 24.000 voertuigen geteld, waarvan het laatste uur 3700. Bij een zo enorme verkeersintensiteit konden aanrijdingen niet uitblijven. Zo was er een kettingaanrijding, waarbij vijf wagens tegen elkaar botsten en schade opliepen en even later zaten drie wagens op een andere plek tegen elkaar. Het aantal aanrijdingen tussen twee wagens met lichte schade is niet te tellen. De kraanwagen was tot zon dagmiddag vijf uur al acht keer in dienst geweest om stremmingen in de tunnels op te heffen. Bij een van de aanrijdingen liep een dame een hoofd wond op, tengevolge waarvan zij door de ongevallendienst moest worden weg gebracht. Lijn 75 van de N.Z.H.V.M., de nieuwe busverbinding in de IJmond, die zon dag in dienst werd gesteld, moest al vroeg extra bussen inzetten om de vele gegadigden voor een tunnelrit te kun nen vervoeren. De bussen hadden het voordeel dat de invalsweg aan de kant van IJ mui den nog het minst druk was, terwijl zü zoveel mogelijk met voorrang in de tunnelstroom tussengeschoven De textielhandelaar, die als eerste in den lande koffie ging verkopen tegen inkoopsprijs als protest tegen wat hij als uitwassen van de wet op het cadeau stelsel beschouwt, is thans in zijn zaken in Breda, Roosendaal en Bergen op Zoom ook thee gaan verkopen tegen inkoopsprijs. Deze theeverkoop ge bruikt hij als actiemiddel tegen het verstrekken van zakdoekjes bij waspro- dukten. Bij aankoop van negen pakjes thee krijgt men het tiende voor één cent. De verkoop trok zaterdag reeds heel wat klanten. Na zeven jaar Intensief onderzoek heeft men in Rusland een nieuw middel tegen de griep. Coetizon genaamd, in de handel ge bracht, aldus meldt Radio Moskou. Volgens de Russen doodt dit nieuwe middel de griepvirus en voorkomt het complicaties. Het wordt in tabletvorm ingenomen. Onafzienbaar waren de files auto's welke zich zondag in de richting van de -nieuwe tunnels te Velsen bewogen. De nieuwe oeververbinding werd op deze dag werkelijk aan een vuurproef onderworpen. Om zeven uur des avonds bewoog zich nog een onwaarschijnlijk groot aantal wagens naar de tunnel. werden. Niettemin was het onmogelijk de dienstregeling te handhaven. Ook de treinen puilden uit. De meeste reizigers kwamen er aan de loketten in Bever wijk op het nieuwe station Driehuis Zuid en in Haarlem rond voor uit, dat zij alleen maar de sensatie van een tunnelritje wilden beleven. Men kan veilig aannemen dat op de ze eerste zondag veertig, tot vijftigdui zend wagens door de Velser tunnels zijn gegaan. Een normaal verkeer over het Noordzeekanaal bij Velsen was 12.000 voertuigen per dag. De zeer gro te drukte en de aanhoudende verkeers stromen in beide tunnelkokers hebben bewezen, dat het geluidabsorberende plafond uitstekend werkt. Er was geen abnormaal rumoer in de tunnel. Dat de ventilatoren de gehele dag op volle kracht hebben moeten draaien en des ondanks de tunnels niet geheel rookvrij konden houden is begrijpelijk, omdat de aanhoudende files en de te geringe rij snelheid geen doorstroming in de leng terichting van de tunnel veroorzaakten. De officiële sprekers, die bij de ope ning van de Velsertunnel de gedachten hebben uitgesproken, dat de Velsertun nel géén verlichting voor de Hembrug- ponten zal betekenen, kregen binnen 24 uur bevestiging van hun opvatting. Want nog nimmer in de geschiedenis van de Hembrugpont was het zó .druk als gisteren! De Zaandamse politie is vooral in de middag onafgebroken in de weer geweest om de drukte te re gelen bij de ponten. Er had zich een file gevormd van meer dan drie kilometer! 'e wachtende auto's stonden zelfs op een gegeven moment tot vóór het sta tion m Zaandam, dat is dus in het hart: je van de stad. Sinds mensenheugenis was nog nimmer zo'n stoet wachtende auto's gezien. (Van onze correspondent in Bonn) Vijf van de zes overlevenden van de ramp met het opleidingszeilschip „Pa mir", dat een week geleden in een or kaan op de Atlantische Oceaan is ge kapseisd en gezonken waarbij 80 opvarenden om het leven kwamen zijn zaterdagavond in het vaderland te ruggekeerd en enthousiast en hartelijk begroet door familieleden en duizenden belangstellenden. Met een vliegtuig van de Amerikaanse luchtmacht waren zij via Frankfurt in Hamburg aangeko men, waar gistermorgen een voorlopig onderzoek heeft plaats gehad door de raad van scheepvaart te Lübeck, de thuishaven van de „Pamir". Na afloop werden de eerste bijzonder heden bekend gemaakt over de laatste ogenblikken van het zeilschip, waaruit o.m. blijkt dat de „Pamir" geheel on beschadigd is ondergegaan. Door de or kaan heeft zij zich op haar zijde gelegd en is daarbij door de torenhogen golven overspoeld. Men had uit de berichten tot dusverre aangenomen, dat de zware masten waren afgeknapt en daarbij het schip hadden beschadigd en lek geslagen. Kapitein Eggers van de „Pa mir", die wegens ziekte de noodlottige reis van het schip niet had kunnen mee maken, verklaarde dat de „Pamir" zich weer zou hebben opgericht indien de masten van hout en niet van ijzer zou den zijn geweest. Dan zouden ze name lijk z\jn afgeknapt. Kapitein Diebitsch, die hem als ge zagvoerder verving, heeft bij het ver nemen van de berichten over de nade rende orkaan getracht uit te wijken en bij te draaien en overigens alle moge lijke navigatorische maatregelen geno men om de katastrofe te verhinderen. Hij is met de „Pamir' in de kokende golven verdwenen. De directeur van de maatschappij „Zerssen", eigenaresse van de „Pa mir". heeft verklaard, dat zijn maat schappij ondanks de ramp met de „Pamir" zeilschepen zal blijven ge bruiken voor de opleiding van zee lieden. Niet alleen technisch maar ook wat karaktervorming en het aankwe ken van discipline betreft is de oplei ding op zeilschepen de beste, zo betoog de hij. Paus Pius XII heeft een telegram ge zonden aan president Heuss van West- Duitsland, waarin hij zijn leedwezen met de ramp betuigt. Een dertienjarige, tengevolge van hersenvliesontsteking achterlijke en aan beide benen invadlide knaap uit 's Gra- venhage is dezer dagen, toen hij 's mor gens naar school ging, in de Zuster straat in Den Haag door schoolgaande jeugd zo geplaagd dat hij van de stoep af de rijbaan opvluchtte en daar tegen een passerende auto opliep. De jongen, die deze maand voor het eerst naar school is gegaan was, sedert hij her senvliesontsteking had gekregen, nog maar sinds kort weer in staat te lopen. Hij heeft ongeveer drie jaar op bed ge legen. Hij ligt thans in het ziekenhuis aan de Zuidwal te 's Gravenhage. Hij heeft een hersenschudding en ernstig letsel aan de neus opgelopen. Paus Pius XII heeft Zijn voornemen ken baar gemaakt aanwezig te zijn bij de of ficiële ingebruikneming van de nieuwe zendinstallaties van Radio Vaticana op 27 oktober, feest van Christus Koning. De kor- tegolfzender, die de Nederlandse Katholie ken ter gelegenheid van het H. Jaar 1950 aan de Paus cadeau hebben gedaan, staat reeds enige maanden opgesteld en werkt tot volle tevredenheid. Op het ogenblik worden nog proeven genomen met de nieu we richtantennes, welke van Duitsland ko men. Prins Felix van Luxemburg is gisteravond met zijn adjudant per trein op het Cen traal Station te Amsterdam aangekomen. Hij werd ontvangen door de Grootmeester van het Huis van de Koningin, mr. G. C. D. Baron van'Hardenbroek, de ambassadeur van Luxemburg, de heer J. P. Kremer en majoor W. F. K. Bischoff van Heemskerck, adjudant van de Koningin. Van het station af vertrok de Prins-ge maal van Luxemburg met het gezelschap naar paleis Soestdijk, waar de nacht werd doorgebracht. Vandaag is Prins Felix met Koningin Ju liana en Prins Bernhard met een speciaal vliegtuig naar Oslo vertrokken voor het bij wonen van de begrafenis van Koning Haa kon van Noorwegen. (Van een verslaggever) Slaapwandelend is zaterdagnacht een jongen van 12 jaar aan de Jan Evertsen- straat 47 in Amsterdam-West van het balkon op de derde etage gedoken en vrijwel on gedeerd tien meter lager in de tuin te recht gekomen. Een boom had zijn val ge broken. De jongen, Jan Visscher genaamd, lag al enige dagen thuis met koorts als gevolg van A-griep. Terwijl zijn ouders beneden in het café wefkzaam waren, stond hij 's nachts op en ging op de tast naar de keuken. Daar sloeg hij het ruit in van de glazen deur naar het balkon en kroop door het gat naar buiten. Hij liep bij deze gevaarlijke ma noeuvre slechts enkele kleine wondjes aan zijn hand op. Nog steeds slaapwandelend klom hij op de leuning van het balkon en dook vandaar als in een zwembad de tuin in. Gelukkig kwam hij in een boom terecht. Tussen de takken door viel hij op de grond, waar hij ontwaakte. Toegesnelde familiele den en buren brachten de jongen naar binnen en waarschuwden een dokter en de GGD. Bij een onderzoek kon men geen enkele verwonding of kneuzi-** van belang vinden. De jonge slaapwandelaar is weer onder de wol gestopt, waar hij, nu beter bewaakt, het eind van zijn A-griep af wacht. In de gemeente Uitgeest heeft de A- griep zich thans zeer snel uitgebreid. Het gevolg is dat wegens ziekte van het grootste gedeelte van het onderwijzend personeel en van de leerlingen de r.k. meisjesschool tot nader order is ge sloten en de r.k. jongensschool voorlo pig tot donderdag. In de gemeente heeft zich één ge val voorgedaan waarbij een complicatie is opgetreden. Deze patiënt is in ernstige toestand in het ziekenhuis opgenomen. Het bedrijfs- en verenigingsleven heeft tengevolge van het absentisme grote schade. De politie te Rotterdam heeft een 18-jarige bijrijder uit Rotterdam aan gehouden, die vrijdagavond iaat een 18-jarige zeeman uit Rotterdam met een dolkmes in de buik heeft gestoken. Het gebeurde voor de bioscoop in de Gaesbeekstraat. Tijdens de tweede avondvoorstelling kregen de jongelui een woordenwisseling, die na de film vertoning uitdraaide op een vechtpartij, waarbij de bijrijder zijn mes trok. De dader is, verdacht van poging tot zware mishandeling, in bewaring gesteld. Zondagavond heeft m,en in vele delen van ons land noorderlicht waargenomen. Bij het KNMI stond de telefoon om streeks negen uur „roodgloeiend" van de vele meldingen die men daar ontving. Het licht deed zich volgens verscheide ne mededelingen voor als een rode gloed, die afkomstig zou kunnen zijn van een verre brand en die langzaam van noord naar oost trok. Aavertentie BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 FERD. BOISTR 48 A'DAM TEL. 717162 Verwachting tot dinsdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Opklaringen, maar ook enkele verspreid voorkomende buien. Van nacht plaatselijk nachtvorst en hier en daar mist. Zwakke tot matige wind tussen noord en noordoost. Weinig verandering in temperatuur. Zon: 6.42-18.20. Maan: 14.53 Het K.N.M.I. te De Bilt meldt: We gens de onstabiele opbouw van de lucht i de windkracht aan de kust tijdelijk tot krachtig of hard toegenomen. In tussen is bij IJsland een oceaandepres sie verschenen die zich, in diepte toe nemend. naar het zeegebied tussen Schotland, IJsland en Groenland ver plaatst. Een frontale storing zal moge lijk naar het zuidoosten afzwenken en over de Britse eilanden naar het zui den koersen. Dit heeft tot gevolg dat de wind boven de Noordzee geleidelijk afneemt. Overigens komt er bij ons weinig verandering in de weerstoe- stand, waarbij de komende nacht nacht vorst kan optreden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 1