{Muzikanten in stramme pas over asfalt van Orionweg ,,St.-Michaël uit Heemstede eerste op het feest van zijn beschermengel Plan voor bouw van 312 woningen in ..Parkwijk Hopelijk wordt spoedig de rijksgoedkeuring verkregen „De prins en de showgirl TUNNEL-FESTIVAL IN HAARLEM m Taptoe Grote Markt Paul Br oer sen, zilveren Kleverpark musicus in Vragen over de Rijksstraatweg Haarlem kan f770.000 lenen Charmante voorstelling door Theater in de schouwburg ALBERT HEIJN MAANDAG 30 SEPTEMBER 19b* PAGINA 2 De beste hoornblazers komen uit Hoorn Burgerlijke Stand Haarlem Charmant en lief Invasie Uitslag 't Dansseizoen begint 7 oktober...! DANS. ACADEMIE J. G. MARTIN ZN. DANSACADEMIE MARTIN Schagchelstraat 29 Telef. 10806 Indeling Welke maatregelen hebben B. en W. genomen en zullen zij nog nemen Neomist in het Bavo- dorp' Veel belangstelling voor pater Leo van Kessel Films: Diversen Tegen voorgeschreven koers van 4,25 procent Na aanrijding overleden „Ein Walzertraum" Dit weekeinde operette in de schouwburg Modern winkelen A.H.-SuperMart SPECIAAL AANBEVOLEN UIT ONZE AFBELING VLEESWAREN Veiling-verse groenten 500 gram 21, 500 gram 51 VITAMINE C-FRUIT W'" 1 Vrijgezellen en Crevenbicht Beur-» van v ferddm fogs»*- De opening van de Velsertunnel heeft in Haarlem het nodige feestlawaai ontketend. Mooi, gezellig en prettig lawaai. Want waar muzikanten bijeen zijn, is het feest. En zij waren er, tot uit Hoorn toe: trommelaars en blazers, in vele variaties en in kleurige costuums. Dat begon zaterdag avond al. Op de Grote Markt, waar honderden Haarlemmers het koude weer trotseerden oift de taptoe te zien en te horen. Het feest kreeg zijn voortzetting en hoogtepunt zondagmiddag, toen tal van corpsen zich op de Orionweg present meldden voor een onderlinge muzikale strijd. Tevoren waren de deelnemers officieel ontvangen in „Suisse". De heer W. van Wil lige, directeur van „Haarlems Bloei", onder wiens auspiciën dit tunnelfesti val werd gehouden, sprak een woord van welkom en hij hoopte dat het feest zou slagen. Nu, geslaagd is het in ieder geval. Hoe kon het ook anders met zoveel muzikanten bij elkaar? Helaas, het weer was niet prachtig en wij kregen de indruk, dat de engelen ver boven ons hun aartsengel Michaël, wiens feest wij gisteren vierden, zo grandioos fêteerden, dat de spetters naar beneden kwamen. Het regende af en toe behoorlijk, maar dikwijls kwam toch weer die hemelse zonnestraal, welke alle nattigheid spoedig deed vergeten. lem oogstte onze bijzondere waardering. Vooral in het vrije nummer maakte het uitstekende figuren. Klein maar dapper was het tamboercorps „Frans Hals" uit Haarlem, dat zonder veel pretenties voor de dag kwam en wiens optreden bepaald schilderachtig was. Wij heb ben er al aan herinnerd, dat het giste ren het feest van Sint Michaël was. Geen wonder dus, dat wij met gespit ste oren luisterden en met door de re gen schoon gewassen ogen keken naar wat de mannen van de r.k. Harmonie ,,St. Michaël" uit Heemstede presteer den. Natuurlijk was hun muziek meer aards dan angeliek, maar dat aardse be heersten zij dan ook voortreffelijk. In hun blauw-grijze uniformen marcheer den zij er pittig op los, mannelijk en met een trefzekere stap. Het is een faire en magnifieke strijd geworden, een gevecht op waarlijk mu- .zikaal plan, waarvan wij helaas een beetje op partijdige wijze verslag moe ten geven. Het is namelijk zo, dat wij niet alleen berpepshalve het muziekfeest hebben bijgewoond: wij waren ook jurylid. De organisator, de heer W. van der Peijl, was namelijk op het onver gefelijke denkbeeld gekomen ook een prijs te laten vergeven door een jury van drie journalisten. Een van die drie was uw verslaggever en hij heeft met twee collega's drie uur lang weer en- wind getrotseerd om heel deskundig toe te zien. hoe het gesteld was met de discipline van de corpsen, met hun marcheren en hun muzikaliteit. Geluk kig voor de deelnemers was er ook nog een heel deskundige jury. mannen met grijze manen of een wit strikje. Goed, wij waren er dus. Wij zagen de meisjes en jongens van ,,St. Theresia", een drumband uit Zaandam, dapper en vurig hun roffel slaan. Zij marcheer den er stevig op los, maar hun tamboer- maitre had het ernstig te kwaad met de wind. De Harmonie Crescendo uit Haar- Vele honderden Haarlemmers hebben zaterdagavond weer op de Grote Markt genoten van de pittige klanken, welke drie muziekkorpsen ten beste gaven tij dens de taptoe, gehouden bij gelegenheid van de opening van de Velser tunnel. De harmonie Crescenso, het merendeels luchtig geklede tamboerkorps van BATO en het Heemsteedse fanfarekorps „Eensgezind-Excelsior" (hetwelk on langs nog lauweren mocht oogsten tij dens een Belgisch concours), namen aan het Haarlemse evenement deel, dat door naar verhouding goed weer werd begunstigd. Tevoren hadden de drie deelnemende korpsen een stertocht door de binnenstad gehouden, die even eens door vele Haarlemmers werd ga degeslagen. Het Bengaals vuur, dat tij dens het spelen van het Wilh-elmus op de Grote Markt ontstoken werd. ver leende de taptoe een extra-feestelijk ac cent. Na afloop defileerden de korpsen langs de loco-burgemeester, wethouder D. J. A. Geluk, die staande op het stad huisbordes en geflankeerd door de he ren mr. H. E. Phaff, gemeente-secreta ris, en W. G. A. M. van Willige, direc teur der Stichting Haarlems Bloei, het laatste gedeelte van de taptoe had bij gewoond. De leiding van de taptoe be rustte bij de heer W. van de Peijl. GEBOREN: z.v. J. W. Weijers-Snip- pe; z.v. A. H. de Gruijter-Stolk; z.v. N. Hamelijnck-de Looze; z.v. T. Loch- ner-Kerremans; zv. B. Warren-Vrolijk; z.v. J. M. Brakel-Nottermand.v. C. M. J. Leunk-Gruter; d.v. E. H E Mul- Bulters-van Slooten; d.v. G. Koppen van den Berg. OVERLEDEN: J. Kats, 87 jr. Haze- paterslaan; K. Ph. Nonhebei, 80 jr. Delftlaan: A. M. Ruiter, 62 jr. Zaanen- straat; H. C. Fortgens, 70 jr. Kruis weg. ONDERTROUWD: 28 sept. J. van Soeren en F. Th de Droog; W. G. Kien- jet en A. Th. Busscher. GETROUWD: 28 sept. M. L. de Vries en M. Schepman; H. Scheffer en V. E. Piek; J. R. Snijder en M. J. de Graaff. GEBOREN: 28 sept. z.v. M Schin- per-van HeiJningen; 27 sept. z.v. A. M. Jacobs-Raps, 2 zoons.; z.v. C. H. M. Twisk-Essenberg; z.v. J. van Wolfe- ren-Hoegee; z.v. J. Houwen-Bunt; z.v. J. M. Bertels-Brocken; z.v. J. M. Bos- Klerk; z.v. M. Henneke-Glazemaker; z.v. Chr. F. Kerkman-van der Ham. 27 sept. d.v. P Bakkum-Halm; d.v. A. de Bonte-van Roon; d.v. J. G. Zoon -van Meurs; d.v. J. M. van Lunen- burg-Booms. OVERLEDEN26 sept. W. Kroon-van Zorge, 85 j. Fabriciusstraat. Hoe charmant en werkelijk lief waren daarentegen de meisjes van ,.Bato", die met hun mannelijke collega's, een fleurig en uitstekend tambour- en hoorn blazerscorps vormden. Zij waren een joyeuse schakel tussen ,,St. Michaël" en dat andere corps uit Heemstede, de fanfare „Eensgezind Excelsior". Ze we ten in Heemstede, wat muziek maken is. De fanfare ging inderdaad eensgezind excelsior, en naar onze mening naar de hoogste top. Rest ons nog te melden, dat zowel het tambourcorps van de 'Hillegomse Har moniekapel als van „Crescendo" aan elkaar gewaagde concurrenten waren het fanfarecorps „Eensgezind. Excel sior" uit Heemstede, dat gisteren tijdens het festival op de Orionweg de jour- nalistenprijs in de wacht sleepte. en dat de drumband Apollo" uit Hoorn en de drumband „Irene" uit Groote broek een diepe indruk achterlieten bij publiek en jury's. Het feest was goed georganiseerd, de belangstelling was zeer groot. Soms vaagde en regen- of hagelbui het pu bliek in één slag weg, maar na een paar minuten waren de hekken weer bezet. Tussen half vijf en vijf uur beleefde „Suisse" een niet te stuiten invasie. Het werd daar een rokerige en gezellige .boel, supporters en muzikanten be gonnen zelfs te zingen om de lange wachttijd te doden. De muzikale stem ming bleef er dus in. Onderwijl zaten de jury's bijeen in een minuscuul keukentje om te wik ken en te wegen. De muzikantenjury had precies vijf kwartier, die van de journalisten vijf nimuten nodig om een oordeel te vellen. Joke Koks, een der krachten van Haarlems Bloei, werkte de verkregen cijfers uit met een tempo als zat ze in een racewagen, maar zij slipte niet. Om zes uur was de uitslag bekend en kon de heer D. J. A. Geluk, voorzitter van de Stichting Haarlems Bloei de prijzen uitreiken. Hij deed dat natuurlijk met een toepasselijk woord. De jury van muzikale deskundigen wees als winnaar in de afdeling har monie- en fanfarecorpsen aan: St. Mi chaël uit Heemstede. Mooier kon het toch niet! Bij de tambour- en hoorn blazerscorpsen ging „Apollo" uit Hoorn natuurlijk met de eer strijken, want waar vindt ge betere hoornblazers dan in Hoorn? „Crescendo" uit Haarlem was eerste bij de tambourcorpsen en als de beste tambour-maitre werd gekwali ficeerd de heer J. A. Gelaudie. De journalisten, die alle corpsen in één rapport moesten verwerken, keur den „Eensgezind Excelsior" de hoogste eer toe, terwijl het publiek „Crescendo" als zijn favoriet bestempelde. U ziet het, smaken verschillen. Maar het plei- zier om de muziek is overal even groot. Sinds tientallen jaren zijn de kerk musici in ons land verenigd in de kerkelijk en koninklijk goedge keurde Katholieke Directeuren- en Orga nisten-vereniging. Deze vereniging stelt zich ten doel de belangen van deze speciale groep beroepsmusici zowel op artistiek als op sociaal gebied te beharti gen. Wanneer dit doel, zij het na jaren, voor een belangrijk deel is bereikt, dan moet dit op de eerste plaats worden toegeschreven aan het verantwoordelijk heidsgevoel van de leden dezer vereni ging, waarbij alle Haarlemse kerkmusi ci dit zij eens met ere gezegd zijn aangesloten. Wij mogen aannemen, dat de kerkmusici de gezangen, naar ge lang de beschikbare krachten, zo cor rect mogelijk en vooral in nauwe aan sluiting met de kerkelijke diensten Uit voeren, overtuigd zijnde dat dan al leen sprake kan zijn van: ,,de zang is een integrerend deel van de liturgische plechtigheden". Benevens verantwoordelijks- hebben de kerkmusici ook samenhorigheidsge voel. Zij voelen zich ten opzichte van elkander als echte collega's, als broe ders durven wij beweren. Zij steunen en waarderen elkander, vervangen hun collega's bjj ziektegevallen, en anders zins, zowel op kerkelijk als buitenker kelijk terrein. Die collegialiteit uit zich steeds, niet het minst bij de viering van elkanders jubilea. Zo zal het ook zijn bjj de Viering van het, 25-jarig ju bileum van Paul Broersen die per 1 ok tober 1932 koordirigent werd van het zangkoor der H. Hartkerk in Haarlems Kleverpark. Hy is niet alleen bp de kerkgangers, maar ook en niet het minst bij zijn collega's-broeders een zeer geziene figuur. Wij kunnen op deze plaats niet in bijzonderheden het door de jubila ris verrichte werk vermelden. Het zou te veelomvattend zijn. Wy menen echter wel verplicht te zijn de aandacht van onze lezers te vestigen op de voor naamste er van. De zwaarste taak van een kerkkoor directeur is het in stand houden van een jongenskoor; te trachten dit te doen op een wijze, dat de buitenstaander het vanwege de stemwisseling van de jon gens voortdurend aanvullen van het koor niet zozeer opvalt. Hieraan heeft de jubilaris vanaf de oprichting van het jongenskoor door pastoor van der Valk z.g. tot op heden vólkomen beantwoord. Het bleef echter geenszins bjj een nu meriek aanvullen, qualitatief bleef het ook op peil. Dirigent Broersen zorgde er voor, dat zijn jongens altoos met goe de stemvorming, afgerond van klank, beschaafd en muzikaal zongen. Met het herenkoor (ook dit koor bleef goed be zet) ontwikkelden de jongens doorgaans een mooi, klankrijk ensemble. Nog die nen wij te wijzen op het grote, variëren de repertoire door de jubilaris in 25 jaren opgebouwd: mis- en lofgezangen van Palestrina, Cuypers, Perosi, Faist, Dierikx, Yon, Jenny, Albert de Klerk e.a. Bijna alle stijlen zijn hierin ver tegenwoordigd. Wü besluiten deze korte jubileum-ver melding met de wens, dat het Paul Broersen gegeven moge zijn nog vele jaren het Kleverparkkerkkoor, z y n kerkkoor te kunnen leiden, vanzelfspre kend gesteund door het fraaie spel van zyn zoon Aat, de jonge, voortref- feiyke en sympathieke organist. OLIVIER KOOP. Advertentie (Anno 1875) 11-12 uur 14-17 uur 19-21 uur Inlichtingen Inschrijving voor R.K. dagelijks B. en W. van Haarlem hebben de gemeenteraad voorgesteld een voor schot van in totaal ftj.jiO.9Uo ter De- schikking te stellen van de woning bouwverenigingen „Sint Bavo-oost" en „Patrimonium weuc oearag benut zal worden voor het financieren van de bouw van 312 aroeiderswoningeu in de nieuwe stadswijk „Parkwijk' die ge legen is tussen de Prins bernhardlaan en de oostelijke stadsgrens. „Sint Bavo- oost" zal 17b woningen gaan Douwen en „Patrimonium" lob. oe woningen ko men te liggen oostelijk van het gedeelte van de mins Bernnaruiaan tussen de J. P. Heyestraat en het Van Zeggelen- plein. De woningen worden gebouwd in liatgebouwen van vier woonlagen. De woningen zijn ontworpen door het architectenbureau Klein uit Groningen, dat ook het complex van 320 arbeiuers- woningen van „Patrimonium" en „Zorgvliet" in Delitwyx dat aanvan kelijk was opgezet voor systeembouw neett omgewerkt voor traditionele bouw. Het nieuwe project in „Park wijk" is vrijwel een nernaiing van net complex in „Delltwijk". het ligt in de bedoeling, aat aannemer Bergsnoeif uit Alphen aan den Rijn, die ook het complex in „Delltwijk neeit geoouwd, wanneer dit complex voltooid is, de woningen in „Parkwijk" zal bouwen. Men nuopt de nodige ryKsgoedkeur.ngen zo tydig omnen te nebuen, dat de aan nemer onmiddellijk nadat zijn werk in „DeuiwyK" is voltooid, in „Parkwijk" aan de siag kan gaan. De becijferingen zijn scherp opgesneld, zodat men goeae hoop heeit, dat de ryKSgoedkeuring niet aan het project ontnouuen zal worden. Men rekent er enigermate op, dat met de bouw nog dit jaar oeguunen kan worden. De woningen van „Patrimonium" zuilen volgens de huidige berekenin gen gemiudeid j 13. ib per week aan huur doen, en die van „Sint Bavo-oost" i4.au per v eek geimuaeid. in beide gevallen komt daar een bedrag bjj van bü cent als bijdrage in de kvsten van aanleg en onderhoud van de tui nen, een ueurag van bö cent voor üw huur van de geyser en ongeveer 10 cent als aandeel in de huur van het centraal antennesysteem. Bij de wo ningen van „Sint Bavo-oost" zijn twee aagwmkeis, 25 garages en een kan toor gedacht, die aan huur samen 190 in de week moeten opbrengen. BÜ de woningen van „Patrimonium" zün één dagwinkel, 12 garages en een kantoor ontworpen, die samen 97 moeten opbrengen. De woningen van „Sint Bavo-oost" zün verdeeld in 20 driekamerwoningen (11 pet), 88 vierkamerwoningen (50 pet) en 68 vüfkamerwoningen (39 pet). Die van „Patrimonium" in 36 driekamer woningen (26,5 pet), 68 vierkamerwo ningen (50 pet) en 32 vijfkamerwonin gen (23,5 pet). Van dit complex van 312 woningen zün dus 18,75 pet drie kamerwoningen, 50 pet. vierkamerwo ningen en 31,25 pet vijfkamerwoningen. Verleden jaar heeft de gemeenteraad een differentietierapport voor de wo ninggrootte aanvaard, dat B. en W. tot richtsnoer zou dienen, te beginnen bij de woningbouw in „Parkwijk". In dat rapport werd als de meest wenselijke differentiatie genoemd: 13 pet drieka merwoningen, 33 pet vierkamerwonin gen en 35 pet vijfkamerwoningen. Men moet daarbü echter rekening houden met het feit, dat dergelijke percentages genomen moeten worden over grote complexen, die als een afgerond geheel gezien kunnen worden. Dat is dus hier met de complexen van „Patrimonium" en van „Sint Bavo-oost" wel het geval. Bovendien moet men er rekening mee houden, dat „Parkwyk" in meer dan één opzicht bedoeld is als afsluiting van de bestaande Amsterdamse Buurt en dat de verdeling van de woningen naar hun grootte dus als correctie moet wer ken op de samenstelling van de Am sterdamse Buurt. Nu de voorstellen tot voorschotverle ning aan de raad zijn voorgelegd, heeft het gemeentebestuur tegelijkertijd de plannen doorgezonden naar de Provin ciale Directie van het ministerie van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid, die zal nagaan of de bouWprys voor het ministerie aanvaardbaar is. In het verleden heeft Haarlem op dit punt nog al eens met moeilykheden te kampen gehad, zodat bouwplannen herzien en de bouwkosten gedrukt moesten wor den. Men heeft echter goede hoop, dat het ditmaal vlotter zal gaan, zodat men als alles meeloopt, noe dit jaar met de bouw kan beginnen. De opdrachten aan de architecten voor de woningbouw in „Parkwyk". zün vrywel tegelijk verstrekt. Het architec tenbureau Klein is het eerst gereed gekomen met zün opdracht, ook al om dat het slechts een bestaand plan hoefde Indien de Haarlemse gemeenteraad er mede accoord gaat wil het raadslid J. Prikkel in de gemeenteraadszitting van woensdag 2 oktober aan burgemeester en wethouders vragen, welke maatrege len zij hebben genomen en nog zullen nemen ter ontlasting van het gemotori seerd verkeer op de Rijksstraatweg en ter verhoging van de verkeersveiligheid op deze weg. Dit alles in verband met de openstelling van de Velsertunnel. In verband met de situatie op de Rijksstraatweg hebben wij vrijdag een en ander gepubliceerd over de activi teiten van de verkeerscommissie van de Stichting Haarlem-Noord. In die publi catie is per abuis gemeld, dat er per manente verkeerslichten zullen komen bij de Kleverlaan. De lezer zal begrepen hebben, dat bedoeld werd de Zaanenlaan. waar reeds tijdens de spitsuren met een verplaatsbaar verkeerslicht gewerkt wordt. aan te passen en omdat de aannemer bijna gereed is met het project in Delft- wijk en dus continu door wil bouwen in Parkwyk. Het grote complex in het zuid-oosten van Parkwijk wordt ge bouwd door een combinatie van archi- tenten. Deze combinatie bouwt een der de complex in het centrum van de nieuwe wijk. Dit ontwerp komt waar schijnlijk binnen een maand gereed. Wy vernemen, dat B. en W. van Haar lem binnen afzienbare tyd de namen van de straten in de nieuwe stadwyk bekend zullen maken. Het ligt in de bedoeling deze straten te noemen naar bekende kunstenaars, waarby o.m. ge dacht is aan die van de architect Ber- lage en de beeldhouwer Radecker. Honderden bewoners van het „Bavo- dorp" in Haarlem-oost hadden zich za terdagavond verzameld by de Zomer- vaart en de Krulstochtstraat ter gelegen heid van het feestelijk inhalen van pater Leo van Kesse!, van de Heilige Geest, die gisteren in de parochiekerk van Onze Lieve Vrouw Rozenkrans en Sint Dominicus aan het Spaarne zijn eerste plechtige Heilige Mis heeft opgedragen. Vele buurtbewoners hadden de vlag uitgestoken en het inhalen werd, mede door de grote belangstelling, in alle op zichten een spectaculair en feestelijk gebeuren. Aan het begin van de Zomer- vaart stonden twee ruiters, het muziek korps „De Spaarnebazuin", en een groot aantal bruidjes opgesteld, die de neomist opwachtten. De feestelijke stoet de neomist was gezeten in een auto, samen met zijn ouders en pastoor W. van Gastele hield halt op de Zomervaart, waar de voorzitter der bouwvereniging Sint Ba vo-oost, de heer A. Rood, een hartelijk welkomstwoord sprak. Hij verzocht pa ter van Kessel om de bewoners van het „Bavodorp" zijn eerste priesterlijke zegen te willen geven, waaraan deze zeer gaarne gevolg gaf. In de kerk aan het Spaarne was de neomist die avond agens bij een plechtig lof, waarby de paters De Graaf en Rozenhart hem assisteerden. Kapelaan B. van der Spek, van de Spaarne-pa- rochie, was ceremoniarius. Zondagmorgen droeg pater van Kessel in de rijk met bloemen versierde kerk zijn eerste plechtige Heilige Mis op. Pastoor W. van Gastele was presbyter- assistens, pater De Winter diaken en oud-kapelaan Van Rooden subdiaken. Kapelaan Var» der Spek fungeerde als ceremoniarius. Het parochieel zangkoor voerde de driestemmige mis uit van Jan Mul. Pater De Winter hield de feestpre dikatie over „Zo goed is God", 's Middags recipieerde de neomist ten huize van zijn ouders, Kruistochtstraat 60. De heer G. B. Reynders opende daar een lange rij van sprekers. Hij noemde het een voorrecht in het „Bavodorp" een pries terzoon te mogen begroeten, 's Avonds was pater van Kessel agens bij een Dank- lof met Te Deum. CINEMA PALACE: De Ontembaren, 18 j.t 2, 4.15, 7, 9.15. FRANS HALS: Bloedige zonsondergang, 14 jaar, 2.30, 7, 9.15. Di. één avondvoorstelling om 8 u. LUXOR: Sénéchal, de geweldige, str. volw., 2, 7. 9.15. MINERVA: Ma.: Als de dauw valt, Komt er (voor de 40ste keer) regen, str. volw., 8.15 u. REMBRANDT: Rose Bern, volw., 2, 4.15, 7, 9.15 uur. ROXY: De zwarte pagina, alle leeft., 2.30, 7, 9.15. STUDIO: Het huis der geheimen, 14 jaar, 2.15, 7, 9.15. Advc.rtentie Maandag 30 september Brinkmann, Kroonzaal, 20 uur: Peru-An- des Expeditie, in kleuren en film door dr. T. de Booy. (Geloof en Wetensch.). Concertgebouw, 19.30 uur: Extra concert door het Noordhollands Philharmonisch Orkest. Dinsdag 1 oktober Concertgebouw, 20.15 uur: Extra concert Serie D door het Noordhollands Philhar monisch Orkest. Solist: Robert Casadesus, piano. Concertgebouw, 19.30 uur: Inleiding tot het concert door Paul Cnr. van Weste ring. (Volksuniversiteit). Instituut voor Arbeidersontwikkeling: Openingsavond van Groep Noord met o.a. de kleurenfilm ,,Waar de palmen wuiven". Minerva-theater: Eerste avond van de Wereldreizigersserie 1957—'58. Mr. Hustinx met de kleurenfilm Onder de zon van Ceylon Drc -zicht, 14 uur: Lustrum Biertap-wed- strijden. De gemeente Haarlem kan tegen de van overheidswege voorgeschreven koers van 4,25 procent ƒ770.000 lenen tegen de koers van 100 procent en met een looptijd van dertig jaar. De opbrengst van de lening zal kunnen dienen tot consolidatie van de vlottende schuld der gemeente, die thans rond vijftien miljoen gulden bedraagt. Daar mede heeft Haarlem bijna de limiet bereikt voor haar vlottende schuld, welk bedrag voor de gemeente niet meer dan zeventien miljoen mag bedragen, na melijk vijfentwintig procent van het budget. Zaterdagmorgen is in de Mariastich- ting te Haarlem overleden de 61-jarige heer H. A. Blanke, die in de Tweede Vooruitgangstraat woonde. Dinsdag 24 september kwam de heer Blanke op de hoek Amsterdamstraat - Vooruitgang straat in aanrijding met een vracht auto. In zeer ernstige toestand werd hij toen naar de Mariastichting overge bracht. Vrijdag-, zaterdag- en zondagavond, alsook zondagmiddag komt de Hoofd- stadoperette naar Haarlem om in de Stadsschouwburg voorstellingen te ge ven van „Ein Walzertraum" van Oss- car Straus. De regie berust weer by Otto Aurich, die overigens samen met Fritz Steiner weer een belangrijk deel van het succes voor zich opeist. Jan Henderson, Rosy Parish, Claire Clairy en Marga Graf behoren weer tot de solisten, terwijl men voor deze gelegen heid ook een Weense operettester heeft geëngageerd in de persoon van de char mante Lizzi Schöffmann. De muzikale leiding berust by Wilhelm Rettich. Evenals andere jaren spreit het ge zelschap weer een rykdom aan decor en costuums ten toon. De costuums zijn ontworpen en uitgevoerd door de Weense firma Lambert Hofer en het decor is getekend door Karei Bruck- mann. Ook „Ein Walzertraum" belooft dus weer een lust te worden voor oog en oor. Naar aanleiding van de voor stelling, die het gezelschap op 9 sep tember gaf voor het personeel van de n.v. Drukkerij „De Spaarnestad" heeft onze recensent zich in prijzende zin over „Ein Walzertraum" uitgelaten. De Arnhemse toneelgroep „Thea ter" st eds hijzonder geluk kig in de samenstelling van zyn repertoire heeft dit weekeinde in de Haarlemse schouwburg „De Prins en de Showgirl" gespeeld, een stuk dat door de schrüver, Terence Rattigan, een „sprookjesachtig blijspel" wordt genoemd, maar dat toch meer heeft van een operette zonder muziek, dan van een sprookje. Het vrij talrijke pu bliek toonde zich terecht uiterst vol daan en dankte met eet» uitbundig ap plaus. „Theater" heeft het stuk gespeeld in de vertaling van Ineke Brinkman, een goede en vlotte vertaling,die ech ter om een of andere mysterieuze re den de titel voert van de film, die Lau rence Olivier en Marilyn Monroe on langs op basis van dit toneelstuk heb ben gemaakt. Het toneelstuk heet ei genlijk „The Sleeping Prince", zoveel als „doornroosje", maar dan in het man- nelyk. Rattigan, de schrijver van „Aparte tafels", „De grote Stilte" en „Met eer vol ontslag", heeft met deze operette een gelegenheidsstuk geschreven. Het moest het grote publiek amuseren. En wat kan men dan beter doen dan een brok romantiek op de planken brengen: een prins uit een of ander Balkan staatje wordt verliefd op een Ameri kaans revuemeisje, terwijl hij in Londen is in 1911 ter gelegenheid van de kro ningsfeesten. De Prins regeert namens zijn nog minderjarige zoon, die koning is en stiekem tegen hem rebelleert. Het revuemeisje komt de prins-regent in de Karpathische legatie in Londen een beetje verpozen, maar zorgt en pas sant via allerlei intriges, dat de Karpa thische staatszaken weer op hun pootjes terecht komen, dat vader en zoon ver zoend worden en dat de wereldvrede bewaard blyft. Het gegeven is dus ontleend aan al lerlei operette-onderwerpen en het biedt een ras-toneelschrijver als Terence Rattigan alle mogelijkheden om allerlei vrolijkheden te debiteren, die ontstaan uit de situaties of waar de dialoog er aanleiding toe geeft. Het enige bezwaar dat wij tegen dit luchtige blijspel kun ne inbrengen is, dat het hier en daar een beetje topzwaar wordt van de geestigheden en dat de schrijver toch nog probeert „een lesje te geven". Dat laatste geschiedt echter met zo weinig nadruk, dat men er vrede mee kan hebben. Elise Hoomans heeft de voorstelling geregisseerd met een uiterst intelligente zin voor details. Iedere mogelijkheia om te nuanceren in het komische heeft zij uitgebuit, zouder ergens in overdrij ving te vervallen en zonaer ergens een beroep te doen op onze zin voor werke lijkheid. Johan Greter heeft daarby ge holpen door een fantastisch ajour-decor te ontwerpen, dat de werkelijkheid van de operette slechts suggereerde. In de costuumontwerpen kwamen de kleuren ons te somber voor, althans voor een zo fleurig kijkspelletje, dat zo lichtvoe tig werd opgediend. Op de eerste plaats was daar Anny de Lange als het revuemeisje, heerlijk na- ief en openhartig en daarom van haar zo knap, omdat zij tot nu toe haar kracht voornamelijk vond in semi-tra- gische rollen. De korte scène op de bank, samen met de prins-regent in het eerste tafereel was een juweeltje van comediespel. Tegenover haar stond Kees Brusse als de Prins-Regent, vol kleine, komische trekjes die regelrecht uit de operette stammen. Tegen het einde verzwakte zijn spel een beetje, maar dat vond vooral zijn oorzaak in het feit, dat Rattigan zijn stuk te lang had gemaakt en tenslotte weinig meer te vertellen wist. Kostelijk en groots was Elise Hoomans als de mallotige groothertogin, verfynd en toch kluch tig. (Voor zover men hierin een tegen stelling wil zien). Rudi van Hemert speelde de jonge koning met werkelijke jongensachtige charme. Wim Hoddes was de functionaris van het Engelse ministerie van Buitenlandse Zaken, cue toegevoegd was aan de PrlI""aar kt Hij was er wat te jong vo^t J^aar wist toch aardig te typeren. Datzelfde be zwaar gold eigenlyk ook voor Hans Culeman als de Major-domus, die te jeugdig was om al zo rheumatisch te zijn Maar ook hij typeerde amusant. Peronne Hosang en Maryke Hoving brachten een vervelende oude gravin en haar dochter op de planken, ondank baar werk, maar goed verzorgd. Annie Langenaken speelde een hofdame. Er waren nog enige bedienden, die hun werk vlot deden. J. W. v. d. V. 'Oj in de Alleen dinsdag en woensdag 1 en 2 oktober a.s. Gehakt met zakje kruiden en recept 500 gram 158 Hacheevlees 500 gram 178 Doorregen runderlappen 500 gram 148 Lamsvlees 500 gram v.a. 125 Ribkarbanade en ons bekende vetgemeste kalfsvlees Gelderse ham 150 gram 65 Alleen dinsdag en woensdag 1 en 2 oktober a.s. Gesneden rode kool Geschrapte worteltjes Nu zonnige dagen zeldzaam zijn, moet u uw weerstandsvermogen op peil houden. Dat kunt u het best met fruitvitamine C- fruit I Sinaasappels, vol sap I Grote citroenen Grote grapefruits Garantie voor kwaliteit Laagste netto- prijzen Rente plus winst aandeel GROTE HOUTSTRAAT 99 (De in deze rubriek geplaatste BRIE VEN VAN LEZERS vallen buiten de verantwoordelijkheid der Redactie. Ano niem ingezonden brieven worden terzijde gelegd.) Met belangstelling heb ik het verslag over het vrijgezellen-congres te Greven- bicht gelezen in uw blad van 23 sept. Hierin trof ik o.a. de volgende zin aan: ,,De meer serieuze vrijgezellen verschijnen niet meer op het appèl. Dit Is echter niet een verschijnsel vfn laatste con gressen" doch de teleurstelling van de serieuze'vrijgezellen is reeds direct na het eerste congres tot u'ting gekomen. Enige van hen hebber op de terugreis van het eerste congres al in de trein de koppen bij elkaar gestoken en zijn er toe over gegaan, hun daar opgezette plannen te verwezenlijken. Hieruit is de Nederlandse Vrijgezeilenbond ontstaan, die de werke lijke belangen van de ongehuwden is gaan behartigen. Deze bond strijdt nu al vier jaar tegen de onrechtvaardige belasting druk, die Groep 1 neet. Verder houdt hij niet op, overal te wijzen op de onrecht vaardige verdeling van de woonruimte als het toewijzing aan ongehuwden betreft. Het is alleen het werk van deze bond, dat er nu in regeringskringen de aandacht op deze punten gevestigd is en dat er ook openlijk over gesproken wordt in de ver* gaderingen van de Eerste en Tweede Ka* mer. Daarom is de na-aperij, geuit in de resoluties, zo belachelijk, daar genoemde Bond niet ophoudt de ministers en de Kamers met resoluties en herinneringen aan gegeven beloften te bestormen. Of wil men hiermede de vrijgezellen tot zich trekken Dat de regering weinig of geen waarde hecht aan de gebeurtenissen in Greven- bicht moge blijken uit het feit, dat daar nog nimmer een lid van een der Kamers gesproken heeft, laat staan zich daar ver* toond heeft. Ernst is daar ver te zoeken. En moet men als vrijgezel eventueel ver maak gaan zoeken in een afgelegen plaatsje in Limburg? De grote steden van ons land bieden hiervoor gelegenheid te over. Zij zoeken daadwerkelijke interesse voor de onrechtvaardige status, waarin zij door de fiscus en (vooral niet te vergeten) hun medemensen gedrukt worden. En daarvoor vecht alleen de Nederlandse Vrijgezeilenbond. Voor die Bond moesten de ongehuwden eens wat meer belang stelling tonen. Als ze met de doelstellingen van die Bond willen kennis maken, dan behoeven ze slechts een briefkaartje te zenden aan het secretariaat dat gevestigd is in de Frans van Mierisstraat 76 hs te Amsterdam-Z. en ze krijgen enig materiaal toegezonden. Laten ze bij voorbaat Hemel vaartsdag vrij houden en naar Amsterdam komen, want dan houdt de Bond zijn jaar lijkse Wereldvrijgezellendag. Ook dit Jaar werd deze dag in Amsterdam gevierd en door ruim 900 vrijgezellen uit alle delen van hei land bezocht. De Bond staat ge heel los van ..het gedoe" in Grevenbicht. Een serieuze vrijgezel A. M. B. (Niet otöcteie :W, Ned 1953 3>,i Ned 1953 3»c, Ned 1950 31 Ned 1948 V/a Nert 1950 •}»/4 Ned 1954 3Va Ned 1955 3-3% Ned 1947 Ned 62-64 bei fac inschr Grtbk 1946 3 Ned Handel Mi1 eert A.K.U Van Heikels fatent Calve-Delft eert Van Gelder Kon Hoogvens eert Uniievei eert Ned KabeJ Philips Kon Petroleum „Amsterdam" Rubber HoU Amerika Lijn Kon Ned Stoomb M11 Ned Scheepv Unie K.L.M H V A L)eli Mij eert A dam 2 y2 56 1 A dam 5b U A dam UT Stemming; Kon. Olie Koeteen Vorig Slot 86 83% 83% 79 7c. 79% 79% 87% 87% 151% 153L2-6 290 179 270 360% 257 252% 193,70 65 151 135% 130% 114.90 107 Va 70 77% 85% 86% vast. Opening 30/9 83% 80 Va 80% i 155 Va 353% 246 89.60 62% 152 133% 140 113 107% 65% A

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 2