Opening Yelsertunnel in beeld De plaats van de leek in de Kerk en de wereld Jaarlijkse landdag van SintAdelbert in Hilversum winnen The Typhoons hasketbaltoernooi Lottgering O tof 50 km/u in l/l50 sec... €sso Mgr. Jansen spoort aan tot daadwerkelijke steun GRIEP? Roep der ruim ten MET ESSO BENT U BETER UIT! Antilopen in finale verslagen ESSO EXTRA MOTOR OIL In Uw auto een acceleratie van MAANDAG 30 SEPTEMBER 1957 PAGINA 4 Tijd. mantels stomen f. 3,75 Grote samenwerking gewenst Rozenkransen voor Mau-Mau-vrouwen Ploeg wedstrijden in Steenbergen Voorzitter federatie van zangersbonden Minder dan 10 centimeter is de afstand, waarover de zuigers in de cilinders op en neer bewegen. Maar over deze minimale afstand loopt de snelheid van de zuigers telkens op van stilstand tot 50 km per uur, en dat 6000 tot 8000 maal per minuut! Een miniem oliehuidje, van minder dan 6/100 mm dikte, moet de zuigers en de cilinderwanden beschermen. Dat oliehuidje moet die razendsnelle beweging en enorme krachten weerstaan, uren lang. Deze extra zwaar belaste punten in de motor hebben extra bescherming nodig. Die extra bescherming biedt u ESSO EXTRA MOTOR OIL (in het gouden blik). Perfecte smering bi] alle bedrijfstem- perafuren want Esso Extra Motor Oil reageert in dé nog koude motor als een dunne olie, bij hogere motortempera- turen als een dikkere olie. Ongekende slijtageweerstand Reinigend vermogen Uitgebalanceerde „dopes" geven Esso Extra Motor Oil deze bijzondere „motor-sparende" kwaliteiten. VOOR EXTRA BESCHERMING Een complete set van twee multigrade motoroliën 10 W- 20 W - 30 20 W- 30- 40 Seminarie in bisdom Rotterdam Vol vertrouwen houd ik a.s. zondag mijn ledige handen vóór u" Met bent U zó beter! Benoemingen bisdom Rotterdam Eric de Noorman absent Wegens ziekte tekenaar Water-overlast in de Hannie Schaftstraat Vragen van raadslid Schippers (K.V.P.) „Oud Heemstede-Benne- broek" naar Haastrecht Concerten van het N.Ph.O. voor scholieren De Sint-Adelbertvereniging heeft zaterdag en zondag te Hilversum haar jaarlijkse landdag gehouden. In aanwezigheid van Z. H. Exc. mgr. J. P. Huibers, bisschop van Haarlem, die zondagmorgen voor de leden de H. Mis opdroeg, van Z. Exc. minister Struycken, mgr. W. Nolet, mgr. H. F. Frank, deken van Hilversum, vertegenwoordigers van het Thijmgenootschap de Vrouwenbeweging, beroepsorganisaties en K.V.P., heeft men, zoals te doen gebruikelijk, op zeer geslaagde wijze het nuttige met het aangename (o.a. een concert door het Radio Philharmonisch Orkest) verenigd. Het nuttige, dat voortreffelijk verzorgd was, getuigde eens te meer van het feit, dat de Adelherters ernst maken met wat zij als katholieke intellectuelen hun plicht achten ten aanzien van Kerk en maatschappij. Het algemeen thema: de plaats van de leek in Kerk en wereld was ter behandeling aan vier sprekers toe vertrouwd. Gabriel Smit hield een treffende inleiding over „de leek in de Kerk". Aalmoezenier overste P. C. Groenendijk boeide zijn toehoorders ten zeerste met zijn warm en overtuigend voorgedragen pleidooi ten gunste van „het geloof in de leek". De jonge mens van onze tijd wil beslist geloven; dat hij het vaak niet kan dwingt ons tot ernstige bezinning op de traditionele geloofsbeleving. Over „de Kerk in de leek" hield prof. dr. J. C. Groot een verhelderend dogmatisch betoog, dat culmineerde in' de stelling, dat zonder de voortdurende verlossende werking van Christus en de Geest in en door de Kerk de mensheid volkomen machteloos is. Tenslotte zette mr. L. C. Baas zijn visie over „de leek in de wereld" uiteen, waarin vooral het in-de-wereld- zijn geanalyseerd werd. Door een druk op de knop stelt H.M. de Koningin in het zuidelijke ventilatie gebouw het luchtverversingssysteem van de Veisertunnels in werking Nadat H. M. de Koningin zaterdag de Velser tunnel had geopend, reikte de minister van Verkeer en Waterstaat, mr. J. Algera, een aantal onderscheidingen uit. Hier ziet men H.M. de Koningin, heibaas O. M. van Herpen uit Utrecht met lijn onderscheiding, een bronzen eremedaille verbonden aan de orde van Oranje Nassau, feliciteren. (Van onze zaalsportmedewerker) Het toernooi van de Haarlemse basketbalvereniging is weer ten einde en het was tenslotte de hoofdklasser The Typhoons dat de eerste plaats be reikte door in de finalewedstrijd het eerste team van de organiserende ver eniging te kloppen (45-40) In deze laatste ontmoeting begonnen beide teams in hoog tempo en mede door het feit dat beide ploegen om beurten de leiding namen, was ook de slotfase ondanks de vermoeidheid van de spelers het aanzien nog volkomen waard. Daarom was het jammer dat tien minuten voor het einde een incident met een der spelers van Typhoons oorzaak werd dat de sfeer vertroebelde en of schoon ook nu nog het einde van het toernooi normaal werd bereikt, zijn wij het met voorzitter Noë van de Antilopen volkomens eens, dat het toernooi als „oefentoernooi" zonder twijfel ge slaagd is, doch in sportief opzicht nog veel bijgeschaafd moet worden. Bijzonder verheugend was het optre den in dit toernooi van de Haarlemse overgangsklassers. Zoals reeds ver wacht slaagde H.O.C. er in door een kleine overwinning tegen Antilopen II een plaats in de finales te bereiken en ook in deze wedstrijden deed het ver jongde H.O.C. van zich spreken. Het eerste team van Antilopen had vooral in de eerste heltf veel moeite doch kon tenslotte toch nog een ruime zege behalen (35-20), terwijl de hoofd klasser Flamingo's ook op grote te genstand stuitte en met een magere 49-41 overwinning genoegen moest ne men. Ook de heren van The White Stars hebben het in dit toernooi voortreffe Hjk gedaan, want na de puntenverde ling tegen Flamingo's behaalden de Stars een fraaie 25-22 zege tegen de Santpo'rtse hoofdklasser Z.B.V.S. Advertentie STOMEN STOPPEN GROTE HOUTSTRAAT 5 - TEL. 10771 Tegen de nieuwe overgangsklasser Aurora hadden de Stars echter grote moeite zich te handhaven en slechts toen Aurora nog drie spelers binnen de lijnen had slaagde White Stars er in de grote achterstand nog weg te werken en een overigens volkomen verdiende puntenverdeling te bereiken. De finale in de damesklasse bracht kampioen H.O.C. en Antilopen in het veld en het zag er lange tijd naar uit dat H.O.C. een nederlaag te incaseren zou krijgen. De grotere wedstrijdrou tine van de kampioenen bracht uiteinde lijk toch nog de eerste prijs (32-34). De totaalstand in dit toernooi was: Dames: 1. H.O.C., 2. Antilopen. Heren: 1. The Typhoons, 2. Antilopen, 3. The Flamingo's, 4. H. O. C., 5. The White Stars, 6. Z.B.V.S. Het grote gewicht van het hier be sprokene veroorlooft ons niet met een summier verslag te volstaan. Wij stel len ons dan ook voor t.z.t. aan elke in leiding de nodige aandacht te besteden. Van bijzonder belang achten wij het hierbij als uitgangspunt voorop te stel len de principiële jaarrede van de algemene voorzitter van St.-Adelbert mr. F. J. G. baron van Voorst tot Voorst. De daarin uitgestippelde richt lijnen zijn zonder meer de conditio sine qua non voor het vrucht dragen van deze landdag. In de grond was sprekers rede een openbaar gewetensonderzoek. Wie zijn wij, katholieke intellectuelen, in de wereld van vandaag? Hoe zijn wij? Wat doen wij? Op deze laatste vraag vooral concentreerde zich zijn hele betoog. Men dient het feit te accepteren, dat de moderne intellectueel niet meer universeel is, dat het vroegere geestelijke klimaat, waardoor een verfijnde cultuur der bevoorrechten mogelijk was, ten einde is. De intel lectueel van vandaag is beroepsge bonden, een arbeider op hoog niveau. In de plaats van het traditionele ver trouwen in een overgeleverde bescha ving is onrust en onzekerheid getre den. De katholieke intellectueel lijdt daarenboven nog aan een religieuze ontworteling, waardoor hij absent is geworden in de Kerk en ten opzich te van God. Hoopgevend bij dit al les is echter en hier ligt de voor naamste taak van Sint Adelbert dat de zekerheden en waarden, die in de chaos van een crisis verloren raken, toch te hervinden zijn. Om dit te bereiken zal voor alles een al te grote beroepsgebondenheid moe ten doorbroken worden, waardoor de weg vrijkomt voor openheid naar alge mene vraagstukken, die met concrete daden dienen te worden beantwoord. Voor wie aan de toekomst gestalte wil geven is slechts het concrete bestaan, het concrete doen werkelijkheid. In de heersende sociaal-economische situatie confronteert deze eis ons onont koombaar met grote moeilijkheden. De kernvraag, waarmee wij met onszelf in het reine moeten komen, is daarom of wij de moed hebben van onze over tuiging, die onvermijdelijk offers vraagt. De bereidheid daartoe kan ech ter slechts groeien op de basis van een daadwerkelijk zich gebonden voelen aan God en Kerk. Als eerste punt voor een praktisch werkprogram noemde spreker een grotere samenwerking tussen priester en leek. Hij richtte zich daarbij tot de hiërarchie van hoog tot laag: „Ver trouwt de leken, geeft hun de plaats die zij verlangen. Wilt niet teveel zelf doen, deelt uw zorgen met hen, schakelt hen in overal waar zij competent zijn. Adviesgroepen, overlegcolieges tot op het hoogste niveau in de Kerk van Ne derland houden onverwachte mogelijk heden in. De stem van het Kerkvolk zal meer dan tot dusver kans moeten krijgen op gehoor. Maakt Gods volk van passieve luisteraars tot actieve deelnemers in alles wat de Kerk aan gaat." De verhouding priester-leek zal fundamenteel moeten veranderen. In zielzorg, apostolaat en christelijk leven kan de Kerk de stem van het leken- dom niet meer ontberen. Slechts wan neer zij niet meer uitsluitend bestuurs- hiërarchie is, kan zij uitgroeien tot de ware gemeenschap, die zü moet zijn, tot een samenzijn in het geloof als gave en opgave. Op de tweede plaats wees spreker op de veelvoudige en onvervangbare taak van de leek in de kerstening van de wereld, die onbewust of onderbewust wacht op onze boodschap. Vooral op het terrein van de grote menselijke waarden is een nauwe samenwerking met andersdenkenden noodzakelijk. Op de leken rust de plicht de Kerk meer levensruimte te verschaffen, „mondai ne" levensomstandigheden, die een voortdurende uitnodiging tot zonde en kwaad zijn, weer gezond te maken en de wereld het uitzicht te openen op haar ware menselijke en christelijke bestemming. De mogelijkheden in deze richting zijn ontelbaar. Waar het op aankomt is het actieve doen nadat men zich innerlijk zuiver heeft afgestemd op zijn Godde lijke apostolaatsopdracht. Ieder van ons zal op eigen wijze, in eigen milieu het juiste dadenantwoord moeten geven. Zijn leden op deze onvervangbare taak voor te bereiden is het grote doel van Sint Adelbert. De missie-vriendenkring „St. Petrus Claver" te Maastricht verzoekt ons de aandacht te vestigen op het grote ge brek aan rozenkransen in de missies. „Nog een dezer dagen lazen wij een noodkreet van een missiezuster, werk zaam diep in het Kikuyu-reservaat. Haar overheid gaf haar opdracht er een meisjesschool te leiden en voor de vrou wen te zorgen. Vele mannen werden al ter dood gebracht, omdat zij zich schul dig maakten aan Mau-Mau-misdaden. Er was een opzienbarende kentering gekomen. Zeven vrouwen hadden open lijk in de kerk de Mau-Mau-eed afge zworen. 98 vrouwen meldden zich in de vrouwenbond, om te leren naaien, ko ken, lezen en schrijven. Ongeveer 5000 vrouwen leven in dat reservaat met haar kinderen. De meesten zijn door leed en nood murw geworden en wil len bidden. Daarvoor vraagt de zuster rozenkransen". Giften in welke vorm ook worden voor dit doel dankbaar aanvaard door de zusters van „St. Petrus Claver", So- daliteit voor Afrikaanse missies, Bouil lonstraat 4, Maastricht. Ook stukken van rozenkransen, kralen en medailles woorden dankbaar aanvaard. De kring Steenbergen van de r.-k. jonge boerenstand heeft zaterdag in Steenbergen interkringwedstrijden ge houden, waaraan winnaars van de kringwedstrijden uit N.-Brabant, Land van Maas en Waal en Zeeuwsch-Vlaan deren deelnamen. Door de natte en zware grond was de opgave niet licht en moest men soms zelfs met twee tractoren de ploeg trekken. De uitslag luidde: 1. Cam. van de Acker, St. Jansteen, 293 pnt, kring Hulst; 2. Cor Cavelaars, Zevenbergsche- hoek, 268 pnt, kring Zevenbergen; 3. Ant. Cavelaars, Zevenbergschehoek, 264 pnt, kring Zevenbergen; 4. Goedhals, Waterlandkerkje, 257 pnt, kring Oost burg. Zij zullen afgevaardigd worden naar de nationale kampioenschappen, d:i op zaterdag 12 oktober in de Haar lemmermeerpolder worden gehouden. Als opvolger van de heer J. A. Kre- lage, die onlangs is overleden, heeft de federatie van zangersbonden in een ver gadering var gedelegeerden tot voorzit ter gekozen de heer C. H. Hoonig te Rotterdam, voorzitter van het konink lijk Nederlands Zangersverbond. Advertentie De bisschop van Rotterdam, mgr. M. Jansen heeft zich gisteren tot de gelo vigen in zijn bisdom gericht via een herderlijk schrijven, waarin hij wijst op het probleem van de priesteropleiding en in dit verband de gelovigen oproept tot hulp en steun in gebed en offer bij de bouw van een eigen Klein Semi narie in het bisdom. De bisschop zegt in zijn schrijven o.m.: Naast brood, kleding, huisvesting en andere materiële behoeften heeft de mens ook geestelijke behoeften, waar aan moet worden voldaan om een vol waardig menselijk bestaan te leiden, .vat de stoffelijke behoeften betreft: we weten, dat Christus zei: Wat zijt gij be- zo.gd over Uw voedsel en kleding. Uw Hemelse Vader, weet, uat U dit alles nodig hebt en Hij zal U dit geven; dit is alles zelfs slechts een toegift voor U. Hoofdzaak is: zoekt eerst het Rijk Gods. Daarom vulde Hij Zijn woord: „de mens leeft niet van brood alleen" dan ook aan met te zeggen; „maar van alle woord, dat uit Gods mond voort komt." Iedere tijd, ieder geslacht moet die Goddelijke Boodschap wereldkundig maken. Dat geschiedt door de opvolgers der Apostelen, aan wie Hij de plicht gaf het Evangelie, de Blijde Boodschap te verkondigen aan alle schepselen. Het zijn de Bisschoppen en hun medewer kers, de priesters, die deze zware ver plichting dragen. Vervullen zij die plicht niet, of zijn er geen voldoende priesters, dan zal het volk Gods ver kommeren en geestelijk omkomen van honger. Helaas doet zich thans over Advertentie door Dirk van den Brink Een Nederlandse emigratieroman 52 De twee vrouwen luisterden met gespannen aan dacht. Van Berkel's stugge houding maakte het me uiterst lastig om met mijn verzoek voor de dag te komen. Veel breedvoeriger dan ik aanvankelijk bedoeld had, begon ik uit te leggen, dat ik gedwongen was, hier of daar nieuwe grond aan te kopen. Al die tijd staarde Van Berkel zwijgend voor zich uit. Hij zat in zijn stoel, zonder de rugleuning te raken, bewegingloos als een standbeeld. Bezorgd keek Marie haar vader aan. Voorzag ze, dat er iets ging mislopen? „Ik móet dus kost wat kost een nieuw stuk bouw land zien te krijgen," zei ik met nadruk. Van Berkel bleef zwijgen. Scherper dan ik bedoelde voegde ik er aan toe: „En daarom kwam ik hier, Van Berkel." Marie kruiste de armen voor de borst alsof ze bang was, dat de bewegingen van haar hart mijn zaak zouden bederven. Ik merkte wel, dat ze niet voel goeds verwachtte van dit onverwachte bezoek. Misschien had ik haar ook vooraf moeten inlich ten. Ze zou haar vader op de kwestie hebben kun nen voorbereiden. Maar ja, gedane zaken nemen geen keer. De oude boer maakte in 't geheel geen aan stalten zijn mond open te doen. Ik trilde van inner lijke opwinding! In mijn zenuwachtigheid begon ik te spreken op een bitse, verbeten manier: „U hebt bouwland in overvloed, Van Berkel. U zoudt er mij best enkele bunders van kunnen ver kopen." De moeder keek voor zich uit met een nietszeg gende blik. Marie was een toonbeeld van wanhoop en verwarring. Na drie of vier eindeloze minuten kwam Van Berkei's antwoord onwrikbaar, als een paal, die in de grond wordt geslagen. Met een hese, nauwe lijks hoorbare stem zei de boer, terwijl van zpn he le lichaam alleen de onderlip scheen te bewegen: „Mijn grond verkopen, Martens, doe ik met. Die blijft onder mijn beheer zolang ik in staat ben de boel te beheren. Maar wie hier als knecht wil ko men werken, wordt met open armen ontvangen, en hij krijgt een rijk daggeld." Bij het horen van die gemene toespeling voelde ik me bleek worden. Er volgde geen uitbarsting van drift zoals dat op het kantoor van Robbers eenmaal was gebeurd, maar ik voelde een wilde lust deze man te prikkelen. Ergens in het pantser rond zijn gemoed moest een kwetsbare plek zijn, waar ik hem treffen kon. Een gedachte, die alleen door de duivel ingegeven kan zijn, schoot door mijn geest, en ik aarzelde geen seconde, ze om te zetten in woorden „Dus dat is Uw standpunt in dezen?" vroeg ik met ingehouden adem. „Dat is mijn standpunt, Martens." „Goed," antwoordde ik langzaam, „het is maar het beste, dat twee mensen weten, wat ze aan el kaar hebben." Het kostte me alle moeite, de boosaardige vreug de te verbergen, die me vervulde bij de gedachte aan hetgeen nu komen ging. Ik boog me over de tafel en vervolgde: „Als dit dus afgewerkt is, Van Berkel, dan heb ik nog iets te vragen." „En?" vroeg de boer opnieuw. „Ik kom U vragen om de hand van Uw dochter." Er klonk een gesmoorde kreet door de keuken. Marie sloeg de handen voor het gezicht en huilde erbarmelijk. Dit bracht me een ogenblik tot bezinning, maar het zien van Van Berkel's reactie verschafte mijn boosaardigheid opnieuw gretig voedsel. Ik had hem wel degelijk in zijn zwakke zijde getast. Met beide handen omknelde hij de armleuningen van zijn stoel zo vast, dat het vel lijkwit over de knokkels gespannen lag. Paarsrode aderen kronkel den plotseling langs zijn slapen en wat hij me toe schreeuwde, klonk als het brullen van een dodelijk gewonde leeuw: „Er uit, hier! Dacht je dat ik mijn dochter schen ken zou aan een boer zonder land? Kom terug als je haar een boerderij en tien bunder bouwland kunt presenteren! Dan kun je ze krijgen met tien bun der bouwland van mij er bij..." Ik stond al bij de deur. Met een waarlijk duivelse kalmte richtte ik mijn vinger op de uitzinnige boer: „Van die belofte kunt U spijt krijgen, Van Ber kel. Want die tien bunder land zal ik Uw dochter presenteren. Maar het kon wel eens gebeuren, dat ze gelegen zijn in een land, waar ik die tien bun der bouwland van U niet gebruiken kan." Op dat ogenblik ving ik een blik op van Marie. Er 'ag zulk een zéé van droevig verwijt in, dat alle bitterheid in mijn gemoed als het ware verdampte. Ik smeet de deur achter me dicht, snelde het erf op, sprong haastig op mijn paard en reed weg in wilde galop. Ben ik schuldig aan het ongeluk, dat hierna ge beurde? Later heb ik er nog dikwijls over nage dacht. Ja, ik sta schuldig aan dat voorval, dat is mijn overtuiging. Ik spreek geen oordeel uit over de grootte van mijn schuld. Hoe zou ik dat kunnen? Ik weet niet eens precies hoe het mij overkomen is. Maar in onze menselijkheid staan wij voortdurend schuldig voor God. Al onze handelingen worden min of meer vertroebeld, omdat onze bedoelingen nooit voor honderd procent zuiver zijn, en als ik mij niet vergis, dan is men in mijn oude vaderland druk doende, deze oude waarheid op geraffineerde wijze te verdoezelen. Of is het misschien de natuurlijke gang van zaken, dat in eer cultuurstaat de gevan genissen allengs plaats maken voor verpleeginrich tingen, en dat de misdadigers steeds scherper con currentie ondervinden van een snel groeiende groep zenuwzieken? (Wordt vervolgd) vrijwel de gehele wereld het verschrik kelijke verschijnsel voor, dat er inder daad te weinig priesters zijn. Deze toestand constateren wjj ook in ons land en in misschien nog verhoog de mate in ons Bisdom. Ons nog zo pas opgerichte Bisdom Rotterdam staat voor vele, bijna onoplosbare proble men en kwesties, maar een van de grootste zorgen, zo niet de groot ste voor de toekomst van de Kerk in ons Bisdom en daarmede ook van Uw- aller zielenheil is: de zorg voor heilige priesters en ook voor een voldoend aan tal priesters, en dus ook voor zorg, dat de kandidaten voor het priesterschap zo nauwgezet mogelijk voor hun taak worden voorbereid en opgeleid. Dezer dagen ontvangt U allen een uitvoerige brief van mij. Uw Pastoor zal zorgen dat deze U bereikt. Daarin zal ik deze problemen nader voor U uiteen zetten. Reeds thans echter wil ik U mededelen, dat ik besloten heb om in de allernaaste toekomst een Klein Seminarie te bouwen. Het be staande Seminarie „Hageveld te Heemstede, thans ressorterend onder de Bisschop van Haarlem, m welk Se minarie ook onze kandidaten voor het priesterschap gastvrij worden opgeno men, is te klein geworden voor beide Bisdommen zodat we, eigenlijk geluk kig, genoodzaakt zijn een nieuw Semi narie te bouwen, en dat wel op zo kort mogelijke termijn. Langer wachten is eenvoudig onmogelijk. U weet waar schijnlijk, dat de Paters Franciscanen zo welwillend zijn geweest om voor en kele jaren een hunner gebouwen aan ons te verhuren, het kasteel „Stouten- burg," in de nabijheid van Amersfoort om ons tenminste voor korte tijd uit de nood te helpen. Maar dit kan slechts een voorlopige oplossing genoemd wor den. De bouw van een eigen, nieuw Semi narie, is dus broodnodig. Het zal wor den ONS Seminarie, d.w.z. bestemd niet zo zeer voor de toekomstige priester kandidaten zelf, maar vooral voor U, gelovigen van ons Bisdom. Daar im mers zullen de priesters worden opge leid, die voor U en Uw kinderen later het geestelijk brood van de Blijde Bood schap zullen breken. Om deze reden is het, dat ik een krachtig en apostolisch beroep op U wil doen om de bouw van dit Seminarie te financieren. Begaan met de ontstellende zielen- nood van het ogenblik en bevreesd voor de zielennood van de toekomst, vraag ik, als Uw Bisschop, U allen om de steun van Uw gebed voor vele en hei lige priesters en Uw stoffelijke steun voor de bouw van ons nieuwe Seminarie Broeders en Zusters in Christus: vol vertrouwen houd ik a.s. zondag mijn ledige handen vóór U en ik bedel U om de graankorrels van Uw bezit. God zal van die graankorrels het geestelijk brood maken van Zijn genade en ze geningen, aan U en aan Uw kinderen tot in de verre toekomst. Mgr. Jansen, bisschop van Rotterdam, heeft op zijn verzoek eervol ontslag ver leend aan de zeereerwaarde heer W. P. J. Janus, die pastoor was te Bodegraven. Tot pastoor aldaar is benoemd de zeereerwaarde heer P. de Groot, die pastoor was te Oude- Tonge. Tot pastoor in Oude-Tonge is be noemd de weleerw. heer A. A. H. M. Oever- haus, die kapelaan was te Den Haag (H. Fa milie). Wegens ziekte van de tekenaar zal ons stripverhaal Eric de Noorman van daag en waarschijnlijk ook dinsdag en woensdag niet verschijnen. Het Haarlemse gemeenteraadslid, de heer J. A. Schippers (K.V.P.) heeft aan burgemeester en wethouders de volgen de schriftelijke vragen gesteld: 1. Is het uw college bekend, dat de sousterrains in de nieuwgebouwde com plexen woningen van de Coöperatieve Vereniging van gemeentepersoneel en van de r.-Jt. woningbouwvereniging Sint Bavo-oost aan de Hannie Schaftstraat niet waterdicht zijn, waardoor voor de bewoners water-overlast in de berg ruimten ontstaat? 2. Is het juist, dat aan de architect over de woningen door de gemeentelij ke dienst Openbare Werken een ver keerde opgave werd verstrekt van de gondwaterstand ter plaatse? 3. Zijn B. en W. bereid op korte ter mijn te bevorderen, dat de bewoners van de waterlast worden bevrijd? Ongeveer 100 leden van „Oud Heem. stede-Bennebroek" namen zaterdagmid- dag deel aan de laatste excursie van dit jaar en het is stellig wel de allerbeste geweest die in de tien jaren dat „Oud Heemstede-Bennebroek" bestaat, ge« houden is. Het doel was ditmaal Haas. trecht, waar het museum Bisdom van Vliet een zeer zeldzame collectie schoonheid in velerlei vorm herbergt. Zo zijn er verschillende collecties Chi nees en Japans porselein, soms honder den jaar oud, die sterk de aandacht trekken en het aanwezige glaswerk is van een zo voorname allure, als men tegenwoordig slechts zelden ziet. De vloeren van de vele kamers die het imposante huis rjjk is, zijn bedekt met prachtige tapijten, die enig zijn in hun soort, want nadat ze vervaardigd wa ren, werd het oorspronkelijke patroon vernietigd, zodat namaak onmogelijk was. De rondgang door dit prachtige museum dat geheel door particulieren wordt beheerd en volkomen onafhanke lijk is van enige overheidsinstelling, duurde meer dan 1% uur en alle deel nemers waren eenparig in hun lof over al het mooie dat hier in de oorspronke lijke staat en omgeving ter bezichtiging werd aangeboden. Woensdag 4 oktober wordt in het Ge meentelijk Concertgebouw het eerste van de serie voor vier concerten gege ven voor scholieren door het Noord hollands Philharmonisch Orkest, onder leiding van Marinus Adam. De volgende werken worden uitge voerd: 1. Petite symphonie pour neuf instruments a vent (C.F. Gounod); 2. „Tzigané" voor viool en orkest CM. Ra- vel); 3. Ouverture „Carnaval Romain" (H. Berlioz). Solist is Thomas Magyar (viool). De dirigent geeft een inleiding vooraf. De belangstelling maakt het noodzakelijk dat het programma twee maal moet worden uitgevoerd: 's mid dags om 16.15 uur en des avonds om 19.30 uur. Het Finse dagblad Helsingin Sano- mat heeft bericht dat de Engelse diri gent sir Thomas Beecham in het bezit is van het manuscript van een onuitge- feven werk van de Finse componist ean Sibelius. Sibelius zou het ma nuscript in juli j.l. aan Beecham heb ben toegezonden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 4