Vrees en vijandschap drijfveer Franse regering valt over kader wet voor Algerije Nationale Vergadering wijst met 279 tegen 253 stemmen de hervormingsvoorstellen af Drie mensen in vlammen omgekomen Overleg tussen A.R.K.A. en de K.A.B. leidt niet tot overeenstemming Met ingang van heden bestaat er geen solidariteitshand meer Olieprijzen verlaagd Wraak van het oerwoud Vrouw door posttrein gegrepen Wereldburger bij diefstal betrapt BRUG IN RUSTE Prins Alexander van België hersteld r PAS OP VOOR DE GRIEP! 'MORRIS' Afsluitbomen te vroeg geopend Slepers Hector en Stentor verkocht Rust keert terug in Little Rock Restaurant op de Noordkaap Het weer Brand in Leeuwarden Ingaande 2 oktober PIJL MISTE DOEL Olifanten vernielen hutten van dorp Ruim 55 mille ontvreemd Na 36 jaar dienst in IJmuiden Zure appelen tegen Aziatische griep Garry Davis in Parijs gearresteerd VELSERTUNNEL Nachtvorst DINSDAG 1 OKTOBER 1957 e 81ste JAARGANG No. 29722 Tham elke middag en avond toei£s&che ronddtien door Kennemerland met bezoek aan de nieuwe Falcon Harris Tweedjassen BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. Umuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 3. 3. W Boerrigter en Mr. W A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs H. v. RUN en \Jt' Severla NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRI3S 61 cents per week, f 2.65 per maand, f 7 90 per kwartaal Voor klachten over de bezorging na 5.38 uur 's avonds tel. 21544 De Franse regering van premier Bourgès-Maunoury, een coalitie van radicalen en socialisten, is gisteravond ten val gebracht. De Nationale Vergadering verwierp met 279 tegen 253 stemmen de regeringsvoorstellen Voor hervormingen in Algerije, waaraan de premier de vertrouwenskwes tie had verbonden. De regering van Bourgès-Maunoury is drie maanden aan het bewind geweest; het was het 23ste kabinet sinds de bevrijding van Frankrijk in 1944. De val van de regering is deels toe te schrijven aan de vrees van conser vatieve zijde, dat de instelling van een Cemtrale Vergadering en een Centrale Baad voor geheel Algerije de deur zou openen voor afscheiding van het ge bied van Frankrijk, deels echter ook aan de vijandschap die het kabinet zich op de hals heeft gehaald door de graanprijs te verlagen en verscheidene subsidies voor de boeren te verininde- ren. Tegen het hervormingsplan stemden de communisten, Poujadisten, sociaal republikeinen, de radicale aanhangers van Mendès-France en vele conserva tieven. De regering kreeg de steun van de socialisten, de M.R.P., de orthodoxe radicalen, de radicaal gezinden en en kele conservatieven. Toen de uitslag van de stemming bekend was gemaakt was het kabinet het al spoedig eens over de noodzaak af te treden. Bourgès-Maunoury begaf zich vervolgens kennelijk opgewonden, en ondanks het herfstachtige weer zonder jas, naar het Elysée, om zijn ontslag aan president Coty aan te bie den. Daar de Nationale Vergadering et wetsontwerp niet heeft verworpen met de constitutionele meerderheid van de helft plus één van het totaal aantal ledrat dat de vergadering telt, heeft president Coty zich niet gedwongen gezien om het door Bourgès-Maunoury ingediende ontslag onmiddellijk te aanvaarden. On getwijfeld zal hij dit, evenals onlangs hij de val van Guy Mollets ministerie, eerst doen wanneer hij in staat is een opvolger aan te wijzen. Enkele waar na a°hten het zelfs niet uitgesloten dat de president van de republiek ge bruik zal maken van zijn bevoegdheid om een boodschap te richten tot de Na tionale Vergadering en deze daarbij te verzoeken het kaderwetsontwerp een tweede lezing te geven. Zeer waarschijn lijk is dit nochtans niet, want de rege ring Bourgès-Maunoury is zeker ook gesneuveld omdat zij, ondanks de 'mrie i-pprt da* haar bewind heeft geduurd, ceIeH«^.rnl1ig aan algemene slijtage heeft val Xa"lmorsren begint in ieder ge- raadplellót^ %>ty gebruikelijke een commSi. Momenteel, zo deelt heeft de rnr-«iaUe*van he* Elysée mede, vaard Pres,dent het ontslag niet aan- Maurice Bourgcs-Maunoury In een textielbedrijf in de binnenstad van Leeuwarden heeft in de afgelopen nacht een brand gewoed die zeer tra gische gevolgen had. Drie personen kwamen in de vlammen om. Het waren de 34-jarige mevrouw v. K. en haar 6- jarig dochtertje en 3-jarig zoontje. Haar echtgenoot, de omstreeks 45-jarige heer D. v. K., en een 15-jarig dochtertje hebben er het leven afgebracht hoewel de heer v. K. niet ernstige brandwonden naar een ziekenhuis moest worden over gebracht. De brand is waarschijnlijk in de winkel ontstaan en het vuur heeft enorm snel om zich heen gegre pen en toen buten de brand ontdekten, was het pand reeds een laaiende vuur zee, waartegen de door een achterbuur man gewaarschuwde brandweer weinig kon uitrichten. pas in de vroegte en nadat het pand geheel was uitgebrand werden de verkoolde resten van mevr. v. K. en haar tiyee kinderen gevonden. Belendende percelen liepen slechts lich te waterschade op. Na meer dan een halve eeuw trouwe dienst staat de, Velserspoorbrug thans op non-actief. Dag en nacht staat de brug open en het scheepvo-artverkeer op het Noordzeekanaal heeft nu weer een obstakel minder. De heer W. H. Stil, die vijftien jaar de elektriciteitsvoorzieningen van de brug heeft gecontroleerd, heeft het nu uitermate rustig en de tijd om het drukke verkeer op het kanaal gade te slaan. De passerende boot is het Griekse schip „Harmoupolis". Met ingang van woensdag 2 oktober zullen de prijzen van de diverse soor ten zware stookolie worden verlaagd met 6.50 per 1000 liter of kilogram. De prijs van lichtpetroleum zal een verla ging ondergaan van een en een kwart cent per liter. De prijsverlagingen gelden voor de produkten van alle maatschappijen. De moeilijkheden tussen de KAB en de AEKA hebben thans geleid tot defi nitieve opzegging van de solidariteits- binding. Het besluit hiertoe heeft het verbondsbestuur van de KAB maandag tijdens zijn wekelijkse vergadering ge nomen. Hedenmorgen heeft de KAB hierover de volgende korte verklaring gepubliceerd: „Na het ARKA-congres van 14 en 15 september j.l. heeft opnieuw een beraad plaats gehad tussen de KAB en de ARKA omtrent de financiële afdracht van laatstgenoemde vereniging aan de KAB, voortvloeiend uit de binding tussen beide organisaties. Deze besprekingen hebben niet tot overeenstemming geleid. Dientengevolge is de reeds eerder door de KAB gedane opzegging van de overeen komst met de ARKA per 1 oktober 1957 effectief geworden." Zoals bekend, betaalde de ARKA 15.000 gld. per jaar aan de KAB, die dit bedrag verhoogd wilde zien tot 55.000 gld. Toen de ARKA hiertoe niet bereid bleek, kondigde de KAB in maart j.l. de opzegging reeds aan. Nadien echter heeft het ARKA-congres zich uitgesproken voor handhaving van de solidariteits- binding en het bestuur daartoe in een motie de nodige financiële armslag toegezegd. Van KAB-zijde vernamen wij heden morgen, dat tijdens het recente overleg de ARKA, tegen de verwachting in, geen nieuw voorstel met betrekking tot de financiële afdracht heeft gedaan. Wel werd herhaald, dat de ARKA bereid was met minder rechten voor haar leden genoegen te nemen. Op 10 september heeft prins Alexander van Belgie een zware operatie ondergaan in het Children's Medical Center toston in de Verenigde Staten en is thans zover hersteld, dat hij het ziekenhuis mocht, verlaten. 7.ijn vader, Koning Leopold van België en prinses Liliane waren aanwezig om de vijftienjarige prins af te haten. De beste olifanten jager van de pro vincie Pleikoe in Midden-Vietnam was er vorige week, na een speurtocht van negen dagen, in geslaagd een prachtige mannetjesolifant onder schot te krijgen maar zijn pijl miste het doel. De jager sloeg op de vliicht en bereikte behou den zijn geboortedorp, waar hij zich in zijn hut verschool. Maar de olifant, die hem op de hielen zat, stampte de hut aan puin. De gehele mannelijke bevolking van het dorp liet onderwijl een regen van pijlen op de wraak zuchtige kolos neerdalen, waardoor het beest genoodzaakt was zijn aanval te staken. De rust was echter van korte duur. Enige uren later kwam de oli fant met zes soortgenoten terug en toen moesten alle hutten van het dorp het ontgelden. Onder de bevolking vielen drie doden en zeven gewonden. (A.F.P.). Tijdens afwezigheid van de bewoners van een perceel aan de Frans v.d. Putten- laan te Zeist heeft men ruim 55 mille ontvreemd. Men heeft zich in de avond van zaterdag op zondag door het ver breken van een serreruit toegang tot de woning verschaft. Kasten en laden wer den overhoop gehaald. Effecten ter waar de van globaal geschat 50.000 gulden, alsmede twee bontjassen ter waarde van 7500 gulden bleken te zijn gestolen. De politie, die onmiddellijk een onderzoek instelde, heeft tot nu toe van de dader(s) nog geen spoor kunnen ontdekken. Het onderzoek duurt voort. De 42-jarige mevrouw F. G. v. Turn hout uit Helvoirt is maandagmiddag omstreeks één uur het slachtoffer ge worden van het ontijdig openen der af sluitbomen op de spoorwegovergang op de Helvoirtseweg te Vught. Deze bo men waren gesloten geweest om de trein Den Bosch-Boxtel te laten passe ren, die omstreeks één uur in Vught aankomt. De overwegwachter heeft ze echter terstond daarna weer geopend, niet lettend op de posttrein, die op al le werkdagen op dit zelfde tijdstip uit de tegengestelde richting de overweg passeert. De bestuurder van deze trein remde uit alle macht en gaf nog sig nalen maar kon niet verhinderen, dat de vrouw, die zich al per fiets op de overweg bevond, door zijn lokomotief gegrepen en enkele tientallen meters meegesleurd werd. Zit was op slag dood. De Vughtse politie stelt naar de schuldvraag bij deze nalatigheid een onderzoek in. De sleepboten Hector en Stentor heb ben na 36 jaar trouwe dienst met al leen een onderbreking tijdens de be zettingsjaren voor Bureau Wijsmul ler te IJmuiden afgedaan. Donderdag gaan ze weg. Maar beide slepers gaan niet naar de sloper. Ze gaan naar het blauwe water van de Adriatische Zee. De haven van Ravenna wordt hun nieu we standplaats, van waar uit zij in op dracht van vier Italianen kolenbakken gaan slepen. Het zal vreemd zjjn in de haven van IJmuiden als de twee slepers met hun ouderwetse slanke blauwe pijpen er niet meer rondvaren of gemeerd liggen aan de steigers bij het Sluisplein. Zes en dertig jaar lang hebben ze tussen de pieren gevaren, zeeschepen geassis teerd bij het in- en uitvaren van de ha ven. Voor de oorlog deden ze ook veel kustwerk, sleepten bakken voor Enge land, voor Antwerpen. Maar voor en na de oorlog waren ze ook betrokken bij de berging van in nood verkeren de schepen, zoals de Frameggen de Katingo, de Paracuda, de Cygned en vorig jaar de Statendam op zijn proef vaart. De sleepboot Hector heeft de oorlogs jaren in Engeland doorgebracht. De Stentor viel in handen van de Duitsers. Evenals de Nestor kwam het schip na de bevrijding als een wrak in IJmuiden terug. Maar al gauw zag men weer het vertrouwde beeld van de rusteloze slepers. Nu zijn deze twee schepen voor IJmui den uitgediend. Voor het havenwerk blijven de Nestor en de nieuwe sleep boot Junior over. Voorlopig worden ze geassisteerd door een paar slepers van Goedkoop, waaronder de Winston Churchill. Het inzetten van de reserve van de rederij Goedkoop is slechts een tijde lijke maatregel. De sleepboot Cycloop is op het ogenblik onderweg met de in februari uitgebrande fruitboot Contessa, die uit New Orleans werd gehaald. Omstreeks 20 oktober wordt de Cycloop na een afwezigheid van bijna acht maanden, in Vlissingen ver wacht. De sleepboot Titan maakte eind vorige week eveneens aan de Contessa vast en komt, samen met de Cycloop naar IJmuiden, waar beide schepen op station komen liggen voor havenwerk en assistentie aan sche pen in moeilijkheden. Voor het havenwerk heeft het Bureau Wijsmuller momenteel vier nieuwe sche pen in aanbouw. Het eerste daarvan kan in februari van het volgend jaar in IJmuiden verwacht worden. De sleep boten Friesland en Noord-Holland maken op het ogenblik samen een reis naar Canada. iii De A-gnep, welke op het ogenblik door de wereld waart en dagelijks duizenden rillend onder de dekens doet belanden, geeft op sommige plaatsen aanleiding tot bijzondere veiligheidsmaatregelen. In een restaurant in Rome drinkt men op ,iet ogenblik koffie door een rietje om vooral maar besmetting door de koffiekopjet te vermijden. Advertentie Een van de beste middelen ter voorkoming van Aziatische griep is het eten van appelen, maar dan moeten het stevige, zure appelen zijn, geen slappe, zoete. Deze raad heeft de bevolking van Canterbury maan dag gekregen van het hoofd der ge meentelijke gezondheidsdienst in die plaats. Steeds meer keert de rust terug in Little Rock. Ook gisteren hebben zich bij de openbare middelbare school geen ongeregeldheden voorgedaan. Driehon derd parachutisten hadden de wacht bij het schoolgebouw betrokken, maar zonder veel machtsvertoon. De bajo netten bleven in de scheden. De negen negerleerlingen werden door een soldaat de school ingebracht, waar elf solda ten patrouilleerden, die alleen maar met een gummistok gewapend waren. Advertentie Zie nu zelf dit technisch wonderwerk voor slechts 1.p. p. Vertrek vanaf ons bureau KLEINE HOUTSTRAAT 3 HAARLEM - TELEFOON 17329 Duur der rondrit 1 uur. Tijdig plaatsbespreken zeer gewenst. „Wereldburger nummer een", do Amerikaan Garry_ Davis, die onlangs nog een door de Nederlandse autoritei ten bekort bezoek aan ons land heeft gebracht, is zaterdag op heterdaad be trapt, toen hij in een warenhuis te Pa rijs dameskleding stal. Hij bleek ver schillende kledingstukken onder zün jas te hebben verborgen en in een grote koffertas, die hij bij zich droeg. Nadat hij door de winkeldetective op heter daad was betrapt werd hij naar een poli tiebureau overgebracht, waar hij papie ren overhandigde met de naam Garry Davis. Ook bleek hij identiteitspapie ren bij zich te hebben volgens welke hij Gareth Daires of Petrus Gewart zou heten. De Amerikaan wist zaterdag uit het Parijse politiebureau te ontsnap pen, maar gisteren heeft hij zich weer aangegeven. Verenigde Staten De Amerikaan se commissie voor atoomenergie heeft te Las Vegas medegedeeld, dat negen Westduitse en twee Franse schuilkel ders op zeer bevredigende wijze een atoomontploffing hebben doorstaan. De commissie heeft niet bekend gemaakt hoever de schuilkelders verwijderd wa ren van de kern van de ontploffing. Advertentie Sf' v' -f.y.-. uf-i t ;abz: :T J i W*j li. Ff f 'lU JUM Verwachting tot woensdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Voornamelijk aan de kust nog enkele buien. Overigens opklarin gen, maar morgen in de loop van de dag van het noorden uit toene mende bewolking. Vannacht plaat selijk weer nachtvorst. Matige tot zwakke noordelijke wind, later draaiend naar west. Ongeveer de zelfde temperaturen als vandaag. Zon: 6.44-18.18. Maan: 15.25-0.03. Op deze luchtopname ziet men het restaurant dat tn aanbouw is op het plateau van de Noordkaap en dat vermoedelijk het noordelijkst gelegen restaurant ter u-ereld wordt. Het nieuwe restaurant zal ongetwijfeld een grote nieuwe attractie vormen voor de duizenden toeristen, die in deze noordelijke ctreken van Europa ieder jaar het indrukwekkende natuurverschijnsel van de middernachtzon komen bewonderen. Het K.N.M.I. te De Bilt meldt: In de ::a t van maandag op dinsdag nam de wind af en daalden de temperaturen in de koude arctische lucht tot lage waar den. De minimumwaarden varieerden m het binnenland tussen 1 en 6 graden. Er is plaatselijk ook nachtvorst opge treden. Op 10 cm hoogte daalde het kwik hier en daar tot min 1 graad. De buienactiviteit nam tijdelijk af. Bij Ier land bevindt zich nog een vrij krachtig hogedrukgebied, dat langzaam naar het zuiden trekt. Tussen IJsland en Noor wegen komen dalingen voor die naar het zuid-oosten zullen afzwenken. Een warmtefront verplaatst zich gelijktijdig naar de Noordzee, maar dit zal ons vermoedelijk niet voor woensdagavond bereiken. De komende nacht is de kans op nachtvorst opnieuw zeer groot.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 1