Regering spreekt zich uit tegen aanweziglieidspremie Suggesties voor een nieuwe verordening, welke goedkeuring sou kunnen krijgen Griep oorlogspad! mm KASKI sticht te Hoorn een nieuw bureau voor Noord-Holland Verdrag met veel risico's Beschuit van Huppelepup D WA M' N' N' Onverwachte bekroning Auto gegrepen door locomotief Voorstel van de M.I.R. verworpen Ongewenst element in de loonstructuur PHILIPS Een felicitatiedienst voor ondertrouwde paartjes Bestuurder gewond Amb tsaanvaar ding van prof. dr. P. Hoekstra Kerkelijke straffen voor roekeloze weggebruikers s Gravendijk met de leiding belast Pater P ensioenf ondsen verplicht gesteld Tenlastelegging tegen majoor Euromarkt in de Kamer Emrriy Eerdmans Ir. GBolsius overleden Hogere verzekeringen- produktie in augustus DINSDAG 1 OKTOBER 1957 PAGINA 3 (Van onze Haagse redactie) De regering heeft haar beslissing genomen over de aanwezigheidspre mie, welke door de Mijn Industrie Raad was voorgesteld. Uit die beslissing blijkt, dat het voorstel van de M.I.R. wordt verworpen omdat de regering een aanvaarding in strijd acht met het algemeen belang. Tegelijk met de verwerping heeft de regering de M.I.R. echter suggesties aan de hand ge daan voor een nieuwe verordening welke haar goedkeuring zou kunnen hebben. Deze suggesties komen op het volgende neer: IDe regering wil tijdelijk akkoord gaan met de aanwezigheidspremie voor ondergrondse mijnarbeiders. De M.I.R. moet echter onderzoeken of deze aanwezigheidspremie, geheel of althans voor een belangrijk ge deelte, binnen de termijn van ongeveer een jaar vervangen kan worden door een prestatiebeloning. Een nieuw voorstel van de M.I.R. zal terug werkende kracht hebben tot 1 augustus 1957. 2 De regering keurt de aanwezigheidspremie voor bovengronders geheel af. Zij wenst voor deze groep ook niet toe te stemmen in een alge mene loonsverhoging. Wel wil zij voor bepaalde groepen van bovengron ders een loonsverbetering aanvaarden, omdat er aanwijzingen bestaan, dat voor deze groepen in vergelijking met andere bedrijfstakken enige achterstand bestaat. 3 De regering is ook voorstandster van een inkomenverbetering voor de ondergrondse mijnbeambten en ondergrondse adspirantbeambten. Voor de overige beambten acht zij geen verbetering nodig, omdat voor hen geen achterstand aangetoond is. A ®e regering is van oordeel, dat eventuele loonsverbeteringen „op Ti zichzelf voor het ogenblik" niet tot een verhoging van de kolenprij- zen mogen leiden. is op het bescherm U met Sterk desinfecterend 60 tabletten f. 0.98 Ridder Oranje-Nassau Bestuursbenoeming Unilever Op onbewaakte overweg Advertentie tegen hoest, heesheid, keelpijn en verkoudheid. De regering meent, dat de aanwe- zighe'idspremie een premie, welke wordt toegekend voor het loutere feit, dat de mijnarbeider op zijn werk ge weest is een ongewenst element vormt in onze loonstructuur. Uit so ciaal oogpunt is deze premie verwer pelijk omdat er geen sociale lasten op drukken, waardoor zij bij verschil lende soc'iale uitkeringen niet meetelt. Een economisch voordeel zou kunnen zijn, dat deze premie tot produktie- verhoging leidt, maar dat geldt niet alleen voor de mijnindustrie. Aan vaardt men haar dus voor het mijn bedrijf als geheel dus zowel voor bovengronders als voor ondergronders dan kan men haar bezwaarlijk voor andere bedrijfstakken afwijzen. Dat zou dus een gevaarlijk precedent zijn. Dat gevaar is echter veel minder wan neer men de aamwezigheidspremie al leen voor de ondergronders laat gelden en dan nog slechts voor een zekere periode. De regering meent namelijk, dat de ondergrondse mijnarbeid zulk een bijzonder element vormt in de Ne derlandse loonstructuur, dat op grond daarvan deze tijdelijke uitzonderings positie te verdedigen valt. Zij doet dit te meer, omdat zij meent dat een inkomsten verbetering voor de ondergronders op korte termijn tot stand moet komen. Zij erkent de mening van de M.I.R.dat de bezwa ren welke aan de ondergrondse mijn- arbeid zijn verbonden en de moei lijkheden welke daarmee ontstaan bij het aantrekken van arbeidskrachten, zwaarder gaan drukken naarmate de arbeidsomstandigheden in het overige Nederlandse bedrijfsleven beter wor den. Wat de bovengronders betreft valt er volgens de regering geen evidente achterstand met andere bedrijfstakken te constateren. Zou men hun een alge mene loonsverbetering toestaan, dan zou dit voor het algemene loonpeil in Nederland ernstige consequenties heb ben. Niettemin is enige loonsverhoging op korte termijn voor bepaalde groepen wel aanvaardbaar, mits deze zodanig geschied dat het stelsel van de werk- klassificatie, dat in vergevorderde staat van voorbereiding is, daardoor niet wordt belemmerd. De regering bedoelt dus waarschijn lijk, dat de toe te kennen loonsver hogingen zodanig moeten zijn, dat zij passen in het in te voeren systeem van werkklassificatie voor de bovengron ders. De regering erkent wel, dat er een technische, bedrijfs-economische en sociologische verbondenheid is tussen bovengronders en ondergronders. Deze erkenning blijkt ook uit de bereidheid van de regering om reeds nu voor be paalde groepen van bovengronders, vooruitlopend op het systeem van werk klassificatie en ondanks de heersende noodzaak tot loonstabilisatie, iets te doen. Deze verbondenheid acht zij ech ter niet zo groot, dat zij ook tot een aanwezigheidspremie voor bovengron ders zou mogen leiden. Een andere verbondenheid, namelijk die tussen de lonen in het gehele mijnbedrijf en het algemene loonniveau in Nederland verhindert dat. Op dezelfde grond wijst ae regering een inkomstenverbetering voor de bovengrondse beambten van de hand. De regering heeft zich bjj haar beslis sing ook laten leiden door de wens om de P.B.O. krachtig te bevorderen. Bij de toetsing van de M.I.R.-verorde- ning aan het algemeen belang haeft zij voor ogen gehad, dat er tussen de be- drijfsgenoten in de M.I.R. overeenstem ming was bereikt. Deze overeenstem ming legt gewicht in de schaal omdat de bedrjjfsgenoten meenden naast het bedrijïstakbelang tevens het algemeen belang te dienen. De regering heeft ech ter haar eigen verantwoordelijkheid voor het algemeen belang. Het is op grond van die verantwoordelijkheid, dat zij gemeend heeft de verordening niet te moeten goedkeuren. Donderdagmiddag om drie uur zal de M.I.R. in een besloten spoedeisende vergadering te Heerlen het besluit der regering bespreken. In zijn inaugurele rede, waarmee hij maandagmiddag het gewoon hoogle raarschap in de faculteit der dierge neeskunde aan de Rijksuniversiteit te Utrecht officieel aanvaardde, heeft prof. dr. P. Hoekstra een beschouwing gewijd aan de levensduur en bruikbaarheids- duur van het Nederlandse rund. Ho vestigde er de aandacht op, dat jaar lijks een groot aantal van de stieren, die voor kunstmatige bevruchting wor den gebruikt, wegens onvoldoende ge zondheid op betrekkelijk jeugdige leef tijd van de fokkerij moet worden uitge sloten. In de jaren 1951-1955 werden 405 K.I.- stieren om enigerlei reden wegens on geschiktheid opgeruimd; ruim 50 pet. hiervan wegens ziekte of lichamelijke afwijkingen op een gemiddelde leef tijd van slechts 4.8 jaar; bepaalde ge netische afwijkingen speelden hierbij een grote rol. Uit een enquête-onder zoek is voorts gebleken, dat de gemid delde bruikbaarheidsduur van de Ne derlandse koeien slechts zes jaar en tien maanden bedraagt. Bjj de behandeling van de veeteelt- kundige maatregelen, die genomen moeten worden om de genetische aan leg van de veestapel te verbeteren leg de prof. Hoekstra o.a. de nadruk óp de huidige overwaardering van de beoor deling van het exterieur van de dieren. De bisschoppen hebben het recht ker kelijke straffen op te. leggen aan roekelo ze weggebruikers, die door hun rijden zichzelf of anderen in gevaar brengen. Dit is de mening van de b0£f1®5a1?;r in het canoniek recht van de Pauselij ke Universiteit van Lateranen te Ro me, Prof. Pio Ciprotti. In een artikel in de Franse uitgave „Documentation Catholique", zegt deze hoogleraar, aar een schuldig bevonden bestuurder, wan neer hij een leek is, de toegang tot de Kerk kan worden ontzegd. In ernstige gevallen of in het geval van herhaal de overtreding kan zelfs het persoon lijk interdict over hem uitgesproken worden. Het interdict is een kerkelijke straf, die de betrokkene verbiedt be paalde kerkelijke diensten bij te wonen en sommige sacramenten te ontvangen. Deze straf kan volgens prof. Ci protti opgelegd worden aan; dronken of onbevoegde bestuurders; bestuurders die geen hulp bieden aan de slachtof fers van het ongeluk, waarvoor zij ver antwoordelijk zijn; bestuurders, die de schade, veroorzaakt door hun roekeloos heid, niet vergoeden; bestuurders, die "a een ongeluk proberen hun identi teit geheim te houden. (K.N.P.) tePM^sSfnhtW?rd 'S-Gravendijk O.F.M. te Maastricht is op voordracht van dn met'ldelannrlehl?r Va° Zij" orde belast met de oprichting en leiding van een bureau van het Kath. Sociaal Kerkelijk Instituut in Noord-Holland. Dit bureau zal zich vestigen te Ho«n, waarin de nabije toekomst een minderbroeders klooster gebouwd wordt. Pater Bernward was sedert 1941 als lector in de sociologie, verbonden aan het Theologicum der paters Francisca nen te Maastricht. Daarnaast werkte hij als geestelijk adviseur van vereni gingen en sociale organisaties, leraar aan verschillende scholen en instituten, en medewerker aan het maandblad „De Gewijde Rede," waarin hij een 150 sociale conferenties publiceerde. In de laatste jaren was pater Bernward als magister belast met de geestelijke lei ding van de jonge priesters der Min derbroeders Orde in Nederland. In de kop van Noord-Holland bestaat al geruime tijd een door de Francisca nen geleid Apostolaat Minderbroeders Noord-Holland, dat in deze streek de katholieke verantwoordelijkheid voor een van de grootste ontkerstende streken van Nederland wist los te slaan. De installatie ener Commissie Noord- Holland van de St. Willibrord-Vereni- ging heeft later aan deze bewust gewor den verantwoordelijkheid officiële ge stalte gegeven. De onoverzichtelijke toestand in dit gebied heeft een dieper gaande studie en doelgerichte aktie vanwege het K.A.S.K.I. gewenst gemaakt. Het werkterrein van het Apostolaat Minderbroeders Noord-Holland omvat de vijf noordelijke dekenaten van het bisdom Haarlem, nl. Schagen, Wervers- hoof, Hoorn, Alkmaar en Purmerend. Het geheel vormt een merkwaardig diaspora-gebied, welks beeld voor de algemene waardering verwarrend werkt. Immers, enerzijds is dit ge bied een van de krachtigste katholie ke streken van Nederland, waar b.v. in 35 van de 86 gemeenten de katho lieken vèr boven het landsgemiddel- de van 38,5 procent uitkomen: in 19 plaatsen reikt het percentage tussen en 80. in acht gemeente no .et zelfs boven de tachtig pro- Toch gaat onder de streek- in polderland de wJafJi buitenkerkelijke provincie van over Frlo scjUil> n.l. 34,2 pet. tegen- 97 rA rl 3,5 Pct- en Groningen LuFu De.ze camouflage is toe te alleen aan bet feit, dat a 4. 45 pct buitenkerkelijk- held van Amsterdam binnen zijn gren zen herbergt, doch mede aan de zeer gecompliceerde godsdienstige struk- tuur van het hele gebied. Voor het K.A.S.K.I. is het probleem Noord-Holland een belangrijk element voor de analyse der buitenkerkelijk heid: hier zal een sociaal-wetenschap- pelijki bestudering van het godsdien stig en maatschappelijk leven der ka tholieken belangwekkende inzichten kunnen verschaffen om op grond daar van te helpen bij het opstellen van prak tische conclusies ten dienste van de zielzorg en de sociale zorg onder de ka tholieken, en van het apostolaat onder de niet-katholieken. De buitenkerkelijkheid is nl. niet het enige probleem, waarmede het Aposto laat Minderbroeders Noord-Holland werd geconfronteerd. Eeuwenlang leef de het katholieke volksdeel in Noord- Holland als een niet-geëmancipeerde minderheid in een geografisch en gees telok isolement. Interne spanningen tengevolge van de uitsluitend katholie ke bevolkingstoeneming en de openleg ging van dit gebied door een modern verkeersnet zullen de katholieken een sterke mobiliteit geven en diep ingrij pende struktuurveranderingen op alle levensgebieden met zich meebrengen. •Pe... naar de industrie, als enige uitwijkhaven van de katholieke bevol kingsoverschotten in de komende de cennia, zal een massale vorm gaan aannemen. Deze differentiatie zal met zien meebrengen een desintegratie van net gesloten agrarisch gezin met zijn harmonische eenheid van werk en be langensfeer èn van de parochie, die steeds minder een traditionele leefge meenschap en steeds meer een toeval lige woonplaats zal worden. Op verzoek van de betrokken organi saties van werkgevers en werknemers heeft de staatssecretaris van Sociale Zaken met ingang van vandaag drie nieuwe bedrijfspensioenfondsen ver plicht gesteld, nl. het bedrijfspensioen fonds voor de houten emballage indus trie, het bedrijfspensioenfonds voor de houtwaren- en borstelindustrie en het algemene pensioenfonds voor de apo thekersassistenten. Het aantal werk nemers, dat hieronder valt, zal voor de genoemde fondsen vermoedelijk onge veer 800, 3700 en 2500 bedragen. Het totale aantal bedrijfspensioen fondsen, dat op grond van de wet be treffende verplichte deelneming in een bedrijfspensioenfonds is verplicht ge steld, is hiermede gestegen tot 28. Zoals is gemeld zal op woensdag 2 oktober voor de krijgsraad te velde-West te 's-Gravenhage terecht staan de ma joor die beschuldigd wordt van het aan nemen van giften. In de tenlastelegging wordt hij met name ervan beschuldigd dat hij in de functie van officier toe gevoegd aan het hoofd van de sectie „aanschaffingen buitenland" van de af deling commerciële zaken van het di rectoraat materieel landmacht in de jaren 1953, '54, '55 en '56 giften heeft aangenomen van agenten van Engelse firma's die benodigheden voor de Ne derlandse strijdkrachten aan de Staat der Nederlanden 'leverde. Ten laste wordt gelegd, dat hij in totaal een be drag van 22.500 heeft aangenomen. Advertentie Het prettige van Es sex filter is, dat je keel fris en koel blijft. Dat is zo belangrijk, als j e, zoals ik, j e stem veel moet gebruiken. Ik geloofde niet in fil ter sigaretten, maar sinds ik Essex filter rook, zeg ik; „einde lijk een lekkere filter sigaret!" Vroeger rookte ik nooit filter-sigaretten Tot iemand mij een Essex presenteerde... Nu is Essex filter mijn vaste merk. En dat blijft 't ook. Mijn sigaretten-win kelier schuift mij al tijd vanzelfsprekend een pakje Essex filter toe. En zulke vaste Essex-klanten"heeft hij veeL Voor 'n keurig-getikte brief èn voor 'n lek kere sigaret kunt TJ bij mjj terecht Ik heb altijd een doosje Essex filter bij de hand. Die vind ik de lekkerste! Essex filter bewast dat „zuiver roken" en „heerlijk roken men kunnen gaan: *t is een heerljjke, koele sigaret es 3057 Een verontruste Tweede Kamer begint aan de behandeling van de wetsontwerpen tot goedkeuring van de verdragen inzake de Eruomarkt en Euratom. Vooral het Euromarkt- verdrag heeft haar verontrust, evenals grote delen van het bedrijfsleven. Kort, en dus ietwat schematisch gezegd, kan men in die verontrusting twee motie ven onderscheiden. Men ducht voor verschillende takken van industriële bedrijvigheid in Nederland ongunstige gevolgen van de in werking treding van de Euromarkt-organisatie. Gedeeltelijk daarmee verbandhoudend, maar ander deels daar bovenuit vreest men, dat de Nederlandse industrialisatie zal wor den gefrustreerd. Al deze vrees is te goed gefun deerd om er zonder meer aan voorbij te lopen. De regering heeft dit dan ook allesbehalve gedaan. Intussen gaat het hier om vrezen, dat wil zeggen ver wachtingen, omtrent de uitkomst waar van nog weinig te voorspellen valt. Het merkwaardige is, dat er practisch een stemmigheid heerst over de vraag of het Euromarktverdrag neen, niet moet maar behoort aanvaard te worden. De publieke opinie wil het verdrag. Zij zou een beter verdrag wen sen, een waaraan minder risico's vast zaten, maar risico's of niet, zij wenst ook dit verdrag wel te aanvaarden. Al leen die risico's! e reden, waarom dit verdrag aan vaard behoort te worden is het algemene inzicht, dat de Europe se integratie zich moet voltrekken, wil Europa zich op de duur kunnen hand haven en prospereren. Dat die ontwik keling langzaam en op een gebrekkige wijze in haar werk gaat, is niet alleen de schuld van de anderen, maar ook de onze. Het is een collectieve schuld, of liever een tekortkoming tegenover de ontzaggelijke taak, die wij aan het verrichten zijn. De vraag is dus alleen maar, of dit onvolmaakte en in zekere opzichten risico's in zich bergende ver drag niet te veel gevaren voor onze economie zal oproepen. Op die vraag echter is ook niet een bij benadering zeker antwoord te geven. Er zullen incidentele moeilijkheden ontstaan, er zullen zeker ook inciden tele schaden worden geleden. Dit zegt intussen weinig. Ook in een Europa, dat zou blijven bestaan uit nationale, elkaar fel afwerende en onderling be strijdende economieën zullen schaden worden geleden, en niet weinig. Wij schatten ze allerwegen zo hoog, dat wij daarom dan nog liever deze riskante weg naar een geïntegreerde Europese economie exploreren. Bij axioma door de ervaring gesteund uiteraard is dit verdrag nu eenmaal het beste dat er onder de thans geldende verhou dingen en opvattingen geproduceerd kon worden. Drie bijzonder vriendelijke dames zijn maandagmiddag in Amsterdam be> gonnen aan 'n merkwaardige missie Gekleed in keurige grijze mantelpak, jes en rijdend in crème-kleurige, snelle autootjes, op welker bastje schijn baar achteloos wat Cupidootjes zijn neergeplakt, doorkruisen zij de hoofd stad op zoek naar toekomstige echt paren, die juist de Burgerlijke Stand officieel van hun trouwplannen op de hoogte hebben gesteld. Geholpen door een feilloze speurneus, en ook wel een beetje door bovengemelde burger lijke stand, weten de grjjze Cupido dames het adres van de toekomstige bruid wel te achterhalen, en dan wordt er, zo maar op een dag, een grote doos de trap op gedragen. Alstu blieft juffrouw, en wel gefeliciteerd en hier is een cadeautje van drieën twintig Nederlandse fabrikanten. Wat zouden die van me moeten, denkt ver volgens de doorsnee-bruid, en dan be gint de grijze dame die in goed Nederlands hostess heet alles en alles uit te leggen. Zij pakt de doos uit en overhandigt het verbouwereer de bruidje laten we zeggen een rol be schuit van de firma Huppelepup. Want die bakt ze zo bruin en zo pittig, weet u, en als u verstandig bent eet u nooit meer andere beschuiten dan van de firmaenzovoort. Vervol gens komt er een pak ontbijtvlokken voor de dag, ook al zo bruin en niet minder pittig, maar denk erom: de melk alleen langs de rand van uw bordje schenken, want anders zit u binnen twee minuten tegen een onher kenbaar klef papje aan te kijken, en dat is nooit de bedoeling geweest, van die vriendelijke fabrikant, die u dat feestelijk ondertrouw-gevoel zo van harte gunt (en die niets liever zou doen dan u en uw nazaten tot in het vierde geslacht veroordelen tot een dagelijkse portie bruine, pittige ont bijtvlokken!). Zo komt er nog heel wat meer op tafel: koffie, thee, choco lade (met de beste wensen), sham poo, closetpapier en een plantenhan- ger (voor een lang en gelukkig leven). Sigaretten, bessenjenever, een fles wondersaus en een breiboek, alles wat u gelukkig kan maken, vindt u in deze vriendelijke doos. En de hostess glim lacht, bewondert uw trouwjapon, geeft advies waar dat nodig mocht zjjn, glimlacht weer, en rijdt weg in de richting van een andere bruid. En aan wie hebben we deze nieuwe Felicitatiedienst te danken? Welnu, voor de herkomst van dit plan moe ten we aan de overkant van de oceaan zijn, waar ene Tom Briggs, die in Memphis woonachtig was, er in de gay twenties een gewoonte van maak te om verhuizende of nieuw-aangeko- men echtparen een hartelijk welkom te bereiden, en zodoende voor hun in de nieuwe woonplaats het ijs een beet- je te breken. Briggs' vriendendienst is in de loop der jaren uitgegroeid tot een organisatie, waarvan de veer tigduizend hostesses jaarlijks een mil joen huizen bezoeken, voor vijftig mil joen dollar aan geschenken uitdelen, die hun door twintigduizend fabrikan ten .er beschikking worden gesteld. De organisatie bestrijkt duizend steden in Amerika, vijftig in Canada, is werk zaam in Honolulu, Cuba en Alaska, en houdt reeds een oogje op Zuid-Ameri- ka en Australië gevestigd. De hostes ses komen op bezoek na een verhui zing, bij een ondertrouw-partij, of als er een nieuwe wereldburger zijn in trede heeft gedaan. Zó bont wil de felicitatiedienst hier het (nog) niet maken: men beperkt zich voorlopig tot de ondertrouwtjes, vooreerst in de hoofdstad en dat zijn er een tachtig per week en binnen afzienbare tijd ook in de andere grote steden in het westen des lands. Een tweede verschil met de Amerikaanse organisa tie is, dat de doos daar geen bier, ta bak, alcohol of patent-medicijnen be vat. Deze wijsheden werden ons mede gedeeld door onze eigen Hoe-is-de- stand-Mieke, die sinds een paar jaar in Canada woont, en er de diverse felicita tiediensten aan den lijve ondervonden heeft. Zij op haar beurt spreekt voor de Canadezen via de radio over Sin terklaas en het ontzet van Leiden, en bakt open en bloot voor de tievie Hol landse cakes en Hollandse sateh, bruin uiteraard, en niet minder pittig. En zo doet iedereen wat om het de ander naar de zin te maken. Maar het leukste vinden wij toch wel, dat de bruiden, die zo een mooie doos ca deau hebben gehad, hem zonder twij fel tot op de bodem zullen ledigen, vervolgens naar de kruidenier op de hoek stappen (die heeft wel geen Huppelepupse beschuiten, maar hij is zo lekker dichtbij), daar precies hetzelfde merk kopen als hun moeder altijd heeft gekocht, en er niet minder gelukkig om zijn. jj weten misschien niet zeker, of achteraf niet zal blijken, dat wij het hoofd toch in een aantal stroppen hebben gestoken. Wij weten omgekeerd ook niet zeker, dat wat nu als stroppen gevreesd wordt, dit later in het geheel niet zal blijken te zjjn. Wjj weten wel, dat het verdrag op tal van punten niet is vastgelegd, omdat er zovele kwesties aan de verdere on derhandelingen in de Raad van Minis ters zijn overgelaten, met redelijke rui me termijnen. Wij weten ook. dat het Nederlandse bedrijfsleven, oftewel de Hollandse koopmansgeest de soepel heid en plooibaarheid eigen zijn. Na de klachten en bedenkingen, die aanvanke lijk zijn opgestegen, zijn in menige be drijfstak „afterthoughts" opgegaan, tweede gedachten aangaande mogelijke go-ede gevolgen, die uit situaties, die zich ongetwijfeld met haar eigen pro blematiek aandienen, wellicht te bewer ken zullen zijn. Menigeen ziet het in werkelijkheid niet meer zo duister in, als hij aanvankelijk gedacht heeft. Me nigeen is al bezig voorbereidingen te treffen om zjjn bakens te verzetten. Veel van de critiek, die men gehoord heeft, zet zich af aan de moeilijk heden in de vorm, waarin ze zich het eerst aandienen. Er steekt dus een goed deel critiek op korte termijn in, die zich vastklampt aan bestaande toe standen. Iedereen echter voorziet de redelijke kans, dat een naar één markt groeiend Europa in hoge mate de pro ductie zal stimuleren. Niemand kan op dit ogenblik die kans concreet schatten, niemand kan op dit ogenblik de winst, die uit de groei van Europa op langere termijn zal voortvloeien taxeren. Het zijn niet de minst belangrijke dingen in de geschiedenis der mensheid ge weest, die werden ondernomen uit een algemeen inzicht, een gevoel, zo men wil, dat zich nooit precies laat argu menteren, maar dat nochtans op een zeer vaste overtuiging is gefundeerd. Hiermee raken we aan de vrees voor de verdere industrialisering van Neder land, die hoe dan ook moet doorgaan, willen wjj onze bevolkingsaanwas duur zaam kunnen opvangen. Dat is zest juist, als men het beziet in het hic et nunc, maar in het perspectief van een zich integrerend Europa kunnen dia eisen andere accenten krijgen, al zal het altijd wel waar blijven, dat er in Nederland geïndustrialiseerd moet wor den. en heeft er uit de Kamer op aan gedrongen, dat de regering een reserverend protocol aan het verdrag zal doen hechten, doch de re gering heeft er om zeer begrijpelijk» redenen op geantwoord, dat dit onmo gelijk is, omdat zjj niet de onderhande lingen kan heropenen. De vraagstellers hebben dit ongetwijfeld ook begrepen. Waarom hebben zjj het dan gevraagd? Het maakt de indruk, dat dit tactiek is, zoals wjj ook geloven dat er in da hele deining tegen de Euromarkt een goed stuk tactiek steekt. De moeilijk heden moeten breed worden uitgeme ten, want dat is koopmanstactiek, niet alleen trouwens voor de dingen die in de Euromarkt komen gaan, maar voor al voor de onderhandelingen inzake da vrijhandelszone, die nog moeten begin nen en waarbij de problematiek mis schien nog wel beklemmender is. Het bedrijfsleven wil meer invloed op da gang van zaken hebben. Dergelijke overwegingen spelen een belangrijke rol in de critiek, die men de laatste maanden vernomen heeft. a het weigerende antwoord van de regering inzake het heropenen van de onderhandelingen, zint men op middelen om toch op de een of andere manier de Nederlandse be langen extra te beveiligen door een op Europees niveau geformaliseerde ver klaring van standpunt. Voor zover wjj het kunnen zien, zijn dat loze gebaren. Als de Kamer een motie aanneemt, is er wel een duidelijke wenk gegeven aan de regering, doch in het geheel niet aan de Euro-partners, aangezien een motie niet op Europees niveau staat. Legt de regering een officiële verklaring bij de ondertekening af, die in het protocol van deze formaliteit wordt opgenomen, dan is er wel iets op Europees niveau gedaan, doch van geen enkele betekenis. Wordt zulk een ver klaring evenwel zo stringent gesteld, dat de partners er zich wel iets van zouden moeten aantrekken, dan kan het alleen maar zijn doordat de regering het voorbehoud maakt, dat zjj onder omstandigheden niet zou naleven wat zjj aangaat. Is er veel fantasie voor nodig om zich te realiseren, dat de partners daar wel eens bezwaar tegen zouden kunnen hebben? aar onze mening is er niets anders dat hout snijdt te doen dan aan vaarden of verwerpen, en aange zien het niet verwerpen mag zjjn, zal het aanvaarden worden. Het Euro marktverdrag zal zich ontwikkelen naar zijn eigen wetmatigheid. Een on derdeel van die wetmatigheid is dé in vloed, die de Europese partners op die ontwikkeling kunnen uitoefenen. Daarop moet men vertrouwen in da zekerheid dat in het verdrag de grond slag is gelegd gebrekkig maar nochtans een grondslag voor de uitgroei van Europa. Bij K.B. is benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau dr. L. Immink, ondervoorzitter van de Nederlandse ka mer van koophandel in Italië, te Milaan. In een gisteren gehouden buiten gewone algemene vergadering van aan deelhouders van Unilever n.v. is de heer M. M. van Hengel met algemene stemmen benoemd tot lid van de Raad van Bestuur van deze Vennootschap. Stralend zat de 2b,-j arige Emmy Eerdmans in de raad zaal van de Rijksacademie te Amsterdam tussen de grote schilderingen van haar illustere voorganger De Dairesse, die in zijn tijd Rembrandt naar de kroon meende te steken. Haar werkstuk viel een onverwachte bekroning ten deel; de gouden medaille van de Prix de Rome en een reis naar de Heilige Stad in het vooruitzicht. Haar mede kandidaten waren zeer sterk: Jan Sierhuis, de schilder die al vrij grote bekendheid genieten Anita Voüte, een medeleerlinge aan de Rijksacademie. Zij had de gouden ereprijs niet ver wacht, maar op gehoopt toch wel. Want haar werkstuk toont zoveel elan, zoveel geloof m zichzelf en in haar kunst, dat het ondenkbaar is dat zü geen vast zelfvertrouwen zou gehad heb ben. De sfeer bij de bekend making van het jury-rapport is altijd van spanning geladen en de spanning i erd nog opge voerd door het feit, dat gister ochtend tevens de opening van het academische jaar plaats vond. Het is al eens voorge vallen dat een kandidaat die spanning te ondraaglijk werd en met een zware klap ter aarde stortte. Zulke complicaties waren gisteren niet aan de orde. Toen in het jury-rapport gesproken werd van warme bewondering voor het werk in loge veertien, van een duidelijk schilderkunstig talent, evenwichtigheid in compositie en dynamische ruimtewerking, toen wist ieder wel dat uit deze loftuitingen de voordracht voor de Prix de Rome zou voortkomen. Emmy Eerdmans is een openhartige, onbevooroordeelde en toch in zichzelf gekeerde kunstenares. „Natuurlijk vind ik het fijn," zegt ze, „heerlijk om naar Rome te gaan, maar Rome niet alleen, ik zou ook naar andere plaatsen en andere landen willen om te kijken en te studeren." Haar werk voor de Prix heeft een bijna onvrouwelijke brede toets en dynamiek. >rAan dat doek heeft u toch geen drie maanden gewerkt," vraag ik, „dan zou die spontaneïteit in de rudimentaire penseelstreek zeker nooit zo levendig zijn gebleven." „Nee," zegt ze, ik heb alsmaar het onderwerp bestudeerd in schetsen, steeds weer de essentie van het probleem schilder kunstig trachten te benaderen. Ook heb ik een studie op papier op de ware grootte gemaakt, daarna heb ik enkele weken het uiteindelijke doek be schilderd." De opgave voor de eindkamp luidde: een compositie met als onderwerp „de ontmoeting", waarbij mensen binnenshuis of buitenshuis elkaar ont moeten op een bepalend ogenblik in hun leven. De ontmoeting moet ver heven zijn boven het toevallige. De ene kandidaat zocht die ontmoeting in een straatbeeld, de ander in een familietafereel, de derde in een jongen en een meisje. Emmy Eerdmans koos de barmhartige Samaritaan en richtte daarbij haar aandacht op een zeer bepaald gegeven, dat rechtlijnig en consequent uitgewerkt werd. Jan Wiegers, haar leermeester, is zeer trots op zijn pupil. „Ze heeft zeer veel talent," zegt hij. „Haar gouaches en aquarellen naar de natuur (elk jaar trekt, hij een aantal weken met zijn leerlingen naar buiten, naar Drente of Ameland, waar de gehele dag buiten gewerkt wordt) zijn fantastisch mooi en met directe kracht weergegeven." Het is nu maar te hopen dat zij haar onderscheiding verder wddr zal maken. Deze onderscheiding is wel licht Emmy Eerdmans' grote ontmoeting geworden, die mogelijk een keer punt in haar leven brengt. Op de onbewaakte overweg in de spoorlijn Assen-Rolde aan de Loner- straat te Assen is maandagmiddag een auto, bestuurd door de landbouwer J. K. Taarloo door een locomotief gegrepen. De auto werd ongeveer 60 meter mee gesleurd en volkomen in elkaar ge drukt. Toch kon de bestuurder nog le vend uit de auto worden gehaald. Hij is weliswaar ernstig gewond naar het wuhelmina-ziekenhuis overgebracht. De locomotief werd zodanig beschadigd, dat ze naar het station Assen moest worden teruggesleept. Het ongeluk gebeurde op net lijntje, waarop reeds sinds jaren geen personen meer worden vervoerd. Er gaan thans slechts 2 treinen voor vrachtvervoer per dag vice versa. Het uitzicht ter plaatse is goed. In de leeftijd van 66 jaar is te Vught overleden Ir. G. Bolsius, oud hoofd ingenieur-directeur van de Volkshuis vesting en de Bouwnijverheid in de Provincie Noord-Brabant. Van 1922 tot 1928 was de heer Bolsius ingenieur Burgerlijke Openbare Werken in Ba tavia en Semarang. In 1929 werd hij benoemd tot inspecteur van de volks gezondheid voor de volkshuisvesting. Als esthetisch medewerker heeft de heer Bolsius zijn aandeel geleverd bij de bouw van verschillende bruggen en andere werken van de provinciale wa terstaat in Brabant. Ook was hij lid van de Stedebouwkundige Raad en voorzitter van de Provinciale (Brabant se) Commissie voor oorlogs- en vredes- gedenktekens. De heer Bolsius was of ficier in de Orde van Oranje-Nassau. In augustus werd voor f274,8 miljoen aan nieuwe verzekeringen afgesloten, waarvan f 119,6 min. kapitaal-, f1364 min. rente- en f18,8 min. volksverzeke ring. In de maanden januari tot en met augustus werd voor f 2465 min. aan ver zekeringen afgesloten, t.w. f 1091,4 min. kapitaal-, f 1210,1 min. rente- en f 163,6 min. volksverzekering, tegen resp. f2300,3 min., f 1047,3 min. f 1100,4 min. en f 152,6 min. in de eerste 8 maanden van 1956.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 3