Aantrekkelijk winterprogram van Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde KLINtiDECOR MOm-COATS Jaarlijkse expositie van „De Acht door Roelof Klein geopend MODE IS TROEF in Haarlems Vleeshal Buitengewoon concert N. Ph. Orkest H Avontuur van jongeman uit Venlo in Amsterdam VELC N.V. DE H(UITWERF Zilveren jubileum in ons bedrijf A. J. Buis gehuldigd MENSEN, Paarlaarsteeg 1 Vele autoriteiten te gast bij opening van het nieuwe seizoen Het slot kwam voor de politierechter Grote Houtstr. 96, tel. 12210 Mgr. J. Noordman ter aarde besteld ALMA achter de NOVIB Kantoor voor Chessman DINSDAG 1 OKTOBER 1957 PAGINA 5 Verkeer son gevallen in Haarlem OPENING baden POWELLHUIS Films: Diversen Burgerlijke Stand Haarlem Jubilaris bij Droste gehuldigd Wilhelminalaan wordt Koningin Wilhelmina laan N.Z.H.-chauffeurs hebben griep LINNAEUSHOF GESLOTEN Dahliawedstrijd werd groot succes 100% zuiver wollen zeeduffel, 0 waterdicht en kleurecht, leeft. 7 jr. Aangehouden wegens diefstal en heling Brand in hooimijt EEN BRIL NODIG? FEDERMANN Receptie ZANDVOORT Aanwinsten r.-k. openbare leeszaal en bibliotheek Exclusieve tweedjassen v.a. 97.50 Bejaardensociëteit heropend Bloemendaalse KAB publiceert winter- pro gramma Proef met filmstrips Opbrengst collecte Basketbalprogramma Volleybalprogramma Beurs van Amsterdam 246H Beurs van New York 1 De afdeling Haarlem en Omstreken van de# Koninklijke Nederlandsche Maatschappij voor Tuinbouw en Plant kunde heeft het programma voor het komende seizoen gepubliceerd, waarbij men er wederom van is uitgegaan in maandelijkse bijeenkomsten verschillen de aspecten van tuinbouw en plantkun de op deskundige wijze de leden voor te zetten en te behandelen. Hoewel het programma reeds is ingezet met een bijeenkomst op 10 september, tijdens welke echter afdelingsaangelegenheden werden behandeld, kan de bijeenkomst die dinsdag 8 oktober wordt gehouden beschouwd worden als de opening „de jure" Dan zal n.l. de heer M. Hoog een voordracht met dia's houden over bekende en minder bekende bloemge wassen. De vergadering van 12 november zal ln het teken staan van de tuinenwed- strijd omdat dan de prijsuitreiking aan de bezitters van de bekroonde tuinen in Haarlem zal plaats hebben. Daarbij zal de film „Uw tuin, uw trots" worden Op het Kennemerplein had gister middag om ongeveer vier uur een aan rijding plaats tussen een wielrijder en een autobus. Door krachtig remmen wist de chauffeur van de bus te voor komen dat de wielrijder gewond werd en dat de fiets beschadigd werd. Twee buspassagiers werden échter wel ge wond. Eeri 78-jarige dame liep een wond op, terwijl een 44-jarige heer uit Roer mond. ztm rechterknieschijf brak. De wielrijder, reed op het Kennemerplein in oostelijke richting. Doordat hij af geleid werd en achterom keek, zag hij de bus met die uit noordelijke richting komend de T-kruising opreed. Een lichte hersenschudding liep een 46-jarige scooterrijder op, toen hij op de Oudeweg hoek Thorbeckestraat in aanrijding kwam met een wielrijder. Hij werd naar het St. Elisabeth Gast huis overgebracht. De aanrijding ont stond doordat de bromfietser geen voor rang verleende. Beide voertuigen wer den zo ernstig beschadigd dat zii moes ten worden weggehaald. Een 34-jarige motorrijder uit Haar lem shPte gistermorgen om ongeveer acht nnn eP °e kruising Planetenlaan- Karel Doormanlaan, doordat hij krach tig remde. Ue reden van het remmen was gelegen m het feit, dat de motor rijder bang was in aanrijding te ko men fpet een auto. Hij viel en liep een hersenschudding op. Een voormalig pakhuis aan het Don kere Spaarne is door de gemeente Haarlem van gedaante veranderd en zal dienst gaan doen als troephuis voor vleL. Padvindersgroepen van het district Haarlem van de vereniging pe Nederlandse Padvinders. De of ficiële opening van het gebouw, dat voortaan Baden Powellhuis zal he ten, zal zaterdagmiddag 5 oktober om vier uur geschieden Advertentie pe flJVÖTlCBkKi.lfilUNGSPLJtA'X 00r toonbanken tafels bars enz enz Ramperslnarel 40-24 Tel 0 2500-11MS2 CINEMA PA^5E: De °ntembaren, 18 J„ FHANS5' HALSy Bloedige zonsondergang, li ^afén avondvoorstelling om 8 u. LUXORSénéchal, de geweldige, str. volw., REMBRANDT: Rose Bernd, volw., 2, 4.15,7, ROXY 'U Do zwarte pagina, alle leeft., 2.30, STUDIO: Het huis der geheimen, 14 jaar, 2.15, 7, 9-15' i' Dinsdag 1 oktober „„„rteebouw, 20.15 uur: Extra concert Concertge r het Noordhollanas Philhar. monisch Orkest. Solist: Robert Casadesus, p'?.no'„orteebouw, 19-30 uur: Inleidir0 tot C°n"rtfrt door Paul Chr. van Weste- (V°jksUvÓorrSlt Arbeidersontwikkeling Instituu van Groep Noord met o.a. Openings „Waar de palmen wuiven". iwn,erva-theater: Eerste avond van de i»r ^Hreizigersserie 195758. Mr. Hustinx met de kleurenfilm „Onder de zon van C6Dr°n"zicht, 14 uur: Lustrum Biertap-wed strijden. Woensdag 2 oktober Stadsschouwburg, 20 uur: Nederlandse Stadssc Romanoff en Julia", een Tifflce op het klassieke verhaal Rnmeo en Julia, geschreven door Pe- y TTctinov De dochter van een Ameri ca „co ambassadeur in een miniatuur- t wordt verliefd op de zoon van rfe Russische ambassadeur. De grapjes zijn „iouw meer, maar het geheel is wel ■coit Joh. de Meester heeft de regie in 5. am Joan Remmelts, Allard van der Scheer' en Rita Maréchal spelen in de hoofdrollen. r-onrorteebouw, 20 uur: Jubileumconcert Concertge° e^kapei o.l.v. de 1ste luite nant H V. van Lijnschooten. rFROREN: z. v. H. J. Plant-Vuijst; z GVEJ M Kloót-Nehmelman; z. v. J. van 'dar Waag-Jeltes; z. v. N. M.Boots- Trhvz v E. Haan-Knol; z. v. J. Vos- Hofstee- z' v. E. G. Groenewegen-van der Drilt; z. v. E. A. Babeliowsky-van der Meer; z. v. W. R. van Oel-Molag; d. v. S .F. van Leuven-Spek; d. v. e. Beuker-Heijdenrpk; d. v. W. C. M. Greeve-van Velzen; d. v. G. B. van der Velde-Spee; d. v. M. J. Vonk-Schaeffer; d v J M. Doing-ter Wolbeek; d. v. E. M. van der Kodde-Geerlings; d. v. S.' A. Waasdorp-de Grauw; d. v. C. van Haaster-Massop. ONDERTROUWD: Th. Bijster en E. A. Korzelius; C. E. A. Nobels en L. M. van Nimwegen; M. E. Bloos en W. M. de Lange. GETROUWD: P ,C. J Snoeck en M. Koppenol; J. van Wees en J. M. Aal- ders. OVERLEDEN: G. J. van Groningen, 85 j., Gasthuisvest; J. Chr. van Andel, 44 j., Kloosterstraat; Ch. Hartog 82 j., Maerten van Heemskerkstraat; C. Chr. Franssen, 53 j., Schoterstraat; H. Cas- see-Waltér, 85 j., Zijlstraat; A. M. L. de Boer-Muller, 70 j. Badhuisstraat; M. G. van Schaik-Roopakkers, 70 j., Thor beckestraat; A. P. G. Walle, 77 j„ Jansstraat; F. Schouten-de Vries, 90 j„ Kerklaan. vertoond. De gezinssfeer zal het onder werp zijn op de bijeenkomst, die 10 de cember zal worden gehouden onder het motto „Hoe maakt men een aantrek kelijk kerststukje," door een demons/a- tie met bloem- en bindmateriaal en een onderlinge tentoonstelling met be ning van gemaakte hloemstukje^. Ook het buitenland zal in het winter- nroeramma weer een plaats krijgen en wel in de bijeenkomsten die zijn vast gesteld op 14 januari en 11 februari 1958 Tijdens dé eerste vergadering «snreekt dr J. Wasscher over zijn reis naar Israël, en tijdens de volgende de heer J Bakker over „Bergen en plan ten rondom het Gardameer" Beide le zingen worden toegelicht met dia's. 18 Maart is dan gewijd aan de behan deling van onze kamerplanten, ter wijl het seizoen op 8 april zal worden besloten met een filmavond waarop o m vertoond zullen worden een kleu renfilm „Met de grondboor op zoek naar heden en verleden", alsmede een twee tal films over het leven van boeren en schaapherders in de Schotse Hooglan den, getiteld „The Crofters" en „Hill sheep farm". Het ligt in de bedoeling alle bijeenkomsten te houden (eventuele tussentijdse wijzigingen daargelaten) m het Krelagehuis aan de Leidsevaart te Haarlem. Ze zijn kosteloos toeganke- lijk voor leden en hun huisgenoten. An dere belangstellenden kunnen zich wen den tot het secretariaat. Gisteren is de heer Tj. Kuperus, chauffeur bij N.V. Droste's Cacao- en Chocoladefabrieken, gehuldigd wegens zijn vijfentwintigjarig dienstjubileum. Om half twaalf werd de jubilaris met zijn echtgenote op het privé-kantoor door de voltallige directie ontvangen. Men sprak de hoop uit, dat de heer Kuperus nog lange tijd zijn diensten aan de firma mocht verrichten. Daar na werd hem de gebruikelijke envelop pe met inhoud aangeboden. De echt genote van de jubilaris kreeg een grote doos bonbons aangeboden. Om twaalf uur ging men naar de toonka- mer, waar verschillende personen het woord voerden. De voorzitter van het jubileum-fonds bood enkele geschenken aan, waaronder een huiskamerlamp. Velen kwamen daarna de feesteling ge lukwensen. Burgemeester en Wethouders van Haarlem hebben besloten de naam van de openbare weg Wilhelminalaan te wijzigen in Koningin Wilhelminalaan. B. en W. achtten dat wenselijk, omdat in de praktijk de namen van de open bare wegen Wilhelminastraat en Wil helminalaan tot verwarring aanleiding gaven. Het aantal grieppatiënten onder het personeel van de N.Z.H.V.M„ n.v. neemt dagelijks toe. In verband daar mee bestaat de mogelijkheid, dat voor al in de spitsuren een enkele dienst Tijdens een bijeenkomst, welke op verzoek van de jubilaris een intiem ka rakter had, is vanmorgen de chef van de afdeling abonnementenexploitatie, de heer A. J. Buis, gehuldigd ter gelegen heid van zijn zilveren jubileum bij ons bedrijf. Nadat de jubilaris in gezelschap van zijn echtgenote in de kamer van de algemeen-directeur de heer J- J. W. Boerrigter was ontvangen en toegespro ken, waarbij de jubilaris een geschenk onder couvert werd aangeboden en mevr. Buis een bouqet bloemen, volgde een drukbezochte receptie. Sprekend namens het gehele personeel, betuigde de procuratiehouder, de heer C. P. Heemskerk zijn respect voor de wijze waarop de jubilaris zijn enerverende taak steeds heeft verricht. Hij betrok mede in de huldiging de echtgenote van de jubilaris, die het ongeregelde leven als gevolg van de vele binnen- en ook buitenlandse reizen van de heer Buis, met optimisme heeft gedragen. De heer Heemskerk huldigde de heer Buis als een goed collega en als een stuwende werker ook buiten zijn functie, zoals zijn energieke actie voor de restauratie van de Mariakapel in zijn woonplaats Haarlem getuigt. Namens het personeel bood de heer Heemskerk een fraai geschenk aan. Na dat de heer Buis ontroerd een dank woord had gesproken, kwamen nog zeer velen hem en zijn echtgenote persoon lijk gelukwensen. De Linnaeushof is weer gesloten. Door het uitermate slechte weer van de laatste weken hebben de bloemen zeer geleden. Een langere openstelling na 1 oktober achtte men dan ook niet verant woord. Men zal daarna onmiddellijk met de beplantingen voor de voorjaars- bloeï kunnen beginnen. De Dahliawedstrijd is een groot suc ces geworden. Vele bezoekers, onder wie een groot aantal buitenlanders, namen eraan deel. De Halskraagdahlia Grand Due van de kweker C. Geerlings kreeg uiteindelijk de meeste stemmen Onder de deelnemers, die op soort gestemd hadden, werden drie bloembollenpakketten verloot. De trek king geschiedde door de burgemeester van Bennebroek, D. van der Hoop. De winnaars zijn: G. Ruypers, Raad huisstraat 23, Urmond (Limburg); L. van der Wolf, Insulindestraat 157b, Rot terdam en mevr. Brongers-Ludschans, Bloemendaalseweg 113 VIII, Bloemen daal. De twee dahlia's, waarop na de „win naar" de meeste stemmen vielen, wa ren de Decoratief Josephine Mense van de kweker W. Medemblik uit Benne broek en Cactus-Dahlia Rodeo van de kweker Bruidegom uit Baarn. Advertentie Caryl Chessman, de Amerikaan, die reeds negen laarseieden'er dood^erd veroordeeld wegens ontvoering en aanranding, maar die tot heden de voltrekking van het vonnis steeds heeft weten uit te stellen, heeft nu m het paleis van Justitie te Los Angeles een kantoor tot zijn beschikking gekregen, waarin hy zich kan voorbereiden op een nieuwe behandeling van z^n zaak op 25 november ziet hier Chessman, die in zijn cel reeds drie boeken schreef an het werk onder de waakzame blik van Deputy Sheriff" Jack Hutto (achtergrond) en diens collega Harold Mende. De telefoon, welke Chessman aanvankelijk was toegestaan, is uit het kantoor verwijderd. In de bovenzaal van restaurant IVIun- niks, Grote Markt 10 is zaterdagmiddag de jaarlijkse tentoonstelling van kunst kring „De Acht" geopend onder grote belangstelling van leden, collega's vrienden eri vertegenwoordigers der plaatselijke zusterverenigingen die door voorzitter De Braai werden welkom ge heten. Uit de vele en goede herinnerin gen die de schilder Roelof Klein aan „De Acht" heeft verklaarde deze zijn bereidheid om bij deze gelegenheid het woord te voeren. Hij schetste het belang Voor het Haarlemse culturele leven van de nu bijna 20-jarige kunstkring die zich beweegt op de grens tussen amateuris me en vakmatigheid. Geboren uit de lust tot creatieve deel name aan de cultuur en de gezonde zin tot samenwerking in deze, en onder de belangstellende synpathie van kunstminnaars gegroeid, is „De Acht" de studiegelegenheid bij uitstek geble ken waar jonge talenten zich hebben kunnen ontwikkelen tot gevestigde en erkende schilders. C. en A. heeft voor de komende da al in de spitsuren een enkele menst c. en neeri 1 .I j. I 71 „„V, n 1 T\fl n nnonniric nornHprPll wppr zal echter alle zeilen bijzetten om het ongerief voor de reizigers zoveel moge lijk te beperken. De politie van Haarlem heeft aange houden als verdacht van diefstal de 42- jarige kopersmelter uit Haarlem. Hij wordt er van verdacht in september voor ongeveer 35 gulden aan metalen te hebben gestolen van een opslagplaats aan de Oude Weg. Een 55-jarige koop man eveneens uit Haarlem is aange houden, omdat h\j er van wordt ver dacht, de gestolen metalen van de ko persmelter te hebben gekocht. Gistermiddag om kwart over vijf is brand uitgebroken in een hooimijt, die achter perceel 583 aan de Liss?rdijk in de Lisserhoek staat. De brandweer van Lisse was spoedig ter plaatse en had het vuur in korte tijd bedwongen. De schade, die door de verzekering wordt gedekt, bedraagt ongeveer hon derd gulden. De oorzaak moet gezocht worden in het feit, dat kinderen in de nabijheid van de hooimijt met vuur aan het spelen zijn geweest. Vleeshal. Mannequins paraderen weer in de historische door Flora en De Ja ger fraai opgesierde hal, waar honder den ogen gericht zijn op wat de mo de voor niet al te zware beurzen te bieden heeft. Over mode geschreven: het opval- le de hier was, dat de mantels niet de lijn vertoonden van ruim van boven naar smaller onderaan, maar juist an dersom, dus van smal bovenaan naar ruimer beneden. De smallere bovenrug werd soms nog geaccentueerd door een extra pas in fluweel van onder de kraag uit of een lager aangebrachte bies over de gehele rugbreedte. De man tels waren van mooi materiaal, waar van een zwarte grote maat mantel, jac quard geweven, een goed voorbeeld v. as. De mode schrijft voorts blousende ruggen voor. Dit werd duidelijk gede monstreerd in een deux pièces van ruit- Advertentie Sinds GROTE HOUTSTRAAT 37 1850 RIJKSSTRAATWEG 248 B et extra concert, dat het Noord- hollands Philharmonisch Orkest maandagavond in Haarlems ge meentelijk concertgebouw gaf, droeg om diverse redenen een enigszins offi cieel tintje. De waarnemend voorzitter van het N. Ph. O., de heer A. Beets, heette de autoriteiten, onder wie dr. M. J. Prinsen, commissaris der koningin in de provincie Noord-Holland, en ver schillende burgemeesters, van harte welkom, op dit traditioneel geworden concert. Een bijzonder woord van wel- ko werd gericht tot de thans officieel in functie tredende nieuwe dirigent Henri Arends. In dezelfde bewoordin gen richtte de heer Beets woorden van welkom tot de nieuw benoemde voor zitter van het Noordhollands Philhar monisch Orkest, ir. W. Merkx, die in deze functie de overleden gedeputeer de L. Bouwman op zal volgen. Laatst genoemde werd in piëteitvolle woorden herdacht, evenals de op 16 juli j.l. over leden cellist van het N. Ph. O., A. Hart Nibbrig. Ter nagedachtenis van de heren L. Bouwman en A. Hart Nibbrig speel de het orkest de „Air" uit de derde suite in D dur van J. S. Bach. Daarna werden staande enige ogenblikken stil te in acht genomen. Henri Arends opende, nadat aan het begin ons volkslied had geklonken, het programma met de eerste suite in C dur van J. S. Bach. Ofschoon niet zo bekend als de overige suites, met na me de derde, is dit stuk toch een heer- lr brok muziek. Twee hobo's en de fagot treden nu eens zelfstandig, dan we solistisch op. Henri Arends liet er een vlotte vertolking van geven, waar tij het accent voornamelijk op de we lig bloeiende melodiek kwam te liggen. Hier en daar had ik mij de ritmiek iets gedecideerder gedacht. Het geheel be- tek nde echter een fraaie uitvoering, waarin het muzikantenhart de boven toon voerde. De solo-trompettiste van het N. Ph. O., Nelly Boerée, was vervolgens de so liste ln het concert voor trompet en or kest in Es dur van Joseph Haydn. Hier in musiceerde zij op hoogst bekoorlijke wij e. Haar toon kenmerkte zich door gróte beheersing, terwijl verder de in terpretatie uiterst muzikaal was. Met alle lof voor de soliste, kon ik dit keer de orkestbegeleiding niet in dezelfde mate bewonderen. Het klonk soms wat groezelig bij de strijkers, waardoor het totaalbeeld van deze open muziek enigszins vertroebeld werd. Na de pauze revancheerde het orkest zich echter op duidelijke wijze. In „Al- borada del Gracioso", een orkestratie van Ravel zelf, van een oorspronkelijk werk voor piano, werd een subliem or kestraal coloriet verkregen. Henri Arends wist op volkomen overtuigende wijze dit stuk waar te maken. Zo mo gelijk werd dit geacheveerde orkest- sp->l in Ravel's „Rapsodie Espagnole nog overtroffen. De als het ware ge- ra'ineerde compositorische techniek van Ravel, werd alleszins gerealiseerd door het orkest. Men reageerde fel op de stimulerende directie-gebaren van Henri Arends, die in dit stuk bewees een muzikant te zijn uit het goede hout gesneden. De climax in het slotdeel „Feria" was een duidelijke demonstra tie van wat het orkest vermag onder de enthousiaste leiding van de meuwe dirigent. Het uiteraard gemêleerde publiek, apprecieerde deze hoogstaande uitvoe ring ten zeerste. Henri Arends moest drie keer terug komen om een spon tane hulde in ontvangst te nemen. Na afloop van het concert recipieer de het Haarlems gemeentebestuur, ver tegenwoordigd door de loco-burgemees ter D. Geluk, in het stadhuis. Velen maakten van deze uitnodiging gebruik. Nadat de loco-burgemeester een woord van welkom tot de aanwezigen had ge richt, wees hij in stimulerende bewoor ding nog eens op het nut van het N. Ph. O. In de provincie Noord-Holland. Hij dankte de -gemeentebesturen van de provincie voor de steun aan dit orkest gegeven, tevens de hoop uitsprekend dat het culturele werk, naar het voor beeld van onze regering, geen nadeli ge invloed van de bestedingsbeperking mocht ondervinden. Hierna bleven de genodigden nog enige tijd bijeen. J. L. stof, waarbij de ruimte in de rug vast gehouden werd door een brede band. De japonnen met jasjes werden ook hier in ruime mate voor het voetlicht ge bracht, in allerlei variëteiten en van verschillend materiaal. Een vlot exem pel was hier een jonge meisjes ensem ble, in een leuk ruitje, zwartwit mei rode accessoires. Voor grotere maten bleek een dergelijk ensemble eveneens uiterst geschikt. Ten bewijze daarvan werd en jacquard geweven zijden en semble getoond. Wevenit (dubbel geweven yersey) is een heerlijk materiaal. Het kan voor vele doeleinden gebruikt worden, maar leent zich uitstekend voor pakjes. Een heel leuk marine blauw trois pièces be wees dit. Een wevenit pantalon is een warm bezit, vooral als die gecomple teerd wordt met een moderne pullover van Shetland wol. Een vrij nieuwe stof in de mode is de terlenka. Die stof heeft de goede eigenschap plooihoudend te zijn, ook na de was, en ze is gemakkelijk zelf te onderhouden. Jackets zijn voor het jonge meisje een warme en sportieve dracht; diver se exemplaren hebben wij gezien. Heel handige met zakken middenvoor en in de mouw, en heel warme met een wol len voering. Ook de bontmantels namen een voorname plaats in. Wij zagen een persianer mantel met een kraag van de Japanse nertz, en een yemen bont mantel tegen een zeer redelijke prijs. De heren-mannequin liet zich van zijn beste zijde zien. De bekende storm-sa- fe-regenjassen (waterafstotend, kleur echt en krimpvrij) mochten er zijn. Er waren erbij met een gemakkelijk uitneembare voering. Ook de getoonde costuums konden de toets der critiek doorstaan alsmede de winterjassen en auto-coats. De laatste zijn niet alleen meer een mannelijk privilege; voor de dames waren er bijzonder mooie te zien, gegarneerd met tricot. Tot slot kregen wij enkele avondja ponnen te zien, die de geslaagde show od charmante wijze uitleidden. De hoe den, die tijdens de show gedragen wer den waren van Capnce, de byoux en tassen van Comtesse, de parapluies van Schoth. H.H. In de tijd gelegen tussen zaterdag en maandagmorgen is ingebroken m een school aan de Jan Gijzenkade. Door het verbreken van een ruit heeft men zich toegang tot het gebouw vershaft. Uit een doosje, dat in een onafgesloten les senaar stond wordt een bedrag van on-1 geveer zestien gulden vermist. Spreker vond het spijtig dat voor ve te schilders zo spoedig het moment is gekomen waarop zij zich isoleren en het zo belangrijke contact met ama teurs en publiek verliezen. Hij achtte dit in strijd met de dienende taak en de verantwoordelijkheid van de kunste naar tegenover de gemeenschap en hij herinnerde in dit verband aan de wis selwerking van individualisme en ge meenschapszin bij Van Gogh. Niette min was zijn conclusie dat De Acht een tehuis moet blijven waar ongeschoolde jongeren vrijelijk toegang houden, een doorgangshuis dat slechts als zodanig sociaal-culturele betekenis heeft in de Haarlemse Gemeenschap. Roelof Klein vroeg de overheid om open oog te hebben voor de bestaans noodzaak van een groepering als de ze in de culturele verhoudingen, voor de wijze waarop zij haar taak heeft verstaan en voor de moeilijke om standigheden waaronder dit werk ge beurt. Dit laatste heeft niet verhin derd dat de sfeer in de vereniging gekenmerkt wordt door hartelijke collegiale en ongedwongen omgang onder de leden. Er wordt hard ge werkt waarbij ervaringen worden uit gewisseld zonder dat dit in lesgeverij ontaardt: uit het gesprek ontstaat be grip. Na dit exposé en een rondgang langs het geëxposeerde werd de amicale sfeer geïllustreerd door een geanimeerd sa menzijn van leden en gasten in het res taurant onder de expositiezaal. De ten toonstelling is dagelijks geopend van 10 tot 5 uur. H. U. von Balthasar: Therese von Lisieux; M. D. Chenu: De arbeid; plei dooi voor een theologie; B. Haring: Macht und Ohnmacht der Religion; M. M. Labourdette: De erfzonde en de oorsprong van de mens; J. F. Les- crauwaet: De liturgische beweging on der de Nederlandse Hervormden in oecumenisch perspectief. Liesel, en H. Kunkel: Die Liturgien der Ostkirche. A. Mulders: Missiegeschiedenis; J. H. Newman: Proeve over de ontwikkeling van de geloofswaarheden; C. A. van Peursen: Cultuur en christelijk geloof. J. van der Ploeg: Vondsten in de woes tijn van Juda; O. Semmelroth: Die Kirche als Ursukrament; B. H. Vanden- berghe: Onze Vaders in het Geloof. J. H. Walgrave: Newman vandaag; De werkende stilte; oorsprong der grote kloosterorden. Advertentie Maandagmiddag had in restaurant Zomerlust" onder grote belangstelling de heropening plaats van de Zandvoort- se bejaardensociëteit. De voorzitter, de heer T. Zonnenberg, was verheugd over de grote opkomst op de eerste middag in het nieuwe seizoen. Spreker heette in het bijzonder welkom de bur gemeester mr. H. M. van Fenema. H« bracht dank voor de vele voorbereiden de arbeid die de heren B. F. Bersma en ds. J- van der Mye hadden ver richt. Spreker was verder de eigenaar van het restaurant, de heer. A'tJ' Waterdrinker, erkentelijk omdat hu be reid was de bejaarden weer tot medio april 1958 onderdak te verlenen. Burgemeester van Fenema gaf uit drukking aan zijn blijdschap, weer vele bekende gezichten te zien De societeh wil men een naam geven. De burge meester suggereerde daarvoor een prijsvraag uit te schrijven met een pas sende beloning voor de beste Inzending. Bil piano en accordeonmuziek wer den vele vrolijke liedjes gezongen, ter wijl velen zich overgaven aan diverse gezelschapsspelen. Dat deze societeit nog steeds een succes mag heten blijkt wel uit het feit, dat zij thans reeds meer dan 200 leden telt, die wekelijks driemaal, maandags- woensdags- en vrijdagsmiddags bijeenkomen. In afwijking met voorgaande jaren, heeft de afdeling Bloemendaal van de Katholieke Arbeiders Beweging slechts de helft van het winterprogramma voor het seizoen 1957-1958 vastgesteld. Dit is geschied om na te gaan of de proef met het vertonen van filmstrips op de ontwikkelingsavonden wel vol doende belangstelling ontmoet om hier mede in de tweede helft van het sei zoen te kunnen doorgaan. Het bestuur van de Bloemendaalse K.A.B. heeft zeer tot haar spijt moeten afzien van grotere evenementen in het komende seizoen door het onvoldoende beschik baar zijn van zaalruimte. Evenwel wordt overwogen tijdens «ie passietijd opnieuw eenstijlvolle avond te verzor- gen, zoals die in het afgelopen set- zoen zo'n uitstekende weerklank heeft gevonden. Voor 1957 zijn drie ontwikkelings avonden vastgesteld. De serie wordt op donderdagavond gehouden en begint op 10 oktober met het onderwerp „de wel daden van het atoom". Daarna volgen op 7 november ,,dr. A. Ariëns" en op 12 december „Kerstmis in de kunst". Of de ontwikkelingsavonden met de vertoning van filmstrips in februari 1958 zullen worden voortgezet, of dat er een andere opzet zal moeten worden gekozen zal afhangen van de reacties van de leden, die zich daarover kun: nen uitspreken op de op 23 januari 1958 te houden jaarvergadering. In de gemeente Bloemendaal heeft de bevolking dit jaar voor de collecte v. h. Kon. Wilhelminafonds ten behoeve van de kankerbestrijding 760.- minder geofferd dan in 1956. Toen was de totale opbrengst der collecte 15214.- dit jaar 4454.-. De opbrengst in de wijken der gemeente was: (tussen haakjes de opbrengst in 1956)Bloe mendaal 1640.- 1945,-); Overveen 962.- 1135.-) en in Aerdenhout ƒ1851.. (ƒ2134.-) De meeste details van het grote avon tuur, dat een schuchtere, gesloten jonge man uit Venlo eind april in Amsterdam beleefde, zijn niet boven water gekomen. De portefeuille wel, die was daags na het avontuur door een taxichauffeur uit het water van de Amstel gevist. Er zat geen cent meer in. De politierechter te Amsterdam heeft geprobeerd de 30-jarige kantoorbedien de uit Venlo, die wegens verduistering in dienstbetrekking voor hem terecht stond, ervan te overtuigen, dat hij beter de volle waarheid kon zeggen. „Want je verhaal is zo tegenstrijdig, dat ik het niet kan geloven", zei hij. Zondag 28 april was verdachte vol verwachting met een kaartje voor de voetbalwedstrijd Holland-België naar Amsterdam gereisd. In zijn portefeuille had hij bijna 1000 van Van Gend en Loos, bij- wie hij in dienst was. Dit geld had hij zaterdags geïnd. „En ik had me voorgenomen het maandag af te dragen zei hij. De politierechter vond het beter als hij dat meteen zaterdags maar ge daan had. Maandagochtend om kwart over vijl stapte dezelfde jongeman nog lichtelijk onder de invloed van sterke drank een politiebureau in Amsterdam binpen en zei tegen de dienstdoende brigadier: „Ik ben beroofd". Als getuige vertelde deze brigadier voor de politierechter, dat verdachte hem het volgende lang niet in alle de tails kloppende verhaal had gedaan: na de wedstrijd was hij in een cafe wat gaan drinken en had er betaald met een biljet van 100. Later had hij een groep jongelui ontmoet, met wie hij naar de kermis op de Nieuwmarkt was gegaan In de loop van de vrolijke avond waren de meisjes naar huis ge gaan. Verdachte had het feest samen met de jongens in diverse café's voort gezet. Toen het sluitingstijd was, waren ze naar buiten gegaan en terwijl een van de jongens hem de mond dicht hield ontfutselden de anderen hem zijn portefeuille. De brigadier („we weten dat ln .deze buurt van Amsterdam uit ervaring") had de jongeman die ochtend op het bureau vaderlijk toegevoegd: „Maak al je zakken eens leeg". Enzowaar: er kwam nog een biljet van 100 tevoorschijn, waarvan de hoek verdwenen was, die hoek zat in een andere zak. „Dan ben je dus niet van 968 maar van f 100 minder, dus van 868 be roofd", had de brigadier gezegd en cte jongeman beaamde het. De brigadier 'had een snel besluit genomen. „Stap maar in", had hij gezegd en vervolgens was hij met de verdachte in een politie auto naar de Nieuwmarkt gereden. „Wijs me nu al die cafe's een aan". Het was tevergeefs. Verdachte kon alleen het eerste café aanwijzen, dat hij direct na de wedstrijd bezocht had. Toen legde verdachtes raadsman het spaarbankboekje van zijn cliënt op de groene tafel. De politierechter zag daarin, dat er in april 3000 op had gestaan en dat er in mei 1000 was af gehaald. „Hij heeft Van Gend en Loos geheel schadeloos gesteld", deelde de raadsman mede. „De lezing van verdachte blijft duister en tegenstrijdig", merkte de officier van justitie in zijn requisitor op. „Het is uitermate verdacht, dat hij voor de eerste keer al dat geld in Venlo niet meteen heeft afgerekend, doch er mee naar Amsterdam is getrokken. Maar hij heeft nog een blanco strafblad en de schade vergoed". Daarop eiste hij 50 boete plus 2 maanden voorwaardelijk. De raadsman vond, dat de verdachte het slachtoffer is geworden van zijn provinciaalse onhandigheid. Volgens hem kon het verhaal juist zijn. Wat had het voor zin aangifte van beroving te doen als hij niet beroofd was? Als bijzonder heid vertelde pleiter nog. dat de ver- verdachte alle toegangsbewijzen van internationale wedstrijden, die hij ge zien had, had bewaard en altijd in de zelfde nortefeuille bii zich droeg. Toen de raadsman zei: „Ook die kaartjes is hij nu kwijt", sprongen de tranen de jon geman op de verdachtenbank in de ogen en hij zat die nog steeds met een zakdoek weg te wissen, toen zijn raads man betoogde, dat in juridische zin de verduistering niet was bewezen. „Heb ie een beetje dik willen doen?" vroeg de rechter verdachte tenslotte. „Wil je graag, dat de mensen in Venlo zouden horen, dat jij daar in Amsterdam Het basketbalprogramma voor deze week luidt: donderdag 3 oktober, dames: 19.uur S.C. Haarlem 2—R.C.H; 19.uur Ty phoons 3—I.H.J. 2; 19.50 uur Antilopen 2 I.H.J. Heren: 20.— uur Antilopen—Flamin go's (hoofdklasse)20.40 uur Flamingo's 2 —I.H.J. 2; 21.15 uur I.H.J.Argus 2 (over gangsklasse)21.30 uur Typhoons 3— Aurora 2. Vrijdag 4 oktober, dames: 19.— Antilo pen 4—R.C.H. 2; 19.50 uur Rapiditas 2 H.O.C.3; 20.40 uur H.O.C. 2—Rapiditas '31. Heren: 19.uur Antilopen 3H.O.C. 3- 20.uur Z.B.V.S.The Typhoons (hoofd-klasse)21.15 uur Aurora—S.C. Haarlem (overgangsklasse); 21.30 uur Antilopen 2H.O.C. 2. Zaterdag (vanaf 13.30 uur): Jeugd wedstrijden. Het volleybalprogramma voor déze week luidt: woensdag 2 oktober 1957: DAMES: 19 uur Velox—Eclecta, Eclecta 2MHBS 2, Die Raeekse 5Eclecta 4; 19.45 uur Set Up—AW, OSS 2—Set Up 2; 20 uur Overgangsklaissewedstriid; 20.30 uur PSVHOSS, DSS 2AVC 3; 21 uur Overgangsklassewedstrijd; 21.15 Sant poort—SSO. PWNEclecta 3. HEREN- 19 uur HVS 3—Cios 3, Die Raecke 3— PSVH 2, PSCB 2Spaarnestad 2; 20 uur HVS 2—Eclecta, AW—Cios 2, Onze Gezellen—Cios 2; 21 uur Santpoort— OVRA, OSSEclecta 2, SSOSet Up. De wethouder van Onderwijs van Leiden, de heer J. C. van Schaik, zal op 4 oktober in de Leidse Lakenhal een tentoonstelling openen van schilderijen en tekeningen van Frans Hazeveld, Kees van Roemburg en Will, H. Tweehuysen. Op 5 oktober wordt in hetzelfde museum een tentoonstelling van grafisch werk van Marius Bauer, uit een particuliere collectie en uit museum Booymans te Rotterdam, geopend. Deze tentoonstelling blijft tot 28 oktober te bezichtigen. zo groots was uit geweest? Je wilde zeker graag, dat ze zouden zeggen: dat hadden we niet achter hem gezocht?" De jongen knikte aarzelend. En toen kwam meteen het happy ending van het hele avontuur. „Deze jongen bezat 3.000.en ging met ruim 950.van zijn baas naar Amsterdam, aldus de po litierechter. Hoe hij dat geld daar kwijt is geraakt weet ik niet. Maar hij heeft het geld terugbetaald. Of hij Van Gend en Loos nu uit zijn portefeuille, dan wel van zijn spaar bankboekje die ƒ968 heeft afgedragen, maakt weinig uit. Misschien was de spaarbank op die zaterdagmiddag wel gesloten. Hij heeft alles terugbetaald. In het vervolg moet hij maar niet meer naar Amsterdam komen. Zijn hele avon tuur is zeer laakbaar, maar een straf bare verduistering is niet aantoonbaar. Daarom wordt hij nu vrijgesproken", verklaarde de politierechter. Nog steeds bedremmeld liep de ver dachte de zaal uit. In aanwezigheid van vele oud-paro chianen en geestelijke en wereldlijke autoriteiten is Maandag te De Kwa- kel (gem. Uithoorn) na een plechtige Requiemmis het stoffelijk overschot ter aarde besteld van mgr. J. J. J. Noord man, oud-hoofdaalmoezenier van leger en vloot en em.-pastoor van De Kwakel Nadat met medewerking van de plaatselijke schola de lauden waren gezongen, droeg mgr. W. J. J. de Jongh, deken van Ouderkerk aan de Amstel, de plechtige Requiemmis op, daarbij geassisteerd door kapelaan J. Noord man uit Utrecht, een neef van de over ledene, als diaken en kapelaan J. van der Stap uit Leiden, oud-kapelaan van De Kwakel. Als ceremoniarius fun geerde kapelaan D. Brandsma van De Kwakel. Prof. A. van der Boog van het groot seminarie Warmond sprak de lijkrede uit. Hij las ook een condeleancebrief voor van mgr. J. P. Huibers, waarin deze de ontslapene een voorbeeldig christen noemde, die in diverse func ties de eerbied en liefde verwierf van allen die hem kenden. Na de H. Mis werden de absoute en de begrafenis verricht door kapelaan Noordihan. Tot" degenen die de lijkbaar naar de bij- zetting in het priestergraf volgden, be hoorden o.m. Staatsraad mr. dr. L. Deckers, mgr. Th. M. P. Bekkers, apos tolisch pronotarius en ere-kanunnik van het bisdom Haarlem, mgr. J. de Sain, hoofd vlootaalmoezenier en mgr. H. J. J. M. van Straelen, hoofd legeraalmoe zenier. De A.L.M.A., de Academische Leken- Missieactie is na besprekingen in Utrecht tot de conclusie gekomen, dat de algemene doelstelling van de N.O.V.I.B. in beginsel de steun van iede re katholiek verdient. Daarbij is zij uit gegaan van de gedachte, dat men in de groeiende wereldeenheid een middel van zien om de gerechtigheid Gods te ver wezenlijken. Omdat de N.O.V.I.B. uit gaat van de Christelijke beschaving kan men daar ook het werk van de H. Geest in zien. Wanneer door beperktheid van middelen de katholieken een keus moe ten maken zullen zij op de eerste plaats hun steun aan de missie moeten verle nen. Uitdrukkelijk stelt de ALMA, dat de missie niet alleen de Blijde Bood schap heeft gebracht maar ook steeds de mens in zijn sociale nood geholpen heeft. Men wil tussen de missie en de N.O.V.I3. ook geen tegenstelling zien. Elke poging om de mensen in hun nood bij te staan moet toegejuicht wor den. Vanzelfsprekend moet wei aan be paalde voorwaarden voldaan worden. Als leidraad bij de besprekingen gold onder andere dat de steun, die de ka tholieken aan onderontwikkelde gebie den nodig achtten, moet bestaan uit hulp, welke leidt tot een maatschappelijke or de, waarin een volledig menselijk en een volledig christelijk leven optimaal wordt gestimuleerd. (K.NJ.) (Niet officiële Koersen) Vorig Opening Slot 1/10 3% Ned. 1953 86% 3% Ned 1953 84 8% Ned 1956 84 83ft 3% Ned. 1948 78% 3% Ned. 1950 78% 8% Ned 1954 79% 3% Ned 1955 79% 3-3% Ned 1947 88 3 Ned 62-64 bel. fac. 87H Ins chr. Grtbk 1946 3 Ned. Handel Mt1 cert AJCO 154% 151 Van Berkel's Patent 228 Calvè-Delft cert 287% Van Gelder 178 Kon. Hoogvenscert 265 Unilever cert 352% 352 Ned Kabel 252 Philips 247 188,30 Kon Petroleum 189.40 „Amsterdam" Rubber 63% Holl Amerika Lijn 153 152 Kon Ned Stoomb Mfl 133% 32tf Ned Seheepv Unie 139% 138 K.L.M. 113 111 RVA 107% Del) Mij. cert. 68% 68 A'dam 2i/2 '56 1 A'dam '56 D A'dam HI Anaconda Copper Bethlehem Steel Chrysler Corp General Electric Genera) Motors Kennecott Copper XJ-M Montgomery Ward Radio Corp Republic Steel Roya] Dutch Shell Union Oil Southern Pacific Southern Railwav tidewater U.S. Steel 27/9 30/9 50i,i 50% 41% 41% 72% 72% 60% 60% 40% 40% 90% 90% 39% 29% 34% 34 31% 31% 48% 48 50% 49 75% 75 38% 38% 34% 35% 27% 27% 60 59% Stemming: eedrukt

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 5