Te snelle vaart bracht een ander schip tot zinken Kath. Maatschappelijk Beraad en de N.O.V.LB. K ru iswoord l Orbaan na loting winnaar in de ere-groep Spannend duel Flamingo's en tussen The Antilopen De Memisa— Visserijgolf Ziekenhuis in Rotterdam Kapitein voor de Raad voor de Scheepvaart Geen aanleiding standpunt betref fende deelneming te ivijzigen Dodelijk ongeluk veroorzaakt Hoe spelen de r.-L clubs? Haarlems Schaak Gezelschap wint de verenigingsprijs Verrassende zege van RCH-dames op Sportclub Haarlem II Gemoedelijke sfeer aan thuisfront Voor plaatsbewijs interlandwedstrijd te veel gevraagd Vier nieuwe records op één avond Een jaar geëist tegen bromfietsendief Flessenmelk ook aan kruideniers Levering verplicht G. W. Vinke overleden Colvortrice voor de rechtbank Eric de Noorman SCHAAKTOERNOOI VAN „HET OOSTEN" DE BASKETBALCOMPETITIE VRIJDAG 4 OKTOBER 1957 PAGINA Duitsers in vorm Europa-beker MILAAN VERSLAAT RAPID WIEN: 4-1 In Amsterdam en Utrecht Mevr. A. de Vries-Bruins overleden Nutsspaarbank Haarlem HONKBAL IN HAARLEM MARKTBERICHTEN Oplossing kruiswoordraadsel van donderdag v-',- Voor de raad voor de scheepvaart te Amsterdam moest de 46-jarige kapitein van het m.s. „Ebba Robbert" uit Am sterdam zich verantwoorden voor het varen met te grote snelheid in de Noord btf Alblasserdam. Het schip voer op volle kracht en had daarbij een hek- golf getrokken, die volgens getuigen wel anderhalve meter hoog was. Het langs de walkant gemeerde 56 ton me tende binnenschip „Barbara" was door de golfslag zo heftig heen en weer ge slingerd dat de kabels waarmee het aan de wal was bevestigd, afknapten. Het schip liep vol en zonk. De schip per kon zich op het nippertje in veilig heid stellen. Het ongeluk gebeurde op 2 juni van dit jaar, een dag nadat de „Ebba Ro bert" op een werf te Deest bij Nijme gen waar het voor rekening van een Deense rederij was gebouwd te wa ter was gelaten. De kapitein was met het nieuwe schip op weg naar Rotter dam waar een proefvaart zou worden gehouden. De kapitein verklaarde, dat hij niet had gezien, dat de scheepjes langs de kant door zijn hekgolf in moeilijkheden raakten, maar later gaf hij toe dit wel opgemerkt te hebben, toen hij op de Noord kwam, die veel smaller is dan de Waal. Hij had ter hoogte van het veerpontsteiger bij Alblasserdam vaart laten verminderen. Een lid van de. raad rekende uit dat Dit is een foto van het nieuwe zieken huis „Dijkzicht", dat in de buurt van de tunnel-travers te Rotterdam wordt gebouwd ter vervanging van het in de mei-dagen van 1940 door het oorlogs geweld vernielde ziekenhuis Coolsingel. Het hypermoderne ziekenhuis, dat, wan neer het voltooid zal zijn, een capaciteit van 800 bedden zal hebben, wordt op deze plaats gebouwd, om het ook vanuit Rotterdam-Zuid zo snel mogelijk bereik baar te houden. De datum van de vol tooiing is nog niet bekend. (Van onze verslaggever) „Het hele geval vond ik belachelijk sn daarom ben ik in hoger beroep gegaan tegen het vonnis van de kan tonrechter", aldus sprak een 43-jarige kleermaker vanmorgen voor de Am sterdamse rechtbank. De man stond te recht, wegens het ..zwart" verkopen van een plaatsbewijs voor de voetbal wedstrijd Nederlancl-Duitsland. Het was maar één aartje verklaarde ver dachte op de zitting „Het is anders niet de eerste keer dat u hier voor mij staat. U bent wel eens meer voor dergelijke feiten hier geweest" ant woordde de president. De man was indertijd naar het Rembrandtsplein gegaan met de be doeling, zijn kaartje voor een aanzien lijk hoger bedrag dan de waarde 4) van de hand te doen. Het is bij een poging gebleven, want hij werd, door rechercheurs aangehouden. De officier vroeg bevestiging van het von nis van de kantonrechter, die de kleer maker veroordeeld had tot een boete van 25. Ten aanschouwen van ruim 15.000 toeschouwers hebben Duitse atleten woensdagavond in het stadion' te Keu len laten zien, dat de prestaties in Duitsland steeds beter worden. Vier lopers van dezelfde club. A.S.V Köln, hebben drie Europese records aan En geland en één record aan Rusland ont nomen. Germar liep de 220 yards in 20.8 sec. en bleef daarmede 0.2 sec. onder het oude record van de sprinter MacDonald Bailey (Trinidad) Vervolgens verbe terde Lauer in één race niet minder dan twee Europese records, die op de 200 meter horden en op de 220 yards horden. Hij bleef op de 200 meter hor den met 22.9 sec. 0.3 sec. onder het record van de Rus Bugatov en op de 220 yards horden 0.2 sec. beneden dat van de Engelsman Hildreth. Tezamen met hun clubgenoten örtel en Pfeil raasden Lauer en Germar in de 4 x 110 yards estafette over de sintelbaan, wat hun een tijd van 40.9 sec. en een Euro pees record opleverde. Ria van Kuyk heeft de Nederlandse eer hoog gehouden. Zij won de 200 meter in 24.8 sec. haar beste persoon lijke prestatie van dit seizoen. In het toernooi om de Europese voet balbeker heeft Milaan met 41 van Rapid Wien gewonnen. De Spaanse scheidsrechter Perez heeft in de tweede helft de linksbuiten van Milaan, Cucchi- aroni, van het veld gezonden. Een 39-jarige loswerkman, wonende te Amsterdam, maar de laatste maan den zwervend, heeft in de afgelopen zo mer zich schuldig gemaakt aan diefstal van bromfietsen binnen enkele weken in Rotterdam, Beusekom Tilburg. Eind hoven en in Zuid-Limburg. Al die brommers verkocht hij en in een van die gevallen wist hij de brommer zelfs tweemaal voor een goede prijs van de hand te doen. Bovendien had hij zich ook nog aan enkele oplichtingen schuldig gemaakt. Voor de Maastrichtse rechtbank, waarvoor hij terecht stond, was hem alleen diefstal van een bromfiets bij hotel „Prinses Juliana" te Valkenburg- Houthem ten laste gelegd. Verdachte bekende volmondig; hij had uit nood ge handeld, omdat hij werkloos was. „Geen wonder" vond de president der recht bank, „vooral als je nog ruzie maakt met je baas, die je niettegenstaande je strafblad nog in zijn dienst neemt". De Officier van Justitie onthulde, dat verdachte een vrijwel hopeloos ge val is, waarin blijkbaar geen verbete ring is te brengen. Hij heeft al zes von nissen achter de rug, maar die straf fen hebben geen indruk op hem ge maakt. Daarom eiste de Officier een jaar met ter beschikking stelling aan de regering. De verdediger, mr. F. Huurman uit Maastricht, vroeg verdachte, niettegen staande alles wat er gebeurd is, nog een kans op een meer geregeld leven te ge ven. De rechtbank zal op dinsdag 15 ok tober uitspraak deen. Het Katholiek Maatschappelijk Be raad, waarin samenwerken de St. Adelbertvereniging, de Alg. kath. werkgeversvereniging, de Kath. Ned. boeren- en tuindersbond, de Ned. kath. arbeidersbeweging, de Ned. kath. middenstandsbond, de r.k. standsorga nisatie van de werknemende midden stand, alsmede het centrum van de Ned. kath. vrouwenbeweging, de Kath. Volkspartij, de Kath. jeugdraad voor Nederland en het Landelijk sociaal charitatief centrum heeft, tezamen met de katholieke leden van het dagelijks bestuur van de Nederlandse Organisa tie voor Internationale Bijstand (NO VIB) vergaderd naar aanleiding van enkele recente publicaties in verschil lende dagbladen en in verband met het uittreden van prof. Zeegers uit het dagelijks bestuur van deze organisatie en de daarvoor door hem gegeven mo tivering. Geconstateerd werd, dat sinds het toe treden van een groot aantal katholieke organisaties tot de N.O.VJ.B. niet is gebleken van zodanige omstandigheden, Aan de in Amsterdam en Utrecht leve rende melkstandaardisatiebedrijven is de verplichting opgelegd, aan alle in hun werkgebied gevestigde kruideniers, die een vergunning voor de verkoop van flessenmelk hebben, de eventueel door hen gewenste hoeveelheden tegen con tante betaling te leveren. De minister van Economische Zaken heeft, in overeenstemming met de minis ter van Landbouw, Visserij en Voedsel voorziening en na advies te hebben in gewonnen van de commissie bedrijfs regelingen, een hiertoe strekkende be schikking, gegrond op het kartelbesluit, uitgevaardigd. De beschikking is thans in de Staatscourant gepubliceerd. Uit de overwegingen van deze be schikking blijkt, dat bedoelde kruide niers, hoewel wettelijk bevoegd tot de verkoop van gepasteuriseerde en/of ge steriliseerde flessen melk deze van geen enkele der in aanmerking komende fa brieken konden betrekken, ondanks talrijke bemoeiingen van belanghebben den om die fabrieken tot levering te be wegen. Aangezien in dit geval een machts positie van bedoelde melkstandaardisatie- ondernemingen blijkt te bestaan, welke de strekking heeft de melkafzet van fles senmelk aan verbruikers in strijd met de door de wet geboden mogelijkheden te reserveren voor andere wederverkopers dan kruideniers, is het, naar het ministe rie van Economische Zaken meedeelt, noodzakelijk gebleken terzake een leve ringsplicht aan deze ondernemingen op te leggen. Te Bloemendaal is woensdag op 88- jarige leeftijd overleden de heer G.W. Vinke, oudste firmant van de firma Vinke Co., gevestigd te Amsterdam, Rotterdam, Antwerpen en Kaapstad. De heer Vinke was tevens oudste di rectielid van de N.V. Stoomvaart maat schappij „Oostzee", de stoomboot-maat schappij „Hillegersberg", de Neder landse maatschappij voor de walvis vaart en de N.V. Houtvaart. Hij was oud-consul van Noorwegen, Ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw, of ficier ir de orde van Oranje-Nassau en officier in de orde van Sint Olav van Noorwegen. De teraardebestelling geschiedt za terdag 5 oktober a.s. om half twaalf op de algemene begraafplaats te Bloe mendaal. Mevrouw A. de Vries-Bruins, oud-lid van de Tweede Kamer en van de Haagse gemeenteraad is op 83-jarige leeftijd te Den Haag overleden. Zij was ridder ia de orde van de Ne derlandse Leeuw. dat deze aanleiding zouden kunnen geven tot een wijziging in het standpunt betreffende de toetreding van katholieke organisaties tot de N.O.V.I.B. en de deel neming aan de werkzaamheden van deze organisatie. Het Katholiek Maatschappelijk Beraad blijft zich op het standpunt stellen, dat het katholieke volksdeel als uitvloeisel van zijn katholiek zijn tot allerbelangrijkste taak heeft, meer dan ooit krachtig zijn steun per soonlijk en in materieel opzicht aan het werk der Pauselijke missiegenoot schappen, missionerende orden en congregaties en aan de erkende leken- missieacties te blijven geven. Eveneens echter behoort te worden gestreefd naar actieve medewerking zowel persoonlijk als in materieel op zicht in oprechte samenwerking met niet-katholieken aan andere werkzaam heden tot steunverlening op de daartoe geëigende wijzen aan de technisch- economisch achtergebleven gebieden. Betreurend, dat ditmaal door toeval lige omstandigheden, waarbij enig opzet de belangen van de missie te schaden uitgesloten moet worden geacht, de con crete acties voor de missie op Missie zondag, 20 oktober en voor de NOVIB op de dag der Verenigde Naties, 24 ok tober, kort na elkaar vallen, is het KMB er nochtans van overtuigd, dat op basis van de bestaande samenwerking her haling daarvan zal worden voorkomen. Voorts moet ervan worden uitgegaan, dat met de belangen van missie en zending binnen het kader van het werk van de NOVIB op doeltreffende wijze zal worden rekening gehouden, waartoe o.a. de samenstelling van het dagelijks bestuur van de NOVIB een waarborg is. Op korte termijn zal overleg worden gepleegd over de voorziening in de vacature van prof. Zeegers in het dage lijks bestuur van de NOVIB, terwijl het overleg in katholieke kring over de verhouding „missie en technische bij stand" zal worden voortgezet. de „Ebba Robbert" ook na Alblasser dam met de stroom mee een snelheid van 22y2 km had belopen. „Waarom had u eigenlijk zo'n haast?" vroeg de voorzitter, prof. J. Offerhaus, „was u bang te laat in Rotterdam te komen of was u achter op uw tijdschema?" De kapitein verklaarde, dat hij ge bruik had willen maken van het gun stige tijdstip. Er was bij zijn vertrek om 4 uur 's morgens nog niet veel scheepvaart op de Waal en een flinke snelheid was daarom niet verantwoord. Bovendien was het schip dan gemakke lijker te manoevreren. De schipper van de „Barbara," die als getuige werd gehoord, was nog al vergevingsgezind. „De golf was wel abnormaal groot, maar och het was een ongelukje," zo luidde zijn milde oordeel. De hoofdinspecteur voor de scheepvaart, de heer J. Metz, was van mening, dat een voorbijvarend schip zijn vaart zo moet regelen dat langs de wal gemeerde schepen geen hinder van de golfslag ondervinden. Hij ver weet de kapitein niet voldoende reke ning met andere vaartuigen te hebben gehouden en achtte het zinken van de „Barbara" dan ook uitsluitend aan zijn schuld te wijten. Hij stelde de Raad voor de kapitein met een berisping te straffen. De Raad zal schriftelijk uitspraak doen. t Hoe levensgevaarlijk het is om langs in file wachtende auto's op de rijweg te venten of te colporteren bleek bij de behandeling voor de Amsterdamse rechtbank van een dodelijk verkeers ongeluk, dat daarvan het gevolg was geweest. Terecht stond woensdag een 47-jarige vrouw, die op het spitsuur in de namiddag van 10 juli j.l. op de Nieuwe Hemweg met een andere da me op de rijweg langs een file voor de pont wachtend auto's met een evange lisch blaadje had gecolporteerd. Toen de vrouw haar collega rech wild-e passeren naderde op dat ogenblil een motorrijder, hij reed tegen de vrouw aan, verloor de macht over zijn stuur en botste op zijn beurt tegen een hem tegemoet rijdende auto op. De 35-jarige motorrijder overleed korte tijd later aan de hem opgelopen ernstige verwondingen. De vrouw moest 14 dagen het bed houden en heeft nog last van haar been waartegen het voorwiel van de motor was gereden. Huilende ver telde zij, dat zij de motorrijder niet had gezien. Ieneens was zij door de motor gegrepen en op de weg geval len. „Hoogst onvoorzichtig wat u gedaan heeft door zich in deze bijzondere ge varenzone te begeven", aldus de Of ficier van Justitie, die 40 gld boete sub sidiair 8 dagen hechtenis en een voor waardelijke gevangenisstraf van 14 da gen eiste. Uitspraak 16 oktober. Wij hadden gehoopt onze (vooral jeugdige) lezers gisteren weer te kun nen laten genieten van de avonturen van Eric de Noorman. De tekenaar is echter nog steeds ziek en zal naar alle waarschijnlijkheid eerst maandag zijn tekenstift weer ter hand nemen. (Zondag 6 oktober) 1. Holland—H.B.C. 2. H.R.C.—D.E.M. 3. VitesseAlkm. Boys 4. Wijk aah ZeeA.D.O. 5. VelsenC.S.V. 6. V.V.S.B.T.Y.B.B. 7. Onze GezellenWaterloo 8. E.T.O.—Geel Wit 9. ForeholteLisse 10. ConcordiaS.J.C. De inzendingen moeten uiterlijk zaterdagmiddag op ons bureau zijn. Tot aan de prijsuitreiking hebben vele deelnemers aan het toernooi van de Haarlemse schaakclub „Het Oosten" in het onzekere verkeerd over de eind uitslag. Zo ook in de ere-groep waar Fr. Roessel en C. Orbaan met elk vier punten gelijk de eerste plaats bezetten. De loting bracht de beslissing ten gunste van C. Orbaan, die er wat betreft het vertoonde spel, ook de meeste aanspraak op kon maken. Als enige ongeslagen speler in de ere-groep heeft hij het ge hele toernooi een bijzondere regelmaat in zijn spel gelegd. Vrijwel nergens kwam hij slecht te staan, hoewel hij tegen drs. G. Prahl en N. Cortlever mogelijk enige tijd iets minder spel Reeft gehad. Hij was echter de enige die er in is geslaagd de gevaarlijke Fr. Roessel te verslaan. Fr. Roessel heeft zeer ondernemend gespeeld en kan op een goed toernooi terug zien. Ook drs. G. Prahl heeft door uitstekend schaak verrast en zou met iets meer geluk in de beginfase van het toernooi mogelijk nog beter zijn geëin digd. Dr. B. V. Bekker, de plaatselijke kampioen-, heeft zijn supporters niet te leurgesteld. Vanaf de eerste ronde heeft hij uitstekend kunnen meekomen. Zijn spel was ondernemend, mogelijk zelfs iets. te. riskant, maar in elk geval boeiend. Hij heeft zich gelijkwaardig met de béste Nederlandse schakers getoond. Enigszins teleurstellend was het op treden van F. A. Spinhoven. Meestal had hij een goede partij opgebouwd 9 De basketbal-competitie voor Haar lem donderdagavond In het Krelage- huis begonnen en ondanks het feit dat do hoofdklasse ploegen eerst half okto ber officieel voor de competitie zullen starten, werd op de eerste avond een duel geboden tussen twee vrijwel ge lijkwaardige tegenstanders: Antilopen en The Flamingo's. Bij Antilopen ontbrak Bodegom, ter wijl The Flamingo's het nog steeds zonder aanvoerder Meenhorst moesten doen; voor beide ploegen een duidelijk v:rl'es. T~i de gelederen van Flamingo's was opgenomen de oud-ZBVS-speler Lager- Het is misschien moeilijk in cijfers uit te drukken, maar voelen we de si tuatie goed aan, dan is zich de laat ste tijd in ons land een frisse belang stelling voor missie-aangelegenheden aan het ontwikkelen. Dit ook los van de bekende NOVIB-kwestie. De leken beginnen, zonder dat daar de traditio nele romantische verhalen aan te pas behoeven te komen, zich duidelijker de essentiële betekenis van de missie uitdrukking van de katholiciteit der Kerk- te realiseren en er breekt een besef door, dat de missionaris op zijn voorpost gesteund dient te worden door een goed geoutilleerd thuisfront. Een van de organisaties, die op de dag van vandaag wel bijzonder kan aanspreken, is de Medische Missie Actie, geleid door de deken van Rot terdam, mgr. J. H. Niekel. Over de enorme betekenis van medische bij stand voor het eigenlijke missiewerk behoeven we niet ver uit te weiden. Wat de MEMISA in feite doet mag echter nog wel eens gereleveerd wor den. Zij stuurt instrumenten, genees middelen en verbandmateriaal naar de missielanden, ze steunt medische inrichtingen in de tropen, ze geeft medische voorlichting aan missio narissen, keurt hen voor de tropen, vangt hen weer op als ze terug ko men enz. enz. Het is een werk, dat met een bescheiden apparaat, maar met veel élan wordt verricht. Men is thans reeds aan de 25ste cursus voor missionarissen toe. Gisteren waren de Provinciaals en Procuratoren van de missionerende congregaties, de docenten van de me dische cursus en de bestuursleden van de MEMISA voor hun jaarlijkse con tact bijeen in Rotterdam. Zij werden bijzonder hartelijk ontvangen door de Koninklijke Rotterdamse Lloyd aan boord van haar vlaggeschip, de „Wil lem Ruys", en zij hebben des mid dags een vergadering gehouden in het St. Franciscus Gasthuis. Op die vergadering is Uw verslag gever wel even aan het peinzen ge raakt over de wijze, waarop de missie zich thans presenteert. De missie staat op dit moment temidden van wereldproblemen, maar aan ons thuis front gaat het nog altijd bovenal ge moedelijk toe. Prof. Th. M. Bours stelde in een inleiding, dat de missie zich meer spectaculair moet maken, dat zij de betekenis van haar werk op wetenschappelijk verantwoorde wijze moet uitdragen. Maa,. na dit betoog, dat voor de aanwezigen toch wel een uitdaging inhield, kwam de vergade ring slechts tot schaarse constructieve ideeën. Het werd een huiselijk heen en weer gepraat. Men schijnt zich nog met duidelijk te realiseren, dat de huidige missie-organisatie zelfs voor de katholieke geïnteresseerde- en dus zeker voor de niet-katholieken, die zich nu met de hulpverlening aan on derontwikkelde gebieden gaan bezig houden- veel weg heeft van een leg puzzel. Op die overdenking volgt meteen de overweging, dat diezelfde missie, hoe verbrokkeld ze zich ook mani festeert, dan toch maar haar sporen heeft verdiend. Decennia en eeuwen lang zijn het vooral eenvoudige katho lieken geweest, die deze mondiale on derneming draaiend hebben gehouden. Nu de intellectuelen zich meer voor de zaak gaan interesseren komen zij ineens met critiek. En toch, en toch.. De missieproblematiek is met name na de laatste oorlog sterk verhevigd en de vraag of onze missie-organisa tie behalve gemoedelijk ook efficiënt is, laat zich bezwaarlijk bevestigend beantwoorden, We halen er niet uit wat er in zit. Neem nu alleen al maar eens zo'n MEMISA. Haar licht gaat goeddeels schuil onder de korenmaat. T.E. twijfeld een kracht van betekenis is. Vanzelfsprekend was ook een pro gramma vastgesteld voor de lagere teams. Vooral de overwinning van RCH (dames) op de kampioen twee de klasse, Sportclub Haarlem II, was bijzonder fraai. In de heren overgangs klasse moest IHJ het opnemen tegen de Haagse Argus-reserves. De bezoe kers boden uitstekend tegenstand. Na dat le rust met een kleine 1715 voor sprong van IHJ was ingegaan, bleef de strijd ook in de tweede helft geheel open. De eindspurt van de Indisch Hol landse Jongeren werd fataal voor de Haagse bezoekers. Zij moesten met een overtuigende 4936 nederlaag genoe gen nemen. In de hoofdklasse ontmoeting tussen Antilopen en The Flamingo's begon The Flamingo's zeer slecht. De ploeg van de Antilopen maakte echter in de eerste helft van deze ontmoeting onvol doende gebruik van de geboden kan sen. Nadat de rust was ingegaan met een 2015 voorsprong van Antilopen, bleef de strijd ook na de hervatting gelijk opgaand en tengevolge van een inzinking in de gelederen van Antilo pen, waarvan vooral Lagerwey en Jole uitstekend profiteerden, werden de bordjes geheel verhangen en nam het bezoekende The Flamingo's het initia tief over. Bijzonder fraai en produktief spel van Hofman en Dingshoff bracht Antilopen wederom een ruime voor sprong (3933). De voorsprong werd zelfs nog opgevoerd tot 4233, door dat Van Gelder een strafworp benutte en Noë met een afstandschot scoorde. In de slotfase ging Flamingo's weder om over tot het „man tegen man"- systeem en wanneer Otte niet wat slor dig had gespeeld, was de score wel licht nog gunstiger voor Flamingo's uitgevallen. Thans werd het een kleine 4842 overwinning voor Antilopen, een uit slag die de verhouding vrij goed weer geeft. De uitslagen waren: barnes: SC Haarlem 2-RCH 1820; Antilopen 2-IHJ 2917; Typhoons 3- IHJ 2 2—9. Heren: Antilopen 2-IHJ 2 446; Typhoons 3-Aurora 2 4014; IHJ-Argus 2 (Den Haag) 4936; Antilopen-The Flamingo's 4842. In de maand september werd bij de Nutsspaarbank te Haarlem ingelegd een bedrag van 2.075.451 en terugbe taald 2.321.133, zodat per saldo 245.682 meer werd uitbetaald dan in gelegd. Het inleggerstegoed bij de Nuts spaarbank bereikte hierdoor per ultimo september een totaal bedrag van 48.066.672. In de afgelopen maand werden 832 nieuwe spaarders ingeschreven, waar door het aantal inleggers steeg tot 83.936. 365 nieuwe spaarbusjes werden uitge geven, zodat, thans 13.437 spaarbusjes in omloop zijn. maar zag zijn stelling in tijdnood weer snel afbrokkelen. Zijn eindscore is niet geheel in overeenstemming met zijn speelkracht. Bij iets gunstiger tijdver deling zou zijn score zeker gunstiger zijn uitgevallen. De laatste afgebroken partijen hadden de volgende uitslagen: F. A. Spinhoven verliest van C. Orbaan en speelt remise met drs. G. Prahl. Fr. Roessel verslaat dr. B. V. Bekker en C. Orbaan en N. Cortlever spelen re mise. De eindstand is nu geworden: 1. C. Orbaan 4 punten; 2. Fr. Roessel 4 pnt.; 3. drs. G. Prahl 2% pnt.; 4/5. Dr. B. V. Bekker en N. Cortlever, beiden 2 pnt.; 6. F. A. Spinhoven pnt. De prijzen werden door de bekende Nederlandse schaakmeester H. Bouw meester uitgereikt. Hij hield daarna nog een interessante lezing voor de deel nemers aan het toernooi en toonde daarbij enkele belangwekkende partij stellingen. De verenigingsprijs ging naar het Haarlems Schaak Gezelschap, dat 15% punt scoorde. Tweede werd „Haarlem" met 13 punten; 3. V.A.S. 11% punt; 4. Heemstede 10% punt; 5. Rolland 10 punten en 6. Het Oude Slot 7% punt. De eindstanden luiden verder (bij ge lijk eindigen na loting): Reserve groep A: 1. L. G. Mostert- man 3; 2. J. v. d. Berg 3; 3. E. J. de Ree 21/è; 4. A. Herfst 2i^; 5. S. Bonkenburg 2; 6. J. H. Marwitz 2. Reserve groep B: 1. J. Bonkenburg 4; 2. J. H. Addicks 3; 3. J. Wolff 3; 4. A. Frank 2%; 5. F. Slagt 16. S. Herfst 1. Reserve groep C: 1. R. Mol 4; 2. W. Petersma 3%; 3. C. Hovingh 2%; 4. N. Huyboom 2'A; 5. C. Koster 2; 6. F. Noordhoek Reserve groep D: 1. L. Beijer 3%; 2. Tj. A. Herfst 3; 3. W. J. Saeijs 3; 4. J. v. d. Moot 2 K; 5. F. P. Wester 2; 6. A. de Jager 1. Groep 1: 1. J. Jonckbloedt 3; 2. W. Kievit 3; 3. F. O. Maanen 3; 4. ir. B. A. Geerlings 2%; 5. J. Nootenboom 2;"6. R. v. Hout 1%. Groep 2: 1. P. H. v. d. Bos 4; 2. W. Oosterbroek 3%; 3. D. Wielinga 3; 4. P. ter Plegt 2%; 5. B. Hagenaar 1; 6. P. Th. de Haas 1. Groep 3: 1. J. A. van Emmerik (H.W.P.); 2. W. de Graaff 3%; 3. J. Rothert 3%; 4. E. J. Petersma 3; 5. B. B. Luuring 1; 6. W. J. Joren Groep 4: 1. H. de Jager 4; 2. W. M. Teeuwen 3; 3. J. C. Andersen 3; 4. J- P- v. d. Meer 2; 5. J. v. d. Steeg 2; 6. A. Herckenrath 1. Groep 5: 1. J. M. Post 5; 2. A. J. Rot teveel 3; 3. F. Adams 2%; 4. Th. de Haas 2; 5. P. Bottelier VA; 6. Ch. Meyer 1. Groep 6: 1. M. J. v. d. Pas 4%; 2. H. C. Honsbeek 3%; 3. A. J. Bertram 2; 4. Th. van Dijk 2; 5. A. de Busser 1%; 6. W. Smelter 1%. Groep 7: 1. M. J- Sierveld 4y2; 2. P. v. d. Knijff 4; 3. G. Arbeek 3; 4. H. C. B. Drontmann 1%; 5. M. P. de Haas 1; 6. C. Seyts 1. Groep 8: 1. H. Slenters 4%; 2. W. A. Turkenburg 3; 3. J. A. de Jong 3; 4. W. A. Arnaut de Callavon 1%; 5. R. de Kruyf 1%; 6. P. G. Smelter i Op het terrein van de voetbalvereni ging E.D.O. zal zaterdagmiddag om drie uur de returnwedstrijd worden ge speeld tussen de beide Haarlemse honkbal kampioenen H.H.C. en Scho ten voor de nationale honkbaltitel. Landskampioen Schoten slaagde er reeds in de eerste ontmoeting met de volle winst te beëindigen (5-2), hoewel deze cijfers wellicht een weinig geflatteerd zijn. In de tweede ontmoeting heeft Scho ten reeds aan een puntenverdeling vol doende om de landstitel te prolongeren. Indien H.H.C. echter kans ziet de kampioen te kloppen, dan zal een derde beslissende ontmoeting noodzake lijk zijn. Een voorspelling is moeilijk te doen in deze belangrijke strijd, doch de span ning zal ook nu weer op het terrein aan de mr. J. Gerritszlaan te Haar lem Noord bijzonder groot zijn. VEILINGEN EN MARKTEN BARNE- VELD, 3 okt. Eierveiling S.B.E. Aanvoer 504.740 stuks. Notering eieren van 39—50 gr. f 8.21—11.50, 52-55 gr. f 12.71—13.97, 55-60 gr. f 14.39—15.97, 60-63 gr. f 16.28— 17.33, 63-70 gr. f 17.55—18.14. Alles per 100 stuks. Coöperatieve Veluwse Eierveiling Bar- neveld-Ede. Weekaanvoer circa 1.300.000 st. Eieren 47.52 gr. f 10.81—12.84, 52-55 gr. 13.38—14.28, 55-60 gr. f 14.64—16.20, 60-63 gr. f 16.52—17.21, 63-69 gr. f 17.44—18.42. Alles per 100 stuks. Eiermarkt. Aanvoer 2.000.000 stuks (schat ting). Notering: kippeëieren 14.75—17.75, kiloprijs f 2.76 basis 55-65 gr., henneëieren 11.00—14.75, kiloprijs 2.68 basis 47-55 gr. Gelders-Overijsselse Vereniging van Bierhandelaren. Grote eieren f 17.00—17.15, gew. 62-68 gr.; kleine eieren f 14.9016.00, gew. 5-60 gr.; henneëieren 12.0014.00, gew. 50-54 gr. Pluimveemarkt. Aanvoer pl.m. 57.000 st. Notering: slachtkippen f 1.751.80, slacht- kuikens f 2.002.25, per kg. Varkensmarkt. Aanvoer 109 varkens en 20 mestkalveren. Notering: biggen 40.00— 52.00, drachtige zeugen f 250.00—350 00, mestkalveren f 110.00155.00. VEEMARKT DELFT, 3 okt. Aanvoer in totaal 823 dieren. Prijzen. Biggen f 3040, lopers f 5095, drachtige zeugen f 250325; magere varkens per kg lev. gew. 1.601.70, fokschapen t 80100. Horizontaal; 1. oningewijde; 5. geleed- potig dier; 9. wallekant; 11. groep met gemeenschappelijk karakter; 12. boos; 14. ik (Lat.); 15. alpenweide; 16. vreemde munt; 19. deel v. e. Franse ontkenning; 20. titel (afk.); 21. bar; 23. naschrift; 25. stofmaat; 26. muziekinstrument; 28. be levenis in de slaap; 30. godheid; 32. zangstuk; 34. het zijn; 36. de jongere (afk.); 37. hij die studeert; 40. gewicht; 41. signaalinstrument; 42. godin; 43. be vestiging; 44. werelddeel; 48. op dit mo ment; 50. behoeftige; 52. Frans pers. voornaamw.; 55. land in Z.-Amerika; 57. buit; 60. eind (Duits); 62. landbouw werktuig; 63. geografische mijl (afk.) 65. familielid; 66. zangnoot; 67. zangnoot; 68. gevangenis; 70. Duits telwoord; 72. vruchtennat; 74. vis; 75. vloerbedekking; 77. herkauwer; 79. plaats in Overijssel; 80. Europese vulkaan. Verticaal: 1. plomp; 2. water in Fries land; 3. soort zwijn; 4. wig; 5. zangnoot; 6. instrument om vloeistof omhoog te brengen; 7. titel (afk.); 8. netto (afk.); 10. stuur v. e. schip; 11. palmmeel; 12. tegen; 13. mannelijk zoogdier; 17. hert; 18. plaats in de Betuwe; 20. soort bij; 22. kleur; 24. sluis; 27. wilde man; 28. aanw. voornaamw.; 29. onb. voornaamw.; 31. cijferen; 33. godsdienst; 35. soort metaal; 38. Frans lidwoord; 39. bijbelse naam; 45. klap; 46. zuivelprodukt; 47. steen; 49. niet gesloten; 51. deel v. d. romp; 53. soort steen; 54. deel v. d. hals; 56. ik (Lat.) 58. cirkel- of kogelvormig; 59. vruchtbare plaats; 61. spoedig; 64. vogel; 66. spet; 69. Amerikaanse filmmaatschappij (afk.); 71. klein beetje; 73. drank; 74. meisjes naam; 76. laatst leden (afk.); 78. de on bekende (afk.). Horizontaal: 1. passaat - und; 2. ratel - adres; 3. orakel - ego; 4. kt. - immens; 5. speeltuin; 6. tot - iel - the 7. ekster - A.C.; 8. erratum; 9. vla - tomaat; 10. pi - Noor - die; 11. passer - kern. Verticaal: 1. proesten - p.p.; 2.„jaaT" po's - via; 3. 'staketsel; 4. sekte - trans; 5. ale-lier-oe; 6. literator; 7. t.a.-mul- tor; 8. demi - rum; 9. urgent - made; 10. neon - ha - air; 11. ds. - slechten. Zestien vaartuigen zorgden donder dag voor een totale aanvoer van 3.185 kisten verse vis, 50 stijve kabeljauwen en 9.000 kilo tongen. Er waren 350 kis ten schelvis, 25 kisten gul en kabel jauw, 480 kisten schol, 275 kisten stok- kebit, 10 kisten koolvis, 1275 kisten ha ring, 20 kisten wijting en 275 kisten makreel. De aanvoer werd ondermeer verzorgd door de Haarlem IJm.9 met 1300 kisten haring, de Curacao IJm.99 met 450 kisten haring, 150 kisten ma kreel, 100 kisten schelvis, 20 kisten wij ting, 10 kisten gul en kabeljauw en 30 stijve kabeljauwen. Er waren twee vaartuigen met haring en makreel, de bovengenoemden dus, drie met rondvis en elf met platvis. Van de platvisvaar tuigen zorgde de IJm.4 voor een aan voer van 2250 kilo tongen. Grote regels kabeljauw deden woens dag 160.- tot 156.. en kisten grote kabeljauw 220.- per 125 kilo. De ha ring deed nu 25.. tot 15.- en werd daarmee ietwat goedkoper, hoewel het evengoed een beste prijs voor dit zilte produkt kon worden genoemd. Makreel ging de markt uit voor 26.- tot 20.- per kist van 50 kilo. Grote schelvis deed maar liefst 65.- tot 40.- en was daarmee behoorlijk aan de prijs, zoals men dat wel noemt in markttaal. Groot middel deed 62.- tot 58.- klein mid del 51.- tot 46.. pennen 43.- tot 40 en braad 30- tot 21.- per kist van 50 kilo. Wijting werd verkocht voor 26 tot 20.- per kist van 50 kilo. Grote schol deed 56.- tot 54- groot middel f 75- tot 62.. klein middel ƒ51.- tot 46.- schol I 51.- schol II 49.- en schol III 27.- tot 18— per kist van 50 kilo. Grote tong noteerde 5,50 tot 5- groot middel 4- tot 3,70 klein middel 3- tot 2,80 tong I 2,25 tot ƒ2,10 en tong II 1,70 tot ƒ1,40.- per kilo. De twee trawlers, die aan de markt kwamen, boekten te zamen een besomming van 42.000- Voor de vrijdagmarkt verwacht men thans (eindelijk, het schip wordt de ge hele week al als thuisstomer opgege ven) de Klaas Wijker IJm.85 onder commando van schipper G. Visser met een vangst van 600 kisten makreel, 120 kisten haring, 120 kisten schelvis en 40 kisten diversen. De Claesje Ro.46 wordt verwacht met een onbekende vangst. Voor zaterdag rekent men op de Dei ning Kw.8 met 350 kisten schelvis, 150 kisten kabeljauw, gul en koolvis, 220 kisten makreel, 80 kisten haring, 50 kisten diversen en 160 stijve kabeljau wen. Op zee vingen de loggers langs de kust 60 tot 100 kilo tongen en 12 tot 20 manden andere vis per etmaal. De trawlers om de noord gaven dagvang sten door van 150 tot 200 manden ha ring. Ook langs de Westkust werd thans haring gevangen; 65 tot 100 kantjes per dag vingen de loggers daar. Op het Zand wordt 40 tot 80 manden hoops en 15 tot 20 stijve kabeljauwen per etmaal gevangen. De A-griep krijgt ook vat op de vis sersvloot. Een Scheveningse logger moest naar huis, omdat een groot deel van de bemanning last van griep had. De trawler Medan IJm.57 moest van wege familie-omstandigheden van één der opvarenden de reis afbreken. Het schip voerde toch nog 500 kisten haring en makreel aan, waarvoor 12.000.- werd besomd. Woensdag zijn alle klei ne kustschepen uit IJmuiden naar zee vertrokken, het was goed weer. Don derdagmorgen kwamen er weer veel binnen; er werd storm verwacht. De eerste haring van de Engelse wal kan volgende week aan de markt worden verwacht. Steeds meer loggers laten het trawlnet thans aan de wal en gaan met de vleet naar de Engelse wak,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 2