SLIPPEN in Zandvoort om het slippen zonder ongelukken te leren Informatrices van „Haarlems Bloei" gaven belangrijk méér inlichtingen aan gasten In memoriam Dr. J. G. Hoge D Dagelijks zijn negen keurmeesters op pad door het „gebied-Haarlem Levensmiddelen worden aan stevige controle onderworpen DOOR EEN ZATERDAGSE BRIL H" Je moet wetenwat je wel en niet moet doen Meer dagbezoek in Haarlem VEELZIJDIG WAREN ZIJN GA VEN EN VEELZIJDIG WAS ZIJN ARBEID Vorig jaar 293 strafvervolgingen ZATERDAG 5 OKTOBER 195/ PAGINA 3 Anti-slip de beste levensverzekerin g De cursus Haarlemse Middenstand De baan Uit nood begonnen Katholieke kappers patroons gaan vergaderen Maandag begint de Technische club weer Gouden roeibonds- medaille voor W. Dyserinck Christelijk Militair Tehuis bestaat 75 jaar Inauguratie „Sanctus Bavo" WASSERIJ DUYN zo kan doorgaan. Maar een van de Zelden schokkend Alle aandacht Slippen is een Kunst geworden. Met de tuinslang wordt „op school" de moge lijkheid tot slippen 'tot een maximum 55 opgevoerd en de cursist moet maar zien de slipkunst meester te worden. ker naast de chauffeur twee pedalen laten aanbrengen, waarmee men de achterwielen kan blokkeren. Daardoor kunnen kunstmatige „slips" worden op gewekt. De andere cursist, die intussen achter in heeft gezeten, kruipt achter het stuur. Hij heeft het aanzienlijk gemak kelijker, omdat hij van de opmerkingen van de instructeur al veel heeft kunnen leren. Hebben beiden het onderdeel zodanig onder de knie, dat zij feilloos van de ene kant van de baan naar de andere kunnen slingeren, dan volgen de andere onderdelen: het remmen op korte af stand, de wagen honderdtachtig graden laten draaien en het uit een „slip" halen. De praktische lessen worden afgewis seld door theorie. De lessen duren de gehele dag. Na enkele weken volgt dan nog een her haling. Weer enkele weken later wordt dan het examen afgenomen. Om tot een zo objectief mogelijke beoordeling te komen laat de heer Slotemaker het af nemen van de proef over aan een com missie die is samengesteld door de com missaris van politie in Zandvoort. Slaagt de examinandus, dan ontvangt hij een brevet. Zakt hij, dan kan hij nog een maal het examen over doen; daarna De vlag gaat neer; weg stuiven de wagens. Ronde na ronde draaien zij onder het uitstoten van een oorverdovend gebrul over het circuit. Vol spanning ziet het publiek vanaf de tribunes, toe. Plotseling echter klinkt uit de luidsprekers het ontstellende en sensationele bericht, dat een der coureurs met zijn wagen uit de bocht is gevlogen en enkele malen over de kop is geslagen. De reddingsploeg rukt uit. Zwaar gewond wordt de ongelukkige coureur uit zijn machine gesleept en naar het ziekenhuis overgebracht. Zijn wagen wordt weggesleept. Het zoveelste slachtoffer van een slippartij is gevallen. Kort geleden, in mei van dit jaar, gebeurde een dergelijk ongeluk op het circuit van Zandvoort. Een der coureurs slipte in de bocht en kwam met zijn linkervoor- en -achterwiel tegen de berm terecht. Doordat de wagen plotseling stil stond, kantelde hij en sloeg over de kop. De bestuurder moest zijn snelheidslust met zijn leven bekopen. „Toch had dat nooit behoeven te gebeuren", zegt de heer A. R. Slotemaker uit Zandvoort, de leider van de tweede Anti-Slipschool in Nederland. „Als men maar weet wat men wel en wat men niet moet doen." Bij een geval, zoals dat zich in mei voordeed, is het noodzakelijk, dat men de voorwielen niet met de bocht mee laat staan. Men moet het stuur omgooien, zodat de wagen naar de berm toe rijdt. Staat men dan tegen de berm, dan slaat de auto niet om, integendeel, hij blijft rechtop staan en rijdt de kant in, ongeacht met welke snelheid de wagen komt aanrijden. ten 'eren. De heer Slotemaker glim lacht slechts. Hij wacht zün tyd af en die komt, wanneer de cursus ten einde is. Eerst neemt hy zün leerlingen mee naar de weekend-car, die aan de kant van de weg staat. Daarin geeft hij de theoretische lessen. Waarom men nooit mag remmen, wanneer men slipt; waar om men zyn wagen honderdtachtig gra den moet laten draaien wanneer men op een obstakel inrijdt, dat de voorkant van de wagen ernstig kan beschadigen, tengevolge waarvan de inzittenden ern stig letsel zouden kunnen bekomen; hoe men moet handelen, als plotseling iemand de weg oploopt en hoe men op een gladde weg op korte afstand kan stoppen. Alles legt hy uit aan de hand van miniatuur-autootjes en alles bewust hy, volgens de wetten van de mechanica. O Uiteraard is dit een extreem voor beeld van slippen, omdat op een race baan de wagens rijden met snelheden, die ver boven de honderd kilometer per uur liggen. Op de openbare weg zal het daarom niet veelvuldig voor komen, dat auto's tengevolge van slip pen over de kop slaan. Maar hoe dik wijls komt het niet voor dat ongeluk ken gebeuren, doordat auto's ofschoon Zij met matige snelheid rijden, op een glad wegdek na remmen voor een of ander obstakel onbestuurbaar door schuiven? Vele doden en gewonden zijn tengevolge daarvan reeds gevallen. Velen zullen er ook in de toekomst nog vallen. Toch bestaat er een mogelijkheid om het aantal ongelukken, veroorzaakt door slippen, tot een minimum te be perken. Die mogelijkheid ligt cursus aan de Anti-Slipschool in z - voort, die onder leiding staat van a heer A. R. Slotemaker. Automobilisten kunnen daar leren hoe zij moeten han delen, wanneer zij in een „slip" gera ken, of wanneer zij op een glad wegdek plotseling en op korte afstand moeten remmen, zonder de veiligheid van het verkeer te belemmeren. Tweeëntachtig cursisten heeft de heer Slotemaker reeds gehad en allen waren zij enthou siast over de lessen, die hun werden meegegeven. Personen van allerlei ran gen en standen hebben geleerd, hoe zij hun wagen uit de moeilijkste „slips" kunnen halen zonder ongelukken te ver oorzaken. In een speciaal gastenboek heeft de heer Slotemaker hen hun erva ringen laten neerschrijven. Een zaken man uit Nijmegen vat het kernachtig samen in de woorden: „Met een men senleven voor de boeg is dit mijn beste levensverzekering". Ir. A. L. J. M. Fick, de voorzitter van de Nederlandse Vereniging van Automobiel- en Ver- keersdeskundigen, schrijft: „Na veertig jaar achter het stuur te hebben geze ten. heb ik vandaag veel geleerd, doch ook verschillende dingen zijn mij afge leerd. Een dergelijke cursus is zeer be vorderlijk voor eigen gemoedsrust en veiligheid voor derden. Gaarne hoop ik dat een steeds groter aantal mensen van deze „levens"leerschool gebruik zullen maken". Buitengewoon enthou siast is ook de chef van het kabinet van de Commissaris van de Koningin in Zuid-Holland, mr. H. A. N. Dinger Van Kruiningen. Van overal uit den lande komen de cursisten. Op één pagina m het gasten boek kan men de namen aantreffen van personen uit Amsterdam, Breda. Echt, Arnhem en Eindhoven. Niet al leen „leken" in het autorijden komen bij de Anti-Slipschool een cursus vol gen, ook ervaren beroeps-chauiieurs, mensen dus, die de gehele dag achter het stuur zitten, zien de noodzakelijkheid er van in en ook zij zijn zonder enige uit zondering enthousiast. Vrywel iedereen, die een cursus wil volgren, staat er nogal sceptisch tegen over, wanneer hij het kleine baantje ziet, waarop hy het uit-slips-halen woe- Vele vrienden en andere relaties zün donderdagmiddag naar de heer Koster mans getogen om een kijkje te nemen in zün gemoderniseerde zaak aan de Grote Houtstraat. De verbouwing van het vorig jaar had nu een fraaie bekro ning gekregen, doordat onder meer de etalageruimte meer dan verdubbeld was. De ramon zijn schuin geplaatst, hetgeen esthetisch een fraai effect geeft. De pui heeft eveneens een goede beurt gekregen met het gevolg, dat het ge heel een fonkelnieuw aanzien heeft ge kregen. Natuurlijk was er aan bloemen geen gebrek. Het radio-, etlevisie- en grammofoon- platenhuis „Traviata" in de KI. Hout straat heeft het nu ook eens verderop gezocht. Een filiaal in het oostelijk stadsdeel, namelijk in de Nagtzaam- straat, is een mooie aanwinst gewor den. Het interieur bleek modern opge zet te zijn, de lichte frisse tinten schep pen een geheel eigen sfeer. Veel be zoek en bloemen maakten de opening tot een stralende gebeurtenis. Dan gaat hij met zijn cursisten hij heeft er altijd twee tegelijk, om de cur sus niet te vermoeiend te maken laat hij hen om beurten rijden naar een van de oranje wagens: oude, zware Amerikaanse automobielen, waarvan de banden weinig profiel meer vertonen. Wagens dus, die gemakkelijk en lang durig in een slip kunnen geraken. Op een „aanloop"-baan wordt de snelheid opgevoerd tot ongeveer vijftig a zestig kilometer. Dan, op het gladde gedeelte, roept de heer Slotemaker plotseling: „Pas op, er steekt een kind over". Onmiddellijk gooit de cursist zijn stuur om, echter zonder remmen, gas los te laten of bij te geven. Voordat de wagen evenwel in de berm terecht komt moet de auto weer „recht" gezet worden. Weer gaat het stuur om. Nu nadert een tegenligger. De wagen schiet weer naar rechts maar weer mag hij niet in de berm terecht komen. Eindelijk is men aan het eind van de baan. Het gaat weer opnieuw beginnen. Nog eens pro beert men het; netzolangtot men het onder de knie heeft. Om het nog moei lijker te maken heeft de heer Slotema- moet hij nemen. echter opnieuw les gaan Aan het eind van de dr. Jac. P. Thijsseweg in Zandvoort, een „uitloper" van het circuit, heeft de heer Slotema ker zijn: instructie-baan. Speciale voor zieningen heeft hij getroffen om de baan zo doeltreffend mogelijk te maken. Het gedeelte, waarop de „slips" gemaakt worden, is overdekt met een speciale, uiterst gladde laag: een substantie die is ontstaan door kokend asfalt- en rub- berbituum te mengen. Tijdens de les wordt het wegdek door besproeiing met water extra glad gemaakt. Ter beveili ging heeft de heer Slotemaker de baan omzoomd met een stevige, maar uiterst soepele kunstmatige berm van oude autobanden en, stukgesneden banden, op sommige plaatsen tot een halve meter diep in het zand ingegraven. Aan een zijde, waar de weg overging in een duinpan, heeft hij een zandwal laten aanbrengen. Zevenendertig vrachtwa gens zand zijn daarvoor nodig geweest. De baan is zo veilig, dat er, wanneer men met een snelheid van negentig kilo meter per uur in de kant terecht komt, niets gebeurd. Nu de baan er eenmaal is, mag men niet denken, dat het alles goud is, dat er blinkt. Integendeel, zware onkosten drukken op het „bedrijf". Tot nog toe heeft de heer Slotemaker maar wei nig winst met zijn nieuwe middel van bestaan behaald. Allereerst heeft de baan ongeveer duizend gulden gekost; de waterleiding die hij heeft moeten laten aanleggen voor de besproeiing van het wegdek kostte ruim achthon derd gulden. Tevens moet regelmatig de huur van de baan betaald worden. Voorts brengen de reparaties aan de wagens hoge onkosten met zich mee, terwijl door het telkens opnieuw star ten en door het herhaaldelijk over schakelen in een andere versnelling grote hoeveelheden benzine nodig zijn. Daarom moest de heer Slotemaker er toe overgaan het cursusgeld, dat aan vankelijk zeventig gulden bedroeg, met vijf gulden te verhogen. Nog kort bestaat de Anti-Slipschool in Zandvoort. 1 augustus 1957 was de openingsdatum. De heer Slotemaker is eigenlijk uit nood begonnen. Omdat hij' in zijn diensttijd vlieger was, moest hij, nadat hij in het burgerleven terugge keerd was, elke drie maanden vier dagen voor herhaling opkomen. Dat had tot gevolg, dat hij nergens een vaste betrekking kon krijgen. Hij besloot toen voor zich zelf te beginnen en omdat hij zelf geregeld aan auto-races deelnam en daarbij herhaaldelijk was geslipt, kwam hij op het idee een Anti-Slip school te openen. Daarmee zou hij zich voor het wegverkeer zeer ten nutte maken. Hij ging naar Londen om bij de Hendon Police te kijken „hoe het ging". Hij nam enkele lessen en keerde, met ervaring verrijkt, naar Holland terug. Volgende week woensdagavond om half negen komt de r.k. Kapperspatroons bond .afdeling Haarlem, in vergadering bijeen in hotel-restaurant Muller in de Spekstraat. Het hoofdbestuur van de bond komt dan om met de Haarlemse leden het belangwekkende fooienvraag- stuk onder de loupe te nemen. Tijdens deze vergadering krijgen een aantal leden, die 12y, jaar lid zijn van de bond, het insigne aangeboden. Intussen gaat ook de Technische Club van de katholieke kappers weer aan het werk. Zij beginnen maandagavond weer. Donderdag 3 oktober 1957 was het 55 jaar geleden, dat de heer Willem Dyse rinck te Aerdenhout werd benoemd tot ere-voorzitter van de Koninklijke Roei en Zeilvereniging „Het Spaarne". Een deputatie uit het Spaarnebestuur kwam de ere-voorzitter persoonlijk fe liciteren. Het was voor de heer Dyse rinck een. door hem zeer op prijs ge stelde verrassing, dat de voorzitter van de Nederlandsche Roeibond, de heer ir. E. Ruempol, zich bij deze deputatie had aangesloten om de gelukwensen van roeiend Nederland over te brengen en dat hij deze wensen vergezeld liet gaan van de gouden roeibondsmedaille, de hoogste onderscheiding die men in het Nederlandse roeileven kent. De directeur van de Stichting „Haar lems Bloei" haalt in zijn voorlopig ver slag over de maanden april tot en met augustus van dit jaar nog eens de herinnering op aan de verschillende evenementen, die in Haarlem in samen werking met de Stichting zijn georgani seerd. Als hoogtepunten golden het Amateur Kleinkunst Concours op het Prinsenhof en de Modeshow van Neder lands Fabrikaat. In beide gevallen gold, dat het publiek in Haarlem ervan houdt eerst eens degelijk de kat uit de boom te kyken. Tenslotte komt het ech ter in overweldigende aantallen opzet ten. De beide zomerexposities in de Vleeshal konden dit jaar voor het eerst gehouden worden zonder al te grote financiële zorgen te geven. Niet minder dan 1793 blijken in de eerste negen maanden van dit jaar ge bruik gemaakt te hebben van de gele genheid om buiten kantoortijd geld te wisselen bij het Haarlems-Bloeikantoor aan het Stationsplein. Tussen 1 maart en 1 september werden 85.112 inlich tingen verstrekt. In heel 1956 bedroeg dit aantal 72.547. Over heel 1957 wordt een aantal van meer dan 90.000 ver wacht. De meeste inlichtingen werden verstrekt aan Nederlanders 41.294, dan volgens de Duitsers 13.205, dan de Fransen 7.611 en daarna de Engelsen 6.594. In diezelfde periode werden 2363 bonnen uitgeschreven voor logies- bespreking. Daarbij was de volgorde: Duitsers (1139), Fransen (292), Ameri kanen (230) en Scandinaviërs (204). Vooral het Paasweekeinde gaf een gro te belangstelling voor Haarlem en om streken te zien. Van Goede Vrijdag tot Het Christelijk Tehuis voor Militairen, sinds 1903 gevestgt aan de Jansweg 36 te Haarlem, bestaat thans 75 jaar. Dins dag 8 oktober wordt ter gelegenheid van dat jubileum aldaar van half acht 's avonds tot negen uur een receptie gehouden, waarbij het ongetwijfeld het bestuur, bestaande uit ds Joh. Brons geest, voorzitter en de heren L. Lam, secretaris en J. Fontyne, penningmeest niet aan belangstelling zal ontbreken. Het jubilerende tehuis is een der oud ste in de lande. Het biedt de militairen niet alleen gelegenheid tot ontspanning maar ook tot studie. Daartoe is het vorig jaar uitgebreid met een naastlig gend pand, waarin leeskamers en een T.V.-kamer zijn ingericht. Bovendien kunnen de militairen, die daaraan be hoefte hebben, er overnachten, terwijl het tehuis ook verschillende andere ak- komodaties biedt. Dinsdagavond om 8 uur zal in de sociëteit in „De Waag" van de r.-k. Studentenvereniging „Sanctus Bavo" de inauguratie plaats hebben van twin tig nieuwe leden. Na deze plechtigheid zal het woord worden gevoerd door de kunstcriticus Lambert Tegenbosch. Tweede Paasdag werden ruim 1500 bui-' tenlanders geholpen. Volgend jaar zal dit aantal vooral in verband met de Wereldtentoonstelling in Brussel nog toenemen. Hoewel de logiesverstrekking in principe voor één nacht geldt, ble ven verscheidene buitenlandse gasten twee of drie nachten. Ook het dagbezoek is belangrijk toegenomen, zoals blijkt uit het grotere aantal gegeven inlichtingen en vooral uit gesprekken met winkeliers. Met ge rechtvaardigde trots herinnert de direc teur van Haarlems Bloei er aan, dat de Haarlemse folder tijdens het ANW- congres in Hoorn is uitgeroepen tot de beste folder van het jaar. Er zijn 150.000 exemplaren van gedrukt, waar van er nog circa 23.000 over zijn. Er wordt nu een nieuwe oplage van 100.000 exemplaren gedrukt. Advertentie ^AMSTERDAMSE V A ART 20 TH.. 11053 KANT EN KLAAR Binnen 4 dagen retour onderdagavond is, zoals gisteren is vermeld, dr. J. G. Hoge van ons heengegaan. Zijn naasten en vrienden wisten, dat zijn laatste maan den uiterst smartelijk voor hem waren, doch hijzelf heeft zijn lijden verborgen gehouden en tot het laatste toe zijn verantwoordelijke taak met volledige toewijding willen en kunnen volbren gen. Veelzijdig waren zijn gaven en even veelzijdig de arbeid, die hü voor zijn naasten en voor de gemeenschap heeft verricht. Vooreerst als medicus. Zeer velen, oud-patiënten, zullen zich herinneren, wat hij als kundig inter nist en als warm voelend mens voor hen gedaan heeft. Hij behoorde tot die artsen, die niet een ziek orgaan, maar de zieke mens als geheel, op de voorgrond stellen; hij was iemand die met zijn grote ervaring en deskun digheid een juiste diagnose en een pas sende behandeling wist te bepalen, maar ook in de hopeloze gevallen door zijn medeleven het lijden wist te ver zachten. De zusters en-de verpleegsters wisten, dat ze op hun directeur, die te allen tijde achter hen stond, konden rekenen. Zijn leerlingen en oud-leerlin gen, zowel studenten ais artsen, zullen zich herinneren, hoeveel ze aan hem te danken hebben; aan zijn kennis, maar vooral ook aan de beproefde en voor- somming van zijn verdiensten te geven en dit is ook niet nodig. Zijn activi teiten waren zo veelzijdig, dat men zich verbazen kan, dat dit alles door zichtige manier, waarop hy zyn kunde één persoon kon opgebracht worden, by de behandeling van zün patiënten toepaste. Reeds enige tyd had hy zich uit de praktyk teruggetrokken, om zich geheel aan de belangen van de Maria- Ook zijn karakter had vele aspecten. Bij de eerste kennismaking leek hy gesloten en moeilyk te benaderen, maar degenen, die hem beter kenden, wisten dat achter deze schijnbare on- stichting te kunnen wijden. Groot waren toegankelykheid een warm hart klop- zijn zorgen om zijn doel te kunnen be reiken. Vele zakelyke en administratie ve moeilykheden moesten overwonnen worden. Zijn noordelyk-vastberaden ka rakter, zyn degelyke kennis van zaken en zijn wijze, vooruitziende blik hebben het ziekenhuis groot en voor Haarlem te. Hij was bescheiden, trouw, op recht en een goede vriend. Aan velen is het niet bekend, dat hy tijdens de bezetting al het mogelijke heeft ge daan om patiënten, vrienden en kennis sen te heipen en dat hij dit steeds be scheiden en in stilte heeft gedaan. Zo onmisbaar gemaakt. Tot kort vóór zijn was zyn natuur. Hy werkte altyd in stil- overlijden heeft hij, gebukt onder zyn te en hield zich liefst op de achter kwaal, de leiding vast in handen ge houden. grond. Hij had een architectonisch ta lent en hy heeft by verschillende ver bouwingen, ook van zyn eigen woning, deze bijzondere eigenschap op een prak- tische en kunstzinnige wijze ten uitvoer zyn intuïtie, zijn doorzettingsver- gebracht. Ook op ander zakelijk gebied heeft hy zijn algemene ontwikkeling, zyn intuïtie, zijn doorzettingsver mogen en zijn helder verstand kunnen tonen. Ik denk hierby aan zijn functie eenvoudigste, doch schoonste taken I-, Bn I i-, n a h r Ha a a An t-e a I t t 1I - i rr van commissaris der N.V. Drukkery De Spaarnestad, aan de periode waar in hij lid was van de Haarlemse ge meenteraad; ik denk aan hem als be stuurslid van verschillende verenigin gen en aan de vele malen, dat zyn advies op verschillend gebied gevraagd en gewaardeerd werd. Het is hier niet goed mogelyk om een volledige op heeft hy volbracht door een gelukkig gezin te stichten. Hy was een goed echtgenoot en een goede vader voor zyn kinderen. Zyn gezin was een voor beeld van volledige harmonie. Geva God zyn vrouw en zyn kinderen de kracht om vader altijd in dankbare her innering te herdenken. W. M. NAESSENS "17"oedings- en genotmiddelen kunnen hier ten lande vrijwel altijd zonder V gevaar voor de gezondheid geconsumeerd worden. Dat lijkt een voor de hand-liggende constatering, maar de werkzaamheid van Keuringsdien sten van Waren wijst er reeds op, dat controle van handel en produktie noodzakelijk is omdat noodlottige vergissingen of vervalsingen altijd mogelijk zijn. Met grove vervalsingen van levensmiddelen of met ernstige vergiftigingen heeft men gelukkig sinds lang nauwelijks meer te maken. Hygiëne en eerlijkheid laten slechts een enkele keer te wensen over, maar het zijn dan ook juist de excessen, die uiteraard het meest opvallen. De tragische vondst van een dood vogeltje in een half-volle melkfles, destijds in Haarlem, de muis, die in een brood meegebakken was of de cent, die tussen de rollade zat, het zijn lugubere gebeurtenissen, die sterk tot de verbeelding spreken. Het bestaan van een Keuringsdienst van Waren be tekent dan ook een grote geruststelling in verband met de frequentie van die excessen. Wie klachten heeft over levensmidde- idienst ingevolge de Warenwet de levens- len kan terecht bij de Keuringsdienst. I en genotmiddelen intensief controleert. Het feit, dat ongeveer de helft van de klachten, die jaarlijks binnenkomen ge grond blijkt, vergroot dat gevoel van geruststelling evenals het feit, dat de Wie gaat er mee de Velser- tunnel door; het is zo leuk; er gaat geen tijd teloor Deze wonderschone versregels zou den het begin kunnen zijn van een populair straatliedje, maar ik waag het voorlopig niet de tekst af te maken. Vorige week zondag hebben wij geleerd, dat als je wer kelijk haast hebt, je beter de weg over de sluizen of die trouwe pont kunt nemen. Lieve hemel, wat was dat een chaos. De tunnel had daar aan het minste schuld. Hij kon het ook niet helpen, dat hij daar te pronken lag onder het Noordzee kanaal en dat iedere auto-bezitter eens wilde gaan tunnelen. Onge dacht heeft Kennemerland, en dus ook een beetje Haarlem, een pracht-attractie erbij gekregen, die nog vele zondagen duizenden toeris ten zal trekken. Intussen wordt onze Rijksstraatweg overbelast, de do denweg nummer 1 zal zijn trieste naam nog meer waar maken. ben blij, dat ik de feestelijke bijeenkomst rond de koningin in de restauratie van het Haarlems sta tion heb mogen meemaken. Het ging er rustig en niet al te plech tig toe. Geen hoogdravende woor den, geen gewichtig-doenerij. Alle maal gewoon, heel gewoon zelfs. Even moest ik terugdenken aan de vooroorlogse jaren. Hoe zou dat toen gegaan zijn? Honderden kinde ren buiten het station, gedresseerd met vlaggetjes; binnen nerveuze hoogst belangrijke mensen, op hun. deftigst gekleed en in hoog gala. Nu was dat allemaal anders. Ieder een, zelfs de minister, verscheen in wandelcostuum. Op de uitnodi ging was dat ook gevraagd, waar bij ik mij in angst en beven af vroeg, of het de bedoeling was van 'Haarlem naar Beverwijk te wande len. Maar zo precies scheen ir. Den Hollander het niet genomen te hebben. Hij liet een fraaie trein voorrijden, en het was alleen de bedoeling, dat de genodigden naar die trein zouden wandelen. Dat heb ben zij natuurlijk gedaan. Uiterlijk was er dus aan de men sen niet veel te zien. En in mijn hart vond ik dat toch jammer. Je kunt nu wel zeggen, dat al die uiterlijkheid veel last geeft, maar een zeker decorum geeft aan een gebeurtenis dat cachet, dat haar onvergetelijk maakt. Daarom deed het mij deugd, dat het eerste officiële concert van ons provinciaal orkest heel voorzichtig de mogelijkheid openliet om de luister van vroeger jaren te her stellen. Daar was het wenselijk, maar niet verplicht, in avondkle ding te verschijnen. Nu mag u zeg gen, wat u wilt, doch zo'n avond komt direct in een geheel andere sfeer te liggen. Ik geloof, dat wij in Haarlem wat dat betreft halver wege terug moeten keren naar die luisterrijke tijd, waarin men zich nog de vreugde gunde in hoog gala naar een concert te gaan. Waarom is het bij voorbeeld niet mogelijk om het toneelseizoen in Haarlem al hebben we dan geen eigen gezelschap op wat meer decora tieve wijze te openen? Het gaat nu allemaal zo gewoon, te gewoon zelfs. Onze democratie is toch nog niet zo verdemocratiseerd, dat zij de lieve luister uit het leven bant. Enfin, denkt u er zelf eens over na. Als u morgen echter gaat tunne len, trek dan een daags rijcostuum aan. Terwijl u zich op het zien van de tunnel zit te verkneukelen, zou uw mooie kleding tijdens het wachten verkreukelen. et ontbreekt de burgemeester van Zandvoort niet aan origi nele ideeën. U hebt natuur lijk ook gelezen, dat hij ongeveer twintig (jonge) mensen, die hun naam en adres gekrast hebben in de watertoren, heeft aangeschre ven met het verzoek zich zaterdag 19 oktober 's middags om twee uur te vervoegen bij te toren om hun naam uit te wissen. Boen- en wasmiddelen zijn aanwezig. Kijk, dat vind ik lumineus. En ik hoop van harte, dat al die jonge mensen aanwezig zullen zijn. Wel licht is er dan reden een bond op te richten van Naamschrijvers-Op- Openbare-Gebouwen. Ik heb er over zitten piekeren, of de burge meester van Haarlem iets derge lijks niet zou kunnen ondernemen. Dat geeft weer wat vertier en ge zelligheid. Maar er is in Haarlem, naar ik meen te weten, geen ge bouw, waar met lippenstift, potlo den of spijkers hele adresboeken neergepend worden. Zelfs bij „Haarlems Bloei" wist men mij niet nader te informeren en daar is men er toch het eerste bij, als het om een toeristische attractie wel de banken in Den Hout. Maar gaat. Heel schuchter noemde men daar die namen moeten gegrift blijven staan, tot aan de jongste dag. Zij zullen het eeuwige getuigenis moe ten afleggen van het moderne ada gium „Waar werd oprechter trouw in Haarlem ooit gevonden?" De banken blijven dus de banken, de inscripties incluis. Intussen is het niet denkbeeldig, dat vele Haarlemmers hun naam in de Zandvoortse watertoren hebben gekrabbeld. En dan woydt de si tuatie pijnlijk. Wij kunnen er trots op gaan, dat wij onze stad schoon houden en niet als gekken en dwa zen onze namen schrijven op muren en glazen, maar bij onze buren vie ren wij onze schrijflust bot. Ja, bes te mensen dat gaat niet. Je mag nu eenmaal niet het vuil van je stoep je naar je buurman vegen. Laten wij maar niet op onszelf roemen, en afwachten, hoeveel aanmanin gen de burgemeester van Zandvoort naar Haarlem zal sturen. Voorlopig dus niet hoog van de (water) toren bla zen. In het „gebied Haarlem" zijn negen keurmeesters dagelijks op pad om steekproeven te nemen in winkels, pak huizen, fabrieken en op markten. Het betreft hier dus waren, die reeds in de handel zijn en die door de keurmeesters op de normale wyze gekocht worden. Het „gebied Hrarlem" omvat achtender tig gemeenten met in totaal 655.310 in woners. Behalve Haarlem, Velsen, Haar lemmermeer en Leiden omvat het ook de gemeenten in het noordelijke deel van de provincie Zuid-Holland, ongeveer ten noorden van de Oude Rijn tot de grens met de provincie Utrecht. De Keu ringsdienst is van oorsprong een gemeen telijke instelling, die echter sinds 1919 voor de helft door het Ryk en voor de andere helft door de betrokken gemeen ten in verhouding tot het aantal inwo ners wordt gefinancierd. Het bedrijfs leven betaalt ook mee aan de controle omdat het Rijk retributie-rechten heft van de bedrijven, waarvan de waren gecontroleerd moeten worden. Hoewel er, zoals gezegd, zelden schok kende misstanden bij de controles aan het licht komen, hebben deze toch een belangryke preventieve en repressieve uitwerking. Alle eet- en drinkwaren en alle hulpmiddelen by de bereiding daar van vallen onder de controle. Het gaat daarbij niet alleen om de hygiëne, maar ook om de juistheid in de aanduiding van aard en hoeveelheid van de waren, zodat dus in vrijwel ieder opzicht (de prijzen buiten'beschouwing gelaten) de eerlijkheid van de handel gecontroleerd wordt. Behalve voedings- en genotmiddelen vallen ook bijvoorbeeld vulstoffen voor bedden en cosmetische artikelen onder de controle. Met tabakswaren, steenko len en textiel is dat niet het geval, hoe wel ook bij die artikelen een regeling van de kwaliteitsaanduiding en van de hoeveelheid wel wenselijk zou zijn. De handel heeft zelf ook wel het initiatief genomen tot wettelijke regelingen. In het overleg bij de totstandkoming daar van wordt het bedryfsleven trouwens nauw betrokken. Blijkens het jaarverslag over 1956 van de Keuringsdienst van Waren in het ge bied Haarlem werden er in dat jaar in totaal 30.769 inspecties verricht. Er wer den 293 strafvervolgingen uitgelokt en 1.550 waarschuwingen gegeven. Daarvan betroffen 570 de kwaliteit van de waren en 594 de hygiënische eisen. Van de 17.529 monsters, die in het vorig jaar gemoderniseerde laboratorium van de dienst aan de Nieuwe Gracht onderzocht werden gaven er 1.790 aanleiding tot waarschuwingen. De afgekeurde mon sters betroffen in afdalende reeks van het aantal: melk, brood, consumptie-ijs, melkproducten en vleeswaren. Dat Inspecties, zowel in winkels, op slagplaatsen en bedrijven, als op mark ten en straten geenszins overbodig zyn, blijkt uit enige misstanden, die in het jaarverslag vermeld worden. Zo kwam by controle van sommige brood- en ban ketbakkeryen aan het licht, dat daar de hygiëne maar heel weinig betracht werd. Een enkele maal werd een zeer vuile bakkery aangetroffen. Zelfs werd het ge bruik van rauwe eende-eieren geconsta teerd in eeu bakkerij. Daardoor zou het ontstaan van een paratyphus-epidemie „niet tot de onmogelijkheden" hebben behoord. De melkvoertuigen zyn, naar wordt opgemerkt, over het algemeen in streken waar de distributie reeds enige jaren ge saneerd is, doelmatiger ingericht dan daar, waar sanering eerst kort of niet heeft plaatsgevonden. Herhaaldelijk moest derhalve ook in Haarlem aanmer king gemaakt worden op het onhygiëni sche scheppen van melk uit grote bus sen, op het niet stofvrij vervoeren, op vuile kranen en bussen. Het aantal voer tuigen, dat ongeschikt is voor gelijktij dige distributie van losse melk, melk in flessen en melkproducten, is nog zeer groot. De verhouding tussen keurmeesters en hun „klanten" laat meestal niets te wensen over. In tal van gevallen kun nen zy voorlichting geven omtrent een juiste opslag- en bereidwijze. Naar de directeur van de Keuringsdienst, dr. G. Tierie, ons verzekerde, vatten zelfs de „zwakke broeders", die in overtre ding zijn, de zaak meestal sportief op. Het lijstje van overtredingen in het jaarverslag vermeldt dan ook slechts één ernstig geval, dat bij schikking met een boete van 1.000.werd af gedaan. De meeste overtredingen wa ren gevolg van nonchalance. De melk vraagt de voortdurende aan dacht van de Keuringsdienst, omdat dit produkt niet alleen een belangryk voe'd- sel voor de mens is, maar ook voor bac teriën. De verschillende bedryven wor den dan ook regelmatig gecontroleerd. Een euvel, waarin enige verlichting ge komen is, vormen de vuile melkflessen. De propaganda, die enige maanden ge leden gemaakt is om de melkflessen om te spoelen heeft, mede dank zij de tact volle medewerking van de melkhande laren, reeds een aanmerkelijke verbete ring te zien gegeven. De vleeskeuring geschiedt in het slachthuis, zodat de Keuringsdienst van Waren daarmede dus weinig te maken heeft. Des te meer is dat echter het geval met de vlees- chemie, het onderzoek van worsten, ge hakt en andere vleesprodukten. Het komt bijvoorbeeld wel voor, dat een slager kleurstof in zijn gehakt doet, te veel zetmeel in zijn worst, of dat andere produkten te veel water bevatten. Bij viswaren wordt ook wel met de kleur of met de aanduiding ongeoorloofd ge knoeid. Zo bleek dat blikken met de aanduiding sardines in werkelijkheid pilchards bevatten. Sommige banketbakkers trachten steeds weer op allerlei listige manieren de koper te doen geloven, dat hij te doen heeft met puur roombotergebak, wanneer het in werkelijkheid een pro dukt betreft, dat in het gunstigste geval ten dele met roomboter bereid is. Dat de winkeliers lang niet altijd voldoende aandacht besteden aan de kwaliteit van de door hen verkochte cacao- en choco- ladeprodukten blykt uit het feit, dat bij inspectie vierenveertig partijen aan de handel moésten worden onttrokken. Een partij boterhamkorrels was sterk ver zeept. Ook is gebleken, dat in „haarkleur- herstellers" nog steeds loodzouten ge bruikt worden, die schadelijk zijn voor de hoofdhuid. Alcoholhoudende dran ken waren evenmin vrij van bedrog. Twee monsters witte Bordeaux en een monster, aangeduid als „Chateau Lafite Rotschild" bleken bij keuring deze namen ten onrechte te dragen. Een „Vermouth speciale" bleek der mate „speciaal", dat er van het ver- mouth-karaktei weinig was overge bleven. Op port en sherry viel weinig aan te merken, aldus het jaarverslag, dat ook mededeelt: „Bier gaf geen aan leiding tot opmerkingen".

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 3