Nederlands elftal niet de plaats voor experimenten Geef de jeugd een eerlijke kans VEEL DIEREN De familie P.van Uzzel RCH tegen Haarlem in duel met gelijke kansen VSV kan in Alkmaar zeker een punt veroveren NAAIMACHINES Van Dam en Dame- ki Nu de Zweedse roes ten einde is Oranje altijd op zijn sterkst Zware strijd voor HBC ■Mia en Coalitie valt aan Euwe kandidaat gesteld Ook Schulte in de Berlijnse zesdaagse Recordpoging mislukt SPORTAGENDA mam ZATERDAG 5 OKTOBER 1957 /AGINA 4 (Van onze sportredacteur) De roes, waarin Nederlands voetbal wereld je maanden heeft ge leefd, is uitgelopen op een fikse kater. Zondagmiddag is op een spekglad terrein in Luxemburg het definitieve einde gekomen van de illusie, dat Oranje misschien toch naar Hannover zou gaan en vandaar wellicht naar Zweden. Nederlands rol in het toernooi om het wereldkampioenschap voetbal is echter uitgespeeld. Oostenrijk heeft zich geplaatst voor het eindtoernooi en Oranje en zijn uitge breide aanhang zullen voorlopig moeten blijven teren op herinneringen aan roemrijke wapenfeiten uit een ver verleden. Nederland is dus uitgeschakeld voor het wereldkampioenschap. Prompt hebben de zwartkijkers zich gemeld. Zij zijn maanden zo vervuld geweest van een reis naar Zweden, dat ze de wedstrijd tegen Oostenrijk, nu bijna anderhalve week geleden in het Olympisch Stadion, hebben gezien als de enige, echte interland, die het Neder lands elftal in jaren heeft gespeeld en zal spelen. Ontmoetingen als tegen België of welk land ook bestonden niet meer in hun gedachten. Zij lanceerden kreten als „nu moeten we weer vier jaar geduld heb ben" of „nu hebben we vier jaar de tijd om een sterk nationaal elftal op te bouwen". Och, dergelijke reacties zijn begrijpelijk, maar daarom niet minder irreëel. Elke interland is immers een krachtproef voor het Oranjeteam, elke interland is bovendien wedstrijd, die door een groot deel van de internationale voetbalwereld met belangstelling wordt gadegeslagen. Daarom gaat het niet aan de toekomst te be schouwen als een periode, waarin het er helemaal niet toe doet, welke resultaten Oranje boekt en waarin lustig geëxperimenteerd kan worden, opdat we over vier jaar een elftal op de been brengen, dat onverslaanbaar heet. Ondervoorzitter K.N.S.B. ENGEL, Gr. Houtstr. 181, Tel. 14444 Oplossing kruiswoordraadsel van vrijdag abcdefgh. uii abcdefgh.. MARKTBERICHTEN Wij hebben op deze plaats al eerder betoogd, dat elke interlandwedstrijd door de Nederlandse voetbalwereld be schouwd moet worden als een kracht proef. Elke interland is een wedstrijd, waarop Oranje het elftal presenteert, dat de sterkste formatie is van dat ogenblik. In een nationale ploeg is geen plaats voor experimenten, daarvoor zijn andere teams. Daarom gaat het ook niet aan te voldoen aan de wensen van hen, die nu. na de nederlaag tegen Oosten rijk, hebben verklaard, dat thans het moment is aangebroken, waarop men spelers als Lenstra, Wilkes en Rijvers laat weten dat zij bedankt worden voor de diensten die zij aan het Nederlandse voetbal hebben bewezen en dat ze zich voortaan zullen moeten beperken tot excelleren in de doodgewone competitie. Al is er ook geen speler in Nederland te vinden die één van dit drietal evenaart of enigszins benadert, dan nog moet men de „Oude Drie" zoals ze nu heten thuis laten, is beweerd. En daaraan wordt dan toegevoegd zoiets als: „geef de jeugd een kans". Geen haastige spoed Welnu, vat die laatste uitroep be treft, wij willen die graag overnemen, maar tegelijkertijd anders interpreteren. Wij zijn namelijk eveneens van oordeel, dat de jeugd de gelegenheid moet krijgen om zich in het Nederlands elftal te spelen. Let U wel, in het elftal te spelen. Men zette de één of andere veelbelovende jongeling er dus niet zondermeer in, omdat hij in zijn club zo goed speelt, maar men geve hem de gelegenheid om eerst de nodige inter nationale routine op te doen en iets van de sfeer van internatioale wed strijden te proeven alvorens de jonge speler het oranje shirt om de schouders te hangen. Hoe dikwijls is in het recente verleden, in de tijd dat allerlei kunst grepen werden uitgevoerd om een ama teuristisch Nederlands elftal toch te laten meetellen op de Europese voetbal- markt, niet een jonge speler te haastig in de nationale ploeg geplaatst met als De Rotterdamse en de Haagse schaak bond hebben blijkens een mededeling van beide bonden dr. M. Euwe kandi daat gesteld voor de functie van onder voorzitter van de K.N.S.B. In de bonds raadvergadering, te houden in Wagenin- gen op zaterdag 26 oktober, zal deze kandidaatstelling in behandeling wor den genomen. De voorstellers hebben overwogen, dat de heer Euwe, die bij de FIDE veel goodwill heeft, de Neder landse schaakbelangen op uitstekende wijze zal kunnen behartigen. Ook ver wachten de voorstellers, dat de heer Euwe meer dan wie ook in staat zal zijn de sterkst mogelijke deelneming te verkrijgen voor internationale schaak wedstrijden en ten slotte, dat door op neming van dr. M. Euwe in het bestuur van de K.N.S.B.. het terugkeren van de uitgetreden Rotterdamse en Amster damse schakers in de K.N.S.B. zal wor den vergemakkelijkt Na de Nederlander Derksen, die met de Belg De Paepe een koppel zal vor men, is thans nog een tweede Neder lander gecontracteerd voor de Berlijnse zesdaagse, die 11 oktober begint. Deze tweede Nederlander is Schulte, die een koppel zal vormen met de Duitser Bug- dahl. Oorspronkelijk zou Bugdahl met zijn landgenoot Ziege rijden, maar Zie- ge is geblesseerd. De Brit Campbell is er niet in ge slaagd het wereldsnelheidsrecord te water dat met 363,100 km per uur op zijn naam staat te verbeteren. Wel bereikte hij op de heenweg met zijn „Blue Bird" een officieuze snelheid van 442 km per uur, maar op de terug weg moest hij zijn poging wegens een lichte golfslag staken. gevolg, dat men hem na korte tijd weer aan de kant moest zetten en dikwijls definitief uit het oog verloor. U wilt voorbeelden? Hier zijn voor de vuist weg, enkele namen: Meijers, Bennaars.Gruisen. Zeventien jaar of daaromtrent waren ze, toen ze debu teerden in het Nederlandse elftal. Zij waren veelbelovende voetballers, die in hun club al een faam hadden ver worven en aardig meekwamen in de competitie. Zij zijn echter goeddeels bezweken als voetballer wel te verstaan onder de mentale druk van het interlandvoetbal. Zowel fysiek als psychisch waren ze niet ..rijp" voor alles, wat van internationals wordt ge vergd. Laten we daarom de trieste ervaringen die men destijds heeft op gedaan een goede les geweest zijn. Het gaat immers niet aan, jongeren zomaar over te plaatsen van het club voetbal naar de interlandwedstrijden. Een enkeling slaagt daarin, zoals bij voorbeeld Van der Kuil, al is ook deze jongeman de nodige jaren uit de gratie geweest. Geleidelijke overgang Hoe het dan wel moet? Wel, het bui tenland heeft ons de weg gewezen. Men beijvert zich daar in het vaststellen van wedstrijden voor b-elftallen of voor jongelui tot circa 23 jaar op de dagen dat het nationale team ook in actie kwam. In die wedstrijden kregen de talentvollen de kans om de nodige er varing op te doen en later, als ze inder daad deze krachtproef succesvol hadden doorstaan, kwamen ze in aanmerking voor de nationale ploeg. Zo was de over gang veel geleidelijker en was de kans op mislukkingen aanzienlijk verkleind. Nederland heeft intussen de eerste stappen op de goede weg gezet. Er zijn in het vorige seizoen wedstrijden tegen de reserves van België, Duitsland en Noorwegen geweest en men heeft telkens voornamelijk jongere spelers opgesteld. Nu staat er een wedstrijd op het pro gramma voor spelers onder de drieën twintig tegen Schotland. Voorts gaat de jeugd van achttien tot twintig jaar tegen België spelen en de zogenaamde FIFA-jeugd, de knapen van zestien tot achttien jaar, hebben juist een wedstrijd tegen de Engelse jongeren achter de rug. Hoe nuttig het is, dat ook die jongste spelers, waarvan al heel wat in het eerste elftal van hun vereniging uit komen, betrokken worden in het inter nationale contact is jongstleden woens dag bewezen. Heel duidelijk kwam aan het licht, dat reeds op die leeftijd de verschillen groot kunnen zijn. De jonge Nederlanders mogen dan zeer eervol en zelfs wat onfortuinlijk hebben verloren, de Engelsen waren toch duidelijk beter. Hun lichaamsconditie bijvoorbeeld stak scherp af tegen die van de Nederlanders. De bewegingen waren veel soepeler en ze waren veel vendbaarder. Ook tech nisch was er een duidelijk verschil. Het is goed, dat dergelijke verschillen spoedig ontdekt worden en dat vooral die jonge knapen ondervinden, dat ze niet zulke geweldenaars zijn als zij zelf doorgaans reeds vermoeden. Waarom zet ten ze je anders al in het eerste elftal van een semi-profclub?, zo redeneren de knapen. Dan is de basis gelegd voor het zo gevaarlijke „over het paard tillen". Wat de gevolgen daarvan zijn, is reeds al te vaak en al te duidelijk aan het licht gekomen. li!!,'!)1/" Ja, er stonden veel dieren in de vo rige puzzle. En dat hadden wij dan gedaan ter ere van dierendag. Ziehier de goede oplossing: Horizontaal: 1. Cent, 3. haan, 5. nar, 6. maag, 7. kaas, 8. apen, 10. kano, 11. oor, 12. eelt 13. teen. Vertikaal: 1. Chimpansé, 2. tang, 3. hark, 4. neushoorn,' 9. noot, 10. krat. De prijswinnaars: le prijs: Dora van Gelderen, Meer- weidelaan 49, Velsen-Noord. 2e prijs: Nico Keyzers, Haven 76, Hil- legom. 3e prijs: Mia Brouwer, Broekbergen- laan 14, Santpoort. Nieuwe inzendingen liefst per brief kaart aan de redactie van dit blad. Naam van je krant vermelden. In lin kerbovenhoek schrijven: „Kinderprijs vraag". Toen Pa laatst op het achterbal kon van de tram stond, sprak een oud vrouwtje hem aan. Dat oude vrouwtje zeide hem: „Is het, in deze tijd van be stedingsbeperking, nog wel verant woord om zijn tijd te besteden aan het oplossen van kryptogrammen? Zou het niet dien stig zijn, zich ook in het besteden van zijn tijd te gaan beperken?" Pa klopte het oude wijfje dis creet op de schou der en stelde haar vaderlijk glim lachend gerust „Integendeel", ant woordde hij, „juist door zijn tijd aan het oplossen van kryptogrammen te besteden, beperkt men andere bestedingen, die men mo gelijk in die tijd gemaakt zou hebben, zodat over het geheel genomen de be stedingsbeperking met het oplossen van kryptogrammen slechts gediend is". Het mensje onderschreef .dit volkomen en met een vriendelijk hoofdknikje verliet zij bij de volgende halte de tram. Vrienden, gij weet het dus ook: Hebt geen scrupules, lost ze op, die krypto's, zoveel U maar wilt! HORIZONTAAL: 1. Wij vinden, dat men de vriendschap pelijke verhouding tussen dier en mens wel wat ver doorvoert, als men een schaap in de kamer houdt. 10. Dit dier kan nog niet op een lange ervaring teren. 11. Gaat U zö maar door. 12. Het is niet veel soeps met deze soep. 13. Vlees op een stokje. 14. Met goede lijm ziet U er niets meer van. 15. Een van de vele vormen, waarin men een afscheidsgroet kan gieten. 18. Twee persoonlijke voornaamwoor den achter elkaar en nog een on volmaakte Franse moeder geven een droomstemming weer. 19 „Gij waart" en ..Ik ben" schijnt De voetbalsupporters in Haarlem en omgeving hebben het morgen niet bepaald lastig onf een keuze te doen uit het programma van de semi-prof- clubs. Voor de Haarlemmers is RCH-Haarlem de grote strijd, de liefhebbers uit IJmuiden en omgeving kunnen hun hart ophalen aan Stormvogels-Xer- xes. De wedstrijd EDO-Willem II werd nl. uit het programma gewist van wege de concurrentie en VSV gaat z'n geluk beproeven in de kaasstad bij het overigens lang niet meer zo geduchte Alkmaar. In het kamp der amateurs en de katholieke elftallen vragen diverse inte ressante wedstrijden de aandacht. De Kennemers-Zandvoortmeeuwen bij de tweede klassers is een „top"-match en bij de derde klassers vragen Wijk- aan-Zee-ADO en VVSB-TYBB meer dan gewone belangstelling. TYBB moet nog altijd z'n eerste wedstrijd spelen! Onder de vierde klas wedstrijden zijn er eveneens enkele van groot formaat, o.a. Onze Gezellen-Waterloo, Fore- holte-Lisse terwijl de ontmoeting Concordia-SJC in Hillegom de vraag doet rijzen of eerstgenoemde zich na de verrassende nederlaag van de vo rige week zal weten te herstellen. RCHHaarlem is morgen dus de hoofdschotel voor de Haarlemse lief hebbers en vooral na het succes van de Racing in de strijd met Leeuwarden zijn de verwachtingen hoog gespannen. Daarentegen viel Haarlem wat uit de toon tegen Stormvogels maar dit neemt niet weg dat we in het Heemsteedse Sportpark een spannende strijd ver wachten. Andere dan normale factoren kunnen een plaatselijke wedstrijd be ïnvloeden zodat een uitslag voorspellen al zeer moeilijk is. Laten we hopen op een faire strijd met de sterkste als win naar! Stormvogels zag zijn kansen op de bovenste plaats zondag j.l. weer iets gestegen en nu is het zaak dat de IJmuidenaren geen punten verspelen tegen zwakker gewaande ploegen. On der deze laatste categorie rekenen we Xerxes, zodat we het zonder meer op een IJmuider overwinning houden. En wat zal VSV in Alkmaar doen? Geheel kansloos zijn de Velsenaren niet daar Alkmaar zeker te kloppen is. De pres taties van de Alkmaarse club waren tot nu toe niet denderend. Minstens een gelijkspel dus voor VSV. In het tweede klas programma is De KennemersZandvoortmeeuwen ditmaal wel de belangrijkste ontmoeting. Eerst genoemde liep uitstekend van stapel, terwijl de Zandvoorters zich na de eerste kleine nederlaag schitterend her stelden en twee zeer grote overwinnin gen boekten. De winnaar komt in de running voor de bovenste plaats. De Zandvoorters hebben o.i. de beste kan sen. De positie van HBC loopt dit sei zoen gevaar! Daarom is de ontmoeting tegen Holland in Utrecht van het aller grootste belang en slagen de Heemstede naren er in uit deze wedstrijd de volle winst te distilleren, dan krijgen we wat meer vertrouwen in de Heemsteedse knapen. En DEM zal in Den Helder goed voor de dag moeten komen om met de volle buit huiswaarts te kunnen keren. SchotenVVB zal de thuisclub heel wat hoofdbrekens kosten maar een gelijkspel moet er toch wel in zitten- Wijk aan Zee—ADO is bij de derde klassers vooral voor ADO van belang omdat de Heemskerkers nog steeds op hun eerste winst zitten te wachten. Voorlopig behoeven we nog niet aan de noodrem te trekken voor de Heems- kerkse club want er zijn meer gegadig den voor de onderste plaats waaronder we jammer genoeg ook Velsen moeten rekenen. En evenals ADO krijgt ook Velsen het waarschijnlijk te moeilijk om de eerste punten te behalen. De Velsenaren krijgen bezoek van CSV en daar valt niet mee te spotten. Vitesse kan, gesterkt door de zege op Bever wijk, met vertrouwen de strijd tegen Alkmaarse Boys tegemoet zien en mo gelijk de tweede zege behalen. In west II komen VVSB en TYBB tegen elkaar in het strijdperk. De St. Bavo club heeft al lont geroken, en goed, de Haarlemse club nog niet, het geen doet verwachten dat VVSB een kleine zege zal behalen. Wanneer de voortekenen niet bedrie gen gaat NAS in de vierde klasse een hartig woordje meespreken terwijl Geel Wit een zwaar seizoen tegemoet gaat. In deze mening zullen we waarschijn lijk morgen worden versterkt want NAS kan bij Uithoorn de volle winst behalen terwijl Geel Wit bij ETO onge twijfeld de derde nederlaag tegemoet gaat. Onze Gezellen kijkt de kat nog even uit de boom maar is met z'n twee gelijke spelen toch niet slecht gestart. Tegen Waterloo kan waarschijnlijk op nieuw gelijk gespeeld worden maar liever zagen we eens een overwinning- In west II zal ConcordiaSJC dus de volle aandacht vragen omdat hier wordt beslist wie van de twee voorlopig in de hogere regionen blijft zweven. Het ter reinvoordeel doet de balans waarschijn lijk in het voordeel van Concordia overslaan. Teylingen kan thuis zonder al te veel moeite de baas blijven over SVLV en Warmunda zal er goed aan doen het Haarlemse THB niet te onder schatten. Slechts in dit geval kan het een Warmondse zege worden. Foreholte Lisse tenslotte moet bewijzen of Lisse zich in de oude maar thans weer nieuwe omgeving beter gaat thuisvoelen. De nederlaag tegen THB zit de Lissenaren nog een tikje dwars. Foreholte zal, indien het wil winnen, daar geducht rekening mee moeten houden. Advertentie Alle merken - dus ruime keuze Haarlem: SchotenVVB, Onze Ge zellenWaterloo, DIOKinheim, RipperdaRijswijk Heemstede: RCH—Haarlem Hoofddorp: ETO—Geel Wit Hillegom: Concordia—SJC Sassenheim: Teylingen—SVLV Noordwijkerhout: VVSB-TYBB Voorhout: ForeholteLisse Warmond: WarmundaTHB Bloemendaal: Bloemendaal Zaan- landia Santpoort: VelsenCSV Velsen: StormvogelsXerxes Beverwijk: De KennemersZand voortmeeuwen, BeverwijkTerras vogels Wijk aan Zee: Wijk aan ZeeADO Castricum: VitesseAlk.Boys deze grote denker in het Latijn te willen zeggen. 20. Tegenwoordig behoren Uw beste dingen deze eigenschap te hebben. 23. De zwakste kan heel belangrijk zijn voor het totaal. 25. Hier is soms een veelbegeerd lintje aan verbonden. 26. Als dit in Uw droom voorkomt, kunt U beter van een nachtmerrie spreken. 27. Doet veel aan breiende vrouwtjes denken. 30. Wat U veelal met de voeten treedt, kan, vooral voor Amerikanen, veel waard zijn, als het maar blauw is- 31. Moeder is zeer vermoeid. 32. Dit is onzin! 33. Als de tunnel tussen Dover en Ca lais er is, heeft dit beroep ook geen zin meer. VERTICAAL: 2. Wij geloven niet dat een vrouw met zo'n stem stamelt. 3. Veel namen heeft dit eiland. Deze is er één van. 4. Eigenlijk geen sympathieke vogel: hij doet te veel aan veroverings- legers denken. 5. Bijna een chirurgische ingreep: nu is het een deftige beslissing. 6. Een latijns geval. 7. Blauw bloed, maar tenslotte toch niet intelligent: het legt wél ver plichtingen op, volgens een bekend Frans spreekwoord. 8. Is het recht hiervan U een schotel linzen waard? 9. Nog erger dan haarkloverij. 16. Een Brabantse en een Amsterdamse rivier duren samen maar heel kort. 17. Als alle katten dezelfde kleur heb ben. 21. Een lastige oudemannetjes-kwaal, waar veel de spot mee wordt ge dreven. 22. Een muziekinstrument, dat U beter niet aan Uw kinderen kunt geven, als U op Uw rust gesteld bent. 23. Deze vogel heeft honderd jaar aan zijn staart hangen. 24. Een vogel, die men tegenwoordig meer in burger-huiskamertjes ziet dan op een idyllische eilandengroep. 28. Zijn gelaatskleur werd vaal, toen hij hoorde wat ,hij op 1 april ver loren had. 29. Groot of klein, een hele prestatie bij het kaartspel. Oplossingen op briefkaart in te zen den tot en met 12 okt. aan 't Kasteel van Aemstel, afd. prijsraadsel, N.Z. Voorburgwal 65, A'dam, met vermel ding: ouder of jonger dan 18 jaar. Oplossing 21 september 1957 Hor.: 1. taak; 5. gesp; 9. paraat; 11. stap; 13. dank; 14. nar; 15. ogen; 17. K.O.; 18. ets; 19. mee; 20. op; 22. aloë; 24. Leo; 25. bal; 26. vork; 28. lasso; 30. rozet; 33. RAI; 34. VS; 35. pel; 37. rel; 38. Lea; 40. te; 42. rat; 44. vertier; 46. por; 48. rok; 49. bar; 50. een; 51. be talen; 54. tel; 57. R.I.; 58. pon; 59. gas; 61. nee; 63. ge; 64. ale; 66. loper; 68. serre; 70. keel; 71. ham; 72. rit; 73. kaal; 74. n.n.; 75. pak; 76. Eva; 78. AP; 79. stel; 81. rei; 82. keep; 84. teer; 86 nering; 88. snee; 89. saté. Ver.: 1. tand; 2. ark; 3. Aa; 4. kan toor; 6. es; 7. stoel; 8. page; 9. pa; 10. tas; 12. pe; 13. doos; 16. Noor; 17. klas; 18. eer; 19. mat; 21. praten; 22. Alva; 23. esp; 25. bel; 27. kier; 29. oer; 31. zes; 32. ver; 36. Laren; 38. leren; 39. Ate; 41 pot; 43. ton; 44. vat; 45. Ier; 46. peilen; 47. rap; 51. brak; 52. lok; 53. aap; 55. les; 56. geel; 59. gom; 60. ser vies; 62. eek; 63. grap; 65. eens; 66. lak; 67. Ria; 69. raap; 71. halen; 75. pees; 76. een; 77. gene; 80. TT; 82. kit, 83. eg; 85. re; 87. ra. De prijswinnaars zijn: A. de Jong, Bernissestraat 34, Am sterdam; N. Venneker, Molenaerstraat 32 B, Haarlem; K. v. Bakel, Schoollaan 52, Bennebroek. Horizontaal: 1. leek; 5. spin; 9. oever; 11. soort; 12. arg; 14. ego; 15. alm; 16. ore; 19. ne; 20. dar; 21. erg; 23. p.s.; 25. el; 26. tuba; 28. droom; 30. ares; 32. aria; 34. esse; 36. jr.; 37. student; 40. kg; 41. bel; 42. ate; 43. ja; 44. Amerika; 48. nu; 50. arme; 52. elle; 55. Peru; 57, prooi; 60. ende; 62. eg; 63. g.m.; 65. oma; 66. si: 67. re; 68. nor; 70. ein; 72. sap; 74. aal; 75. kleed; 77. eland; 79. olst; 80. etna. Verticaal: 1. log; 2. ee; 3. ever; 4. keg; 5. sol; 6. pomp; 7. ir; 8. nto; 10. roer; 11. sago; 12. anti; 13. reu; 17. ree; 18. eist; 20. dar; 22. rood; 24. sas; 27. barbaar; 28. dat; 29. men; 31. rekenen; 33. islam; 35. staal; 38. une; 39. eli; 45. mep; 46. room; 47. kei; 49. open; 51. rug; 53. lei; 54. keel; 56. ego; 58. rond; 59. oase; 61, dra; 64. mees; 66. spat; 69. r.k.o.; 71. iet; 73. ale; 74. ada; 76. 1.1.; 78. n.n. Probleem No. 79 van A. M. Voorting te Haarlem. Wit geeft in 2 zetten mat. Eerste publicatie. Prijsprobleem oktober. den ingezonden; inzenders van de correcte oplossing dingen mede naar de maandprijs, welke onder de goe de oplossers wordt verloot. Bij in zendingen behoeft alleen de sleutel- zet opgegeven te worden, dus niet alle varianten die mogelijk zijn. Wit: F. Fraus Zwart: Costin Correspondentiepartij 1938 Zwitserland. 1. d4 c5 2. dc5: Da5t 3. Pc3 Dc5: 4. e4 e5. De opzet van deze partij (Siciliaans met slechte dameopstel ling) is niet aan te bevelen. 5. Pf3 d6 6. Pd5 Pe7?? Een blunder die in een correspondentiepartij toch eigen lijk niet voor mag komen! Zwart had Le6 moeten spelen. 7. b4Ü Zwart geeft het op daar de dame verloren gaat. Op Dc6 volgt 8. Lb5! Probleem No. 80 van G. Guidelli. Wit geeft in 2 zetten mat. Wit: Ka6 De5 Tb7 La2 Pc8 Pg5 pionnen a3 b5 c3 c7. Zwart: Kc5 Dg8 Th4 Pd5 Pf5 pionnen b6 e4. Oplossing probleem no. 77 van T. Kardos: 1. Tc5! dreigt ef5: mat. In het voorspel zien we: d5 2. Pc5; de toren speelt 2. Lf7:; Ld7 2. Ld7:; f-paard speelt 2. Te7; h-paard speelt 2. Tf6; Na de sleutelzet: dc5: 2. Pc5:; d5 2. ed5:; Tg5: 2. Pg5 f-paard speelt 2. Pd4; Phg3 2. Tf6: met mat. Een toe gevoegd mat en drie matverande- ringen. Oplossing probleem No. 78 van J. Hartong: 1. Dc6! In het voorspel: Pa3 2. c3; ba3: 2. Tc4 met mat. Na de sleutelzet: Pa3: 2. Dc3:; ba3: 2. Dd6 met mat. De halfpin voor de sleutelzet is echter niet volledig. Oplossingen van prijsprobleem No. 79 kunnen binnen 14 dagen wor- No. 2242 van J. H. H. Scheyen te Kerkrade. Probleem voor geoefende oplossers. Wit: Kf8 Dg8 Tc2 Th8 Lb3 Pa2 pion f2. Zwart: Kdl Tf3 pionnen e2 f4. Correspondentie betreffende de schaakrubriek te zenden aan A. Per- quin, Marnixkade 104, Amsterdam-C. 9 Probleem voor beginners. No. 482 van Joh. v. d. Boogaard te Rotterdam. Wit speelt en wint; oplossingen kunnen ingezonden worden tot 15 nov. a.s. aan B. H. M. Stevens, Eikenlaan 36, Heemstede. Oplossing van No. 2235 van dezelfde auteur. Wit speelt naar: 7, zw. 12 gedw. 22, 28, 23, 50-44, 37, 39, 7, 3 en wint. In een zeer goede stand heeft de auteur een fraaie bewerking gele verd op het motief van W. B. Bonsma. Wit begint en wint; oplossingen van de nummers 481 en 482 kunnen tegelijk ingezonden worden tot 15 okt. a.s. aan bovengenoemd adres. Oplossing van No. 478 van P. J. Éype te Haarlem. 22-17, 39x48, 30-24, 48x40 A, 24x2, 16x27, 2x16 en wint. A. 48x11, 24x2, 16x27, 2x14 en wint. Als men de ontleding zo ziet is het vrij gemak kelijk doch de oplossers zullen er wel moeite mede gehad hebben, voornamelijk met de sleutelzet. Een merkwaardige partij met een zonderling slot. In onze serie partijen uit het wereldkampioenschap 1956 nemen we nu eens een partij waarbij men ge neigd is enkele vraagtekens te plaat sen. De Nederlander J. M. Bom speelde met wit tegen de Fransman A. Verse en nadat de partijen vrij wel steeds gelijk opgingen, kwam zwart toch tegen het einde in een nadelige positie. Wellicht daardoor geïmponeerd speelde hij niet het sterkste spel en gaf in een remise stand de partij gewonnen! 1. 33-29 17-21; 2. 31-26 19-24; 3. 26x17 24x33; 4. 38x29 12x21; 5 32-28 7-12; 6. 42-38 21-26; 7. 39-33 18-22; 8. 28x17 11x22; 9. 44-39 6-11; 10. 50-44 11-17; 11. 37-32 17-21; 12. 41-37 21-27; 13. 32x21 26x17; 14. 36-31 13-18; 15. 46-41 9-13; 16. 35-30 14-19; 17. 29-23 19x28; 18. 30-24 20x29; 19. 34x32 17-21; 20. 32-27 21x32; 21. 37x17 12x21; 22. 31-26 2-7; 23. 26x17 7-12; 24. 40-34 12x21; 25. 34-29 10-14 26. 45-40 14-19; 27. 40-34 15-20; 28. 44-40 20-25; 29. 38-32 19-24; 30. 29x20 25x14; 31. 34-29 5-10; 32. 39-34 1-7; 33. 43-39 7-12; 34. 32-28 21-26: 35. 41-37 12-17; 36. 49-43 14-19; 37. 43-38 10-14: 38. 34-30 18-22; 39. 40-34 8-12; 40. 30-25 12-18; 41. 38-32 17-21; 42. 28x17 21x12; 43. 32-28 12-17; 44. 48-42 3-9; 45. 42-38 18-23; 46. 29x18 13x22; 47. 34-29 9-13; 48. 38-32 16-21; 49. 47-41 13-18; 50. 41-36 4-10; 51. 28-23 19x28; 52. 32x12 17x8; 53. 29-24 8-13; 54. 24-20 13-18; 55. 20x9 10-14; 56. 9x20 21-27; 57. 36-31 27x36; 58. 20-14 22-27; 59. 14-10 27-31; 60. 10-4 31x42; 61. 4x48 36-41; 62. 33-28 41-47; 63. 28-23 47-15; 64. 48-37 15-10; 65. 37-28 26-31; 66. 39-34 10-4; 67. 28-46 4-13; 68. 25-20??? en zwart gaf de strijd op??? Door 13-9, 20-15, 9-25, 34-29, 25-9, 23-19, 9-18, 29-24, 18-9 enz. hard zwart remise kunnen for ceren. Er is in dit eindspel wel verwisseling mogelijk, doch het spel komt op het zelfde neer, men on- derzoeke dat maar eens. VEILING VENLO, 4 okt. Andijvie A 12—13. Bieten, rode A 5.50—6.00. Bloem kool A 3849. B 20—23. Bonen: Stampr. I 80, II 62—67; Sabo I 78—82, II 69—71; Imuna II 71; enkele stokpr. 1 81—84, II 73; dubb. Stokpr. I 80; Westlandia I 104—112, Mentor 196; Nestor I 68, II 57—58; Spekbo- nen I 83, II 30—34. Champignons I 379—390, II (enkel los) 340, I 304. Komkommers: kas A 5556, B 41, piasglas A 70, B 5155, C 3033. Kool: rode 8, savoyen A 7, spruit- kool A 5559. Knolselderie A 18—27, B 14 17. Peen, rode: Breekpeen A 10—15, B 8— 15, C 912. Prei A 1315. Natuursla A 7.90— 12.80. Tomaten p. bak: A 8.20—9.00, B 7.20— 7.40, C 7.00—7.50; CC 4.00—4.30, Appelen: Bos koop: H 75 74—76, H 65 66—67, H 55 49, K grof 57—59, K I 50—53, K II 43, Kroet I 45, Kroet II 32. Sterappel: H 65 94—96, H 55 77, K grof 64, K I 55—60, K II 44, Kroet I 49, Kroet II 34. Lomb. Calville: H 80 73, H 75 71, H 60 62, K grof 48—50, K I 44, K II 36, Kroet I 41, Kroet II 27. Jonathan: St. 75 93, St. 70 90, St. 65 80—81, St. 60 68, H 75 87, H 70 82—79, H 65 74, H 60 66—67, H 55 54—51, K grof 67, K I 55—51, K II 35, Kroet I 40, Kroet II 27. Peren: Legi- pont: H 65 100, H 55 97, H 45 50, K grof 73, K I 60, K II 47, Kroet I 43. Alles in guldens per 100 kg/stuks/bos. KAASMARKT ALKMAAR, 4 okt. 1 sta pel fabrieksedammer, 1 stapel boeren Goudse volvette 2,22, commissienotering fabrieksedammer 1.96, gang 1.94. KOFFIETERMIJNMARKT ROTTERDAM, 4 okt. Stemming: gemakkelijk. Noteringen: dec. 211—213 (211—213), mrt. 194—196 (197— 199), mei 191!'2—192 (194)2—1961/,juli 186188 (189(2191 tO, sept. 179—181 (183—185). PEPERTERMIJNMARKT ROTTERDAM, 4 okt. Witte. Stemming: flauw. Omzet: ni hil. Noteringen: loco 262—269 (265—273), okt. 261—265 (259—265), nov. 257—265 (259— 265), dec. 255—263 (259—265), jan. 254—261 (257—263), febr. 253—259 (257—263), mrt. 251—257 (257263), apr. t.m. sept. 249256 (253—258). Zwarte. Stemming: flauw. Omzet: nihil. Noteringen: loco 178—187 (182—190), okt. 175—185 (180—187), nov. 173—183 (178— 185), dec. t.m. sept. 170181 (178—185). PEPERTERMIJNMARKT AMSTERDAM, okt. - Witte serawak. Stemming: 'flauw. Omzet: nihil. Noteringen:; loco 262268 (266—273), okt. 262—264 260—265), nov. 258—264 260—265), dec. 256—263 (259—265), jan. 255—262 (258—263), febr. 254—260 (256 262), mrt. 252—257 (254—259), april 251—257 (254—259), mei 251—256 (253—258), juni t.m. sept. 250255 (253258). Zwarte sera- wak. Stemming: flauw. Omzet: nihil. No teringen: loco 178—187 (181—188), okt. 176—186 (180—186), nov. 174—183 (179—185), dec. 172182 (178184), jan. t.m. sept. 172—181 (178—184). MAÏSTERMIJNMARKT ROTTERDAM, 4 okt. Noteringen: nov. 20.45 (20.25), jan. 20.45 (20.45), mrt. 20.75 (20.60), mei 20.75 (20.60). En dit zo is ons van gezaghebbende zijde meegedeeld zijn dan de grote mannen, die het Nederlands parlementair elftal tegen België aan de overwinning moeten helpen. Het zijn links de heer Nederhorst P.v.d.Adie men een bekwaam dribbelaar noemt en rechts mr. v. Doorn (K.V.P.), die aldus nog steeds onze zegslieden over een gevaarlijk schot beschikt. Men verwacht tussen beiden een, zoals gewoonlijk, intiem samenspel.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 4