Europese verdragen de Tweede Kamer aangenomen door Vele Europeanen geloof in eigen missen kracht Staatkundige troebelen in het Madurodam van Italië GRIEP? Met grote (niet enthousiaste) meerderheid Amendement-Oud verworpen; dat van Blaissé aanvaard Dr. Drees: Europese eenheid is dringerder dan ooit Communistische heerschappij in San Marino loopt ten einde Hommage aan de uil Niet zonder angst en vreze Salon de I' automobile Parijse politie in het nauw Heden uitspraak in proces-Djilas fantastisch lekker! Thunderflash" toch wel beschadigd Tien jaar Beweging Europese Federalisten WIELRIJDSTER VERONGELUKT Taxichauffeur met stuk hout afgeranseld TWEE REGERINGEN OP 13.000 INWONERS Blokkade van Italië doorbroken Scheuring in regering van communisten en socialisten Afgevaardigde Mos- kouse patriarchen wordt katholiek ZATERDAG 5 OKTOBER 1957 PAGINA 5 Piloot Evers was alleen in de lucht Anderhalf jaar geëist tegen woonwagenbewoner Met bent U er het vlugst af San Marino Kleuter in vijver verdronken Geheime zitting duurde gisteren ruim negen uur (Van onze Haagse redactie) Zonder euig enthousiasme doch met grote meerderheid heeft de Tweede Kamer de goedkeuringswet op de Euro verdragen aanvaard. Het Euratomver- drag verwierf alle stemmen, uitgezon derd die van de communisten. Het verdrag inzake de Europese Economi sche Gemeenschap kreeg 114 stemmen voor en slechts 12 tegen. Uiteraard stemden de communisten tegen, doch met hen de twee Staatkundig Gerefor meerden en de Anti-Revolutionair prof. Gerbrandy (uit ideologische overwegin gen) de KVP-er mr. Van Rijckevorsel (om staatsrechtelijke redenen) en de VVD-er mr. Van Leeuwen (om zuiver economische motieven). De Kamer be handelde tevens een aantal amende menten en moties. Het amendement OUD (WD) de regering moet in de ratificatie-oorkonde de bijzondere posi tie van Nederland benadrukken werd na een merkwaardig debat met 48 te gen 77 stemmen verworpen. Onder de voorstemmers waren elf KVP-ers. De Partij van de Arbeid was en bloc te gen. Het amendement BLaisse (KVP) - bepaalde overeenkomsten ter uitvoe ring van de verdragen moeten door het parlement worden goedgekeurd haal de ruimschoots de streep met 82 tegen 45 stemmen. Ook hierbij stemde de ge hele socialistische fractie tegen. Het amendement van de commissie van voorbereiding de regering moet het parlement jaarlijks rapport uitbren gen werd zonder hoofdelijke stem ming aanvaard. De motie van de com missie van voorbereiding de re gering moet pogen het aantal leden van de Europese Assemblée te ver dubbelen had de instemming van de Kamer en van de regering. Zo was het ook met de motie Lamberts (PvdA) welke de regering aanzette tot het ves tigen van een specialistenopleiding op het gebied van de gezondheidsbescher ming tegen de gevolgen van radio-ac tieve straling. Wel was de regering minder ingenomen met de aanvaarding van deze motie, daar deze h.i. immers een verkeerde indruk zou kunnen wek ken Over de activiteiten welke zij op dit terrein reeds ontplooit heeft en de plannen welke zij koestert. Minister-president Drees heeft vrij dag intussen zijn minder gelukkige ma noeuvre met het amendement Oud tra< en te herstellen door zijn bezwa ren aanzienlijk te versterken Hij sprak over een misverstand, dat door zijn woorden van de vorige dag gewekt zou m Z1Ji1 en verzocht de heer Oud zijn amendement te willen intrekken, in dezelfde zin uitten zich minister Mansholt en minister Luns, welke laat ste vreesde, dat het amendement onze jtegenover de partners zou ver- fclïSJSf™,»» ^ri het kon werken als een boemerang. Ook prof. Kimme verklaarde De verdragen die in de journalis tiek onder de lelijke verzamelnaam Euroverdragen bekend staan, zijn in de Tweede Kamer met vlag en wim pel goedgekeurd. Maar niet helemaal zonder angst en vreze. Men zou kun nen zeggen, dat zij meer om het algemene aspect van de bevordering der Europese eenwording zijn aan vaard dan om de bijzondere aspecten van deze juridische contracten. De vorm immers, waarin met name het Euromarkt-verdrag is gegoten, brengt nogal wat risico's mee. Wij zouden haar, als wij het voor het zeggen hadden, op veel punten anders heb ben gewild. Aangezien wij het echter niet voor het zeggen hadden, ging de keuze tenslotte tussen meedoen of niet meedoen. De Kamer koos het voor de hand liggende. Nederland kan niet buiten een zich aaneenslui tend Europa blijven. Wij geloven niet, dat de geschiedenis het besluit van gisteren zal veroordelen. De ,„Thunderflash"-straaljager, die donderdagmiddag bi) Venra.v een buik landing maakte na anderhalf uur onbe mand te hebben rondgevlogen, is niet zo onbeschadigd van zijn eenzaam avon tuur afgekomen als bij het voorlopig on derzoek scheen. Deskundigen van de luchtmachtstaf hebben het toestel vrij dag nader onderzocht en zijn tot de con clusie gekomen dat er inwendig ernstige beschadigingen zijn aangericht. Het moet twijfelachtig worden geacht, of het de moeite zal lonen het toestel te herstel len. Wel is komen vast te staan, dat de motor onbeschadigd is en opnieuw kan worden gebruikt. Men heeft vrijdag getracht het toestel weg te halen, doch dit is niet mogelijk gebleken. De wegen in de omtrek en het stuk bouwland zelf bleken niet sterk ge noeg of te drassig om het zware ber- gingsmaterieel doorgang te verlenen. Daarom zal het toestel ter plaatse wor den gedemonteerd en in onderdelen naar de basis Lahrbruch worden terugge bracht, waar definitief zal worden ge steld of het herstelbaar is. Overigens blijkt de voorgeschiedenis van de landing iets anders te zijn ge weest, dan de luchtmachtvooflichtings- dienst aan de hand van de eerste be richten heeft medegedeeld Het was met zo, dat sergeant-vlieger Evers in formatie vloog met andere straaljagers. Hij was alleen in de lucht, toen zijn toe stel een storing kreeg. Zijn commandant majoor-vlieger Eikerbout, die hem zijn verdere handelwijze voorschreef, zat op dat moment niet in een andere straal jager. doch op de verkeerstoren van de NATO-basis Lahrbruch. zich tegen het amendement, voorname lijk omdat het de eenheid van de Kamer ovei de kwestie van de integratie zou beschadigen. Dat is door de verdeelde stemmingsuitslag .dan ook gebeurd Op vallend daarbij was, dat in de deskun dige commissie van voorbereiding de stemverhouding geheel anders lag dan in de Kamer. Van de 14 aanwezige leden waren er tien vóór het amende ment Oud en slechts vier tegen. Ook tegen het amendement Blaisse heeft de regering ernstige bezwaren angevoerd, omdat het niet duidelijk aangeeft welke nu precies de over eenkomsten zijn waarover het parle ment zijn goedkeuring zal moeten uitspreken. Minister Drees had het amendement liefst zo gewijzigd, dat hei alleen betrekking zou hebben op overeenkomsten welke de wetgeving raken en niet op die welke slechts het beleid betreffen. De heer Blaisse meende die gedachte, bij gebrek aan een nauwkeurig kriterium, niet te kunnen concretiseren en handhaafde daarom zijn amendement in ongewij zigde vorm. Ook het argument van de regering, dat er een aanzienlijke vertraging zou kunnen ontstaan wan neer alle landen het Nederlandse voorbeeld van de parlementaire cojj- trole zouden volgen, maakte op de heer Blaisse geen indruk. Wie zal zeggen, zo zei hij. of de andere lan den daar toch niet toe overgaan, ook al doen wij het niet? De heer Van Rijckevorsel (KVP) mo tiveerde zijn afwijzende stem met twee argumenten. Op de eerste plaats kon hij zich niet verenigen met de onher roepelijkheid van het EEG-verdrag ge durende de overgangsperiode. Aan een onontbindbaar huwelijk, dat bovendien zo zwaar belast is met huwelijkse voor waarden, behoort een ontbindbare ver loving vooraf te gaan. Hij had er daar naast ook onoverkomelijke bezwaren tegen, dat wij in het EEG-verdrag na tionale parlementaire bevoegdheden pr-'jsgeven, welke wij op het Europese vlak niet terugvinden. Een dergelijk be zwaar was ook door prof. Gerbrandy naar voren gebracht. (Van onze Haagse redacteur) In de Ridderzaal in Den Haag wordt vandaag een buitengewoon congres ge houden van de Beweging van Europese Federalisten, welke beweging haar tien jarig bestaan viert. De plaats van dit congres is voor de B.E.F. bijzonder zin vol: het eerste Congres van Europa, dat voor de geschiedenis van de Euro pese eenwording van grote betekenis is geweest, werd eveneens in de Ridder zaal gehouden en het was de voorbe reiding van dit eerste Europese con gres, die de Beweging van Europese Federalisten deed ontstaan. Op de door talrijke autoriteiten bijge woonde jubileum-bijeenkomst heeft de algemeen voorzitter van de B.E.F., mr. H. R. Nord, hedenmorgen de belang rijkste feiten en ontwikkelingen van de afgelopen tien jaren gereleveerd. Spr. zei, dat de voorstanders van een Ver enigd Europa bij de oprichting der be weging tot elkaar gezegd hebben: laat ons hopen, dat de vereniging spoedig zal kunnen worden opgeheven omdat het doel bereikt is. De dromen zijn ech ter nog niet in vervulling gegaan en de B.E.F. moet haar arbeid voortzetten. De heer Nord behandelde de vraag hoe het komt, dat in geen enkel Euro pees land de federalistenorganisaties massa-bewegingen zijn geworden. Hier bij spelen zeker factoren als vergader- moeheid, aarzeling tegen nog meer lid maatschappen e.d., doch er geldt voor al deze fundamentele overweging, dat zeer vele Europeanen niet meer gelo ven, dat zij op eigen kracht nieuwe vorm kunnen geven aan hun toekomst. Zij voelen zich object van het gebeu ren: de beslissingen worden elders ge nomen. Hierachter voelt men een psy chologische instelling, die een van de meest verontrustende verschijnselen is in het hedendaagse Europa: de ge dachte dat wat bestaat toch immers niet te veranderen, laat staan te ver beteren is. Men heeft dus naar andere werkme thoden moeten zoeken en men heeft die ook gevonden. De groei naar de Euro pese federatie is niet de opstand van de Europese volksmassa s tegen het an cien régime. Het is een proces, dat ge voed en gestimuleerd wordt d°or een relatief kleine groep van bewuste Euro peanen in alle geledingen van de sa menleving. Zjj, die actief aan de be weging hebben deelgenomen, hebben in ongekend tempo een schat van inter nationale en nationale ervaring en ken nis kunnen opdoen, waardoor zowel het Europese als het nationale belang ge diend worden. Wij moeten beschikken over een steeds groeiend aantal men sen, die geleerd hebben Europees te denken en die tegelijkertijd weten, dat ook het nationale denken een Europe se traditie is. Zowel geborneerd natio nalisme als pseudo-Europese naïeviteit zijn voor ons allen een gevaar. In een rede, die dr. Drees hield, ging de minister-president nader n op de be tekenis van de zojuist in de Tweede Ka- Gisterochtend «jnstreeks tien uur is de 18-jarige wieirijcister mej. v. Keyzer, wonenae in de Jacob Honigstraat te 90stzaan, ten gevolge van een aanrij ding om het leven gekomen. Zij reed in de Kerkbuurt aldaar toen zij door een vrachtauto met aanhangwagen werd gepasseerd. Vermoedelijk doordat zij te veel naar links was uitgeweken, wera zij door de aanhangwagen gegrepen, xloewel direct medische hulp aanwezig was overleed zij enkele ogenblikken la ter aan inwendige kwesturen. Tegen een woonwagen-bewoner uit Goes die in de nacht van 12 op 13 juli bij de Vlake-brug te Kruiningen een Vlissingse taxi-chauffeur zodanig met een stuk hout afranselde dat deze een schedelbasisfractuur opliep (waar van hij nog steeds niet is hersteld) heeft de officier van justitie bij de rechtbank te Middelburg een gevange nisstraf van anderhalf jaar met aftrek van voorarrest geëist. De woonwagenbewoner ontken de iedere schuld en zijn verdediger achtte evenmin de handeling bewezen, doch de officier vond de bijna inge slagen schedel van de taxichauffeur voldoende bewijs. mer behandelde Europese verdragen. Hij verklaarde zich voorstander van een nauwe aaneensluiting van de zes lan den „zolang anderen niet bereid zijn supra-nationale organen te vormen." „Wij moeten ons er steeds van bewust blijven, dat de zes landen van de kolen- en staalgemeenschap de Euromarkt en de Euratom, hoe belangrijk ook, slechts een deel van West-Europa zijn," aldus dr. Drees. Hjj betoogde voorts waarde te hech ten aan de E.G.K.S. al zou hij „wat de kolenprijzen betreft wel eens wdè gun stiger resultaten hebben willen zien voor de verbruikers. Over de nieuwe verdragen zei dr. Drees, dat hun uit werking uitermate belangrijk zal zijn, doch dat men zijn verwachtingen om trent wat onmiddellijk gaat geschieden niet te hoog mag spannen. „Het zal lange tijd duren voor tussen de landen de tariefgrenzen werkelijk zijn verval len," zo meende hij. Dr. Drees wenste hen, die zich voor de gedachte van een Europese federatie hebben ingezet, 'geluk met het vele, dat, ondanks onvermijdelijke teleurstellin gen en tegenslagen, in tien jaar een uitermate korte spanne tjjds in een zaak van wereldhistorische betekenis reeds is bereikt. De behoefte aan grotere Europese eenheid is dringender dan ooit, aldus spr., nu twee wereldoorlogen het we reldbeeld en de verhoudingen in Euro pa en van Europa tot de overige we reld op revolutionaire wijzen en funda menteel hebben veranderd. Europa is op het ogenblik niet slechts verdeeld maar bovendien verscheurd, en dat be perkt de mogelijkheden der éénwor ding. Er loopt een scheidingslijn mid- Men door Europa, die wij helaas voor lopig niet uit de weg kunnen ruimen. Des te belangrijker is het, dat het vrjj- gebleven Europa zich zo nauw moge lijk aaneensluit. Al is het verkleind en verzwakt, het kan nog een grote invloed ten goede uitoefenen. Het is een cen trum van cultuur en het beschikt over grote materiële en morele kracht. Er kan opnieuw inspiratie van uitgaan. De kansen daarop worden vergroot naar mate het meer als een eenheid kan op treden, aldus dr. Drees. Advertentie Vrijdagmiddag heeft HM. koningin Juliana op paleis Soestdijk een delegatie van bestuursleden van de „Centre d'Action Européenne Federaliste" A.E.F.en van de leden en adviseurs van het hoofdbestuur van de „Beweging van Europese Fede ralisten ontvangen. Op de foto ziet men HM. de Koningin temidden van het ge zelschap, op het bordes van het paleis. Eerste rij v.l.n.r.: mr. H. R. Nord algemeen voorzitter van de B.E.F., de heer Cl. M. Hytte, secretaris-generaal van'de A.E.F., HM. de Koningin, prof. dr. H. Brugmans, voorzitter van de B.E.F. en rector van het Europa-college te Brugge in België, en de heer K. C. A.' Collete. (Van onze Romeinse correspondent) De zeer doorluchtige republiek van San Marino, waar zich thans po litieke gebeurtenissen afspelen, die het meest doen denken aan een opera of aan een Duitse komische film uit de jaren dertig, is thans in het 1657e jaar van haar bestaan. Zelfs de korte en gezette professor Bigi, de voorzitter der christen-democraten, zal het ons niet kwalijk nemen, dat wij bij alle berich ten uit deze lilliput-staat (tachtig vier kante kilometer groot en 13.000 inwo ners tellend) steeds maar aan onze speelgoedstad Madurodam moeten den ken. Toch zijn de zaken ernstiger dan zjj lijken. In San Marino is sinds de oorlog de enige communistische rege ring van geheel West-Europa aan het bewind geweest. Dat de communisten, samen met de sociaal-communisten, aan de macht konden komen, berustte op verwarringen en vergissingen van di rect na de oorlog; dat zij aan de macht bleven op druk, angst aanjagen en electorale corruptie. De uit 1920 stam mende kieswet is zeer gebrekkig ge steld en bij de verkiezingen wordt er geweldig geknoeid. In 1955 werden in het parlement gekozen 19 communisten, waaronder één die geen lid was van de partij, 16 sociaal-communisten, 23 chris ten-democraten en 2 sociaal-democra ten. Met 35 van de 60 zetels in de „Grote en Algemene Raad", die voor vier jaar wordt gekozen, zat de rode meerderheid dus vast in het zadel. Maar de schandelijke onderdrukking van dé Hongaarse opstand door het Rode Leger bracht een aantal sociaal communisten in San Marino tot inkeer. De leider van hun fractie probeerde de coalitie met de communisten te ver breken, maar de meerderheid van zijn fractiegenoten was daartegen gekant. Het eind van het liedje was, dat de leider met vier geestverwanten partij en fractie verliet en een onafhankelijke socialistische groep stichtte. De beide kampen in de Grote Raad wogen nu tegen elkaar op. Op 19 september j.l. moest de nieu we regering, het college van kapi teins-regenten, wórden gekozen. Die morgen deed Giannini, de op de com munistische lijst gekozen onafhanke lijke, de regenten weten, dat hij zich van het rode blok losmaakte en over ging naar de democratische coalitie, die daarmee klom tot 31 zetels: de parlementaire meerderheid dus. Men had nog drie uur voor het parlement bijeen zou komen. Prompt dienden de 29 leden van de gezamenlijke rode fracties hun ontslag als volksverte genwoordigers in, een ontslag dat bliksemsnel werd aanvaard. Maar bovendien hadden deze 29 de ontslagbrieven van de vijf afgescheiden socialisten op de stapel gelegd. Toen bleek, dat „de partij" van ieder, die op haar lijsten gekozen werd, geheel in strijd met de regels van de parlemen taire democratie, vóór zijn intrede in het parlement een niet-gedateerde ont slagbrief eiste. Dat Was om ongewenste deviaties tegen te gaan! Alleen Gian nini had dit geweigerd en was per on geluk toegelaten zonder die veiligheids maatregel. Nolens volens hadden dus 34 onorevoli hun ontslag gekregen en dit was voor de communistische regen ten reden om terstond nieuwe verkie zingen uit te schrijven op 3 november a.s. Zij bleven ad interim aan. Volgens de wet hadden zij bijna ge lijk, maar niet helemaal. De wetten van San Marino bepalen ook, dat in noodgevallen als deze minimaal 21 van de 60 leden de Grote Raad vormen en de kapiteins-regenten kiezen. Dezen moeten dan echter zorgen, dat er bin nen het half jaar nieuwe verkiezingen voor de Raad zijn gehouden. De reden, waarom de communisten deze bepaling „vergaten" is, dat in dat geval zeker en gewis een wetsontwerp zou inge diend worden om de vrouwen van San Marino het kiesrecht te geven. En de mannen kunnen door de communisten nog wel onder de pressie en bedreiging van broodroof worden gezet, maar de vrouwen staan op het hele Italiaanse schiereiland bekend om hun afkeer van de zetbazen van het Kremlin. De niet-communistische meerderheid heeft nu zelf twee kapiteins-regenten gekozen. San Marino heeft dus twee regeringen: een communistisch-socia- listische, die zich heeft verschanst in het oude regeringspaleis en die zegt alleen voor geweld te zullen wijken, en een niet-communistische, die haar zetel heeft in een gedeeltelijk voltooide ijzer gieterij, vlak bij de Italiaanse grens. De Italiaanse regering heeft zich ge haast de niet-communistische tegen regering in San Marino te erkennen. Italiaanse militairen hebben een kordon om het repubflekje getrokken en het is in het algemeen wel duidelijk, dat de communisten, ook zonder binnenlands verzet, een harde dobber zouden heb ben, indien zij het zonder Italiaanse steun zouden moeten stellen. San Ma rino krijgt een groot deel van zijn in komsten uit de verkoop van postzegels; de rest bestaat echter uit een subsidie, die de Italiaanse regering betaalt, z.g. als vergoeding voor de douane-rechten, die de Sanmarinezen moeten betalen, als zij komende van of gaande naar het buitenland Italiaanse douane-barrières passeren. Italië heeft al eens eerder die Subsidie gestaakt. Bovendien is de tegen-regering thans druk bezig met het organiseren van een vrijwilligersleger van 40 man om de communisten te verdrijven. Het 50 man tellende geregelde leger van San Ma rino beidt zijn tijd in de kazerne. De bevelhebber, kapitein Ettore Sozzi mar kies van Saint Irène, zei gisteren: „Ik moet de orde handhaven. Aangezien die orde tot dusver niet is verstoord, be staat er voor mij geen reden om in te grijpen." Dat San Marino overigens meer is dan een historische anomalie of een folkloristisch kijkspel, bewijst alreeds het verhaal van de nationalisatie van de staatsbank. Tot 1954 werd deze bank, de plaatselijke spaarbank, punctueel beheerd door een door de inleggers ge kozen directie. Men hield zich verre van louche internationale zaakjes. Toen. in dat jaar de bank tot staatseigendom werd verklaard en onder sociaal-com munistisch autocratisch beheer kwam, heeft dat grote beroering in San Ma rino gewekt en onbehagen in Italië. Het geheel was een internationale com munistische opzet. De staatsbank van het soevereine San Marino moest ge prepareerd worden als uitwijkhaven voor het geval, dat de financiële steun uit het buitenland aan de communisten in Italië afgedamd zou worden. Advertentie Gewapende aanhangers van de com munistische regering van San Ma rino zjjn er gisteren on alle vroegte in geslaagd met twee vrachtauto's vol voedsel door de blokkade van de Ita liaanse politie heen te glippen. Langs ee.i weinig gebruikt pad kwamen beide auto's, waervan er een geladen was met vis en de ander met fruit, het dwerg republiek,je binnen. Italië heeft thans in antwoord daarop enkele pantserwa gens bij de hoofdweg naar San Marino opgesteld. Zoals bekend worden de voeselvoor- raden in San Marino steeds minder. De anti-communistische tegenregering kreeg gisteren bericht van de Italiaan se regering, dat de circa 220.000 gulden, die Italië krachtens een douane-over eenkomst aan San Marino schuldig is, spoedig aan de tegenregering zullen worden uitbetaald. Ondertussen is het tot een scheuring gekomen in de door communisten overheerste regering. Zeven socialisten hebben aangekondigd hun kameraden de rug toe te zullen ke ren. (Rtr-UP) Het twee-jarig zoontje van de fami lie Witteveen te Ernst (gemeente Epe) geraakte vrijdag in een onbewaakt ogenblik in de vijver van de tuin van de buurman, waar zijn vader enige werkzaamheden verrichtte. Hoewel men de kleine vrij gauw op het droge had en nog kunstmatige ademhaling toepaste, gelukte het niet de levensgees ten weer op te wekken. Het proces tegen de voormalige Joe goslavische vice-president Milovan Dji- las, dat vrijdagochtend begon, is gis teren na ruim negen uur tot vandaag verdaagd. De rechter heeft meegedeeld, dat vanmiddag om een uur plaatselijke tijd vonnis gewezen zal worden. De geheime zitting eindigde gisteren met een pleidooi van de verdediger, dat twee en een half uur geduurd heeft. De door de verdediger aangevoerde ar gumenten zijn niet bekend. Naar ver luidt heeft Djilas niet het woord ge voerd maar alleen vragen van techni sche aard beantwoord. Hij werd na af loop van de zitting in een gesloten ge vangenisauto naar de gevangenis terug gevoerd. (Rtr) Sergius Kanabejev, afgevaardigde van de Moskouse patriarchen en beiast met de zielzorg onder de Russiseh-Ortho- doxe emigranten in Italië, heeft te ken nen gegeven tot het katholicisme te wil len overgaan. Hij verblijft momenteel te Pordenone, waar hij zich op zjjn over gang naar de Katholieke Kerk voor bereidt. Kanabejev is geboortig uit Sa mara, en was lange tijd officier in het Russische leger. Na de dood van zijn vrouw werd hij Orthodoxe monnik. Gisteren heb ik uiteraard een rustdag gehouden. Op Dierendag gingen mijn ge dachten natuurlijk uit naar de uil. Het was per slot van rekening zijn, en dus mijn feestdag. En ik draag de uil een bijzonder warm hart toe. Of hij het mij ook doet, weet ik niet. Eerlijk gezegd, weet ik niet eens, hoe en waarom hij destijds in dit hoekje is gefladderd. Men zegt dat de uil het symbool van de wijsheid is. Ik maak daar ech ter bepaald geen aanspraak op. An deren zien in de uil het zinnebeeld van de domheid. U zult mij niet kwa lijk nemen als ik ook dat verder wel geloof. In ieder geval is de uil kennelijk een teken van tegenspraak. Anderen winden zich ten koste (of ten faveure) van hem op, hij zelf blijft zoals hij is. En hij denkt er toch wel het zijne van. Ik moet zeggen dat ik de uil in zo verre een plezierig beest vind, dat hij de ongewisheid uitlokt. De onzeker heid is namelijk, met permissie ge sproken, een van de weinige zeker heden, die dit merkwaardige leven biedt. Dan zijn er ook nog mensen, die hun uil een valk wanen. Ik voor mij zie dan weer niet in, waarom men in zijn valk geen uil zou zien. Gaat de valk boven de uil? Neen, geloof ik vast. Dit moet een beestachtige misvatting zijn. De valk rooft, hij is een imperialist; de uil bespiegelt, hij is een democraat. De valk doet, al zal het verkeerd we zen, de uil zit te zitten, al zal het goed zijn. De valk weet waar hij naar toe wil, de uil weet niet of hij ergens naar toe wil. De valk leeft en hij zal sterven, de uil leeft en hij zal leven. Ik heb een diep respect voor de uil. Hij waant zijn uil gewoon een uil. Ruim twintig politiemannen hebben donderdag te Villeparisis, een voorstad van Parjjs, de nacht in een doodlopen de straat moeten doorbrengen, doordat zij door demonstranten, die door com munisten werden geleld, werden bele gerd. Tegen het aanbreken van de dag kre gen de belegerden van buitenaf hulp, waardoor er /sen einde kwam aan de blokkade. (Rtr) In Parijs is op het ogenblik aan de gang de „Salon de l'automobile", de grote jaar lijkse autotentoonstelling, waarvan deze fotocombinatie twee merkwaardige mon sters toont. Boven: Een Franse Pontiac, waarvan de gehele carrosserie uit plastic is ver vaardigd. De auto heeft een 5 p.k. motor van 800 c.c., weegt slechts 480 kg en haalt een hoogste snelheid van een 130 km per uur De prijs zal voor Nederland in de buurt van 20.000 gulden liggen. Onder: Twee Parijse brandweerlieden in bewondering voor een van de kleinste wagentjes van de tentoonstelling, de Franse „Rollera" met een 125 c.c. „Yoral"- motor. Het wagentje loopt 45 km per uur met een verbruik van 1:33.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 5