Gouden jubileum Kon. Ned. Politiehondvereniging Speurhond Albert: meer dan 200 misdadigers Russische kunstmaan Van horen en zien gesproken EEN GOEDE HOND KOMT UIT BRABANT OF LIMBURG BEKLEEN MANIEE V rouwenkiesrecht in de wereld Marken eiland-af D£ VELSEB TUNNEL Leiden kijktuit belangstelling Binnen veertien dagen Nederlandsche Ford beperkt produktie 3,3 miljoen verlies bi de PTT in 1956 Weet je veel MOBGEKI Geen audiëntie ZATERDAG 5 OKTOBER 1957 PAGINA 7 (Van een verslaggever) Met een receptie en natuurlijk ook met demonstraties viert van middag de Koninklijke Nederlandse Politiehond Vereniging in het Hilversumse Sportpark het gouden jubileum. Hoewel de naam anders doet vermoeden telt de vereniging slechts menselijke leden. Ware het anders, dan zou op de lijst van ereleden zeker de naam voorkomen van politiehond Albert, bij wiens monument in het Amsterdamse Oosterpark, naar wij hopen, vandaag een bescheiden krans niet zal ontbreken. Politiehond Albert is al 34 jaren dood, maar zijn reputatie leeft in de hoofdstad nog steeds voort. Zijn plotselinge dood in 1923 inspireerde de Joodse dichteres Selly de Jong tot een roerend vers en vele hondenvrienden tot een comitié, dat reeds binnen een jaar de nagedachtenis van Albert vereeuwigde in een gedenk teken. In de politieregisters staat Albert te boek voor meer dan 200 misdadigers, die door zijn gevoelige reukorganen en speurtalenten zijn opgespoord. Daarnaast heeft een veelvoud van Amsterdamse ouders een zucht van verlichting geslaakt, als eenmaal Albert op het spoor werd gezet van hun verdwenen kind. Want Albert bracht het verloren schaap vrijwel steeds in een oogwenk thuis. socks of standing Zonder cameraman BBC: wintertijd Network Three Radio-hond Draad- en munt-T.V. De Hongaarse opstand Wijdingen bisdom Den Bosch Een man en een hond jagen op voortvluchtigen Advertentie MMoclc" Textielfabrieken Emile Lockef eer N.V. Hulst (Z) Volgens een recente opgave van de secretaris-generaal der Verenigde Na ties bezitten de vrouwen in 69 landen thans het actief en passief kiesrecht. In 1945 was dit nog slechts in 34 landen het geval, doch sinds de tweede we reldoorlog hebben 35 andere landen zich hierbij aangesloten. Er zijn nog slechts el landen waar de vrouwen nog geen enkel kiesrecht bezitten. Dit zijn: Afghanistan, Irak, Iran, Jordanië, Li bië, Liechtenstein, Paraguay, San Ma rino, Saoedie-Arabië, Yemen en Zwit serland. In twee van d«}.ze landen, namelijk Yemen en Saoedie-Arabië, zijn de vrouwen echter niet bij de mannen achtergesteld, want ook de mannen hebben in deze landen geen kiesrecht. Voorts zijn er vijf landen, waar het vrouwenkiesrecht aan bepaalde beper kingen is gebonden. Dit is het geval in Egypte, Guatemala, Monaco, Portugal en Syrië. Politiehond Albert was een Tervue- rense herder, die „als een dotje poets katoen" in 1915 door een kantonrech ter uit Bergen werd cadeau gedaan a»n de jonge politieman Jacob Wa- ter. Deze Jacob, een harde landar beidersjongen uit Wjjdenes, had het zelfde talent voor het opleiden van honden als Jan Stender voor record zwemsters. in zjjn „Appie" ontdekte hij. met de flair van een geboren dres seur, wonderlijke talenten, die hij met de grootste zorg cultiveerde. Het duurde met lang of Albert en zijn baas hadden in Amsterdam reeds enige spectaculaire misdaden opge lost. Alberts reukorgaan was feilloos. De jonge professor Buytendijk nam er in de valeriuskliniek proeven mee en merkte tot zijn verbazing dat Al- bert zelfs sporen ontdekte van assis- tenten, die onder hun schoenen blik ken en loden zolen hadden bevestigd. In zijn memoires vertelt Jacob Wa ter een serie buna ongelooflijke presta- ties vail zyn Albert. Door het volgen van een drie dagen oud verregend spoor ontdekte hij een moordenaar in de om geving van Maastricht. Na de moord op de burgemeester van Beesd bracht hij in een oogwenk alle weggeworpen voorwerpen van de moordenaar te recht. pgj dook zelfs uit eigener bewe ging de revolver op, die m 1ij et was gesmeten. Het eind van Albert was tragisch. Toen zijn baas in net "Urgei ziekenhuis werd verpleegd wegens een beenaandoening, kwijnde hij thuis weg on stierf plotseling, weggedoken onder diens onbeslapen bed. Jacob Water heeft sindsdien nog me- mge hond opgeleid. Hij heeft er ook ge dresseerd voor een voorstelling in het Rembrandtheater, maar nooit heeft hij rpeer de gelijke van Albert gevonden. Het monument is, op zijn verzoek, ver rezen op de plaats in het park, waar hij Albert zijn eerste oefeningen liet ver richten. De oudjes, die er dichtbij hun openluchtsociëteit hebben, kunnen er hog veel van vertellen. Eerlijkheidshalve moeten wij er bij vermelden, dat de memoires van Ja cob Water door kynologen in details worden aangevochten. Zij zijn het ech ter geheel met Jacob Water eens, dat honden een magische uitwerking heb ben op het moreel van misdadigers. Albert behoefde op een geheim teken van zijn baas, maar even de tanden grommend te ontbloten, om menige koelbloedige moordenaar tot een be kentenis te brengen. Wij zijn, van daag de dag, niet meer gesteld op zul ke middelen, maar een feit blijft, dat honden, louter door het dreigement van hun scherpe tanden, effectiever zijn dan een politierevolver. Het Am sterdamse politiecorps heeft voor de surveillance aan de rand van de stad en in de haven een 45 man sterke hondenbrigade. Een aanrander of een havendief waagt het niet meer om de vlucht te nemen als hij uit het donker de blaf van de politiehond hoort. Een goed opgeleide politiehond met een Rijkscertificaat is een onmisbare hulp bij surveillance en een goede vriend voor wie niets kwaads in zijn schild voert. Hij heeft een zware opleiding van 1 y2 jaar achter de rug en hij tip pelt zonder moe te worden elke dag zes uren lang naast de fiets van zijn baas. Meestal ligt zijn bakermat er gens in Brabant of Limburg, want het is een vaststaande ervaring in politie kringen dat een goed-opgeleide hond, die zonder moeite zijn certificaat be haalt, op de eerste plaats beneden de Moerdijk gezocht moet worden. Daar heeft bijna elk dorp zijn club van hon denvrienden, die zondags na de kerk naar een veldje of een bos trekken om de jonge herders en bouviers op te leiden voor het moeilijke diploma. Een van de leden wringt zich in het benauwde leren bijtpak en hij is voor de komende uren de meest gebeten man van het dorp. DE SPEURHOND "daarop met zorg 'geklede „boef'. Met veel geduld wordt van de wilde vechtersbaas een politiehond met goe de manieren gemaakt, die zelfs in vol le sprint achter een misdadiger aan, zich, op het bevel van zijn baas, om draait en terugkomt. Voordat zij dit on der de knie hebben, is er eindeloos ge repeteerd. Als de jonge honden een maal volleerd zijn, gaan ze voor een aantrekkelijk prijsje van de hand. Na tuurlijk is dat een aardige bijkomstig heid, maar de echte hondenvriend gaat het daar toch niet alleen om. Hij hoopt altijd nog eens een Albert onder zijn hoede te krijgen, een speurhond met ex ceptionele kwaliteiten, die het bekende testimonium waar maakt: „Even intel ligent als een mens, hij kan alleen niet praten." Ondanks het feit dat de bloei ende Koninklijke Vereniging 3200 leden telt, heeft zij nog wel enige wensen op haar programma. Haar secretaris, de 76-jarige Haagse oud-adjudant J. Harms vindt bijv. dat er bij cfe politie nog veel te weinig van honden gebruik wordt gemaakt. Volgens hem zou men ontsnappingen uit gevangenissen zeer beslist en zeer goedkoop kunnen voorkomen door ge bruik te maken van de politichond. Ten slotte is het aanzienlijk humaner, een vluchteling tot staan te brengen door een goed afgerichte politiehond dan door een kogel, want meer dan de vluchteling tot staan brengen dóét de hond niet. Hü is er n.l. op afgericht, niemand te verwonden. 'Bovendien kan een hond een vaak zo moeilijk te krijgen ma11 vervangen, want één s man en een hond kunnen méér dan Een twee mannen zonder hond. Van de zijde van de Sterrewacht te Leiden deelde men desgevraagd mede, dat men weliswaar zal trachten de kunstmaan zo goed mogelijk te obser veren, maar dat de waarnemingen om verscheidene redenen weinig zin zullen hebben. Ten eerste zijn de radioselnen die de kunstmaan uitzendt waarschijnlijk in code gesteld, die slechts door de Rus sen ontcijferd kunnen worden. Uit deze seinen kunnen vermoedelijk conclusies getrokken worden betreffende de tem peratuur, de ionisatie, de dichtheid van de lucht, de aanwezigheid van stoffen in de luchtlagen die de kunstmaan door kruist en vermoedelijk zullen er nog vele andere gegevens uit kunnen worden afgeleid. Ook beschikt men in Leiden niet over geschikte apparatuur om de kunstmaan in zijn baan te volgen. De snelheid van de bol is veel te groot voor onze instru menten, aldus de heer Van Acht van de Leidse Sterrewacht, die zelf, gewapend met een veldkijker, getracht heeft de bol in de vroege schemering te zien. Het is hem niet gelukt. In Amerika heeft men speciale kijkers gebouwd, vertelde hij, die een eenmaal afgeschoten aardsatelliet kunnen blijven volgen gedurende de enkele minuten die hij vanaf een bepaalde plaats is waar te nemen. Maar uit het waarnemen met een gewone veldkijker zijn in het geheel geen conclusies te trekken. De Leidse sterrenwacht zal blijven observeren: het zal echter niet meer zijn dan gewoon „kijken" uit belangstelling, ook al omdat men hier doorgaans een bewolkte lucht heeft. De signalen van de Russische kunst maan blijven met tussenpozen van anderhalf a twee uur in Nederland goed hoorbaar. (ANP) Engelse politiehond, opgeleid voor de bewaking van vliegvelden, bij spectaculaire oefening. een Ter voorkoming van onjuiste be richten deelt de directie der Nederland sche Ford Automobiel Fabriek te Am sterdam mede, dat in ernstige overwe ging genomen wordt de produktie van automobielen in de naaste toekomst te verminderen. Deze maatregel zal moeten worden ge nomen als gevolg van het feit dat de vraag naar automobielen in het alge meen in belangrijke mate is afgenomen. Echter wordt verwacht, dat deze om standigheid slechts van tijdelijke aard tal zijn. Naar wij vernemen zal de verbinding tussen Mhrken en het vasteland in de derde week van oktober een feit zijn, Het ligt in de bedoeling aan deze ge beurtenis, die een einde maakt aan het isolement van het laatste Zuiderzee- eiland, een feestelijk accent te verlenen, De P.T.T. heeft in 1956 met verlies gewerkt. Het nadelig saldo bedraagt 3,3 miljoen gulden. In 1955 werd daar entegen een winst gemaakt van 3,2 mil joen. Bij de postdienst bedroeg het verlies- saldo 19,5 miljoen tegen 13,8 miljoen in 1955. Ook bij de draadomroep werd een verlies geboekt, nl. 5 miljoen tegen 5,8 miljoen in het jaar 1955. Winsten wer den evenwel behaald bij de telegraaf dienst (2,6 miljoen gulden tegen 3 mil joen in 1955), de telefoondienst (12,8 miljoen tegen 16,3 miljoen in 1955) en de postcheque- en girodienst (5,8 mil joen tegen 3,5 miljoen in 1955). In de strijd om de hoofdprijs van het vraag- en antwowdspel „Weet je veel?" van deK.R.' staat op dit moment de neer van den Berg uit Helmond aan de kop. Hij wist negen vragen goed te beantwoorden over „het atoom", wat opvallend is, want de heer Van den Berg is houthandelaar. Hoewel de andere kandidaten het niet zo ver brachten bleek wel dat zij zich grondig hadden voorbe reid, in de drie weken die hen daarvoor gegeven worden. Op vallend is de medewerking die zij bij hun „studie" ondervin den. De kandidaat die de ge schiedenis van het Concertge bouw moest bestuderen, werd door de secretaris van het be stuur drie uur in het gebouw rondgeleid. Ir. V. van Gogh leidde de kandidate die over zijn oom Vincent zou worden ondervraagd urenlang langs de schilderijen. Maar het meeste beleefde degene die over het reddingwezen zou worden on dervraagd. De N.Z.H. Redding Mij bood hem gelegenheid alles wat hiermede te maken heeft te bezichtigen en zelfs voer de Neeltje Jacoba uit om op zee een demonstratie te geven. „Weet je veel" is echt een wedstrijd in het studeren. Het aangewezen onderwerp behoort m geen geval tot de hobbies van de ondervraagde. Een stu- dmverzekering van zesduizend waard1 'S Wel wat insPannmg Bij de ononderbroken pro gramma s. bijvoorbeeld van de commerciële TV in Enge land, vult men kleine pauzes wel op met aankondigingen van andere uitzendingen met korte gelezen nieuwsuitzendin gen en dergelijke. Het lastige is dat men daarvoor behalve een spreker ook een studio, cameramensen en andere tech nici nodig heeft. Men heeft er in Engeland nu dit op gevon den, dat de spreker in een mi- niatuurstudiootje wordt gezet, terwijl de apparatuur vanuit andere ruimten wordt gere geld. Men maakt gebruik van kleine camera's zoals die ook voor industriële doeleinden ge bezigd worden. De regisseur in de centrale controlekamer in een ander deel van het ge- Een T.V.-studio zonder cameraman. bouw, schakelt camera's, ge luid en licht in op het moment dat de spreker z(jn taak moet aanvangen. Uit die controleka mer kan hfl de camera's be dienen, hij kan een totaalbeeld afwisselen met een close up, hij kan de ene camera in-, de andere uitschakelen. Men is er vooral trots op dat alles in eigen beheer is gemaakt uit losse onderdelen van oude ap paraten. Het geheel heeft maar 400,- gekost. In Engeland gaat zondag de wintertijd in, vannacht worden daar de klokken een uur terug gezet. Luisteraars naar vaste uitzendingen dienen dus wel te bedenken, dat die vaste rubrie ken nu een uur later te horen zijn. Het lange nieuws van de Home Service van 21 uur, is dus nu om 22 uur en het laat ste nieuws van het Light Pro- gramme van vijf voor midder nacht voortaan om 55 na mid dernacht te horen. Uiteraard zijn de tijden die in onze krant en in de radiobladen staan, juist. Sedert enige dagen heeft de B.B.C. een Network Three, dat van 19 uur 15 tot 20 uur 45 is te beluisteren over de golf lengten van de F.M.van alle zenders en van het Third Pro gramme. Het is nog te vroeg om er een oordeel over te vel len, maar een merkwaardig programma is het wel. Het ls ingesteld op luisteraars met speciale interesses, maar net veld dat bestreken wordt is veel wijder dan van het Ihird Programme. Aan een zeer groot aantal onderwerpen zal op een vaste tijd aandacht wor den geschonken. Een liefheb ber van golf zal er op kunnen rekenen dat op een bepaald uur van een bepaalde dag iede re maand aandacht aan zijn sport zal worden geschonken. Het is vrijwel helemaal ge sproken woord en veel luisteraars uit Nederland zal men wel niet trekken. Toch willen wij wel de aandacht ves tigen op de Spaanse en de Franse les. De Spaanse les is maandagavonds 20.30 uur en bestaat uit twee delen. In het eerste wordt door de Spaanse leraar in de studio met twee leerlingen gewerkt, het tweede deel speelt in Spanje zelf. De Franse les, donderdags op de zelfde tijd, bestaat uit een fo rum van Fransen die vragen van Engelsen over Frankrijk behandelen. De voorzitter zal van de antwoorden een verta ling geven en de moeilijke woorden en andere zaken toe lichten. De heer J. R. Toman, direc teur van de Eerste Ned. Hon denschool, heeft enige „radio honden" opgeleid. Zij zijn voor al bestemd voor reddingspogin gen m de bergen, maar zullen ook politie en douane diensten kunnen bewijzen. De grootste moeilijkheid met honden bij reddingspogingen is altijd, dat de dieren te veel door hun ba zen geremd worden. Zij zijn n.l veel vlugger, moeten zich in houden, teruggeroepen worden, terwyl zo bovendien door de lucht van de nabijzijnde eige naars van hun reukspoor afge- 'eid worden. Dit alles vermoeit de dieren zeer, waardoor hun aandacht verslapt, tengevolge waarvan zij het spoor bijster raken of de hele opsporing op geven. By het nieuwe systeem iaat men de hond op eigen ge legenheid regelrecht naar zijn doel gaan. De hond is uitgerust met een zend- en ontvangstin stallatie en blaft wanneer hp iets gevonden heeft. Een spe ciale opleiding heeft tot gevolg dat het dier aangeeft wat het gevonden heeft, n.l. of dat be- langryk of minder, groot of klein is. Is het groot dan in strueert de baas dat het dier moet blDven wachten. Met een speciaal meetinstrument kan uitgemaaakt worden waar het dier zich bevindt. De heer To man gaat in de komende win ter naar Zwitserland om daar, een cursus voor instructeurs en honden te geven. Men kent in ons land de TV- toestellen die uitgerust zyn met een muntmeter, waarmee men het toestel betaalt. Is de be taalde zendtijd om dan schakelt het toestel uit en moet men op nieuw betalen. In Amerika kent men munt-TV waardoor men bepaalde programma's kan zien. Deze programma's worden uitgezonden op banden die met normale toestellen niet te ontvangen zijn. Het muntm^ ter-toestel is uitgerust met al lerlei versterkers waardoor ontvangst wel gewaarborgd is, maar betaald moet worden. De toestellen bestonden reeds iang, maar de autoriteiten in Was hington wilden geen toestem ming geven. Die is nu wel af gekomen, doch slechts voor de tijd van drie jaar. Er is in Amerika n.l. wel het een en ander aan de gang op TV-gebied. De zenders ver dringen elkaar langzamerhand uit de aether, er is een soort zwarte handel in golflengten, er is kleuren-TV die er niet in wil. En nu is er ook draad-TV. In Bartlesville, Oklahoma, kan men voor 9 dollar 50 per maand een draadaansluiting op zyn gewone TV-toestel krij gen, waarmee men steeds de nieuwste films kan zien. De Video Independent Theaters in Bartlesville bezit alle biosco pen van de stad. Daarom durft men het aan de mensen de bioscoop thuis te brengen. Men redeneert dat men wel diege nen als TV-klant zal krpgen die nooit naar de bioscoop kan of wil gaan. Een bijzonderheid is wel dat men ook de nieuwste films zal gaan draaien. De programma's zullen elf uur per dag te zien zDn. Het expe riment is zeker interessant, want de firma Video begint aan een kostbare geschiedenis. Zoals men van mededelingen van de P.T.T. reeds weet is het mogeiyk via de draadom roep TV te distribueren. Spe ciale kabels heeft men dus niet nodig. Waarschpniyk zal men in Bartlesville dus wel gebruik maken van het net van de plaatseiyke telefoondienst. (De moeiiykheid voor draad-TV in Nederland is dat de P.T.T. er toch een toestel bij zou moeten leveren. De consequenties daarvan durft men vooralsnog niet aan. En terecht!) In het N.C.R.V.-programma van 28 oktober wordt een klankbeeld uitgezonden dat het karakter van luisterspel draagt, waarin een zo nauw keurig mogeiyke reconstructie wordt gegeven van de Hon gaarse opstand van 28 oktober tot 4 november van het vorig jaar. De uitzending werd sa mengesteld door Joop Simons die aan de hand van authen tieke, op de band opgenomen radio-uitzendingen van tien Hongaarse radiostations, de dagen van de revolutie als het ware van uur tot uur gevolgd heeft. Acteurs van de luister spelkern zullen de rollen van omroepers, leiders van de op stand enz. vervullen. (NADRUK VERBODEN) De heer Toman met een „radiohond". Mrg. W. Mutsaerts, bisschop van 's Her togenbosch, zal morgen, zondag 6 okto ber in de kerk van Brakkenstein-Nü- megen de H. Priesterwijding toedienen aan de fraters J. Koopman, H. v.d. Lood, J. v.d. Louw en M. v.d. Kant van de Paters van het Allerheiligst Sacrament. Z.H. Exc. mgr. J. P. Huibers, bis schop van Haarlem, zal dinsdag 8 en woensdag 9 oktober geen audiëntie ver lenen. Ter gelegenheid van het 100-jarig bestaan van de Vereniging voor Pedago giek zal op 16 en 17 mei te Leiden een nationaal pedagogisch congres worden georganiseerd. Een aantal hoogleraren, onder wie prof. dr. Ph. J. Idenburgh, prof. mr. M. J. Langeveld, prof. dr. J. Waterink en pater prof. dr. N. Perqum S. J., zal inleidingen houden over de toekomstige pedagogische situatie.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 7