Tienduizend docenten al naar Westen uitgeweken Nieuw element in de opvoeding: de haat Leerkrachten worden zelf opnieuw geschoold Twee jaar geëist tegen majoor wegens het aannemen van giften Radio en TV" Verdachte„Ik heb mijn eed als officier niet gebroken Een weekeind lichte kost MAANDAG 7 OKTOBER 1957 PAGINA 11 SCHOOL EN JEUGD IN OOST-DUITSLAND (Bijzondere correspondentie) Hoewel in materieel opzicht de positie van de onderwijskrachten in de Duitse Democra tische Republiek er op vooruit gegaan is, hebben in de jaren 1952 tot en met 1956 rond 10.000 onderwijzers en leraren de vlucht genomen uit Oost-Duitsland. Het is duidelijk: de bona fide docenten komen voor ernstige gewetensconflicten te staan, wanneer zij moeten voldoen aan de eisen, die het regime aan hen stelt. Bij die eisen geldt volgens een officiële bepaling als punt één, dat de leerkrachten als functionarissen van de arbei ders- en boerenmacht een hoog „democratisch" staatsbewustzijn moeten ontwikkelen. Bleef het slechts bij dergelijke officiële uitspraken, dan zouden de mensen van het onderwijs zich er nog wel uit kunnen redden. Men kan zich voorstellen, dat de man of vrouw voor de klas, zelfs bij de in ons vorig artikel beschreven dwaasheden en on waarheden van de leerboekjes, toch nog wel hun eigen ideeën op de jeugd kunnen overbrengen. De leerstof moge dan doordrongen zijn van het „Diamat", het dialectisch materialisme, maar men kan bepaalde punten duidelijk laten uitkomen, andere wat naar achteren schuiven enz. Dit wordt dan ook door vele onderwijzers en leraren dage lijks geprobeerd. Het laten doorwerken van de goede opvattingen is op de duur echter te riskant, omdat de communistische machtshebbers niet alleen de leerstof, doch het gehele schoolwezen met allerlei maatregelen hebben ingekapseld. Alle docenten hebben nieuwe cursussen moeten volgen. Wie zich daarvan distancieerde moest ontslagen worden; gewezen leerkrachten vinden allerlei belemmeringen op hun weg als zij proberen over te stappen in een andere baan. Het nieuwe leraarsexamen moet op de allereerste plaats uit wijzen of de kandidaat in en buiten de school de strijd voor de Duitse eenheid, voor de „vrede" en voor de vriendschap der vredelievende krachten onder leiding van de Sovjet-Unie ondersteunt. Punt twee klinkt na het vorenstaande nogal over bodig, doch het wordt toch nog maar eens duidelijk gezegd: de kandidaat moet blijk geven een over tuigd vriend van de Sovjet-Unie te zijn. Punt drie van de eisen vraagt een pak van vrijwel hetzelfde laken en punt vier luidt, dat de kandidaat over een gedegen kennis van het marxisme en leninisme moet beschikken alsmede over kennis van de Sovjet-pedagogie (belichaamd in de theorieën Jessipow-Gontscharow)zijnde de vooruitstrevend ste pedagogie van de hele wereld. Wie bij het laatste onderdeel een onvoldoende haalt, zakt voor het hele examen. Van de andere kant heeft men tot meerdere eer en glorie van het communistische onderwijs een soort heldendom in het leven geroepen: wie zijn leerlin gen tot goede communisten weet op te voeden, kan de eretitel krijgen van „Verdienstelijke volks docent". Voorwaarde voor het verkrijgen van deze titel is, dat men zich minstens een keer als „aktivist" onderscheiden heeft ofwel de verplich tingen, die men op zich genomen heeft, op voor beeldige wijze weet te volbrengen. - Preventieve taak van het M.O.B. Europese Federalisten Prof. dr. H. Brugmans erelid Zangersverbond Plannen voor 21ste lustrum Golf van stakingen over Argentinië Na arrestaties van vakbondsleiders Jacob Hendrik Pierneef overleden MARKTBERICHTEN Vanavond V veel ,fi+ haalt natuurlijk nog met zo- wordth tIïlaar ook in de school zelf liik PBTviV? de leerkrachten zeer moei- documen®kt_ Het leerplan is een staats plan wordenlfwykingen van het leer- Voorts kri.j^halve ernstig genomen een DedaerSi e docent te maken met wijs controleeihe„raad' die..het °n^" een netelig punt H'ermee zyn we aan is duidelijk dm- gekomen. Immers, het na fide leerkraVm" gezelschap van bo- ouders nog wel f! tezamen met dito gen kan bewandel tüd lang eigen w®" sche raad triden e*ï?; In de Pedagogl- Uit de corr,-m,vf ^ter functionarissen jeugdbewS SÜSChe Part« e" uit de niet kan r.™ naar v°ren, die men sJftuut van^le^ó, JerdeJ er het praktijk uitwifst metrwe1nL: gevtarliik omdat het bijzond-er moeilijk is te voor komen. dat ook in deze raden de com munisten de eerste viool spelen. De kern van de kwestie is, dat weliswaar de grote meerderheid van ouders en onderwijzers niet van het nieuwe sys teem gediend is, doch dat de kleine minderheid, die er wel van gediend is de sleutelposities bezet. Vooral de Pio nferleiders" van de communistische jeugdbeweging, die gelijke rechten en verplichtingen hebben a's^e 'eerkrach- tpn rypfenen m de scholen een oeaen keUik? invloed uit. Tenslotte wordt uiteraard de verzetsgeest van het per soneel aan een school verz^a^'„Za£e neer er ook maar een communistische onderwijzer in de rij binnentreedt. Dat men desondanks nog op tal van wijzen de communistische activiteiten poogt af te remmen kan blijken uit de geschiedenis met het schoolreglement, dat medio 1954 werd ingevoerd. Dit reglement is niet zo maar een sa menvatting van zekere ordevoorschrif- ten, doch zoals iedere activiteit van communistische zijde een welbewust opgezet onderdeel van het gehele sys teem. In een publicatie van het peda gogisch instituut te Dresden is letter lijk gezegd, dat „es sich bei den Schülerregeln nicht um eine ge- normte Hausordnung handelt, sondern dasz die Schülerregeln die Forderun- gen an die Schüler sind, die sich aus dem allgemeinen Erziehungs- und Bil- dungsziel der deutschen demokrati- schen Schule ergeben". Uit meer dan een publicatie in de communistische onderwijspers is in de afgelopen ja ren echter gebleken, dat er aan de handhaving van het schoolreglement op menige school nogal wat haper de. De Duitser is ook in de school niet wars van een flinke discipline, maar men vindt het toch wel wat al te gortig worden als men voor gehouden krijgt, dat een schoolregle ment niet deugt wanneer het alleen maar aangeeft, dat de leerlingen di rect naar het sportterrein dienen te gaan, doch dat in plaats daarvan moet worden aangegeven: om 10.40 u. gaan de leerlingen naar de gar derobe, om 10.45 u. marcheren zij in de rij naar het sportveld en om 10.50 U. begint de sportles. Het gaat hier welbeschouwd maar om een kleinig heid, doch de moeilijkheden, die zich met de schoolreglementen hebben voorgedaan, zijn tekenend voor de sfeer: in de onmogelijkheid verke rend tegen de communistische beïn vloeding in haar geheel stelling te hemen, pogen de leerkrachten zich °P detailpunten staande te houden. Het behoeft geen betoog, dat de ouders met het bedorven onderwijs ook heel wat te stellen hebben. De strijd gaat In Oost-Duitsland om de jeugd en die strijd speelt zich voor een belang rijk deel af in de gezinnen. Hierbü dient in het oog te worden gehouden, dat de ouders van de schoolgaande jeugd voor een belangrijk deel zelf zijn opgegroeid onder het nationaal-socialis- me, dat hun ongetwijfeld een hevige af keer van het communisme heeft bijge bracht, doch hun geen positieve waar den heeft meegegeven. Een ander punt is, dat gesteld al, dat ouders de com munistische school tegenspel kunnen en durven bieden, het dan nog voor hen vrijwel geen doen is hun kinderen dp waarheid bij te brengen: men komt een voudig op een avond tijd te kort om alles recht te zetten wat de school over dag verkeerd geleerd heeft: men weet trouwens niet eens wat er allemaal aan vergif wordt ingespoten. Dat de ouders inmiddels naar vermogen tegenspel le veren staat buiten twijfel alleen al door de vele uitlatingen van communistische zyde, welke spreken over de tegenwer king van de ouders, over de noodzaak hun „das notwendige Grundwissen über schulpolitischen und Erziehungsfragen" bij te brengen enz. Vele ouders heb ben zich niet minder dan heldhaftig gedragen in hun trouw aan de kerkge nootschappen bij het afwijzen van de communistische „Jugendweihe". Het grote probleem is en blijft echter, dat men te weinig uitzicht heeft op een ver mindering van de druk. Men kan van daag hier „neen" zeggen en morgen daar, maar men kan daarmee niet jaar in jaar uit voortgaan. Een veelzeggend verhaal is de geschiedenis, die eens werd opgedist in een verslag be treffende de „Oberschul-e" in Malchin- Mecklenburg. Het verslag maakte mel ding van een directrice, die constateer de, dat een zekere leerling uit z'n doen was. De oorzaak hiervan naspeu rend kwam deze communistische ijver aarster tot de bevinding, dat d-e jongen zeer ontvankelijk was voor hetgeen school en jeugdbeweging hem bijbrach ten, doch dat hij daarvoor thuis geen begrip vond. Hij wist met dit geeste lijke conflict geen weg meer. De direc trice bezocht de ouders en wist hen er van te overtuigen, dat de jongen de mogelijkheid van een „ongestoorde" ontwikkeling geboden moest worden. De knaap kwam „met toestemming van de ouders" op een internaat, waar hü „ein klares Weltbild gewann". Commentaar overbodig. Hiermee zijn we gekomen aan het laatste en belangrijkste punt: hoe ver werkt de jeugd zelf het grondige be derf, waaraan zy is blootgesteld? Het zojuist geschetste geval is zeker niet zonder meer representatief. Er zijn kinderen en jongeren, die verrassend goed staande blijven. Een zeer sterk voorbeeld is wel het geval van de hoogste klasse van een Oberschule in Storkow-Mark Brandenburg, welke klas het vorig jaar Kerstmis vrijwel in haar geheel uitweek naar West-Berlijn. Deze iornre mensen hadden na het Russische optreden in Budapest in de school vyi minuten stilte in acht genomen en wa ren deswege wekenlang door allerlei autoriteiten, onder wie zelfs minister Lange, verhoord. Daarnaast valt ech ter niét te ontkennen, dat de nu al zo veel jaren durende communistische be ïnvloeding helaas ook zeer kwalijke re sultaten boekt. Een kind kan wel goed reageren als het een opstel moet ma- ken over het gemeen gekozen onder werp „Waarover mijn ouders s avonds praten" en het kan ook een meester worden in het huichelen, maar het is voor de jeugdigen onmogelijk alle on waarheden, die ze voorgeschoteld kjy- gen, als zodanig te onderkennen. Men ziet dan ook, dat kinderen van onge veer tien tot veertien jaar toch wel sterk communistisch denken en hande len. Gelukkig treedt met de puberteit doorgaans een critischer instelling te genover het regime en zijn methodes in, maar dit neemt niet weg, s'.at er in de jeugd heel wat bedorven wordt, wat zich slechts uiterst moeizaam (en wan neer?) zal laten herstellen. Men kan niet verwachten, dat het helemaal zon der invloed blijft wanneer een kind op de kleuterschool al vertrouwd is ge maakt met de leuze „Wir fordern Euer Ja gegen die Remilitairisierung" en wanneer men „Jonge Pioniers" (kin deren beneden de veertien) laat „zwe ren". dat ze al hun krachten zullen in zetten voor de z.g. vredesstrijd. De jeugd wordt veel te vroeg oud ge maakt; het communisme Iaat haar zelfs in haar spel niet met rust, ge tuige bijvoorbeeld het vervangen van „Rover en R.eiziger" door „Uitbuiter e" Arbeider".in deze opzet past ook, dat men in het systeem opgevoede jongeren over het paard tilt; zij behoe ven niet meer van de oudere, burger lijke generatie te (eren, want zij weten het immers veel beter. Het trieste is, dat deze jongeren zuiver zakelijk bezien helemaal niet zoveel weten. Zij leerden op de la gere school al briefjes schrijven, waarin zy aan andere kinderen moes ten vertellen, dat ze hun prestaties zouden opvoeren, maar intussen is de ganse schooltijd door enorm veel tijd verknoeid aan allerlei politieke scholing. Voeg daarbij, dat de beste docenten veelal uit de school verdwe nen zijn en dat men het personeels tekort onder meer heeft trachten te bestrijden door „Produktionsarbei- ter" na een tweejarige opleiding voor de klas te zetten. Voeg daarbij een menigmaal nerveuze stemming in de school en de overwaardering van het technische element in het onderwijs. En voeg daarbij ook nog, President Pieck van Oost-Duitsland. dat bij de toelating tot het voortgezet onderwijs kinderen van arbeiders en boeren de voorrang genieten en dat bij diverse examens politieke facto ren dominerenDit alles komt het onderwijs bppaald niet ten goede. Het is veelzeggend, dat bij het oor deel over een examencandidaat mee telt het rapport, dat over betrokkene is uitgebracht van de zijde der „Freie Deutsche Jugend". Het is ontstellend wanneer men ziet hoe de examen opgaven zelf politiek bedorven zyn en het is ronduit verbijsterend wan neer we onder de voorwaarden voor toekenning van de z.g. Lessing-me- daille een ereteken voor de beste scholieren lezen, dat „die schrift- lichen Arbeiten müssen zeigen. dass die Schüler fahig sind ein Thema selbstandig, umfassend und partei- lich im Sinne des gesellschaftlichen Fortschritts ohne objektivistische Einstellungen zu behandeln." Dit is de harde realiteit van dit ogen blik in Oost-Duitsland: dat ouders, die hun kinderen geestelijke tegenstand meegeven, het moeten aanzien, dat d'ie kinderen, hoe begaafd ook, omdat ze te weinig communistisch zyn, voor examens stralen en daarmee hun toe komst verknoeien, terwijl andere, dom mere, maar beter by de party passen de kinderen verder kunnen studeren en aldus vooruit komen. Behalve een stuk individueel leed betekent dit tevens een uit algemeen maatschappelijk oog punt zeer bedenkelijke ontwikkeling. Het communistische opvoedingssys teem is bezig Oost-Duitsland in zyn in tellect aan te tasten. Nog altijd wordt er veel geestelijk verzet gepleegd, maar de geestelijke nood van ouders, opvoeders en kinderen is groot. Het gaat bij deze aantasting mede om een ondermijnen van de christe- lijk-humanistische denkwereld, van een stuk westelijke beschaving. Niets illus treert dit duidelijker dan dat nieuwe element, dat in de opvoeding is bin nengedrongen, het element van de haat. De minister van Volksontwikke ling heeft het zelf verdedigd: „Onze jeugd moet vervuld zijn van haat te gen de vijanden van ons opbouwwerk voor de vrede. Er zijn onderwijsmen sen, die nog vreemd staan tegenover de gedachte, dat men de jeugd moet opvoeden tot haten. Zij dienen echter in te zien, dat de haat de keerzijde van de medaille der liefde is. Onze haat richt zich tegen de krachten der reac tie en de krachten van de oorlog, te gen de imperialisten en hun helpers." Vandaar dus in het Oostduitse jeugd tijdschrift „Die Schulpost" een versje, waarin Lenins haat bezongen wordt: „Lernt von Lenin! Er konnte hassen." En vandaar voor het achtste leerjaar dit couplet uit een gedicht vol bruut heid van Erich Weinert: „Den Raubern an den Hals gesprungen, und Tod der Mörderdiktatur! Es kampft die stolze Front der Jungen für ihre eigne Freiheit nur." Het „Centrum katholieke medisch op voedkundige bureaus" zal zijn jaarlijkse studiedagen voor aan „M.O.B.'s" ver bonden medewerkers houden op 22 en 23 november a.s. in het conferentiecen trum Drakenburgh te Baarn. Voor deze studiedagen werd als thema gekozen: „De preventieve taak van het M.O.B." Over dit thema zullen inleidingen wor den gehouden door C. J. B. J. Trimbos en drs. W. J. Berger. Prof. dr. F. J. J. Buytendijk zal spreken over lichame lijke opvoeding, als factor in de gees telijke gezondheidszorg": prof. dr. H. Fortmann zal een beschouwing houden over de wil. (Van onze Haagse redactie) De krijgsraad te velde west heeft zaterdag het proces tegen de majoor van de koninklijke landmacht, die er van wordt verdacht voor een bedrag van 22.500 aan giften te hebben aan genomen van enige agenten van En gelse firma's voortgezet. Bijna vijf uur duurde de behandeling. De majoor ont kende heftig en beslist zich aan de ieniastegelegde feiten te hebben schul dig gemaakt. De auditeur-militair eis te evenwel een gevangenisstraf van twee jaar met aftrek en ontslag uit de dienst zonder dntzetting uit de be voegdheid by de gewapende macht te dienen. „Ik ben ervan overtuigd dat deze man onschuldig is", zo zei de raadsman, mr. W. J. van Es na een urenlang pleidooi. Hy achtte het be wijs niet geleverd. De majoor zei in zijn laatste woord: „Mijn eed als of ficier is mij heilig. Ik heb deze niet gebroken. In zijn functie van officier-toege voegd aan het hoofd van de sectie aankoop buitenland van de Afdeling commerciële zaken van het directoraat materieel landmacht was de majoor regelmatig op dienstreis naar het buitenland. Hij was onder meer vaak in Londen, Parijs en Heidelberg. „Ik heb dit beslist niet gedaan", zo zei de vijfenveertig-jarige majoor toen de pre sident hem vroeg of hij bleef ontkennen. De raadsman kwam hierna met een getuige. Deze was in dienst by de Ne derlandse firma van de heer D., een der agenten van wie de beklaagde gif ten zou hebben aangenomen. Deze ge tuige, een eenenvijftig-jarige kantoor bediende, deelde mede, dat hij drie of vier maal een enveloppe met 500 naar het huis van de majoor heeft gebracht. Dit deed hij in opdracht van de heer D. Hy zei de enveloppen aan een vrouw, kennelijk de vrouw des huizes, te hebben gegeven. De raadsman deel de mede, dat de officier-commissaris de kantoorbediende een foto van de echtgenote van de majoor had laten zien. De kantoorbediende herkende de vrouw niet. De raadsman had de man geconfronteerd met de echtgenote van de majoor en een kinderjuffrouw. Ter zitting van de krijgsraad zei de kan toorbediende een betrouwbare ge tuige volgens de president zowel als de verdediger beide vrouwen nooit eer der in zijn leven te hebben gezien. Deze verklaring werd opgenomen in een pro ces-verbaal. Aan wie de man dan de enveloppen met geld heeft afgegeven, werd niet duidelijk. De auditeur-militair zei in zyn requi sitoir van mening te zyn, dat de ge tuigen v. B. en D., de handels-agenten van wie de majoor giften zou hebben aangenomen, de waarheid hebben ge sproken. Volgens de auditeur-militair had de getuige D. de majoor eerst zo maar geld gegeven en later een derde deel van zijn commissie. De be talingen gingen van hand tot hand. Twee personeelsleden van D. hadden de majoor enkele malen geld gebracht. De getuige v. B. werkte als inkoper voor de minister van oorlog. Hij had een contract dat hem veertig pond per week opleverde en waarin een clausule, dat hii geen nevenwerkzaamheden mocht doen, ontbrak. Hij werkte samen met D. in een „lege" n.v. in Enge land Bovendien fungeerde hy als agent voor verscheidene Engelse fir ma's en kreeg daarvoor tien procent provisie. Een vierde hiervan zou hi1 de majoor hebben gegeven. De auditeur-militair ging diep in op een transactie met bepaalde on derdelen. De majoor had de voorberei dingen voor deze transactie getroffen. Èr was verzocht om vier offertes. Er kwamen er twee uit Engeland binnen. Dit zou de majoor niet aan zijn chef hebben gemeld. De auditeur militair beschuldigde de majoor er van feiten aan zijn chef te hebben ver zwegen. Hierdoor zou v. B., als agent van de firma die de order kreeg, heb ben geprofiteerd. De auditeur achtte het bewijs gele verd Hij vroeg de krijgsraad de be klaagde schuldig te verklaren aan de beide tenlastegelegde feiten; als amb tenaar giften aannemen en als mili tair opzettelijk nalaten een dienstvoor schrift op te volgen. Volgens de ten lastelegging zou de majoor 7.500 heb ben aangenomen van v. B. en J 15.000 van D. De raadsman, mr. W. J. van Es, wees op onregelmatigheden in het on derzoek door de marechaussee. De met. het onderzoek belaste hoofdofficier zou volgens hem niet correct hebben ge handeld. Als leidraad voor het dos sier en als richtlijn voor het proces verbaal was een anonieme brief ge bruikt. Deze brief was de aanleiding tot het onderzoek. „Wc zijn niet kin derlijk, maar kinds als we die brief geloven," aldus mr. van Es. „Een van de getuigen liegt, of alle bei doen dat," zo zei de raadsman. .Dat blijkt wanneer men de getuigen verklaringen met elkaar vergelijkt", D. en Van B. beschuldigen elkaar. De ge tuige J. S., de getuige die maandag is opgedoken en die woensdag en don derdag door de officier-commissaris werd gehoord, verklaarde dat hij het uitgesloten acht dat Van B. en D. aan wie dan ook giften kunnen hebben ge daan tot bedragen die worden genoemd in de tenlastelegging. Zij waren voort durend in geldnood. Beiden leenden geld. De majoor leefde normaal, zelfs be scheiden, aldus de verdediger. Hij ver kocht in de periode, waarin hij de gif ten zou hebben aangenomen, een huis. „Dat is nogal vreemd als hy zo een groot bedrag aan steekpenningen zou hebben gekregen". Mr. v. Es kwam tot de conclusie dat niet wettig noch overtuigend was bewe zen dat de majoor giften zou hebben aangenomen. De majoor, in zijn laatste woord, wees het verwijt van de hand dat hij bepaalde inlichtingen niet aan - zijn chef had doorgegeven. Terwijl hij in Engeland was, kwam nog een brief binnen over een offerte voor onder delen. Zijn chef had nagelaten hem van de komst van deze brief te ver wittigen toen hij uit Engeland terug kwam. „Ik meen alles gedaan te heb ben, wat een goed officier behoort te doen", zo zei de beklaagde. Hij had aanvankelijk gemeend dat v. B., ais officieel inkoper van het minis terie van oorlog, volkomen betrouw baar was. Later merkte hy dat Van B. valse gegevens doorgaf, in totaal der tien maal. „Deze Van B. heeft het di rectoraat materieel landmacht, maar ook mij bedrogen." Nadat de majoor zijn verklaring van rond een uur had beëindigd, bepaalde de president de uitspraak op woens dag. Tijdens het buitengewone congres van de Beweging van Europese Federalisten, dat zaterdag in de Ridderzaal in Den Haag werd gehouden, werd prof. dr. H. Brugmans, voorzitter van de B.EF. en rector van het Europacollege te Brugge, benoemd tot erelid. Nadat de benoeming was geschied, overhandigde de algemeen voorzitter, mr. H. R. Nord (rechts), prof. Brugmans de voorzittershamer om het congres te sluiten. Prof. dr. H. Brugmans is zaterdag ter gelegenheid van het tienjarig be staan van de Beweging van Europese Federalisten benoemd tot erelid. De talrijke aanwezigen onder wie zich naast de eerste minister ook bevonden de voorzitter van de Eerste Kamer, de ministers van buitenlandse zaken, land bouw en justitie, de president van de Hoge Raad, alsmede vele leden van de Raad van State, van de beide Kamers en van het Haagse gemeentebestuur, hebben prof. Brugmans hartelijk toege juicht. Met vier mannenkoor-manifestaties op hoog niveau zal het Kon. Nederlands Zangersverbond in 1959 zijn 21ste lus trum gaan vieren. Dit werd meege deeld op de jaarvergadering van het verhond, die zaterdag in het restaurant van de veemarkt te Den Bosch werd gehouden. Het ligt in de bedoeling om zowel een centrale viering in vier steden in het westen als afzonderlijke regio nale vieringen door de gewesten van htverbond te doen organiseren. De centrale viering zal in de periode 8- 12 mei 1959 achtereenvolgens plaats hebben in Den Haag, Rotterdam, Haar lem n Amsterdam. Daar zullen groot- sche pse mannenkoor-concerten worden gegeven die door een der plaatselijke koren alsmede die uit de omgeving zullen meewerken. Het ligt in de be doeling van het verbondsbestuur om, evenals bij het eeuwfeest, aan Neder landse componisten opdrachten voor mannenkoor-composities te verstrek ken. Ter vergadering hebben zowel de voorzitter, de heer C. Honig uit Rotter dam als de heer H. Heydendaal na mens de muziekcommissie aandacht besteed aan de hedendaagse proble matiek van de manenzang. Vooral toevoer van Jonge krachten zal nodig zijn om het voortbestaan van de man nenkoren te verzekeren. In het hoofd- estuur werden gekozen de heer G. Hoitink uit Winterswijk namens het gewest Gelderland en K. Vermeeren uit Eindhoven namens het gewest Brabant- Zeeland. In de muziekcommissie werd de heer Jos Vranken herkozen. Heel veel kijkers, maar daarnaast ook handelaren in en fabrikanten van TV-toestellen, zullen wel bijzonder te vreden zijn over het afgelopen week einde. Het was allemaal lichte kost, die goed gepresenteerd werd bovendien: zaterdagavond een voortreffelijk jour naal met veel documentatie over de aardsatelliet, daarna een geslaagd ont spanningsprogramma, besloten met een ijsshow uit Parijs, en zondag paarden rennen uit Frankrijk en een zeer spec taculair circus uit Brussel. Wat kan men nog meer wensen? Enige opmerkingen blijven echter wel te maken. Zo begon het VARA- programma met een modeshow, ge geven door een gezelschap schoonheids koninginnen. Dat men daarbij met naam en toenaam reclame maakte, is n' t in de haak. Het vraag- en antwoordspel „Weet wel wat je waagt" werd in dezelfde zaal gespeeld, waar de modeshow ge- aden was. Wedstrijdleider Theo Eerdmans had veel last van het pu bliek, hij maakte enige malen een op- -rkin over rumoer en was geïrri- t erd. Tot tweemaal toe suggereerde hij een deelnemer een bepaalde inzet te doen en tweemaai ging het ver keerd. Voortaan Eerdmans dus maar in ->en rustiger omgeving, zodat hij even streng voor zichzelf kan zijn als hij voor zijn kandidaten is. De mede werking van een band deed overigens nogal potsierlijk aan, vooral omdat er 7.r opmerkelijk slecht werd gezongen. Direct een succes vonden wij „Pen sion Hommeles" van Annie Schmidt c der regie van Erik de Vries. Het heeft niets met de Familie Doorsnee maken, maar het zat vol met aller lei rare, penibele situaties die ieder doorsneemens kunnen overkomen. Ook de liedjes waren geslaagd. Veel bewon dering hebben wij voor Jeanne Ver- straete, die nogal onverwacht de rol van de pensionhoudster op zich moest nemen. Het werd een prima creatie. Pension Hommeles kan een zeer aan trekkelijke uitzending worden. De ijsrevue „Holliday on ice", die in het Palais des Sports in Parijs werd uitgezonden, bevatte verschillende fraai geschaatste balletten en dansso- li en een fantastische schaatser op stelten. Het optreden van de zeer mu zikale clowns was bijzonder knap. Van het circus Althoff viel vooral het op treden met zeer grote groepen dieren op. Het werken met 48 paarden was heel bijzonder. J. v. S. Serenade nr. 9. de Posthoornserenade, en de Symfonie nr. 41, de Jupitersym- fonie, van Mozart. (Draadomroep "lijn 3, 18-20 uur). Voor de VARA is vanavond weer voor de eerste maal het optreden van de Familie Doorsnee te beluisteren. (298 m - 20.05 uur). Voor het Franse Nat. Progr. wordt e<-.. uitvoering gegeven van Le Triomfe de Jeanne o.l.v. de componist Henri Tomasi. Dit lyrische werk werd ge schreven voor de feesten in Rouaan. (347 i i - 20.05 uur). Het grote orkest van radio Luxem burg geeft o.i.v. Henri Pensis een ope raconcert m.m.v. de sopraan Berthe Monmart. Uitgevoerd worden fragmen ten van Othello van Verdi, Louise van Carpentier en Coq d'Or van Rimsky Korsakoff. (1293 m - 21.15 uur). De arbeiders in de Argentijnse slacht huizen zullen vandaag voor onbepaal de tijd in staking gaan om te trachten de vrijlating af te dwingen van zeven van hun vakbondsleiders, die tot de 270 arb^idersleiders Lehoren, die door de Argentijnse politie in hechtenis zyn ge nomen. De bond van bankpersoneel zal vandaag een half uur staken uit pro test tegen de arrestaties. Reeds in sta king zyn arbeiders in de sigarettenin dustrie, het personeel van brouwerijen, metselaars en telegraaf- en telefoonbe ambten. De regering heeft overwogen het telegraafpersoneel op grond van de krijgswet voor hun werk op te roe pen, maar zij heeft tot dusver nog geen besluit hierover genomen. Van betrouwbare zijde te Buenos Ai res is vernomen, dat president Aram- buru de staat van beleg heeft afgekon digd, nadat hij door het leger voor een voldongen feit is geplaatst. Het leger heeft namelijk als voorzorgsmaatregel een aantal vakbondsleiders in hechtenis genomen in verband met berichten over een aanstaande golf van sabotage, op roer en staking. Daar deze maatregel in strijd was met de grondwet, zag de president zich genoodzaakt de staat van beleg af te kondigen om de arres taties te legaliseren, zo werd van ge noemde zijde vernomen. Volgens inlich tingen van het leger, zouden de ge welddaden zaterdag beginnen. Er is echter geen melding gemaakt van in cidenten. (Reuter) De Zuidafrikaanse landschapsschilder Jacob Hendrik Pierneef is in Pretoria op 71-jarige leeftijd gestorven. Pierneef, die op 13 augustus 1886 in Pretoria werd geboren, is wel „de vader van de moderne Zuidafrikaanse schilderkunst" genoemd. Na gedurende twee jaar tekenlessen aan de acade mie voor beeldende kunsten in Rotter dam te hebben gevolgd, werd Pierneef in Pretoria leerling van de Neder landse schilder Frans Oerder. Zijn werk is vooral beïnvloed door de primitieve rotsschilderkunst in Zuid- Afrika (de z.g. „Boesmankuns") en door het feit dat hij in 1924 een studie reis naar Europa maakte, waardoor hij enige tijd kon werken onder Willem van Konijnenburg. Pierneefs creatiefste periode ligt tus sen 1926 en de tweede wereldoorlog. KATOENNOTERING ROTTERDAM, 5 okt. U.S.A. strict middling 1-1/32 Inch staple f 2.80^4 (onv.J; Mexicaanse strict middling 1-1/32 inch f 2.78% (onv.) per kg. Pluimveemarkt 's-Hertogenbosch, 5 okt. Aangevoerd 28.350 stuks. Prijzen: wite kip pen f 1.70-1.75, gekleurde kippen f 1.65- 1.75, slachtkuikens f 1.85-1.95 per kg. lev. gew. Oude hanen f 2.75-4.25 per stuk, tam me konijnen f 4.50-9.per stuk. Veemarkt Utrecht, 5 okt. Aangevoerd 3271 dieren, De prijzen waren voor: Melk en kalikoeien f 1150 tot t 750, kal/vaarzen f 925 tot f 690, vare koeien f 825 tot f 600, pinken f 580 tot f 400, stieren f 675 tot 475, graskalv. 400 tot f 250, nucht. kaiv. 90 tot i 50, schapen f 110 tot 90, lam meren f 95 tot f 60, drachtige zeugen f 300 tot 190, lopers f 90 tot 50, Londense varkens 105 tot f 75, biggen f 43 tot 28, bokken of geiten f 40 tot f 10, vette koeien per kg. gesl. gew. 1ste kw. 2.90 tot f 3.05, 2de kw. f 2.65 tot f 2.85, 3de kw. f 2.50 tot f 2.70, vette kaiv. per. kg. lev. gew. 2.70 tot f 2.95 1ste kw., 2de kw. 2.50 tot f 2.70, 3de kw. f 2.20 tot 2.45, nucht. kaiv. per kg. lev. gew. 1ste kw. f 1.85, 3de kw. f 1.55, zware varkens per kg. lev. gew. lste kw. f 1.45, 3de kw. 1.52, slachtzeugen lste kw. f 1.35 tot f 1.45 per kg. lev. gew. 2de kw. f 1.45 tot f 1.53, zouters per Kg. lev. gew. f 1.58 tot f 1.50 lste kw., 1.50 3de kw. MAÏSTERMIJNMARKT ROTTERDAM, okt. Alle noteringen onveranderd. GRAANMARKT AMSTERDAM, 5 okt. Granen. Gedurende de afgelopen week be stond er wat meer belangstelling voor bui tenlandse granen en was de markt over de gehele linie goed prijshoudend. Plata- maïs werd door de late hand tamelijk ho ger geoffreerd. Disponibel Rotterdam werd gelaten voor f 28.10, terwijl en kele stomende partijen verhandeld wer den tegen f 27.70. Op aflading kon men kopen voor f 28. Amerikaanse No. 2 maïs disponibel en aflading oktober werd aan geboden voor f 25, aflading november voor f 25.05 en december voor f 25.20. Milo- corn had een rustige markt. Stomend werd geoffreerd voor f 22, aflading okt. no teerde f 22.55, nov. f 22.65 en dec. f 22.75. Russische gerst afgeladen on Amsterdam werd aangeboden voor f 26.25. Voor Ame rikaanse no. 3 gerst werd op okt. af scheep f 25.80 gevraagd en op aflading dec. f 25.90. Haver trok tamelijk weinig belangstelling. No. 3 witte Amerikaanse 36 pounds haver kon men kopen op af lading okt./nov. en nov./dec. voor f 24.25, terwijl No. 3 Amerikaanse 35 pounds haver op dezelfde posities f 24.20 noteerde. In Platarogge ging iets om. Voor stomende partijtjes werd f 21.40 betaald, terwijl disponibel f 21.60 noteerde. Inlandse ge punte 55/56 kg haver werd per directe le vering aangeboden voor f 25, terwijl in landse rogge per directe levering aan de markt was voor f 19.85. Inlandse zomer- gerst noteerde al naar kwaliteit van f 25.50 tot f 26.50, directe levering. Fijne zaden. De vraag naar karwijzaad bleef matig en hoewel het aanbod niet groot was, liepen de prijzen toch ca f 2 terug. Blauwmaanzaad met kalme han del, waardoor de prijzen ca f 7 daalden, ondanks het feit, dat de export over sep tember alleszins bevredigend te noemen is. Geel mosterdzaad met stille handel en vrijwel onveranderde prijzen. Kopers zo wel als verkopers van kanariezaad hielden zich terughoudend, waardoor de prijzen onveranderd bleven. Peulvruchten. Groene erwten liepen ca L j>In pr^s terug, terwijl de handel in hoofdzaak beperkt bleef tot afdoeningen °P monster. Schokkererwten werden enige guldens lager geoffreerd, doch de kooplust bleef beperkt. Van bruine bonen op mon ster werden enkele partijen tegen iets betere prijs verkocht. De beste kwalitei ten capucijners werden tegen enige gul dens hogere prijs afgedaan. Het grammofoonplatenprogramma van de draadomroep brengt o.m. de DINSDAG HILVERSUM I, 402 m. KRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.45 Morgengebed en liturg, kal. 8.00 Nws. en weerber. 8.15 Gram. 8.50 V. d. vrouw. 9.35 Waterst. 9 40 Gram. 9.45 Caus. 10.15 Gram. 10.50 Gram. 11.00 V. d. vrouw. 11.50 Caus. 12.00 Mid dagklok-noodklok. 12.03 Gram. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Gram. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nws. en kath. nws. 13.20 Gram. 13.25 Amus. muz. 14.30 V. d. vrouwen v. h. platteland. 14.40 Gevar. progr. 16.00 V. d. zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.40 Beursber. 17.45 Regeringsuitz. 18.00 Lichte muz. 18.20 Sportpraatje. 18.30 R.V.U.: Caus. 19.00 Nws. 19.10 Commen taar op het nieuws. 19.15 Gram. 20.20 Katechismus. 20.30 Act. 20.45 De gewone man. 20.50 Hoorsp. 22.00 Omr. ork. 22.35 Caus. 22.45 Avondgebed en liturg, kal 23.00 Nws. en weerber. 23.15-24.00 Gram. HILVERSUM II, 298 m. AVRO: 7 00 Nws. 7.10 Gymn. 7.20 Gram. VPRO: 750 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.00 Gymn. v. d. huisvr. 9.10 V. d huisvr 9.15 Gram. 10.00 Gram. 11.00 Metropole- ork. en koor. 12.00 Orgel en zang. 12 30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Theaterork en solist. 13.00 Nws. 13.15 Meded en gram. 13.25 Lichte muz. 13.55 Beursber 14.00 Gram. 14.40 Schoolradio. 15.00 Sopr «T Pia"°' 15-30 V. d. zieken. 17.20 Caus. 17.30 Walsmuz. 18.00 Nws. 18.15 Act. 18/10 Amateursprogr. 18.55 Paris vous parle. i? Y' kind. 19.05 Meisjeskoor. 19.20 Strijkkwart. 20.00 Nws. 20.05 Gevar P„r°Kr- 22.15 Gram. 22.55 Caus. 23.00 Nws 23.15 Koersen te New York. 23.16 Caus 23.21-24.00 Gram. TELEVISIEPROGRAMMA'S VPRO: 20.30 Journ. en weerber. 20.45 Gesprek aan de schrijftafel, caus. 20.55- 22.00 Twee toneelstukken en een film. ENGELAND, BBC Home Service, 330 m: 13.00 Ork. conc. 16.00 Mil. ork. 17.15 Ork. conc. 19.45 Bas en piano. 20.00 Gram. 22.45 Strijkkwart. 0.08-0.13 Koer sen. ENGELAND, BBC Light progr., 1500 ??aa4J. 12,31 0rgelspel. 13.00 Gram. 14.00 Lichte muz. 14.31 Gevar. muz. 16.00 Mil. ork. 16.32 Gevar. muz. 17.45 Gevar. muz. 18.31 Gevar. muz. 19.31 Gevar. muz. 20.31 Gevar. progr. 21.21 Lichte muz. 23.00 Lichte muz. 0.31 Lichte muz. NDR/WDR, 309 m: 12.00 Omr. ork. 13.15 Operamuz. 15.00 Omr. ork. 16.00 Kamer- muz. 17.20 Pianorecital. 17.45 Amus. muz. 19.15 Amus. muz. 21.15 Gram. 23.40 Symf. ork. 0.10 Dansmuz. FRANKRIJK, Nationaal progr., 347 m: 12.30 Kamermuz. 13.55 Gram. 14.05 Zang. 18.35 Kamermuz. 20.05 Kamerork. en koor. 22.30 Gram. BRUSSEL, 324 m: 12.00 Gram. 12.15 Pianospel. 12.34 Pianospel. 12.50 Gram. 13.15 Klassieke muz. 15.45 Gram. 16.02 Gram. 16.30 Vlaamse muz. 17.10 Gram. 18.30 V. d. sold 19.40 Gram. 21.00 Omr. irk. en sol. 22.40 Gram. 484 m: 12.00 Gram. 13.10 Gram. 14.15 Ork.conc. 15.34 Gram. 16.05 Ork. conc. 17.10 Gram. 18.30 Discographie. 20.00 Ork. :onc. 21.30 Gram. DUITSE TELEVISIEFROGR. 17.00 V. d. jeugd. 17.40 V. d. vrouw. 18.00-18.10 Opsp. dienst. 20.00 Journ. 20.15 r.V.-spel, lichte muz. en quizprogr. 21.20 Caus VLAAMS-BELG. TELEVISIEFROGR. 19.00 De socialistische gedachte en ak- tie, caus. 19.30 Nws. 20.00 Speelfilm. 21.45 Literair progr. 22.15 Nws. en Journ.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 11