Dringend beroep van dr. Drees tot een algemene deelname Vertraging van woningbouw dreigt werkelijkheid te worden Woningbouw- lening Russen zouden nog betere kunstmanen in petto hebben Sovjet-ruimtevaartuig over 3jaar naar de maan en terug Milovan Djilas tot 7 jaar veroordeeld Nieuwe relletjes in W arschau Nationale woningbouwlening uitgeschreven Stukken van 100 500 en 1000 gld. Rentespaarbrieven Overleg M.I.R.- regering Verklaring van Aartsbisdom mm „Spoetnik" cirkelt maar door Slaapwandelend patiëntje valt van veranda Bus en vrachtauto rijden op elkaar in Begin volgend jaar verschijnt een tweede hoek: Land zonder recht Aantal betogers gearresteerd Kardinaal Wyszynsky wekt op tot harde arbeid en harde studie Slachtoffers van het verkeer Aantal doden Het weer Nog deze week mmmmn im Met A-griep Jongetje in Alkmaar overleden VOOR ZIJN BOEK „DE NIEUWE KLASSE" [Antilope suéde dan^sjasjes Nieuwe (oude) komeet ontdekt MAANDAG 7 OKTOBER 1957 81ste JAARGANG No. 29727 Op uitnodiging van de rege ring zal de Bank voor Neder landsche Gemeenten een nationale woningbouwlening uitgeven groot f 100 miljoen of zoveel meer als waarvoor zal worden ingeschreven. De lening zal een rente dra gen van 6% en bestaan uit 25-jarige obligaties in stuk ken van f 1000, f 500 en f 100. De uiigiftekoers is vastgesteld op 100%. Novib en Missie Amerikaanse militair schiet Zuidkoreaanse vrouw dood Tunesische eilanden groep getroffen door aardbeving Een dode en enkele gewonden .Nil Droog weer BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. Umuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 3. 3. W Boerrigter en Mr. W A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en \K'. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte Omroepers 16 cents per m mi-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRI3S 61 cents per week, f 2.65 per maand, 7 90 per kwartaal Voor klachten over de bezorging na 5.3® uur 's avonds tel. 21544. DR. W. DREES De woningbouwleniny van de Bank voor Nederlandsche Gemeenten is op gezet als een n Akslening. Dat blijkt uit de wijze waarop zij door dr. Drees is aangediend en tevens uit het feit, dat zij ook coupures van 100 gld kent. Of het ook inderdaad een volkslening wordt, is daarmee natuurlijk nog niet gezegd, maar dat ma. men hopen om dat er wel weinig nationale noden zijn welke de vrijwillige steun van brede lagen der bevolkinq zo verdie nen als de woningnood. Dat mag men daarnaast - en niet minder vurig - hopen, vanwege de sanerende wer king welke van een tr,„ e oe besparingen op onze toeneming van de nomie kan uitgaan. °™™vannen eco t°eneming van besparingen j tot stand komen, dan zal ~irn Vilin9 slec**s het gevolg moeten Zijn van een verschuiving van beleg- gingen. Er zullen dus besparingen moeten komen, dus zal er, zoals dr. Drees terecht heeft opgemerkt, ook gespaard moeten worden door dege nen die eerst van plan waren om te consumeren. Eerst dan zal er gespro ken mogen worden ever een aanpas sing van de besparingen aan de in vesteringen. Gebeurt het echter met, dan betekent deze operatie eerder een aanpassing van de ™vestermgen aan de besparingen, in die zin dat de gemeenten nu gelden naar zich o trekken welke eveneens voor het par ticuliere bedrijfsleven onontbeerlijk kunnen zijn. Wij oillen niet beweren, dat dit per se ongezond is; de inves teringen van het particuliere bedrijfs leven moeten immzrs minder worden, wil de bestedingsbeperking succes hebben. Maar er zijn voor dat doel al een aantal maatregelen genomen: bij de bestedingennota, bij de laatste begroting en daarnaast door een aan tal kredietbeperkende maatregelen van de Nederlandsche Bank. Men weet nog niet welke de remmende werking van al die maatregelen zal zijn en daarom zal de regering er goed aan doen om de voet dicht bij het gas pedaal te houden. Nieuwe woningen zijn het beste wanneer ze gebouwd Worden voor werkende arbeiders. Het is verheugend, dat de Bank Voor Nederlandsche Gemeenten bin nenkort ook rentespaarbrieven gaat uitgeven, waarmee men poogt de klei ne spaarder te benaderen. De uitgave zal gepaard gaan met een spaaractie waarbij men ook de medewerking van de werkgevers zal inroepen. Naar de ze actie zien wij met bijzondere be langstelling uit. Zal zij zich afspelen binnen het kader van de bezitsvor mingsplannen van de regering? Zal men de werkgevers vragen om een premie te geven op de besparingen van hun werknemers? Dat zou wer kelijk een stap in de goede richting zijn. De regering zou die stap kunnen verhaasten door met grote spoed, dergelijke werkgeversbijdragen vrij te stellen van fiscale en sociale las ten. Was ooit de gelegenheid zo gun- stig om van de woningnood een be- zitsvormingsdeugd te maken? Nog deze week (vermoedelijk dins- lag) zal het dagelijks bestuur van de tlijnindustrieraad nader overleg ple gen met ie regering inzake de mo gelijkheden tot loonsverbeteringen voor de bovengrondse mijnwerkers. De re sultaten van dit overleg zullen later op een besloten MIR-vergadering wor den besproken. Van deze resultaten zal het afhangen of de MIR een ver ordening inzake loonsverbeteringen voor de bovengronders in principe zal Vaststellen, alsmede of de MIR dan de regeringsbeslissing teii aanzien van de ondergronders (het tijdelijk verlenen van een aanwezigheidspremie van 1 1,50) zal overnemer. De minister-president, tevens minis ter van financiën a.i., dr. W. Drees, heeft zaterdagavond in een radiotoe spraak een dringend beroep gedaan op het Nederlandse volk, op de grote zo wel als de kleine spaarders, de natio nale woningbouwlening te doen slagen. Wij mogen het, aldus dr. Drees, niet zover laten komen, dat de vertraging van de woningbouw, die dreigt, werke lijkheid wordt. Van het slagen van de ze lening zal het in belangrijke mate afhankelijk zijn of Nederland kan blij ven voortbouwen of niet. De minister president wees vooral op het belang van de besparingen. Wie op de Lening inschrijft doet goed. Maar beter, aldus dr. Drees, doet de inschrijver, die het geld voor zijn inschrijving vindt door het ergens anders op zijn uitgaven te besparen, ook in die zin, dat hij bepaal de grotere uitgaven, die hij anders zou hebben gedaan nog wat uitstelt. Laat een besparing door het inschrijven op deze lening dus een extra besparing zijn. Ter toelichting deelde dr. Drees nog mede. dat gedurende de eerste vijf jaar van de looptijd der lening geen aflos sing zal plaats vinden, terwijl ge durende de eerste tien jaar geen Het Secretariaat van het Aartsbisdom deelt mede, dat de onjuiste mededeling, dezer dagen in sommige bladen ver schenen, als zou de door het Katholiek Maatschappelijk Beraad afgelegde ver klaring over samenwerking met de NOVIB „na overleg met de Aartsbis schop" zijn opgesteld, de Aartsbisschop doet vrezen, dat hierdoor aan de weinig overzichtelijke discussie een nieuwe grond van verwarring is toegevoegd, alsof de betreffende verklaring de be doeling had in het complexe geheel van vraagstukken rondom de NOVIB het laatste woord te spreken. De Aartsbisschop is van mening eenmaal gesteld de primaire taak van de katholiek om de missie en daarmede tevens de bevolking van de onderont wikkelde gebieden te steunen - dat er in de NOVIB een vorm van samen werking gevonden kan worden, die acceptabel geacht moet worden Hij hoopt ook dat deze gevonden wordt, opdat alle landgenoten zonder bezwa- ren kunnen samenwerken in gezamen lijke liefdevolle hulpverlening aan mede-mensen in nood. Dit houdt echter niet in dat de hui dige gang van zaken in en rondom de NOVIB geen ernstige vragen oproept. De problem; tiek rondom de NOVIB reikt verder dan de vraag naar de concrete organisatorische vorm van de samenwerking, verder ook dan de coïn- c'dentie van de NOVIB-activiteit met de Wereld-Missiezondag of de aan vaardbaarheid van de concrete door de NOVIB voorgestelde projecten; verder zelfs dan de vraag naar de verhouding in het practische vlak tussen NOVIB en Missie. Deze problematiek reikt tenslotte aan het Kerkbegrip en aan de vraag naar de omvang van de taak van de Kerk. De Aartsbisschop is voornemens deze problematiek voor te leggen aan een studie-groep van deskundigen, om aldus tot de gewenste klaarheid te komen. De 26-jarige Zuidkoreaanse vrouw Ji Sjoeng Soen is zaterdag door een Ame rikaanse schildwacht doodgeschoten, toen zij met enige landgenoten trachtte -ensmiddelen te stelen uit een depot, dat door de Amerikaan werd bewaakt. De andere Zuid-Koreanen werden aan gehouden en overgeleverd aan de Zuid koreaanse politie. (A.F.P.) De Kerkennah-archipel, die bij Sfax voor de Tunesische kust ligt, is in de nacht van vrijdag op zaterdag door een aardbeving getroffen, waardoor elf personen werden gedood en 135 ge wond. 150 boten werden vermeld. Later werd het gebied geteisterd door een krachtige storm, die velen dakloos maakte. In Sfax en omgevingwerdhet verkeer door zware regenval ontwricht. vervroegde aflossing zal zijn toe gestaan. De rente van 6 pet., die deze lening geeft, is zeer aantrekkelijk. Zo als ik zojuist zei, worden ook stukken van 100.- uitgegeven. De bedoeling daarvan is, dat een grote kring van spaarders aan de lening kan deelne men. Nederland kan ongetwijfeld zijn woningprobleem oplossen. Maar daar voor is dan nodig, dat wij met ons al len onze gezamenlijke besparingen we ten te vergroten. „De actie, die nu wordt onderno men, kan slagen, als en de kleine spaarders en de grote spaarders be reid zijn om de handen ineen te slaan teneinde een zo goed mogelijk resul taat te bereiken. De lening richt zich dus zowel tot de kleine spaarders als tot de grote spaarders. Voor de kleine spaarders zullen binnenkort door de Bank voor Nederlandsche Gemeenten ook nog z.g. rentespaarbrieven wor den uitgegeven, met aankoopwaar den van ƒ25.-, ƒ100.- en ƒ500.-. Deze uitgifte zal met een spaaractie ge paard gaan, waarbij o.a. ook de werkgevers zullen worden opgewekt hun medewerking te verlenen. Daarnaast geldt mijn dringend be roep tot medewerking uiteraard ook voor spaarbanken, levensverzekerings maatschappijen, pensioenfondsen en andere instellingen, die gelden op lan ge termijn beleggen. Wil de nationale woningbouwlening het resultaat berei ken dat daarvan moet worden verwacht dan moeten de voor belegging beschik bare middelen in de eerste plaats voor inschrijving op deze lening worden be stemd. Om de inschrijving voor deze instellingen gemakkelijker te maken heeft de Bank voor Nederlandsche Ge meenten bepaald, dat zjj hun inschrij vingen, als zij dat willen, kunnen beta len met kasgeldleningen aan gemeen ten of aan de bank zelf. Door op grote schaal op deze lening in te schrijven, kan het Nederlandse volk in al zijn ge ledingen tonen dat het ernst is om zijn grootste vijand, het woningtekort, zo snel mogelijk te verslaan. Voor wie pre cies wil rekenen wil ik nog eens her halen dat de voorwaarden van de le ning aantrekkelijk zijn en dat zij ge heel passen in de marktverhoudingen op de kapitaalmarkt. Maar bovenal wil ik êr uw aan dacht op vestigen, dat u door het inschrijven op deze lening medewerkt aan het bedwingen van het nog steeds zo grote woningtekort; dat u daarme de een steun verleent, die wij niet kunnen missen, willen wij werkelijk voortgaan op grote schaal te bouwen. Over de ernstige sociale en zedelijke nadelen die het bestaande woningte kort en de gedwongen inwoning voor vele gezinnen en voor al die jonge men sen, die een gezin willen vormen, me debrengen, hoef ik u zeker niets te zeg gen. U weet dat allemaal zelf wel. La ten daarom in het bijzonder ook de ge lukkigen onder ons, die wel een goede woning hebben, beseffen dat speciaal ook op hen de taak rust om hun land genoten, die nog niet in zo gelukkige omstandigheden verkeren, behulp zaam te zijn. Daartoe wordt thans het middel geboden. Aan het Nederlandse volk nu, te laten zien wat het waard is, te tonen dat wij meer kunnen dan al leen maar over de woningnood te pra ten en dat wjj ook tot daden in staat zijn. Nederland heeft gebouwd: Neder- derland bouw nog: Nederland wil en moet blijven bouwen. Een ieder, die in schrijft op de nationale woningbouwle ning werkt er aan mee, dat Nederland voor zijn snel groeiende bevolking kan blijven voortbouwen." De Russische geleerde A. K. Kasatkin heeft zaterdag op een bijeenkomst van de Nationale Akademie voor Wetenschappen in Washington een beschrijving van de Russische plannen ten aanzien van rakettengeleide projectielen en aardsatellieten gegeven. Evenals al eerder is gebeurd, is zon dagavond een elfjarige A-grieppatiënt gaan slaapwandelen. Hij is daarbij van de veranda van zijn woning aan de Davisstraat te Amsterdam gevallen. Hij is met verschillende verwondingen in het Wilhelminagasthuis opgenomen. De woning van de jongen ligt op de tweede verdieping. De zieke jongen is onopgemerkt en zonder het zelf te be seffen de veranda opgelopen en op het hek geklommen. Hij viel op een tegel pad in de tuin. In 'het St. Elisabethziekenhuis te Alk maar is het eerste Alkmaarse slachtoffer van de A-griep overleden. Het is het 4- jarig zoontje van de familie N. A. Visser, dat bij de A-griep ook meningitis kreeg. Het echtpaar had twee kinderen. Zaterdagmorgen zijn op de Teylinger- Iaan te Voorhout een vrachtauto van de firma Duijndam uit Noordwijk en een lijnbus van de N.Z.H.V.M. op elkaar in gereden. De chauffeur van de vracht wagen, de 28-jarige A. L. Brederode uit Noordwijk, was onmiddellijk dood. De chauffeur van de bus had een gebroken been en enkele verwondingen, terwijl verschillende passagiers een hersen schudding opliepen. Een van hen kreeg een bekkenfractuur. Hoe het ongeluk precies gebeurd is heeft de politie van Voorhout, die de zaak in onderzoek heeft, nog niet ach terhaald. De ravage was zo groot, dat het verkeer de gehele morgen moest worden omgelegd. Aan de voorzijden waren beide voertuigen bijzonder zwaar beschadigd. Milovan Djilas, de vroegere commu nistische leider in Joegoslavië, is za terdag tot zeven jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens vijandige propagan da tegen het regime van Tito in zijn boek „De nieuwe klasse", dat in augus tus in New Vork is uitgegeven. De rechter zei dat het nieuwe vonnis van zeven jaar zal worden gecombineerd met de straf van drie jaar, die is inge gaan op de dag van Djilas' arrestatie, 19 november 1956, en dat het geeömoi- neerde totaal negen jaar zal zyn. Vol gens Djilas' advocaat betekent dit. uat zijn cliënt nog acht jaar en anderhalve maand moet gevangen zitten. Het. is in Joegoslavië gebruikelijk, dat er "'J combinatie van straffen een reductie wordt toegepast. Gedurende vijl jaar na de beëindiging van zijn straftijd zal Djilas nog verstoken zijn van burger rechten. Alle Joegoslavische onder scheidingen, met inbegrip van die van „Volksheld", zijn hem afgenomen. Djilas protesteerde na zijn veroorde ling tegen de persberichten als zou ni,i nog op vragen hebben geantwoord na het besluit van de rechtbank om het proces met gesloten deuren voort te zet ten. Toen Djilas werd weggeleid, glim lachte hjj tegen zijn vrouw die Dfl een bank in Belgrado werkt en zei. „Tot ziens." Het was het derde proces tegen hem sinds hij met het regiem brak en uit het partijbestuur werd ge sloten nu januari 1954. Het eerste was in januari 1955, toen hij anderhalf jaar voorwaardelijk kreeg. In december 1956 werd hjj tot drie jaar veroordeeld we gens kritiek op de Joegeslavische hou ding jegens de opstand in Hongarije Iet is nog niet bekend of Djilas tegen zijn vonnis in beroep zal gaan. MILOVAN DJILAS Begin volgend jaar zal in Engeland een tweede boek verschijnen van Djilas. De Britse uitgeversmaatschappij „Me- thuen" maakte zaterdag bekend, dat het nieuwe boek, getiteld „Land zonder recht" een beschrijving is van Djilas' jeugd. Het manuscript is. evenals dat van ,De nieuwe klasse", uit Joegosla vië naar de Verenigde Staten gesmok keld waar het nu vertaald wordt. Up de B.B.C.-luisterpost te Tatjield in het Engelse graafschap Kent waren zaterdag de technici bezig een zo duidelijk mogelijke ontvangst van de signalen, die de Russische aardsatelliet uitzendt, te krijgen. Zwaarbewapende politiemannen heb ben zaterdag- en gisteravond in War schau moeten ingrijpen, omdat weer jonge mensen demonstreerden en met stenen gooiden. Zaterdag zijn 150 en zondag 30 personen gearresteerd. In een bekendmaking van de politie wordt geen melding gemaakt van slachtof fers. Volgens onbevestigde berichten zou een „straatschender" een lid van de arbeidersm'ilitie hebben gedood. In de bekendmaking worden de aanstich ters van de twee hierboven genoemde wanordelijkheden niet vereenzelvigd met de studenten, die eerder, donder dag- en vrijdagavond in het centrum van de Poolse hoofdstad protestbetogin gen hielden tegen het verbod van het studentenblad „Po Prostu". De stu dentenleiders hebben meegedeeld, dat Zondag geschiedde op de Amersfoort- seweg onder Oud-Milligen een ernstige a .nrijding tussen twee personenauto's, waarvan een van de bestuurders, de heer H. W. Anholt (Duitsland) in de loop van de dag aan de opgelopen ver wondingen in het St. Liduinaziekenhuis te Apeldoorn is overleden. De echtgeno te van W. liep een lichte hersenschud ding op en kreeg een shock. De inzit tenden van de andere auto konden na in het ziekenhuis verbonden te zijn hun weg vervolgen. Zaterdagmiddag passeerde de 59-jari- ge vertegenwooraiger M. Rombout uit Ridderkerk per auto de Kipstraat te Rotterdam. Toen er van rechts een andere personenauto in grote vaart de kruising wilde passeren, verleende R. geen voorrang, met het gevolg dat er een hevige botsing ontstond. R. werd uit de wagen geslingerd en was bijna onmiddellijk dood. Zaterdag is het twee-jarig zoontje van de heer H v.d. Groep uit Spakenburg in Amersfoort om het leven gekomen, toen het 'an de fiets viel, vlak voor het achterwiel van een passerende au to. Het kind zat bij een nichtje voorop de fiets. Het meisje viel toen de vrachtwa gen passeerde en kwam zelf achter de vrachtauto terecht. Zondagmiddag is de 41-jarige land bouwer F. C. uit Beek op de onbewaakte overweg onder Beek met zijn bromfiets door de sneltrein Sittard—Maastricht gegrepen en gedood. Zaterdagmiddag werd de 38-jarige wielrijder L. P. uit Apeldoorn op de onbewaakte overweg in de Vossenweg te Apeldoorn door een diesel-elektrisch treinstel uit de richting Zutphen gegre pen. Het slachtoffer werd met fiets en a" enige tientallen meters meegesleurd en werd in zorgwekkende toestand op genomen in het St. Liduina-ziekenhuis, waar hij enige uren later aan de opge- en verwondingen is bezweken. zü hebben besloten het verbod van hun orgaan langs „wettelijke weg" opgehe ven te krijgen, in plaats van door voort zetting der wanordelijkheden. Gisteravond hebben ongeveer 6.000 studenten en hun ouders ter gelegen heid van het nieuwe schooljaar geluis terd naar een preek van kardinaal Wyszynsky, de primaat van Polen. De kardinaal omzeilde netelige onderwer pen. Hjj sprak niet over „Po Prostu" of de relletjes die op het verbod van dit blad gevolgd waren. Hij wekte op tot „harde arbeid en harde studie". De kardinaal verklaarde dat het intellec tuele peil onder de Poolse jeugd veel te wensen overlaat. De jeugd heeft te vee] belangstelling voor „pret", bestaande uit „drank" en „meisjes". „Onze jeugd moet op de goede manier studeren. Zjj moet harder werken," verklaarde hij. De jongelui en hun ouders gingen rus tig de kerk binnen waar de kardinaal sprak en vertrokken ook weer rustig. Buiten hielden militiemannen de hand aan het geweer. Maar er deden zich geen moeilijkheden voor. (U.P Advertentie BARTELJORISSTRHAARLEM TEL 13439 FERD. BOLSTR. 48 A'DAM TEL. 717162 Verwachting tot dinsdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Vannacht hier en daar mist. Mor gen droog en overwegend zonnig weer. Zwakke tot matige oostelijke wind. Weinig verandering in tempe ratuur. Zon; 6.54-18.04.' Maan: 17.40-6.26. Flinke stijgingen van de luchtdruk, die vanmorgen in Scandinavië voor kwamen, wijzen er op dat het hoge- drukgebied boven midden-Europa zich naar het noordoosten verplaatst. In ver band hiermee moet verwacht worden, dat de wind wat zal toenemen uit oos telijke richtingen, hetgeen tot gevolg zal hebben, dat er vannacht minder mist zal voorkomen dan de afgelopen nacht. Morgen overdag zal het weer droog en overwegend zonnig zijn. Het mooie herfstweer duurt dus voort. iVlax icersl Station Weei temp afgel vor ci h f 24 uur Stockholm licht bewolkt 10 2 Oslo half bewolkt 10 0 Kopenhafct onbewolkt 14 0 Londen mist 17 0 Amsterdam mist 17 0 Luxemburg zw. bewolkt 16 0 Parijs mist 16 0 Nice zw. bewolkt 26 0 Berlin nevel 14 0 München mist 13 0 Zürich mist 15 0 Genéve nevel 16 0 Locarno licht bewolkt 18 0 Wenen half bewolkt 16 0 1nnsbruck mist 17 0 Rome onbewolkt 20 6 Na twee dagen cirkelt de Russische kunstmaan nog steeds en met onver anderde snelheid om de aarde. Nog steeds worden overal ter wereld de radio- seinen opgevangen, die de „spoetnik", de Russische benaming voor de aard- satelliet, uitzendt. De geleerden zijn het er nog niet over eens, of de kunstmaan werkelijk al gegevens van grote weten schappelijke waarde uitzendt. Generaal Blagonravov, die aan het hoofd van de Russische delegatie te New York de Internationale conferentie van het Geo fysisch Jaar bijwoont, heeft verklaard, dat de kunstmaan die thans elke 95 minuten haar tocht rond de aarde vol brengt, nog niet het type is, dat de Sovj -Unie ter gelegenheid van het Geofysisch Jaar wil lanceren. Daarom heeft zij zich nu ook nog niet gehouden aan de afspraak de signalen van de kunstmaan in een voor alle geleerden begrijelijke vorm uit te zenden. Niette min, zo zei hij, zal de Sovjet-Unie, zodra zij een samenhangend beeld heeft van de gegevens, die de „spoetnik" uitzendt, daaraan ruimere bekendheid geven. Andere Russische geleerden deelden mee, dat de Sovjet-Unie binnenkort zwaardere en grotere kunstmanen zal lanceren, die met meer meetinstrumen ten zijn uitgerust. Prof Vernov, het hoofd van de groep geleerden, die in het kader van het Geofysisch Jaar de kosmische straling bestudeert, schreef in de „Rode Ster" van gisteren, dat de geleerden thans reeds de beschikking hebben over ma teriaal, dat zij op andere wijze nocit hadden kunnen verkrijgen. In de toe komst zullen manen met meer meetin strumenten en betere zenders worden gelanceerd. Prof. Sjtsjerbakov schreef in hetzelfde blad, dat de toekomstige manen zullen zijn uitgerust met druk- en hoogteme ters en apparaten voot het meten van de ionisatiedruk. In Barcelona, waar morgen het Acht ste Internationale Congres voor de Ruimtevaart wordt geopend, ber-hikt men over aanwijzingen, dat de Russen gereed zijn om binnen drie jaar een maan-satelliet te lanceren. Zij zouden reeds de koers hebben berekend, die een ruimtevaartuig moet beschrijven om op de maan te landen of om de maan heen te cirkelen en vervolgens naar de aarde terug te keren. Zelfs meent men, dat Russische militaire vrijwilligers thans reeds proeven on dergaan onder omstandigheden, die ge lijk zijn aan die, welke zij op een reis naar de maan zouden kunnen ervaren. Een dergelijke reis zou drie dagen 'jt een week kunnen duren, zo meent men in conferentiekringen te Barcelona. Een Amerikaans afgevaardigde in Barcelona sprak de klacht uit, dat de Amerikaanse wetenschap drie jaar geleden al een aardsatelliet had kunnen lanceren, als de regering maar het nodige geld ter beschikking had gesteld. Het hoofd van de uit vier leden be staande Russische afvaardiging, prof. Sedov, heeft te Barcelona meegedeeld, dat zijn groep vier documenten zal in dienen over kunstmanen. Deze vier stukken gaan over: de vaststelling van de levensduur van een kunstmatige aardsatelliet. het brengen van kunstmanen in banen, het onder zoek op het gebied van kosmische stra ling door middel van kunstmanen en voorbereidingen voor visuele waarne ming van kunstmanen. Aan het congres zullen 206 deskun digen op het terrein van de ruimte vaart uit 24 landen deelnemen. De Amerikaanse Democratische se nator Stuart Symington, oud-minister voor de luchtmacht, die al sinds 1953 kritiek heeft uitgeoefend op het Ame rikaanse programma voor de ontwik keling van projectielen, heeft gisteren de beschuldiging geuit, dat de Ame rikanen onkundig worden gehouden van de waarheid over projectielen en hij heeft een onderzoek geëist door de Senaatscommissie voor de strijd krachten. Hij uitte zijn kritiek in een telegram aan de voorzitter van deze commissie, senator Richard Russel. De Amerikaanse regering heeft be zuinigd op het projectielenprogram en het vertraagd, zegt senator Symington. Als de huidige Russische superioriteit zich ontwikkelt tot suprematie, wordt de situatie van de vrije wereld kri tiek." De staf van het planetarium-Hayden in New York heeft te vroeg gejuicht. Nadat Howard Gates van de Palomar- sterrenwacht in Californië vrijdag een naar men aannam nieuwe komeet ge signaleerd had, maakte New York ver heugd het bericht wereldkundig. Na verloop van tijd merkte men echter met de komeet van Encke te doen te heb ben, een ontdekking uit de achttiende eeuw. Hoewel dus het gezelschap van de Arend-Roland en de Mrkos (allebei ontdekkingen van het afgelopen jaar) geen uitbreiding heeft ondergaan, is men toch met de komeet van Encke tamelijk in z'n schik Het is een mooie verschijning, ongeveer drie uur voor zonsopgang zichtbaar in net sterren beeld de Leeuw, tussen de sterren Ke- gulus en Denebola. Zij heeft een duo- bele staart, waarvan de delen ongenjK van lengte zijn.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 1