Lottgering Deken Hosman verricht de inzegening eerste deel van gebouwencomplex Mozarts „Le Nozze di Figaro" PAUL BROERSEN GEHULDIGD Vijf en twintig jaar dirigent in Kleverpark-kerk Marionettentheater „La Gondola" Baden Powell- huis geopend IJS""* NAAIMACHINES Grote belangstelling voor plechtigheid Hele complex in juni 1958 klaar Prachtige voorstelling in Amsterdam voor leden van Geloof en Wetenschap Polio-inenting te Bloemendaal ALBERT HEIJN Zwemgala in het Velserbad Tot besluit van tunnel-festiviteiten Mova's winnen amateur-concours L en MAANDAG 7 OKTOBER 193, PAGINA 3 Tijd. mantels stomen f. 3,75 Dokter Tj. Franken over het trappenlopen door broodbezorgers Verlangens der huisvrouwen vaak onredelijk Burgerlijke Stand Haarlem Afscheid Toon Verhey Spaarbank Haarlem Katholieke Lagere Technische School Beverwijk ENGEL, Gr. Houtstr. 181, Tel. 14444 „Sterrenparade" met Haarlemse klein kunstenaars Feestelijke dag Bisdom Rotterdam De collecte voor het klein-seminarie Edelmoedige gavenwaar onder f 10.000 ineens DIEFSTAL IN EEN BOERDERIJ Ernstige val van motorrijder Ongevallen in Noord en Zuid ZANDVOORT 240 kinderen komen daarvoor in aanmerking Wethouder Rohlingschool wordt 15 oktober geopend Modern winkelen t> in de A.H.-SuperMart ^yiperMarb ulees SPECIAAL AANBEVOLEN 138 148 Veiling-verse groenten 19 Waterstanden Conferenties voor bekeerlingen HEEMSTEDE Heemstede at 26000 oliebollen De oliebollenactie ten bate van de Heemsteedse bleekneusjes heeft tot resultaat gehad, dat Heemstede in twee dagen niet minder dan 26000 oliebollen heeft geconsumeerd. Het Centraal genootschap voor kinderuit zending brengt dank aan allen die tot dit resultaat hebben bijgedragen. Beverwijkse gekozen tot Miss IJmond Waterlast in Burgerzinwoningen Nieuwe vragen van raadslid Willems Beurs van Amsterdam Toen vijf en twintig jaar geleden Paul Broersen benoemd werd tot diri gent van het koor in de Kleverparkkerk, richtte hij meteen op verzoek van Pas toor van der Valk een jongenskoor op. De eerste mis. die hij met het heren- en jongenskoor zong, was de Messa Melodi- van Pietro A. Yon. Gisteren, toen hij zijn zilveren jubi leum als dirigent van het koor vierde, zong het koor onder zijn leiding dezelfde Messa als een herinnering aan de dag, dat de heer Broersen zijn werk in de Kleverparkkerk begon. Dat geschiedde tijdens de plechtige hoogmis, die pastoor M. Louwe opdroeg met assistentie van de paters Beekman en Stolwijk. Pater Beekman hield de medicatie, waarin hij van de gelegenheid gebruik maakte de jubilaris, die ook op zijn feest het^koor dirigeerde, te complimenteren. Tijdens het communie-uitreiken werd het Can tate Domino van Vincent d'Indy gezon gen. Het orgel werd bespeeld door de zoon van de jubilaris, de heer Aat Broer sen. Na de plechtigheid was er een recep tie, waarop pastoor Louwe de jubile rende dirigent in huldigende woorden toesprak en hem prees op de wijze, waar op deze het koor op een goed-peil had gebracht en handhaafde. Hij bood de heer Broersen een geschenk onder cou vert aan. Olivier Koop was present na mens de R.K. Directeuren- en Organis- Advertentie STOMEN STOPPEN GROTE HOUTSTRAAT 5 - TEL. 10771 Voor de afdeling Haarlem van de Al gemene Bedrijfsbond Voedings- en Ge notmiddelen heeft dokter Tjebbo Fran ken een toespraak gehouden, waarin hij gewaarschuwd heeft voor de geva ren van het voortdurend trappenlopen van leveranciers. Vooral op latere leef tijd, aldus dokter Franken, openbaren zich vaak hartgebreken. De langdurige werktijden van de bezorgers en het feit, dat zq in de moderne etagewonin gen voortdurend trap op, trap af moe- jTn? °P latere leeftijd, wan- "aten heeft m"1 het betlrijf reeds ver ten ontstaan ,01 me« eïnstige klach- men nol Behalve hartklachten, ko- ads kwalen verschijnselen voor en aan de lever, de longen of de spijsverteringsorganen. In dit ver hand bepleitte dokter Franken een me dische keuring voor bezorgers, eer zij ?n :nst treden, en daarna een om het Da-ii jaap herhaalde medische keuring. Bezwaren had spreker ook tegen het rijden met een bakfiets. Ook dit eist veel van het hart van de bezorgers. Meer zelfs nog dan het duwen van een handkar, dat echter in bepaalde geval len ook al te inspannend kan zqn. In ien tiid van algemene motorisering zou men mogen verwachten, dat de bestel wagens der bezorgers met een motor wagens t Ten aanzien van de*1 nachtarbeid meende dokter Fran- tensief. Overdag slapen wordt vaak ge een slapende vader. Iemand d dt matig zijn nachtrust ontbeert, prikkelbaar voor zijn omgeving, er moet nu eenmaal in sommige bed j ven nachtarbeidverricht worden. 1 dit verband wees dokter Franken erop, dat een ploegenstelsel dat om de week wisselt, eigenlijk het lichaam te weinig aanpassingstijd geeft. Hij bepleitte een langere wisseltijd, bijvoorbeeld van een maand. Ook diende men er reke ning mee te houden, dat lang met iedereen geschikt is voor het verrichten van nachtarbeid. Dokter Franken besloot zijn toe spraak met een beroep op de Neder landse huisvrouw, die wat de bezorging van levensmiddelen betreft tot de meest verwende ter wereld behoort. Zij moet echter begrijpen, dat dit gemak meest al ten koste van de gezondheid der be zorgers gaat. Een goedgerichte propa ganda zal de huisvrouw ervan moeten overtuigen, dat haar verlangens op dit gebied bepaald onredelijk zijn. CINEMA PALACE: Geef mij een kans, 18 j. FRANS ^HALsf:' De Hemelbestormer, 14 J. Di°' een5'avóndvoorstelUng om 8 uur. LIDO: De nacht vol beklemming, 14 jr. 2, 4.15, 7, 9.15. LUXOR: De grote kraak, volw. 2 7 9.15. tlINERVA: Drei Madels vom Rhein, a.l. REMBRANDT: Dieven moordenaars, str. volw. 2, 4.15, 7, 9.15. ROXY: Ma. tot en met do. (helia!ve wo- middag): Schuldig, 14 3. 2.30, 7. STUDIO- Groot alarm bu de geneime dienst," 15 j. 2,15, 7, 9.15. Maandag 7 oktober Concertgebouw, 20 tu"I:f^Askenase door de Poolse pianist Stefan ASKenas Groote kerk, 15.30 uur: Beiaardbespeimg door Arie Peters, stadsbeiaardier. Dinsdag 8 oktober Concertgebouw, 20 uur: Orgelconcert door Albert de Klerk. GEBOREN: z.v. E. A. Bekker-van der Peijl; z.v. K. de Jong-Dijkstra; z.v. H. Th. Croft-Schoot; z.v. C. E van Nieuwmegen-van der Weijden; zv. a. E. R. Leeflang-Udo de Haes; d.v. M. M. Zinsmeister-Dekker; d.v. K. van Halm-Smit; d.v. Th. C. Sleper-Cornet; d.v. H. E. de Koning-Bakker; d.v. M. A. Neuvel-Bax; d.v. G J van der Poel Faber; dv. C. B. Guldemond-Grulle- mans; d. v. H. J. Scholz-van Eldik. ONDERTROUWD. C. J. Romijn en Chr. S. Halderman; J. W. van Zee land en S. B. Nederkoorn; L. J. van Eeken en M. van der Zwet; A. Berg man en G. J. Jurgens. OVERLEDEN: B. J. Kops, 71 jr. Kleine Houtstraat; J. G. Hoge, 59 jr. van Heijthuijzervveg; W. van Berkel, 56 jr. Cremerstraat; A. J. Hoogreef, 54 jr Hyacintenlaan; P. Klos, 75 jr. Orion- weg; A. E. Tierie-Kamlag, 69 jr. Scho tersingel; C. Uitdenhof-de Recht, 87 jr Kenaupark, M. H. C. Hangjas, 77 jr. Frans Halsstraat; W. van Noordt-van der Laan, 74 jr Madioenstraat. tenvereniging en ook hij liet uitkomen, zoals hij reeds gedaan had in een ar tikel in onze courant, hoe het werk van de heer Broersen wordt gewaardeerd. Hij bood een fraai geïllustreerd boek werk aan over St.-Franciscus. De koorzangers bleven evenmin afwe zig. Namens hen voerde de vice-voor- zitter, de heer P. van de Berge, het woord en hij overhandigde een luxueuze grote doos sigaren. De leider van het jongenskoor, de heer A. Swaalf, ver tolkte de gevoelens van de jeugd en had als geschenken enige boeken medegeno men. Behalve vele parochianen kwamen ook talrijke andere vrienden en re laties de heer Broersen persoonlijk feliciteren. Onder hen waren dr A. Kat pater dr. Modestus van Straaten, mgr. C. G. van Trigt en Broeders van het Ziekenhuis St Joannes de Deo, waaraan de heer Broersen even eens zijn muzikale talenten aan wijdt. Dat de Haarlemse jeugd op allerlei gebied bijzonder actief is, bleek zater dagavond wederom toen de jeugdige Jacques Vernout met zijn marionetten theater ,,La Condola" in de „Jonge lingen-Vereniging" in de Lange Marga- rethastraat optrad. Jaques Vernout, die gedurende een tweetal jaren zijn een manszaak bestuurde, beschikt thans over twee medewerkers. Rico Bulthuis spreekt in zijn voor treffelijk boekje „Poppentheater over de geheimzinnige sfeer die men zo vaak aantreft bij deze avonden. „In vele gevallen," aldus Bulthuis, „gaat het als volgt: Men maakt theater, P°P" pen, decors, vervolgens huurt men 30 stoelen en smeekt vrienden en buren om toch alsjeblieft te komen en als men slim is vraagt men ook nog iemand van de krant!" De marionetten (draadpop) waarover men beschikte waren afkomstig uit het Marionettentheater van de kunstschil der Jaap Wigersma. We hebben veel bewondering voor het enthousiasme van deze jongelui, die al over een be hoorlijke techniek beschikken. Opval lend was de goede belichting bij „Oude poppen met nieuwe ideeën", en een goede typering van „de vrek", doch men moet goed begrijpen, dat een symphonie van Mozart ook al klinkt hij op de achtergrond niet past bij een ver haal over Laurens Janszoon Coster. Al met al: de jeugd heeft de toekomst. En wie weet! A. Krt. Districtsaalmoezenier reet. D. de Wit, districtscommissaris der V.K.J.B. hop man W. J. A. M. Smit, de wethouders W. C. Bakker en W. F. Happé en vele anderen hadden zich zaterdagmiddag omstreeks vier uur verzameld voor het gebouw Donkere Spaarne 34, dat door loco-burgemeester wethouder D. J. A. Geluk namens het gemeentebestuur werd overgedragen aan een der Haar lemse jeugdbewegingen, het district Haarlem van de vereniging De Neder landse Padvinders. Alvorens wethou der Geluk met een bijl de houten balk doorhakte, die de ingang naar het ge bouw versperde voortaan zal de naam Baden Powellhuis zijn en aan ir J. Pool, districtscommissaris N.P.V. Haarlem, de sleutels had overhandigd, gaf hij een overzicht van de moeilijkhe den, die het gemeentebestuur na de oorlog had op te lossen om de verschil lende jeugdorganisaties aan goede on derkomens te helpen. Volgens de wethouder zal een pand in de Koralensteeg, minder van omvang dat dat aan het Donkere Spaarne, bin nenkort eveneens aan de jeugdbeweging overgedaan kunnen worden. Hierin zal de bandgroep van de ver kenners van de katholieke jeugdbewe ging in Haarlem een onderdak vinden. Tevens is besloten het oude havenkan toor aan de Koudenhorn met boten- loods voor een zeeverkennersgroep be schikbaar te stellen. Om in de persoon van wethouder Ge luk de dank van de padvinders te ui- tan voor wat het gemeentebestuur, de /Honst voor lichamelijke opvoeding pu Doenbare werken, hebben gedaan het pand aan het Donkere Spaarne Smaken wat het nu is, een onderko- vmders'dankbaarheidsinsigne op de re- veiiLgHSpPovérige sprekers noemen wij S W%ÜaTLS:Svoom«- f van het ministerie van O.K. en W. en mr H. van Fenema, die nu als voor zitter van de plaatselijke commissie - PV en niet als burgemeester van Zandvoort de rij van sprekers besloo Zaterdag 12 oktober zalin, J^van kring door het bestuur en de leden van het Noordhollands Philharmom.schOr- kest afscheid genomen worden van ae dirigent Toon Verhey tijdens een bijeen- komst in de voorzaal van het Gemeen telijk Concertgebouw. Het afscheid, dat aanvankelijk begin juli zou Plaatsvin den, werd destijds uitgesteld in verband met het overlijden van de voorzitter, gedeputeerde L. J. P. N. A. Bouwman. In de maand september werd bij de Nutsspaarbank te Haarlem ingelegd een bedrag van f 2.075.451 en terugbetaald ƒ2.321.133 zodat per saldo ƒ245.682 meer werd uitbetaald dan ingelegd. Het in leggerstegoed bij de spaarbank bereikte hierdoor per ultimo september een totaal bedrag van f 48.066.672. Advertentie Alle merken - dus ruime keuze Buurtbelang Aerdenhont - Bentveld opent het winterseizoen met een cause rie van dr P. Vermeulen over een bo- ti ische reis naar de oostelijke Hima- 1; ya Dr Vermeulen zal zijn lezing (met lichtbeelden) houden op 14 oktober in de bovenzaal van Broekenvoorde. De heer Jan P. Strijbos houdt op 12 november een praatje over Spitsbergen en de heer J. J. Oltmans op 12 decem ber over land en volk van Zweden. ES*®!! WW*»,, IjMpI Nadat de leerlingen van de zes eerste klassen, waarmee te Beverwijk het onderwijs aan de r.-k. lagere technische school St.-Eloy, enkele weken geleden begonnen is, wat waren ingewerkt, heeft zaterdag in een be scheiden plechtigheid de inzegening plaats gevonden van dat deel van het gebouwencomplex, dat gereedgemaakt was om de start te kunnen maken. Tevoren was in de parochiekerk van de voorzitter van het bestuur van de stichting, pastoor P. C. Vollebregt, een H. Mis voor school, leraren en leer lingen opgedragen. De inzegening werd verricht door deken B. G. Hosman in tegenwoordigheid van o.m. burgemeester J. G. S. Bruinsma, pastoor R. L. M. van Ginkel, moderator A. Hogema, directeur Th. Winnubst, leraren, inspecteur ir. L. Cooke, bestuursleden van de stichting en andere vooraan staande personen. pas volgend jaar juni of juli zijn maar werden in de werkhallen de eerste lokalen voor de zes eerste klas sen tevoren klaar gemaakt. Er is al les aan gelegen vakbekwame mensen te vormen en de belangstelling is zo groot, dat volgend jaar, wanneer het tweede leerjaar in een geheel afge bouwde school begint, de bezetting van de school kompleet zal zpn. De plechtigheid van deze zaterdag zal volgend jaar gevolgd worden door een veel grotere, wanneer het hele gebouw klaar is. Hard is gewerkt om te bereiken wat nu bereikt is. Deken B. G. Hosman heeft daarna de lokalen ingezegend en Gods zegen en de wijsheid van de H. Geest ge vraagd voor leraren en leerlingen. Daarna kon hij in een kernachtige toespraak verklaren, dat een werk van jaren bekroond is. Beverwijk heeft nu zijn katholieke technische school in het groeiend industriegebied van enorme betekenis voor vorming en omscholing. Gods zegen moge op dit belangrijke werk rusten. Vanzelfsprekend werd deze plechtig heid in de eerste plaats bijgewoond door degenen voor wie de school is opgericht, de jongens, die er zullen studeren en werken. Tot hen richtte pastoor P. C. Vollebregt zich in de eerste plaats. Om zo spoedig mogelijk jongens de kans te bieden zich te gaan vormen tot vakbekwame mensen heeft men niet gewacht tot het hele gebouwen-complex gereed is dat zal De „Sterrenparade" ten bate van het T.B.C.-sanatorium „Hoog Laren", door de heer H. C. Hartman zaterdagavond georganiseerd in gebouw Sint Bavo, bood enkele kleinkunstenaars uit Haar lem, die reeds eerder op het door Haar lems Bloei op het Prinsenhof uitgeschre ven kleinkunstconcours successen ge oogst hadden, gelegenheid hun presta ties opnieuw, en voor een ander publiek te tonen. Bovendien traden er op de, merendeels zeer jeugdige kinderen van het Haarlems Kleinkunst Theater, vroeger „kindercircus" genaamd. Het optreden van The Greenhorn Cow boys was wel een der hoogtepunten van de bonte avond. Met hun kostelijke ver tolking van cowboy-songs veroverden zij stormenderhand de zaal en de ver schillende nummers leken nog meer ge acheveerd dan destijds op het Prinsen hof. Spectaculair waren ook de char mante manipulaties van John Elferink in zijn magische temposhow. 3 meisjes traden op als het Vocal Trio The Spot gingen als koek. Ver waren er een con- lights met populaire liedjes, die er in torsioniste, een kleine ballerina (die ons inziens beter „gewoon" kan doen), kin derlijke luchtakrobatiek en andere num mers uit het kinder-circus. Burgemeester J. G. S. Bruinsma noem de het een feestelijke dag de opening te mogen meemaken van een zo be langrijk onderwijsinstituut. Zeer te waarderen is het, dat zo hard werd gewerkt om het ten spoedigste moge lijk te maken de eerste leerlingen (bij na 170) te kunnen ontvangen en te vormen tot jonge vakmensen, voor wie straks de gehele technische wereld openstaat. De burgemeester vond het vervol gens van betekenis, dat de school onder bescherming van St.-Eloy staat. Niet alleen vakbekwaamheid, maar ook vorming, opvoeding wordt gege ven, zodat jonge mensen de school kunnen verlaten alzijdig gevormd en Op de schoonste zondagmiddag die men zich sedert lange tijd kon heugen, zijn de leden van „Geloof en wetenschap" gisteren in groten getale opgetrokken naar Amsterdam, ter bij woning van Mozarts geniale opera „Le Nozze di Figaro", door de Nederlandse opera in de stadsschouwburg gespeeld. In deze „Nozze di Figaro" (ik bedoel nu het libretto van Da Ponte) is het hoofdpunt niet zozeer de liefde dan wel de intrige rondom de liefde. Van nage noeg alles maakt de mens in dit stuk een wuft en ijdel spel. Zowel de winsten als verliezen worden geaccepteerd met eenzelfde hooghartigheid. Men speelt volgens de regels der conventie, en zo wordt de liefde ook een spel. Tragiek zal men vruchteloos zoeken, maar de luchthartigheid ligt overal duimen dik bovenop. Het maakt de indruk alsof men niet aan zichzelf gelooft, en het ij dele spel tot het uiterste wenst door te zetten. Zo gezien eigenlek een onbe- nullige en oppervlakkige inhoud. Maar wat gebeurt? Het genie Mozart schrpft muziek bij dit gegeven. Mozart was een uiterst scherp waarnemer en mensen kenner, een mens die ongetwijfeld de boosheid van dit gegeven heeft doorzien. Hij heeft de figuren muzikaal opgeladen met de krachten van zijn eigen ik. Mo zarts gloeiende pijlspitsen dringen door het masker van grappigheden heen, een grappigheid die overigens terdege over de hele uitvoering ligt. (Jammer ge noeg ontgaat ons veel te veel door de Italiaanse tekst.) De menselijke waar heid wordt hier door Mozart volmaakt bloot gelegd, en dat in een muziek, die in al zijn eenvoud in één woord verruk kelijk is. Natuurlijk houdt dit alles voor de uitvoering een gevaar in, namelijk dat van een parodistische toespitsing. Wanneer slechts het buffoneske element van deze opera tot uiting komt, doet men aan Mozarts muziek beslist te kort, want de partituur laat nergens parodistische maten horen. Hoewel de Nederlandse opera zich niet helemaal aan dit gevaar heeft we ten te onttrekken, bezat de. voorstelling in haar geheel prachtige kwaliteiten. Daar was allereerst Gré Brouwenstijn als de gravin, frapperend door haar magnifieke, buigzame en nobele ge luid. Bovendien bezat haar vertolking een bepaalde aristocratie. Naast haar zag men een zeer gedisponeerde Alma viva van Scipio Colombo, en een vrij moedig spelende Marilyn Tyler als Su sanna. Aan het slot van de voorstelling ontwikkelde zich de stem van Marilyn Tyler tot bevredigende resultaten, ze ker in muzikaal opzicht. Toch is haar volume voor deze rol te klein. Groot respect heb ik voor de Figaro van Jos Burcksen die deze rol geheel beheerste. Ook vocaal kon men bij hem genieten van uitstekende zangkunst. Frans Vroons, als Basilio bewoog zich uiterst bedreven en zong eveneens op dit ni veau. Waarom hij echter uitgedost moest zijn in een lichte lila soutane be- eriiP ik niet goed. Of was het soms de bedoeling hier juist het buffoneske eens extra te accentueren? Dokter Bartolo was ook al gekleed in een dergelijk bui tenmodel pakje, groen van kleur. Overi gens was Guus Hoekman weer een gro te kracht, waarop de Nederlandse ope ra trots mag zijn. Cora Canne Meyer als Cherubino was kostelijk en bijzon der goed gekarakteriseerd. Jo van de Meent als Marcellina, rechter Don Cur- zio van Chris van Woerkom, Gee Smith als Antonio en Nelly Burbach's creatie van Barbarina voldeden volkomen. Di rigent Alfred Eichmann heeft de lichte toets der partituut waarin Mozart zijn diepe menselijke ernst ironiseert, bijzon der gaaf en stylistisch laten klinken. Nogmaals het gevaar van het grappig willen doen, waar de regisseur en de corateur soms iets te ver naar overhel len, werd door Alfred Eichmann (het zij bewust of onbewust) goed opgevan gen. Alles bij elkaar genomen mocht deze „Figaro's bruiloft" er zijn. Het ovatio nele applaus aan het slot, naast de vele open doekjes, toonde duidelijk dat de leden van G. en W. zich bijzonder in genomen gevoelden met deze voorstel ling. J. L. Een paar weken pas zijn deze jongens, zo van de lagere school, op de r.-k lagere technische school te Beverwijk, maar ze voelen zich reeds helemaal thuis achter de werktafels. degelijk, mensen, waaraan de wereld behoefte heeft. Het gemeentebestuur rekent erop, zo besloot de burgemeester, dat de jongens ervoor zullen zorgen, dat de school een goede naarr krijgt. Met be langstelling volgt het gemeentebestuur wat hier wordt verricht. Daarna werden de lokaliteiten door de genodigden bezichtigd. Uit de eerste berichten rond de collecte, welke gisteren in het bisdom Rotterdam voor de bouw van een klein-seminarie is gehouden, blijkt, dat de gelovigen zeer edelmoedig hebben gegeven. Vanzelfspre. kend kon het bisdom Rotterdam hedenmor gen nog geen definitieve berichten geven, doch in ieder geval rekent men op een gunstig verloop. Zeer spoedig zullen nadere mededelingen volgen. Een belangrijke gift ontving mgr. Jansen zaterdagmorgen, toen hij op vormreis in Den Haag van een onbekende gever uit de St. Liduinaparochie f 10.000 voor het klein-se minarie en de missie ontving. Uit een als veestal gebruikte boer derij aan de Zomerweg, die al 20 jaar onbewoond is, zijn vermoedelijk in de nacht van donderdag op vrijdag een draagbaar radiotoestel, een benzinemo tor en een tank met 5 liter benzine ont vreemd. Zaterdag is de diefstal ontdekt en heeft men aangifte gedaan bij de politie. Gisteravond omstreeks zes uur reed de 9-jarige Freddie de W. M. over de Schoterweg in de richting van de stad. Ter hoogte van de Dr. Leydsstraat begon hij links aan te houden, vermoe delijk om af te stappen en zijn fiets over de verkeersgeleider te dragen ten einde de Dr. Leydsstraat in te kunnen gaan. Hierop was de 27-jarige Haar lemmer R. S., die hem met zijn motor achterop reed, niet verdacht. De man raakte de fiets van de jongen en kwam te vallen. Over een afstand van 16 meter schoof hij nog over het weg dek voort. Met een schedelbasisfrac- tuur moest de motorrijder in het zie kenhuis Sint Joannes de Deo worden opgenomen. De jongen kreeg schaaf wonden aan hoofd, armen en benen en moest naar hetzelfde ziekenhuis wor den gebracht. Op de hoek Fonteinlaan, Spanjaards laan, Zuiderhoutlaan moest gisteren omstreeks half zes een 36-jarige mo torrijder uit Utrecht uitwijken voor een plotseling overstekende hond. Hij ver loor de macht over zijr. stuur en kwam te vallen. Met vermoedelijk een sche- delbasisfractuur is de man overge bracht naar het Sint Elisabeths Gast huis. Zijn duopassagier, een 29-jarige man uit Utrecht brak een kuitbeen. Nadat dit in het Sint Elisabeths Gast huis gezet was, kon de man naar huis worden vervoerd. In Bloemendaal zal de poliovaccinatie van beperkte omvang blijven. De „prik" zal slechts gegeven worden aan alle in 1955 geboren kleuters en dat zijn er volgens het bevolkingsregister 240. De inenting zal geschieden door de Aerden- houtse arts dokter C. Kroon. Hij zal woensdagmorgen 16 oktober in één der j scholen van Vogelenzang zitting houden; des middags kunnen de in Overveen wonende kinderen bij hem terecht op de Julianaschool. Voor Aerdenhout ver zorgt dokter Kroon de inenting op don derdagmorgen 17 oktober in de Vondel school aan de Juliana van Stolberglaan en op de middag van deze dag zijn de in Bloemendaal en Santpoort wonende kinderen aan de beurt in de Bornwater- school aan de Ign. Bispincklaan. De kosten zijn grotendeels voor het Rijk; aan de ouders van de in te enten kin- j deren zal een maximale vergoeding in de kosten van een gulden worden ge- j vraagd. Waarschijnlijk zullen in 1958 ook kinderen uit andere leeftijdsgroepen tegen polio kunnen worden ingeënt. Daarover is echter nog geen beslissing genomen, want in deze kosten neemt het Rijk geen deel. Ze zijn dus geheel voor de gemeente. In de tweede helft van oktober zal een begin worden gemaakt met de her inenting van enige duizenden kinderen op alle Bloemendaalse kleuter- en lagere scholen. De inenting zal, eveneens door dokter Kroon, per school geschieden. De kinderen worden ingeënt tegen dif terie en tetanus; die van de kleuter scholen bovendien tegen kinkhoest. Kinderen uit alle klassen komen voor deze vaccinatie, die voor de in te enten personen gratis is, de gemeente draagt daarvan de kosten in aanmerking. Het aantal prikken is afhankelijk van de tijdsduur die is verlopen sinds de laat ste inenting heeft plaats gehad. De officiële opening van de openbare kleuterschool aan de Vrijburghlaan in Overveen is bepaald op dinsdagmiddag 15 oktober om vier uur. In de september vergadering besloot de gemeenteraad deze school, die tot dan altijd als Juli- anakleuterschool bekend was, wethouder Rohling kleuterschool te noemen naar de oud-wethouder mr. F. P. Th. Rohling, die in de na-oorlogse jaren tot 1953 als wethouder van onderwijs veel voor het onderwijs in Bloemendaal heeft gedaan. Bij de officiële opening zullen zo is de bedoeling burgemeester dr. D. H. Peereboom Voller en wethouder van onderwijs mej. dr. M. E. Nolte het woord voeren. Een dag later zullen de kleuters voor het laatst in de villa Bloemen- heuvel op de Bloemendaalseweg bijeen komen. Vandaar zullen zij onder leiding van het hoofd van de school, mevrouw J. H. van HulstPrins, naar het nieuwe schoolgebouw wandelen, dat een ont werp is van de Overveense architect, de heer K. J. Aanstoot. A*i»<:rientie Alleen dinsdag en woensdag 8 en 9 oktober a.s. Prima gehakt met zakje kruiden en recept, 4-Q 500 gram «30 Doorregen varkenslappen 500 gram Doorregen runderlappen 500 gram Erwtensoeppakketten Hacheevlees Klapstuk UIT EIGEN SLAGERIJEN Lunchworst150 gram 48 Alleen dinsdag 8 oktober a.s. Gesneden andijvie, veld- vers - met goud-geel hart, n0 gram Alleen woensdag Maandag 7 oktober Hoog water: 2.53 u. en 15.11 u. Laag water: 10.50 u. en 23.02 u. Dinsdag 8 oktober Hoog water: 3.22 u. en 15.39 u. Laag water: 11.22 u. en 22.38 u. Maanstand: volle maan 22.43 u. 9 oktober a.s. Echte Mainxer zuurkool 500 gram Hygiënisch verpakt in speciale polyethyleenzak. Zuurkoolspek 250 gram 69 VITAMINE C-FRUIT Sinaasappelen, vol sap, 6 voor Grote Grapefruits, _0 vol sapper stuk Prachtige citroenen Garantie voor kwaliteit Laagste netto- prijzen Rente plu» winst aandeel GROTE HOUTSTRAAT 99 In het kader van de aktie voor gees telijke vernieuwing welke door twee paters Redemptoristen in de parochie van St. Agatha te Zandvoort wordt ge voerd vinden heden (maandag) en mor gen. Deze conferenties zijn bestemd voor allen, die op latere leeftijd katholiek ge worden zijn of zich willen oriënteren eenkomsten worden gehouden in het over de leer der katholieke kerk. De bij- patronaatsgebouw, aanvang 8 uur. Het was zaterdagavond bijzonder druk in het Velserbad, waar de tunnelfesti viteiten van Velsen besloten werden met een zwemgala, verzorgd door de jeugdoperettevereniging V.I.D.E.S., te zamen met leden van de balletgroe pen van de r.-k. speeltuinvereniging „Vrij en Blij" en van de Balletschool Rie Dekker. Het gemeentebestuur was vertegenwoordigd door de wethouders H. de Boer en C. P. J. Maas, terwijl ook het comité, dat de tunnelfestivitei ten voorbereidde aanwezig was. Over het ondiepe deel van het bassin was over de gehele breedte van het bad een plankier geslagen, waarop een mo del van de Velser tunnel met daarin het wapen van Velsen, de aandacht trok. De directeur van de gemeentelijke bad-, was- en zweminrichtingen, de heer C. W. van Schreeven, begroette in het bijzonder de voorzitter van de Velser Zwem Vereniging, die hier wel met gemengde gevoelens aanwezig moest zijn na het besluit van de K.N.Z.B. om de voorgenomen nationa le wedstrijden niet toe te staan op grond van het gesloten seizoen. Consta terend, dat andere, minder belangrijke wedstrijden, wel doorgang mochten vinden, zei de heer Van Schreeven het te betreuren, dat in het K.N.Z.B.-be- stuur mensen zitten met te weinig ver stand om in te zien, dat deze wedstrij den belangrijk waren en niet naar een andere datum verschoven konden wor den. Dat het patronaatsgebouw te IJmui- den-oost zaterdagavond eigenlijk veel te klein was, moge voor de financiën van de „Verenigde Amateur Velsen", die hier een amateur-concours organi seerde, een gunstige omstandigheid zijn geweest, anderzijds was het voor de or ganisatoren niet bijster plezierig te moe ten ervaren, dat het gehalte van een deel der aanwezigen van een zeer be denkelijk peil was. Dit deel der bezoe kers is er bijna de gehele avond op uit geweest om de sfeer in de zaal te be derven en kennelijk waren deze jongelui meer gekomen om bier te drinken en later te dansen, dan om er te luisteren naar de muzikale prestaties. Die prestaties zijn echter wel degelijk geleverd. Het programma vermeldde in totaal 18 nummers van groepjes en individuele gegadigden. De jury, be staande uit de heren D. Brouwer, J. Folkertsma, R. Haak en J. Schaap, heeft het allemaal heel nauwgezet be luisterd en tenslotte de Mova's, een mondaccordeon-kwartet uit IJmuiden, als winnaar aangewezen. Tweede werd de 11-jarige Shirley Zwerus uit Haar lem, die heel leuk zingt, een goede uit spraak heeft en zichzelf zeer verdien stelijk aan de piano begeleidde. De der de prijs was voor Dick Kooistra uit Bus- sum, die o.a. een lied van Gershwin zong. Het publiek heeft tenslotte uit een zestal meisjes ook nog een Miss IJmond gekozen. Het werd de Beverwijkse Jo ke v .d. Munnik en haar viel de eer te beurt de medailles aan de prijs winnaars van het concours uit te reiken. De A-griep had ook de goede en boze feeën niet ongemoeid gelaten. Dit gevoegd bij de zeer korte tijd van voor bereiding kon geen smetteloze uitvoe ring verwacht worden. Des te meer respect moet men hebben voor de jeug dige uitvoerenden, die zeer verdienste lijk werk leverden. Ook aan de requi- sieten was alle zorg besteed en er moet dag en nacht gewerkt zijn om alles op tijd klaar te hebben. Verlichte waterlelies en zwanen met snoeren van lichtjes dreven in het bad. „Vrij en Blij" en de balletschool can Rie Dekker presenteerden op het podium matrozen en daarna kwamen de gevorderden met een elfendans, die al evenzeer in de smaak van het pu bliek viel. V.I.D.E.S. bracht met veel kleur de operette „Victor en de gouden bloem", waarbij de sympathie van de toeschouwers vooral uitging naar het vogeltje met zijn koddige gebaartjes. De apotheose van de avond was een waterwondertuin, waarin mooie lelies en zwanen de entourage vormden voor een waterspuitende kroon. Het was een feest van kleur en licht in het bassin. Tenslotte werd dankgebraeht aan de medewerkenden, waarbij herinnerings vaantjes werden uitgereikt. Het raadslid J. Willemse (P.v.d.A.) heeft andermaal aan B. en W. vragen gesteld over de zogeheten Burgerzin- woningen in Haarlem-oost, die water doorlaten wanneer het regent. Reeds op 23 augustus heeft de heer Willemse hierover schriftelijke vragen gesteld, waarop B. en W. geantwoord hebben dat al het mogelijke gedaan wordt om de bezwaren geheel op te heffen. De heer Willemse wil nu wel weten of het onderzoek naar de oorzaken van het euvel resultaten heeft opgeleverd en welke maatregelen B. en W. nu denken te nemen om de bewoners van de Burgerzinwoningen alle overlast te be sparen, indien men nog geen afdoende maatregelen heeft getroffen. CNlet offlclBe Koenen) Vorig Opening slot 6/10 3% Ned. 1953 3ft Ned. 1953 3» Ned 1956 3)i Ned. 1948 3)'« Ned. 1950 8V« Ned. 1954 S'/4 Ned. 1955 3-3)5 Ned. 1947 3 Ned. 62-64 bel. fac Inschr. Grtbk 1946 3 Ned. Handel Mtl eert AJCU. Van Berkei's Patent Calvé-Delft eert Van Gelder Hon. Hoogvens eert Unilever eert Ned. Kabel Philips Kon. Petroleum „Amsterdam" Rubbei Holl. Amerika Hjn Kon Ned. Stoomb. Mil Ned. Scbeepv. Unie K.LM. H.V.A. Dell Mt). eert. A'dam 2y2 '55 1 A'dam '56 n A'dam m 85)4 84 )4 84 78 )i 79)4 80% 87H 145)4 144% 169 266)4 245)4 333 232)4 237 178.50 60 147)4 132)4 133)4 109 99 60% 74 83% 85 83% 79% 87% 140 310 220% 167.50 55 144 127 129 107.50

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 3