Kunstmaan opent de weg naar de sterren Mensdom tot op drempel van ruimtevaart gebracht Dohmen valt collecte van rijksbemiddelaars aan —Gouden politiehond—i VALDA Wetenschap en strategie Kunstmaan Signalen reden van bestaan Katholieke mijnwerkers berusten niet in regeringsbeslissing Zeeman beneden de zeespiegel- „Groot beraad" bij de mijnwerkers Snelste typiste van Nederland Minister Cals opent Lastu-'57 Rechtvaardige inkomensverdeling Tijdig aan de nood rem getrokken 17 missiekruizen De emigratie naar Zuid-Afrika uitgereikt Dies Natalis r.-k. Universiteit P. C. J. Rombouts Tienduizendste Bergenaar „Indonesisch leger wil West-Irian bevrijden" MAANDAG 7 OKTOBER 1957 PAGINA - ilfe O 452 aanslagen per minuut Resolutie van het N.V.V TEGEN GRIEPHOEST Overheidsbijdragen in de overt ochtskosten Twee jeugdige inbrekers aangehouden Zwitserse schilderes overleden Attaché in Peking: Vrijdag 4 oktober 1957 is de weg naar de sterren geopend. Bereids meer dan twee etmalen lang gonst de wereld van de berichten over de eerste kunstmatige aardsatelliet, welke vrijdag j.l. door de Russen is gelan ceerd. En reeds hebben miljoenen mensen op aarde de stem van de kunst maan, het eentonige onafgebroken fluitsignaal, gehoord van het kunstwerk dat daar in de haast luchtledige ruimte, op ongeveer 900 km boven het aardoppervlak, zijn gesloten baan om onze planeet beschrijft. De weg naar de sterren is geopend. Dat mag misschien wat hoogdravend klinken, toch zal in de toekomst blijken, dat die dag van vrijdag een his torische dag is geweest, een dag, waarop wetenschap en techniek een grootse, ja unieke overwinning mochten boeken en waarop een nieuw tijd perk in de mensheidshistorie werd ingeluid, een tijdperk, dat men het satel lietentijdperk, of het ruimtevaart-tijdperk zou kunnen noemen. Want het laat geen twijfel, dat de kunstmatige satelliet het mensdom gebracht heeft tot op de drempel van de ruimtevaart. De ruimtevaart een mogelijkheid van de toekomst en daarom alleen al voor velen nog een hersenschimmige nieuwigheid. Een nieuwigheid? Ja en nee. „Het woord astronautica ruimte- Vaart alleen al suggereert de ge dachte aan fantastische tochten door de duizelingwekkende diepten van het Wereldruim, onder omstandigheden, even beangstigend voor het menselijk orga nisme als gelegen buitöh zijn natuurlijk milieu Toch hadden sinds het begin van de ze eeuw de fundamentele principes, waarop de ruimtevaart zou moeten worden gegrondvest, reeds een heldere en logische formulering gevonden: men zag de mogelijkheid in om aan de aan trekking van de aarde te ontsnappen door aan een bewegend voorwerp een voldoend grote versnelling te geven en men preciseerde, dat deze versnelling verkregen zou kunnen worden door het gebruik van een raket." j£o typeerde de H. Vader volgens de kr i»ÏÏaï01 Romano" van 22 septem- aan het 5f.situatie voor de deelnemers En Hh ^"Ptevaart-Gongres te Rjme. gen omdat HiM T AP°stolische Ze- vloeiséTzaP hun streven een uit te onderwerpen de °Pdracht de aarde Het lanceren van de hinti™ een indrukwekkende triomf van dfmo- derne wetenschap, die in hemellichaam aan het zonnestelsel toe te voegen en de maan der aarde een metgezel in het wereldruim aarae e® Maar daarnaast is 2ü Jf te geven, maning tot bescheirlcVu f°rse aan- weegt 74 triljoen h^d" De maan 83,6 kilogram Do J? de kunstmaan bellijn van 3500 W.aan -heeft een mid- van 58 centimeter. tV de kunstmaan haar baan nr ll maan beschrijft km van de ^iarde a ?tai?d van 40°-000 Maar^beide °sS!m 6 dplane"t Aarde heen lopen. pianeet Het lanceren van de eerste kunstsa- telliet is een triomf voor de moderne wetenschap in het algemeen, die één heet en onverdeeld, een wereldbroeder schap Het is ontegenzeglijk ook een triomf voor de Russische wetenschap. Niet omdat de Amerikanen tot een dergelijke prestatie niet in staat zullen blijken te zijn - integendeel zy zullen nu minder dan ooit langer dan nood zakelijk is in gebreke blijven ook van hun kant een aardsatelliet in het we reldruim te zenden. Maar omdat de Russen de gigantische wedloop om de eerste kunstmaan breeduit gewonnen hebben, die wedloop, waarop wij op 17 maart 1956 al eens in dit blad gewe zen hebben, toen wij de vraag aan de orde stelden: „Wordt de eerste kunst maan rood?" Een vreedzame, wetenschappelijke Wedloop die geëncadreerd werd in de plannen voor het Internationale Geofy sische Jaar, een vreedzame internatio nale onderneming bij uitstek. Maar toch een vreedzame wedloop, die zo ontzaglijk nauw gelieerd is met allerminst vredelievende, militaire activiteiten op het terrein van raket- tenontwikkeling en tenslotte van we- neldbeheersing, dat de consequenties Van deze historische gebeurtenis, op Tt terrein zeker in de psychologische sector, die uitvloeit in het terrein van de wereldpolitiek nauwelijks zullen kunnen uitblijven. Een nietig bolletje, door mensenhan den gemaakt, cirkelt nu etmaal in et maal uit onafgebroken rondom de aar de, op de grens van dampkring en we reldruim. Niet op te merken tegen het felle blauw van de daghemel, mis schien even zichtbaar in de korte sche mering, die de dag scheidt van de nacht en de nacht van de dag, maar dan snel wegschietend uit het blikveld van de kijker, die voor de waarneming onmisbaar is. In nog geen anderhalf uur om de aarde heen, alleen merk baar aan het terugkeren van onesthe tisch gepiep, waarmee het zich meldt. De schorre radiosignalen welke de kunstsatelliet uitzendt, vormen de re den van zijn bestaan. Niet de eendere puntsignalen, maar de af en toe uitge zonden gecodeerde cijfertjes, die nu en dan op te vangen zijn. Zij brengen de geleerden van de Sovjet-Unie gegevens over, welke de satelliet tijdens zijn tocht verzamelt. Gegevens, op de eerste plaats ongetwijfeld, over de hogere, meest ijle luchtlagen, waar de kunst manen hu., levensmilieu hebben en die ook het uur van hun dood hun uit eindelijke lot bepalen. Over de tem peratuur, de dichtheid, de iinisatie, enz. Een andere reden van zijn bestaan is gelegen in de toekomst: in de belofte van nog veel fantastischer onderne mingen, welke de kunstsatellieten mo gelijk zullen maken en waarvan deze eerste kunstmaan slechts de voorbode is. Zeer zinvol hebben de Amerikanen uit deze overweging destijds hun kunst maanproject het project Vanguard dat is voortrekker gedoopt. Intussen is de eerste voortrekker op de drempel van het heelal gearriveerd en heeft op aarde een nieuw tijdperk in geluid. En deze eersteling is een Rus sische. Twee memorabele feiten, waar de wereld in de komende periode nog heel wat over te horen zal krijgen. MR. H. C. M. EDELMAN r r -v v - v v Advertentie Zaterdagmiddag vond in de Rotonde van de Houtrusthallen in Den Haag de prijsuitreiking plaats van de op 28 september j.l. gehouden nationale wedstrijd in machineschrijven. Kampioen van Nederland werd mevrouw Ellen PolmanDes- sauvagie uit Den Haag. Hier ziet men de kampioene met linten bloemen en de Babylonwisselbeker. Mevrouw E. Polman-Dessauvagie uit 's-Gravenhage is dit jaar kampioene machineschrijven van Nederland gewor den. Zij sloeg in een half uur tijds 13791 maal op de toetsen van haar schrijf machine. Zij maakte daarbij 23 fouten en behaalde daarom netto 13561 aan slagen of gemiddeld 452 aanslagen per minuut. Bovendien-verwierf zij daarbij nu voor de vijfde maal de accura- tesseprijs. Mevrouw Polman ,die ook al le voorgaande zes wedstrijden heeft deelgenomen, behaalde verleden jaar de tweede plaats met netto 431 aan slagen. Zij krijgt nu de Babylonwisselbeker voor een jaar in haar bezit. r Met een lastechnisch grapje het d- irbranden van een bolstaande gesol deerde ketting heeft de minister van O- K. en W., mr. J. Th. L. M. Cals, zaterdagmorgen in de Margriethal van de Jaarbeurs te Utrecht de Lastu-57 geop-nd, de tweejaarlijkse tentoonstel ling op het gebied van lassen en snijden, georganiseerd door de Nederlandse Ver eniging voor Lastechniek. Gewapend met een brandend lasapparaat, maakte de minister korte metten met de ket- ï?ng> die de toegang tot de tentoonstel- bng afsloot. Hij hoefde daarbij geen gebruik te maken van de fraaie groene bril, die de voorzitter van de vereni- SIng, prof, ir. H. E. Jaeger, de mims- w. tev°re'n als herinnering had aange- md®n- -Ik heb geen donkere bril no- dig, zei mr. Cals. „Men zegt, dat de egering cle zaken toch al donker ge- Loeg ziet." De voorzitter wees er in zijn welkomst woord op, dat het lassen zich na 1935 n Nederland ontwikkeld heeft tot een methode van revolutionaire omvang, waaraan gehele produktiemethoden ten offer zijn gevallen. Enige maanden ge leden heeft de vereniging het duizendste lasexamln afgenomen. In totaal werden 10.7"0 kandidaten geëxamineerd; van hen werden er 6400 als gediplomeerde bissers aan de industrie toegevoegd. De laatste vijf jaar slaagde 69 pet. welk Percentage „op de door uwe Excel lentie met zoveel zorg en toewijding ge- dirigeerde instelling van technisch ho ger onderwijs nog nimmer behaald is," aldus de Deltse hoogleraar, die er de minister op attent maakte, dat deze oxamens zonder subsidie van O. K. en W. worden afgenomen. De vereniging Verzorgt ook de examens voor de op leiding tot leraar-lassen. Mr. Cals bleek grote waardering te hebben voor de u aiding, die de ver eniging biedt, en verheugde zich zeer °ver de ontwikkeling van de lastech niek, die sinds enige jaren ook toepas sing vindt in de moderne kunst. Jordanië Te Amman is officieel bekendgemaakt, dat een tweede zen- hing Amerikaanse wapens zaterdag avond in de Jordaanse havenstad Akaba Is aangekomen. Deze zending omvat onder meer Patton-tanks en mortieren Van vijftien centimeter. hebben H. M. Koningin Juliana en H. K. H. Prinses Marijke in Zoteraagmicl g eenteujke sportpark demonstraties bijgewoond, die waren het Hilverswns g Koninklijke Nederlandse Politiehondenvereniging ter ge- Seordtmiseerd 50.iarjo bestaan van deze organisatie- Na aankomst begaven de tegenheid «an het 50-jmg oes^ h ucm Jhr. A. D. La man Trip, U.-kolonel Zntlaussee bd. efe-voorzitter van de KN.P.V., en burgemeester J? J. G°Boot«fln ^Jtraties'1met°^hun ^honden Ta? T tribune™™ m „Daar gaat de bouvier Leo van de heer Roij akkers uit MierloHout; Leo is een pracht van een hond, een moedige Vlaamse veedrijver. Zo'n dier loopt met een snelheid van 37 km. per uur en springt als een pan ter". Nauwelijks waren deze woorden van adjudant E. H. van Dijk van de Rotterdamse politie, via de geluid versterkers, over de gehele dravers- baan van het Hilversumse Sportpark gesproken of alle halzen rekten zich om de lenige en moedige Leo over de grasmat te zien snellen en met één sprong een man, die voor deze gele genheid in een zwaar leren pak was gestoken, van zijn fiets te sleuren. Leo gaf, tezamen met nog tien andere honden een demonstratie waartoe zi) als politiehonden in staat zijn. Dit ter ere van het gouden feest van de Ko ninklijke Nederlandse Politiehond Vereniging; een feest dat zaterdag middag bijzondere luister werd bijge zet door de aanwezigheid van de ko ningin en prinses Marijke. Aan het programma namen de hoofdagenten van politie te Rotter dam deel, de heren P. Huysmans, met de Belgische herder Nero, T. P. de Wit, met de Hollandse herder Wil- lv J H Pruim met de Hollandse her dér Lion G. v.d. Linden met de Duit se herder Nero, H. Brughout met de Franse herder Mentor, H. J. Maas met de Hollandse herder Aster, als mede de heren J. van Kaam, Kon. Marechaussee eerste klasse te Bergen op Zoom met bouvier Breston, H. Vossen, douane-ambtenaar te Weert met de bouvier Lion, B. M. de Wys, wachtmeester van de rijkspolitie te Zundert, H. Jacobs jachtopziener te Bennekom met de Belgische herder Presto en Jos Roijakkers, particulier te Mierlo-Hout met de bouvier Leo. Een demonstratie van het volgen van de honden aan de lijn, het volgen zonder lijn, het volgen bij rijwiel, werd afgewisseld met het springen over hagen en schuttingen. Daarna kreeg het publiek staaltjes te zien van dressuur, zoals het blijven liggen ter wijl de „bazen" zich verwijderen, het weigeren van voedsel en het bewaren van voorwerpen. Een hartelijk applaus van de veie toeschouwers beloonde het werk van de dresseurs en de verrichtingen van de honden. Een en ander was op het Hilversumse Sportpark nogal realis tisch voorgesteld; er was een com pleet kippenhok gebouwd, met de be doeling dat één van de kippendieven, die zijn pet had verloren en een wan deling over de draversbaan maakte, latei door de speurhond Astor als de schuldige werd aangewezen, terwijl ae man zich gemengd had onder de ar beiders op het veld. De arrestatie van stroopers en van rjjwieldieven trok veel bekijks; de honden speelden er bepaald niet mee en het is maar goed dat er bij dergelijke oefeningen van zware leren kleding gebruikt, wordt gemaakt door de „verdachten anders zou het wel eens minder on schuldig kunnen aflopen. De leden van het algemeen bestuur met de voorzitter mr. F. W. van Ketwich Verschuur aan het hoold, recipieerden 's middags in het restau rant van de tribune. Zij waren wat in hun nopjes met het fraaie geschenk van de afdelingen; een blauwe vlag met in het midden een witte cirkel waarop de initialen van de vereniging K.N.P.V. geborduurd met daarboven een kroon. De heer C. van Hoek van de afdeling Brabant bood het geschenk aan. Aan het slot van een dit weekeinde in Utrecht gehouden buitengewoon congres van het Nederlands Verbond van Vakverenigingen, dat gewijd was aan de door het wetenschappelijk bu reau van het N.V.V. samengestelde stu die over de inkomens- en vermogens verdeling „Wenkend Perspectief", is een resolutie aangenomen, waarin het congres tot uiting brengt dat de inhoud van deze studie uitgangspunt dient te zijn voor de sociaal-economische poli tiek van het N.V.V. Deze politiek, aldus de motie, dient mede gericht te zijn op een zo recht var dig en doelmatig mogelijke inko mens- en vermogensverdeling. In de resolutie wordt het verbonds- bestuur van het N.V.V. opgedragen, om als uitvloeisel van de mede-verantwoor- de.-jkheid van het verbond voor het wel zijn i de welvaart van het Nederland se volk op basis van de inhoud van de verdelingsstudie met kracht te streven naar een rechtsorde zonder enige dis criminatie ten aanzien van hen, die thans nog in het maatschappelijk bestel ten achter zijn gesteld. Tenslotte spreekt hei congres in de rest tie in het bijzonder zijn veront rusting uit over de ontwikkeling van het welvaartspeil der lagere inkomen trekkers. Zaterdagavond heeft een treinconduc teur door tijdig aan de noodrem te trek ken zo goed als zeker het leven kunnen redden van de 38-jarige assistent-chirurg J C van Schelven uit Rotterdam. Van S was op het station Hofplein even in een op vertrek staande trein gestapt om iemand weg te brengen. Eerst toen de trein reeds aan het rijden was, wilde hü uitstappen, maar kwam tussen het perron en de trein terecht. De hoofd conducteur, die het ongeval zag, wist door aan de noodrem te trekken de trein bijna onmiddellijk tot stilstand te b engen Nu is Van S. er met een diepe snijwond aan het hoofd en vermoede- liik een hersenschudding afgekomen. Hij is in het ziekenhuis Bergweg opge- nomen. Wij zijn bereid te bewijzen, dat het college van rijksbemiddelaars niet ob jectief heeft gestaan tegen over de pre mieregeling voor het mijnbedrijf. Dit college is er slechts op uit geweest een ongunstig advies aan de regering uit te brengen. Enkele heren in dit college hebben de nationale loonpolitiek aan de partijpolitiek opgehangen. De vraag rijst of het niet tijd wordt de heren uit het college te verwijderen. Dit zei de voorzitter van de Nederlandse Katho lieke Mijnwerkersbond, de heer Frans Dohmen, zondagmorgen tijdens een bij eenkomst in Terwinselen bij Heerlen. De bondsvoorzitter wees erop, dat de eerste afwijzing van de premieregeling door de regering, op grond waarvan de Mijnindustrie raad verzocht werd de vaststelling van de premieregeling op te schorten, gebaseerd was op een ad vies van het college van rijksbemidde laars waarbij dezen er van uit gingen dat de gemiddelde bovengrondse lonen in het mijnbedrijf anderhalve cent ho ger lagen dan in vergelijkbare bedrijfs takken. „Maar later hebben de rijksbe middelaars moeten toegeven" aldus bondsvoorzitter Dohmen, „dat er spra ke was van een gemiddelde achter stand van de bovengrondse lonen van vier tot vijf cent. De grote grief tegen deze loonsvergelijkingen is, dat de toe stand bij de bovengrondse mijnarbei ders steeds zo rooskleurig mogelijk en die bij de arbeiders der vergeleken be drijfstakken steeds zo ongunstig moge lijk werd voorgesteld." „Maar" zei de heer Dohmen „de door de Mijnindustrieraad, door werkgevers en werknemers ontworpen regeling mocht het nu eenmaal niet halen.' Voor hen is de regeringsbeslissing een politiek compromis geworden. Van de kant der katholieke federatie is alles geprobeerd om een afkeuring te voor komen. Onze bond en de Katholieke Vereniging van Mynbeambten zullen hier niet in berusten en de strijd tegen de regeringsopvattingen over de gelel de loonpolitiek en het mijnbedrijf voort zetten. Over de vorm van deze strijd is nog geen beslissing genomen." Intussen verzekerde de heer Dohmen dat de Mijnindustrieraad het onderste uit de kan zal proberen te halen met betrekking tot de regeringsbeslissing. De heer Dohmen keerde zich fel tegen de socialisten, die alles gedaan hebben om de premieregeling in haar geheel afgekeurd te krijgen. „Wanneer de heer Voskuil zaterdagavond via de radio heeft beweerd dat de socialisten altijd voorstanders zijn geweest van een goe de verhoging der ondergrondse mijn- werkerslonen" r.ldus de heer Dohmen, ,dan heeft hij vergeten erbij te vertel len, dat hun vertegenwoordigers m de stichting van de arbeid de ondergrond se mijnwerkers wilden afschepen met een loonsverhoging van zegge en schrij ve drie gulden per week." Zoals men weet gaan zij nu krachtens de premie regeling per week negen gulden meer krijgen. „De Mijnindustrieraad heeft de premieregeling afgestemd tegen de achtergrond van de regeringsbeslis sing van maart 1956, waardoor nieuwe loonronden onmogelijk werden, en heeft dus rekening gehouden met de algeme- Adverentie PASTI LLES DESINFECTEERT VERZACHT ne loonpolitiek van de regering, maar ook en voor alles met de werkelijke belangen van het mijnbedrijf en wel naar analogie van de Duitse Bergbau" verzekerde de heer Dohmen, die open oog heeft voor de onrust onder de mijn werkers. Maar zij weten nog niet wat zich achter de schermen heeft afge speeld. Dat zullen zij te weten komen tij dens het „groot beraad," dat de ka tholieke federatie nu ter hand heeft ge nomen. Wat de uiteindelijke houding van de Nederlandse Katholieke Mijn werkersbond en de Katholieke Vereni ging van Mijnbeambten t.o.v. de rege ringsbeslissing betreft, zal na dit groot beraad een definitief standpunt worden bepaald. „Maar het staat vast, dé strijd is niet ten einde," verzekerde de heer Dohmen. De regeringscommissaris voor de emigratie deelt mee, dat tussen de minister van sociale zaken en volksge zondheid en de minister van binnen landse zaken van de Unie van Zuid- Afrika een regeling is getroffen met betrekking tot de financiering van de emigratie vanuit Nederland naar de Unie. Op grond van deze regeling zal het Unie-departement van binnenland se zaken bijdragen in de overtochts- kosten van Nederlandse emigranten, die als werknemers door de Unie-over- heids- en semi-overheidsdiensten en -bedrijven in Nederland zijn aange worven, en in 1957 in de Unie zullen zijn aangekomen. Werkgevers, die Ne derlandse emigranten in hun dienst laten overkomen, zullen door bemid deling van genoemd Unie-departement op gelijke wijze in de emigratiekosten bijdragen. Als gevolg van de thans getroffen regeling zal de in de emigratie bijslag regeling genoemde eigen bijdrage van de emigrant op gelijk niveau worden gebracht met de bijdragen, die gelden voor landen, waarmee een emigratie overeenkomst is gesloten. De Eindhovense politie heeft twee jongelui aangehouden, die zich aan een lange reeks inbraken hebben schuldig gemaakt. De 21-jarige C. H. blijkt het meest op zijn kerfstok te hebben. Hij werd des nachts op heterdaad betrapt bij een poging tot inbraak. De jonge man bekende zich aan een tiental in braken te Eindhoven in de stadsdelen Woensel en Strijp te hebben schuldig gemaakt. Het geld, dat hij hierbij had buitgemaakt, was niet onaanzienlijk en stelde hem in staat goede sier te ma: ken. Bij een deel der inbraken is hij geholpen door de 18-jarige J. van B„ die al eens eerder met de politie m aanraking is geweest. De Zwitserse portret-schilderes me vrouw Dora Hauth-Trachseler is vrij dag in de leeftijd van 82 jaar overle den. Zij maakte o.m. een portret van professor Albert Einstein. In de kloosterkerk van de paters Fran ciscanen te Weert werd zondag een in drukwekkende plechtigheid gehouden de jitreiking van het missiekruis en de zendingsbrief aan zeventien missio narissen, paters, broeders, zusters en leken De plechtigheden werden ver richt'door de hoogeerw. pater Castulus van den Eijnden, provinciaal van de pa ters Franciscanen in Nederland. In de loop van deze of de volgende maand zullen naar Brazilië vertrekken: de pa ters Godeberto Crijns uit Heerlen; Ce- lestino van de Kerkhof uit Weert; Egi- dio Söntjes uit Weert en Diederik-Ruigt uit Den Haag; naar Pakistan: de pa ters Walfried Kertzman uit Maastricht en Gustavo Driessen uit Weert; de zusters Anna Reijn uit Hilversum en Gertrudis Lemmens uit Oostrum, als mede de dames Chr. Broers uit Arn hem' J Claessens uit Leunen-Ven- rav 'en C Ebskamp uit Harmeien; naar Nederlands Nieuw-Guinea: pater Marcellus Stevens uit Stramproy; broe der Godfried Blom uit Oudewater en de dames L. Frederix uit Heyen en L. Schelling uit Duivendrecht; naar Ja pan' pater Wilgisus Creemers uit Ven- lo en naar Ceylon: pater Dionysius Boers uit Weert. Ter gelegenheid van de 34-ste Dies Na< lis van de r.-k. universiteit te Nij megen op 17 oktober, zal op die dag 's-morgens te tien uur in de St. Jozef kerk aan het Keizer Karelplein te Nij- n gen een pontificale H. Mis worden opgedragen door mgr. D. Huurdeman, lid van het bestuur der Sint Radboud- stichting. Al de vliegtuigpassagiers, die in de loop der jaren op Schip hol landden of er van vertrok ken, zijn niet alleen door de bemanning-voor-op-de-bok door het Nederlandse luchtruim ge loodst: met onzichtbare banden bleven ze verbonden met de verkeerstoren op de Amster damse luchthaven. Ze vlogen door nauwkeurig aangegeven luchtwegen, via een ingenieus stelsel van radio-bakens en ze werden op de voet gevolgd door het alziend oog van de radar. En tot ver buiten onze landsgrenzen, waar ze zich ook bevonden in Europa, bleven ze langs radio- telefonische weg verzekerd van de koesterende zorgen van de Rijksluchtvaartdienst op Schip hol. De laatste twaalf jaar ge beurde dit alles onder leiding en algehele verantwoordelijkheid van de chef van het station der luchtverkeersbeveiliging, de heer P. C. J. Rombouts. Van achter zijn' bureau op de eerste verdieping van de ver keerstoren, maar nog net iets beneden de zeespiegel waar Schiphol een flink aantal meters onder ligt heeft de heer Rom bouts al die jaren een weids uit zicht gehad over het platform en het uitgebreide start banen stelsel. Misschien dat zijn blik daardoor iets gekregen heeft van de „far-away- look", die de oudere vliegers eigen is. Hij is dan ook al sinds 1934 in de luchtvaart. Ik ben er min of meer per ongeluk in verzeild geraakt, zo ver telt hij. Hij had eigenlijk zeeman willen worden. Na de H.B.S. en de zeevaart school in Delfzijl heeft hij inderdaad nóg een aantal jaren als derde stuurman gevaren, maar toen werd hij afgekeurd voor zijn ogen. De heer Rombouts is niet het type da.t bij de pakken neer gaat zitten. Hij zette zich weer aan de studie en haalde zijn middelbare acte zeevaartkunde, doch toen hij eenmaal zo ver was ging ons land gebukt onder de crisisjaren en kon hij geen emplooi vinden als leraar op een zeevaartschool. Via De Bilt raakte hij toe',!, aanvankelijk als meteoroloog op Schiphol en in de luchtvaart ver zeild; een zeeman beneden de zeespiegel. De functie van chef van het luchtverkeersbeveiligingsstation legt hij een dezer dagen neer. Aan het einde van de maand vertrekt hij naar Nieuw- Guinea, waar hij is benoemd tot hoofd van de burgerluchtvaart. De heer Rombouts, die via de zee- en de luchtvaart al verscheidene werelddelen heeft gezien, is nog nooit in het Verre Oosten geweest. Nieuw Guinea is dus onbekend gebied voor hem en hij heeft bovendien nog slechts een vaag idee van de taak die hem daar wacht in zijn functie, die aanzienlijk meer omvat dan zijn huidige. Maar hij verwacht dat het de moeite waard zal zijn. „Ik houd van werk dat de moeite waard is en ik heb er plezier in problemen op te lossen." Voorzichtigheidshalve heeft hij echter een verbandacte voor slechts drie jaar getekend. „Is het niet de moeite waard, dan kom ik onher roepelijk terug". Dat zal echter wel meevallen, want er ligt in Nieuw-Guinea heel wat werk te wachten, nu Biak straks eindpunt wordt van de K.L.M.- route over de Pool, het vliegveld ingericht wordt voor straalverkeersvlieg- tuigen en de binnenlandse luchtvaart een steeds belangrijker plaats gaat innemen op Nieuw-Guinea. Zijn echtgenote en achttienjarige dochter Kitty gaan mee en zijn bij zonder ingenomen met de plotselinge verandering. Het is niet de eerste keer dat ze voor een paar jaar naar het buitenland gaan, want de lieer Rombouts is na de oorlog gedurende drie jaar als luchtvaarttechnisch adviseur in Perzië en Libanon gestationeerd geweest. Kitty heeft toen kans gezien via een Franse en een Armeense school toch nog haar H.B.S.-diploma te behalen. De twintigjarige zoon Hans gaat niet mee. Hij studeert aan de Amsterdamse universiteit en kan nu uiteraard niet, zoals in zijn H.B.S.-tijd in het Midden- Oosten, trachten met schriftelijke cursussen uit Nederland op peil te blijven. De heer Rombouts werd vrijdag 48 jaar en bij thuiskomst verraste de vriendin van zijn dochter hem met een cadeau, een keurig ingepakte zakdoek. „Het is dit keer een hele grote," zei hij waarderend, „het lijkt wel een tafelkleed. Kan ik in Nieuw-Guinea goed gebruiken om me het zweet van het voorhoofd te wissen. Ik bewaar hem voor de zondag." „Of voor als je op visite gaat bij de gouverneur," zei Kitty. De mens heeft de ingeboren neiging kolossale fenomenen, die hij op zijn weg ontmoet, net zo lang te bagatelliseren, totdat hij ze met zijn verbeelding kan omvatten en ze kan onderbrengen in een van de comparti menten van zijn geest. Voor Amerika als geheel was het zes weken geleden een kolossaal fenomeen, dat de Russen op een van de essentiële nummers van de internationale bewapeningswedloop de eerste prijs hadden behaald: zij had den als eersten een intercontinentaal ballistisch projectiel (I.B.M.) gelanceerd. De aankondiging uit Moskou was voor de Amerikanen aanvankelijk een onver teerbare brok. Maar officiële woord voerders slaagden er vrij spoedig in het nieuws te omwikkelen met sceptische uitlatingen, betuigingen van twijfel aan de juistheid van het bericht en aan de waarde van de Russische overwinning. Nu de Russische kunstmaan elke 95 minuten rond onze aardbol cirkelt, wordt opnieuw de neiging merkbaar de ze onmiskenbare Sovjet-prestatie in het kleed der onschuld te steken. De Ame rikaan, die kort na de bekendmaking over het lanceren van de Russische kunstmaan sprak over „een waarde loos stuk ijzer, dat praktisch iedereen het luchtruim zou kunnen inslingeren", heeft in zijn zelfbedrog gelukkig geen navolgers gevonden. Maar nu wordt vooral de aandacht gevestigd op het louter wetenschappelijke aspect van de Russische onderneming. Natuurlijk is de rusteloze cirkel gang, die de „spoetnik", de Russische benaming voor de aardsatelliet, thans onderneemt, in de eerste plaats een triomf voor de Russische wetenschap. Maar dat betekent geenszins, dat het mili taire aspect niet aanwezig is of te verwaarlozen valt. In de eerste plaats moet alleen al het lanceren van de kunstmaan als een bevestiging worden gezien van de Russische bewering, dat men in de Sovjet-Unie in staat is inter continentale ballistische projectielen met goed gevolg af te vuren. De Rus sische kunstmaan is vele malen zwaar der dan de „Vanguard", de satelliet die de Amerikanen komend voorjaar willen lanceren. De „spoetnik" kan alleen vein een intercontinentaal ballistisch projec tiel zijn aanvangssnelheid hebben ge kregen. Voor iedere extra kilo, die aan het gewicht van de satelliet wordt toe gevoegd, moet duizend kilo worden toe gevoegd aan het gewicht van het voort stuwende ballistische projectiel, zo staat in de berichten van hedenmorgen. Als dat waar is, moeten ook de Amerikaan se sceptici toegeven, dat de Russen de techniek van de I.B.M. al vrij aardig beheersen. Dat is echter nog niet alles. De Russische maatschappij is in ho ge mate doelgericht. Alles en iedereen wordt ondergeschikt ge maakt aan de verwezenlijking van de doeleinden, die door de communistische theoretici worden opgesteld, of, zoals zij het zelf zouden uitdrukken, onder kend. Het voornaamste doelwit van de heersers in het Kremlin is de over heersing van de wereld, en zeer zeker niet het behalen van gouden medaljes op internationale wetenschappelijke congressen. Het kan niet anders, of ook de rode kunstmaan, die boven onze hoofden zweeft, is dienstbaar gemaakt aan het communistische imperialisme. Indien al de tactische waarde van de „spoetnik" gering is, de strategische waarde is dat bepaald niet. Het is im mers ook al lang erkend, dat de mo derne wetenschap niet meer met haar boekjes in een hoekje kan gaan zit ten. De politici, en zeker de politici in het Kremlin, hebben geleerd de weten schap te zien als bondgenoot of vijand. Het feit alleen al, dat de gegevens, die de Russische kunstmaan uitzendt, on danks Sovjet-beloften van het tegendeel, in een totnogtoe ongebroken code zijn gesteld, is veelzeggend. De wedloop tus sen oogst en west wordt niet alleen be slist op de proefterreinen voor geleide projectielen, maar ook in de laborato ria. De Russische kunstmaan zou voor het westen een groot goed kunnen wor den, als de bondgenoten daardoor zou den besluiten tot een ruimere onder linge uitwisseling van wetenschappelijke gegevens en tot een doelmatiger taak verdeling bij de research. De achter stand van Amerika moet ons eerder met schrik dan met leedvermaak ver vullen als het dan maar een heil zame schrik is. In Bergen (N.H.) is zaterdagmorgen de 10.000ste inwoner ingeschreven. De gelukkige vader, de heer Piet Kramer, die zijn eerste zoon kwam aangeven, werd met gejuich op het raadhuis ont vangen, waar al een groot boeket bloe men klaar stond. Zondag kwam burge meester dr. W. Huygens mevr. Kramer- Spaans namens het gemeentebestuur gelukwensen, waarbij hij voor de 10.000ste Bergenaar een spaarbankboekje met 100 overhandigde, zijnde dus een. cent per inwoner. Door Jacob Jan Kramer's komst zal het aantal raadsleden in Bergen van 13 tot 15 worden uitgebreid. De Indonesische militaire attaché in Peking, kolonel Warouw, heeft zaterdag, volgens radio Peking, meegedeeld dat het „altijd de vastbesloten wil van de strijdkrachten van zijn land is geweest, West-Irian van de Nederlandse kolonia- listische-imperialistische heerschappij te bevrijden." Kolonel Warouw legde de verklaring af in een rede op een receptie die hij gaf ter gelegenheid van .de twaalfde verjaardag van de oprichting van de Indonesische strijdkrachten. Nu er een Sovjet-kunst maan begonnen is door het heelal te vliegen, worden de zaken précair, dunkt mij. Straks komt er natuurlijk een Amerikaanse kunst maan bij en dan heb je de poppen aan het dansen. Ruzie in het universum, voorwaar een prettig voor uitzicht. En ik mag beslist niet denken aan de toekomstige kunstzonnen en kunststerren. Nee, ze hadden bij de kunstgebitten op moeten houden, vind ik. Ik heb haar overigens nog met gezien, de kunstmaan. Ik ben wei meteen zaterdagavond gaan kijken, maar ik kon alleen maar de echte ont dekken. Tenzij het toch de valse is ge weest, want met die Sovjets moet je altijd oppassen, heb ik vernomen. En dat liedje moet nu ook veran derd worden natuurlijk; dat zal voort aan „Au clair de la lune d'art heten- Zou je ook kunnen vrijen by ae kunstmaan? Ik denk dat alleen voor kunstpaartjes is weggelegd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 5