Russen souden in 1958 120 satellieten de lucht in willen sturen Aarde heeft thans twee kunstsatellieten Met de kunstmaan cirkelt ook een deel van de lanceringsraket rond de aarde neetoren stentor vaarwel i Fanatiek zoeken naar een goudschat in park in het hart van Madrid Amerikaanse superraket gereed Kernproêven in Rusland en V.S., Russische tanker overvaart een Franse treiler Trein in Haarlem naast de rails Vijfde avond van onrust in de Poolse hoofdstad Tandartskosten We hebben zogezegd het goud al in onze handen99 GAAT U VERHUIZEN? Door elektrische stroom gedood Bekneld geraakt Het weer Franse admiraal bij vliegongeluk omgekomen San Marino Tegenregering gaat binnenkort tot de aanval over Toch enige vergoeding mogelijk Graafput is reeds vijftien meter diep Draden van schemer- lamp waren verdroogd Slachtoffer overleden Zonder benzine in Velsertunnel Kraankolos voor het eerst in bedrijf Rustig weer Het weer in Europa Radio Moskou heeft gisteravond gemeld, dat behalve de kunstmaan ook het laatste deel van de raket om onze planeet draait. Met dit deel van'de samengestelde raket is de kunst maan tot een hoogte van 900 kilometer gebracht. Het raket gedeelte wentelt op ongeveer dezelfde hoogte om de aarde als de kunstmaan. Zij zijn thans ongeveer 1000 kilometer van elkaar verwijderd. Deze afstand wordt groter, aldus radio-Moskou. Volgens de Noordierse geleerde Nonweiler is Rusland van plan gedurende het internationale geofysische jaar 120 aardsatellieten in de lucht te brengen. De geleerde heeft dit van Russische collega's gehoord, toen deze een bezoek aan geland brachten. Zij zouden van Siberië en de Noordpool a geschoten worden en in 1958 ook vanuit de Russische basis aan Zuidpool. Hele bemanning gered Nog een baby van vijfling overleden Het begon met een wichelroede Schacht van vijftien meter diepte Zevenjarig meisje het slachtoffer 1STÜRKA DAMES-AUTQCQATS Weinig verandering DINSDAG 8 OKTOBER 1957 81ste JAARGANG No. 29728 iiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiMiiiiiiiiiiiiiiiii minimum Ook voor de Sóvjetrussische staatsburger was het nieuws van de Russische kunst- „„nrhin was het bij de kiosken in Moskou extra druk van maan een verrassing en zonaag was neiuy.*** die uit hun krant nader nieuws wilden vernemen. betekenis aan gehecht als apparaat voor mensen, Amerikaanse deskundigen hebben verklaard, dat zij aan de hand van de signalen van de kunstmaan de baan kunnen berekenen die de satelliet m de komende dagen zal beschrijven. De baan is vrijwel cirkelvormig: het dichtst bijzijnde punt ligt op 640 kilometer van de aarde, het verstverwijderde is nog niet met zekerheid vastgesteld. Radio Moskou zond gisteren een „dienstregeling" voor vandaag uit om de radioseinen van de satelliet te kun nen waarnemen. Er worden geen plaat sen in Nederland genoemd. Wel komt Londen op deze lijst voor, met de aan duiding 22.54 uur G.M.T. Journalisten in Barcelona, waar een ruimtevaart congres wordt gehouden, hebben gis teren veel moeite gedaan om meer bij zonderheden over de Russische satel liet te weten te komen van Sedov, de leider van de Russische delegatie. Se dov gaf echter ontwakende antwoor den op de vragen die zij hem stelden. Wel wist men aan het einde van het gesprek te weten te komen dat hij, Se dov lid van de Russische orthodoxe kerk is, maar de vraag „Denkt u dat het gemakkelijker is om in de hemel te komen dan op de maan werd met be antwoord. Drie Amerikaanse deskundigen heb ben gisteren in Washington verklaard, dat het „economisch mogelijk is binnen acht jaar een satelliet te bou wen en af te schieten die twee tot vier Personen kan vervoeren m een Daan °m de aarde op 800 kilometer hoogte mlt een snelheid van 25.000 km per nur. Een van hen, Romlck'd^e mede, dat hij op het congres voor ruim tevaart in Barcelona mededelingen over een dergelijke satelliet, die vuftot tien miljoen dollar zou kosten, zal doen. Hy geloofde zelfs, dat men zulk een satel liet naar de maan zou kunnen schieten. De Amerikaanse deskundige dr. I.M. Levitt heeft in Philadelphia verklaard, dat het Amerikaanse leger vong Jaar al zijn reusachtige „Jupiter-C e®P geleid projectiel had kunnen gebrui ken om een satelliet de wereldruimte in te zenden, doch dat het ministerie van defensie de voorkeur had gegeven aan ontwikkeling van de „Vanguard"-raket. Door deze „verbazingwekkende dom heid" was het Amerikaanse programma vertraagd, aldus Levitt. Een woordvoerder van de Amerikaan se luchtmacht heeft meegedeeld, dat de Verenigde Staten op het punt staan een raket te lanceren, die een hoogte zou bereiken tussen 1.600 en 6.400 kilome ter. De raket zal zijn reis op het atol Eniwetok in de Stille Oceaan beginnen. Zodra de weersomstandigheden gunstig zijn, wordt de raket afgeschoten. Het op- paraat znl met een ballon tot op een hoogte van 30 kilometer worden ge bracht en vandaar op eigen kracht ver der gaan. Men deelde mee, dat deze raket te klein is om er een kunstmaan Bite te vervoeren. Er wordt echter veel wetenschappelijk onderzoek. De raket zal een snelheid van 27.000 km per uur kunnen bereiken. Zij is negen meter lang en bevat instrumenten voor het registreren van kosmische stralen, het magnetische veld van de aarde en an dere verschijnselen. Een vliegtuig van de Franse marine luchtmacht is gistermiddag bij het op stijgen van een vliegveld in de buurt van Cannes neergestort. Vijf personen, onder wie admiraal Pierre Lancelot, het hoofd van de militaire personeels afdeling van de marine, zijn om het leven gekomen. Lancelot was bevel hebber van de Franse zeestrijdkrach ten in het oostelijk deel van de Middel landse Zee ten tijde van de Brits-Fran se operaties tegen Egypte. Het officiële Russische persbureau Tass heeft gisteren gemeld, dat de Sovjet-Unie een „krachtig waterstof apparaat van nieuwe constructie" zon dag tot ontploffing heeft gebracht, vol gens hei plan voor onderzoek naar de ontwikkeling en vervolmaking van atoom- en waterstofwapens. Om de vei ligheid van de bevolking en het perso neel, dat de proeven leidde, te verze keren, werd de proef die slaagde, op grote hoogte genomen. De serie Amerikaanse kernproeven voor het jaar 1957 op cje Yucca Flat, een woestijn in Nevada, is gisteren af gesloten met de ontploffing van het kerntoestel „Morgan". Het was de 24- ste explosie in deze serie. „Morgan" hing aan een plastic-ballon, die zich 500 voet boven het woestijnzand be vond. De kracht van deze explosie kan vergeleken worden met die van tussen de 5.000 en 10.000 ton TNT. De gebrui kelijke paddestoelwolk steeg op. Er ont stond een uitzonderlijk heldere vuurbal welke een gloed verspreidde zichtbaar o.a. in Los Angeles, 500 kilometer van het proefterrein. De gloed hield zeer lang aan. Aan deze explosie waren weer tal van experimenten verbonden. De Amerikaanse commissie voor j atoomenergie wenst zich er niet over uit te laten of volgend jaar weer'proe ven in Nevada gehouden worden. Het gerucht wil dat dan geëxperimenteerd zal worden in het gebi-ed van de Grote Oceaan. Vannacht heeft de 10.000 ton metende Russische tankboot Moskovsky Festi val de tien opvarenden van de Franse 159 ton metende treiler Clemenceau, welk scheepje de Rus maandagochtend vroeg heeft overvaren, in Rotterdam aan land gezet. De aanvaring geschied de ongeveer 25 mijl ten westen van Hoek van Holland in dichte mist. De Russische tanker, die direct na het overvaren de bemanning aan boord nam, heeft de hele maandag voor de Nieuwe Waterweg gelegen, cmdat het tij voor het binnenkomen van een zo grote tan ker niet gunstig was. Vannacht heeft h_et schip afgemeerd in Pernis. jf Roland, die behoorde tot de Christofle- vijfling die woensdag in Toulon is ge boren, is gisteren overleden. Van de vijfling is thans alleen nog Michèle overgebleven. (U.P.) Om kwart voor zes gisteravond kwam een treinstel van een ran gerende trein even voorbij het via duct over de Kinderhuissingel te Haarlem naast de rails terecht. Door tot nog toe onopgehelderde oorzaak reed de machinist, een Amsterdammer, door een wissel heen. Het treinverkeer van het station Haarlem in westelijke richting was volkomen gestremd. Kort na het ongeval echter kon de stremming op de lijnen Haar lemZandvoort en HaarlemLei den alweer worden opgeheven. De reizigers in de richting van de Velsertunnel moesten echter per bus naar het station Santpoort noord worden gebracht, vanwaar zij per trein hun reis konden voortzetten. Pas laat in de avond was ook deze lijn weer vrijge maakt. Naar de oorzaak van het ongeval wordt een onderzoek in gesteld. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. De anti-communistische tegenrege ring van San Marino heeft gisteravond bekendgemaakt dat zjj binnenkort de macht in het hele grondgebied van San Marino zal overnemen met een nieuwe strijdmacht van ongeveer 50 man. Woordvoerders van de tegenregering wilden verder geen bijzonderheden ge ven, maar men neemt aan dat de uit vier personen bestaande tegenregering zo spoedig mogelijk stappen zal onder nemen om de communistische regering uit de hoofdstad te verjagen. De leden van de strijdmacht van de tegenregering zijn aangeworven in de Italiaanse grensgebieden om San Ma rino. Het zijn voormalige manschappen van de Italiaanse politie. Zij dragen het uniform van de Carabinieri met een insigne van San Marino. De Poolse militie is gisteravond met gummiknuppels opgetreden tegen een menigte, voornamelijk bestaande uit jongelieden, nabij het Paleis voor cul tuur te Warschau. Vele jongemannen werden tegen de grond geslagen, an dere werden gegrepen en in vrachtau to's weggevoerd. De jongelieden, die te voren joelend en fluitend door de stra ten trokken, behoorden tot de groep van wat men in Warschau „straatschen ders" noemt. De operatie van de militie was binnen drie kwartier afgelopen. Dit was de vijfde avond van wanorde lijkheden in het centrum van de Poolse hoofdstad. Anders dan op de voorgaan de vier avonden heeft de militie gister avond geen gebruik gemaakt van traan gas. (Reuter) Van de zijde van de bond van r.-k. Ziekenfondsen deelt men naar aanlei ding van het tandartsenconflict mede, dat het z.i. niet juist is in dit bijzondere geval zonder meer het standpunt in te nemen dat aan de verzekerden geen en kele restitutie voor in de confiictpëriode gemaakte tandartskosten wordt gegeven. De bond meent, dat er in bepaalde gevallen en tot op zekere hoogte aan leiding is gemaakte kosten te vergoe den. Het bestuur van de bond zal er te bevóegder plaatse op aandringen, dat aan deze opvatting gevolg wordt gege ven. Na 36 jaar trouwe dienst zullen de sleepboten Hector en Stentor van bureau Weismuller IJmuiden voorgoed verlaten. Talloos is het aantal zeeschepen dat zij in de haven van IJmuiden bij binnenkomst en vertrek assisteerden.. Daarnaast maakten zij korte sleepreizen op de Noordzee en assisteerden bij bergingen. Zo waren zij o.a. actief bij de berging van de Catingo, de Frameggen en de Statendam vorig jaar. Nu zijn zij naar Italië vertrokken. Vier Italianen gaan er nog enige jaren kolenbakken mee verslepen vanuit Ravenna aan de Adriatische Zee. Over enkele weken zullen de sleepboten Cycloop en Titan, die nu met een uitgebrande fruitboot naar Vlissingen onderweg zijn, in IJmuiden binnenlopen om tijdelijk de opengevallen plaatsen te bezet ten. Weismuller heeft namelijk vier nieuwe havenslepers in bestelling, waarvan de eerste in februari van het volgend jaar afgeleverd zal worden. (Van een correspondent in Spanje) In het Parque del Retiro, het „Park van de Rust", in Let hart van Madrid heerst onrust. In de enorme tuin, met zijn prachtige bomengroepen, zijn fon teinen, tempels en collonades, waar op zomeravonden de gelieven samenko men en veel soldaten evenzovele kin dermeisjes in hun armen sluiten, wordt 's avonds onrustig gewerkt. Dan verza melen zich onder de hoge bomen vele lieden om met het hart, brandend van nieuwsgierigheid te kijken hoe, in het licht van schijnwerpers de bijna ze ventigjarige Don German Cervera in een vijftien meter diepe schacht af daalt, om daarin een mysterieus spel net zijn wichelroede te spelen. Honder den verdringen zich rondom hem, wan neer hij uit het duistere hol terugkeert. En avond na avond horen zij uit zijn mond: „Wü zijn er bijna, het is nog een kwestie van uren, we hebben zoge zegd het goud in onze handen." En de menigte gaat weer naar huis, teleurge steld om de volgende dag weer terug te komen en weer ten antwoord te krij gen: „Het is nog een kwestie van uren, we hebben zogezegd het goud in onze handen." Dat duurt nu zo al weken en de heer German Cervera graaft steeds dieper naar de schat die bij in het Madrileen- se „Park van de Rust" aanwezig weet. Het is allemaal heel onschuldig be gonnen. Met zijn broer Roberto, heet German Cervera een van de meest be trouwbare wichelroedelopers van Span je te zijn. Niet minder dan 700 water aders werden door hen ontdekt, tot pro fijt van velen. Zij hoeven daarvoor maar een plattegrond van het een of andere dorp met hun wichelroede af te tasten. Daar waar de roede doorslaat trekken zij een cirkeltje en zeggen „Hier is water." Het blijkt er dan ook dikwijls te zijn. Op een goede dag kre gen zij de kaart van het Parque del Retiro onder de roede. Het wonderlijke apparaat werd zo nerveus dat geconclu deerd werd dat het park van de rust een .,chat verborgen hield, een grote schat. Was het een goudader? Neen, beduidde de roede, een kist, een schat kist. Hij is één meter veertig lang en tachtig centimeter breed en er zitten edelstenen in, topazen, esmeralden en diamanten, zei de roede. Het ging er nog maar om die schat op te graven. Welnu, senor Cervera begon te gra ven, daar waar de roede hem dat be val. Vijftien dagen kon hij rustig zijn gang gaan, totdat er een dwalend ver slaggever voorbij kwam en de spitten de Don German Cervara gadesloeg. „Wat doe je?", vroeg de onbeschaam de. Zonder blikken of blozen en zonder van zijn werk op te zien antwoordde senor Cervera: „Ik zoek goud!" De zelfde middag barstte de journalistieke bom en werd de rust in El Retiro ver dreven. Rijkaards gingen zich voor de „Tesoro del Retiro" interesseren, een aannemer werd aangesteld benevens een aantal tot schatgravers bevorderde grondwerkers. De wichelroede werd elk recht op een vergissing ontzegd. In het park, dat dateert uit de vijf tiende eeuw, is nu een schacht gegra- vqp van inmiddels meer dan vijftien meter diepte, 's Avonds, wanneer de stadskapel van madrid lieflijke con certen geeft aan de rand van de im mense vijvers waarop gelieven spe levaren, ratelt de lier van de schat gravers. Met mandjes wordt het zand uit de bodem van het park opgehaald, voorzichtig als zou het goud daar los in kunnen zitten. De aannemer haalt er zijn schouders bij op. Het kan waar zijn en het kan ook niet waar zijn, zegt hij. Wij zullen zien! Als er goud komt, koop ik het grootste ho tel van Madrid, komt het niet dan moet ik proberen mijn geld los te krij gen. En senor Cervera daalt weer af in het donkere gat. „Het is nog een kwestie van uren, we hebben het goud zogezegd in onze handen!" Weer ratelt de lier. Iedereen in Madrid heeft zijn oor deel over de legende van de gebroe ders Cervera. Men gelooft er niet veel van, maar gaat toch elkt avond maar weer kqkenMen is het niet eens met de manier, waarop de schacht gegra ven wordt. Men houdt bij het zoeken van een schatkist niet van een rond gat. Het zou in de vorm van een kruis gegraven moeten worden. Zit de kist niet links, dan kan hij rechts zitten, zit hij niet vooraan, dan misschien ach teraan. Maar senor Cervera zegt dat zijn roede niet liegt. „Het is nog een kwestie van urenEn weer gaan dagen voorbij. De geldschieters willen zich terug trekken, zl wensen hun lieve geld niet langer in een dwaas avontuur te ste ken. De Madrilenen zeggen, dat senor Cervera stiekem een gang onder het park doorgraaft om er aan de andere kant stilletjes uit weg te kunnen glip pen. Maar de journalisten zijn het er niet mee eens. Zij vinden het interes sant dat een al dan niet dwaze wichel roedeloper le kans krijgt wie weet, misschien wel tot in het ingewand der aarde te graven in een van de groot ste en mooiste parken ter wereld Ze laten hun prooi niet los, beïnvloeden de geldschieters en zijn bereid zelf ook een duit in het zakje te doen. En senor Cervera graaft door. „Het is nog eer kwestie van urenDe wichelroede heeft hem verteld dat de schatkist uit de veertiende eeuw stamt. Is het uit de tijd van de Inquisitie of uit de tyd van de Moorse overheersing? De wichelroede weet het niet. Men graaft door. Hoe lang zal het nog du ren? De uren van Don German Cerve ra duren lang. Dit kan alleen in Spanje. Stelt li voor, dat er op een goede dag iemand een spade in het Vondelpark steekt en enthousiast begint te graven. De po litie zal geen genoegen nemen met de Advertentie Wij garanderen u een goede verhuizing uitgevoerd door vakkundig personeeL Vraag eens inlichtingen F. DAMIAANS en Zn. - Zijlvest 41 Haarlem - Tel. 12456 - 14155 - 22279 Maandagavond is het zevenjarige meisje O. Poelman, toen zij in de huis kamer \an de ouderlijke woning aan de Rivierenlaan te Amsterdam aan het spelen was, in aanraking gekomen met een onder stroom staande schemer lamp, waarvan de draden waren ver droogd. Daar het meisje tegelijkertijd in contact kwam met een buis van de centrale verwarming kreeg zij de elektrische stroom door het lichaam, waardoor zij op slag werd gedood. Maandagavond is de 46-jarige ar beider M. Kerkhofs uit Veldwezelt (Bel gië) bewusteloos gevonden in het af werkingsgebouw van de Koninklijke Ne derlandse Papierfabriek te Maastricht. Vermoedelijk is de man bekneld ge raakt tussen een machineonderdeel en een last papier, welke met behulp van een takel werd verplaatst. Hij werd overgebracht naar het ziekenhuis St.- Annadal te Maastricht, waar hij kort na aankomst overleed. Gisteren heeft de nieuwe kraanwa gen twee auto's uit de Velsertunnel moeten slepen, die wegens benzinege brek gestrand waren. Voor de betrok kenen een schadepost, want zo'n sleep- ritje kost altijd nog wel even meer dan een volle tank benzine. Bovendien moest een wagen uit de sleept worden, omdat hij daar motorstoring kreeg. De zware kraanwagen voor het eerst in bedrijf moeten ko men. Aan de noordkant van de tunnel was een zware truck uit een kolonne te veel naar rechts gegaan op de par- keerstrook en toen tot aan zijn assen in de zachte berm weggezakt. De zwa re kraanwagen had er niet de minste moeite mee om hem weer op de weg te brengen. tunnel ge- uitgerekend is gisteren Advertentie BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL 13439 FERD. BOLSTR 48 A'DAM .TEL. >17162 Verwachting tot woensdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Vannacht weer plaatselijk mist. Morgen overdag droog en overwe gend zonnig weer. Zwakke tot ma tige oostelijke wind. Weinig veran dering in temperatuur. Zon: 6.56—18.02. Maan: 18.047.31. Door flinke stijgingen van de lucht druk in het oostzeegebied is een ver binding ontstaan tussen het hogedruk- gebied boven midden Europa en een krachtig hogedrukgebied in de Poolzee bij Nova Zembla. Een uitloper van de machtige hogedrukzone handhaaft zich boven west-Europa. De oostelijke wind in ons land bleef betrekkelijk zwak, zodat vannacht plaatselijk weer mist ontstond. Rond een diepe depressie bij IJsland blijven storingen circuleren, waarvan de invloed echter niet verder reikt dan tot Schotland. In ons land kan daarom op aanhouden van het rustige herfstweer worden gerekend. StatloD Stockholm Oslo Kopennager Londen Amsterdam Luxemburg Partis Nice Berlijn MUnchen Zürlcb Genéve Locarno Wenen Innsbrurk Rome Max neersL Weer i temp afgeL vor dag 24 uur geh. bewolkt 11 0.1 regen 19 0.3 mist 16 0 geh. bewolkt 16 0 onbewolkt 16 0 onbewolkt 17 0 nevel 19 0 half bewolkt 22 0 nevel 15 0 mist 15 0 mist 15 0 mist 14 0 onbewolkt 17 0 onbewolkt 18 0 mist 19 0 zw. bewolkt 26 0 verklaring dat de man gewoon maar goud zoekt. Men zal hem gewoon op sluiten. Niemand denkt er voorlopig aan dat met de gebroeders Cervera te doen. De Spanjaarden honden van het mysterie en iemand met occulte gaven is een machtig man, die honderden in de ban van zijn duister bedrijf kan hou den. Toch moet Don German Cervera haast maken. Voor de regentijd aan breekt moet hij zijn schat gevonden hebben. Hant de schacht is op geen enkele wijze beveiligd, het is een ge woon, diep gat in de grond en *1® het fors gaat regenen, zal de veertiende eeuwse kist, van eenveertig bij tachtig, gevuld met esmeralden en robijnen, m een poel van ellende verzinken en ook de illusie van de wichelroede. MaarHet is nog een kwestie van uren, we hebben het goud zogezr in onze handen!" BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. IJmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 3. 3. W Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en W. Severtn. NIEUWE HAABLEMSCHE COURA ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren 'ABONNEMENTSPRI3S 61 cents per week, f 2.65 per maand, f 7 90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.3B uur 's avonds tel. 21544.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 1