Voor minstens één jaar Pléven wil in strijd van de partijen een wapen stilstand Zijn kansen tot vorming van een nieuwe Franse regering worden laag aangeslagen Honderd jaar zingen op school de kinderen De ontembare K ru is woord raadse l Bakker sprodukt en I»oep der ruimten ERIC DE NOORMAN Gecompli ceer de aanrijding Geslaagd feestconcert in Amsterdam Drie jaar voor drie inbraken Jarige KLM geeft onderscheidingen Na de Firato in È.,A,I,-gebouw de geluidloosheid van de Nehato Gelakte meubels opknappen? NEBÖ-MEX "SST Ceta-Bever Pastoor De Ruijter ernstiggewond DINSDAG 8 OKTOBER 1957 PAGINA In dichte mist Een dode en een zwaar gewonde Disconto-verhoging uitgelekt Britse socialisten blijven aandringen op onderzoek Witte Huis spreekt beschuldiging van Faubus tegen Feest op Schiphol Horloges gestolen bij juwelier 8 9 10 11 - - - - - - - - - - Israël doet beroep op de V.N. Ambtstermijn van Pieck verlengd De zaligverklaring van Titus Brandsma Informatief proces ten einde Oostenrijkse Himalaya- expeditie Hoogleraar in de perswetenschap (Van onze Parjjse correspondent) PARIJS, hedenmorgen Na de leider van de socialisten, Gny Mollet, onderzoekt thans, daartoe aan gezocht door de president der repu bliek, de voorzitter van de socialisti sche en republikeinse verzetsunie, Re- né Pléven eveneens een doorgewin terde hoofdrolspeler in de Franse na oorlogse politiek zgn kansen om Bourgès-Maunoury op te volgen en wel aan het hoofd van een kabinet op brede nationale en republikeinse basis met goede mogelijkheid op een bestaan van ruime duur. Volgens het eigen door Guy Mollet uitgebrachte verslag zou zijn poging voornamelijk zijn af gestuit op de weigering der rechts- onafhankeiijken zijn financieel-econo- misch plan 200 miljard nieuwe be lastingen vóór eind 1957, 200 miljard nieuwe bezuinigingen, autoritaire blok kering van de prijzen te aanvaar den en zijn eventuele regering ter verwezenlijking van dit plan tegelijk met de investituur speciale volmach ten te verlenen. „Algerije" zou naar Mollets mening thans ternauwernood nog moeilijkheden hebben opgeleverd, terwijl hij ook over een begin van de procedure ter wijziging van de grond wet, zowel wat betreft herziening der structuur van de Franse unie als ver sterking van de executieve en vermeer dering der ministeriële stabiliteit, een akkoord tussen de nationale partijen bereikbaar achtte. Deze appreciaties worden veelal rij kelijk optimistisch geacht, terwijl men anderzijds vindt dat de dezer dagen door Mollet gedane ontdekking, als zou de toestand van Frankrijks financiën „catastrofaal" zijn, erg aan de late kant is en komend van de socialis tische ex-premier onder wiens regering zich deze ontwikkeling naar die cata- len als de minimum-voorwaarde voor hun deelname aan welke regering ook. Wil Pléven kunnen slagen, dan zal hij dus of de socialisten moeten weten te bewegen tot het tolereren van conces sies aan de gematigden, die zij Guy Mollet zelf niet hebben laten doen, of de gematigden tot het aanvaarden uit zijn handen van het socialistische pro gram waarvan ze uit handen van Guy Mollet niet hebben willen weten. Schertsenderwijs is het vermoeden ge opperd dat de Franse regeringscrisis nog zal draaien, wanneer de Russi sche kunstmaan al is uitgedraaid. In de vorige nacht omstreeks twaalf uur is op de Frieseweg in de buurt van Ramspol een ernstige aanrijding gebeurd tussen twee motorrijders. A's gevolg hiervan werl de 25-iarige T. Fidder uit Doornspijk gedood. De andere motor rijder, de 24-jarige .L. v. d. Kooy uit EIburg werd zwaar gewond. Op het moment van de aanrijding hing er een dichte mist. Waarschijnlijk heb ben beide motorrijders, om niet van de weg te raken, op de witte scheidings streep op het midden van de weg gere den. Een botsing was het gevolg. Een passerende man zag de slachtoffers lig gen en hij trachtte door zijn jas uit te trekken en in zijn witte overhemd te gaan staan het verkeer op de weg te waarschuwen. Op dat moment kwam met grote snelheid een wagen aanrijden. De bestuurder zag de waarschuwing van de zwaaiende man te laat- cn de auto vloog op de beide op de Frieseweg lig gende motoren. De auto werd bescha digd. Bij het onderzoek door de Kamper verkeerspolitie werden rode knipperlich ten op de weg geplaatst. Ondanks de mist en deze knipuerlichten bleef het verkeer met grote snelheid doorrijden. Een van de weggebruikers reed zelfs een knipperlicht rtuk, zoda4 de politie man opzij moest springen om een aan rijding te voorkomen. Tegen een van deze automobilisten is proces-verbaal opgemaakt. Toen koning Willem III in 1857 zijn handtekening zette onder de wet, die de zang bij het onderwijs verplichtend stelde, zal hij zich moeilijk hebben kun nen voorstellen dat deze simpele ma nipulatie een eeuw later reden zou ziin tot een feestconcert in het Amsterdams Concertgebouw maandagavond onder auspiciën van de N.C.R.V. Men kan twisten over de resultaten van dit besluit en dan natuurlijk ko men aandragen met de stereotype schla gers tijdens het gezellig-een-dagje-uit- samen, van „En we gaan nog niet viv_ naar huis", „Geef mij maar Amster- strofale toestand voordeed getuigt I ^am". en natuurlijk horen daar de Winnie wi/vl/vnD nn -7 tnffrt inrirr/wir." van het nodige lef. De radicaal-socialis tische minister van financiën in de hui dige demissionaire regering, Gaillard, verklaarde in een bijeenkomst van ziin geestverwanten dan ook, dat „vol machten" inderdaad noodzakelijk zijn, doch dat men er zeer op moet letten aan wie ze worden verleend. Ten aanzien van Plévens kansen is men vooralsnog eveneens zeer gereser veerd; men constateert dat hij het zich in ieder geval niet gemakkelijk maakt. Verlangde Mollet speciale financieel- economische volmachten, Pléven wenst dat de partijen zich zullen verplichten een wapenstilstand aan te gaan voor de duur van tenminste een jaar. In dat jaar zou zijn regering zich dan concentreren op de oplossing van de volgende problemen: Algerije, grond wetsherziening, verdediging van de koopkracht van de arbeiders en de vaste inkomens en hervorming van het belastingsysteem. En in deze regering- Pléven zouden alle partijen en groepe ringen zitting moeten hebben van links de socialisten tot en met rechts de on- afhankelijken en boeren. Tot dusver blijven de socialisten evenwel het door Guy Mollet voorgelegde program stel- (Van onze Londense correspondent LONDEiV hedenmorgen. De leiders van de Labourfractie in Groot-Brittannië blijven volharden in hun pogingen de Britse regering te overreden een onderzoek te doen in stellen naar een mogelijke lekkage met betrekking tot het nieuws van de ver hoging van het disconto van 5 tot 7 procent. Wat vast staat is dat op de woens dag voorafgaande aan de dag waarop de verhoging van het disconto werd aangekondigd, op grote schaal rege ringsfondsen verkocht werden na slui tingstijd van de beurs. In kringen van de Londense City wordt een bedrag van veertig miljoen gulden genoemd. Dit wjjst er inderdaad op dat een of ander groot beleggingsinstituut een feslaagde poging deed om zich te dek en tegen de gevolgen van een ver hoogd disconto. Gisteren brachten Harold Wilson, financieel expert van de Labourfractie, en James Griffiths, waarnemend lei der van Labour Gaitskell heeft griep een bezoek aan Downingstreet 10, waar zij een onderhoud hadden met premier Macmillan en de Lord Kanse lier, Lord Kilmuir. Zü stelden de pre mier en de kanselier in het bezit van het door hen verzamelde bewijsmate riaal omtrent de lekkage. Later op de dag vond een bijeenkomst plaats van het kernkabinet. De Amerikaanse regeringheeft de be wering van gouverneur Faubus van Arkansas omtrent beweerd wangedrag van de federale strijdkrachten tegenge sproken. Faubus heeft in een brief aan gen. majoor E. A. Walker, de militaire commandant in Little Rock, de be schuldiging geuit, dat soldaten van de federale strijdkrachten vrouwelijke leer lingen van de middelbare school tot in de kleedkamers hebben gevolgd. .Vol strekt onwaar en bovendien vulgair" noemde de woordvoerder van het Wit te Huis deze bewering. Overigens heeft Walker deze brief nooit gelezen, want hij heeft hem onge opend aan Faubus teruggestuurd. D< brief was namelijk aan hem geadres seerd geweest als aan „De commandant van de bezettingsstrijdkrachten"—.. De nier, die rol van film, die Franse pianist Armand Mun- thans 80 jaar oud is, zal de Toscanini vervullen in een de Italianen over het leven van de onlangs gestorven dirigent gaan maken. mooie molen" en de „toffe jongens" bij, maar ik geloof stellig dat dit ver schijnsel zal blijven voortbestaan zolang de aarde draait. Intussen zijn er in ai die jaren toch maar een groot aantal bloeiende zang verenigingen ontstaan, kerkkoren en musicerende jeugdgroepen en wij zijn stellig overtuigd, dat deze zanglust zijn eerste ontstaan vond in de school, hoe primitief en gebrekkig soms de lei ding ook was. Ideaal is namelijk de muzikale stand van zaken op de scho len nog bij lange na niet en kan het ook niet zijn, als men bedenkt dat, zo als de hoofdinspecteur van het lager onderwijs, de heer Dijksterhuis, in een kort woord opmerkte, het nog pas een dertig jaar geleden is, dat de onder wijzer bij het examen alleen op zijn theoretische kennis getest werd. Nu is dit allemaal zoveel beter ge worden en langzaam aan hopen we de resultaten van een positiever zang onderwijs actief inplaats van passief, geprojecteerd te zien in een nog rijke re muziekbloei onder ons volk. Maandagavond hebben wij op dit terrein reeds bijzonder aardige erva ringen opgedaan. Onder de muzikale medewerkenden telden wij een instru mentale groep van de volksmuziek school, die de voorste gelederen van het podium bezette, en een halve zaal vol kinderen uit de klassen van diver se Amsterdamse scholen, die pittige frisse kinderliedjes en een paar ge zellige canons zongen. Wim ter Burg, de muzikale leider, deed het prima. Er lukte heel veel verrassend goed, maar er lukte ook wel eens iets niet helemaal en dat accentueerde nu juist de spontaniteit waarmee gewerkt werd. De gebruikelijke feestcantate was er gelukkig niet, zo ver zijn we nu al toch, maar in plaats daarvan dansten pittige volksliedjes en ca nons als een glimp van charme en jong leven langs de muren met de indrukwekkende namen van beroem de componisten. Wim ter Burg kreeg zelfs de ouders en ouderen op zijn hand, die enthousiast in canonvorm het Halleluja meezongen en een in een sonore ondergrond in „Toemba" de kinderzang gportief ondersteunden. Achter de instrumentale groep, die op diverse fluiten knappe doorzichtig gespeelde muziekjes speelde, zat het omroeporkest, dat een voor de jeugd vrij aantrekkelijk maar wel wat al te lang programma uitvoerde. Wel had men bewust naar contact met de jeugd gestreefd, want geen van de orkestwer ken of er was één volkslied of meer deren in verwerkt. Geopend werd met een Wilhelmus van Nassauwe-rapsodie van Hendrik Andriessen. Daarna kwam het „Loze vissertje" te voorschijn in ze- ven variaties van zeven componisten, die er ieder het zijne van gedacht heb ben. Een heterogeen gezelschap als men de namen zo eens leest: Sem Dresden, Cor de Groot, Jurriaan An driessen, Herman Strategier, Marius Flothuis, Karei Mengelberg, Anton v.d. Horst, maar desondanks is het eind resultaat voortreffelijk. Verschillenden hebben het vissertje in een transpa rant décor getekend, een doorzichtig klankenweefsel, zilverig als het water dat dampig opglanst en vol van die sprankelende intieme geluiden, die in deze kleipe oase van stilte af en aan ritselen. Een enkele laa:' z'n visser nog al knapen van snoeken vangen, maar toen het zover was, begon het ook tijd te worden de lieve jeugd met een an der thema bezig te houden. Dit kwam met de pauze en daarna met een klei ne balletsuite van Leon Orthel. Een be knopt pittig orkestwerk, waarin de jeugd bekende wijsjes in een niet alle daagse sfeer kon onderkennen. In opdracht van de N.C.R.V. schreef. Jaap Geraedts Quodlibet-variaties, een zeer geslaagd stuk waarin de compo nist het aftelliedje „Eén maal één" met veel fantasie in allerlei vormen uitspeelt, beurtelings tegen een ander volks- of kinderliedje dat door een so lo-instrument wordt getypeerd. Leuk be dacht en origineel uitgewerkt. Het ra dio-orkest onder exacte leiding van Henk Spruit zorgde voor een boeiende verklanking. Kortom we hoorden deze avond een onopgesmukt musiceren. Groot en klein leefde mee of werkte mee en uit de spontaniteit en charme waarmee dit gebeurde meen ik te mo gen opmaken, dat het gelukkig initia tief van de N.C.R.V. in alle opzich ten een succes is geworden. T. Vr. -• rechtbank te .Amsterdam heeft vanmorgen de 25-jarige M. S., die in 1956 na zijn ontsnapping uit een psy chiatrische inrichting te Heiloo een reeks inbraken had gepleegd, veroordeeld tot drie jaar gevangenisstraf met aftrek. Er was vier jaar tegen hem geëist. Van de ten laste gelegde drie inbra ken had S. er een, in Lopik, gepleegd in samenwerking met de later vermoorde Hans Schreuder, wiens lijk in januari j.l. bij de Tafelberg in het Gooi werd gevonden. De inbraak in Lopik leverde het tweetal zesduizend gulden op, waar van Schreuder, die op de uitkijk zou hebben gestaan, tweeduizend gulden had gekregen. De moord op Schreuder is nimmer opgehelderd. De buit van de beide andere inbra ken, resp. in Badhoevedorp en Heiloo, bestond uit enkele honderden guldens. Ter zitting had de president opgemerkt, dat de politie M. S„ die reeds vier keer veroordeeld is, van nog veel meer mis drijven verdenkt. M lu 7. „Wie ben ik om de voorname Yarl Ottar tegen te spreken?" mompelt de skalde. „Goed, ge zijt de enige koning in Noorwegen, zoals ge zelf zegt. Zoudt ge het blijven, als Eric terugkeerde? Een vraag slechts, een vraag," laat hij er haastig op volgen als hij ziet, dat Ottar zich grommend opricht. „Denkt ge dat de overige edelen u zouden volgen, zoals men vroeger Eric volgde? Neen immers, ze willen allemaal zelf graag koninkje zijn, maar er. is maar één echte koning. En wanneer het waar is, dat Eric onderweg is met een vloot, staat ge alleen, als de nood aan de man komt." Er verschijnt een spot tend licht in de ogen van de skalde, als hij ziet, dat zijn woorden indruk maken. „Ge zoudt een kans maken, als ge alle edelen onder uw bevel kon scharen, maar daar mist ge het gezag voor. En voorts zoudt ge de Joms Vikings te hulp kunnen roepen, maar ik twijfel er aan of die zouden komen, want Eric's vloot is een Joms Viking en Joms Vikings vechten nooit tegen elkaar, dus ziet het er al met al niet zo erg rooskleurig uit voor éh-.... de Koning van Noorwegen." „En voor jou evenmin, vlerk," snauwt Ottar, terwijl hij de skalde ruw dooreen schiidt, „als je me niet snel vertellen kunt aan wiens zijde jij staat." „Aan mijn eigen zijde," brengt de skalde sputterend uit. „ik dien de redelijkheid, ik schrijf geschiedenis, dus beschouw ik het van een afstand." „Beschouw het maar vanuit de kerker," brult Ottar. „Daar zullen we je dan eens nader aan de tand voélen." Op Schiphol werden maandagochtend ter gelegenheid van het 38-jarig bestaan van de Koninklijke Luchtvaart Maatschappij een viertal onderscheidingen uit gereikt voor behaalde vlieguren. De president-directeur van de KLM, de heer i. AAler, ondertekent de oorkonden voor (v.l.n.r.) de heer C. Biesheuvel, boordwerktuigkundigede heer E. J. C. Overweg, telegrafist; mej. J. C. Ringsma, stewardess en de heer A. GEkels, gezagvoerder. De heren ontvingen een gouden medaille voor 20.000 vlieguren, terwijl de stewardess een zilveren medaille voor 10.000 vlieguren kreeg. De K.L.M., die maandag 38 jaar oud werd, heeft deze verjaardag zoals ook de vorige jaren is gebeurd gevierd met de uitreiking van onder scheidingen aan leden van het vliegend personeel, die resp. 20.000, 15.000 en 10.000 vlieguren bereikt hebben. De president-directeur, de heer I. A. Aler, sprak in een van de cantines op het vliegveld Schiphol 90 leden van zijn per soneel toe en reikte hun onderscheidin gen uit. De eerste drie ontvingen een gouden speldje met het K.L.M.-embleem, om dat ze meer dan 20.000 uur in de lucht zijn geweest: gezagvoerder A. G. Ekels, boordwerktuigkundige C. Biesheu vel en telegrafist J. G. C. Overweg. Bovendien overhandigde de heer Aler een gouden embleem (klein mo del) aan de stewardess Josje C. Rings ma, dat aan een armband behoort te worden gehangen. Zij heeft het voor ste wardessen hoge aantal vlieguren van 10.000 gehaald en is nr. mej, M. Kre- mer de tweede, die deze onderschei ding ontvangen heeft. Zes leden van het vliegend perso neel ontvingen een zilveren penning voor het bereiken van 15.000 vlieguren: de boordwerktuigkundigen C. H. O. Mey er en C. Bergisch, de boordtelegrafis- ten G. Blauw, A. H. Welschen en J. Gisternacht heeft men met een straat klinker de etalageruit bij een juwe lier in de Jonker Fransstraat te Rotter dam vernield. Er wordt voor een be drag van ongeveer duizend gulden aan horloges vermist. Als verdachte is aan gehouden een 32-jarige man, een be kende van de politie, die meer van der gelijke inbraken gepleegd heeft. Bakker en de steward R. F. Erlings. Bronzen penningen werden overhan digd aan 34 vliegers, 15 boordwerktuig kundigen, 21 boordtelegrafisten en 10 leden van het cabine-personeel, die 10.000 uren hebben gevlogen. In totaal heeft de K.L.M. thans 1500 leden in het vliegend personeel. Horizontaal: 1. klaproos grondsoort 2. advies kanaal CM 3. stad in Noord-Holland rO toiletartikel 4. huiverig dieregeluid familielid 5. soort aap plaats in IO België 6. halt! overblijven v© 7. onde commune werelddeel 8. plas muziekstudie 9. vlaktemaat United Nations oo halfgodin 10. eerste hals wervel O heiligenbeeld (Gr.-Kath.) O 11. Oost-Europ. r— land schoon Verticaal: 1. plat vaartuig - halfedel- gesteente 2. paling - gewapend geleide 3. pakje - huidverhar ding 4. vlootvoogd - reeds 5. zwemvogel - Verenigde Staten 6. Bijbelse figuur - sledevaren 7. raar iets - idem (afk.) 8. Amerik. bunzing 9. zwaardvis - sportterrein 10. dagrit Tour de France - struisvogel 11. deel van het jaar - tele.o.is.e Het college van heren die tentoon stellingen openen is weer uitgebreid. Het bestuur van de Nederlandse Bak kerij Tentoonstelling, Nebato, heeft prof. mr. dr. F. de Vries, voorzitter van de Sociaal-Economische Raad, ge vraagd vandaag de nieuwe expositie het Amsterdamse RAI-gebouw te openen. Na de radio, televisie en elec- tronica dus de bakkersprodukten. De RAI-perschef prees uitbundig de ge luidloosheid van alle uitgestalde wa ren. Na de Firato had hij gepijnigd het bed moeten opzoeken, om met volstrekte rust het gedaver uit zijn hoofd te bannen. Met hem hebben we ons nu te goed gedaan aan de geur die men in het RAI-gebouw bij vele stands kan opsnuiven. Het oog komt trouwens evenmin te kort: de onge kende vormenrijkdom op de brood show, waar de folkloristische bakkers- wa~°r uit alle streken van het land zijn te zien, zal de lieden uit het vak zelf nog wel inspiratie kunnen geven. We telden er en passant zes soorten duivekater. Maar of die uit Nieuwen- dam nu smakelijker zijn dan die uit Broek in Waterland of Heeze laten •"e ;raag in het midden. Mina Bakgraag op de Nebato is een goedlachse, indrukwekkende Zweedse, ie troont er in een klederdracht uit het verre noorden met twee even kleu rig geklede minder omvangrijke land- Advertentie door Dirk van den Brink Een Nederlandse emigratieroman 59 Als oom Kees de gangklok vier uur hoorde slaan, vond hy, dat het tyd werd om op te staan. Waarom hy dat vond wist hy waarschyniyk zelf niet goed, want het kon alleen zijn om even daarna met de handen in de zakken doelloos door de hof te wan delen. Bij Kees van der Put bestond er niet veel onderscheid tussen werken en rusten. Het werd toch nog half vyf, voor hy zun benen over de rand van de bedstee legde om zich vervol gens op de vloer te laten glijden. Hy rekte zich nog eens behaaglijk uit en stootte de deurtjes van zijn bedstee open. In de keuken verwachtte hy het to neel van elke dag te zien: zyn vrouw, zittend ach ter de plattebuiskachel, met de voeten op de üze- ren stang en een mandje aardappelen op de schoot, Üverig zorgend voor de komende dag. Het eerste wat hij zag evenwel was, dat het mand je op de grond was gerold. Het leek wel, of de zwarte, kronkelende schillen, die overal verspreid lagen, een angstaanjagende boodschap hadden voor Keesje van der Put. zy spraken een taal, die myn oom onder geen voorwaarde wilde verstaan. „Goeie middag, Cor," zei hy, zoals Iedere mid- dag. Er kwam geen antwoord. En dit zwijgen moest Kees van der Put wel ver staan Hy zag, dat zyn vrouw enigszins scheefgezakt in de stoel zat. Haar hoofd hing voorover op de borst; alleen de sneeuwwitte haren waren zichtbaar. Haar anders zo rusteloze handen hingen slap om laag. De rechterhand scheen nog te reiken naar het aardappelmesje, dat op de grond lag. Cor!" riep mijn oom, hees van ontsteltenis. Toen'snelde hy in dodelijke angst naar het ach terhuis om Jos, de knecht, te halen. Van dat moment af nam Jos de zorg voor de zieke op zich. Hy legde de vrouw in haar bedstee, waar schuwde eerst de pastoor en daarna de dokter. Tan te Cor werd onmiddeliyk bediend. „Een beroerte," constateerde de dokter. „Als ze het haalt, dan zal ze toch voorgoed hulpbehoevend biyven." Tot zover heb ik het relaas moeten samenstellen uit de gegevens van Oom Kees en van Jos èn natuuriyk uit hetgeen ik zelf weet van oom'S mid daggewoonten. De ceremonie byvoorbeeld van het opstaan om half vyf heb ik herhaalde malen büge- woond. Na de bediening was oom Kees radeloos naar mijn ouders gevlucht. Ik kan me voorstellen, dat de dood van een vrouw, met wie men een leven lang samen geweest is, een gebeurtenis Is voor de man, die hij maar zelden zonder nadeel voor zyn eigen gezondheid kan door staan. Maar voor oom Kees, die volledig op de zor gen van zün vrouw steunde, waren de gevolgen een voudig niet te overzien. Nooit had hy een seconde rekening gehouden met de mogeiykheid dat zyn vrouw, zyn levenslustige, hardwerkende vrouw, ziek zou kunnen worden. Hy was er trouwens de man niet naar om met wat dan ook rekening te houden. Hij leefde van de ene dag in de andere zonder te denken. Ik denk dat hij zichzelf als hulpbehoevend beschouwde. Hy moet het verschrikkeiyk gevonden hebben, dat zün vrouw hem zo onverwacht, en op zulk een ongelegen ogenblik in de steek liet. Zyn gehele dagorde lag erdoor in de war. „Wat moet ik nu toch beginnen?" vroeg hij tel kens weer aan mijn vader. Dit scheen de enige moeilijkheid te zijn, die hem bezighield. Hy kon toch onmogelijk al het werk van zyn vrouw overnemen? Nee, dat ging niet. „Ik ga wel even mee, Kees," zei moeder, „dan kunnen we zien, wat er gebeuren moet. Feitelijk kwam ze nu geheel in haar element, want ze had een zwak voor ziekte- en sterfgevallen. „Je zult toch hulp in huis moeten halen, Kees, raadde vader aan. „Hulpjajy hebt goed pratenw,?air moet ik hulp vandaan halen?" vroeg oom Kees hul peloos. „De ziekenzuster is er toch wel?" „Ja, maar die zorgt niet voor de varkens... Hoe moet dat nou?" Als een toonbeeld van wanhoop liep hy achter mün moeder aan naar zyn eigen woning terug. Twee uur later was alles zover geregeld, dat oom Kees zich opnieuw kon permitteren, zyn handen in de zak te steken. Jos kon gemakkeiyk het werk in de stal af. Zuster Josefa zorgde voor de zieke, en een doch ter van een der buren nam de zorg voor de huis houding op zich. Moeder had haar verhaal beëindigd. „En, heb je nu nog pün aan je been?" vroeg ze. „Nee," zei ik kortaf. Ik heb er altijd een hekel aan gehad, als men over mijn been begon. Waarschijnlijk schaamde ik me over dat ongeluk. Ze keek me enige ogenblik ken veelbetekenend aan. Toen zei ze zacht: „Kees kan nu zyn bedryf gerust van de hand doen." Die opmerking had ik verwacht; ze lag voor de hand. Tante Cor, de ziel van het bedrüf, was aan de rechterkant geheel verlamd. Mocht ze hiervan nog enigszins herstellen, dan zou ze toch het be dryf niet langer kunnen voeren en het was boven dien de vraag, of ze de gedwongen rust zou kun nen dragen. Men ziet vaak, dat een werkzaam mens het hoofd voorgoed neerlegt, zo gauw hy tot werke loosheid wordt gedoemd. Ik trachtte me het beeld van mun tante voor de geest te halen: deze onvermoeibare vrouw lag nu bleek en stil tussen de lakens haar gezicht was vermoedeiyk tot een gryns vertrokken, een mislukte opname van haar eeuwigdurende vrolijkheid een ontredderd wrak, gestrand op de kust van de eeuwig heid. (Wordt vervolgd) genotin achter met heerlijkheden over- iaden tafels. We geven hiermee maar even aar dat de Nebato een interna tionaal tintje heeft. De fabrikanten zijn er met nieuwtjes of met vertrouwde merken in een andere gedaante geko men. Ze nodigen de bezoeker graag uit in hun zitje plaats te nemen om er Cv en te proeven. Aan die zitjes is aan gename aandacht besteed en men voelt zich overal op zijn gemak. Men kan, verscholen achter de bougainvilles van een idyllisch trattoria-terrasje ee Napolitaanse vinden, die een heel nieuwe Italiaanse koek laat keuren, van een overigens dichterbij gelegen firma. De Napolitaanse zal ook wel uit onze landauwen komen. De koek smaakt er niet minder om. Niet alles is eetbaar op de Nebato. Er is een groot aantal vierkante me ters ingeruimd voor de voorlichting. De bakkerij moet een modern en ef ficiënt werkend bedrijf worden. Een bakkerij kan langzamerhand met meer toe met de vertrouwde oven, wat rek ken en vormen. De industrie heeft grote, ingenieuze apparaten geconstru eerd,'die de bakker behulpzaam moe ten zijn met zijn ingewikkelder gewor den werkzaamheden. Men ziet er o.a. ook de modelbakkerijen. Ergens vindt men ook glazen kasten vol beweging van binnen, waarin broden kunnen rij zen, voortreffelijker dan ooit. Men moet overigens niet denken dat men bij de ongeveer 170 deelnemers maar één enkel brood kan kopen. Dat ver- hir 'eren soms lastige dingen als ves tigingswet of winkelsluitingswet. Maar honger lijden, neen, dat hoeft ook weer niet. De Israëlische minister van buiten landse zaken, mevrouw Golda Meir, heeft gisteren in de Algemene Vergade ring van de V.N. een beroep gedaan op de grote mogendheden om hun in vloed te gebruiken teneinde de „afgrond van misverstand", die in het Midden- Oosten bestaat, te overbruggen i.p.v. te verbreden. Zij vroeg de Russische minister van buitenlandse zaken, An drei Gromyko, of de „vreedzame coëxis tentie". waarover Gromyko gesproken heeft, niet van toepassing is op het Midden-Oosten. „De woestynen van het Midden-Oosten hebben water nodig en geen bommenwerpers", aldus mevr. Meir. Het hoofd van de Jordaanse vertegen woordiging bü de Verenigde Naties, dr Joesoef Haikal, heeft gisteren in de Algemene Vergadering gezegd, dat de toestand in het Midden-Oosten voortdu rend slechter wordt, wat hü toeschreef aan Israël. Het expansionistische stre ven van Israël is de reden, waarom Arabische leiders overal hulp proberen te krijgen, aldus Haikal. (Reuter) Het Oostduitse parlement heeft giste ren besloten de ambtsperiode van de 81-jarige president Wilhelm Pieck, die verstreken is, te verlengen. Pieck heeft dit jaar een beroerte gehad. De ambtstermijn van de Oostduitse presi dent is vier jaar. Daar de Oostduitse grondwet niet in verlenging ervan voor ziet, vereiste deze verlenging goedkeu ring van het parlement. (Reuter) Maandag bereed pastoor C. de Ruij ter uit Uitgeest op zijn bromfiets de Limmerweg aldaar, toen een hondje plotseling van een erf de weg oprende. Pastoor De Ruijter kwam over de hond te vallen. Geneeskundige hulp was spoedig aanwezig. De pastoor bleek een zware hersenschudding te hebben bekomen, alsmede een schedel- basisfractuur en diepe wonden aan het hoofd Per ziekenauto is hij naar het St.-Elisabeths ziekenhuis te Alkmaar vervoerd. De bromfiets werd zwaar ge havend en de hond werd bij dit ongeval gedood. De toestand van de pastoor was maandagavond nog ernstig. Begin november zal de bisschoppe lijke rechtbank, welke is samengesteld in verband met het informatief proces over de roep van heiligheid van prof. Titus Brandsma O.Carm., in de kerk van de paters Karmelieten te Nijmegen een slotzitting houden. Daarna gaan de processtukken naar Rome, naar de H. Congregatie der Ri ten, die de Paus adviseert over de in leiding van het proces tot zaligverkla ring, dat voor een pauselijke rechtbank wordt opgevoerd. Deze pauselijke recht bank zal beslissen of prof. Titus Brand sma zalig wordt verklaard. Oostenrijkse bergbeklimmers zün een expeditie naar het Himalaya-gebergte aan het voorbereiden. Doel van d« tocht is de beklimming van de „ver borgen bergtop" die gelegen is in de nabüheid van de Gasherbroem II, en die niet vanuit de vallei, doch uitslui tend vanaf andere hooggelegen berg toppen te zien is. In de strijd om de 8000 meter toppen in de Himalaya hebben de Oostenrijkers reeds 4 overwinningen ge boekt. Zu hebben in de afgelopen 4 jaar achtereenvolgens de Nanga Par- bat, de Cho Oyu, de Gasherbroem II en de „brede bergtop" beklommen. De expeditie zal bestaan uit zeven Oosten rijkse bergbeklimmers, drie geleerden en een medicus. Frits Moravec, die in 1956 de Gasherbroem II beklom, en vanaf dit hoge post alle gelegenheid had de „verborgen bergtop" te obser veren, heeft de leiding van de expedi tie. Indien de tocht slaagt, zullen er in het gebied van de Karakorum en de Himalaya nog slechts twee bergtop pen, hoger dan 8.000 meter zün, die niet door de mens zün bedwongen. Aan de gemeenteraad van Amster dam is de volgende aanbeveling van het college van curatoren der universiteit van Amsterdam overgelegd tot benoe ming van een gewoon hoogleraar in de leer van de communicatiemiddelen, in het oüzonder van de pers in de facul teit der politieke en sociale wetenschap pen aan de universiteit van Amster dam: 1. dr. M. Rooü te Heemstede, hoofdredacteur van de N.R.C. 2. dr. M. Schneider te 's Gravenhage. Ook is overgelegd een aanbeveling van het college van curatoren ter be noeming van een lector in de atoom- spectroscopie. Aanbevolen wordt: dr. P. F. A. Klinkenberg, wetenschappe lijk hoofdambtenaar aan het Zeeman Laboratorium der universiteit van Amsterdam.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 2