De verantwoordelijkheid van de leek in de Kerk SANOVITE Khroesjtsjev dringt aan op controle van kunstmanen Tegen bloedgeneraal Schörner acht jaar geëist Jr; Internationale bijstand, missie en zending D Het mannetje in de maan D I 3 Moedige en imponerende rede van dr. Marga Klompé „Niemand zal meer kunnen zeggen dat Russen niet de waarheid spreken" Elektrisch tandenpoetsen Beschuldigd van een dubbele poging tot doodslag Marnix Gijsen bekroond Zes jaar voor overvallers van boerderij Standpunten van ds. Locherpater Jelsma en mrVan Rijckevorsel Mondiaal lekencongres in Rome Als onderdeel van algemeen akkoord Voor het Hof in München Gasbuizennet 1410 kilometer lang Hogere resultaten van KLM in 1957 Belgische Staatsprijs Koningin bij Charlotte Kohier DISPUUT BIJ „PLEIN 1957" DINSDAG 8 OKTOBER 1957 PAGINA Werkingsduur vestigings beschikkingen OOK ZOUTLOOS OVERAL VERKRIJGBAAR! Netto-inkomen per aandeel lager Prins Bernhard bij president Gronchi Prinses Beatrix opent tentoonstelling Als 't vuur hoog opschiet in de keel - oplaaiend vanuit de maag Raad voor de Scheepvaart AANVARING IN DE MIST Zes maanden geëist wegens verduistering Aan de missie moet recht worden gedaan Werk dat de middelen der missie te boven gaat Bewustwording van wereldburgerschap (Van onze Romeinse correspondent) ROME, hedenmorgen. Nadat op de tweede dag van het mon diaal congres van het lekenapostolaat te Rome gesproken is over de verwach ting der huidige wereld en over de le ken in de Kerk, nield gisteren de Bel gische hoogleraar en senator mgr. u. Philips een referaat over de apostoli sche roeping van de leek. Deze spreker heeft met zijn ïn vele talen vertaald boek „De leek in de Kerk" wezenlek tot de voorbereiding van dit congres bijgedragen. De apostolische roeping van de leek zag de inleider zowel binnen de Kerk (o.m. in de liturgische beweging, als le kenmissionaris, voor religieus onder richt) als in de wereld. De tijdelijke waarden immers zijn werkelijk. Reeds uit eerbeid voor de Schepper moet men tot deze conclusie komen. De wereld, de nationale organisaties en instellingen en de internationale moeten van de geest van het christendom doordrenkt worden. God verwacht van Zijn Kerk dat Zij met Hem werkt voor de red ding van de wereld. Niet slechts de priesters, ook de leken dienen hieraan deel te nemen. Vervolgens hebben referenten uit Afrika (Oeganda), Azië (Indië, Japan), Latijns Amerika (Cuba), uit de Angel saksische landen, de Skandinavische en de Verenigde Staten verslagen gegeven over de actuele verantwoordelijkheid van de leek, zoals die in de verschillen de continenten en landen gezien wordt. Overal kwam bijzonder duidelijk uit dat, naar de mens gesproken, de Kerk he den geen kans van slagen heeft zonder een zich inzettend en geschoold laïcaat. „Zeventig procent van de bekeringen in Japan," zei dr. Hasegawa, „zijn tot de Kerk gebracht door een lek-envriend." Dr. Marga Klompé heeft gesproken over de verantwoordelijkheid van de leek in Europa. Haar uiteenzetting, met indringende ernst voorgedragen, was duidelijk, moedig en imponerend. „Twee fundamentele taken hebben wij," aldus de Nederlandse minister, „te zor gen dat Europa, dat door andere conti nenten als het christelijk werelddeel ge zien wordt, zo duidelijk door dat chris tendom gestempeld wordt, dat het on mogelijk is van het christendom een Vetrokken beeld te krijgen. Vervol- ®=ns kunnen wij onze Europese verant- .Ordelijkheid niet als een uitsluitend taak°lielce zien. maar hebben we de kend °m tezamen met onze andersden- vorrrf .medeburgers dat Europa een epln7„ 6 geven in de geest van belan- mensenliefde. Want komt een eigen functie toe, de Kert de mystieke gemeenschap, die tend otKr«.ls' kan zijn taak niet uitslui- ment van worden ais een supple- reinen der priesters. Er zijn ter- de vernniür de leken in de eerste plaats ben voor Q^deljjkheid te dragen heb- haa>mien^'n?. Van de nood in de zoge- voor nhy- f^htergebleven gebieden is verstnnrti n heel wat meer dan een nrfma£ iït P^eke strategie. Het is Ir>, T ff" Plicht van naastenliefde in bet religieuze, het culturele en het ma teriele. „Wij worden heden", zei dr. Klom pé verder, „geconfronteerd met een tweede technische revolutie. De prole tarisering van de grote massa der arbeiders bp de eerste technische re volutie in de vorige eeuw blijft een donker hoofdstuk in de geschiedenis van het christendom. Het godloos communisme is toen geboren. Nooit m^ het verzuim der negentiende eeuw zich herhalen. Omdat de heden machteloos staat tegenover de meest ingewikkelde levensvragen, voelt hij zich eenzaam en angstig en zoekt al te vaak de beschutting in de horde. Maar in werkelijkheid ver langt hij naar begrip en genheid in een ware gemeenschap. Met beschaming dient men te con stateren dat het onze samenleving niet gelukt is deze mens dit begrip en deze geborgenheid te geven. Dit geldt zelfs voor de kerkelijke ge meenschap. Het is gemakkelijk kritiek op het com munisme uit te oefenen, omdat het voor Christenen onaanvaardbaar is. Construc tiever echter is het zich in de vraag te verdiepen, waarom zoveel mensen erdoor aangetrokken worden. De fout ligt niet in de wetenschap en de tech niek, maar aan ons gebrek aan liefde, aan een consequente houding aan eerlijkheid, stijl en boetvaardigheid. „In Europa heeft zich", vervolgde de spreekster „de splitsing van het chris tendom voltrokken. Alleen reeds van wege het feit, dat terecht of ten onrechte ck niet-Europeanen ons werelddeel als de manifestatie van dit christendom zien, dienen wij het in de eerste plaats te zijn, die zorgen hierover hebben en bezorgd zijn om het oecumenisch ge sprek tussen de christenen op gang te helpen en levend te houden. De christenen moet voorts het bewa ren van de vrede na aan het hart lig gen. En van allen hebben de Europese christenen een bijzondere taak en ver antwoordelijkheid; de twee jongste we reldoorlogen immers hadden hun oor zaak en begin op ons continent. Op ve lerlei wijze, zo heeft de Pax Christi Be weging ons zo duidelijk voorgehouden, brengen wij de vrede telkens in gevaar. D° vrede is niet een zaak van politici of generaals, niet een van opportuniteit maar voorwerp en doel van het hande len uit religieuze, uit christelijke ver plichting. Hoe staan en handelen de Europese christenen heden ten aanzien van de volkeren van Azië en Afrika? Wat doen zij om het vertrouwen te her stellen en samenwerking mogelijk te maken? Niettegenstaande de machtspolitieke onttroning van Europa in deze eeuw, is cr geen grond tot wanhoop. Ons con tinent kan een grote taak vervullen als de christenen niet slechts hun plicht doen maar zich met hun gehele per soon inzetten. Dit kunnen zij als zjj in verbinding met Christus leven uit een gebed en vanuit de genade. Er zal nooit een volmaakte gemeenschap op aarde komen, maar toch zijn de mogelijkhe den van de mens welhaast grenzeéloos, als hij een waarachtig werktuig wil zijn i Gods hand om het plan Gods te verwezenlijken, dat is „dat allen een zijn." De Europese taak is: dienen en beminnen, beminnen en dienen," aldus dr. Marga Klompé. Bij de Tweede Kamer is ingediend het wetsontwerp tot verdere verlenging van de werkingsduur van de sinds 31 de cember 1956 geldende, krachtens de vestigingswet bedrijven 1954 vastgestel de vestigingsbeschikkingen. Advertentie Nikita Khroesjtsjev, de eerste secre taris der Russische communistische partij, heeft in een vraaggesprek met dames Reston van de New York Times verklaard, dat de Sovjet-Unie bereid is de Russische kunstmaan en alle pro jectielen die zij bezit onder internatio nale controle te plaatsen, als onderdeel van een algemene overeenkomst tus sen de V.S. en zijn land. Khroesjtsjev gaf tijdens het vraaggesprek, dat drie uur en twintig minuten duurde, ech ter geen enkele aanwijzing, dat de Sovjet-regering bereid is haar politieke of ontwapenings-voorstellen - welke eer der reeds door de V.S. zijn verworpen - te wijzigen. Khroesjtsjev leverde integendeel scherpe kritiek op de Amerikaanse po litiek ten aanzien van het Midden-Oos ten en Duitsland en hij beschuldigde de Amerikaanse minister van buitenland se zaken, Dulles, ervan Turkije in een oorlog met Syrië te willen drijven. Voorts zei hü, dat Kanselier Adenauer in West-Duitsland een „Hitleriaanse po litiek" volgt. De Amerikaanse rege ring en Dulles in het bijzonder stelde hij verantwoordelijk voor de verslech tering van de Amerikaans-Russische betrekkingen na de conferentie van Genève in juli 1955. Khroesjtsjev zei, dat de controle op de aardsatelliet of andere wetenschap pelijke ontdekkingen geen problemen behoeft op te leveren, mits de V.S. en de Sovjet-Unie tot overeenstemming ko men over de kwestie van het vreed zaam naast elkaar bestaan. De Rus sische regering wijzigde haar ontwape ningsvoorstellen, aldus de communisti sche leider, omdat het thans meer nood zakelijk is de lanceerplaatsen van ra ketten dan vliegvelden te inspecteren. De bommenwerpers hebben hun be lang verloren, omdat zij door raket ten worden aangevallen, en de nieuwe (Van onze correspondent in Bonn) BONN, hedenmorgen De 65-jarige ex-generaal-veldmaar- ■chalk Ferdinand Schörner dient te worden vrijgesproken, zo meende diens Verdediger gisteren voor het Hof m München. De laatste opperbevelheb ber van de legergroep-Midden en Hit- Iers onderdanigste generaal, de laatste teneraal ook die door de Fuhrer tot veldmaarschalk werd bevorderd Was ervan beschuldigd op 25 maart 1945 zonder onderzoek en pr°ces_ de korporaal Arndt standrechtelijk te heb ben laten doodschieten, omdat deze be schonken achter het stuur van een le gerauto zou hebben gezeten en de weg en daarmede de aanvoer naar net front had geblokkeerd. Deze dood slag, die aan moord grenst, achtte de officier van justitie, mr. Weisz, bewe zen. De schrijver van Schörtiers schrif telijke executiebevel getuigde tegen de beklaagde, die voorgaf zich van het ge val niets meer te herinneren. De offi cier van justitie eiste in deze zaak acht jaren tuchthuisstraf. De plaatselijke commandant van de stad Neisse, kolonel Sparre, en diens plaatsvervanger, majoor dr. Jüngling, leven vandaag nog, a) omdat Sparre (wiens echtgenote Bormann heette) blufte dat hij familie van de vroegere plaatsvervanger van de Führer, Mar tin Bormann, was hetgeen Schörner, bijgenaamd „de Bloedgeneraal", blijkbaar afschrikte en b) omdat de opperbe velhebber van het zeventiende Duitse leger, generaal Schulz, weigerde het bevel van Schörner uit te voeren en het daarheen wist te leiden, dat Spar re en Jüngling voor de krijgsraad in Torgau kwamen, die hen vrijsprak van het prijsgeven van de stad tegen Hit- Ier» zgn. „Durchhaltebefehl" in. Vol gens de officier van justitie was hier sprake van een dubbele poging tot doodslag. De .Durchhalte''-generaal, die offi- eieren en onderofficieren heeft laten executeren, omdat zij weigerden zich te laten afslachten, vluchtte op 8 mei 1945 uit zijn hoofdkwartier in zijn par ticuliere vliegtuig naar Tirol. Gekleed in een leren broek werd hij daar door de Amerikanen gevangen genomen en aan de Russen uitgeleverd, die hem tot 25 jaren dwangarbeid veroordeelden. Hij bleef tot januari 1955 in Rusland, doch geldt voor de Duitse wet als nog nim mer te zijn gestraft, aangezien de in Moskou opgelegde dwangarbeid niet als rechtmatige straf wordt erkend. Het hof in München zal nog deze week uitspraak doen. (Van onze Haagse redactie) Het landelijke net van gasbuizen heeft een lengte bereikt van 1410 km. Dit blijkt uit de begroting van het staatsgasbedruf, die dit jaar voor het eerst bij de Tweede Kamer is ingediend. Het staatsgasbedrijf werd ingesteld bij de wet van 21 februari 1957. Over de toekomst zegt minister Zijl stra in zijn toelichting dat een verbin ding zal worden tot stand gebracht tus sen het uitgebreide net in midden-, oost- en noord- Nederland en Zuid-Hol land. Hierdoor kan de oorspronkelijke hoe veelheid aardgas van 550.000 m3, die voor twintig jaar werd gegarandeerd, wor den verhoogd met gas uit de velden tussen Den Haag en Rotterdam. Ver der zal hieraan nog gas uit de raffi naderijen bij Pernis worden toegevoegd. In de Parijse tentoonstellingszaal Porte de Versailles is de Herfstsalon geopend, waar weer diverse nieuwe uitvindingen zijn te bewonderen. Een van de nieuwe constructies is een elektrische tanden borstel, die is uitgerust met een soepel wit borsteltje, dat in 40 seconden de tanden reinigt zonder het tandglazuur aan te tasten. De KLM zal waarschijnlijk over 1957 een bruto-inkomen hebben van ongeveer 136 miljoen dollar en een netto-inkomen, dat overeenkomt met ongeveer 4,58 dol lar per gewoon aandeel over het gemid delde aantal aandelen, dat uitstaat. Hiertegenover staan voor 1956 een bruto- inkomen van 114.248.000 dollar en een netto-inkomen, overeenkomende met 4,60 dollar per gewoon aandeel over 't kleinere aantal aandelen, dat aan het einde van het vorige jaar uitstond. Deze ramingen komen, tezamen met een voorspelling van een bruto-inkomen van 177 miljoen dollar tegen 1962, als naar verwacht wordt de straalvliegtui gen en toestellen met schroefturbine-mo- toren in gebruik zullen zijn, voor in een rapport, dat door een onafhankelijke luchtvaartadviseur voor de KLM werd PBij informatie bij de KLM te s-Gra- venhage werden deze gegevens beves tigd. Prins Bernhard, die enkele dagen in de Italiaanse plaats Fiuggi heelt verga derd, bracht maandag te Rome een bezoek aan de plaatsvervangend groo - meester van de Souvereine Orde van Malta. De prins werd in de villa Malta op de Aventjjn ontvangen. Aanwezig waren tevens de president van de Ne- derlandse tak der Orde mr. E. baron van Voorst tot Voorst en mr. E. baron Speyart van Woerden, lid van de Sou vereine Raad. Prins Bernhard, lands- commandeur van de Johanniterorde in Nederland, is tevens baljuw-grootkruis der Orde van Malta. Voordat de prins per vliegtuig de terug reis naar Nederland aanvaardde, bracht hjj nog een bezoek aan de Italiaanse president dr. Giovanni Gronchi. straaljagers zijn bijna te snel om doel treffend te zjjn, zo zei hjj. Volgens Khroesjtsjev heeft de Sovjet-Unie thans alle raketten die voor haar verdedi ging nodig zijn. Nu de Russen een kunstmaan heb ben gelanceerd, zal niemand meer kun- n zeggen, dat de „Russen niet de waarheid spreken", aldus Khroesjtsjev die voorts zei, dat de Sovjet-Unie be reid is haar strijdkrachten te demobi liseren en slechts een militie op de been te houden voor de binnenlandse veiligheid. De andere landen zouden echter hetzelfde moeten doen. (A.F.P.-Rtr.) De Belgische schrijver Marnix Gij sen (pseudoniem van prof. dr. J. A. Goris) heeft voor zijn roman „Er ge beurt nooit iets" de grote Belgische drie-jaarlijkse staatsprijs voor de let terkunde ontvangen. H.M. de Koningin zal de voordrachts avond van Charlotte Kohier, woensdag avond in de Stadsschouwburg te Am sterdam, bijwonen. De kunstenares zal die avond, na de voordracht van „Yvette" van Guy de Maupassant, ge huldigd worden, omdat zij 25 jaar voordrachten geeft. De avond is het begin van een jubileumtournée. Het ligt in het voornemen van H.K.H. prinses Beatrix op zaterdag 19 oktober de tentoonstelling van beeldhouwwer ken „Sculptuur uit Verleden en Heden in Nederlands particulier bezit," offi cieel te openen. Deze expositie wordt georganiseerd door de Kunstkring De Waag in het Waaggebouw te Almelo. Advertentie Dat is geen kwaal die ge nog langer hoeft te dragen. Neem Rennies die blussen de brandende pijn. Voetstoots. Rennies neutraliseren alle overtollig maagzuur en nemen zo de oorzaak weg van die snerpend brandende pijn. Wegens het plegen van een roofoverval op een boerderij in Arnhem hebben veer tien dagen geleden voor de rechtbank te Arnhem een 46-jarige en een 44-jarige man uit Arnhem terechtgestaan. De rechtbank veroordeelde de beide mannen hedenmorgen elk tot 6 jaar gevangenis straf met aftrek, alsmede tot voorwaar delijke ter beschikking stelling van de regering. Het tweetal was op 13 mei een boerde rijtje bij Arnhem binnengedrongen, sloeg de bewoner, de 73-jarige P. van Schaar, neer en dwong vervolgens diens vrouw het spaargeld, een bedrag van ƒ210. af te geven. Vooraf zouden de mannen nog gepoogd hebben de twee honden van van Schaar met leverworst, waarin ver gif en stukken van scheermesjes ver werkt waren, uit de weg te ruimen. De officier had tegen de mannen elk 8 jaar gevangenisstraf met aftrek geëist, als mede ter beschikkingstelling van de re gering. De kapitein van het 35 jaar oude stoomschip „Luma", dat 13 mei van dit jaar betrokken was bij een aanvaring met het 20.000 ton metende Britse m.s. Persic", heeft voor de raad voor de scheepvaart te Amsterdam een toelich ting gegeven op Zijn manoeuvres vlak voor het ongeluk. „Er was een dichte mist, ik had daar om vaart laten minderen en op het voorschip stond voortdurend een uit kijk" zo zei de kapitein. Plotseling hoor de men aan boord van de „Luna" schuin voor aan bakboordzijde mistsig- nalen van een ander schip. Beide sche pen gaven door twee lange stoten op de fluit te kennen, de motoren gestopt te hebben en geheel stil te liggen. De kapitein liet toen sterk naar stuurboord uitwijken zodat hij de signalen van het door de mist onzichtbare schip achter zich hoorde en stoomde ongeveer 10 min. rechtuit. Toen meende hij dat het gevaar wel geweken was en hij besloot op zijn oude koers terug te komen. Nau welijks was dit gebeurd of opnieuw hoorde men aan boord van de „Luna" mistsignalen. Bijna tegelijkertijd doem de een groot schip uit de mist op. De „Luna" gaf volle kracht achteracht, maar kon een aanvaring niet meer vermijden. Het schip' raakte de Persic" in de flank en liep zelf schade op aan de voor steven. De voorzitter van de raad, mr. G. A. Schreuder, merkte op dat hij de indruk kreeg, dat de kapitein volgens de voor schriften had gehandeld. Een lid van de raad informeerde of de gezagvoerder er wel volledig zeker van was dat het schip, waarmee hij in aanvaring was gekomen, hetzelfde was als dat waar van hij 10 minuten voordien de mistsig nalen had gehoord. De kapitein ant woordde bevestigend. „De fluittonen hadden dezelfde klank," zei hij. De hoofdinspecteur voor de scheep vaart, de heer J. Metz, was van me ning dat de kapitein zich geheel aan de mistvoorschriften had gehouden en voldoende voorzichtigheid had betracht. Hij heeft de aanvaring niet kunnen voorzien op het moment dat hij op zijn oorspronkelijke koers terugkwam, be sloot de heer Metz zijn conclusie. Een 56-jarige administrateur uit Voe rendaal heeft maandag voor de recht bank te Maastricht terecht gestaan wegens verduistering in dienstbetrek king en terzake van oplichting en vals heid in geschrifte. Hij had als beheer der en administrateur van de gelden der coöperatieve woningbouwvereniging Samenwerking voor spoorwegpersoneel gelden tot een totaalbedrag van 17.245 verduisterd door foutieve en gefingeer de boekingen. Een accountantsonder zoek bracht deze knoeierijen aan het licht, nadat een onderzoek was bevo len door het bestuur, dat telkens ver geefs om een volledig boekhouding overzicht van de administrateur had gevraagd. De officier van justitie eiste zes maanden voorwaardelijk met toezicht van de reclassering. Uitspraak 24 oktober. Op de Jungjraujoch in Zwitserland bevindt zich een van de belangrijkste waar- nemingsposten voor kosmische stralingen op een hoogte van ruim 3650 meter Onlangs is het observatiestation uitgebreid met een „Heliostaat", een instrument, dat automatisch de theoretische baan van de zon volgt. (Van onze Haagse redacteur) De groep „Plein 1957" heeft maan dag in het Instituut voor Sociale Stu dies te Den Haag een dispuutavond gehouden over de vraag „Internatio nale bijstand: een gevaar voor mis sie en zending?" Aan deze gedach- tenwisseling, die grote belangstelling trok, werd deelgenomen door mr. K. v. Rijckevorsel, ds. G. P. Ph. Locher, secretaris bij de Raad voor de Zen ding van de Ned. Herv. Kerk en pa ter S. Jelsma MSC. De standpunten var de drie disputanten kunnen als volgt worden samengevat. Mr. v. Rijckevorsel: Wanneer wij ons bij - beschouwing van het onderwerp beperken tot die vormen van interna tionale bijstand, die geheel of groten deel. samenvallen met datgene wat door de kerken is verricht op sociaal en cultureel gebied het eerste be schavingswerk, het lenigen van actuele noden, gezondheidszorg en onderwijs dan is er vooreerst het gevaar, dat ze- k -e internationale organisaties werken op en wijze, die strijdig is met het natuurrecht, bijvoorbeeld door het pro pageren van bepaalde systemen van ge boortebeperking. Ten tweede is er het gevaar, dat derglijk organisatis scholen en dergelijke oprichten, die concurreren met de instellingen van de missie en dit met middelen, die verkregen zijn uit be lastingheffingen. Ten derde, dat men de staatsscholen bevoordeelt en aldus de missiescholen benadeelt. In het alge meen is te vrezen het te weinig er kennen van het particulier initiatief, het niet respecteren van het subsidia riteitsbeginsel. Eet is niet voldoende dat met woor den waardering wordt uitgesproken voor de missie; men moet de missie e lancering van de Russische kunstmaan maakt voorlopig een schoten in bekwaamheid om de macht van Amerika te bewaren als de relatief j riuf ofiinan grootste op alle gebieden, die van de emd aan een geloof, dat stilaan atoomwapens natuurlijk ingesloten. De een sprookje geworden was. Dat de we- goede, vriendelijke, glorierijke generaal reld ootentieel in staat was een maan de ethische bedoelingen heeft ge- 1C F faald. eenvnnHip'wpo' nmHat hü o-ooo+c. te creëren stond reeds lang vast; de realisering van dat fantastische project was maar een kwestie van tijd. Onbe kend was nog alleen maar, wiens trek ken het mannetje in de maan zou ver tonen. Het is het gezicht van Khroesj tsjev; niet dat van president Eisenho- faald, eenvoudigweg omdat hij geeste lijk niet was opgewassen tegen zijn taak van president van het machtigste land ter wereld, gelijk zovelen in het begin reeds hebben vermoed en in de loop der jaren met toenemende zekerheid uit de feiten bevestigd hebben gezien. Aangezien president Eisenhower niet de besluitvaardigheid opbrengt, die no dig is om te regeren, is hij meer dan e Sovjet-Unie is nog altijd in eco nomisch, in organisatorisch en tenslotte in menselijk opzicht niet sterker dan de Verenigde Staten van Amerika. Dit feit blijft onbetwistbaar uitgangspunt bij alles wat er verder valt te overwegen. De ontegenzeggelij ke technische voorsprong, die zij op het speciale terrein van de raketoorlog ge kregen heeft, stelt haar in werkelijk heid nog niet in staat morgen een oor log te beginnen. In hoeverre zij erin zal slagen deze voorsprong van technische aard om te zetten in politieke kracht, valt te bezien, maar een voordeel is zijn positie gedoogt - hefwerktuig ge- „Ti al z° mt °?ziCu f gemene woraen van de partijbazen, die zich van mantrouwen tegen zich heeft, terwyl de hem voor hun doeleinden ziin eraan he« Sovjet-leiders stuntelaars zjjn als het dar oe verenigue araren ai- dienen Onverantwoordelijke hefnbïLin erom &aat politiek te voeren, alle terreinen de knapsten. de gen 0p de Amerikaanse defensie fun ?eze drie omstandigheden geven de Dit feit maakt een eind aan het sprookje, dat de Verenigde Staten al tijd en op snelsten en de voorlijksten zijn. Het be- doorgevoerd onder het motto dat de ore- vrye, ,wereld> met do V.S. aan het hoofd, tekent immers met alleen, dat de Rus- S Te iiXeL zlR mimatr Kft "spijt om althans nog veel goed te ma- sen de eersten zjjn, in staat om met een op deze aarde gemaakt voorwerp de kosmische ruimten te betreden en sei nen op te vangen uit het hemelruim, dit feit markeert, los van het weten schappelijk belang dat het vertegen woordigt, het niet te loochenen door slaan van de balans van technische, practisch toepasselijke kennis op het gebied van raketten ten gunste van de Sovjet-Unie. Zo ooit, dan wordt hier weer eens bevestigd, dat de gemeen plaats „Kennis is macht", gelijk alle sident, die immers zelf militair is, het toch wel zou kunnen beoordelen. Het Amerikaanse budget heeft daarvan ge profiteerd; nog veel meer de partij, die hem op het kussen heeft gebracht en door hem regeert. Onder het besluite loze, zich distanciërende regiem van een man, die door slechte gezondheid, die hij onrustbarend duidelijk zoekt te sparen, wel gedeeltelijk buiten gevecht is gesteld, maar niet bewogen is af te treden, toen het zijn tijd was, is het mogelijk geworden, dat de weermacht onderdelen zich onderlinge rivaliteiten ken van wat zij op dit ogenblik verlO' ren heeft of op het punt staat te verlie zen. Dit vereist van allen een onge hoorde krachtsinspanning met terzijde stelling van alle nationale en groeps belangen en persoonlijke particularis men, die in onze wereld van de laatste jaren zo welig zijn gaan tieren. Dit ver eist derhalve, in ronde woorden gezegd, integratie van de verdediging, in natio nale en internationale verbanden. Het vereist, dat de weermachtonderdelen van de V.S. hun kennis en vermogens ook recht doen. De missie heeft met particuliere middelen reeds enorm veel in de onderontwikkelde gebieden verricht. Dit werk dient gesteund te worden en zulks niet bij wijze van gunst. De missie heeft op grond van haar staat van dienst rechten. Zolang de NOVIB een particuliere or ganisatie blijft, is dit vraagstuk min der urgent, doch als zij op de duur uit groeit tot een organisatie die met over heidsgelden gaat werken, dan dient zij het maatschappelijk recht van de mis sie te erkennen. •Iet Kardinaal Van Rossuminstituut heeft kortgeleden, aan een aantal Ne derlandse missiebisschoppen de vraag voorgelegd hoe naar hun mening de in ternationale bijstand het best kan wor den gegeven. De antwoorden luidden zeer positief dat dit het beste kan ge schieden langs de kanalen van missie en zending. Wanneer sommigen zeg gen: wat begeven we ons toch in dis cussies, wat verliezen we een tijd in- plaats van te gaan helpen, dan moet het antwoord luiden: er is geen sprake van „gaan helpen"; er ig reeds gehol- pe en die in feite door de missie ge geven hulp verdient steun. Het is in middels niet de bedoeling, dat we al onze Nederlandse maatschappijstructu ren overplanten in de onderontwikkel de gebieden. Ds. Locher: We moeten ons erover verheugen dat in brede lagen van ons volk de ogen open gaan voor de grote nood in de onderontwikkelde gebieden. De arbeid 9an de Kerk is er niet al leen op gericht zieltjes te winnen in de zendingsgebieden. Men helpt omdat men bewogen wordt door het lot van zijn medemensen; men zou niet van de Heer kunnen getuigen als men niet hielp. Zeker is het hulp verlenen niet lo. te maken van het doel van de zen ding; maar als men dit verabsoluteert voert dit ad absurdum. Er is werk te verrichten, dat ver uitgaat boven de middelen van zending en missie. Als anderen dit werk doen. laat dan ook de zending juist op die plaatsen waar dit werk wordt gedaan een grote activiteit ontwikkelen. De Kerk moet niet jaloers zijn op de NOVIB. We moeten ons er over verheugen als het Evangelie in de levensstijl van ons volk invloed blijkt uit te oefenen. Steun aan de NOVIB behoeft de steun aan de zending geen schade te doen: de ervaring wijst uit, dat als de mensen eenmaal door de nood be wogen zijn, ze dubbel weten te geven. Laat de NOVIB geen geld geven aan de zending; dit leidt alleen maar tot een heilloos geruzie. De christenen moeten zorgen mee te doen in de niet- kerkelijke organisaties, die zich met d« hulpverlening bezighouden. gemeenplaatsen, een zeer grote" waar- eTtwisten vêröorioven'^stede'van1'al gaan samendoen om een, in geledingen u~iA fnt kprn heeft. Alc Ho cjotHo+.o-o- twisten veroorloven, msteae van ai zinvol onderverdeeld, m leefden' een'"so^kg zware^sateSIt'^p" T" dachten samen te brengen op de een baan 900 km buiten de aarde in het hemelruim kunnen brengen, dan kunnen de Sovjet-militairen een H-bom naar iedere gewenste plaats van de aarde afvuren. Dit duidt de machtspo sitie van de Sovjet-Unie aan, die ver kregen is uit de voorsprong. Men be hoeft daaruit niet de gevolgtrekking te maken, dat de V.S. met heel hun po tentieel en geweldige, alzijdig ontwik kelde economische macht, de mindere zjjn geworden van de Sovjet-Unie. Dat is nog altijd niet waar, maar inciden tele machtsposities, gelijk de Sovjet- Unie thans inneemt, zijn van niet te on derschatten betekenis in de kansbere kening van de overrompelende aanval. De communisten hebben niet gebluft, handhaving van de veiligheid van Ame rika, die de handhaving van de veilig heid der gehele vrije wereld is. Het is een taak, die de uiterste geza menlijke krachtsinspanning zelfs van de sterkste natie der wereld vergt. In plaats daarvan manipuleert men met begrotingen om zich van gemakkelijke kiezersgunst te verzekeren, terwijl de president, die door eigen kennis èn door waarschuwingen in staat is beter te weten, maar zwijgt en laat begaan. Is het wonder, dat Groot-Brittannië bij zoveel onmacht als de Amerikaanse topleiding sedert jaar en dag vertoont, van die betrekkelijke zwakte van de gro te bondsgenoot profiteert om zichzelf een kans te verschaffen daartegenover maar nochtans organisch samengegroeide defensie met de allerbeste technische middelen tot stand te brengen, instede van zich on derling te gedragen als concurrerende hoedenfirma's. Maar het vereist evenzeer, dat de ge allieerde landen hun eigen richting prijs geven en dat met name Groot-Brittan nië de droom van zijn zelfstandige machtsapparaat, dat zij niet betalen kan, bewaart voor minder gevaarlijke tijden dan de onze, waarin de wereld zich slechts veilig kan weten met een geïntegreerde en op de uiterst doelma tigheid gerichte defensieve macht. Het betekent o.a. ook, dat de president van de Verenigde Staten eindelijk ophoudt het benevolente vadertje van iilusie- lievende massa's te zijn om zich te her toen zij enige maanden geleden beweer- relatief aan macht te stijgen? Onmacht inneren, dat een president, die zich den de I.C.B.M. te bezitten. Dat dit nu roept altijd nieuwe onmacht op, door- desnoods doodwerkt niet meer doet dan onomstootbaar vaststaat, daarin schuilt een onheilspellende werkelijkheid, die zich opdringt uit het wereldschokken de feit, dat de mens voor het eerst de kosmetische ruimte is binnen gedron gen. roept dat de zwakken de leegten binnen drin- door de onmacht geschapen, uiter aard om er slechts hun quasi-macht xte gen, n deze dagen moet het niet prettig zijn rond te lopen in de schoenen van de president der Verenigde Sta ten. Het heeft de jaren van zijn presi dentschap door aan waarschuwingen niet ontbroken, maar hij is tekort ge- cultiveren. In deze dagen lijden de Ver enigde Staten de zware schok in hun prestige en hun vertrouwen, die zij langdurig zelf voorbereid hebben door hun tekortschietend beleid. Het is een schrale troost te weten, dat zij dit ver diend hebben, maar het kan nochtans een troost van betekenis worden, mits er zonder verwijl de consequenties uit worden getrokken, die zich aandienen. leven volgens de standaard van zijn on begrijpelijk hoge en zware ambt. De democratische wereld heeft schok ken als zij thans weer gekregen heeft, kennelijk nodig heeft om de beuzelarijen waarin zij altijd weer opnieuw vervalt althans voor enige tijd af te leren. Als het man etje, dat thans in de maan is verschenen, haar die schok geeft, Toe- hoeven wij nog niet al te mistroostig te zijn. Het moment is te ern stig om het niet uit alle macht te hopen. Pater Jelsma: De gehele beweging van de internationale bijstand duidt op een nieuwe bewustwording vein wereld burgerschap. Onze generatie beseft be te dan vorige generaties dat zij deel uitmaakt van de wereldbevolking. Deze po.itieve achtergrond is winst. De es sentiële opdracht van de Kerk is ver vat in het gebod dat men de naaste moet lief hebben als zichzelf, welk ge bod gelijk is gesteld aan het gebod dat men God moét lief hebben. Wanneer anderen zich ook met de hulp aan da naaste gaan bezighouden, dan moet in christelijke geest hun goede wil worden verondersteld; die goede wil behoeft niet eerst te worden bewezen. De NOVB denkt er niet aan een over heidssubsidie aan te vragen en de kwestie van de verdeling van de gel- d t is in deze zin dus niet aan de orde. De vraag welke hulp het eerst moet worden verleend is in haar al gemeenheid niet te beantwoorden. Het antwoord hangt af van de con crete noodsituatie zoals ook de barm hartige Samaritaan het karakter van zijr hulp heeft laten bepalen door de situatie die hij voor zich zag. Moet er eerst lichamelijke, danwel geeste lijke hulp geboden worden? Het Evangelie toont ons, dat Christus allerlei hulp door elkaar verleende. Wanneer niet-ehristenen zo christelijk zjjn dat ook zij hulp willen verlenen, dan stemt dit tot vreugde. De christe nen dienen daarbij te zijn. Zij kunnen ertoe bijdragen de hulpverlening te ont doen van onzuivere bijbedoelingen. Als men christenen tezamen met niet-chris- ter binnen hun mogelijkheden bei den kunnen falen ziet werken aan de hulpverlening, dan is er reden te zeggen: Gode zij geprezen. De in een goede sfeer verlopen ge- „htenwisseling lokte een levendig de bat uit, waarvan de hoofdpunten ver- i werkt zijn in bovenstaande samenvat ting.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 5