opgelost Rebellerende communistische commandant gearresteerd Man doodt in vlaag van waanzin zijn vrouw en dertienjarig dochtertje Familièdrama te Rotterdam Het leven van de kunstmaan neigt ten einde VS. bereid met Rusland te onderhandelen over controle op satellieten Gespannen situatie in Noord-Sumatra c&MORRI naar de maan Medereiziger Flinke inbraak in Haarlem Brug over het IJ 30 november Hevig gevecht bij Pematang Siantar - Het weer „OSCAR" wordt NIMBUS KAP VAN KUNSTMAAN DRAAIT OOK ROND AARDE MEE Overste arresteert overste Sovjet-geleerde: „Over enkele jaren" Uit jeugdgevangenis ontvluchte jongeman gegrepen 21-jarige parachutiste Voor f 9.000 aan ringen en armbanden gestolen Wapenleverancier aan communistisch gezinde ondernemingsarbeiders Frans experiment met raket geslaagd Rustig weer WOENSDAG 9 OKTOBER 1957 o 81ste JAARGANG No. 29729 ANTON HUNINK Khroesjtsjev: „Mn trouwste satelliet! Passagiersverkeer Elf burgers gedood IS hjjoie ifcuêmj! Falcon Harris Tweedjassen Rustig weer Watertanden Radiostations uit alle delen van de wereld meldden gis teren, dat zij geen signalen van de Russische kunstmaan meer opvingen. Een aantal deskundigen meende, dat dit kwam, omdat de satelliet dichter bij de aarde komt en de signalen gestoord worden door de ionosfeer, Radio-Moskou sprak de veronderstelling uit, dat de batterijen van de satel liet uitgeput raakten. Maar vanmorgen vingen Amerikaanse en Engelse stations weer krachtige signalen van de kunst maan op. Niettemin blijven tal van deskundigen bij hun mening, dat de Russische kunstmaan tamelijk snel daalt. Snelheid afgenomen Ook kap van kunstmaan draait mee Amerika bereid tot overleg In de „Izvestia" van gisteren schrijft prof. P. Pokrovsky, dat „over enkele jaren" Russische ruimteschepen naar de maan zullen vliegen, en dat niet al leen als onbemande projectielen, doch met passagiers aan boord. Hjj kondigt aan, dat thans een reeks aardsatellieten zal worden gelanceerd. Dan volgen „kos mische raketten" die om de maan zul len vliegen, en dan volgt passagiers- verkeer naar de maan. (U.P.) De Russen betitelen hun aard- satelliet als „spoetnik" en, letterlijk vertaald, betekent dat „medereizi ger". Het stamwoord is „poet", dat „weg" betekent. Het achtervoegsel „nik" duidt aan, dat hier iets of iemand wordt bedoeld, die van de weg gebruik maakt, een reiziger dus. De letter „s" tenslotte, die aan het woord vooraf gaat, duidt op het gemeenschappelijke: het reizen met een andere reiziger. Pikant is in dit verband, dat het woord „mede reiziger" of „fellow-traveller" in het westen al lang gebruikt wordt voor personen of organisaties, wier opvattingen de communistische zó na staan, dat zij zich zonder meer met de algemene doelstellingen van de Sovjet-Unie kunnen verenigen. Vermoedelijk in een vlaag van waan zin heeft dinsdagmiddag een 45-jarige bewoner van een pand in de Zweedse- straat te Rotterdam zpn "rouw en 13- jarig dochtertje vermoord m daarna 'a- vergeefs getracht zichzelf door gasver- stikking om het leven te brengen. Het huiselijke drama werd 's avonds ont dekt, toen een vriend op bezoek kwam Door de oplettendheid van een briga dier van politie is in Rotterdam-zuid een 19-jarige jongeman gearresteerd, die uit de jeugdgevangenis te Zutphen was ontvlucht. De 21-jarige mej. Cecil van de Rol uit Rhenen heeft in Biscarrosse in Frankrijk met goed gevolg haar proe ven voor het brevet parachutespringen derde graad afgelegd. Zij heeft er ö.a. acht sprongen van een hoogte van 500 meter gemaakt. Tussen half drie en half vier van nacht is er in een juwelierszaak in de Grote Houtstraat te Haarlem een flinke kraak gezet, die door een surveilleren de agent van politie ontdekt werd. Er worden enkele tientallen gouden ringen en zogenaamde slavenarmbanden ver mist tot een naar schatting gezamen lijke waarde van negenduizend gulden. Naar uit een onderzoek is komen vast te staan hebben de daders de ruit van de etalage, die van een tralie werk was voorzien, met een steen in gedrukt nadat een poging om met een glassnijder een gat te maken mislukt was. De dieven zijn onzorgvuldig te werk gegaan, want op het trottoir voor de winkel werden enkele gouden ringen gevonden. (Van een verslaggever) Naar wij van de Voorlichtingsdienst van het ministerie van verkeer en' wa terstaat vernemen, zal de brug over het buiten-fJ bu Schellingwoude waar schijnlijk zaterdag 30 november door mi nister mr. J. Algera geopend worden. Er moeten thans nog asfalteringswerk- zaamheden uitgevoerd worden en het gereedkomen daarvan is sterk afhan kelijk van het weer. Vandaar dat de openingsdatum ook nog wel later, of zelfs ook vroeger zou kunnen vallen. en samen met een buurman het huis wist binnen te dringen. De dader heeft medegedeeld dat hij na een huiselijke scène zijn ongeveer even oude vrouw en zijn enig dochter tje Loesje, een leerlinge van het lyceum, heeft vermoord door hen met een hamer op het hoofd te slaan en hen verder met een mes verscheidene ste ken toe te brengen. Toen zij geen teken van leven meer gaven is hfj naar de keuken gegaan en heeft de gaskraan opengezet, met de bedoeling zichzelf ook van het leven te beroven. De man is 's avonds levend aangetrof fen door een vriend, die toen hij op zijn bellen geen gehoor kreeg en eens door de brievenbus keek, een sterke gaslucht rook. Samen met een buurman wist hij de woning aan de achterzijde binnen te dringen. Wat zij toen ontdekten is niet te beschrijven. De ontzielde lichamen van moeder en dochter lagen, badend in het bloed in gang en keuken. Onmiddellijk werd de politie gewaar schuwd. Ook het parket was spoedig ter plaatse. Men kon slechts de dood van moeder en dochter constateren. De man werd met een ziekenauto naar het ziekenhuis Bergweg vervoerd. Later is hij naar de psychiatrische inrichting Maasoord gebracht. Na het eerste onderzoek heeft de po litie de indruk, dat de man in een vlaag van waanzin, voortvloeiend uit huwelijksmoeilijkheden heeft gehan deld. (Van onze correspondent in Indonesië) Het nationaal overleg in Djakarta, waarbij alle tegenstellingen offi cieel werden begraven, is nog maar nauwelijks achter de rug en de „fact finding-commissie", die de moei lijkheden in het leger moet onderzoe ken, is nog maar net door president Soekarno geïnstalleerd, of er hebben zich al wee- nieuwe verwikkelingen voorgedaan. In Noord Sumatra liet de territoriaal commandant, overste Djamin Gintings, de commandant van regiment 2, overste Wahab Macmour (in rang zijn gelijke, maar in functie zijn mindere) in arrest stellen wegens het bij herhaling saboteren van zijn be velen. Behalve overste Wahab Mac mour werden nog drie officieren gear resteerd, van wie kanitein R. T. Gin- ting, de voormalige chef-staf van regi ment 2, de belangrijkste is. Overste Wahab Macmour is gevankelijk naar Djakarta overgebracht onder geleide van kolonel Ibnu Sutowo, assistent van de chef-staf, die voor dit doel van Dja karta naar Medan overkwam. Van de drie andere gearresteerde officieren worden er twee in Medan en een in Pematang Siantar gevangen gehouden. De onmiddellijke aanleiding tot de arrestatie van overste Wahab Mac mour vormde het niet opvolgen van enige bevelen van overste Djamin Gin tings betreffende bepaalde mutaties in regiment 2. Zo had overste Djamin Gintings gelast dat de chef-staf van re giment 2, kapitein R. I. Ginting, zijn functie moest overdragen aan ma joor Manap Lubis, die zojuist zijn op leiding aan de stafkaderschool in Ban dung voltooid had. Verder moest kapi tein A. R. Asmadi, de commandant van bataljon 133 in Tebmgfinggi zijn functie overgedragen aan majoor R. Sjahnan. Beide opdrachten werden echter door overste Wahab Macmour gesaboteerd, zodat de overdrachten op de lange baan geschoven dreigden te raken. Zaterdag 28 september kwam overste Wahab Macmour echter uit Siantar naar Medan om daar persoonlijk aan overste Djamin Gintings te vertellen, dat hij het met deze mutaties niet eens was en deze dus niet wilde effectueren. Hij werd daarop ter plaatse door over ste Djamin Gintings in arrest gesteld. Tegelijkertijd werd militaire politie uit Medan naar het circa 120 km verderop gelegen Siantar gezonden om daar nog enige andere officieren, die Wahab Macmour in zijn subordinatie gestijfd hadden, te arresteren. De arrestaties verliepen zonder moeilijkheden. Een grappige bijzonderheid mag he ten dat overste Djamin Gintings on middellijk na de arrestatie van overste Wahab Macmour een zo ontzettende kiespijn kreeg, dat onverwijld een tand arts voor hem gehaald moest worden. Kennelijk was het krachtige optreden van de overste gepaard gegaan aan een grote geestelijke spanning. (Vervolg op agina 7) ii iiiiiittttiiiiiiii ui iiiiiiiiitiii mum ui minimin uumumiM Volgens vandaag in Djakarta ontvan gen berichten, heeft maandagmorgen vroeg een hevig gevecht plaats gehad bij Pematang Siantar, in Noord-Sumatra, tussen eer. bende opstandige elementen en militaire troepen. Het gevecht duur de twee-en-een-half uur. Volgens da corresponde it van 1 persbureau P.I.A. werden elf burgers door verdwaalde kogels gedood en een aantal andere ern stig gewand. Volgens de woordvoerder van het mi litaire commando van Noord-Sumatra was de situatie vandaag weer normaal. Een aantal aanvallers is. met hun wa pens, gevangen genomen. De woordvoerder deelde nog mede, dat vorige week vrijdag bij Pematang Sian tar ook reeds een treffen van geringe betekenis tussen opstandelingen en mi litairen heeft plaats gehad. De opruimingsacties tegen de restanten van de gewapende aanvallers worden voortgezet, aldus de woordvoerder. De militaire commandant van Noord- Sumatra, overste Djamin Gintings, heeft geweigerd te antwoorden op vragen van journalisten, of de „opstandelingen" wel licht aanhangers zijn van overste Wahab Macmoer, die dezer dagen door Gin tings is gearresteerd. Macmoer heeft enige tijd geleden grote opschudding verwekt door leden van de communis tisch georiënteerde vakbond van onder nemingsarbeiders te bewapenen. Volgens berichten uit Siantar vielen de opstandelingen verschillende mili- tare posten en kazernes in de stad aan. maar zij werden nog voor zonsopkomst teruggeslagen. Luitenant-kolonel Roeko- minto is als vertegenwoordiger van de chef van de generale staf naar Noord- Sumatra vertrokken om ter plaatse een onderzoek in te stellen naar de gebeur tenissen te Pematang Siantar. In de stad is het op het ogenblik rustig. (ANP) uuuuuiuuuuuuuiiiuuuuiuuuiuiuuuuiuu minimum QCtvertevtib BARTELJORISSTR FERD BOLSTR HAARLEM - IEL 13439 48 A DAM TEL. 717167 Verwachting tot donderdagavond (opgemaakt te 11.15 uur): In de nacht en ochtend op veie plaatsen mist, die overdag op de meeste plaatsen optrekt. Weinig verandering in temperatuur. Over wegend zwakke veranderlijke wind. Zon: 6.57—18.00. Maan: 18.31—8.36. Advertentie Laat maar regenen. Het deen u niet met zo n echte Gelderse rookworst bij de maaltijd. Maar er moet wèl Anton Hunink op het loodje staan. Want dht garan deert u pittige, knappend-verse smeuïge worst. Hoe verser - hoe lekkerder HOFLEVERANCIER DEVENTER BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. Umuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: W Boerrigter en Mr. W A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en tt'. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRDS 61 cents per week, f 2.65 per maand, f 7 90 per kwartaal Voor klachten over de bezorging na 5.3* uur 's avonds tel. 21544. Snmrreman „Oscar" heeft ons mee gedeeld, dat wij het tenminste enkele weken zonder zijn zonnige persoon lijkheid zullen moeten stellen. Of het een gewoon geval van A-griep of wel een beetje oververmoeidheid we gens aanhoudend lachen betreft, is ons niet bekend- Zeker is, dat gedu rende zijn afwezigheid, die op circa anderhalve maand geschat mag wor den Oscar'splaats zal worden inge nomen door „Nimbus". Deze Nimbus vertoont in psychologisch opzicht een grote overeenkomst met zijn voor ganger. Physiologisch blijft het onder scheid tussen beiden beperkt tot de haargroei. Wat „Oscar" zeer over vloedig onder de neus droeg, vertoont „Nimbus" zeer schaars op het hoofd. Uw genoegen zal bij beiden gelijk zijn. Voor het overige: „Nimbus" vanaf vandaag in dit blad. ^oordvoerder van het radio-obser- Belanrii1111 Mullard te' Cambridge in En- kunstm zei vanmorgen vroeg, dat de lingen fnj? *n slechts enkele omwente- op een 2 gedaald is en zich thans aarde he„0ogte van 300 km boven de liet is ^A*)dt. De snelheid van de satel- woordvoerd 2 Procent afgenomen. De servatoriumef zei- dat men op het liet zeer stm mening is, da* de satei- men. De kun naar beneden zal Lo den, wanneer -.aan zal geheel opbran- aarde bereikt Zl"1 de atmosfeer van de adio-Moskon voorts bekend maakte gisteravond was gekomen 'iv,at er geen wijziging satelliet en het i„ e afstand tussen de ket- dat de satimtste deel van d" ra" Volgt. elbet op enige afstand zal de LkV-„f^5fevens' -van Radio-Moskou van Nederig morgen in de buurt dan 'v nrhton^ komen. Zij passeert dan s-ochtends om 06.34 uur Ned. tijd Brussel. De kunstmaan is gisteravond tussen 20.15 en 20.45 Ned. tijd in Mid den-Frankrijk met het blote oog waar- omen. In Bours en Nevers heeft hoogleraar et^°Queenslar!d°'meende, dat men slechts het raketdeel zag en met de kunstmaan zelf. Het blad van de R"88»80,'1^"ïïs- nistisehe party, de >>^ravda Knssjsche teren bekendgemaakt, dat d® R ,le kunstmaan op haar baan rondom ae aarde door twee wachters V®U». word Het was reeds bekend, dat ook het laatste deel van de raket, die satelliet in haar baan bracht, om ae airde cirkelt, doch nu blpkt, dat ook de kap die de kunstmaan beschermde toen zij de ruimte werd ingeschoten, •is derde satelliet om de aarde draalt. Volgens de Pravda is er reden aan te hemen, dat de satelliet nog een aanzien lijke tijd rond de aarde zal blijven be wegen. De kunstmaan is bolvormig en is gemaakt van aluminiumlegeringen. Alle instrumenten bevinden zich binnen de bol, die is gevuld met gasvormige stikstof welke tijdens de vlvcht circu leert. Dit is nodig om de vereiste tem peratuur te handhaven. Uit een foto in het blad blijkt, dat de satelliet vier antennes heeft. Voorts heeft hij twee machtige radiozenders, Waarvan de signalen, zoals thans is ge bleken, op een afstand van 10.000 km kunnen worden ontvangen, aldus de Pravda. 'e vice-voorzitter van de internatio nale astronautische federatie, de Ame rikaan Frederick C. Durant, heeft m Barcelona verklaard, dat het Ameri kaanse satellietenprogramma voorziet in het lanceren van kleine aardsatel- lieter te beginnen in november. Het zullen met radio uitgeruste apparaten zijn van omstreeks 2,70 kilogram. Hij zei erbij, dat dit geen nieuwe aankondi ging was. Het lanceren van deze klei ne satellieten was in het programma opge omen. Het lanceren van de eer ste optisch waarneembare satelliet zal volgend voorjaar plaats vinden. Deze zal ongeveer negen kilo wegen. Kort nadat een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van buiten landse zaken, Jameson Parker, een voorstel van de Russische communis tische partijsecretaris, Khroesjtsjev, maandag aan een verslaggever van „The New York Times" gedaan van de hand had gewezen, en na een be spreking met president Eisenhower en enige vooraanstaande Amerikaanse ge leerden, heeft de minister van buiten landse zaken van de Verenigde Staten, John Foster Dulles, gisteren op een persconferentie tegen de verwachting in verklaard, dat Amerika bereid is met de Sovjet-Unie te onderhandelen over controle van satellieten en raket ten, ballistisch en geleid, doch niet in het kader van de algemene ontwape- ningsuesprekingen. Volgens de Ameri kaanse regering moet een internationa le studie-commissie een plan opstel len, opdat aardsatellieten en projectie len, die tot zeer grote hoogte stijgen „slechts voor vreedzame doeleinden 'worden aangewend". Dulles was op de persconferentie vergezeld van de ont- wapeningsdeskundige Harold Stassen. De Amerikaanse minister zei te ge len en dat de Sovjet-Unie „ongetwijfeld" een propagandistische overwinning heeft hehaald. doch „niet meer dan dat". Hij voeede hier aan toe, dat het lance ren van de satelliet niettemin „een gro te wetenschappelijke prestatie" is. Vol- rilmanse voorstel, dat ovJeLondense_ Seward6 verworpen. Het Amerikaan- se Standpunt zal ^fvei-enfgde Nal mene Vergadering derVerenigde in a ties worden gefo(r™£eeReuter. A.F.P.) Een Franse raket, afgevuurd op de proefterreinen bij Colomb-Bechat, de Sahara, heeft een hoogte van 400 kilometer bereikt, aldus bericht het blad „France Soir" [n het Moskouse planetarium heeft men met behulp van een enorme globe aanschouwelijk voorgesteld hoe de Russische kunstmaan om de aarde raast. Belangstellende staatsburgers luisteren op het terrein van het planetarium bij de globe naar de uiteenzetting, welke een astronoom geeft. Weer of geen weer, de inwoners van Ottawa m Canada en Washington zullen koningin Elizabeth van Engeland en de hertog van Edinburgh goed kunnen zien, evenals het koninklijk paar zal kunnen genieten van een goed uitzicht. Een van de auto's, die speciaal zijn vervaardigd voor het koninklijk bezoek aan Canada en de Verenigde Staten, is namelijk uitgerust met een uit één stuk bestaand dak van plexiglas. De foto onder geeft een idee van de auto, zoals die zal worden gebruikt tijdens het koninklijke bezoek. Staf-sergeant Réné Desjardins, die ook chauffeur was tijdens het bezoek van koning George VI en koningin Elizabeth in 1939, zal ook nu het koninklijk paar rijden en men ziet hem op de foto boven in de speciale „plexiglas" Cadillac. In de buurt van IJsland handhaaft zich een lagedrukgebied waaromheen in de afgelopen 24 uur een storing af komstig van Canada via het zuiden van IJsland in de richting van Jan Mayen is getrokken. De storingsactiviteit breidt zich evenwel slechts uiterst lang zaam naar het zuiden uit, zodat in onze streken het weertype maar weinig ver andering zal vertonen. ivia* ueeraL Station Weet temp afgel. vor dag 24 uur Stockholm geh. bewolkt 10 0 Oslo mist 11 1 Kopenriage zw. bewolkt 13 0 '.onder nevel 15 0 Amsterdam mist 15 0 Luxemburg mist 17 0 Hartl® mist 19 O Nice half bewolkt 23 0 Berlin mist 18 0 München mist 16 0 rich mist 13 0.2 Genéve mist 15 0 Locarno onbewolkt 18 JJ Wenen onbewolkt 18 'nnsbrucK onbewolkt 22 Rome onbewolkt 24

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 1