Russisch H-wapen in de kosmische ruimte ontploft? zouden thans het ultimale wapehebben voltooid Sovjets Het eerste internationale verkeerspolitiecongres De ontembare BEDRIJFSCHAP VOOR HET BAKKERSBEDRIJF GEWENST ERIC DE NOORMAN U Tentoonstelling in RAI-gebouw f W Prospectus Woningbouwlening Speelgoedfabriek slaat Washington Gezin vlucht in olie-tankwagen naar Westen KRUISWOORDRAADSEL P J Brits A-wapen beter dan het Amerikaanse? Unilever-studenten- prijzen uitgereikt Deskundigen uit 16 landen in Eindhoven Minister Struycken: „Natuurlijk evenwicht tus sen verkeer en verkeerscapaciteit VOORZITTER S.E.R. OPENT NEBATO Gasals-concours te Parijs Minister Lampe teleurgesteld B.P.M. reorganiseert raffinaderij Pernis WOENSDAG 9 OKTOBER 1957 PAGINA Lading voor lange afstandsraket beproefd Examens Kaski-bureau te Hoorn ff illllii Geldlening Ned. Antillen Over afwijzing van Neder landse garantie De Nationale Reserve Wegwerker door trein doodgereden MARKTBERICHTEN Oplossing kruiswoordraadsel van dinsdag Uit de mededeling van het persbureau Tass, dat de afgelopen zondag op zeer gTote hoogte boven de Sovjet-Unie een watersto'wapen van een nieuw type met sucees is beproefd, wor^t door verschil lende waarnemers opgemaakt dat de Russen er thans in zijn geslaagd een waterstof-lading te ontwerpen van zo danige vorm en type. dat zij io-r een intercontinentaal ballistisch projectiel een naar elk gewenst punt op de aarde kan worden gebracht. De proeven, die de Russen tot dusver heb ben genome.», hadden betrekking p waterstofbommen, die door vliegtuigen boven het te treffen doel moesten wor den afgeworpen. Het Britse ministerie van bevoorrading heeft medegedeeld, dat vandaag de der de en laatste ontploffing in de huidige reeks proefnemingen met kernwapens, die in Zuid-Australië wordt uitgevoerd, op het proefterrein van Maralinga heeft plaatsgevonden. Vanaf een op driehon derd meter zwevende ballon werd de met een atoomlading gevulde kop van een lange afstands-raket tot ontploffing gebracht. Volgens waarnemers heeft het slagen van deze proef er in feite toe ge leid, dat Groot-Brittannië een offensief kan beginnen tegen elke staat, die een oorlog met kernwapens zou aanvangen. De tot ontploffing gebrachte atoom lading is zodanig vervaardigd, dat ont ploffing ervan zo groot mogelijke verniet- ging van vijandelijke militaire uitrusting teweeg brengt, met een zo gering moge lijke radio-actieve uitstraling. Het wapen draagt daarom de naam „Gentleman". Van welingelichte Australische zijde werd vernomen, dat de „Britten thans verder gevorderd zijn dan de Amerika nen. omdat zij, buiten hetgeen zij zelf hadden ontdekt, ook gebruik hebben kun nen maken van Amerikaanse vindin gen". (Reuter) De thans genomen proefneming loont op zeer duidelijke wijze de vorderingen aan. die de Britten hebben gemaakt sinds zij, vijf jaar geleden, voor de eerste maal een atoomwapen op de ter hoogte van de noordwestkust van Australië gelegen Monte Bello-eilan- den tot ontploffing brachten. Dit eerste wapen was dermate om vangrijk, dat het in een oud fregat moest worden ondergebracht. De thans tot ontploffing gebrachte kop met een atoomlading van een lange-afstands- raket is vermoedelijk niet veel gorter dan een vuilnisemmer. Men meent, dat de uitwerking ervan gelijk staat met de ontploffing van twintigduizend ton T.N.T. De mogelijkheid bestaat, dat de ..Gentleman", als atoomladingkop van de raket „Vehicle", spoedig vanaf Christmas-Island, in de Grote Oceaan, zal worden afgevuurd. NIJMEGEN, 8 oktober. M.O. A. Pe dagogiek: mej. M. A. B. Ruys (Breda), M.O. B.: E. Wellinga (Arnhem). AMSTERDAM, 8 oktober. Doet. ge neeskunde M. P. van de Guchte, Amster dam, C. van der Hoek, Harderwijk en M. van der Ploeg, Rotterdam. NIJMEGEN, 8 oktober. Kand. Pol. en soc. wetensch. mej. J. M. C. H. Beulen (Pey-Echt)A. H. Sijstermans, cum laude (Brunssum). Kand. Soc. Wetensch. J. J. M. Rutten (Nijmegen), J. J. A. Schuld (Nijmegen) en F. C. M. Wils (Nijmegen). AMSTERDAM. 8 okt. - Cand. genees kunde 2de ged.: Th. M. Asberg, 's-Herto- genbosch; J. P. H. de Boer, Maastricht; G. E. Freud, A. E. G. Kreuzwendedich von dem Borne (cum laude), R. D. Krop- veld, allen te Amsterdam; A. A. L. A. Verschure, Vught; R. de Vries, Rotter dam; M. A. v .d. Wal, Malang; E. H. Lin- scheer, Tegal; J. Beunk, Ambon. DELFT, 8 okt. - Propaed. civiel-inge- nieur: G. J. Bakker, Amersfoort; C. L. van den Berg, Mijdrecht; C. Biemond, Amsterdam; C. Blaauboer, IJmuiden; D. Brand, Zaandijk; K. J. Briedé, Rotter dam; H. Brouwer, Assen; A. C. M. Derk- sen, Amsterdam; G. P. Groote, Hilver sum; M. Hendrikse. Bloemendaal; G. G. Jelles, Overveen; F. Kamerling, 's-Gra- venhage: P. Keulemans, 's-Gravenhage; H. A. M. Quekel, Heerlen; M. H. Schreu- der, Haarlem; R. A. Toornend, Haarlem; C. H. M. Veltman, Oudekerk a. d. Am- stel; B. A. L. van Walstijn, Laren (N.H.); W. P. M. .van de Watering, Bergen op Zoom; J. I. F. van der Werf, Steenwljk; G. Wesseling, Amsterdam, en J. J. P. Wolf, Eindhoven. Propaed. geodetisch ing.: E. S. Devid, Delft; W. Flinterman, Katwijk aan Zee; F. A. S. den Heijer, 's-Gravenhage; P. T. Koetsier, Boskoop; N. G. H. Koopman, Gouda, en E. M. Slot boom, Dordrecht. NIJMEGEN. 8 okt. - Kand. pol. en soc. wetensch.: mej. J. M. C. H. Beulen, Pey- Echt, en A. H. Sijstermans, cum laude, Brunssum. Kand. soc. wetensch.: J. J. M. Rutten, Nijmegen: J. J. A. Schuld, Nij megen en F. C. M. Wils, Nijmegen. M.O. A pedagogiek: mej. M. A. B. Ruys. Bre- daa M.O. B. pedagogiek: E. Wellinga, Arnhem. Drie grote problemen confronteren in het algemeen Je ontwerpers van een ballistisch projectiel met waterstof- lading: ten eerste de bouw van een bruikbare raket, verv Igens de samen- str- ling van een geschikte waterstof lading en tenslotte ten succesvolle com binatie van deze twee. Uit de Russische beke" lmaking van 2C august is (over de I.C.B.M.) en gisteren (over de wa- te. stof-lading) zou kunnen blijken, lat de Sovjet-ontwerpers de beide eerste problemen hebben overwonnen. De „News Chronicle" meldt echter uit Bar celona, waar op bet ogenblik een inter nationale conferentie over de ruimte vaart wordt gehoud ;n, dat verschillen de deskundigen daar menen, dat de Russen er zondag ook reeds in zijn ge slaagd de laatste hindernis te nemen. In conferentiekringen meent men, dat da Sovjet-Unie haar waterstof-wapen zo .dag een eindweegs in de kosmische ruimte, en wei onder volmaakte stilte, heeft laten ontploffen. Het intercontinentale orojectiel. de I.C.B.M., dat de Russen hebben ge bruikt om hun aardsatelliet tot op een hoogte van 900 km boven de aarde te brengen, ken ook een waterstofbom een eind in de kosmische ruimte brengen. Daar, aldus de correspondent van de News Chronicle, vallen de kolossale uitbarstingen van geluid en licht, die anders een kernproef begeleiden, weg. Een combinatie van I.C.B.M en water stofbom is wel het „ultimale wapen" genoemd Van de explosie zou men niet meer kunnen zien dan wat geschitter, als van een heldere ster, dat een minuut of wat aanhoudt en daarna uitdooft. Ook de befaamde paddestoelvormige wolk zou bii een dergelijke explosie ontbreken Voor de eerste maal zijn dinsdag in de aula van het Unilever-research-labo- ratorium te Vlaardingen aan studeren den aan de universiteiten en hogescho len in Nederland, waar chemie als hoofdvak wordt gedoceerd, de jaar lijkse prijzen uitgereikt. Deze waren bij d opening van dat laboratorium in 1956 door de voorzitter van de raad van bestuur van Unilever N.V., F. J. Tempel, toegezegd voor studenten, die naai het oordeel van de betrokken fa culteit der chemie daarvoor het meest is aanmerking komen. De studenten, die elk werden verblijd met een geldprijs van 2000,- en een herinneringspen ning, waren mevr. J. Brackman-Brug- man (gemeente universiteit Amesterdam) en de heren R. O. de Jongh (rijks universiteit Leiden), A. Fröling (rijks universiteit Groningen), A. de Vries (rijks universiteit Utrecht), B. van Zan ten (vrije universiteit Amsterdam) en A. Francke (technische hogeschool Delft). Van professorale zijde bestond voor deze prijsuitreiking grote belangstelling. In zijn openingsrede zeide ir. A. F. H. Blaauw, lid van de raad van be stuur, met voldoening te hebben gecon stateerd, „dat het contact tussen het be drijfsleven en de instellingen van Hoger Onderwijs in de laatste decennia ook in Nederland steeds meer op de voorgrond is gekomen". Voor een verder groeiend en vrucht baar contact zijn zijns inziens de be langrijke voorwaarden, dat enerzijds aan de kant van de academici het ..uchtere feit wordt aanvaard, dat in zeer vele gevallen juist door het be drijfsleven de resultaten van hun we tenschappelijke arbeid aan een zo breed mogelijke kring ten goede kunnen ko men. Anderzijds, zo zeide hij, zal het bedrijfsleven duidelijk gemaakt moeten worden, dat het bereid moet zijn de gelegenheid en het klimaat te schep pen voor fundamentele wetenschappelij ke arbeid, waarbij niet steeds wordt aan gedrongen o phet behalen van onmid dellijke resultaten en de maatstaf van economisch voordeel niet al te snel word1 aangelegd. Na de prijsuitreiking hield dr. G. Dijk stra van het Unilever-research-labora- torium een lezing over „de moderne thoden bij het identificeren van on bekende chemische verbindingen". De directeur-generaal van het Katho liek Sociaal Kerkelijk Instituut verzoekt ons naar aanleiding van de berichten over de opening van een Kaski-bureau in Hoorn er op te wijzen, dat deze be richten als volkomen voorbarig zijn te beschouwen en dat hem over deze aangelegenhei dniets bekend is. Welis waar overweegt het Kaski in dit gebied onderzoekingen te ondernemen, doch de formele opening van een afzonderlek bureau in dez estreek is nog niet aan de orde. (Van onze Brabantse redactie) Tijdens de openingszitting van het eerste internationale verkeerspolitie congres, dat dinsdag in Eindhoven is begonnen, zijn al meteen behartigens waardige suggesties gedaan, die de ko mende dagen door de ruim honderd politionele verkeersdeskundigen uit zestien landen ongetwijfeld nader bestu deerd zullen worden. De burgemeester van Eindhoven, mr. dr. Ch. van Rooy vroeg zich in zijn openingsrede af, of men bij het nemen van maatregelen om het dodencijfer te drukken het niet teveel zoekt in maatregelen van algemene aard, daar bij iedere weggebruiker over dezelfde kam scherend. In iedere gemeenschap, dus ook in het verkeer, zijn er pech vogels, die buiten hun schuld ongeluk ken veroorzaken door gebrek aan ac curatesse, aan snel reageren, aan „zien". Deze pechvogels, die juridisch vrijuit gaan, vormen een constant ge vaar op de weg. Indien wij kans zou den zien die pechvogels uit de wwegge- bruikers te schiften, zouden de ongeval- lencijfers met sprongen dalen. Uiter aard kan dat niet, maar wel zou men als iemand binnen een bepaalde tijd enkele malen bij een ongeluk betrok ken is, kunnen nagaan of hij wel als zelfbesturend verkeersdeelnemer ge schikt is- De minister van binnenlandse zaken mr. A. M. M. Struycken, zei in zijn openingsrede niet fe geloven dat een grandioze vernieuwing van onze steden de oplossing zou brengen van het ver keersprobleem. Dergelijke concepties zijn, aldus de minister, te cerebraal om levensvatbaar te zijn en zelfs in dien op die manier de zaak wou worden aangepakt, zou het verkeer zich hier aan aanpassen en ons in te korte tijd toch weer voor een situatie plaatsen waarin de verwerkingscapaciteit van de steden achterblijft bij de behoeften van het verkeer. Ondanks alle maatre gelen die ten aanzien van de townplan- ning ook met het oog op het verkeer zul len worden genomen, zit er dus naar mijn mening niets anders op dan te aan vaarden dat een natuurlijk evenwicht ontstaat tussen het verkeer en de ver keerscapaciteit. Wanneer het wegverkeer met eigen vervoermiddelen bij onvoldoende capa citeit van de wegen, straten en pleinen, door gebrek aan snelheid of parkeerge legenheid geen voordelen of zelfs na delen gaat opleveren, zullen andere mid delen worden gezocht en gevonden om zich te verplaatsen, aldus de minister. Dit natuurlijke evenwicht brengt met zich, dat er met betrekking tot het verkeer steeds een belangrijke en veel omvattende taak voor de politie zal zijn weggelegd. Mr. Struycken waarschuwde dat men de eigen verantwoordelijkheid van de burgers niet uit het oog moet verliezen. Na gewezen te hebben op de nood zaak van verkeersonderwijs op de scholen, gaf mr. Struycken als zijn mening dat er in de sektor van de verkeersopvoeding geen taak ligt voor de overheid, tenzij morele en finan- diële steun aan het particuliere ini tiatief ter stimulering van het ver antwoordelijkheidsgevoel van de bur ger. Tenslotte bepleitte hij een vereenvou diging van de administratieve afwikkeling van verkeersongevallen. Wanneer een procesverbaal niet nodig is met het oog op een strafvervolging, zou m.i. kun nen worden volstaan met het vastleg gen van zeer beknopte gegevens, die de benadeelde of zijn verzekering tegen betaling kan verkrijgen, waardoor het tijdrovende getuigenverhoor kan worden vermeden, aldus de minister. Hiervan sprak de Rotterdamse hoofdcommissa ris H. Staal, die wees op het belang van internationale uitwisseling van er varingen op verkeersgebied. 8. Op het geroep van de woedende Yarl verschijnt een forse krijger. „Grijpt hem", buldert Ottar, „smijt hem in de kerker, en laat hem daar, tot ik op mijn gemak bedacht heb, wat we met hem zullen doen." De skalde verzet zich niet, als de krijger hem ruw de armen op de rug samentrekt. Hij schudt meewarig het hoofd en prevelt: Allemaal angst, gewoon angst, dat ge mij, een onschuldig, gevaarloos persoon zo behandelt. En denkt ge daarmede de loop der geschie denis te kunnen tegenhouden? Integendeel, ga zo door en ge kunt er zeker van zijn, dat het volk, uw eigen knechten inbegrepen, juichend de zijde van Eric kiest, zodra hij verschijnt. Ik voel me verplicht u hierop te wijzen." „Die slag is u," mompelt hij, als hem een klap van Ottar's enorme vuist treft, maar het brengt hem niet tot zwijgen, zelfs niet terwijl de krijger hem hardhandig door de smalle gang sleurt. Zijn kalme enigszins spottende stem blijft Ottar in de oren klinken„Vlegel", mompelt Yarl, „oproerkraaier". Hij staart even voor zich uit. „Toch zit er meer achter, het zou een spion kunnen zijn van die vervloekte Noorman, maar dat is haast onmogelijk. Onmogelijk," grauwt hij halfluid, doch ergens knaagt de onzekerheid aan hem. En die nacht schrikt Yarl Ottar met een schok wakker, als hij flauwtjes het getrappel van paardehoeven op de landweg meent te horen. Prof. dr. mr. F. de Vries, de voor zitter van de sociaal-economische raad, heeft dinsdagmorgen de Nederlandse Bakkerijtentoonstelling in het RAI-ge bouw te Amsterdam geopend. Bij het verder stijgen van de wel vaart aldus prof. de Vries in zijn ope ningsrede is het brood het voornaam ste volksvoedsel geworden. Overschrijdt de welvaart een zeker niveau, dan wordt de keuze van voedingsmiddelen veelzjjdiger en treedt derhalve een ver mindering van het broodverbruik op. Het bakkerijbedrijf zal, aldus ging prof. de Vries verder, bij het bepalen van zijn bedrijfspolitiek met deze ont wikkeling rekening dienen te houden. Wil het brood zijn plaats in het voed selpakket handhaven, dan zal de bak ker zijn volle aandacht moeten schen ken zowel aan de kwaliteit van zijn produkt als aan de opvoering van de produktiviteit, opdat het brood een goed en smakelijk, maar tevens een goedkoop voedingsmiddel blijft. Een belangrijke factor bij de beoor deling van de ontwikkeling, welke in de loop van de laatste decennia in het bakkersbedrijf heeft plaatsgehad, heeft op de zgn. bakkerijparagraaf van de arbeidswet 1919 betrekking. De bak- kerijparagraaf is in de laatste tijd een zeer omstreden punt in bakkerskrin gen. Tegen de huidige bepalingen worden van verschillende zijden bezwaren aan gevoerd. Allereerst van sociaal ge zichtspunt. De beperking van de nacht arbeid door de arbeidswet 1919 moge een belangrijke stap in de goede rich ting zijn geweest, men acht het een bezwaar, dat de bakkersgezellen nog dagelijks gedurende enige uren nacht arbeid verrichten. De situatie in het bakkersbedrijf zou daardoor ongunstig afsteken tegen die in het merendeel der overige bedrijfstakken, hetgeen ook tot uiting zou komen in het relatief grote verloop van arbeidskrachten in de bakkerij. Maar ook in economisch opzicht wor den bezwaren tegen de bakkerijpara graaf aangevoerd. De toegestane pro- duktietijd acht men met name voor hef grootbedrijf onvoldoende om op eco- WAj fe fl y> '7 -. 1 m Eindhoven wordt op het ogenblik het eerste internationale verkeerspolitie-con- gres gehouden. Hier ziet men enkele hoge deelnemers uit diverse landen bijeen. V-l.n.r.: de heer H. Ghysen uit Gent; kolonel J. Oor, commandant van het gewest 's Hertogenbosch; de heer Gagnard uit Parijs en de heer C. Kosava uit de Turkse Hoofdstad Ankara. Tijdens het verkeerspolitie-congres in Eindhoven zag onze fotograaf deze dure „hoge" petten verzameld in de garderobe. Thans is verschenen het prospectus in zake de uitgifte van ƒ100 miljoen 6% 25-jarige obligaties of zoveel meer als nader zal worden vastgesteld, behorende tot de Nationale Woningbouwlening 1957, ten laste van de Bank van Nederland- sche Gemeenten. De Inschrijving staat open bij de Rotterdamsche Bank, de Twentsche Bank, de Amsterdamsche Bank, de heren Heldring en Pierson, de Incasso-Bank, Lippmann, Rosenthal en Co., de heren R. Mees en Zoonen, de Nationale Handelsbank, de Ned. Handel Mij., de heren H. Oyens en Zonen, Pier son en Co., en Hope en Co., tot de koers van 100%. De inschrijvingsdatum is, zo als bekend, vastgesteld op 18 oktober, en de stortingsdata op 15 november en 6 jan. Opneming van de lening in de beursnote ring te Amsterdam en Rotterdam zal worden aangevraagd. Aan de verplichting tot storting kan eveneens worden voldaan door het in be taling geven onder verrekening van rente van vorderingen, uit hoofde van kasgeldleningen, waarvan de oorspronke lijke looptijd de termijn van 1 jaar niet overschrijdt, door inschrijver voor 5 okt. 1957 verstrekt aan Nederlandse gemeen ten of de Bank voor Nederlandsche Ge meenten. In het prospectus is een staat opge nomen van de opgenomen leningen bi) de bank. Hieruit blijkt, dat het aan de gemeenten verstrekte bedrag aan vaste geldleningen pro resto 1.278 miljoen verdeeld Is over 979 van de 999 gemeen ten, hetgeen dus betekent dat vrijwel 88 procent van alle Nederlandse gemeenten een deel van haar behoeften aan lang lopende middelen bij de bank heeft ge dekt, aldus het prospectus. Het totaal der door de bank verstrekte vaste leningen bedroeg per 1 januari 1392 miljoen. Voor de aflossingsvoorwaarden verwij zij wij naar ons blad van maandag j.l. Een door internationale bewonde raars van Pablo Casals georganiseerd concours van cellisten zal van 16 tot 20 oktober in de Salie Gaveau te Parijs worden gehouden. 51 cellisten uit 20 landen hebben zich laten inschrijven voor het concours. De eerste prijs prix Pablo Casals zal 350.000 francs bedragen, is ter be schikking gesteld door de Mexicanen. Aan de prijs zijn contracten verbonden voor het optreden met grote symphonie- orkesten. Pablo Casals die in Prades in de Franse Pyreneeën woont heeft aange kondigd dat hij het concours zal bijwo nen. nomisch verantwoorde wijze gebruik te kunnen maken van de nieuwe tech nische mogelijkheden, welke thans speciaal dit grootbedrijf ter beschik king zouden staan. De vraag is daarom naar voren ge komen of een goed geregeld ploegen- stelsel niet aan deze bezwaren tege moet zou kunnen komen. Hiermede hangt wederom een ander vraagstuk samen en wel dat van de betekenis van de mechanisatie in het bakkersbedrijf Er zijn aanwijzingen, dat de recente ontwikkeling van de techniek ook het midden- en kleinbedrijf de gelegenheid voor een geheel of vrijwel geheel geme chaniseerde produktie zal bieden. Bij de inrichting van het produktie- proces en de bepaling van de juiste bedrijfsomvang zal steeds rekening moeten worden gehouden met de re percussies, welke deze op de distribu tie en de distributiekosten zullen heb- hen. Bij dit alles mag het gezichtspunt van de consument niet uit het oog worden verloren en dit maakt het vraagstuk wederom ingewikkelder. Prof. de Vries zei het noodzakelijk te achten, dat de verschillende groe pen in het bakkersbedrijf zich geza menlijk aan de oplossing van deze vraagstukken wijden en trachten tof een beter inzicht in de wederzijdse, thans helaas nog sterk uiteenlopende, standpunten te komen. Naar zijn me ning zou de beste weg om daartoe te geraken de samenwerking in een bedrijfschap zijn. Het verheugt hem, dat dit inzicht door de grote meerder heid van de bedrijfsgenoten wordt ge deeld. De vreugde daarover wordt ech ter getemperd, omdat het meningsver schil over de vraag of een of twee bedrijfschappen moeten worden inge steld tot dusver nog aan de verwezen lijking van dit doel in de weg heeft ge staan. Al het voorafgaande moet tot de con clusie leiden, dat ieder, die bij de pro duktie van brood betrokken is, zich nauwlettend op de hoogte moet hou den van al hetgeen zich in zijn be drijfstak aan nieuwe technieken, aan nieuwe bedrijfsmethoden, aan nieuwe inzichten voordoet. Tenslotte zette prof. de Vries het grote nut uiteen van deze tentoonstelling, welke hij vervolgens voor geopend ver klaarde. In New York is een nieuw stuk speelgoed op de markt gebracht: een kunstmaan, compleet met lanceer- inrichting. Deze „satelliet" kan een hoogte van 25 meter bereiken en heeft in tegenstelling tot de echte kunstmaan het voordeel, dat hij in goede staat op de grond komt en weer kan worden afgeschoten. (AFP) „Ik beschouw deze beslissing èn tegen het algemeen belang èn als een slechte politieke zet, die men achteraf vermoedelijk zeer zal betreuren" aldus verklaarde dinsdag de gevolmachtigde minister voor de Ned. Antillen in Neder land, de heer W. F. M. Lampe. Hij zei dit naar aanleiding van de maandag avond in de Eiiandraad van Curasao aangenomen motie, waarbij het eiland gebied Curasao afziet van een Neder landse garantie voor een lening ten be hoeve van de economische ontwikkeling van Curasao. Het beroep op de huidige, minder gun stige financiële toestand van de over heidsfinanciën in Nederland, achtte de heer Lampe geen juist argument, daar het hier alleen een garantie van Neder land betreft voor een of meer door de Ned. Antillen te sluiten leningen. Minister Lampe hoopte, dat het besluit van de Eiiandraad geen ongunstige i% vloed zal hebben bij de behandeling van het wetsontwerp voor de garantie in de Staten-Generaal. Minister Staf heeft schriftelijk geant woord op vragen van het Tweede Ka merlid Verkerk (A.R.) over de uitvoe ring van de motie van orde van de heer Roosjen c.s. inzake het behouden van de vrijwilligers van de Nationale Reser ve. Uit dit antwoord blijkt, dat behoudens een oponthoud in de vakantiemaanden juli en augustus van een diepgaand en intensief overleg met het nationaal in stituut Steun Wettig Gezag kan worden gesproken. De betrokken materie is moeilijk en gecompliceerd en moet ge toetst worden aan krijgskundige, more le en financiële gezichtspunten, aldus minister Staf. Voordat het overleg is afgesloten, is de minister niet in staat een datum te noemen of over de aard der oplossin gen mededelingen te doen. Dinsdagochtend is in het RAI-gebouw te Amsterdam de NEBATO 2957, de Ne derlandse Bakkerijtentoonstelling ge opend. De foto toont een paar van de bezienswaardigheden die op de expositie van brood in velerlei vormen te zien zijn. Links een Abraham van brood, die in bepaalde delen van Nederland cadeau wordt gedaan aan diegenen, die hun vijftigste verjaardag vieren. Rechts wordt een „krentenwegge" getoond van dezelfde samenstelling als die welke ter gelegenheid van de geboorte van het eerste prinsesje door een Neder landse delegatie werd aangeboden aan het vorstenpaar van Monaco. Dergelijke krentenweggen pleegt men als geboorte geschenk aan te bieden. De raad van beheer der Bataafsche Petroleum Maatschappij heeft besloten, het bedrijf van die vennootschap te Pernis in twee afzonderlijke naamloze vennootschappen onder te brengen. Hiermede wordt niet alleen de twee ledige activiteit van het bedrijf tot uitdrukking gebracht, doch tevens het bereiken van een maximale efficiency beoogd. De Shell Pernis Raffinaderij zal zich bezig houden met de vervaardiging van de traditionele olieprodukten, de Shell Pernis Chemische Fabrieken met de petrochemische industrie. Beleid en werkprogramma van de beide vennoot schappen worden zorgvuldig gecoördi neerd. Deze reorganisatie, welke geleidelijk zal geschieden en haar beslag zal krij gen op 1 januari 1958, zal geen invloed hebben op de fabrikageprogramma's, de arbeidsvoorwaarden, de uitvoering van lopende contracten e.d. In de lei ding van de bedrijven in Pernis zal. evenmin verandering komen. Te Winterswijk is de 51-jarige weg werker der Nederlandse spoorwegen H. J. Elferink uit Lievelde, gemeente Lichtenvoorde, dooi de diesel-elektrische trein uit Zutphen gegrepen en op slag gedood. De man was gehuwd en vader van drie kinderen. EIERMARKT PURMEREND, 8 Okt. 10.000 kippeëieren 16.00 tot 17,00 per 100 stuks: 500 eendeëieren f 9,00 per 100 stuks. VEEMARKT PURMEREND, 8 okt. to taal 937 stuks. 495 vette koeien 2,00 tot 3,00 per kg, matig; 280 gelde koeien 425 tot 900 st„ matig; 80 melkkoeien 800 tot 1.050 st., kalm; 72 pinken f 330 tot 700 st., matig; 10 stieren 675 tot 1.525 st., matig; 9 graskalveren 200 tot 325 st., ma tig; 79 vette kalveren 190 tot 425 st., ma tig; vette kalveren 1,80 tot 2,45 kg, ma tig; 129 nuchtere slachtkalveren f 45 tot I 65 st., stug; 129 nuchtere fokkalveren t 75 tot I 135 st., matig; 195 vette varkens slacht t 1,56 tot f 1,66 kg. stug; 195 vette varkens zouterij 1,54 tot 1,58 kg stug; 195 "ette zeugen f 1,40 tot 1,46 kg, stug; 828 biggen t 35 tot f 55 st„ stug; 828 schrammen t 50 tot f 85 st., stug; 19 fokzeugen 230 tot f 350 st., stil; schapen vette f 60 tot 100 st., vlug; 19 schapen fok en weide 75 tot 110 st., vlug; 2652 weidelammeren 50 tot 70 st., vlug; 2652 vette lammeren 60 tot 92,50 st., vlug; 53 bokken en geiten 10 tot f 60 st., vlug; 304 gereg. ramlammeren 125 tot f 160 stug; 15 paarden 425 tot 1.000 st.; kalm; oude kippen en hanen wit en rood 1,70 1,80 kg; oude kippen en hanen blauw 1,701,80 kg; jonge hanen wit en rood t 2,00ƒ2,30 kg; jonge eenden f 1,602,25 st.; oude eenden 0,700,90 st.; konijnen I 2,006,50 st.; konijnen f 1,70—1,90 kg. Een Tsjechisch gezin man, vrouw en twee kinderen heeft op het spoor wegstation van Hohenau in Neder-Oos- tenrijk politiek asiel gevraagd. Het had 33 uur doorgebracht in een tank wagen, waar nog een laag olie van 20 cm in stond. Zaterdag was men er in geklommen, voorzien van gasmaskers, maar zonder voedsel of water. De dou anebeambten in Hohenau keken zon dagochtend verbaasd, toen zij na ope ning van de tank de 41-jarige Anton Liszka uit Brno naar buiten zagen klimmen, geheel besmeurd met olie. Hij werd gevolgd door zijn 32-jarige vrouw en twee kinderen, Peljo van 9 en Paul van 5. Liszka zei dat hij zes maal vergunning had gevraagd om met zijn gezin Tsjechoslowakije te verlaten, maar dat het elke keer was geweigerd. (Kenter) J i f ft M a 'f t* r* iy lê 30 Horizontaal: 1. spoedig, 3. steen, 4. afgelegen, 6. meisjesnaam, 8. Eng. lid woord, 10. tijdperk,. 13. feestdos, 15. kleur, 16. meisjesnaam, 17. Eng. tel woord, 18. verpakkingsmiddel, 21. teken van verdriet, 24. in orde, 25. alsmede, 27. bar, 28. schaap, 29. zijrivier van de Donau. 30. zoogdier. Verticaal: 1. aanw. voornaamw., 2. groet, 3. maat, 5. cijferen, 6. naaml. vennootschap (Duits), 7. kindergroet, 9. vlaktemaat, 11. zangnoot, 12. winter- voertuig, 14. groet, 15. gewicht, 18. meisjesnaam, 19. klein persoon, 20. zang- noot, 22. titel (afk.), 23. gewicht (afk.), 25. familielid, 26. vogel. Horizontaal: 1. papaver. - oer, 2. raad, - vaart, 3. Alkmaar, - kam, 4. kil, - ia, - pa, 5. meerkat, - Spa, 6. sta, - resten, 7. o.c., - Afrika, 8. poel, - étude, 9. are, U.N., - nimf, 10. atlas, - ikoon, 11. Letland, - net. Verticaal: 1. praam, - opaal, 2. aal, escorte, 3. pakket, - eelt, 4. al, 5. alk, - U.S.A., 6. Eva, - arren, 7. rariteit, - id.J 8. skunk, 9. ork., - stadion, 10 etappe, emoe; 11. maand, - int.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 2