.Sanctus Bavo' inaugureert nieuwe leden peelt Rotterdams Toneel s „Onder verdenking" Amerikaanse reisbureau directeuren in Haarlem te gast Leliekwekers vergaderden in Haarlems Krelasehuis Schakers in het Haarlemse district weer aan de slag Albert Helman over Suriname Aantrekkelijk winterprogramma „De Vrije Tijd" WYNAND FOCKINK J. P. Nijssen begraven Psychologische thriller met te veel psychologie en te weinig thrill Rij-examen PRISMA windt zichzelf op NAAIMACHINES Kunstnijverheids- markt in Vleeshal Bejaarde man verdronken Paarden bij Van Gend Loos ontslagen PRISMA HORLOGES KAMPERVES'?5?MAN PRISMA HORLOGES VOLKSUNIVERSITEIT HAARLEM WOENSDAG 9 OKTOBER 195> PAGINA 3 HOOGTEZON H. J. MAERTENS N V. Orgt Jelrecital van Joan Rrouwels Burgerlijke Stand Haarlem Oude genever van SUPERIEUR 40°/o - EXTRA 37'J2 °'o 100°/o KWALITEIT ST.-DEUSDEDIT HAARLEM Raadslid van Voorhout TEL. 21101 Receptie Prot.-Chr. Militair Tehuis Fatima-bedevaart van Katholieke Vrouwen beweging Tuinbouw en Plantkunde M. Hoog over bijzon dere bolgewassen Opperman in kelder gevallen GARAGE DEN HOUT ENGEL, Gr. Houtstr. 181, Tel. 14444 Biljartnieuws R.-k. schaakclub Het Witte Paard „La Boutique fantastique" Met platenconcerten en ballet Transformatorzuil bij Kinderhuissingel gesloopt Dinsdagmiddag 2 uur is uit het water van de Ringvaart bij Heem stede het stoffelijk overschot van de 81-jarige Th. Vos, uit Heemstede, opgehaald. Het slachtoffer werd sinds de vorige avond half zeven ver mist. Men neemt aan, dat hij die avond, misleid door de mist en duis ternis, het water is ingelopen. Inbraken in Haarlem Morgen niet meer op straat Lelijke val over wasteil Beurs van Amsterdam Beurs van New York - ptosa.B.vond wS de Haari,™ Kj. SSVrw.StSÏSS cholieke Studenten Vereniging „Sanctus Bavo" in feestvergadering bijeen ten einde een twintigtal kandidaatleden in haar gelederen op te nemen. Onder het Bingen van het Bavo-lied werden de inaugurandi door hun „ontgroenings- Dommissie" uit de mist in de Waag in het Walhalla van de vereniging ge leid. De praeses, de heer J. M. van der Weiden, gaf een kort exposé van de standaard-problemen, waarmee een katholiek student aan een neutrale uni versiteit geconfronteerd kan worden. Hij drukte de kandidaten op het hart, dat Bavo niet bedoeld is om hokjes geest te kweken of om verzuiling te bewerkstelligen. Hij raadde hun aan in Advertentie VERKOOP EN VERHUUR Nassaustraat S - Haarlem - Tel. 15220 De commissie ,,De Vrije Tijd" van de Sint Vincentius-vereniging te Haar lem heeft een aantrekkelijk en geva rieerd programma samengesteld voor het komende seizoen. Er zijn enkele bijzonder goede toneelavonden, terwijl Ook op de contactavonden interessante onderwerpen behandeld zullen worden. De r.-k. toneelgroep Thalia" biedt ter opening van het „Vrije Tijd-seizoen" maandagavond 21 oktober een opvoe ring van het toneelspel „De Zon tege moet". Op 12 februari van het volgen de jaar komt „Ludamus" voor het Voetlicht met het kostelijke blijspel „Jeugd". De r.-k. Rederijkerskamer „Alberdingk. Thym" besluit de toneel avonden op 28 april met een nader aan te kondigen stuk. De eerste contact-avond is vastgesteld op vrijdag 15 november. Mejuffrouw Lauscher uit Wassenaar behandelt dan de moeilijkheden bij de opvoeding van grote meisjes. Zij zal uit eigen erva ring goede raad kunnen verschaffen, terwijl haar causerie met lichtbeelden zal .vorden toegelicht. Er is ook ge legenheid tot gedachtenwisseling en het stellen van vragen. Vrijdag 20 december is er een kerst- zy°nd, tijdens welke de declamatrice v®vr°uw Blanche Broekhuizen-Holz- dras -De kleine Madonna" zal voor- jyj gen, waarna pater Beekman O.F. Oó ®en_ korte toespraak zal houden, zal t januari van het volgende jaar van ,ik Hofdijk, de reis-redacteur verzor katholieke Illustratie, een avond wordeneiïi zeer boeiend belooft te avond ,ï?atzelfde mag gelden voor de op 7 itrjdens welke pater Beekman film wart zal spreken. De Palestina- maart" Velr de Hemel zong" zal 18 contact.-a,!^00nt worden. Op de laatste der Zalm 11 april, zal rector van m sPreken. zondaonSn«rt'SïO Joan Krouwels geeft oeht a j oktober, vanaf half acnt, op het Adema-orgel van de Pa terskerk aan de Nieuwe Groenmarkt een orgelrecital. Het programma vermeldt werken van C Ph E. Bach, Clérambault, W. A. Mozart, Fr. Couperin en A. Vivaldi. films CINEMA PALACE: Geef mij een kans, 18 J. FRANS5HALS9'1De Hemelbestormer, 14 I. LIDo': pf nacht vol beklemming, 14 jr. ttt'xor5: De9 grote kraak, volw. 2, 7. 9.15. REMBRANDT: Dieven en moordenaars, str. volw. 2, 4.15. 7, 9.15. ROXY: Schuldig, 14 j. 2.30, 7, 9.15. STUDIO: Groot alarm bxi de geneime dienst, 15 j. 2,15, 7, 9.15. DIVERSEN Woensdag 9 oktober Stadsschouwburg, 20 uur: Het Yemenl- tisch Ballet „Jubal" o.l.v. Sarah Levi-Fanai (Volksuniversiteit) Frans Halsmuseum, 20 u.: Moderne schil derkunst in de Nederlanden, lezing door Ewoud de Kat, met lichtbeelden. GEBOREN: A. Kooyman - de Vries, z.; C. J. van der Voort-Koeman, z.; A. C. Merckens-Gerharts, d. ONDERTROUWD: B. L. van Eijk en H. A. van Hemert; H. A. de Jong en I. Braaksma; J. C. Brunink en J. W. de Haan; C. Meijer en C. A. Kaasenbrood; P. Hartog en L. J. Lubbers; E. J. van den Berg en A. P. Dorland. GETROUWD: B. Hoek en G. Jasper; J. Verbruggen en K. Kwak. OVERLEDEN: P. van Aalst, 71 j„ Papentorensvest; E. P. J. Schuring, 9 j., Gasthuisvest; Ph. C. Heiliegers, 93 j., Kedoestraat; H. Kuit, 72 j„ Ble- kenbergstraat; H. F. Burghout, 57 j„ Kempstraat, J. Chr. Fuerst, 77 j„ Terhaidenstraat; H. J. C. van der Mije, 63 3-, Gasthuisvest; M. P. Beukers-Vis, '9 j„ Baljuwslaan; M. C. Esveldt- de Blanken, 50 j„ Gasthuisvest; M. Gul- denaar-Floris, 76 j„ Tempeliersstraat. te bieden heeft de verwachtingen niet te hoog te spannen, teneinde desillu sies te voorkomen. Na enig ceremonieel was de inaugu ratie een feit en gaf de praeses de oudere-jaars de gelegenheid zichzelf het bestuur en de nieuwe leden met de overvloedige wasdom te complimen teren. Na de schorsing werd het woord gevoerd door de heer Lambert Tegen- bosch, medewerker van „Roeping", die onder de titel: „De rol van poëzie van daag" een beknopt overzicht gaf van de ontwikkeling, die de positie van de dichter in de loop van de tijd heeft doorgemaakt. Uitgaande van Plato, waar deze Thales van Milete beschrijft, kwam hij tot de dichttr als de geïso leerde, als de vreemdeling. Aan de hand van de schilderingen, die men in oude grotten heeft aangetroffen, beschreef hij de kunstenaar als de magiër. De dichter van heden karakteriseerde hij als de man, die de wereld dichterlijk be woonbaar tracht te maken, als de man die aan het arbeidsbestel meedoet zon der daarin op te gaan. De heer Te- genbosch verluchtte zijrf, naar hij zei pretentieloze, causerie met een aantal voortreffelijk gekozen gedichten, waar bij h ijdeed blijken van voorliefde voor de dichter. Marsman. Hij pleitte verder voor een zui ver taalgebruik en fulmineerde tegen de vertaalmachines, omdat aldus spreker iedere reductie tot vertaal baarheid de hoogte en diepte van de taal verloren doet gaan. Na de rede van de heer Tegenbosch, die ongetwijfeld bij velen de belang stelling voor de poëzie heeft vergroot of doen ontwaken, werden nog enige uren aan de viering van de inaugura tie besteed. Advertentie De afdeling Haarlem van de Neder landse Katholieke Landarbeidersbond Sint Deusdedit heeft gisterenavond in gebouw Sint Bavo haar winterprogram ma geopend met een lezing door de heer Dominicus uit Alkmaar, die ver teld heeft over zijn reizen in Italië. Het root aantal aanwezigen heeft ge- zien de reacties ongetwijfeld genotenj gemeente Voorhout, ten grave gedra- Gisteren is onder grote belangstelling de heer J. P. Nijssen, raadslid van de van de vele wetenswaardigheden die de heer Dominicus wist te vertellen. Dat hij daarbij sommige zaken wat al te simplistisch voorstelde vooral de kwestie met betrekking tot de grote landhervormingen in het zuiden van Italië zal geen afbreuk hebben ge daan aan het totaalbeeld, dat de luis teraars hebben meegekregen. De heer Dominicus niet zo'n boeiend ver teller als andere in Haarlem en om geving bekende globetrotters lichtte met een keur van zeer fraaie dia's de gesproken tekst toe. Vooral de beelden van de mozaïken uit Ravenna getuig den van goed fotografisch vakman schap. Voor een redelijk bezette schouwburg heeft het Rotterdams Toneel gisteravond de thriller „Onder verdenking" van Dorothy en Campbell Christie gespeeld. De oor spronkelijke titel luidt „A tocuh of fear," welke vlag de lading beter dekt. In iedere thriller staat er wel iemand „onder verdenking," maar lang niet al tijd is iemand „touched b« fear," ofwel geraakt door de angst. Dit nieuwe stuk van de Rotterdammers heeft immers meer pretentie dan enkel maar thriller te zijn. Het wil ook psychologisch de omstandigheden verklaren, die iemand tot moord kunnen drijven of die iemand „onder verdenking" van moord kunnen brengen. Regisseur Jan Teulings heeft die psy chologie die overigens teveel buiten het eigenlijke thrillermotief stond, waar door het stuk een tweeslachtig karak ter kreeg teveel nadruk gegeven, waardoor de pretentie nog toenam. Op zichzelf was het gegeven beslist niet slecht: een mand ontslaat, onder de voort durende druk van zijn vader de kin derjuffrouw met wie hij vroeger wel eens iets gehad heeft. De volgende dag wordt de juffrouw levenloos in de tuinschuur aangetroffen. De man moet zich in allerlei bochten liegen om geen vroegere gebeurlijkheden op tafel te brengen, maar laadt daardoor verden king op zich. Tenslotte pakt alles nog goed uit, maar niet dan nadat de man tegenover zijn vrouw zijn vroegere mis stap heeft bekend. Het stuk is geschreven rond de vrouw. Vandaar dat de titel luidt „Touch of fear". De vrouw beleeft een nachtmerrie gedurende de enkele da gen, dat het onderzoek duurt. Zij wordt getekend in haar echte en onechte ver houdingen tot haar man, de huisdokter, haar schoonvader, haar schoonzuster en de kinderjuffrouw. Langzamerhand groeit uit deze tekening het beeld van de oprecht-beminnende echtgenote, die na het vernemen van haar mans on trouw geen enkel houvast overhoudt. Dat is het ogenblik waarop de moorde naar ten tweeden mal dreigt toe te slaan Maar de psychologie gaat niet zo erg diep en dat was ook eigenlijk helemaal niet nodig. Nu verliest het schrijversechtpaar zich in vaag- en al gemeenheden, die het stuk alleen maar rekken zonder wezenlijk tot de oplos sing v4n het gestelde vraagstuk bu te dragen. Jan Teulings heeft op het verkeerde paard gewed, door dit aspect van het stuk te accentueren. Daardoor werd al les te zwaar en te traag. De ee£ste twee bedrijven, toch al met zo heel sterk van constructie, dreigden daar door knap vervelend te worden He derde bedrijf groeit dan plotseling uit tot een werkelijke thriller, maar dat is niet voldoende om het geval te redden. Ina van Faassen speelde het toegewij de vrouwtje, vol begrip, vol aanhanke lijkheid maar niettemin te vlak en te zeer op één toon. Zij slaagde er niet geheel in dit vrouwtje duidelijk en aan vaardbaar op de planken te zetten, maar deels vindt dat zijn oorzaak bq de schrijvers, die teveel hebben willen verantwoorden, deels ook bij de regis seur. Veel beter, zelfstandiger talent als hij is, speelde Ton van Duinhoven als advertentie Omstreeks één uur gistermiddag in de ven eeuwen oude Ridderzaal heeft loco-burgemeester D. J. A. Ge luk ongeveer veertig directeuren van Amerikaanse reisbureaux en hun echt genoten ten stadhuize ontvangen. De Wethouder had zich een uurtje kunnen losmaken uit de dinsdagse vergade ring van B. en W., en dat uurtje benutte hij om zijn Amerikaanse gas ten hartelijk toe te spreken en hun een koude lunch aan te bieden in de Ridderzaal van het stadhuis. Hoe in formeel een dergelijke ontvangst van Amerikanen toegaat, bleek wel uit het feit dat de wethoude in een zomers costuum verscheen, waarop de zilveren ambtsketen nauwelijks opviel. De Amerikanen bevinden zich op doortocht naar het jaarlijks congres van hun organisatie, dat dit jaar in adrid wordt gehouden. Zij hebben enkele dagen uitgetrokken om Neder land te bezichtigen en daarvan kreeg Haarlem een halve dag. Wethouder Geluk toonde zich daar gelukkig om •n zette uiteen, dat men zich bevond het oude hart van de stad. Hij sprak de hoop uit, dat zijn gasten hier zo veel moois zouden zien, dat zij aan Haarlem een zoete herinnering zouden bewaren. Voor dit doel had de wet houder enkele charmante meisjes uit genodigd, die de Amerikanen wegwijs maakten in de doolhof van onze histo rie. De belangstelling van de gasten ging goeddeels uit naar het enorme walviskakebeen in de Ridderzaal. Zelf leidde de wethouder zijn gasten door de oudste gedeelten van het stad huis. De Amerikanen waren des och tends naar de bloemenveiling in Aals meer geweest, waarna ln Haarlem een bezoek werd gebracht aan het Frans Halsmuseum. Na de ontvangst ten stadhuize en een kopje koffie ln een der etablissementen aan de Grote Markt, begaf het gezelschap zich naar Spaamdam, waar het beeld van het jongetje werd bekeken, dat volgens een goed geloof het land voor een overstroming zou hebben behoed door< zijn duim in de dijk te houden. de man onder verdenking. Hij werd gehandicapt door tekst en regie, maar bleef niettemin boeien. Trees van der Donck als de kinder juffrouw leek weggelopen uit een melo drama met „verdacht ogendraaien" en verdere attributen. Zij bleef gelukkig maar een half bedrijf. Juweeltjes van typeerkunst en daardoor buiten het psychologisch verklarende blijvend toonden Henny Orri en Pieter Lutz als het bedienden-echtpaar. Wim van den Brink als de vader van de verdachte, typeerde eveneens, maar heel wat min der sterk en overtuigend. Thera Ver heugen deed bü haar eerste opkomst bijzonder vreemd als de zus van de ver dachte. maar later charmeerde zij en wist zij waar dat nodig was het toneel te beheersen. Leo de Hartogh speelde de dokter vlot en modern, zonder hoog tepunten en zonder veel variatie. Waar om de regisseur zulk een onconventio nele politie-inspecteur als Jan Lemaire sr ten tonele voerde, weet ik niet. Waarschijnlijk houdt dat ook verband met het psychologisch karakter van deze thriller. Jan Prent had een bijzonder fraai, modem interieur ontworpen voor deze voorstelling, hoewel het ons wei nig deed denken aan een koetshuis, zo als de tekst vroeg. J. W. v. d. V. Ter gelegenheid van het 75-jarig be staan van het Prot.-Chr. Militair Te huis aan de Jansweg werd gisteravond een feestelijke receptie gehouden. De bestuursleden, ds. Joh. Bronsgeest, voorzitter en de heren L. Lam, secre taris en J. J. Fontijne, penningmeester, mochten vele gelukwensen in ont vangst nemen. Er waren talrijke bloemstukken en andere feestgeschen ken. De garnizoenscommandant van Haarlem, de luitenant-kolonel F. van de Meij, gaf persoonlijk blijk van zqn belangstelling, evenals afgevaardigden van verschillende kerkgenootschappen in Haarlem en van het bestuur van het r.-k. Militair Tehuis. gen. Vooraf kwam de gemeenteraad in buitengewone vergadering bijeen. Daar bij was o.m. aanwezig de heer E. Kolf schoten, burgemeester van Alkemade. Tijdens een herdenkingsrede memo reerde burgemeester P. Smolders het actieve aandeel van de heer Nijssen in het bestuur van de gemeente. Meer dan veertig jaar heeft de overledene zijn beste krachten daaraan gegeven. De heer Smolders sprak woorden van troost tot de echtgenote en kinderen. Daarna werd een minuut stilte in acht fenomen. Toen spraken de heren C. 'rins namens de K.V.P.-fractie, A. Eigenbrood van de Christelijk Histori sche Unie en J. Warmenhoven. Voordat de leden van de raad zich aansloten bij de stoet legde burgemees ter Smolders een krans op de kist. In de parochiekerk werd vervolgens door pastoor Nijssen, broer van het overle den raadslid, een plechtige Requiemmis opgedragen, waarbij pater J. Prins en kapelaan C. van Ruyven assisteerden. De absoute werd verricht door pastoor L. Bresser. De Nederlandse Katholieke Vrouwen beweging, afdeling Haarlem, organi seert zondag 13 oktober haar jaarlijkse Fatima-bedevaart naar de kerk van de Paters Capucijnen, alwaar een H. Mis gelezen zal worden. De intentie van de tocht is „Dat God vele jongesn en meisjes zal roepen om in Zijn Wijn gaard te komen arbeiden". Ook nièt- leden zijn van harte welkom. Na de H. Mis kan men in het patronaatsgebouw een zelf-meegebrachte boterham eten. De vertrektijden zijn als volgt: vanaf de Groote Markt, 4 uur, viaduct Zijl- weg 4 uur, Ripperda-kazerne Schoter- weg 4.15 uur, Lidwina-kerk 4.30 uur, Onze Lieve Vrouw van VII Smarten 4.45 uur, Muiderslotweg hoek Rijks straatweg 4.55 uur. Dames, die fiet send ter bedevaart willen vertrekken om 5.45 uur precies vanaf de kerk van Onze Lieve Vrouw van VII Smarten. Als eerste in de rij van inleiders, die in het komende winterseizoen on der auspiciën van de Koninklijke Ne derlandse Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde verschillende facetten van het door deze vereniging bevorder de werk zullen belichten, hield dins dagavond de heer M. Hoog in het Kre- iagehuis een causerie, toegelicht met kleurendia's naar eigen opnamen, over minder bekende en bijzondere bolge wassen, alsmede over de veredeling en acclimatisatie daarvan gedurende de laatste 20 jaren. Het ging dus niet over de normale tulpen, narcissen en hyacinten, maar over de meer verfijnde planten, die el ders ter wereld in het wild voorkomen, daar worden verzameld en hier te lan de in enkele exclusieve tuinbouw-in- richtingen worden veredeld en dikwijls ook gehybridiseerd. Aan het grote publiek zijn deze ge wassen uit de geslachten Crocus, La chenalia, Veltheimia, Iris, Bletilla en Calla, om er enkele te noemen, veelal onbekend. Een enkele maal verschijnen ze <--> de wekelijkse keuringen van Bloembollencultuur en oogsten dan diepe bewondering, maar daar blijft hel veelal bij, dëels omdat er nog te weinig handelsvoorraad van is, anderdeels ook omdat de cultuur zo kostbaar en moei lijk is dat ze voorlopig geen gemeen- kunnen zijn. De heer Hoog toonde een groot aan tal voorbeelden uit zijn interessante col lectie. De veredeling door middel van colchicine is zeer interessant. Deze stof is een alkaloïde die gewonnen wordt uit de colchicum of herfstijloos en de eigenschap heeft het aantal chromoso men, de dragers van de erfelijkheids factoren der planten, te kunnen ver dubbelen .Dat betekent dat de bloem groter wordt en de celwanden verste vigd, zodat de houdbaarheid van bloem en plant gunstig wordt beïnvloed en daarmee ook de gebruikswaarde wezenlijk wordt verruimd. Op bevattelijke wijze werden deze zaken door de heer Hoog besproken, en toegelicht door bijzonder fraaie kleurendia's. Het grote aantal vragen dat door de aanwezigen tot de inleider werd ge richt gaf blijk van de intense belang stelling waarmee men de causerie had gevolgd. Mr. J. Hage, voorzitter van de organiserende vereniging, heeft de heer Hoog ingeleid en met een enthou siast dankwoord uitgeluid. Van mr Hage vernamen we, dat op 12 en 26 november de prijsuitreikingen van de tuinenwedstrijden te Haarlem en Heemstede zullen plaatsvinden; de keuringsrapporten zjjn reeds binnen. De tuinbouwcursus is ook weer be gonnen, ditmaal zonder voorbereiden de leergang. De eerste klasse telt 25 cursisten, de tweede 21. Dinsdag is de 46-jarige opperman H. de V. uit Haarlem bij de in aanbouw zijnde winkels op het Plein 1945 te IJmuiden-oost achteruitgelopen en daar bij in 'n kelder gevallen. Hij kreeg een hoofd- en een snijwond aan zijn rech terhand. Na door de ongevallendienst verbonden te zijn kon hij naar zijn wo ning terugkeren. Advertentie worden U geleverd door 't SILVER STOEPKE, Gr. Houtstr. 49. Maandagmiddag kwam in het Krela- gehu.s een aantal leliekwekers, leden van de vereniging „De Lelie", onder voorzitterschap van de heer J. Jonker in jaarvergadering bijeen ter behan deling van een vrij lange agenda waar van de voornaamste punten waren: periodieke bestuursverkiezing, het ver slag van de keuringsdienst over 1957 en korte beschouwing over de positie van hier te lande gekweekte lelies ten opzichte van de Japanse, welke inleiding werd gehouden door de heer J. v. Til uit Hillegom. In zijn openingswoord mocht voor zitter Jonker o.m. welkom heten ir. v. d. Slikke, ir. A. F. Vlag, de heer Zilven namens de Plantenziektenkun- dige Dienst te Wageningen, de direc teur van de keuringsdiensten, de heer F. Limburg, en de heer D. Twisk van de Bloembollen-Voorlichtingsdienst. Prof. E. van Slogteren kwam later ter vergadering. De heer Jonker constateerde dat, in tegenstelling met vorig jaar, de voor uitzichten gunstig zijn en dat men goe de moed heeft dat de vraag ruim vol doende is om de oogst te kunnen af zette Uit hex jaarverslag van de secretaris penningmeester vernamen we dat het ledental ?"9 bedraagt met 6 donateurs. 18 leden waren wegens beëindiging van de leliecultuur afgevallen. Aan de re- Advertentie Voor de zoveelste maal gezakt? Dit examen wordt veel eenvoudiger met de automatische koppeling van RENAULT. Meerprijs slechts 275. Bovendien op alle REN A U L T-producten 6 maanden garantie, zowel onderdelen als arbeidsloon, ongeacht het gelopen aantal KM. Vraagt nadere inlichtingen bij Nu de winteravonden voor de deur staan wordt weer een aanvang ge maakt met de bondscompetitieg van de schaakverenigingen. In diverse groepen ondergebracht in de K.N.S.B. en onder bonden zal weer menig fel gevecht worden geleverd voor de begeerde pun ten. De beide sterkste Haarlemse clubs Haarlem en Ha. S. G., die in de eer ste klasse ,»A" van de K.N.S.B. uitko men komen reeds dit weekend in het strjjdperk. Voor „Haarlem" staat zater dag 12 oktober een thuiswedstrijd op het programma tegen de Amsterdamse schaakclub „De Pion". Deze vereniging is vorig seizoen gepromoveerd uit de tweede klasse en heeft reeds in deze klasse enkele jaren geleden de degens met Haarlem gekruist. Gewoonlijk ging de winst naar Haarlem, wat wij ook nu verwachten. Advertentie anker, 21 stenen, f lift waterproof shockproof,. Chroom T 110. and-magnetisch, Edel staal T IJS»" JSS •onbreekbare reer Voor de Volksuniversiteit hield gister, avond in het Frans Halsmuseum de be kende schrijver Lou Lichtveld, bekend onder zijn pseudoniem van Albert Hel man, een lezing over het onderwerp „Land en volk van Suriname." Of schoon hij in de korte tijd slechts een klein fragment van het veelomvattende onderwerp kon behandelen, slaagde hij er toch in zijn toehoorders wat meer be kend te maken met Suriname. Na zpn causerie vertoonde hij een film over een van de grensrivieren van het land, de Corantijn. De heer Helman liet eerst de bevolking de revue passeren. Vier we relddelen zijn in Suriname v®TteS6n- woordigd: Zuid-Amerika foor de oor spronkelijke bewoners, de Indianen, Europa door de Nederlanders, die het land koloniseerden, Afrika door de ne gers, die enkele eeuwen geleden waren ingevoerd als slaven en Azie door Chi nezen, Indiërs en Javanen. De Chine- zen waren de eerste Aziaten. Zij kwa- men reeds in 1870, nadat de slavernij was afgeschaft en de negers met meer op de plantages wilden werken. Wan neer de tijd, die zij zouden werken, zo als in het contract was vastgelegd, ver lopen was, vertrokken zq en vestigden zich als zelfstandigen, vaak als winke liers. Later kwamen er Indiërs, maar ook zij begonnen voor zich zelf, zodra hun contract afgelopen was. Door moe1- lijkheden met Engeland konden echter geen nieuwe Indiërs naar het dunbe- Aduertenti» Alle merken dus ruime keuze volkte Suriname komen. Er was nog een mogelijkheid: Java. Duizenden Ja vanen trokken toen naar West-Indië. Tot de tweede wereldoorlog kon alles goed gaan, na de oorlog werd Indië evenwel zelfstandig en kwamen geen Javanen meer naar Suriname. Nu zit het land dat bijna vijf keer zo groot is als Ne derland met een bevolking van een kwart miljoen zielen. Van deze 250.000 wonen nog ongeveer honderd duizend mensen in een stad. Daarna ging de heer Helman in op de bestaansmiddelen van de bevolking, zoals bauxietwinning en landbouw. Ver volgens nam hij het land zelf onder de loupe. Hij wees op de structuur: een lage kustvlakte, waar inpoldering nood zakelijk is, een strook steppeland en dan de heuvels en de bergen. Het groot ste gedeelte, tachtig percent, is bedekt met wouden, ondoordringbare wouden. De enige manier om het land binnen te dringen is gebruik te maken van de rivieren. In het begin is dat echter ge makkelijk, maar hoe dieper men in net land komt, des te woester worden de stromen, tot men uiteindelijk voor „on neembare" barrières komt te staan. Verder bracht de spreker de grote on derlinge afstanden nog even naar vo ren. Hij haalde bijvoorbeeld aan de af stand van Curacao naar Paramaribo. Deze is gelijk aan de afstand van Haar lem naar Moskou. Wat is de toekomst van het land? Voorlopig is de mijnbouw (de bauxiet) een belangrijke bron van inkomsten, maar eens raakt ook die uitgeput. De landbouw zal dus ontwikkeld moeten worden, maar daarvoor zal men eerst meer grond moeten ontginnen; nu is pas een percent van de bodem in cul tuur gebracht. Mogelijkheden biedt het land verder nog in de enorme hoeveel heden „Witte Steenkool." Ha.S.G. Is door het niet beschikbaar zijn van G. Kroone, dr. B. V. Bekker, L. Simonis en G. Kranendonk danig ver zwakt. De jonge aanwinsten W. F. Pe- tersma, W. Mazee en H. Duisenberg zul len dit verlies vermoedelijk niet kun nen compenseren. Het ziet er dan ook naar uit dat de Ha.S.G.'ers zondag 13 oktober in Haarlem tegen het Amster damse V.A.S. II een nederlaag tegemoet gaan. In de overgangsklasse van de N.H.S.B.V. wordt maandag 14 oktober in IJ muiden de wedstrijd Kijk Uit-Zaan- dam II gespeeld. Beide teams beschik ken over sterke spelers. Verleden jaar moesten de IJmuidenaren in Zaandam de vlag strijken. Vermoedelijk zullen zij het ditmaal niet zo ver laten komen. Dezelfde dag ontvangt de schaakclub Heemstede het Alkmaarse V.V.V. De Alkmaarders zijn vorig jaar, na vele jaren in de K.N.S.B. te hebben gespeeld naar de N.H.S.B. gedegradeerd. Zjj zul len stellig een poging ondernemen de schade te herstellen. Heemstede wordt hiervan vermoedelijk het eerste slacht offer. Donderdag 17 oktober gaat het Beverwijker Pat-Mat bi) Rolland in Overveen op bezoek. De Overveners missen dit seizoen S. Herfst, die naar zijn oude vereniging Het Oosten is te ruggekeerd. Een overwinning voor Pat- Mat lijkt vrijwel zeker. Bloemendaal is in deze afdeling de eerste ronde vrij. Voor de r.-k. schaakclub H.W.P., die in de tweede klasse D van de N.H.S.B. uitkomt is pas op 31 oktober de eerste competitiewedstrijd vastgesteld. Het ontmoet dan het derde tiental van Kijk uit waarvan het zeker zal gaan win nen. In deze afdeling komen verder uit: Haarlem 3; Heemstede 2; Hoofddorp en Zandvoort. De H.W.P.'ers maken in de ze groep een goede kans wederom kam pioen te worden. De belangrijkste con currentie zal daarbij van Hoofddorp en Zandvoort komen. Het tweede tiental speelt op 24 oktober thuis tegen de nieu we club K.S.C. II. In deze vierde klas se C zullen de H.W.P.'ers tegen Hoofd dorp 2; Het Oude Slot 2; S.S.C.H.; Sant poort 2 en De Torens moeilijke wedstrij den tegemoet gaan Het behalen van een kampioenschap is in deze afdeling een zware opgave. In hotel ,,'t Hof van Holland" aan de Grote markt te Haarlem zullen de voorwedstrijden Se klas cadre 38-2 voor het komende Kampioenschap van Ne derland gehouden worden. De volgende spelers nemen er aan deel: J. F. Nobels, v.d. Hoek, en C. Y. Philippo (allen B.C. „Hof van Holland"; J. Willemse, B.V. „S.V.V."; J. v.d. Linden (B.C. „1939- Bloemendaal")G. Karman (B.V. „Het Noorden"); H. Ketel (B.V. „Groene- daal"). Op 23 oktober wordt „Het Zilveren biljart" in een nederlaagwedstrijd ver speeld tussen de B.C. „Hof van Hol land" en de B.C. „Rembrandt" uit Am sterdam. Er wordt zowel uit als thuis gespeeld. De uitslagen van de wedstrijden ge speeld voor de onderlinge competitie van de R. K. Schaakclub „Het Witte Paar" luiden: Haverkort-Hoogland Yt-Y, Hopman-Rijnsover 1-0, v. d. Vel- de-Rasing 0-1, HooglandPancras 0-1, Haverkort-v. Egmond 0-1, v. Rijnsoever- Huyboom 0-1, Banken-de Lange afgebr. v.d. Berg-Gocdemans 1-0, v. Keuien- Holtkamp 1-0, v.d. Spek-Ouddeken 0-1, v. Schie-Joosten 0-1, v. d. Stoop-Huneker j afgebr. genomen, In de Haarlemse Vleeshal zal in de tweede helft van november een even originele als aantrekkelijke kunstnqver- heidsmarkt worden gehouden on der auspiciën van Haarlems Bioei. „La boutique fantastique" heet de braderieachtige tentoonstelling, die ge organiseerd wordt door mevrouw Wil- lems, eigenares van de kunstnijVerheids- zaak „Het Oude Raadhuis" onder de Hoofdwacht, en door mr. D. Overbosch. Er zal een restaurant worden inge richt, waar men fondu's en wijn kan genieten, terwijl op het programma ook klassieke gramofoonplatenconcerten en een ballet op muziek van Rossim staan. Vanmorgen is de kolossale transfor matorzuil op de hoek van de Kinder huissingel en de Zijlweg gesloopt. De zuil, die ongeveer vijfendertig jaar ter plaatse gestaan had, centimeters dik met affiches beplakt, was sinds de laat ste reorganisatie van de wegindeling bij het kruispunt een sta-inde-weg ge worden, die het uitzicht voor het ver keer belemmerde. Noodgedwongen moest de zuil nog enige tijd blijven staan, omdat het Gemeentelijk Ener giebedrijf moest wachten op de moge lijkheid van een provisorische ver vanging. De voorlopige vervanger van de oude zuil is een aanmerkelijk klei ner bouwsel bij de Garenkokerskade, in de nabijheid van het definitieve transformatorstation, dat men zal bou wen in de toekomstige r.-k. Huishoud en Industrieschool. Het ligt in de bedoeling t.z.t. ook de transformatorzuil bij de Raamvest te slopen. serve kon een bedrag van 1.989,78 worden toegevoegd. De bestuursverkiezing had tot resul taat dat in de vacature L. A. Colijn, Voorhout, werd gekozen de heer Fl. Swart, Hillegom (na herstemming), en in de vacature C. Visser, Andijk, de heer Jac. Boon, Venhuizen. Vervol gens bracht de heer F. Limburg, di recteur van de keuringsdiensten, ver slag uit van de leliekeuring in het afgelopen teeltseizoen. Naar aanleiding van dit verslag werd een aantal vra gen gesteld, terwijl ook de kwestie van het zgn. „wild" in de lelies werd aan gesneden, aan welke discussie o.m. werd deelgenomen door prof. v. Slog teren. Op voorstel van het bestuur werd het percentage virus, dat een partij Lil. Rubrum mag bevatten om in aan merking te komen voor het A-certifi caat, verlaagd van 5 op 2. Voorts werd medegedeeld dat de beoordeling op zuiverheid en type van deze varië teit nog plm. drie jaar zullen worden voortgezet teneinde te kunnen uit maken of er voldoende verschil in ty pen bestaat om een afzonderlijke naam geving per type te rechtvaardigen. In antwoord op een opmerking van de heer Schoone over de erbarmelijke stanc van de Hollandse lelies op de Bundesgartenschau in Keulen, deelde de voorzitter mede dat het opgeplante materiaal prima was en dat de oor zaken van de slechte stand waarschijn lijk gezocht moeten worden in de grond, waarvoor Rubrum en Orange Triumph zeer gevoelig zijn. Fire King en Regale waren in Keulen wèl goed. De Hollandse bollen waren niet ge plant op de plaats die daarvoor oor spronkelijk was aangewezen. De reden zal wel geweest zijn, aldus de voorzit ter, dat onze lelies door de Duitse con currentie ternauwernood werden ge duld. Tot slot hield de heer J. v. Til, im porteur en kweker van lelies, een kor te causerie over in Holland gekweekte bollen ten opzichte van de Japanse. Spreker kwam daarbij tot de conclusie dat onze lelies het op de wereldmarkt tegen de Japanse kunnen opnemen mits men uitgaat van een kwaliteitsproduct waarvan het plantgoed echter voor ver schillende soorten uit Japan dient te worden geïmporteerd. Naar aanleiding van deze causerie ontspon'zich een klei ne discussie, hoofdzakelijk over de vraag wat méér gewenst is, één- of tweestengelige bollen. De inleider hield het bij eenstengelige doch de practici onder de aanwezigen, d.w.z. de trek kers, bleken hierover met de heer v. Til van mening te verschillen. In de afgelopen nacht zijn inbrekers aan het werk geweest in een bloem- bollenhandel aan de Zijlweg. Door een klapraampje hebben zij zich toegang tot het gebouw verschaft. De buit be stond uit een aantal schutbladen van ziekenfondscoupons ter waarde van ongeveer vijftien honderd gulden en een bedrag van zestig gulden. In het Triniteits Lyceum is vannacht ook ingebroken. Men heeft om binnen te komen een ruitje ingedrukt. Diverse kasten werden overhoop gehaald, maar er wordt, voor zover men tot nu toe kan overzien, niets vermist. Ongeveer een zelfde inbraak werd ge pleegd in de Christiaan Huygensschool aan de Ohmstraat. Er wordt evenwel ook hier niets vermist. Een 90-jarige tuinder uit Velsen ging maandag op de bakfiets naar de apo- tl ek in Beverwijk en werd op de Bree- straat aangereden door een motorrij wiel, waaraan hij geen voorrang ver leende. Alleen de bakfiets werd een weinig beschadigd. Advertentie De 7 paarden van Van Gend Loos te Haarlem hebben vandaag voor het laatst dienst gedaan. Morgen zult U deze trouwe viervoeters niet meer door de binnenstad kunnen zien sjokken voor de befaamde huifkarren. De af schaffing van de paardentractie, waar mee enkele maanden geleden reeds een begin werd gemaakt, is een feit gewor den. Met ingang van morgen zullen twaalf nieuwe snelle bestelwagens voor de stadsdienst in gebruik worden ge nomen. Het uitstoten van de paarden uit het bedrijf is een gevolg van een besluit dat de hoofddirectie van Van Gend Loos aan het begin van dit jaar nam. Dit besluit heeft toen btf dierenvrien den en in het bijzonder bij paarden- minnaars droefenis teweeg gebracht. In Haarlem werd een actie op touw gezet om de paarden in ieder geval uit de handen van de slager" te hou den. (Niet ofödae Koenen) 3% Ned. 1953 3)4 Ned. 1953 3)4 Ned. 1956 3)4 Ned. 1948 3)'« Ned. 1950 3)4 Ned. 1954 3)4 Ned. 1955 3-3)4 Ned. 1947 3 Ned. 62-64 bel. lac Inschr. Grtbk 1946 3 Ned. Handel Mil cert AJLO. Van Berkel's Patent CaJvé-Delft cert Van Gelder Kon Hoogvenscert Unilever cert Ned. Kabel Philips Kon. Petroleum „Amsterdam" Rubber Roll. Amerika Lijn Kon Ned. Stoomb. Mil Ned. Scbeepv. Unle KJLM. H.V-A Dell MO - cert. A'dam 2% '56 1 A'dam '56 D A'dam III vorig opening slot 9/10 841 83% 83)4 83 781 78)4 79%b 83 79% 79A 87)4 87 81)4 137 142 145)4 161 250 170 234 314% 325 215 221 229 Va 164.90 170,50 59 60 141)4 143Jfc 126% 129*4 130)4 133 106.10 108 94% 58)4 73 80 82 Anaconda Copper Bethlehem Steel Chrysler Corp General Electric General Motors Kennecott Copper gl.M Montgomery Ward Radio Corp Republic Steel Royal Dutch De 57-jarige mevr. M. v. d. H. uit IJmuiden-oost is dinsdag achter haar snoth^ Padüc 'g, over een wasteil gevallen. Met soüfESS Railway dige kneuzingen en een polsfrac- I ridewater womn; inweni tuur is zij in het Antonius-ziekenhuis op-1 s steel 7/10 49)4 40)4 72% 60% 39% 90% 28% 33% 30% 46% 43% 72% 37% 35% 27 57% 8/1» 49% 40)4 72% 60 39% 89)4 37)4 33)4 30% 44)4 44% 71)4 37% 34% 26% 56% I Stemming: prijsh. na gemakkelijk.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 3