Politieke stunt rond de Nederlandse garantie Morele kater in Washington Schiphol is voortaan een N.V. Ik hoest niet Katholieke Federatie uit haar ontstemming over de door de regering genomen beslissing Bij Alkmaar begint de victorie Tweede Kamer stelt behandeling van het wetsontwerp uit Afwachtende houding Tien miljoen bezoekers en reizigers per jaar Wordt San Marino bezet? Bejaarde weduwe licht kennissen voor duizenden guldens op Majoor schuldig bevonden Alkmaar viert zijn ontzet Telegram aan minister Zijlstra Fantasie in bloei- Insluiper pleegt zeker veertig inbraken DE ANTILLIAANSE LENINGEN Tweede Kamer over de luchthaven Eén jaar geëist Generaal Hasselman eervol van functie ontheven Trommen uit Nieuw- Guinea Vonnis: een jaar en drie maanden Zijn broer ernstig mishandeld met al die griep- hoe sters"! ABDIJSIROOP ONRUST ONDER DE MIJNWERKERS Gharlotte Kohier Twee en een half jaar geëist WOENSDAG 9 OKTOBER 1957 PAGINA Uitspraak Krijgsraad Tien maanden geëist Vrouwelijke notaris te Utrecht Interpellatie over lonen in de mijnen U houdt Uw huid ^izond, jeugdig en fris door het dagelijks gebruik van NIVEA Aan kolendampvergiftiging overleden (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer heeft voorlopig af gezien van de behandeling van een Wetsvoorstel der regering om door een garantie van Nederland bij te dragen •n de ontwikkeling van enkele belang rijke projecten op Curasao en Aruba. Een vreemde geschiedenis, omdat er een motie aan ten grondslag ligt, die is aangenomen in de eilandsraad van Curacao. Deze motie is het die roet in het eten heeft gegooid. Zij kwam op het allerlaatste moment telegrafisch binnen. De Kamerleden vonden een stencil op hun banken, waarin werd kenbaar gemaakt, dat de eilandsraad Wel erg ingenomen was met de steun die Nederland wil bieden en onze loya le houding waardeert, maar dat deze raad het niet verantwoord acht van het aanbod van Nederland gebruik te ma ken. Dit mede gelet op de financieel- economische situatie in ons land. Men wil er t.z.t. wel gaarne weer op terug komen. Indien de noodzaak mocht blij ken hoopt men dat Nederland weer be- *eid zal zijn bijstand te verlenen. Het gaat bij de te garanderen lenin gen om de bouw van hotels voor het toe ristenverkeer, dat grote mogelijkheden *°u bieden, voorts om het bouwen van De Amerikanen vragen zich af, hoe het heeft kunnen gebeuren: dat zij binnen een tijdsbestek van anderhalve maand tweemaal hun meerderen hebben moeten erkennen in we Russische mathematici, fysici, che mici en metallurgen, die tezamen een ■T^ercontinentaal ballistisch projectiel ebben geconstrueerd en een kunst- Zii de mimte in hebben geslingerd. diensta8en zich af' de inüchtingen- hin^to?1' waarover de regering in Was- kenö ai, beschikt, wel zo accuraat wer- van de uelketljare bij de verdediging wel met £Sroting wor(lt beweerd. Zo- met de r ballistische projectiel als Russen Am kunstmaan hebben de innert zichr.ika verrast. En men her dat de AijJl 't de Verenigde Staten, drie maande, anse regering nog geen dat de Ru,,b geleden o.a. beweerde, I.C.B.M. te pogingen om een begin-stadium bikkelen nog in een motoren, die riVerkeerden en dat de proefden, tamv?ovïets daarvoor be- Men herinnert bk primitief" waren, sen hun atoomKlcl) °°k, dat de Rus- der hadden dan 15 a 35 iaar eer" tmgendienst vnm Amerikaanse inlich- Verschijning van hield. Dat de fea alle ,1 ,de MlG-15 boven Ko- de Amerikanf ^lingen sloeg, die Russlsrnt" 7;lch 'ot dan toe - e straaljagers hadden eerste Russische" H-boPm "m® augSstus 1953 plaats had enkele weken nadat Amerikaanse autoriteiten hadden be weerd, dat de Sovjet-Unie op dat ge bied een achterstand van vier jaar bezat. iet alleen lichtvaardigheid of in competentie bij de Amerikaanse inlichtingendienst ^echter jor- „Hit" beeld, dat men zich to^ dusver in het westen van „de Rus^hee g vormd, is achterlijk en misvormd zoals alle stereotypen. Als men mtsluitend denkt aan ongewassen domoren met bontmutsen op, dan slaat die voors ling al niet eens meer op het tsaris tische Rusland, waar de wetenschap honderd jaar geleden al op een hoog peil stond. Men denke aan een schei kundige als Mendeleyev, een bioloog als Metsjnikov, een psycholoog als Pav lov of een mathematicus als Lobats- jevsky. Om van tegenwoordige groot heden als de Nobelprijswinnaar Semjo- hov, van Landau, Frenkel, Kapitza, Koersjatov, Pontryagin, Khintsjin, Vi nogradov en Alexandrov maar te zwjjgen. Toch scheppen nog heel wat Amerikaanse „cartoonists" er een ge noegen in Russische onderzoekers en geleerden voor te stellen als onbehou wen dikkerds, die sterren op hun col bertje dragen en een soort Pidgin-En gels spreken. Nog een andere verklaring voor de Russische voorsprong van dit ogenblik wordt door de Ame rikanen zelf naar voren gebracht; de ze namelijk, dat men zich onder een dictatoriaal regiem „rücksichtsloser" en met veel meer kracht kan concentreren op het volbrengen van één vitale presta tie. Voor een deel is dat waar. Maar aan dit argument zit toch óók nog een andere kant In juni 1942, de maand waarin Roosevelt en Churchill besloten tot het „Manhattan Project, waaruit de eerste atoombom tevoorschijn zou komen, maakte Hitlers minister voor munitie, Albert Speer, resoluut een ein de aan de plannen voor een Duits atoomwapen. Een geleerde als b.v. ut- to Hahn werd op een zijspoor geran geerd, omdat de meesters van het Der- Je Rijk niet geloofden in het nut van fin specialisatie. De minister voor de Posterijen die een andere mening was Afgedaan kreeg van Hitier deze sneer: ."Wij breken ons hoofd, hoe we de oor- og moeten winnen en nu zal notabene de minister voor de posterijen ons even komen vertellen, hoe we dat moeten aanleggen." Niet alleen onder het nationaal-socia- hsme waren dergelijke kardinale mis grepen mogelijk. Vorige maand nog heeft een van Joegoslavië's beste fysi ci, Stevan Dedijer, in het Amerikaanse bulletin voor Atoomgeleerden een arti kel geschreven, waarin hij moedig kri tiek levert op het ontbreken van de vrjj- •Jeid van meningsuiting in een commu- mstisch land. Ook keert hij zich tegen de bureaucraten, die die vrijheid ver stikken en de wetenschappelijke vooruit gang vertragen of in te enge banen lei ben. Natuurlijk voelt men zich in de bovjet-Unie niet, zoals in Amerika, ge roepen een zuinigheid aan de dag te leg gen die de wijsheid bedriegt. Maar toch sluit een teveel aan deelgerichtheid de kans op een verkeerde keuze in zich. Ook Khroesjtsjev kan een bepaald Project van tafel vegen, omdat het hem te academisch lijkt. En dan lopen er in de Sovjet-Unie ook nu nog de gefrus treerde uitvinders rond, zoals Lopatkin tut Doedintsevs bekende roman, de men- Jen met de goede ideeën, die echter door de „vested interests" worden be lemmerd in de uitvoering van hun plan den en die daarom op bruin brood en ■tokvisolie moeten leven. installaties voor het distilleren van zee water, waardoor de industrialisatie zou kunnen worden gestimuleerd en om de aanleg van installaties voor een haven bedrijf, die het mogelijk maakt de in ternationale handel belangrijk te doen toenemen. Het plan dat Nederland in de financiering bijdraagt, is een logisch ge volg van het Statuut voor het Konink rijk, waarin is vastgelegd dat de landen elkaar financieel en economisch bestand zullen verlenen. Volgens het wetsont werp beperkt onze bijdrage zich in dit geval tot het verlenen van een garantie voor de aflossingen en voor hoogstens een procent van de rente van het be nodigde kapitaal. De bewuste motie heeft volgens een uitlating van de Antilliaanse minister Lampe, de gevolmachtigde voor de Ne derlandse Antillen in Nederland, ver moedelijk een partij politieke achter grond. De eilandsraad, die haar heeft aangenomen, is de Antilliaanse Staten niet. De eilandsraad vertegenwoordigt slechts een van de Antillen, namelijk Curagao. DeAntilliaanse Staten, die naar men aanneemt het Nederlandse wetsontwerp wel degelijk zullen aanne men, vertegenwoordigen het gehele gebied der zes eilanden. In de Staten heersen ook andere politieke verhou dingen. In de Curapaose eilandsraad heeft de oppositie de meerderheid, zo dat men daar deze politieke stunt nog heeft kunnen uithalen .In de Staten zou dat niet mogelijk zijn. De verwikkelingen die over deze zaak zijn ontstaan, hebben de Kamer doen besluiten het wetsontwerp wèl op de agenda te houden, maar de behan deling op te schorten totdat de Staten hun mening hebben kunnen geven. Dit was een voorstel van de vaste com missie voor zaken overzee, maar mi nister Helders, de bewindsman, die het wetsontwerp kwam verdedigen, wilde liever doorzetten. Hij zei dat hem was gebleken dat de landsregering der An tillen er anders over dacht en dat men er ook daar prijs op stelde dat de Ne derlandse Tweede Kamer het ontwerp nu zou behandelen. De Nederlandse re gering was het daarmede eens, aldus de minister. De Kamer heeft zonder verdere dis cussie toch besloten het voorstel van de vaste commissie te volgen en gaf de minister dus niet zijn zin. Alkmaar heeft dinsdag 8 oktober weer feestelijk zijn ontzet in 1573 herdacht. In het programma, dat werd geopend met een tocht naar, en een kranslegging bij het Victoriebeeld, was ook opgenomen een grote allegorische optocht, gewijd aan het boek. Deze praalwagen was gewijd aan de „duizend en een nacht." (Van onze parlementaire redacteur) De minister van Verkeer en Water staat mr. Algera heeft in de Tweede Kamer medegedeeld dat hij liefst zo spoedig mogelijk een apart wetsont werp inzake de uitbreiding van het vliegveld Schiphol met de Kamer zou behandelen, nu het parlement zijn goed keuring heeft gehecht aan de officiële invoering van een nieuwe beheersvorm over de eerste luchthaven van het land. Nog altijd is de rust in de dwerg- Foto boven: In het hoofdkwartier van republiek San Marino niet weergekeerd de voorlopige regering bespreken de en duurt de strijd om de macht tussen partijleiders Alvaro Casale (links) en de communistische en de democra- G. Gianecchi (midden) de situatie met tische regering voort. Thans heeft de de commandant van de gendarme van Italiaanse regering, evenals de regering San Marino, kapitein Ettore Sozzi. Foto van de Verenigde Staten, de democra- onder: Drie miliciens van de commu- tische regering erkend en bekend ge- nistische regering kijken, op de grens maakt dat Italiaanse troepen op het van San Marino en Italië, naar Itali- punt staan de dwergrepubliek binnen aanse tanks, die wellicht de republiek te trekken op grond van een paragraaf zullen bezetten, uit de grondwet van San Marino. Een 71-jarige weduwe heeft voor de Haagse rechtbank terecht gestaan om dat zü haar kennissen voor duizenden guldens heeft opgelicht. De officier van justitie zei in zijn requisitoir dat de oude dame hiervoor eigenlijk een straf van meer dan een jaar verdient maar hij achtte het nodig dat de vrouw on der toezicht komt te staan zodat zq geen nieuwe slachtoffers meer kan ma ken. Hij vroeg een gevangenisstraf van één jaar waarvan vier maanden voor waardelijk met een proeftijd van drie jaar. Hij verbond aai de proeftijd de voorwaarden dat de vrouw in een tehuis voor bejaarden wordt geplaatst en dat de reclasseringsvereniging haar in komsten onder beheer neemt en de op gelichte mensen terugbetaalt. Uitspraak 22 oktober. Bij Koninklijk Besluit is met ingang van 1 november 1957 eervol ontheven van zijn functie van chef van de gene rale staf, tevens bevelhebber der land strijdkrachten, Hr. Ms. adjudant in bui tengewone dienst, de generaal van de generale staf B. R. P- F. Hasselman. Tot chef van de generale staf, tevens bevelhebber der landstrijdkrachten, is nu benoemd de luitenant-generaal van de generale staf G. J. Ie Fèvre de Mon- tigny. Met ingang van 1 januari 1958 wordt generaal Hasselman tevens ontheven van zijn functie van voorzitter van het comité der verenigde chefs van staven. In zijn plaats treedt dan de luitenant- generaal van de Koninklijke Lucht macht H. Schaper, chef van de Lucht machtstaf. Het Haags gemeentemuseum heeft voor de verzameling van de muziekhis torische afdeling drie trommen uit Nieuw-Guinea aangekocht. De trommen zijn afkomstig uit de omgeving van de Geelvinkbaai en uit het Asmat-gebied. Ze zijn vervaardigd door mensen, die nog volkomen in de natuurstaat leven en die het materiaal waarschijnlijk met stenen gereedschappen hebben bewerkt. Voortaan zal Schiphol een N.V. zijn, waarin het Rijk deelneemt voor 47,5 miljoen, de gemeente Amsterdam voor 25 miljoen en Rotterdam voor 1 mil joen. Aldus is gisteren in de Tweede Kamer besloten. De heren Visch (K.V.P.) en Bommer (P.v.d.A.) vroegen om meer gegevens over de uitbreiding van Schiphol. Voor al de heer Visch wilde een duidelijk tijdsschema zien. Hfj vroeg dit mede met,het oog op de plannen om een lan ge startbaan te maken voor straalvlieg tuigen. De minister hield enigszins een slag om de arm. Er is wel een tijdsche ma, zei hij, maar dat loopt over een lange periode van tien a vijftien jaar. Het zal moeten worden aangepast aan de omstandigheden, bijvoorbeeld de soort van de vliegtuigen die nog gaan komen. Voor de verbindingen met Schiphol zullen voorzieningen worden getroffen, zei de minister ter geruststelling van Kamerleden die daarop aandrongen. De heer Visch sprak over een noodzakelijke spoorwegverbinding. Men moet met het oog op de verbin dingen tussen Schiphol en het achter land geen halve maatregelen nemen, meende hij. „Binnenkort gaat de stroom van bezoekers en reizigers naar Schip hol naar de tien miljoen per jaar toe". Minister Algera was verheugd, dat Am sterdam zich geheel achter de nieuwe beheersvorm heeft gesteld en bracht met enige Kamerleden hulde aan de voortvarende wijze, waarop de gemeen te Amsterdam de ontwikkeling van Schiphol heeft mogelijk gemaakt. Hij zei, dat het Rijk niet een al te over wegende positie in het nieuwe beheer moet krijgen, ook ai heeft het het groot ste deel van het kapitaal in handen. In de raad van commissarissen is daar om de verhouding anders, nl. zes le den namens de regering, vier voor Am sterdam en een voor Rotterdam. Twee van de eerstgenoemde zes zul len geen ambtenaren zijn. Alleen de communisten verzetten zich tegen de rechtsvorm en wilden een staatsbe drijf. (Van onze Haagse redactie) De krijgsraad te velde-west heeft de majoor van de Kon. Landmacht, die de vorige week op verdenking van het aannemen van steekpenningen terecht heeft gestaan, veroordeeld tot een jaar en drie maanden gevangenisstraf met aftrek en ontslag uit de dienst, zonder ontzetting uit de bevoegdheid om bij de gewapende macht te dienen. De krijgsraad acht het bewezen wat aan de hoofdofficier ten laste was ge legd te weten het als militair aan nemen van giften, terwijl hij wist dat deze hem werden gedaan om te han delen in strijd met zijn plicht en een militair dienstvoorschrift te overtre den De uitspraak in deze zaak kwam voor velen als een grote ver rassing. De eis was twee jaar gevangenisstraf met aftrek en ontslag uit de militaire dienst. De officier van justitie bjj de Zwol se rechtbank heeft tegen een 28-jarige landbouwer uit Nijkerk tien maanden gevangenisstraf met aftrek geëist, waarvan vier voorwaardelijk, met een proeftijd van drie jaar, onder toezicht- stelling en een verbod café's te bezoe ken voor de tjjd van twee jaar. De man had 22 augustus elf borrels gedronken en was toen naar huis ge gaan om de koeien te melken. Zijn broer ontving hem daar met de ont boezeming, dat hij wel erg laat was. Zonder zijn broer antwoord te geven, ging verdachte melken. Toen hij klaar was greep hij een met spijkers bezaai de paal en sloeg daarmee zijn broer op het hoofd en tegen een been. De man werd zó zwaar gewond, dat het nu nog maanden zal duren, voor hij uit het ziekenhuis kan worden ontslagen: het is de vraag of hij ooit helemaal beter zal worden. De Haagsche Comedie zal op zaterdag avond 19 oktober in de koninklijke schouwburg te 's-Gravenhage de pre mière geven van Shakespeare's „Ham let", in de vertaling van Bert Voeten. De regie is van Paul Steenbergen. Bij K.B. is benoemd tot notaris te Utrecht mej. H. J. M. Ie Nobel, kandi daat-notaris, wonende te Utrecht, in de plaats van mr. Ph. M. Muus, die is over leden. Voorts is A. F. J. Huigens op verzoek per 1 januari 1958 eervol ontslagen als notaris te Eist. De Tweede Kamer zal 22 oktober de interpellatie-Wagenaar (C.P.N.) toe staan over de situatie in de mijnen, vooral met het oog op het niet goed keuren van de verordening van de M.I.R. Met zonnig weer heeft Alkmaar dins dag zijn ontzet gevierd. Als altijd vormde de officiële herdenking van het ontzet in 1573 in het Victoriepark het hoogtepunt. De plechtigheid werd opgeluisterd door de Jan Willem Fri- sokapel en door het muziekkorps Soli Deo Gloria. Met het zingen van het Alkmaarse Victorielied en het Wilhel mus werd de officiële herdenking be sloten. Maandagavond was het feest reeds begonnen met een lampionoptocht van de kinderen, een taptoe door de J.W.F.- kapel en een receptie ten stadhuize. Na de reveille om 8 uur bracht de schooljeugd dinsdag burgemeester mr. H. J. Wytema voor diens ambtswo ning een aubade. De ochtenduren wer den gevuld met een gecostumeerde kin deroptocht, wielerwedstrijden en volks spelen. Plaatselijke muziekkorpsen en het waagtorencarillon zorgden voor de feestelijke klanken. De hoofdschotel van de feestviering was de grote middagoptocht, onder het motto „Boeken trekken voorbij", waar in zowel de klassieke als de middel eeuwse en moderne litteratuur waren vertegenwoordigd. De optocht, die 45 nummers telde, trok veel belangstel ling. De dag werd besloten met een vuurwerk dat aan de overzijde van het Noord-Hollands Kanaal werd afgesto ken. Advertentie t Is er weer, dat ge hoest in de bus en op kantoor. Niets voor mij! "Jij hoest nooit", zegt iedereen. "Hoeft ook niet", zeg ik dan, "ik neem direct Abdij siroop - bij het eerste kuchje! krijgen de ziektekiemen geen De 23 genezende bestanddelen lossen het slijm op en verjagen de ziektekiemen (AKKER SIROOP) De Katholieke Federatie in het mijn bedrijf, gevormd door de Nederlandse Katholieke Mijnwerkersbond (N.K. M.B.) en de Katholieke Vereniging van Mijnbeambten (K.V.M.) heeft dinsdag per telegram aan de minister van eco nomische zaken haar ontstemming ge uit over de door de regering genomen beslissing inzake de bijzondere premie regeling voor het mijnpersoneel. De inhoud van het telegram luidt als volgt: „Katholieke Federatie in Advertentie Op een merkwaardige ma nier is, Charlotte Kohier ertoe gekomen solo-voordrachten te geven. Een Berlijnse Frau Justizrat had haar dat in de twintiger jaren aangeraden, na dat de jonge actrice haar enkele weken lang hetzelfde verhaal had voorgelezen om haar uit spraak van het Duits te ver volmaken. Dat was in de tijd aat Charlotte Kohier, onvol daan over de kansen die zij bij de Nederlandse gezelschap pen kreeg, probeerde aan het Duitse toneel te komen. „Ach teraf begrijp ik niet meer waar ik zin in had," zegt zij nu. De Berlijnse toneelwereld had evenwel ook weinig oor voor haar bijzondere talenten. Merk waardig, dat Frau Justizrat die wel ontdekte. In de her innering van mevrouw Kohier is zij dan ook een heel lieve en zeer beschaafde vrouw. Een compliment in ieder geval voor haar inzicht. Hoewel, bijzonder moeilijk kan het niet geweest zijn om te ontdekken wat zij ontdekt heeft. Men hoeft mevrouw Köhler, in welk gezelschap dan ook, maar even goed aan het woord te laten om onder haar ban te raken. Wat zij vertelt, dat gaat leven, al deelt zij maar mede hoe zij een half kropje sla gekocht heeft. Het wordt opeens een kleurig tafe reeltje, waarbij men de geur van de groentewinkel ruikt, en man en koopster duidelijk tegenover elkaar ziet staan. Zij is een van die weinige actrices, die het zich kan veroorloven zich zelf te spelen, omdat haar visie op het eigen doen en laten net dat sprankeltje zelfspot heeft, dat alle schijn van zelfingenomenheid verre houdt. Zij kan altijd van alles, ook van zich zelf, het betrekkelijke zien. Ook van de dingen, die eigenlijk schrijnend zijn, maar terwijl zij laat lachen weet de lacher, dat er eigenlijk iets schrijnt. Dat sterke gevoel voor betrekkelijkheid ook van het tragische, ver klaart, dunkt ons, voor een groot deel haar speelkunst. Immers, wat zij voordraagt, speelt zij, maar zij speelt het betrekkelijk. Komen er tien figuren in haar voordracht voor, dan krijgt de toeschouwer die alle tien bijzonder duidelijk voor ogen. Toch speelt zij die figuren niet op dezelfde wijze als waarop dat in een toneelstuk zou geschieden. Zij komt er nauwelijks bij van het bankje of van de stoel, waarop zij zit. Zij heeft voor elke figuur slechts enkele karakteristieke gebaren en een tekenende steminto- natie, maar die geven dan ook zo suggestief de kern van de eigen per soonlijkheid weer, dat de fantasie van de toeschouwer de hele figuur met zijn entourage erbij ziet leven. Herinner u bijvoorbeeld maar dat druiven eten van Frasquita, waarvan men achteraf maar nauwelijks kan geloven, dat er helemaal geen druiven aan te pas zijn gekomen. En weet u nog, als 11 de voordracht gezien heeft, of er een prieel op het toneel was, of dat het alleen maar in de herinnering bestaat? Het plaatje hierbij van Fras quita laat het niet zien. Dit vermogen om zo suggestief, zo magisch te vertellen, veronderstelt uiteraard een geduldig gecultiveerde intuïtie, of, anders gezegd, een uiter mate gevoelige fantasie en een scherpe kijk op de eigenaardigheden van mensen. Haar vermogen om de tekenende essentie van een type te ont dekken en vervolgens met enkele summiere mimische middelen op te roepen grenst aan het ongelooflijke. Dat zij ook vele rollen op het gewone toneel gespeeld heeft komt haar daarbij natuurlijk te hulp. Haar grote aanleg heeft zij daar, vooral bij Van Dalsum en Defresne, en bij hen in het bijzonder in de periode van het Oost-Nederlands Toneel, tot in de perfectie leren beheersen. Die aan leg was overigens al gebleken toen zij nog maar heel jong was, dertien of veertien jaar, en op haar voordracht van enkele reien uit Vondels Lucifer een engagement kreeg bij Roy aards. Nadien heeft zij dan nog de Toneelschool gedaan en daarna haar eigenlijke debuut gemaakt als Miebetje in Freuleken van Roelvink, bij Verkade. Maar wat zij dan ook in haar leven gespeeld mag hebben, wij, van de naoorlogse generatie, kennen haar het best in haar voordrachten en daarin spreekt voor ons de magie van haar kunstenaarschap het sterkst. Bijna uitsluitend met de kracht van haar expressiviteit roept zij telkens weer een hele wereld op die misschien wel voor iedere toeschouwer anders is, omdat die eenzame figuur daar op het lege toneel, al spelend en sprekend, zijn fantasie in hevige bloei zet, suggestiever dan ooit enige nagebootste werkelijkheid wezen kan. Mijnbedrijf, vertegenwoordigend ruim 38.000 leden, is ernstig ontstemd over de regeringsbeslissing inzake bijzondere premieregeling. Noodzakelijke samen werking van alle bedrijfsgenoten ver stoord. Bedrijfsbelang eist evenredige verbetering voor alle groeperingen". Het telegram was ondertekend door F. Dohmen en H. Palmen, respectievelijk voorzitter en secretaris van de N.K.- M.B. en door A. Hennekens, voorzit ter K.V.M. Afschriften van dit tele gram zijn gezonden aan het landelijk en provinciaal bestuur van de K.V.P., aan K.V.P. fractievoorzitter prof. Rom- me, aan alle Limburgse K.V.P.-ka- merleden; dr. F. Houben, commissaris van de koningin in Limburg; de voor zitter van de Mijnindustrieraad en aan het bestuur van de K.A.B. Vrijdag opent de katholieke federatie het aangekondigde groot beraad met de leden van de beide bij de federatie aan sloten vakorganisaties. In het Pancrati- ushuis te Heerlen veergadert 's morgens het N.K.M.B. hoofdbestuur met de af delingsvoorzitters, en 's avonds zal het fractiebestuur overleg plegen met de katholiek georganiseerde leden van de ringen en ondernemingsraden bij het mijnbedrijf. Deze organisaties zullen op deze bij eenkomsten hun definitief standpunt trachten te bepalen ten aanzien van de onlangs verkregen regeringsbeslissing inzake de bijzondere premieregeling voor het mijnpersoneel. Zowel de N.K.M.B. als de K.V.M. hebben hun leden via circulaires op de hoogte gebracht van de huidige stand van zaken. De mijnwerkersbond heeft in zijn circulaire zijn meer dan 32000 leden erop gewezen, dat de regeringsbe slissing ongunstig is beïnvloed door de houding van de socialisten en minister Suurhoff. Hij wijst erop, dat de socialistische mijnwerkersbond geen vinger heeft uitgestoken om de verschillende verbeteringen, welke de laatste tijd op initiatief van de katho lieke federatie in het mijnbedrijf werden doorgevoerd, te helpen reali seren. De socialisten zijn van oordeel, aldus de circulaire, dat de boven grondse mijnwerkers gewone fabriekl- arbeirders zijn en ontkennen aldus de innige verbondenheid met de on- ondergronders in het mijnbedrijf. De circulaire zegt tenslotte, dat ge zamenlijk de strijd zal worden voortge zet om voor alle mijnwerkers en mijn- beambten uit de bus te halen wat voor een verantwoorde gang van zaken in het mijnbedrijf noodzakelijk en dienstig is voor een stijgende kolenproductie, minder verloop en grotere arbeidsrust. De regeringsbeslissing heeft bü de mijnwerkers enige onrust verwekt. Of schoon er geen officiële actie is gepro clameerd, werken vele mijnwerkers weer langzaam-aan. De algemene ver wachting in de mijnstreek is, dat de produktie van de mijnen deze week aanzienlijk zal dalen. Twee en een half jaar gevangenis straf met aftrek heeft de officier van justitie bij de Maastrichtse rechtbank Seë'st tegen een 24-jarige losarbeider uit Maastricht, een in Aken geboren Nederlander. De man had in de afgelopen maan den alleen al te Maastricht zeker 27 diefstallen met insluiping gepleegd. Bij het politie-onderzoek kwam vast te staan, dat het aantal diefstallen in het laatste half jaar zeker veertig bedroeg. Hem waren nu slechts zeven insluipin gen in woningen en kantoren ten las te gelegd. Verdachte is al herhaalde lijk veroordeeld, het laatst in 1955. Uitspraak 22 oktober. De 56-jarige heer A. H. Geerdes to Dedemsvaart is dinsdag door kolen dampvergiftiging pm het leven gekomen. Het gezin zat ln de hulskamer, toen een dochter onwel werd. Ze verliet de kamer en zakte in de gang in elkaar. Haar va der belde de dokter en bracht het meisje naar buiten. Toen 'werd hij echter zelf onwel en overleed plotseling, naar later bleek ten gevolge van kolendampvergif tiging. De overige gezinsleden ondervon den geen ernstige gevolgen van de ver giftiging.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 5