Chefarine 4 Verkeersopstoppingen zijn hij grote drukte niet te vermijden Verkeör eist weer vele slachtoffers Roep der ruimten Gespannen toestand op N.-Sumatra Gr'eP?Chefarine„4" •toet wonderen Wees Washington een bezoek van Zjoekov van de hand? Kritiek op de Brusselse Haussmann, minister 0. van Audenhove SOLDAAT EN IMPRESARIO AANGELEGD voor de wereldtentoonstelling Khroesjtsjev over uitnodigingdie niet doorging CAPITULEERT HET RODE BEWIND IN SAN MARINO? Meisje hij het onder geleide oversteken verongelukt Prof. Tammes bepleit scholing in minder ontwikkelde gebieden De garantie van de melkprijs Ontslag voor dertig arbeiders Doe mee aan de SILVIKRIN SHAMPOO Prijsvraag WOENSDAG 9 OKTOBER 1957 PAGINA 7 Eik tablet cZiaar en"" doe" wonderen' middelen,die ilfc'f.'beva'4 ge"e"; Pauselijke onderscheidingen WIN DE„HOOFD"-PRIJS VAN 15.000,- „WIE IS WIE IN HET SILVIKRIN-CEZIN? Kijk deze week In damesblad of radio-programmablad Of vraag Uw winkelier een formulier! Atoomcongres in Wenen Een Wapens uitgedeeld aan communisten i Negen vrachtwagens van elk acht ton rijden over de viaduct teneinde de weerstandskracht ervan te beproeven. Nieuwe autosnelweg Brussel een halve mislukkin O ja' A avertentie betrouwbare middelen *'J» geworden ®9ene'ewereldberoemd haai t n mi»ioenen mensen al weln nil6"; DeWer middelen tezamen Vanncè/amln ook dan. Wanneer andere middelen talen. Tegen pijnen en griep. Geschikt voor de gevoeligste maag, •ant die wordt beschermd door het bestanddeel Chefarox. De New York Times heeft vandaag het tweede deel van het vraaggesprek, dat 2'.jn redacteur James Reston heeft gehad •het Nikita Khroesjtsjev, eerste secreta ris van de Russische communistische Partij, gepubliceerd. Het is vrijwel ge heel gewijd aan een Sovjet-nota, welke °P 23 juni j.l. aan de Amerikaanse rege- r'ftg is gericht en betrekking had op de •hogeiykheid van een bezoek van maar schalk Georgi Zjoekov, de minister van defensie der Sovjet-Unie, aan Washing ton. Khroesjtsjev verklaart, dat de V.S. een in de nota gedaan voorstel voor be sprekingen tussen Zjoekov en hoge func tionarissen van de Amerikaanse regering *sn de hand hadden gewezen. Het aanbod tot een bezoek van Zjoe kov aan de V S werd gedaan nadat pre sident Eisenhower op een persconferentie "ad verklaard van mening te zijn, dat dergelijk bezoek nuttig zou kunnen JP, aldus de communistische leider. De flV^fikaanse minister van buitenlandse h=!fn' Huiles, zo vervolgde Khroesjtsjev, fT® echter geantwoord, dat de Sovjet- h Eisenhowers opmerkingen verkeerd geïnterpreteerd en hij weigerde een ""nodiging te sturen. W.'.Hit is een lelijke gang van zaken, hoi een trots volk en wij wensen 1; maal niet op onze knieën te gaan om dergelijke zaken te arrange- aldus Khroesjtsjev. (A.F.P.) He communistische regering in San Marino heeft zich gisteravond in ver- and met „de buitenlandse interventie" bereid verklaard de wapenen neer te 'eggen en de niet-communistische tegen regering vreedzaam bezit te laten ne- van de regeringsgebouwen. Naar door staatssecretaris van bin nenlandse zaken Domenico Morganti 'Udens een persconferentie werd meege deeld, zou vermoedelijk hedenmorgen het geschil officieel worden bijgelegd. Men verwacht, dat de niet-communistische ï„?en-regering omstreeks het middag- u"r haar intocht zal houden. i (Van onze Brusselse correspondent) Zeer kort geleden is, onder enorme belangstelling, te Brussel de autosnelweg geopend, die langs de zgn. kleine ring het verkeer in het "art van de Belgische hoofdstad, in verband met de wereldtentoon stelling, snelheid en veiligheid moet verzekeren. Meer dan tweeduizend arbeiders hebben sedert juni 1956 gewerkt aan enkele tunnels en een viaduct en zijn twee maanden voor de gestelde termijn klaar gekomen. Een miljard Belgische francs zijn er aan deze werken uitgegeven. Aan kritiek heeft het met ontbroken. Vóór men met de uitvoering begon, hebben winkeliers zelfs zwarte vlaggen uitgehangen, omdat ze van oordeel waren dat sneller verkeer minder verteer betekende. En tijdens de uitvoering was Brussel één grote verkeerschaos, waar verkeersagenten met schrille fluitjes wat orde in poogden te scheppen. Bij elke tunnel in aanbouw hingen bordjes met als troostende boodschap: binnen X maanden is deze tunnel gereed. Zaterdag 28 september was de dag aangebroken en de Belgische regering was er zo blij mee, dat zij een stoet van honderd zwarte limousines had opgecommandeerd om over het nieuwe asfalt te laten glijden. Premier Van Acker was ook van de partij, maar de held van de dag was ongetwijfeld de minister van verkeerswezen, de liberaal Van Audenhove, die eigenlijk schoenfabrikant van beroep en tevens burgemeester van de Vlaamse stad Diest is. terrein van de Expositie dat aan de rand van de hoofdstad is gelegen. Te gen het bezwaar dat Brussel dan veel minder bezoekers tot zich zou hebben getrokken voert men aan dat indien het centrum van de stad moeilijk berijd baar wordt de bezoekers er voor terug schrikken er te parkeren. Grote drukte is nog geen groot ver keer! Het is mogelijk alhoewel nog lang niet zo zeker. Voor een definitief oordeel zal men moeten wachten tot de kleine ring is „ingereuen". Er valt nu nog een belangrijk werk te verrichten. Voor april 1958, de datum van de opening van de Wereldtentoon stelling, wil men de kleine ring met aanplantingen verfraaien. Niet minder dan 600 linden en 1600 platanen zullen worden overgeplant. Dinsdagmiddag is een vierjarig meisje, dat aan een touw met een rU kleuters onder geleide van een zuster, te Sluiskil de Nieuwe Kerkstraat-Bo- venweg overstak, zeer ernstig gewond toen het touw werd gegrepen door een achterop komende personenauto. De auto sleurde het touw mee. Enkele kleuters kwamen ten val. Het meisje heeft ver moedelijk het touw niet meer kunnen loslaten waardoor het, toen de bestuur der van de auto door de schrik de macht over het stuur verloor en de auto van de dijk afreed, werd meegetrokken. Het meisje is naar het ziekenhuis ver voerd, waar het enkele uren later is overleden. Dinsdagavond is in de Taaistraat te Vught de 28-jarige mej. M. Nuyten, wijkverpleegster te Helvoirt, door een vrachtauto zodanig aangereden, dat zij kort daarop in het Groot Ziekengast- huis „e 's Hertogenbosch is overleden. Zj1 was met haar bromfiets gevallen toen zij het wiel van een voor haar rij dende fiets raakte en kwam toen voor het achterwiel van een juist passeren de vrachtauto terecht. De zeventienjarige W. Hommerson die maandag in Nijmegen met zijn bromfiets tegen een vrachtauto reed, werd zo zwaar gewond, dat hi1 naar het Canisiusziekenhuis moest worden over gebracht. De jongeman is dinsdag aan de gevolgen van de aanrijding overle den. De 44-jarige C. Culten is in het don ker met een personenauto op een stil staande vrachtauto in de Werenlaan te Nijmegen gebotst. De botsing was zo hevig, dat de heer C. zelf ernstig ge wond werd en naar het Canisiuszieken huis werd overgebracht waar hij in middels aan de gevolgen is overleden. Zijn echtgenote, 44 jaar, en een dertien jarig zoontje werden ook ernstig ge wond en vertoeven thans in het Ca nisiusziekenhuis te Nijmegen. In het Academisch Ziekenhuis te Gro ningen zijn twee personen overleden, aan de verwondingen die zij bij ver keersongelukken opliepen. Do 74-jarige heer J. G. Kuipers van het Winschoter- diep te Groningen werd overreden door een auto toen hij plotseling naar links uitweek. De autobestuurder trachtte hem nog te ontwijken, maar hij kon niet voorkomen dat K. werd geraakt. De G.G.D. bracht het slachtoffer naar het Academisch Ziekenhuis, waar hij la ter is overleden. Bij zijn poging om K. te ontwijken vloog de 52-jarige autobe stuurder met zijn wagen over de kop en kwam vijftig meter van de plaats van de aanrijding in het Winschoter- diep terecht. Hij wist zich echter door het linkerportier uit de auto te bevrij den en kwam zwemmend aan de kant. Voorts is overleden de 52-jarige R. S. de Boer uit Groningen die zwaar werd gewond toen hij met zijn bromfiets kwam te vallen aan het Damsterdiep. Hij werd met een schedelbasisfractuur opgenomen in het ziekenhuis, waar hj thans is overleden. Het sociaal charitatief centrum te Lei den, dat het werk van de sociale en charitatieve organisaties in deze stad coördineert, vierde dinsdagavond zijn tien-jarig bestaan. Naar aanleiding hier van is mr. H. F. A. Donders, voorzitter van het centrum sinds de oprichting, door Z.H. de Paus onderscheiden met het commandeurschap in de orde van St. Gregorius de Grote. De secretaresse mevrouw E. C. M. Pleij-Langezaal werd onderscheiden met het gouden erekruis pro ecclesia et pontifice. Advertentie I Gezins-flacon f I.25 Op de conferentie voor atoomenergie in Wenen heeft de Nederlandse gedele geerde, prof. mr. A. J. P. Tammes, ge pleit voor de verlening van technische hulp op het terrein van de atoomener gie aan minder ontwikkelde gebieden. „Mijn regering beschouwt de hulp aan minder goed ontwikkelde landen als het belangrijkste doel van internatio nale actie", aldus prof. Tammes. Hij vervolgde: „Wij allen weten, dat de enorme investeringen die nodig zijn voor de produktie van elektriciteit met behulp van de atoomenergie, nog niet beschikbaar gesteld kunnen worden via een of andere vorm van multilaterale samenwerking. Wat we echter wel kun nen doen, is een ruime verbreiding van technische kennis en van faciliteiten voor opleiding en onderwijs. Dit is het beste middel om te vermijden dat de bestaande kloof tussen bevoorrechte en minder bevoorrechte landen nog groter wordt." (U.P.) De „Brusselse Haussmann", zo heeft iemand hem genoemd, maar de dag voor de opening schreel de Libre Bel- gique" die overigens wel eens voor de zuurpruim van de Belgische pers wordt versleten: „Er waren zeventig jaar nodig aleer sommige realisaties van Haussmann te eng uitvielen, maar nie- mand denkt eraan hem dit nu kwa lijk te nemen, omdat hij waarlijk de enorme verkeersvloed van vandaag de dag niet kon voorzien. Met onze Brus selse Haussmann is het anders gelegen. Indien men van sommige van zijn re alisaties mag zeggen dat zi1 geslaagd zijn, dan valt op andere daarentegen reeds veel af te dingen nog voor ^men er de laatste hand aan gelegd heeft". En daarna begon de Libre" stuk voor stuk de snelweg van de kleine ring af te breken. Maar zaterdagavond, een paar uren nadat de laatste officiële wagen de kleine ring had verlaten, zag het er naar uit alsof de Libre" meer dan ge lijk zou krijgen. Alle Brusselaars die over een auto beschikken (105.000 personenwagens, een vijfde van alle in België rijdende wagens), wilden hun pretje aan de nieuwe weg beleven Het werd de grootste verkeersopstop ping die de Belgische hoofdstad in ja' ren meemaakte, een verkeersopstop ping waaraan 's nachts te half twee n°g geen einde was gekomen. En zon dagavond zag het er nog beroerder uit, omdat ook de autorijdende provincie naar de hoofdstad op verkenning was gekomen. Maandag stelde de Brus selse krant „Le Soir" nuchter vast 48 uur verkeer op de kleine ring waar van 30 uren opstopping. Er dienen on middellijk maatregelen te worden ge troffen! Natuurlijk moet men bedenken dat de enorme toevloed van wagens een voorbijgaand verschijnsel is en geweten moet worden aan de algemene verken ningswoede. Maar men behoort ook niet te vergeten dat de snelweg is aan gelegd met het oog op de wereldten toonstelling van volgend jaar die mil joenen bezoekers naar de Belgische hoofdstad zal lokken. De hoofdoorzaken van de halve mislukking kan men te rugvoeren tot het feit dat men een paar tunnels te weinig heel't aangelegd en dat het viaduct met breed en niet lang genoeg is. Dit laatste is te wijten aan de klachten van de handelaars die in de buurt wonen en aan het verzet van de gemeente Molenbeek. De handelaars betoogden dat een viaduct met vier rij vakken uiterst log zou uitvallen en dus, van een esthetisch standpunt uit, ver werpelijk was. Minister Van Audenhove kwam tegemoet aan dit bezwaar en liet een elegant viaduct met drie rijvakken bouwen, met het gevolg dat de plot selinge versmalling van het wegdek, waar de automobilisten overschakelen van de vier op de drie vakken, de verkeersstroom vertraagt en, bij grote toevloed, tot staan brengt. De gemeen te Molenbeek had bezwaar tegen een viaduct die langer zou zijn dan 720 meter, met het gevolg dat de weg thans naar beneden komt vlak voor een grote dwarsverkeersader. Het toe geven aan de eisen van het dwarsver- keer schijnt overigens ook voor andere sectoren van de nieuwe snelweg tot de fouten te behoren. Mettertijd zal men ongetwijfeld sommige van die fouten kunnen wegwerken, maar het valt te vrezen dat men voor de opening van de wereldtentoonstelling hiervoor voldoende tijd noch voldoende geld be schikbaar heeft. Van bepaalde zijde wordt op de hek- conceptie van een snelverkeersader dwars door de stad kritiek uitgebracht. Men betoogt dan dat de ideale oplos sing zou zijn geweest het net van auto strades te laten convergeren naar het De 720 meter lange viaduct, die deel uitmaakt van de nieuwe kleine ring" te Brussel. i.elweg op de Het opera-gebouw in Frankfort is door een Amerikaanse soldaat ge huurd voor het optreden van een Frans balletgezelschap ten behoeve van de daar gelegerde Amerikaanse soldaten. De soldaat, Jay K. Hoff man, uit Miami Beach, Florida, ge bruikt zijn vrije tijd om de Ameri kaanse militairen in Duitsland nad-*■ tot het Europese theater te brengen. Hij meent dat vele Ame rikanen er niet toe komen theater voorstellingen in Duitsland bij te wonen wegens de vreemde taal en de moeilijkheid om aan toegangs kaarten te komen. De meeste kaar ten voor opera- en toneelvoorstel lingen gaan naar abonné's in de Duitse steden, waardoor de Ameri kaanse soldaat voor het alternatief staat, lang in de rij te wachten of naar de bioscoop te gaan. Thans heeft hij het „Ballet thédtre de Maurice Bejart" gehuurd. De kaarten voor het 1300 zitplaatsen tellende theater liet hij op de leger- bases en door Amerikaanse vrouwen clubs verkopen. Vorig jaar liet Hoff man „Het dagboek van Anne Frank" in het stadstheater van Frankfort opvoeren door Duitse acteurs en de op de band opge nomen stem van de a trice die het stuk op Broadway had gespeeld. Hiermede loste hij het taalprobleem voor zijn krijgsmakkers op. Minister Mansholt is niet van mening dat gesproken kan worden van een on juiste verdeling van de regeringsgaran tie van de melkprijs. Deze garantie geldt voor alle in Nederland geprodu ceerde melk als geheel. De minister meent, dat het onjuist zou zijn de melk prijsgarantie per zuivelbedrijf te doen gelden, omdat dit een economisch on wenselijke richting zou geven aan de verwerking van de melk. Dit heeft de minister medegedeeld in antwoord op vragen van het Tweede Kamerlid van Koeverden (K.V.P.) De heer Van Koeverden had ge vraagd of het juist is dat de meerop brengst van de consumptiemelk in het westen des lands tot een onjuiste ver deling leidt van de regeringsgarantie van de melkprijs voor de veehouders in Nederland. De minister beantwoordt de ze vraag ontkennend en zegt ter toe lichting o.m.: De omstandigheid dat de melk al naar gelang haar uiteindelijke bestemming een verschillende prijs op brengt, leidt ertoe, dat niet alle veehou- in Nederland voor de door hen ge- ders leverde melk dezelfde prijs ontvangen. De opbrengstprUs, die de individuele melkveehouder ontvangt kan verschil len al naar gelang de melk gebruikt wordt voor boter, kaas, cond-enspoeder, consumptiemelk, in velerlei vormen, kwaliteiten en merken. De hieruit voortvloeiende verschillen moeten derhalve naar zijn mening door het te voeren garantiebeleid niet wor den opgeheven. door Dirk van den Brink Nederlandse wnigratieroman 60 Nu moeder er op zinspeelde, liet ik de gedachte tot mijn bewustzijn doordringen, dat deze gebeurte- nis ten nauwste verband hield met mfon eigen toe komst En opnieuw voelde ik die verlammende onver schilligheid ten aanzien van mijn eigen belangen, die me vervuld had, toen vader het gunstige be richt bracht over mijn akker achter de fabriek. Ik spande mezeif in om me voor te stellen, dat er nu een einde gekomen was aan mijn moeilijkhe den. Dat ik veilig en wel getrouwd op een eigen bedrüf zat. Maar dit beeld in mfn fantasie bleef vaag en grauw. Ongemerkt gleed het weer uit mijn bewustzijn weg. Ik hield mezelf voor, dat het geharrewar om een stukje grond te nietig was in verband met de din gen van dood en leven. Dat ik iedere overwinning van de dood betreurde, ongeacht mijn persoonlijke voor- of nadelen. Ofhield toch de gedachte aan emigratie ver band met mijn geringe belangstelling voor de vrij komende bouwgrond? Was tegelijk met mijn hollend §aard ook mijn hoofd op hol geslagen? En stond ik éarom zo onverschillig tegenover deze nieuwe be staansmogelijkheid Moeder streek met haar handen over de rug van haar zwart-fluwelen tas. „JU bent nu waarschijnlijk voorgoed uit de nood," zei ze, met de ogen stijf op haar tas gericht. Ik keek haar van terzijde aan. Zou ze mij ooit begrijpen, als ik haar over emi gratie sprak? Een boer gaat alleen wanneer hjj ge dwongen wordt, zou ze ongetwijfeld zeggen. Maar daar zat juist het kardinale punt! Wanneer wérd je gedwongen? Was het niet denkbaar, dat het levensklimaat, onafhankelijk van het toevallige be zit van een stuk grond, zozeer bezwangerd werd door bepalingen, regelingen en formulieren, zozeer verduisterd werd door botsingen en wrijvingen, dat de boer als vrij mens besluiten moest, te wijken? De boer was aan ontelbare beperkingen onderworpen. En die beperkingen waren redelijk en begrijpelijk in een land met te weinig bouwgrondMaar was het niet even begrijpelijk, dat sommige boeren liever de wijk namen dan dat ze hier verstikten? Deze vragen benauwden mij. Duizend adviezen zou ik kunnen inwinnen, maar de eindbeslissing lag bij mijzelf. De sprong in het onbekende zou ik zelf moeten wagen Met een ruk keerde ik mijn hoofd om. Nee! Het was nu de tijd niet om beslissingen te nemen. Voor lopig had ik niets te doen dan te wachten op de genezing van mijn vastgebonden been. Maar meteen voelde ik al dat het opschuiven van de beslissing de moeilijkheden niet wegnam. Moest ik een bestaande traditie voortzetten, of er mee breken? Moest ik dé geboden kans met beide handen aangrijpen of was ik geroepen tot een re volutie in mijn geslacht? Ik stond voor het dwingendste ja of nee in mijn le ven. „Wat denk-je er van, jongen?" vroeg moeder, ter wijl ze mjj bezorgd aankeek. Met mjjn werkeloze handen streek ik het laken glad. Ik voelde me vermoeid, also! ik in drie dagen niet uit de kleren was geweest. Met een zucht zei ik: „We zullen zien, hoe de zaak zich ontwikkelt, moe der." Toen ze afscheid nam, keek ze me opnieuw be zorgd aan. „Je bent toch niet ziek, Johan?" vroeg ze. „Nee, moeder, ik voel me heel goed," antwoordde ik met gesloten ogen. Begreep zij wat er in mij omging? Het derde bericht bracht Marie van Berkel. Ik was stomverbaasd haar te zien verschijnen, want na de heftige woorden, die er bij Van Berkel gevallen waren, meende ik, dat het voorgoed uit was tussen Marie en mij. Ze kwam buiten het bezoekuur. Hoe het haar gelukt was, binnen te dringen, weet ik niet: Broeder Laurentius was onvermurwbaar op dit punt. Even schrok ze van het rare toestel achter mijn bed. Toen ging ze op het randje van een witgeverfde stoel zitten en sprak enigszins gejaagd: „Ik kan maar heel even blijven, Johan; mijn ouders weten niet, dat ik hier ben. Ik wilde je maar één ding vragen Méénde je het, toen je het had over emigreren?" Deze vraag verbaasde me nog meer. Ze had er dus in alle ernst over nagedacht. En daarom was ze tersluiks naar het ziekenhuis geko men. Maar waarom al die geheimzinnigheid? „Je vraagt me meer dan ik antwoorden kan, Ma rie," zei ik ontwijkend, „ik weet zelf niet of ik zal emigreren." Toen ik bemerkte, dat dit vage woord haar te leurstelde, voegde ik er hartstochtelijk aan toe: „Waarom moet jij me dat nu juist vragen? Soms kan ik de boer die emigreert begrijpen en soms denk ik: man, je maakt je leven kapot. Niemand meer dan de boer is gebonden aan de plek waar hn woont. Al wat hij heeft, zit vast aan zijn grond: zijn bedrijf, zijn vee, al die moeizame arbeid, die terug gaat tot diep in de geschiedenishet bestaan van de boer en zijn grond, dat zijn twee dingen, Marie die eenvoudig niet te scheiden zijn. Hoe dikwijls heb ik de ontelbare wetsbepalingen al vervloekt, die de boer aan handen en voeten binden in dit overbe volkte land. Als ik daaraan denk, zou ik kunnen emigreren, maar de grote moeilijkheid is, dat ik zo ontzettend veel houd van dit land en zijn bewoners." Zwijgend keek ik enige ogenblikken naar het stuk je pleisterkalk boven me, waar ik al wekenlang op uitgekeken was. Hadden ze daar maar een raam in gemaakt, om er één vierkante meter hemel-blauw doof te laten, waar men zijn hele leven niet op uit gekeken raakt (Wordt vervolgdj (Vervolg van pagina 2.) Inderdaad bestond door de arres tatie van overste Wahab Macmour het gevaar dat de reeds zeer gespan nen situatie tot explosie zou komen. Vandaar dan ook dat de Medanse pers het strikte bevel van overste Djamin Gintings kreeg om van deze arrestatie onder geen enkele omstan digheid melding te maken. Hii gaf in eerste instantie alleen een dagor der uit waarin hij zei „intern-militair correctieve maatregelen genomen te hebben ter handhaving van de dis cipline". Enkele dagen later werd vrijgegeven dat enkele officieren ge arresteerd waren, wier namen niet genoemd mochten worden. En ten slotte was het een Nederlands blad, het Nieuwsblad voor Sumatra, dat als eerste mocht melden dat het hier de arrestatie van overste Wahab Mac mour c.s. betrof. Dat was echter pas nadat de zekerheid was verkregen dat men de toestand in Oost-Sumatra in de hand had. De door overste Dja min Gintings gelaste mutaties waren toen inmiddels reeds ten uitvoer ge legd, terwijl overste Manap Lubis tij delijk behalve tot chef-staf ook tot commandant van regiment 2 was be noemd. Aan de controverse Djamin Gintings- Wahab Macmour zit overigens een in teressante voorgeschiedenis: Zoals men zich zal herinneren ontke tende kolonel Simbolon, toen nog com mandant van territorium I, Noord-Su- matra, in december van het vorige jaar een actie, waarbij hij voor zijn ge bied de gehoorzaamheid aan de rege ring in Djakarta opzei. Hij eiste dat deze regering (toen nog de regering- Ali Sastroamidjojo) zou aftreden en dat een meer capabele regering zou op treden. President Soekarno, in zijn kwaliteit van opperbevelhebber van het Indonesische leger, kon deze actie niet dulden en vaardigde een dagorder uit, waarin hjj de toenmalige chef-staf van Simbolon, overste Djamin Gintings gelastte om het commando over te ne men. Mocht hij daartoe niet in staat zijn, aldus deze dagorder verder, dan moest overste Wahab Macmour in Si- antar het commando overnemen. Het gevolg was dat op de „coup" van Sim bolon een „coup" volgde van Wahab Macmour ên een „coup" van Djamin Gintings. Kolonel Simbolon vluchtte naar Midden-Sumatra (waar hij nu nog zit) en Oost-Sumatra had twee territo riale commandanten in zijn plaats: overste Wahab Macmour en overste Djamin Gintings. Overste Wahab Mac mour stelde zich daarbij op het stand punt dat hy met zijn coup eerder was geweest en dus het commando moest houdenNa pen nadrukkelijke order van de legerleiding in Djakarta droeg hii echter zijn territoriaal comman dantschap ten overstaan van sous-chef staf kolonel (thans brigadier-generaal) Gatot Subroto over aan Djamin Gin tings. Het was inmiddels wel duidelijk dat er wrijving bleef bestaan tussen Dja min Gintings en Wahab Macmour, ook nadat chef-staf generaal-majoor Nasu- tion nog eens naar Medan was geweest om Djamin Gintings als territoriaal commanant officieel te ipstalleren. Er bestond een principieel verschil van mening tussen deze twee over de toe passing van de afgekondigde staat van oorlog en beleg. Overste Djamin Gin tings stelde zich op het standpunt, dat de militairen zich niet meer dan hoogst noodzakelijk met het civiele leven moe ten bemoeien en de civiele zaken zo veel mogelijk aan het burger-bestuur moeten overlaten. Wahab Macmour daarentegen bemoeide zich overal mee. Onmiddellijk na de actie tegen Sim bolon was overste Wahab Macmour be gonnen met het uitdelen van wapens aan communistisch georiënteerde on dernemingsarbeiders ter Oostkust van Sumatra. Van hen vormde hjj de zgn. OPD, de desa-veiligheidsorganisatie, die bestemd heette te zijn om te wa ken tegen een terugkeer van Simbolon. Beginvan dit jaar gelastte generaal Nasutiom echter de ontbinding van de OPD en de inlevering van de uitgereik te wapens. Ook deze order werd ech ter reeds door Wahab Macmour gesa boteerd. In plaats daarvan kwamen er steeds meer OPD-afdelingen op de on dernemingen, waarbij de daaraan deel nemende arbeiders van de gelegenheid gebruik maakten om het hun werkge vers vaak flink lastig te maken. Een andere order van de chef-staf die door overste Wahab Macmour niet werd opgevolgd, betrof de terug gave van de gevorderde particuliere auto's. Mede ten bate van de OPD had regiment 2 (dat als gebied de Oostkust van Sumatra met uitzonde ring van de stad Medan heeft) vry veel particuliere auto's gevorderd. De chef-staf verbood dit en gelastte de teruggave der geverderde auto's. Ook deze order we.fd gesaboteerd. Nieuwe ergernis verwekte overste Wahab Macmour laatstelijk nog door de burgmeester van Bukit Tinggi en een aantal andere prominente figuren, allen voorstanders van een autonome status voor de Oostkust van Sumatra, te doen arresteren. Onmiddellijk na de arrestatie van Wahab Macmour c.s. zon deze mensen weer vrijgelaten En tenslotte kwam daarbij dan het niet opvolgen van de mutatie-bevelen van Djamin Gintings. Zo stonden de communist Wahab Macmour (dat mag men hem wel noemen) en de katholiek Djamin Gintings tegerover elkaar. Wa hab Macmour dacht zich met zjjn OPD een dergelijke macht verschaft te hebben, dat niemand hem nog zou aan durven. Maar het pakte anders uit. En wonder boven wonder, we mogen wel zeggen typisch Indonesisch, er werd tenslotte nog geen druppel bloed vergoten ook Ongeveer dertig leden van het per soneel van de N.V. Apeldoornse machi nefabriek v.h. Loog Landaal te Apel doorn zullen op korte termijn worden ontslagen. Dit ontslag houdt verband met een ingrijpende reorganisatie san het bedrjjf, waarvan o.m. de gieteru en de dorsmachine-afdeling zullen wor den opgeheven.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 7