Commissie gaat de rede van de Paus bestuderen WYHERT Uit de pers DAMTEAM VAN DCG DOET VAN ZICH SPREKEN TIPS voor de toto l>^»» V c Radio en TY EXAMENS B Katholieken moeten deelnemen aan internationale organisaties Gezellig Samenzijn klopt Het Oosten met 11-9 Netto deviezenreserve met ruim ƒ35 miljoen toegenomen Tegoed van de schatkist is gestegen met f105 miljoen Twee virtuoze eenacters luisteren naar Wereldcongres voor lekenapostolaat T.b.c.-sterftecijfer nog steeds dalende De maximumsnelheid voor vrachtwagens Weekstaat Nederlandsche Bank SCHEEPVAARTBERICHTEN Nederland-B elgië niet voor spelers onder de 23 jaar Zestien kandidaten voor jongeren-inter land tegen Schotten Geen rijproeven in Rally Monte Carlo Een satanskerel Vanavond Militairen kloppen Alkmaar met 3-2 Na de relletjes Polytechnische school in Warschau heropend WOENSDAG 9 OKTOBER 1957 PAGINA 9 8uur weer verkoudheid tornen met NOVIB en Missie Courses Hilversum Progressie in kindertoelage verordeningen MARKTBERICHTEN no-l .30 J Het tweede wereldcongres voor het le kenapostolaat heeft besloten tot de_ op richting van een speciale commissie om de rede van de Paus tot het con gres te bestuderen. Deze commissie, samengesteld uit leken en geestelijken, kwam gistermiddag in eerste vergade ring bijeen. De rij van sprekers op het congres werd gistermorgen geopend door de se cretaris van het internationaal christe lijk vakverbond, August Vanistendael, die sprak over de huidige verantwoor delijkheid van de leek op wereldplan In de neutrale en officiële internationa le organisaties. De secretaris-generaal van Pax Romana, de heer Kerstjens sprak vervolgens over de verantwoorde lijkheid van de leek in katholieke orga nisaties. August Vanistendael herinnerde er aan, dat de katholieke wereld in het verleden in een nauwe ruimte opgeslo ten leefde. Op het ogenblik daarente gen moeten de katholieken op wereld niveau leven, dikwijls in een indifferen te, vijandige wereld, waarin hij echter opgenomen is. Sinds een tiental jaren, aldus Vanistendael, nemen de interna tionale organisaties, waaraan de rege ringen van meer dan tachtig landen deelnemen, in omvang gestadig toe, evenals haar groeiende invloed op het leven der volkeren. Deze verantwoorde lijkheid, die wij als leden van de gees telijke gemeenschap der Kerk dragen, hebben wij ook in de gemeenschap der staten op ons te nemen zowel als staatsburgers als in de hoedanigheid van katholiek. Met name noemde Van istendael de verantwoordelijkheid voor de verzachting der talrijke onge lijkheden op economisch en sociaal ge bied, die in de wereld bestaan en waar van de volkeren ten opzichte van el kaar tot op heden zich nimmer vol doende bewust zijn geweest. De heer Kerstjens sprak vervolgens over de verantwoordelijkheid van de leek in de internationale organi saties. Op het ogenblik bestaat er een internationale samenwerking op on telbare gebieden, in het kader van in ternationale organisaties, welke alle mensen van goede wil moeten vereni gen, zoals in een gewone staat gebeurt. n deze organisaties moeten de katho- Adverentie In de rubriek „Ten Geleide" schrijft de Volkskrant van heden over de kwestie NOVIB en Missie hetvolgende: ,,Over de vraagstukken rond de NOVIB, de nieuwe nationale organisa tie voor hulp aan onder-ontwikkelde ge bieden is het laatste woord van katho lieke kant nog niet gesproken Dit blijkt uit een verklaring van het aartsbisdom. De aartsbisschop wil deze proWematiek voorleggen aan een studiegroep van des kundig® Onderwijl blijft er het fett, dat de Novib bestaat en een groctf scheepse actie heeft ingezet. Deze standigheid noodzaakt Nederlandse tholieken om toch persoonlijk hun hou ding te bepalen.' Welke redenen zouden er kunnen zijn om zich als katholiek van de Novib te distanciëren? Op de dispuutavond van ,,Plein-1957" herinnerde mr. Van Rijcke- vorsel er aan, dat een internationale hulporganisatie als de Unesco in India propaganda maakte voor geboortebe perking. Wij zijn van mening, dat van de Novib geen activiteiten te vrezen vallen, die strijdig zijn met katholieke opvattingen. De katholieken in het be stuur moeten ons daarvoor borg staan. Een andere vraag betreft de verhou ding van de Novib tot het werk van mis sie en zending. Als katholieken kunnen wjj geen medewerking verlenen aan ac tiviteiten in onder-ontwikkelde gebieden, die het missiewerk op enigerlei wijze schaden, bijvoorbeeld concurrentie tus sen de scholen in hetzelfde gebied. Ook hiervoor behoeft, dunkt ons, geen vrees te bestaan. Het werk van een nationale organisatie als de Novib laat zich van hieruit controleren. Liever nog houden we ons, ook wat dit betreft, vast aan de aanwezigheid van katholieken in de lei ding en vooral aan de verklaring van de Novib als zodanig, dat zij alles „wil vermijden wat zelfs maar de indruk zou kunnen wekken van concurrentie-zucht en gebrek aan eerbied yoor de niet te berekenen vruchtbaarheid van zoveel moeizame arbeid van missie en zend- ding." Het plad releveert verder, dat het belangrijkste bezwaar van sommige katholieken ten opzichte van de Novib is, dat katholieken als eerste plicht hebben de eigen missie te steunen. ..Komt die plicht in het gedrang door deel te nemen aan een nationale hulp- Verlening aan de onderontwikkelde ge bieden in het kader van de Novib? Wèl als geld. dat nu voor de missie bestemd wordt, naar de Novib zou gaan. Maar is het redelijk dit te ver- dachten? Wij menen van niet. Het ef- fect van een beroep op de offervaar digheid is onberekenbaar." Het blad noemt dan enkele recente voorbeelden en zegt verder: „Als er tot nu toe te weinig voor missie en zending werd geofferd, dan lijkt dit ons vooral een aansporing om ook aan deze kant een beter gebruik te maken van moderne propaganda-methoden". De Volkskrant besluit: „Wij blijven bij onze conclusie, dat er, ook vertrou wend op de katholieke vertegenwoordi ging in de leiding van de Novib, geen redenen zijn om zich als katholiek van deze nationale hulpactie te distantiëren. Nodig blijft, dat wij onze missieplicht onverminderd, en liefst nog meer dan vroeger, in het oog houden. Maar daar naast zijn wij het graag met pater Jelsma eens, dat een christen eenvou dig niet afzijdig kan blijven als er zich krachten op het nationale vlak bundelen om de ontstellende nood in de wereld te lenigen. Daar hoort de christen bij. Hoe wij middelen kunnen vinden om èn net een èn eht ander te steunen blijft altijd het geheim van de liefde tot de even mens. lieken getuigenis afleggen van hun ge loof en tonen, dat zij als ware leden van de Kerk zich interesseren voor de veelvuldige aspecten van het interna tionale leven. De heer Kerstjens stond vervolgens stil bij de activiteiten van de verscheidene katholieke organisa ties, welke alhoewel in haar prille jeugd steeds meer een internationaal karakter krijgen en zich over alle con tinenten uitstrekken. (K.N.P.) Volgens voorlopige cijfers van de hoofdinspectie voor de volksgezondheid is het reeds lage t.b.c.-sterftecijfer in ons land van 6,7 per 100.000 inwoners in 1955, in 1956 verder teruggebracht tot 5,4. In 1956 stierven 593 patiënten aan tuberculose. In 1952 bedroeg dit aantal nog 1278, een daling sedertdien dus van bijna 54 pet. Ook het aantal nieuwe gevallen van t.b.c. neemt nog geregeld af. Werden in 1955 nog 8801 nieuwe gevallen vast gesteld, in 1956 bedroeg dit aantal 7684. Op 1 november wordt de maximum snelheid in de bebouwde kom inge voerd. Volgens deze maatregel zullen motorrijtuigen binnen de bebouwde kom niet sneller dan 50 km per uur mogen rijden, tenzij door borden een toegelaten snelheid van 70 km per uur is aangegeven. De algemene verladers- en eigenver voerders organisatie (E.V.O.) vestigt er de aandacht op, dat voor bepaalde cate gorieën motorvoertuigen de toegestane snelheid binnen zowel als buiten de bebouwde kom lager dan 50 of tussen 70 en 50 km per uur kan liggen. Een vrachtauto, waarvan de wieldruk hoger is dan 2400 kg mag nooit sneller rijden dan 60 km per uur. De maximale snelheid voor een vrachtwagen met aanhangwagen mag, als de wieldruk meer dan 375 kg bedraagt, niet sneller rijden dan 50 km per uur. Van voer tuigen met een lange naar achter uit stekende lading (2/3 wielbasis, met een maximum van 5 meter) mag de snel heid in geen geval de 40 km per uur te boven gaan. Spanje is aangewezen om de negende vice-voorzitter van de Algemene Verga dering van de V.N. aan te wjj zen. Span je kreeg gisteren bjj de stemming 65 stemmen, Bulgarije negen en Italië een. Zondag werd de „Grand Prix de l'Arc de Triomphe" gewonnen door „Oraso", een paard van de heer Raoul Meyer. Het paard won deze wedren, de duurste ter wereld, ondanks de aanwezigheid van talloze prominente concurrenten. Na de overwinning kreeg het paard een kus van de jockey S. Boullenger, terwijl de gelukkige eigenaar (rechts) toekeek. Dat DCG altijd een bijzonder lasti ge tegenstander is wisten de deelne mende clubs aan de damcompetities reeds lang. Maar dat deze club zo langzamerhand een hobby tentoon spreidt voor gelijke spelen, was op zichzelf al een verrassing. Nadat tegen Oostzaan met 10—10 was gestart, werd de strijd tegen het sterke St.- Canisius een openbaring. Bij een 99 stand moest de laatste partij de be slissing brengen. Nog steeds hopen de gecombineerden de winst te incasse ren, maar met een 1010 gelijkspel zal toch terdege rekening gehouden moe ten worden. De grote strijd tegen het B-team van „Jozeph Blankenaar" was echter één en al opwinding. De Blankenaren hadden door een misverstand slechts negen spelers, zodat DCG al direct met 20 voorstond. Verbeten strijdend trokken de mannen van Markus echter de winstkansen naar zich toe, zodat de gecombineerden doorlopend tegen een achterstand zaten te kijken. Maar Fa- ber n aanvoerder Markus zelf verga loppeerden zich bij het veilig stellen van de overwinning. Zodoende kwam DCG met zijn derde achtereenvolgen de draw op de competitietabel. Maar ook St.-Canisius moest vechten tegen het zich ten volle gevende St.- Bavo. En merkwaardigerwijze was de wederzijdse moeite ook hier vergeefs. Want bij een 8—8 stand werd afge- broken, terwijl de afgebroken partijen geen uitzicht op winst boden. Toch wil de men het nog even aanzien, hoewel ook dat een gelijk spel wel niet zal kunnen voorkomen. Het oude Amsterdamse DSTO kwam tegen Oostzaan al evenzeer op een 88 afgebroken stand, maar hier lag de winst voor de Amsterdammers duide lijk voor het grijpen. Toch vonden de Oostzaners, dat hun partners eerst die winst nog maar eens moesten bewij zen op het dambord. Hoe vinnig er wel gespeeld werd bleek nog eens over duidelijk uii de wedstrijd Gezellig Sa menzijn AHet Oosten. De favorieten hadden Keiler niet achter het bord, en dat brak blijkbaar het vertrouwen. De Haarlemmers hadden bij nuchter spel de wedstrijd met 128 kunnen win nen. Deze mogelijkheid echter maakte de spelers zó nerveus, dat het afspel zeer slordig werd volbracht. De altijd taai volhoudende titel favorieten profiteer den daarvan zodanig, dat ze zelfs nog met kleine cijfers deze match uit het vuur wisten te slepen. De uitslagen waren hier: Hoofdklasse, groep A: St. Canisius DCG 99 (vermoedelijke eindstand 10 10), Oostzaan—DSTO 8—8 (vermoede lijke eindstand 911), DCGJozeph Blankenaar B 1010, St. BovoSt. Cani sius 88 (vermoedelijke eindstand 10 10), Gezellig Samenzijn AHet Oosten 11—9. Hier werd de volgorde van deze ver enigingen aldus: De verkorte balans van de Neder landsche Bank per 7 oktober bevat voor het merendeel vrij gunstige ver anderingen. Terwijl de netto devie zenvoorraad de vorige week met f23 miljoen was verminderd, is deze nu met ruim f35 miljoen gestegen tot f 735 min. De goudvoorraad bleef on veranderd op 2.649 min, zodat goud en deviezen tezamen thans f3.384 min belopen. Wissels enz. in disconto zijn weliswaar met ruim f 9 min gestegen tot f 71,7 doch de voorschotten in rekening-courant tonen een daling Van f262,8 min tot f246,5 min. Con- vertibele deviezen verbeterden aan zienlijk t.w. van 292 tot 337mln. De bankbilj ettencirculatie, die vorige week een aanzienlijke vermeerdering vertoonde, is deze week ingekrompen met ruim 82 min tot 4.035 min. Bijna de helft van de uitzetting in de vorige week van ƒ165 min is dus ingehaald. Naast de vermindering van de char- tale geldhoeveelheid springt in het oog dat het Rijk zijn tegoed bij de Centrale Bank met ƒ105 min kon verbeteren en wel van ƒ101 min tot ƒ206 ml Weliswaar moest het Rijk deze week vrii veel betalen (schatkistpapier en rente op staatsschuld), doch blijkbaar zijn aanzienlijke belastingbetalingen ontvangen. De handelsbanken wisten hun tegoed bij de Nederlandsche Bank met ƒ9 min te verbeteren tot 275 min. Dit is weliswaar beneden het verplichte tegoed dat de banken bij de Centrale Bank dienen aan te houden (dit wordt geraamd op ca. ƒ300 min), doch 14 dagen geleden stonden de banken aan zienlijk boven dit gemiddelde. Op de geldmarkt is niet veel veranderd. De situatie hier blijft vrij stroef en dag geld noteert sinds 1 oktober nog steeds 3% procent. (In 1 1000) A o tl ai Wiss In disc Wiss gekoerd Schatkistpap weg ovem. Markenv. Voorsch.rek.crt (bel) Voorsch Rl1k Boekvorder wegens overn Markenv Goudmunt Zilvermunt Ruiten! active Bui ten 1 betaalmtdd Uit bet akkoorden Diverse rek Pa ssl v ai Bankbiljetten R.crt schatkist idem tegenwaarde Dollarbtidr E.C.A Saldi bank, in Ned Saldi uit bet akk Andere saldi v niet Ingezetenen Andere saldi Saldi buitenl geld Diverse rek Toelicht Totaal ■ichstk pap »i. gul- densaldi uit bet akk belegd Schatp.pap In disc Muntbiljet! i'e Rttks kas) Percentage goud en deviezen 30/9 162.210 460.000 262.797 200.000 2.648.756 12.073 751.305 638 159.004 39.895 4.117.851 101.213 16.760 266.090 27.697 15.259 71.755 16.683 64.148 151.800 129.435 63.33 7/10 171.712 460.000 246.559 200.000 2.648.756 11.574 809.184 637 155.997 41.782 4.035.013 206.431 16.760 275.443 46.767 14.744 70.783 17.827 63.117 151.800 129.201 63.60 Gez. Samenzijn A 3 3 Joz. Blank B 3 2 D.C.G. 3 0 D.S.T.O. 2 1 St. Canisius 3 0 St. Bavo 1 0 Oostzaan 3 0 Het Oosten 2 0 0 0 6 41-19 1 0 5 35-25 3 2 2 1 1 0 3 0 0 1 2 1 1 0 1 2 0 2 30-30 14-26 27-33 10-10 27-33 16-24 In de B-groep van de hoofdklasse damcompetities kwam slechts de wed strijd WormerveerGezellig Samenzijn B tot een definitieve eindstand. Het werd een verdiende overwinning voor de Zaankanters. Zodoende kwamen de clubs er hier aldus voor te staan: Joz. Blank A. 3 3 0 0 6 44-16 IJmuiden 3 3 0 0 6 34-26 C.D.A. 3 2 0 1 4 27-33 Wormerveer 3 1 1 1 3 28-32 Haarl. Damclub 3 1 0 2 29-31 Alkmaar 3 1 0 2 2 25-35 Den Helder 3 0 1 2 1 27-33 Gez. Samenzijn B 3 0 0 3 0 24-36 In de eerste klasse werden, door het uitspelen van de hangpartijen, toch nog verrassingen geboekt. Verder was de uitslag van de wedstrijd DCGOuder kerk zeer opmerkelijk, omdat de Am sterdammers een halt werd werd toe geroepen in hun opmars naar het kam pioenschap. De volledige uitslagen wa ren hier: Eerste klasse: DSTOODV 911. Crescendo—Diemen 10—10, DiemenDS TO 137» DCGOuderkerk 119. Tweede klasse; Gezellig Samenzijn— DID 10—10, CDA—APGS 11—9, Ouder kerk—DV Noord 9—11. Het gaat bijzonder goed met de toto van de K.N.V.B. De rechter grijpt voorlopig niet in en het aan tal deelnemers groeit met de week. Het scheelde maar een haar of zon dag had de inzet het respectabele be drag van twee ton bereikt. En met het toenemen van de inzet groeit natuurlijk ook het totaal van de uit keringen. De eerste prijs is nu al ruim ƒ55.000 en de tweede bijna 25.000. Het is duidelijk, dat het dus nog steeds de moeite waard is om een gokje te wagen. Nimmer versa gen, blijft het devies, want, de voet bal mag vreemd rollen, met het toto gokje kan ook van alles gebeuren. De ene keer is de logica belangrijk, de volgende maal beslist de waanzin. En dan nu wat ons te wachten staat. Er zitten voetangels en klem men in het programma. Dat blijkt, als U de scores van het vorig jaar erbij haalt. Wie bijvoorbeeld be merkt enig spoor van logica als En schede in het Olympisch Stadion van Amsterdam wint en later in het seizoen, als het kampioenschap voor het grijpen ligt, verliest Enschede op eigen terrein. En dan Ajax-Feijen- oord. Thuis zegeviert de Rotter damse ploeg met groot machtsver toon en toch wordt de returnmatch verloren. Ra, ra, hoe kan zoiets al lemaal? Desondanks zijn wij, als gewoonlijk, resoluut geweest met onze prognoses. Zo kenden wij DOS een overwinning toe, ondanks het feit, dat Sparta het vorig jaar twee keer zegevierde. Sparta is echter dusdanig van slag af, dat wij niet aarzelden DOS als favoriet te tippen. Enfin, U kunt zien hoe wij erover denken, doet U nu Uw best. Opgave 6 oktober Scores vorig jaar thuis uit Prognose 4—2 3—2 2 2. Blauw Wit—GVAV 3 1 3—0 0—2 1 1—2 2—0 1 1—2 3—1 1 1—0 3—7 1 2—3 3—3 1 9. Rapid J.C. VVV 2—0 1—2 1 3 11. Willem II—DFC 3 12. LeeuwardenRigtersbleek 1 13. HaarlemSHS 3 14. De BaronieDOSKO 4—2 0-—3 1 15. Rheden—Ensch. Boys 3—1 3—2 1 Enige tijd geleden heeft de Konink lijke Belgische Voetbalbond aan de K.N.V.B. voorgesteld, voortaan ook wed strijden tussen elftallen van spelers on der de 23 op de kalender te plaatsen. De K.N.V.B. ging hiermee akkoord, maar met het voorbehoud dat deze wedstrijden dan in de plaats van de ontmoetingen tussen de B-elftallen zou den komen. Hierbij werd overwogen, dat de voorgestelde wedstrijden een doublering zouden vormen aangezien de Nederlandse b-ploegen doorgaans uit jeugdige spelers worden gekozen. Na kennis te hebben genomen van het advies van de technische commis sie houdt de K.N.V.B. vast aan de wedstrijden tussen b-elftallen van bei de landen, en ziet af van de ontmoe tingen tussen ploegen van spelers onder de 23-jaar. De bondscoach van de K.N.V.B. heeft zestien spelers geselecteerd voor de ontmoeting SchotlandNederland (on der 23 jaar) op woensdag 23 oktober te Edinburgh. Het zijn: Cox (Rapid J.C.), De Graaf (Stormvogels), Van Ham (Ajax), Weustink (Enschede), De Ko> ning (Sparta), Schilder (Sparta), Bos- selaar (Sparta), De Vries (Sparta), Kruiver (P.S.V.), Brull (Rapid J.C.), Kraay (D.O.S.), Luyten (N.A.C.), Heer schop (P.S.V.), Seelen (V.V.V.), Mou- lijn (Feijenoord) en Burgershof (B.V.V.). In de Rally van Monte Carlo, die het volgend jaar gehouden zal worden van 22 tot 29 januari, zullen er geen rijproeven meer worden afgelegd in Monte Carlo door de eerste 100 rijders. Alle rijders die veilig in Monte Car lo aankomen zullen op deze wijze een kans hebben om te winnen. Zij mogen deelnemen aan een rit van 1.050 kilome ter, langs de bergwegen van de Esterel en de Alpen. De eindklassering wordt opgemaakt aan de hand van de straf- punten die in beide ritten worden opge lopen. Te Tel Aviv is een voetbalwedstrijd gespeeld tussen de ploeg van Israël en de Franse b-ploeg. De Fransen wonnen de ontmoeting met 54, nadat de rust met 2—1 in hun voordeel was inge gaan. De V.P.R.O.-TV gebruikte de weke lijkse filmavond om naast een film ook twee Nederlandse éénacters op te voe ren Het waren „Twee zusters" van Jan Apon en ,,'s-Middags om vijf uur" van Manuel van Loggem, beiden schrijvers die het vak kennen. Er is echter weinig zo moeilijk, als het schrijven van een kort stuk, met DELFT, 5 okt. Propaed. scheikundig ing.: J. W. C. Adamse 's-Gravenhage, R. Addink Delft, C. J. Baas Barendrecht, F. J. A. den Broeder 's-Gravenhage, mej. J. D. M. P. de Bruyn Oss, F. W. J. Ermes Teteringen, J. J. M. de Goeii Overveen, W. van Heusden Goed, R. O. Koch "s-Gravenhage, H. Krak Nijmegen, J. A. de Leeuw-den Bouter Schoonhoven. K. Lieffering Delft, P. P J. M. van der Lugt Rotterdam, J. G. J. M. Mooijman Rotterdam, J. e. Naber 's-Gravenhage, G. H. van Niekerk 's-Gravenhage, A. den Ouden Rotterdam, R. Reijns 's-Gra- Yen„.®£e' H- Rooda 's-Gravenhage, J. A. J. Rijpma Roosendaal, G. J K. Schaef- fer Schiedam, W. A. Schafgans Rotter dam, R. E. Selman Geleen, J J. Slechte Rotterdam, C. Stolk Vlaardingen, R. R. Tillema Hoogezand, E. van der Veen Coevorden, W. J. Verheijden Rotterdam, W. F. N. M. de Vleesschauwer Sluiskil, C. G. van der Voet Rotterdam, P. H. Vogtlander Vorden (Gld), D H van Wijhe Zwolle, M. van Zelm Vlaardingen. Propaed. bouwkundig ing.: H. J Bar- tels Rotterdam, A. J. Bedaux Goirle, A. A. M. van den Berg Noordwjjk, H C. van Delsen Voorburg, mej. S. M. P. Euwe Amsterdam, mej. D. C. Höweler Amersfoort, R. de Jong Den Dolder, Men Kan Wan Tjing 's-Gravenhage, C. H. Nederlof Haarlem, Z. J. Reijer Leid- schendam, R. R. A. Roschlau Naarden, K. Rijnboutt Rotterdam, J. Schneider 's-Gravenhage, mej. E. Spangier 's-Gra venhage, J. C. H. van den Steeen 's-Gra venhage, mej. C. Stikvoort Voorschoten, H. Trotz 's-Gravenli_ge, A. M. J. E. G. de Vos de Wael Roermond, K. F. Zaun- brecher Leeuwarden. Propaed. mijningenieur: R. A. R- Berkhuysen 's-Gravenhage, N. M. van Bottenburg Hilversum, L. M. de Brieder Rijswijk (ZH), H. G. Coleridge Delft, R. Fernandez Luque Amsterdam, ri. Vlugter Amsterdam, A. Waterreus Scne veningen. M Propaed. electrotechmsch mg- n. Bom IJmuiden-Oost, J. E L. Buisman Haarlem, G. R. van Dis Overveen, R. van Dootingh Amsterdam, L. Fortuin Meppel, J. de Groot Ermelo, W. M. Ha rinck Leiden, A. A. Jurriens Terneuzen, A. C. Karman 's-Gravenhage, L. F. Kloppenborg Rotterdam, A. van der Knaap Delft, J. G. de Koning Graauw (Fr.), L. A. Konings Eindhoven, B G. Kruidering Arnhem, H. A. M. Landuijt Sittard, G. M. M. Menslnk Valkens- waard, H. J. van Meurs Amsterdam, A. W. N. Nelissen Utrecht, H. J. Ploeg Haaksbergen, O. B. P. Kikkert de Koe Hilversum, F. J. van Roessel Voorburg, J. Rozenboom Delft, Z. Salverda Wil lemsoord (Ov.), J. G. F. M. Scholsser Kerkrade, H. J. Schreuers Drunen, W. H. M. M. Smulders Eindhoven, R. C. lan Delft, H. J. Verbiest Hardinxveld, J. H. Vervuurt Horn (L.), J. N. Vies 's-Gra venhage, S. H. Volker Rotterdam. N. van der Vlugt botterdam, B. S. Warlich Hil versum, B. Weyer Eindhoven, A. Zwem- stra Amsterdam, j. H. Zwier 's-Graven hage. Propaed. natuurk. ing.: J. H. Aalberts Twello, A. G. Bosman Rotterdam, R. Dumore 's-Gravenhage, M. Gaastra Ter- ber Bussum, M. van Gent Pernis, G. J. van Gurp Eindhoven, B. Hepp Baam, J. P. C. Hoogenraad 's-Gravenhage, J. M. Joosten. Arnhem, F. T. Kloostermann Breda A. J- F- Lutgerhorst Arnhem, P. Melis Enschede, J. B. van Tricht Doetin- chem R- Biddeleer 's-Gravenhage, W. Wernêr 's-Gravenhage, P. Zegers Rijs wijk (ZH). Propaed. scheepsbouwkundig ing.: A, W Ruijs Pijnacker. LEIDEN, 5 okt. Doet. Nederlands recht: mej. A. M. T. van Kempen te Rotterdam, mej. J. Steketee te Noord- wijk, mej. E. M. Lemm te Rotterdam, W. A. Entzinger te Leiden en J. W. Smit te Den Haag. Kand. geneeskunde: mej. E. M. Bulk te Boskoop, mej. J. M. de Haan te Den Haag (cum laude),'mej. A. J. van Hou ten Den Haag, mej. H. J. G. van Ooster hout te Haarlem, mej. E. A. S. Pronk te Den Haag, W. J F. B. Boerrigter te Heemstede, H. T. Boucher te Wassenaar, A Bijl te Den Haag, J. S. van Dam te Amsterdam, J. G. Dresscher te Rotter dam, H. R. Groesz te Rijswijk, A. B. Haartsen te Rotterdam, J. Junge te Lei den, H. A. E. de Koning te Leiderdorp, W. v. d. Leeden te Voorschoten, J. J. H. Lempers te Den Haag, A. H. Mulder te Waddinxveen, J. van Noort te Leiden, J H. M. Pieck te Oegstgeest. R. la Ri- vière te Rotterdam, E. A. de Ruiter te Breda, J. Veldkamp te Den Haag, J. J. Veltkamp te Driehuis en C. R. Vonk te Den Haag. Doet. gen. II mej. C. A. Bakker te Velsen (cum laude) D. Maingay te Bus sum, J. H. Scheeper te Zeist en H. Smith (V.S.). Semi-artsexamen: H. A. L. Clasener te Leiden, J. C. Huijsmans te Stampers gat, W. H. Leers -e Heerlerheide en J. P. M. Wagenaar te Maasniel. Artsexamen: mej. C. F. Schüller te Amsterdam, mevr. L. L. J. Stokhuijzen- Ochtman te Leiderdorp, F. M. Lalisang eigenlijk alleen een gevoelsinhoud. Men moet zeer in het kort de karakters en de omstandigheden schetsen en er moet ook nog een beetje verhaal zijn om het geheel waar te maken. Gelukkig waren de beide opvoeringen zo sterk dat de zwakke zijden van de tekr' werden overspeeld. In „Twee zus ters" speelden Enny Mols-de Leeuwe en Georgette Rejewsky en het was een fee t dit waarlijk virtuoze spel mee te beleven. In ,,'s-Middags om vijf uur", door de auteur voor haar geschreven, e: elleerde Mary Dresselhuys. Veel bewondering hadden wij ook voor de regie van JacK Dixon, die uit de niet al te sterke teksten alles haalde wat erin zat. De regie was levendig, het beeld flitste van camera naar ca mera in een lange keten van goed ge componeerde beelden. Fraaie effecten had hij ook, zoals toen Mary Dressel huys voor de spiegel stond en haar spiegelbeeld weergaf wat haar tekst zei. J. v. S. De V.A.R.A.-TV geeft vanavond een opvoering van „Een satanskerel" (The devils disciple) van G. B. Shaw. Het is een /an de minder bekende stukken van de satyricus, dat speelt in 1777 tij dens de Amerikaanse vrijheidsoorlog. De opvoering geschiedt door het gezel schap Theater. Daar Willy van Hemert aan het filmen is, en Kees van Iersel zich in het buitenland bevindt, wordt de opvoering geleld door A.V.R.O.-regis- seu. Walter v. d. Kamp. Wij vestigen er de aandacht op dat het spel niet ge schikt is voor jeugdige kijkers. Het Concertgëbouworkest speelt van avond voor de NCRV o.l.v. Ed. van Bei- num de Zevende symfonie van Gustav Mahler. (402 m - 20.20 uur). Het Orchestre de la Suisse Romande speelt voor Sottens o.l.v. Ernest Anser- met de Symfonie nr. 88 van Haydn. Wil helm Kempff speelt het Derde piano- In Alkmaar is een voetbalwedstrijd gespeeld tussen het Nederlandse mili taire elftal en de prof club Alkmaar. De wedstrijd eindigde in een 32 over winning voor de militairen, nadat zij met de rust reeds een 21 voorsprong hadden behaald. Uitslagen van de courses te Hilver sum: Fokkers-prijs, 1960 m: 1. Vanity Han nover, W. H. Geersen, 2.57.0 1.31.2; 2. Valeur; 3. Tassel Friezin. Tot. winn.: f 1.60, pl. f 1.20, f 1.50, cov. f2.40, kopp. f2.90. Trainers-prijs, 1900 m: le serie: 1. Paul Spencer, 1. Freundt, 2.41.- 1.24.7; 2. Trudi Trothan; 3. Quita Norma. Tot. winn.; f5.90, pl. f2, f 1.30, f2.80, cov. f 4.30, kopp. f 4.40, 2e serie: 1. Ralph Erebus, J. Hof, 2.39.- 1.22.8; 2. Rosa Hollandia; 3. Toomel D. Tot. winn. f 16.90, pl. f2.30, f 1.30, f2.20, cov. f3.40, kopp. f 11.10. Pikeurs-prijs, 2360 m.: 1. Vita Kinley, E. Freundt, 3.34.2 1.30.7; 2. Reginan N; 3. Trixy. Tot. winn. f 1.50, pl. f 1.40, fl.70, f8.50, cov. f3.30, kopp. f3.10. Verzorgers-prijs, 1960 m.: 1. Torero, L. van Huissteden, 2.52.- 1.26.9; 2. Ro bert Taylor; 3. The Lady Bond. Tot. winn. f8.60, pl. f 1.90, fl.90, f2, cov. f4.90, kopp. f26.30. Finale trainers-prijs; 1. Trudi Tro than, W. H. Geersen, 2.40.8 1.24.6; 2. Redloff WB: 3. Toomel D. Tot. winn. f5, pl. f3.20, f7.20, f5.20, cov. f22.20, kopp. f 18.70. Eigenaren-prijs, 2360 m: 1. River, F. J. Eerenberg, 3.23.9 1.25.7; 2. Omar Spencer; 3. Nelson. Tot. winn. f4.90, pl. fl.90, f2.70, f3, cov. f6, kopp. f8. Tot. omzet: f76.304,50. (Van onze Haagse redactie) Minister Struycken heeft onlangs ver scheidene gemeenteraden aangemaand de maximumbedragen van kindertoelage en kindertoeslag aan te passen aan het algemene peil van het Rijkspersoneel. De minister ontkent echter, in antwoord op vragen van het Tweede Kamerlid Van Heivoort (KVP) dat door deze maatregel de progressie in de diverse regelingen vrijwel geheel zou zijn ver dwenen. De gemeentelijke regelingen die in overeenstemming zijn met de richtlijnen bevatten een progessie die van betekenis is, aldus de bewindsman. Hij' meent echter, dat een sterkere pro gressie naar het kindertal dan is opge nomen in de rijksregeling in strijd is met de door de regering gevoerde loonpoli tiek. De Polytechnische school van War schau, die de vorige week gesloten is na ongeregeldheden waarbij studenten betrokken waren, is vandaag weer geo pend. De rector heeft hiertoe besloten nadat de senaat van de school had be loofd, dat het rustig zal blijven en dat disciplinaire maatregelen genomen zul len worden tegen studenten die, tegen de wil van de meerderheid der stu denten ln, de rust op de school of in de tehuizen der studenten verstoren. (Reuter) ALDERAMIN 9 te R'dam verw. AMERSJ4ERK 9 te Mewara. ARENDSKERK 9 te Durban. BATU 9 te Singapore. BENINKUST 8 v. Burutu n. Douala. BINTANG 9 te Basrah. BORNEO 10 te Singapore verw. ESSO NEDERL. 8 dw. Aden n. M. al Ahmadi. FELIPES 9 te Pladju, GIESSENKERK 10 te Takubar verw. HISPANIA 8 te A'dam verw. KLOOSTERDIJK 8 te New York. MALVINA 8 v. Miri n. Kobe. MARISA 8 v. Aden n. Karachi. MOLENKERK 8 v. Hamb. n. R'dam. ORANJE 8 V. Tj. Priok n. Singapore. ORION p. 8 Gibraltar n. R'dam. OVULA 9 te Surabaja. PHRONTIS 8 v. Singapore n. Colombo. POLYPHEMUS 8 v. Suez n. Aden. PR. JOH. WILL. FRISO 8 v. 'Queb. n. Havre. PR. WILL. v. ORANJE 8 v. Hamb. n. R'dam. SALATIGA 9 te Manilla. - SAROENA 10 te Surabaja verw. SCHELPWIJK 8 v. Pta. Cardon n. N. York. SCHERPENDRECHT p. 8 Gibraltar n. Fao. SLOTERDIJK 8 te Antw. SOESTDIJK 8 v. Antw. n. New York. STRAAT TORRES 8 v. Penang n. Colombo. TALIS SE 9 te Singapore. TAWALI 9 te Aden. UTRECHT 8 op rede Suez. WONOSARI 8 v. Abadan n. New York. IJSSEL 8 te Philadelphia. CALTEX NEDERLAND 9 te R'dam. HATHOR 8 v. R'dam n. A'dam. KOTA BAROE 8 v. R'dam n. Hamburg. MAASKERK 9 te R'dam. MARNELLOYD 8 te R'dam. MODJOKERTO 8 v. R'dam n. Tj. Priok. PR. WILL. v. ORANJE 9 te R'dam. STRAAT SINGAPORE 8 te A'dam. TIBA 8 v. B. Aires n. Antw. ALCYONE 8 v. Hampton Roads n. NederL ALPHERAT 9 te Philadelphia. BLOEMFONTEIN 9 te Kaapstad. CLEODORA 10 te Abadan verw. DUIVENDIJK 8 v. Cristobal n. Liverpool. ESSO R'DAM p. 8 Malta n. Antw. GAASTERLAND 8 v. R. Grande n. Itajai. JAPARA KRL 11 te Colombo verw. KATELYSIA 9 te San Francisco. KIELDRECHT 9 te Genua. LIBERTY BELL 9 te Philadelphia. MAASDAM 8 v. Vigo n. Southampton. MACOMA 8 v. Dar es Salaam n. Abadan. MAUREEN 8 v. Panamacity n. Londen. NANUSA 9 te Basrah. NIEUW AMSTERDAM 9 te New York. RONDO 9 v. Djibouti n. Colombo. RIJNDAM 8 v. New York n. Cobh. RUYS 8 v. Pt. Elizabeth n. Durban. SARPEDON 9 te New Orleans. STAD ALKMAAR 6 v. Genua n. Algiers STATENDAM 9 te Havre. VLIST 8 v. Norfolk n. Zeebrugge. WAAL 9 v. Izmir n. Messina. WATERMAN 9 v. Aden n. Suez. ZAANLAND 9 te Las Palmas. ZUIDERKRUIS 8 v. Montreal n. R'dam. VEEMARKT GRONINGEN, 8 okt. Resp. eerste-, tweede- en derde soort. Kalf- en melkkoeien f 1000—1100, f 950—975. f 7.50 —875, kalfvaarzen f 825925, 650750, na- jaarskalv. koeien f 7501000, f 875—925, vare koeien f 800880, f 675750, stieren f 2.802.85, f 2.652.70 per kg aan bouten, kalveren en pinken f 175560, slachtvee f 2.90—2.95, f 2.70—2.80, f 2.40—2.50 per kg aan bouten, nucht. kalv. f 6070, weide- schapen f 7095, vette lammeren f 6874, weidelammeren f 5065, schapen f 90110, loopvarkens f 6085, biggen f 3042, vette varkens f 1.40-1.65, zeugen f 1.40-1.58. zou ters f 1.551.60 alles per kg lev. gew. VEEMARKT DOETINCHEM, 8 okt. Totaal aangevoerd 2350 stuks vee. De prijzen be droegen kalf- en melkkoeien f 7201100, dragende vaarzen f 6751000, guste koeien f 600—800, guste vaarzen f 600—700, pinken f 400—500, graskalv. f 270—370, vaarskalv. f 115—165, nucht. stierkalv. f 70—95, scha pen f 8095, lammeren f 5075. geiten f 25—35, biggen f 27—37, lopers f 50—65, werkpaarden f 700875, veulens f 250 350, alles per stuk. Vette kalv.: eerste kw. f 2.35—2.55; tweede kw. f 2.05—2.25, derde kw. f 1.60—2 per kg lev. gew. Slachtvee- prijzen: eerste kw. f2.802.95, tweede kw. f 2.65—2.75, derde kw. f 2.50—2.60. worst koeien f 2.40—2.50. stieren f 2.752.90 per kg gesl. gew. VEEMARKT ROTTERDAM, 8 okt. Aanvoer in totaal 3186; weektotaal 4858; vette koeien 440; gebruiksvee 1190; vette kalveren 280; Graskalveren 336; nuchtere kalveren 325; varkens 52; biggen 129; paar den 73; veulens 33; schapen of lammeren 305; bokken of geiten 20. Vette koeien 2,90-3,00. 2,60-2,80, 2,50-2.60; vette kalveren 2,50-2,60, 2,30-2,50. 2,00-2,20; graskalveren 4,00, 3,00, 2,50; nuchtere kal veren 75. 65, 55; biggen 45, 40, 35; slacht- paarden 2,40-2,40, 2,20, 2,10; schapen 1,00, 80, 70; lammeren 95, 80, 70; kalf- en melk koeien 1.150, 950, 800; vare koeien 840, 700, 600; vaarzen 830, 730, 530; pinken 550, 450, 350. Kaasmarkt Bodegraven, 8 okt. Aan voer 105 partijen, le soort 2,31—2,36; 2e soort ƒ2,262,30; extra ƒ2,372,68. Graanbeurs Groningen, 8 okt. Bin nenlandse granen (prijzen per 100 kg). Rode en witte tarwe 22.50 26.85, win- tergerst 17.—, 18.50, extra 18.19.25, zomergerst 23.50, 25.20, extra 25.20, 25.45, witte haver 18.23.extra 24. 24.75, groene erwten 25.33.50 extra 34.38.paardenbonen 28.33.35, koolzaad 40.46.50, karwijzaad 40. 64.—, kanariezaad 24.29.blauw- maanza'ad 100-142.50. Koffietermijnmarkt Rotterdam, 8 okt. Stemming: opgeanimeerd. Noteringen; dec. 210—212 (210—212). mrt. 191—193 (193—194%) mei 186—188 (188—189%), juli 182—184 (184—185%), sept. 176—178 (178—180). MAIS TERM! JNMARKT ROTTERDAM, 8 okt. - Noteringen: mrt.-nov. 20.70 (20.45), mei-jan. 20.70 20.45), juli-mrt. 21.00 20.75), sept.-mei 21.25 20.75). PEPERTERMIJNMARKT AMSTERDAM, 8 okt. Witte serawak. Stemming: kalm. Omzet: 2 ton. Noteringen: loco 260265 (262—268). okt. 259—261 (259—260), nov. 256—259 255—260), dec. 254—258 254—260), jan. 252—258 253—259), febr. 251—257 252— 257), mrt. 250—253 251—260), aprü 248—253 (250—255), mei 249—252 250—254), juni 249—252 250—253), juli 249—251 (250-252), aug. 244—249 (250—251), sept. 244—247 (250— 251). Zwarte serawak. Stemming: kalm. Omzet: nihil. Alle noteringen onveranderd. KOFFIETERMIJNMARKT AMSTERDAM, 8 okt. Stemming: nauw. prijsh. Omzet nihil. Noteringen: dec. 210-214 (210-214); mrt. 191!i-192',i (192-193), mei 186-188 (186- 187%), juli 181-182V2 (183-184), sept. 174- 176 (174%-177). LIJNOLIETERMIJNMARKT ROTTERDAM, 8 okt. - Voorl. omzet: 10 ton. Noteringen: nov. 92.75 (91.90), jan. 92.50 (90.90), mrt. 92.50 (90.90), mei 92.50 91.00). te Oegstgeest en H. Meinardi te Den concert van Beethoven. (392 m 20, Haag. s l uur). DONDERDAG HILVERSUM I, 402 m. KRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.45 Morgengebed en liturg, kal. 8.00 Nws. en weerber. 815 Gram. 8.50 V. d. vrouw. 9.35 Waterst 9 40 Schoolradio. NCRV: 10.00 Gram. KRO: 11.00 V. d. zieken. 11.45 Gram. 12.00 Mid dagklok-noodklok. 12.03 Instr. Octet. 12.25 V. h. platteland. 12.35 Land- en tuinb.- meded. 12.38 Ballroomork. 12.55 Zonne wijzer. 13.00 Nws. en kath. nws. 13 20 Gram. 13.40 Amus. muz. NCRV: 14.00 Me- tropole-ork. 15.15 Amus. muz. 15.45 Gram 17.30 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Kamer- ork. en solist. 18.30 Fries progr. 19 00 Nws. en weerber. 19.10 Op de man af 19.15 Sociaal perspectief. 19£0 Gram. 20 00 Radiokrant. 20.20 Gevar. progr. 2145 Gram. 22.10 Gram. 23.00 Nws. 23.15 Spoit- uitsl. 23.20-24.00 Gram. HILVERSUM II, 298 m: AVRO: 7 00 Nws. 7.10 Gymn. 7.30 Gram. VPRO: 7 50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Gram 9.10 De groenteman. 9.15 Gram. 10 00 Gram. 11.00 Kookpraatje. 11.15 Lichte muz. 11.45 Caus. 12.00 Lichte muz. 12 30 Land- en tulnb.meded. 12.50 Uit het be drijfsleven. 13.00 Nws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Promenade-ork. 13.55 Beurs- Pie„„ J' 14'3.0. Logboek 1935. 15.00 Gram. 16.00 Caus. 16.30 Lichte muz. 17.45 Rege- ringsuitz 18.00 Nws. 18.15 Lichte muz. 18.45 Sportproblemen. 18.55 Gesproken brief uit Londen. 19.05 Gevar. progr. 20.00 Nws. 20.05 Gram. 20.15 Radiophilharm. ork. en soliste. 22.15 Act. 22.30 Westin- disch ork. 22.50 Sportact. 23.00 Nws. 23.15 £°(:rE„c" te New York. 23.16 Act. of gram. 23.25-24.00 Gram. TELEVISIEPROGRAMMA'S NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. KRO: 20.15 V. d. Jeugd 20.50 V. d. vrouw 21.20 Rep. uit een fabriek. Daarna: Epiloog. ENGELAND, BBC Home Service, 330 m: 13.00 Ork. conc. 14.15 Lichte muz. 16.45 Lichte muz. 17.45 Volksmuz 20.00 Ork. conc. 22.45 Gevar. muz. 0.08-0.13 Koersen. ENGELAND, BBC Light progr., 1500 en 247 m: 13.00 Lichte muz. 14.00 Piano spel. 14.15 Gevar. muz. 14.31 Gevar. muz. 16.00 Accordeonork. 16.32 Accordeonork. 16.45 Lichte muz. 17.45 Gevar. muz. 18.31 Gevar. muz. 21.00 Gram. 22.00 Gevar. progr. 22.31 Lichte muz. 0.15 Lichte muz. 0.31 Lichte muz. NDR/WDR, 309 m: 12.00 Omr. ork 13.15 Gevar. muz. 14.15 Amus. muz. 16.00 Omr. ork. 16.30 Kamermuz. 17.50 Lichte muz. 19.15 Operettemuz. 21.20 Negro spirituals. 22.10 Bariton en piano. FRANKRIJK. Nationaal progr., 347 m: 12.30 Operettemuz. 13.20 Operettemuz. 14.05 Gram. 17.55 Gram. 19.00 Orkestconc. 20.00 Gram. 20.05 Nationaal ork. en solist. 23.00 Gram. BRUSSEL, 324 m: 12.00 Amus. ork. 12.34 Gram. 14.15 Gram. 14.45 Gram. 15.30 Ka- merork. en soliste. 16.30 Solistenconc. 17.10 Gram. 18.15 Gram. 1830 V. d. sold. 19.40 Gram. 21.00 Verz. progr. 22.55-23.00 Nws. 484 m: 12.00 Gram. 14.15 Gram. 17.10 Gram. 17.30 Liederen. 17.50 Gram. 20.00 Gevar. progr. 22.10 Moderne muz. DUITSE TELEVISIEPROGR. 17.00 V. d. kind. 17.40-18.00 Bachconc. 20.00 Joum. 20.15 Onze buurman heden avond. 20.45 Duisburgs drieklank. 21.15 Gefotografeerde geschiedenis. FRANS-BELG. TELEVISIEPROGR. 17.00-18.00 V. d. kind. 20.00 Act. 20.40 Télé-Match. 21.40 Comedie met muz. Daarna: Wereldnws. VLAAMS-BELG. TELEVISIEPROGR. 15.00-16.00 V. d. jeugd. 19.00 Idem. 19.30 Nws. 20.00 Bezoek ln de souffleursbak. 20.20 De hulsbioscoop, films. 22.25 Nws.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 9