Bouwondernemers zien geen kans woningproduktie van 40.000 te realiseren DATNlP AZIATISCHS om sp? akkertjes Indonesië L Onaangename opening van de strijd om „Vriendschapsbeker" SCHEEPVAARTBERICHTEN Groeiende ontevredenheid onder de Zuid-Tirolers r Radio en TV. 1 Positieve maatregelen gevraagd particuliere woningbouw te verzekeren om in de lens m m 11 Feijenoord verliest met 1-0 van gedecimeerd Beerschot Ruimere interpretatie van de over eenkomst tussen Gruber en De Gasperi gewenst Bobet weer niet in de Tour? Ook Brussel wil Spelen van 1964 Goede opvoering van zwakke Shaw IN DE PARTICULIERE SECTOR Treffend jongens toneel DONDERDAG 10 OKTOBER 195> PAGINA 11 helpen direct Courses Nootdorp DERKSEN wint omnium der kampioenen JONG-ORANJE IN VOLLE TRAINING Bridgetournooi voor paren in Londen Nederland eenentwintigste Nederland in sport- commissie F.I.A. Vrees voor zijn jeug dige rivalen Europese voetbalbeker Derde wedstrijd nodig bij Rapid—Milan Vanavond MARKTBERICHTEN De Nederlandse bouwondernemers, v«cnïgd in de Bond van Bouwonder nemers, zien geen kans onder de nieu we subsidieregeling en de huidige om standigheden een woningproduktie van W.ooo woningen per jaar, zoals in de troonrede werd verwacht, in de parti culiere sector te bereiken. Indien op korte termijn geen positie ve maatregelen worden genomen om de P'Tti 'ulierc woningbouw te verzekeren, verwachten de particuliere bouwonder nemers, dat hét woningtekort een con- Jjnubeeld in onze samenleving zal wor den. Dit is de conclusie van de beraad slagingen die de laatste dagen door net hoofdbestuur van de Nederlandse Bond van Bouwondernemers zijn ge houden naar aanleiding van de door de minister voor de volkshuisvesting en nouwnijverheid afgekondigde premiebe- sphikking woningbouw 1957 voor de par- feuliere bouw. Hoewel de Bond van Bouwonderne- enerzijds met voldoening vast- dat de minister gevolg heeft ge- p^ven aan de wens van de particuliere nouwers om de premies voor de ver- nuurwoningen te verhogen, moet volgens rf bond anderzijds de vraag worden Keste.d of deze verhoging niet reeds is gedaan door de stijging der dr en bouwkosten alsmede door de drastische verhoging van de rentevoet v°Of hypotheken ver voornaamste bezwaar tegen de re- vaill? voor huurwoningen voert de bond zon ouwondernemers aan, dat de gren- vou aan de huurprijzen gesteld om voor vein subsidie in aanmerking te komen, eniJ1 feële mogelijkheid bieden om op tahoi u hetekenende schaal op exploi- TT-- basis huurwoningen te bouwen. komt nog, dat volgens ge h, van bouwondernemers van eni- in .ouorverhoging voor deze woningen e toekomst geen sprake kan zijn. limr',sl"*'evei'hoging °I hogere vaststel de hnne° ('e huurgrenzen zal volgens op noodzakelijk zijn voor de bouw Bat aiL" hele basis, hetgeen inhoudt onroerpp-w°ningen door de belegger in goed als beleggingsobject Advertentie PfLj>'°fiehde. bonzende 'd. die koude rillingen niemand misverstaan. G.r«epduiveltje heeft stevig te pakken. Kruip vlug onder de wol met een warme drank en één of twee '•AKKERTJES". Die bevorderen het tran spireren, bestrijden de infectie en verdrijven de koorts. Tien tegen een dat U zich morgen beter zult voelen. Ja waarlijk, i (Van onze correspondent in Indonesië) Nu in Indonesië een speciale belas- ting voor vreemdelingen is ingesteld geldt ook dat geen enkele buitenlander bet land mag verlaten zonder deze be- beiasting betaald te hebben. Een moei lijkheid kan daarbij echter de vraag op leveren hoeveel iemand nu eigenlijk moet betalen. Bepaald is nu dat een vreemdeling, die Indonesië voorgoed verlaat, eerst bij de inspectie van finan ciën zijn vreemdelingenbelasting voor het hele lopende jaar moet betalen, jvaarvoor hij een bewijs krijgt. Met dit bewijs gaat hij naar de immigratie dienst, die hem een exit-permit geeft, Waarop de juiste datum van vertrek is aangegeven. Met deze exit-permit gaat then weer naar de inspectie van finan ciën, waar de teveel betaalde belas ting wordt terugbetaald. Deze regeling geldt overigens alleen voor die bui- tenlandres, die Indonesië voorgoed (dus biet een exit-permit) verlaten. Zij die alleen maar tijdelijk weggaan (en dus een re-entry-permit krijgen) moe ten de belasting ook over de periode van hun afwezigheid doorbetalen. Voor de inen die uit Indonesië weggaande „voor in v^herheid" een re-entry aanvroegen het idee van „dan kan ik altijd nog j, t zien of ik terugkom of niet krijgt nu ook financiële consequenties. Kort na de soevereiniteitsoverdracht 's het onderricht in het Nederlands op thiddelbare scholen in Indonesië af geschaft. in de praktijk is het echter i'ug steeds zo dat op de universiteiten 'n Indonesië tal van Nederlandse stu- eboeken worden gebruikt. De student e geen Nederlands kent kan dus niet ueekomen. Het gevolg van deze vreem- jl": situatie is dat de middelbare scho rren die verder willen studeren ge- Neder- terwijl later 1 cBzaakt zijn op eigen initiatief «ndse lessen te volgen, terwij- ?®h de universiteit bovendien gelegen- vi,!iibestaat tot het volgen van „aan- hmgscursussen" (maar aanvulling waarop?) in de Nederlandse taal. Ver- pU "ende hoogleraren hebben reeds geprotesteerd tegen deze gang van zaken, die het vlotte verloop van het ho ger onderwijs schaadt. Sentimentsoverwe- jpngen blijken het weder invoeren van het onderricht in het Nederlands op de middelbare scholen te beletten. Behalve ue hoogleraren beginnen de laatste tijd center ook steeds meer de studenten zelf te protesteren tegen deze wansi- matie. Zelfs in Djokjakarta, het hart *an de oude Republiek, is recent een symposium gehouden, dat georganiseerd was door de studentensenaat, waarop ue onmogelijkheid om thans reeds de «ennis van het Nederlands in Indonesië ta schaffen werd besproken. worden begeerd. Ook het beschikbaar stellen van een halve premie voor_ wo ningen in een hogere huurklasse biedt, volgens de bond, onvoldoende mogelijk heden om huurwoningen in deze sec tor te bouwen. Met betrekking tot de bouw van „ei gen woningen" betreurt de bond van bouwondernemers het, dat in de sector der woningen voor zelfbewoning een drastische afkapping van de premies heeft plaats gevonden. De nieuwe re geling voor de bouw van „eigen wo ningen" biedt zowel de koper als de bouwondernemer vóór de bouw niet de minste zekerheid omtrent de hoogte der te ontvangen subsidies. Alleen reeds om deze reden verwachten de bouwonder nemers niet, dat de bouw van deze wo ningen door de nieuwe regeling zal worden gestimuleerd. Voorts zal, vol gens de bond, het grote verschil tussen volle premie (plus toeslag) en de hal ve premie (die men verkrijgt, indien men niet valt onder de regeling eigen- woningbezit) een remmende factor be tekenen en de bouw discontinuerend la ten verlopen. Met verwacht, dat de continuïteit in de particuliere woningbouwsector door de nieuwe regeling ernstig verstoord zal worden. Volgens de Bond van Bouwondernemers is het particulier ini tiatief qua produktievermogen volkomen in staat tot de door de regering ver wachte woningproduktie van 40.000 wo ningen per jaar. Indien, aldus de Bond van Bouwondernemers, door ongun stige subsidieregelingen daartoe echter de mogelijkheden ontbreken, kan het particulier initiatief voor het niet vol doen aan deze verwachting niet verant woordelijk worden gesteld. te De uitslagen van de draverijen Nootdorp luiden: Maasprijs. (1680 m.): 1. Vlaamse Gaai S (J. Wagenaar jr.) 2.38.2 (1.33.1); 2. Tea 2.39, (1.32.4); 3. Volann O 2.41.2, (1.38.3); tot. w. f 2, pl. f 1.50, 3.50, gek. f 8.80, cóv. f 6.50. Schieprijs. (1.660 m.). Ie serie: 1. Binijo (J. van Dooyeweerd) 2.31 (1.28.8); 2. Silvana Hanover 2.31.2, (1.30); 3. Quinte Hollandia G 2.33.6, (1.31.4); tot. w. 10.90, pl, 3.30, 3.20, gek. 37 40, cov. 3.90. 2e serie: 1. Rina V. (A. J. C Harmsen) 2.29.6, (1.29); 2. Quick Bon- eershof 2.30.2, (1.28.4); 3. Ronny Zora 2 31.8, (1.29.3); tot. w. 3.40, pl. 2.10, 1.70, eek 5 cov. 3.60. Finale 1. Silvana Hano ver (K. Neef) 2.31.2 (1.30); 2. Rinijo 2 31 2 (1.28.9); 3. Tilda O 2.31.8, (1.31.4); tot w. 6.90, pl. 2.10, 1.50, 3.10, gek. f 11.50, cov, 5.30. Vliet-prijs. (2.380 m.): 1. Ria Op de Marx-Engels-Platz in Oost-Berlijn zijn feesten gehouden ter viering van de achtste verjaardag van de Oost-Duitse Revubliek. Men ziet hier (links) partijsecretaris Walter Ulbncht met mevrouw Ulbncht en (rechts) premier Otto Grote wohl met mevrouw Grotewohl tijdens een bezoek aan het feestterrein De eerste wedstrijd in het zgn. toer nooi om de „Vriendschapsbeker een toernooi met twee Nederlandse, ™ee Belgische en twee Luxemburgse voetbal teams heeft weinig bevrediging ge- Het was de strijd tussen Beerschot (Ant werpen) en Feijenoord, door de Belgen met 10 gewonnen. De misere begon met de zwakke leiding van scheidsrech ter Rensbergen. Tot driemaal toe keurde hij een doelpunt af: één van Feijenoord gemaakt door Van der Gijp en twee van Beerschot. Verder werd in de 43e minuut de Belgische kanthalf Huysmans van het veld gestuurd wegens een ern stige overtreding tegen een Feijenoorder. Coppens wilde toen met het gehele team het veld verlaten, doch bestuursleden brachten hem tot andere gedachten. Na de rust speelde Beerschot dus met tien man. Daar bovendien Coppens toen spoe dig geblesseerd raakte en niet verder kon spelen, stonden er het laatste half uur nog slechts negen Belgen op het veld. Op dat ogenblik was de stand nog steeds 0—0, maar in weerwil van de numerieke minderheid en ondanks het feit dat Beerschot zich in de verdediging Kitty (J. Wagenaar jr.) 3.28.4, (1.26.8)j terugtrok, openden de Belgen toch de 2. Morning Star 3.28.6, (1.26.1); 3. Oscar gcore jjat gelukte Verbuecken, tijdens 3.29, (1.27.1); tot. w. 30.60, pl. 5, 1.40, een van <je weinige Belgische uitvallen. 2.10, gek. 20.70 cov. 4.60. Hoewel Feijenoord daarna bijna voort- Totalisator-omzet f 36.152.50. I durend op de Belgische helft opereerde, kon de ploeg de hechte verdediging van de Antwerpenaren niet doorbreken. Zoals reeds eerder werd gemeld, r>e-. men aan dit toernooi om de „Vriend schapsbeker" zes clubs deel, t.w. PSV en Feijenoord (Nederland), Beerschot en Anderlecht (België) en Spora en Red Boys (Luxemburg). De clubs zijn inge deeld in twee poules. Beerschot, Feijen oord en Red Boys vormen poule A; Anderlecht, PSV en Spora poule B. In de poules wordt een hele competitie ge speeld. De winnaars van deze groepen komen uit in de finale van het toernooi. Tijdens wielerwedstrijden in het Brus selse sportpaleis heeft Derksen het omnium der wereldkampioenen op zijn naam gebracht. De wedstrijd, waaraan werd deelgenomen door Derksen, Van Steenbergen, Rivière en Baldini, be stond uit vijf manches. Derksen bracht er drie van op zijn naam. Het eindklas sement werd: 1. Derksen 9 punten, 2. Van Steenbergen 10 pnt., 3. Rivière 13 pnt. en 4. Baldini 18 pnt. (Van onze Romeinse correspondent) Als men de Italianen zou vragen de Zuid-Tirolers welwillend te ka rakteriseren, zullen zjj hen waar schijnlijk „rechthaberische" schreeuw lelijken noemen en omgekeerd noemen dan de Zuid-Tirolers hun rijksgenoten Sl,ÉTbestaaTariSjaxen lang een contro verse tussen de 250.000 zielen tellende duitstalige minderheid en ItoUe; ^en controverse, waar ook Oostenr«K mee te maken heeft. Op gezette tUden mondt de tegenstelling van mening m een acuut conflict uit. De Zuid-Tirolers zeg een dat Italië hen langzaam maar ze ker en op beschaafde wijze uitroeit, de Italianen vinden, dat niet één groep bin nen het staatsverband zo in de watten gelegd wordt (en het zo goed heeft), als het volk aan de bovenloop van de Etsch (Adige). Het land Tirol ligt aan heidezoden van de Alpenkam. Ongeveer de helft van dit duizend jaar oude Germaan se leefgebied, dat sinds 1363 verder on afgebroken bij de Duits-Oostenrijks den behoord heeft, werd in 1918 door Italië geannexeerd tot de strategische Alpengrens. Het fascisme heeft het min- derheidsprobleem willen opruimen door Zuid-Tirol als een rechtloos wingewest te behandelen. Hier is een stroom van ellende uit voortgekomen, waarvan men de nasleep heden nog kan constateren. De Gasperi, afkomstig uit het Itali aanse buurlandschap Trente, heeft de Tirolers recht willen doen wedervaren. Maar helaas had de Brenner zijn mi litaire belangrijkheid te over bewezen en tussen 1920 en 1940 waren in het waterrijke Oberetschland verscheidene energiecentrales gebouwd, die nu het Noord-Italiaanse industriegebied van electriciteit voorzagen. Zuid-Tirol van af de taalgrens, de Salurner Klause, weer met het oude graafschap verbin den en met het toen o.m, door de Rus sen bezette Oostenrijk, was een feite lijke onmogelijkheid, die Oostenrijk in zag en die door de Zuid-Tirolers zelf, GRUBER zij het schoorvoetend, werd aanvaard. Zo kwam in 1946 tussen Oostenrijk en Italië het zgn. accoord De Gasperi- Gruber tot stand. Italië verbond zich om de Zuid-Tirolers zoveel zelfstandig heid en bescherming te geven, als no dig om hun volkskarakter te bewaren en zich cultureel en economisch verder te ontwikkelen. In 1948 werd met het regionaal sta tuut het semi-autonome gewest Alto Adige geconstitueerd. De Italiaanstali- fe provincie Trente werd met Zuid- irol tot één gebied verenigd, juist zo als dit onder de Donaumonarchie ge weest was. In deze combinatie echter was de Duitstalige bevolking in de min derheid van 2 op 5. Daarom werd te vens vastgesteld, dat het gewest nor maliter zijn bestuursfunctie zou uitoefe nen door een overdracht van bevoegd heden aan de twee samenstellende de len. Zowel voor de Trentijnen als voor de Zuid-Tirolers zou er dus een gedele geerde autonomie bestaan. Voorts wer den een aantal andere maatregelen ge troffen: voldoende openbare en bijzon dere Duitstalige scholen, gelijkstelling van academische graden tussen Oos tenrijk en Italië, speciale grensver- keersfaciliteiten, recht van vrije Duitse pers en verenigingen, herverduitsing van namen en zo meer. De Zuid-Tiro lers, die in 1939 voor Duitsland opteer den, werden gereïntegreerd en op het overgrote deel van de aanvragen tot hematuralisatie van hen, die naar Duitsland emigreerden, werd gunstig beslist. De economische situatie van het Oberetschgebied is een der beste van Italië. Verder geeft Rome toe, dat er nog heel wat problemen op te los sen zijn, dat de bureaucratie te lang zaam werkt en dat er nog taklische fouten gemaakt worden bovendien. Maar de Oostenrijkse pers laat nage noeg dagelijks weten, dat Italië het ac coord slecht nakomt en de Zuid-Tiro- lers houden ook heden vol, dat Rome er welbewust op uit is hun land te denationaliseren. Andere mentaliteit Zien wij af van het wantrouwen der Zuid-Tirolers t.o.v. Italië, vrucht van het tijdperk 1918-1940, dan ligt de kern van het conflict in de zo ver schillende mentaliteit en werkwijze Jer beide partijen. De Tirolers zijn steil en oerconservatief. Zij staan sterk op hun vrijheid en zijn vele honderden jaren lang gewend hun eigen peultjes te doppen. Al wint de vrijheid-op-papier, die men heden ge niet in Italië, het van die onder de Donaumonarchie, de laatste was ge woon de onderscheidene rijksdelen zo veel mogelijk hun eigen gang te la ten gaan. De Italianen echter zijn etatistcn en centralisten. Zij hebben ergens een af keer van subsidiariteit en decentrali satie. Historische invloeden zullen hier aan niet vreemd z(jn. En daarom is er van de gewestelijke autonomie, hier niet en nergens (behalve op Sicilië) Alleen Moulijn in militaire dienst ontbrak woensdagmiddag bij de trai ning van de spelers beneden 23 jaar, die door de bondscoach van de K.N.V.B. zijn geselecteerd voor de wedstrijd tegen Schotland. Bijna twee uur lang heeft Schwartz jong-Oranje onder han den genomen op de bijvelden van het Olympisch Stadion en alleen omdat de duisternis inviel en men de bal nauwe lijks meer kon onderscheiden werd de kleedkamer opgezocht. Na wat oefeningen om de spieren los te maken liet Schwartz steeds de voor hoede tegen de achterhoede opereren, waarbij alle vijftien spelers aan de beurt kwamen. De bondscoach was niet zuinig met zijn kritiek: „Kijkenkijken, een achterhoede maakt altijd een fout en daar moet je van profiteren". En „In die hoek op het doel schieten heeft al- leen succes als de keeper een krant staat te lezen....". In Londen is gisteren een internatio naal bridgetoernooi voor paren begon nen. Nederland wordt vertegenwoordigd door de gebroeders Goudsmit. Er zijn nu twee zittingen achter de rug en de rang lijst vermeldt thans o.a.: 1 Amerika B 436 punten; 2. België 419; 3. Wales 406; 4. Frankrijk 398; 5/6 Engeland B en Ierland 397; 7. Schotland 391; 8. Duitsland 378; 9/10 Engeland A en Amerika A 374; 21/22 Nederland en Finland 333. Op het congres van de internationale automobielfederatië, dat te Parijs wordt gehouden, heeft de Nederlandse dele gatie woensdag een belangrijk succes behaald: Nederland kreeg een plaats toegewezen in de internationale sport- commissie. De Nederlandse vertegen woordigers in dit lichaam zijn de heren J. H. van Haaren en P. J. Nortier. Jhr. mr. J. Th. M. Smits van Oyen, de voorzitter van de K.N.A.C., is voorts gekozen als bestuurslid van de toeristi sche sectie, en de heer Van Haaren als bestuurslid van de sport-sectie. AALSDIJK 9 te Suez. ABBEKERK 9 v. Hongk. n. Singapore. ADONIS p. 9 Flores (Azoren) n. Curasao. ANTONIA 10 te Hongkong verw. ARKELDIJK p. 9 Surabaja n. Bangkok. BAT.ON 10 te Surabaja. BENGKALIS 10 te Melbourne. BORNEO 10 te Singapore. CALT. UTRECHT p. 9 Stromboli n. Pt. Said CARTAGO 9 te Puerto Armuelles. COTTICA 10 te Paramaribo. DELFSHAVEN 9 op rede Marmagoa. FELIPES 10 te Pladju. GADILA 9 v. Ampenan n. Surabaja. GHANAKUST p. 9 Finisterre n. Dakar. GIESSENKERK 10 te Takubar. HECTOR 9 te Beyrouth. HEEMSKERK 10 te Aden. HOUTMAN 9 v. Mauritius n. L. Marques. IBERIA p. 9 Dover n. Bilbao. ITTERSUM p. 9 Azoren n. Houston. JAVA p. 9 Fayal n. Beyrouth. KHASIELLA 8 te Piraeus. LEERSUM 9 te Aden. LOMBOK 9 te Malaga. MELISKERK 10 te Genua verw. OOTMARSUM 9 te Havre. PIETER 10 te Swansea verw. SLAMAT 10 te Pt. Said. STATENDAM 9 v. Havre n. Southampton. TARAKAN 9 v. Suez n. Djeddah. VIVIPARA p. 9 Kp. Ray n. Montreal. ALDERAMIN 9 te R'dam. ALHENA 10 v. R'dam n. R. de Janeiro. CUMULUS 9 te R'dam. GUINEEKUST 10 te A'dam. HATHOR 9 te A'dam. ISIS 9 v. A'dam n. Hamburg. KOSICIA 10 te R'dam. LOUIS LANTZ 9 v. A'dam n. Monrovia. LUNA 9 v. A'dam n. R'dam. MOLENKERK 9 te R'dam. STAD GOUDA 9 v. Vlaard. n. Narvik. ALCOR 9 v. B. Aires n. Montevideo. ALDABI 9 te Villa Constitution. AXELDIJK 9 v. N. Orleans n. Panamacity. BATJAN p. 9 Kp. St.-Vinfc. n. Alexandrië. CARRILLO 10 te Pto. Armuelles. GRAVELAND 9 te Rio de Janeiro. JOSEPH FRERING 9 v. Monr. n. IJmuiden. KONINGSWAARD 10 te Trinidad. LARENBERG 9 v. L. Palmas n. B. Aires. LINDEKERK 9 nog te Khoramshar. LOENERKERK 9 te Basrah. MAASHAVEN 10 te B. Aires. Voor de Engelse League is in de Eerste Divisie gespeeld Manchester City-Shef- field Wednesday 2-0. De tennisprofs van Jack Kramer heb ben in Stockholm enkele exhibities ge speeld. Rosewall versloeg Kramer: 8—6, I uit mag komen tegen de Schotse kam- 6—2 en Segura won van Hoad: 61, 6—2. pioen Glasgow Rangers, Louison Bobet, driemaal winnaar van de Tour de France, heeft verklaard lat hij niet bereid is in de Tour van volgend jaar te rijden in één ploeg met zijn jeug dige rivaal Jacques Anquetil. Anquetil won de ronde van dit jaar. Het plan was om Anquetil, Bobet en Rivière in één ploeg te plaatsen. „Als er geen twee nationale Franse ploegen komen, één met Anquetil en één met mij, blijf ik thuis", vertelde Bobet aan Bidot, directeur van de Franse ploeg. De organisatoren van de Tour hebben onmiddellijk verklaard, dat zij geen twee nationale ploegen kun nen formeren, daar dan bijvoorbeeld de Belgen en Italianen ook twee ploegen zouden kunnen vragen. Ook Brussel heeft zich geplaatst op de steeds groeiende lijst van steden die zich kandidaat hebben gesteld voor de orga nisatie van de Olympische Spelen in 1964. Andere kandidaten, die zich tot nu toe hebben opgegeven, zijn Tokio, Mos kou, Karachi, Auckland, Belgrado en verscheidene steden in Amerika. De be slissing valt op het congres van net I.O.C. te Tokio in 1958. De tweede wedstrijd tussen Rapid (Wenen) en Milan, voor de eerste ronde van het toernooi om de Europese Voet balbeker, is geëindigd in een zege van 52 voor de Oostenrijkers. Aangezien de eerste wedstrijd een zege van 41 voor Milan opleverde en de doelcijfers 66 dus zijn geworden, zal een derde wedstrijd noodzakelijk zijn om uit te maken welke ploeg in de tweede ronde DE GASPERI overdracht daarvan aan de twee pro vincies in Alto Adige. Helaas is dit nu juist de hoeksteen, de testcase voor de Zuid-Tirolers, of zij Rome toch hun vertrouwen kunnen schenken Daar, in het noordelijk bergland der Dolomieten, komt men voorts met een lange lijst van onvervuld gebleven din gen: Gelijkberechtiging der twee talen, tweetaligheid der ambtenaren, onder wijs dat meer is, dan uit het Italiaans vertaalde leerstof, die niet aansluit bij hun denkwijze en „vaderlandse ge schiedenis". Gelijkberechtiging bij be noemingen en last not least het be ëindigen van wat de „dodenmars op Zuid-Tirol" genoemd wordt, de (gro te, zegt men) immigratie van Itali aans sprekenden. De plaatsruimte laat ons niet toe in te gaan op deze en andere klach ten Maar o.i. blijven deze marginaal. Wezenlijk is, dat het centralistisch sys teem van de Italiaanse staat niet past op de Zuid-Tirolers. Zij voelen zich er door bedreigd, zij wensen in redelijke mate binnen het Italiaanse kader een woord mee te zeggen en mee te ver tellen hebben over wat gebeurt op hun oude grond. Naarmate de spanningen stijgen, zijn zij geneigd om ook dat wat over geheel Italië voor alle burgers ge schiedt, uit te leggen als specifiek te gen hen gericht. Eeo kanton Een causale therapie kan slechts zijn een bijzonder ruimhartige toepassing van de overeenkomst De Gasperi-Gru- ber. En beter, meer afdoende zou zijn van het Oberetschgebied een aparte regione, een apart semi-autonoom ge west te maken, een kanton. De vrees, dat het land zich dan met huis, hof en manschap Oostenrijk in de armen werpt, lijkt ons naar alle zijden onge fundeerd. Niet slechts economisch, ook geografisch, klimatologisch en naar levensgevoel trekt dit prachtige land bezuiden do Alpen op Italië. De ver taling van dit levensgevoel is echter cén Germaanse en geen Romaanse. Zou Rome echter lapmiddelen blijven toe passen, dan voedt het nolens volens extreme separatistische opvattingen, die aansturen op zaken, welke waan- veel terecht gekomeri, noch van de zin zijn en schromelijk nit de tijd. Het is geen wonder dat „Een satans- kerel" van G. B. Shaw niet zo bekend geworden is als de meest van zijn spe len. Men herkent er de rasschrijver die hij ongetwijfeld was, wel uit, maar het is een beetje haastig maakwerk. Voor al dramatisch zijn er nogal wat on waarschijnlijkheden en met name het gehele slotgedeelte is absurd. Dat neemt niet weg dat de voorstel ling door het gezelschap Theater voor de VARA-TV zeer genietbaar was, zo wel wat het spel als wat de regie be treft. Walter v.d. Kamp waagt zich als TV-regisseur al aan experimenten. Hij bereidt zijn voorstellingen zeer con sciëntieus voor, zonder in perfectionisme te vervallen en weet steeds een fraai en boeiend beeldverhaal op te bouwen. Hij weet op deze wijze vaak zeer grote dingen te bereiken, zoals gisterenavond in het begin, bij het gesprek tussen Peronne Hosang als de moeder en Hans Tiemeijer als de dominee. De beide zojuist genoemden wisten hun rollen overigens door zeer strak spel tot bijzondere creaties te maken. Alle lof daarnaast voor Annie de Lange voor haar verbeelding van de vrouw van de dominee, een weinig evenwich tig persoon. De actrice wist haar met alle mogelijkheden van haar genuan ceerd talent toch volkomen waar te maken. Robert de Vries speelde de sa tanskerel met brede plastiek, los van houding, groot van gebaar, in één woord prachtig. Bij de vele zeer goede bijrollen viel Johan Walhain op als de achterlijke broer Cristy. Theater komt dit seizoen nog twee maal voor de TV-camera's. We hopen dat men dan even goede vertolkingen zal geven van betere stukken. De Ruyter-wodstrijd kreeg gisteren middag voor de KRO-TV een hartver heffend slot met de opvoering van „Van een groot man, toen die nog klein was" door de jongens van de St. Nicolaasschool voor schipperskinderen in Nijmegen. Het was vermakelijk en treffend tegelijk, zoveel levensgrote waarheden als ons werden voorgezet. De ernst waarmee het werd opgediend gaf aan de grote kwaliteiten van het spel alle reliëf. De KRO heeft destijds een goede greep gedaan met de goochelcursus die Adri van Oorschot aan Tommy Ver stoep geeft. De serie 5s gemakkelijk uit te breiden en blijft het goed doen. J. v. S. De jonge talentvolle Nederlandse alt zangeres Wilhelmine Matthès is van avond soliste in Mahlers „Kindertoten- lieder", tijdens een concert dat door het Radiofilharmonisch Orkest o.l.v. Bernard Haitink in Arnhem gegeven wordt. Het orkest speelt verder nog de Vijfde symfonie van Haydn, La Mer van Debussy en de Ouverture voor or kest van Henk Badings. (298 m. - 20.15 uur). In de pauze van dit concert ver telt Charlotte Kohier over haar loop baan als voordrachtskunstenares. Robert Casadesus geeft voor Paris Inter een pianorecital waarbij hij werk van Scarlatti, de Sonate Appassionata van Beethoven, Schuman en Ravel uit voert. (1829 m. - 22 uur). MEERKERK 9 te Mombasa. MIJDRECHT 9 v. B. Rouge n. Avonmouth. OMALA 9 v. Pta. Cardon n. R. de Janeiro. ORANJE 9 v. Singapore n. Belawan. PARKHAVEN p. 9 St.-Pauls n. Recife. PERNA 10 te Abadan. P. G. THULIN 9 te Philadelphia. ROEBIAH 11 te Belawan verw. ROTTI 9 dw. Kp. Finist. n. A'dam. STAD LEIDEN 9 v. Pepel n. IJmuiden. STATENDAM 9 v. Southampt. n. New York. STEVEN 11 te Genua verw. STRAAT COOK 10 v. Beira n. L. Marques. TAMO 8 100 m otz Rio Grande n. B. Aires. TAPPANZEE 9 v. Trinidad n. Kaapstad. TARIA 9 v. Curacao n. R'dam. TAWALI 9 v. Aden n. Djeddah. WITMARSUM 11 te Savallah verw. ZAANLAND 9 v. L. Palm. n. R. de Janeiro. Veiling Poeldijk. 9 oktober: toma ten A f 12.30-14.60, B f 10.40-11.30, C f 11.60-13.00, CC f 9.10, per bak van 12% kg. Druiven: Alicante f 1.75-1.95, Golden Champion f 2.20-2.65, Gros Maroc f 1.70- .90, Franken thaler f 2.15-2.60, Muscaat f 2.30-3.15, Cros Colman f 1.85, Witte Alicante f2.30; appelen 85-94 ct.; peren 44 ct.; Prinsessebonen, kas- f 1.45-1.50, natuur- 64-100 ct., stok- 65 ct., pronk- bonen 39 ct., kassnijbonen f 1.30-1.50, prei 15-17 ct., rode pepers 85-95 ct., rode kool 6 ct., Chinese kool 9% ct., alles per kg. Perziken (2) 48 ct., (3) 45 ct., (4) 39 ct., paprica 9-15 ct. per stuk, sla B2 f7.00 per 100 stuks; peen 12-21 ct.; selderij 6 ct. per bos. Aanvoer: drui ven 28.000 kg, tomaten 24.000 kg. VEILING TIEL, 9 okt. Resp. A-sortering, le en 2e soort. Appelen: Bellefleur Bra bantse 40-57, 35-41; idem dubbele 41-56, 36-43; Bramleys Seedling 53-65, 51- 58, 35-49; Coxs Orange Pippin 70-99, 53-88, 34-78; Ellisons Oronge 80-90, 76-82, 57-68; Glorie van Holland 75-83. 64-74, 55-61; Goudreinette 70-88, 62-83, 35-66; Jonathan 50-71, 42-70, 32-51; Keuleman 38-48, Koningszuur 38-56, 35-42; Laxtons Su perbe 52-82, 44-71, 37-61; Lemoenappel 62-70, 39-49; Lombarts Calville 55-63, 35-56; Notarisappel 61-72, 54-66, 37-59; Pa ter v. d. Eisen 55-60, 41-58, 34-49; Present van Engeland 56-63, 40-60, 42-48; Sterappel 65-93, 47-84, 25-61; Rode Wijnappel 63-68, 56-61, 37-47; Princesse Noble 76-86, 56- 66; zuur val 34-61; zuur kroet 32-38, rood kroet 15-27; Bloemee 94-98, 54-86, 24-53; Campagnezoet 53-58, Dijkmanszoet 56-70, 33-58; Jasappel 55-63, 47-55; zoet val 21-48; zoet kroet 10-12. Peren: Beurre Alexander Lucas 98-1,02, 63-88, 15- 50; Beurre d'Anjou 70-86, 29-57; Beurre Clairgeau 95-1,00, 57-90, 37-62; Emile d'Heyst 77-90, 70-78, 13-66; Conference 70-1,00, 27-64: Legipont 76-1,03, 98, 37-60; Nouveau Poiteau 67-77, 49-60, 13-44; Brede- rode 43-59, 33-52; Gieser Wildeman 61-69, 16-61; St.-Remy 58-64, 44-57, 39-43; Winterjan 47-56, 19-48; IJsbouten 44-51, 37-43; Zwijndr. Wijnpeer 39-91, 14-50; peren val 12; peren kroet 10-17. Verder resp. le en 2e sortering. Drui ven: Black Alicante 1,61-1.67, Bramen 90-1,10, 62-87. Champignon 3,20-3,30, Groenten: andijvie 9-11; komkommers per stuk 8-10; prmcessebonen 61-75; idem staak 91-93; knolraap 8-9; rode kool per stuk 10-11; savoye kool 11-12; sla per stuk 7-8; pronkbonen 45-47, 10-15; knol selderij per stuk 12-13; tomaten 52-57; wor telen 8-13, idem per bos 15-16; witte kool per stuk 5-6. Aardappelen: Bintjes 9-12; Eigenheimers 9-10. Alles in cents per kg, tenzij anders vermeld. VEEMARKT 's-HERTOGENBOSCH, 9 okt. Op de markt van heden werden aangevoerd 5740 stuks vee, zijnde: 2108 runderen, 342 graskalveren, 480 vette kalveren, 436 nuchtere kalveren, 377 schapen, 18 geiten, 61 fokzeugen, 385 slachtvarkens, 31 lopers, 1502 biggen. De prijzen waren, behoudens uitzonderingen voor dieren van buitengewone kwaliteit, als volgt: melk- en kalf koeien van f 725- 1160, guiste koeien van f 625-875, kalf- vaarzen van f 710-1075, klamvaarzen van f 660-860, guiste vaarzen van f 610-800, pinken van f 410-590, graskalveren van f 270-285, nuchtere kalveren voor fok- of mesterij van f 80-210, weideschapen van f 55-75, lammeren van f 35-70, drachtige zeugen van f 260-350, lopers van f 57-65, biggen van f 30-53, alles p. stuk. Slacht- runderen: aanvoer 719 stuks. Extra kw. van f 3,10-3,20, le kw. van f 2,90-3,05, 2e kw. van f 2,60-2,80, 3e kw. van f 2,50-2,60, vette stieren van f 2,65-2,85, worstkoeien van f 2,30-2,45, alles per kg gesl. gew. Vette kalveren le kw. van f 2,70-3,00. 2e kw. van f 2,30-2,60, 3e kw. van f 2,05-2,25, nuchtere slachtkalveren van f 1,42-1,82, slachtvarkens van f 1,55-1,68, slachtzeu- gen le kw. van f 1,40-1,46, 2e kw. van f 1,32-1,38, alles per kg lev. gew. Vette schapen van f 70-105, vette lammeren van f 60-90, nuchtere slachtkalveren van f 47,50-82,50 per stuk. KOFFIETERMIJNMARKT ROTTERDAM, 9 okt. Stemming goed prijshoudend. No teringen: dec. 211-214 (210-212), mrt. 193- 196 (191-193), mei 188-190 (186-188), juli 1831X-185i/2 (182-184), sept. 175-177 (176-178). MAÏSTERMIJNMARKT ROTTERDAM, 9 okt. Noteringen: nov. 20,85 (20,70), jan. 20,85 (20,70), mrt. 21,20 (21,00), mei 21,50 (21,25). PEPERTERMIJNMARKT ROTTERDAM, 9 okt. Witte: Stemming: kalm. Omzet nihil ton. Noteringen: loco 259-264 (258- 262), okt, 258-261 (255-259), nov. 255-258 (253-258), dec. 253-256 (251-258). jan. 250- 255 (251-258), febr. 250-255 (251-258), mrt. 250-255 247-253), anr 244-251 (247-251), mei t/m sept. 240-250 (747-251). Zwarte. Stemming: kalm. Omzet: nihil ton. Noteringen: loco 175-184 (178-187), okt. 174-182 (175-185), nov. 170-178 (173-183), dec. t/m sept. 168-176 (170-181), PEPERTERMIJNMARKT AMSTERDAM, 9 okt. - Witte serawak. Stemming: luste loos. Omzet: 4 ton. Noteringen: loco 260264 (260—265), okt. 258—261 (259—261), nov. 256—257 256—259), dec. 254—256 254—258), jan. 252—255 252—258), febr. 250—254 251— 257), mrt. 248—253 250—253), april 246—252 (248—253), mei 242—250 249—252), juni 241— 250 (249—252), juli 240—250 249—251), aug. 240—250 244—249), sept. 240—250 (244—247). Zwarte serawak. Stemming: lusteloos. Om- zet: nihil. Noteringen: loco 176—184 (178 187), okt. 175—182 (176—186), nov 172—179 (174—183), dec, 170—177 (172—182), jan. t.m. sept. 168—176 (172—181). KOFFIETERMIJNMARKT AMSTERDAM, Stemming goed prijsh. Omzet: nihil. Noteringen: dec. 213%-215 (210-214). mrt. 193y2-195 (191%-192%), mei 189-191 (186- 188), juli 1821/-184 (181-182%), sept. 175%- 176 (174-176). VRIJDAG HILVERSUM I, 402 m. NCRV: 7.00 Nws. en SOS-ber. 7.50 Een woord voor de dag. 8.00 Nws. en weerber. 8.15 Gram. 9.00 V. d. zieken. 9.30 V. d. vrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Musettemuz. 10.00 Gram. 11.00 Gram. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Lichte muz. 12.55 Gram. en act. 13.15 Instr. trio. 13.40 Gram. 14.25 Gram. 14.50 Filh. ork., koor cn sol. 16.00 Caus. 16.15 Ork. conc. 16.45 Koperens. 17.20 Meisjes koor. 17.40 Beursber. 17.45 Gram. 18.00 Koorzang. 18.20 Stemmen van Overzee. hjj-OONws. en weerber. 19.10 Op de man af. 19.15 Regeringsuitz. 19.20 Regerlngs- uitz. 19.35 Gram. 20.00 Radiokrant. 20.20 Gram. 20.30 Hoorsp. 21.00 Fantasio, opera. 22.45 Gram. 23.00 Nws. 23.15 Langs wegen van kunst en schoonheid. 23.35 Gram. 23.55-24.00 Dagsluiting. HILVERSUM II, 298 m. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gymn. 7.20 Gram. 8.00 Nws. 8.18 De ontbytclub. 9.00 V. d. vrouw. 9 40 Schoolradio. VPRO: 10.00 Caus. VARA: 10.20 Gram. 11.15 Gram. 1120 Plantaardig of mineraal, competitie.. AVRO12 30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Sport en prognose. 12.50 Pianospel. 13.00 Nws. 13 15 Meded. of gram. 13.25 Metropole-ork. 13.55 Beursber. 14.00 Alt-mezzo en piano. 14.45 Mannenkoor. 15.00 Gevar. progr. VARA: 16.00 Gram. 17.40 Orgel en zang. 18.00 Nws. 18.15 Act. 18.50 Caus. 19.10 Musette-ork. VPRO: 19.30 Caus. 20 00 Nws. 20.05 Caus. 20.35 Caus. VARA: 21.00 Muzikaal kolderjourn. 2120 De lange weg. documentaire. 21.45 Gram. 21.55 Strijkork. en sol. 22.25 Buitenl. week- overz. VPRO: 22.40 Caus. VARA: 23.00 Nws. 23.15-24.00 Gram. ENGELAND, BBC Home Service, 330 m: 13.00 Gevar. muz. 14.10 Ork. conc. 16.00 Lichte muz. 17.15 Gram. 20.30 Quiz- Pi'ogr. 21.00 Ork. conc. 22.45 Quizprogr. 23.15 Gram. 0.08-0.13 Koersen. ENGELAND, BBC Light progr., 1500 en 247 m: 12.31 Lichte muz. 13.00 Gram. 13.31 Ork. conc. 16.00 Lichte muz. 16.32 Lichte muz. 16.45 Mil. ork. 18.15 Gevar. progr. 18.31 Gevar. progr. 19.00 Gevar. muz. 19.31 Gevar. muz. 20.31 Gevar. muz. 21.00 Gevar. progr. 22.15 Gram. 22.31 Lichte muz. 23.40 Lichte muz. 0.15 Gevar. muz. 0.31 Gevar. muz. NDR/WDR, 309 m: 12.00 Gram. 13.15 umr. ork. 14.00 Operetteeonc. 16.00 Ka- mermuz. 17.20 Pianorecital. 17.45 Amus. muz. 19.30 Opera Bluthochzeit. 23.30 Pia- nocbnc. 0.10 Dansmuz. FRANKRIJK, Nationaal progr., 347 m: 12.30 Orkestconc. 18.35 Gram. 20.05 Sapho, opera. 22.45 Recital BRUSSEL, 324 m: 12.00 Gram. 12.34 Gram. 13.11 Gram. 15.45 Gram. 16.00 Koersen. 16.02 Gram. 17.10 Gram. 18.00 Gram. 18.20 Gram. 19.40 Gram. 20.00 Amerik. muz. 21.30 Gram. 22.11 Finse folklore. 22.30 Gram. 484 m: 12.00 Gram. 13.10 Gram. 14.00 La finta semplice, opera. 16.05 Lichte muz. 17.10 Gram. 18.38 Gram. 20.30 Ka- mermuz. 22.35 Chansons. DUITSE TELEVISIEPROGR. 17.00 V. d. kind. 17.25-18.00 Technisch progr. 20.00 Journ. 20.15 Weerber. 20.25 T.V.-spel. FRANS-BELG. TELEVISIEPROGR. 19.00 Kunstoverz. 19.30 T.V.-spel. 20.00 Act. 20.40 Gevar. progr. 22.00 Enquête. Daarna: Wereldnws. VLAAMS-BELG rELEVISlEPKOGR. 19.00 V. d. vrouw. 19.30 Nws. 20.00 Do cumentaire film. 22.30 T.V.-rallye. 22.40 Nws.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 11