eerste Leiden ziet kunstmaan President Eisenhower op persconferentie: V.S. zullen in december hun kunstmaan lanceren Russische aardsatelliet draait onverstoorbaar volgens zijn dienstregelingdoor PRINS BERNHARD ALS JUDOKA H' Pléven niet in staat een nieuwe Franse regering te vormen Autobanden 9% duurder Met bromfiets tegen autobus Ed. van Beinum Eisenhower acht de strategische lucht macht nog niet overbodig Kunstmaan op radarscherm N.O.V.I.B. betreurt samenvallen van missiezondag en Dag der V.N. Na weigering van Mendès-France Demissionaire regering tobt met grote financiële problemen Kunstsnavel voor een hoornraaf Tunnelgeld blijft in tunnelpot heeft griep Het weer Mistvorming en zonneschijn Toeslag bij ambte narensalarissen? Congres te Utrecht Bestuur erkentelijk voor de verklaring van het Katholiek Maatschappelijk Beraad MODERNE SPORTSCHOOL IN AMSTERDAM Voor personenauto's kleine bedrijfsauto's en motoren Ook in Zwitserland stijgen de kosten van levensonderhoud Door dichte mist Timmerman aan zijn verwondingen over leden A bonnementsconcerten gewijzigd Structuurhervorming in Katholieke Actie Falcon kinder-montycoats Zacht overdag Het weer in Europa DONDERDAG 10 OKTOBER 1957 81ste JAARGANG No. 29730 Bericht in „De Telegraaf' >,van a tot z onwaar" mande v^eSsrV^Varif«e"ra3^ie^ maken. Malr hfte°zeg" gen dat de vervolmaking van intef- continentale raketten voor de middel- lange afstand voortgang vond met top prioriteit. een prioriteit, die nooit was verleend voor de vervaardiging van de satelliet. 'Ir Geen stormloop in Amsterdam worteïZngetou?",' BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21545 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel 4790 Bijkantoor en Red. Ilmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 3. 3. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en W. Severtn. NIEUWE HAARLEMS» COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte Omroepers 16 cents per m m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRI3S 61 cents per week, f 2.65 per maand, f 7.90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.3® uur 's avonds tel. 21544. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHmimmiiii Telegraaf berichtte vanmorgen, dat ?e minister-president persoonlijk heeft ingegrepen in een dreigend conflict tus- en Minister Struycken en de Tweede •mmer inzake de salarissen van de la- ~®.re. en middelbare ambtenaren. De ''ter-president zou de vakbonden nebben doen weten, dat zij een verho- stng van de diensttijdtoeslagen voor de ambtenaren tegemoet kunnen zien. waarmee zou dan een bedrag van 3 miljoen gulden gemoeid zijn. Een woordvoerder van de rijksvoor lichtingsdienst wees ons bij informatie ep de staatsrechtelijke onmogelijkheid van deze procedure. Hij verklaarde bo vendien, dat de kwestie van de ambte narensalarissen na het afbreken van t overleg, niet meer in de minister raad aan de orde is geweest. Een woordvoerder van de ARKA deelde ons mede, dat de vakbonden van dit voor nemen van de regering niet op de hoog de gesteld zijn. Hij wees er ook op, dat zc de regering al met een tussenvoor stel zou komen, dit toch eerst in de raad van overleg aan de orde zou moe ten komen. Dit is evenmin het geval geweest. Hij kwalificeerde het bericht, evenals de woordvoerder van de rijks voorlichtingsdienst als „van a tot z on- "«Af m (Van onze Haagse redactie) ger zal worden gelanceerd dan de eer ste, welke een baan beschrijft, die hoogstens 900 kilometer van het aard oppervlak ligt. De volgende satelliet zal tot een hoogte van 1.500 tot 2.000 kilometer worden gebracht. Hier is de wrjjving zoveel geringer dat het apparaat verscheidene jaren in de lucht zou kunnen blijven. Volgens prof. Sternfeld zal een kunstmaan, die nog eens zo hoog kan worden gelanceerd, voor onbepaalde tijd om de aarde cirkelen. (Rtr., A.F.P., U.P.) Nog in de loop van december zal de eerste Amerikaanse kunstmaan Worden afgeschoten, aldus heeft president Eisenhower van de Verenigde Staten op zijn wekelijkse persconferentie verklaard. Het zal een proef- kunstmaan zijn. De Amerikaanse president meende dat de Russische satel liet op zichzelf geen nieuw militair gevaar voor zijn land oplevert. Hij wenste de Russische geleerden geluk met hun succes en deelde mede dat de eerste volledig uitgeruste Amerikaanse kunstmaan waarschijnlijk in maart van het volgende jaar in de lucht zal worden gebracht. Naar zijn zeg- gen zal deze meer wetenschappelijke inlichtingen verstrekken dan de Rus sische. De president legde er-de nadruk op dat men het program voor de kunstmaan los moet zien van het eigenlijke militaire program en dat men dus niet aan de „operatie Amerikaanse kunstmaan" de gedachte moet ver binden van vooruitgang op het gebied van de ballistische raketten. Men beeft zich bjj de kunstmaan nimmer laten opjagen door een wedstrijd te- p® het horloge met andere landen. Eisenhower wees erop dat het afschie- van de Russische kunstmaan niet bewijst dat de Sovjet-Unie erin ge- is een intercontinentaal projectiel te vervaardigen dat in staat is j bet eind van zijn baan opnieuw de atmosfeer van de aarde te door- lnSen en met nauwkeurigheid een bepaald doel te raken. Eis van dp^?Wer verwierp de opvatting secreta,.-Ussische communistische partij - raketten Nikita Khroesjtsjev, dat de en jager„ strategische bommenwerpers maakt. 1, verouderd zouden hebben ge werd of i*en hem de vraag gesteld luchtmacht Amerikaanse strategische was gewoihe6n verouderde strijdkracht zonder aar->en' antwoordde Eisenhower de daaraan ien met ..neen". Hij voeg- ZIJn om te t dat het gevaarlijk zou schap in v°°rspellen, wat de weten stand zou hrLVolgende twintig jaren tot 'rekkelijk gen, maar dat het nog be- geleerden i2fi? 2C,1~- duren, voordat de Minister Dulles heeft gisteren in Washington verklaard, dat de V.fcs niet van plan zijn, alleen met Rusland te spreken over het vraagstuk van de ruimtevaart. Daarmee maakte Dulles tenminste enigszins een eind aan de verwarring over de vraag, 01 ~e v.o. tot bilateraal overleg over de beheer- ling van de komische ruimte bereid zijn. Volgens radio Moskou neemt de snelheid van de Russische aardsatel- liet toe en zal de kunstmaan nog ge ruime tjjd om de aarde blijven cir kelen. Ook in Washington wordt de theorie, dat de aardsatelliet bezig is in de ionosfeer te „zakken" waar bij zal verbranden, tegengesproken. De leider van de Amerikaanse dienst voor het kunstmaan-plan, dr. John P. Hagen, sprak uitdrukkelijk tegen dat de waarnemingen, die tot nu toe gedaan zijn, voedsel kunnen geven aan de theorie, dat de satelliet dichter bij de aarde komt. Daarbij werd echter niet over toenemende snelheid gesproken. Het researchlaboratorium van de mari ne in Washington deelde mede, dat de satelliet in 96.15 minuten om de aarde reist, en dus volgens zijn „dienstregeling" reist. Dit bewijst, aldus een woordvoerder, dat baan, hoogte en snelheid dezelfde gebleven zijn. Radio Moskou nochtans heeft meegedeeld, dat de snelheid groter wordt, en dat de satelliet ieder etmaal drie seconden „inloopt". De Russische hoogleraar prof. Stern feld heeft tegenover een vertegenwoor diger van radio Moskou verklaard, "at de volgende Sovjet-kunstmaan ho- 0 Waarnemers vam de Leidse Sterren wacht hebben vanmorgen om ongeveer tien voor vijf de Russische kunstmaan waargenomen. Tijdens een opklaring konden ze de satelliet duidelijk zien als een snelbewegende lichtpunt, dus niet als een lichtstreep zoals bij een meteoor. De snelheid bedroeg ongeveer vier graden per minuut. De satelliet passeerde de ster Alcor van de Grote Beer in de richting van het sterrenbeeld de Jacht honden. Het hoogste ni van de haan lag vanuit Leiden op ongeveer 30 graden hoogte. De helderheid werd geschat op ongeveer tweede k derde grootte. De kunstmaan bleef ongeveer vier minuten zichtbaar en verdween toen weer in de nevel. Het is niet geheel zeker of de bolvormige kunstmaan dan wel de raket gezien is. De sterrenwacht zal haar po gingen goede waarnemingen te ver krijgen voortzetten. Op verzoek van Amerikaanse observatoria heeft de Leidse sterrenwacht de positie van de sa telliet, zoals die boven ons land is waar genomen, doorgegeven aan de V.S. Het radarstation van het Stanford Research Instituut te Menlo Park, in de Amerikaanse staat Californië, heeft gisteren, op het moment dat de kunst maan passeerde, twee objecten waar genomen, de satelliet en de neus van de raket, die achter de kunstmaan zweeft. Het radarstation is één der krachtigste ter wereld. Het was de eerste maal dat de kunstmaan op het radarscherm werd waargenomen. Sinds het lanceren, vrijdagavond, hebben Ame.ikaanse geleerden onafgebroken getracht de satelliet met radar te ob serveren. De parabolische antenne van deze radarpost heeft een doorsnee van 18,5 meter. De zender is krachtig genoeg om een reflex van de maan te weeg te brengen, doch de straling is betrekkelijk smal en moet bijzonder nauwkeurig worden gericht. Het opvangen van de betrekkelijk kleine satelliet vereiste dan ook uitgebreide en nauwkeurige bere kening. (U.P.) Te Barcelona in Spanje is het internationaal Astronautisch congres begonnen in het kader van het internationale geofysische jaar. Dr. Shepherd uit Engeland, president van de internationale astronautische federatieziet men hier een uit eenzetting geven van de ontwikkelingen in de ruimtevaart. Achter de tafel hebben plaats genomen de bekende Russische aardsateïliet-expert prof. Sedov (met bril), de heer Sres Estemmer uit Zwitserland, de heer Murial van Spanje en de heer Durante uit de Verenigde Staten. Op het vandaag te Utrecht gehou den congres van de NOVIB over de „Nederlandse verantwoordelijkheid in het werk van internationale bijstand," heeft de voorzitter, prof. dr. ir. E. de Vries, in zijn openingswoord her innerd aan het uittreden van prof- Zeegers als bestuurslid. De NOVIB betreurt dit uittreden zowel als de wijze, waarop dit geschiedde. Spreker bleef onveranderd van mening, dat de vraagstukken van de economisch minder ontwikkelde gebieden zo veel omvattend zijn, dat de hartelijke sa menwerking van allen daarin vereist is. Het behoeft, aldus prof. de Vries, weinig betoog, dat de brede basis van samenwerking onveranderd is. Het be stuur heeft zich zorgvuldig gehouden aan de algemene richtlijnen en machti gingen, door het algemeen bestuur ver strekt. Met grote erkentelijkheid nam het bestuur dan ook kennis van de ver klaring van het Kath. Maatschappelijk Beraad, waarin voortzetting van deel- pt was een groot ogen- bad en de massage- en pioenen is echter géénszins bevordering van de licha- blik voor de nieuwe hoogtezonruimte. De school, de bedoeling van het echt- melijke en geestelijke ge- SDortschool ....Ad As- een ontwerp van de archi- paar Vollenhoven. Zij zien zondheid. tra" in Amsterdam toen tect Onno Greiner, zelf ju- de sport uitsluitend als een woensdagmiddag 'z.K.H. doleerling, heeft eeni eigen Prins Bernhard zich met een drukker^ en fiimappara- vlot gebaar van zijn colbert- tuur voor het vertonen van in jasje ontdeed, het Japanse structiefilms. In de kelde judopak over de schouders is een recreatieruimte met liet glijden en geknield op een klem de schuimplastic mat in de fraaie kleedkamers en do grote ,doio'\ de judogroet ches, de mechanische venti- bracht.Hierop omgorde Dick latie, de kopspiegellampen Vollenhoven, de jonge direc- voor het regelen van Je teur van de school, de Prins lichtsterkten, en de convec- de „bruine band", als tor verwarming in de met een blijk van waardering plastic beklede banken ma- voor zijn vele verdiensten ken deze judoschool tot een ten opzichte van de judo- hypermoderne inrichting, sport. Deze gebeurtenis was een unicum onder de tal- uiteraard het hoogtepunt van rijke slecht geoutilleerde Ad Astra's" officiële ruimten, waarmee de nog opening, waarbij ook burge- jonge Europese judosport i meester mr. G. van Hall en vrijwel overal moet doen. dr. J. Miedema, chef van de Een belangrijke rol bij het afdeling Lichamelijke Op- tot stand komen van Ad voeding en Sport van het Astra", de tweede helft van ministerie van Onderwijs, een Latijns spreek woed. Kunsten en Wetenschappen „Per aspera ad astra", of aanwezig waren. te wej „door de moeilijk In het oude pand van de heden naar de sterren' Broederschap van notarissen speelde de Stichting Hulp aan de Vondelstraat, is een fonds van de AMVJ. Zij be uiterst moderne sportschool staat uit vrienden van de verrezen. Het gebouw be- AMVJ. De school wordt ge schikt over twee ruime leid door de iudoleraar sportzalen, die in de ïudo- Dick Vollenhovcn en zijn wereld „dojo" worden ge- echtgenote. Mevrouw Vol- noemd. Naast deze „dojo's" lenhoven heeft in de judo die elk zijn uitgerust met sport de „bruine band" be- matten van schuimplastic, reikt, iets wat voor een een van de laatste vindingen vrouw een uitzonderlijke op dit gebied, valt de aan- prestatie genoemd mag wor- dacht direct op het sauna- den. Het kweken van kam- n„me aan de NOVIB door de katholie ke leden van het bestuur wordt beves tigd, op grond van de overweging, dat men de basis voor die samenwerking niet heeft veranderd. Van harte wenste spreker, dat dit in de toekomst zal wor den bestendigd en versterkt. Het bestuur heeft aan het Kath. Maat schappelijk Beraad gevraagd, de ont stane vacature te willen aanvullen, welke benoeming zo snel mogelijk ter bekrachtiging aan het algemeen be stuur zal worden voorgelegd. Spreker betreurde het zeer, dat de datum van de Wereld-Missiezondag en die van de Dag der Verenigde Naties, „beide door ons in Nederland niet te ver zetten," zo dicht bijeen liggen. Het is al een aantal jaren traditie, dat in de Week van de Verenigde Naties een be roep op het Nederlandse volk wordt ge daan voor een zaak van internationale solidariteit. Men denke aan de vluch- telingenactie. Aan de NOVIB, daarbij optredend tezamen met het Nederland se UNICEF-comité en het Nederlandse UNESCO-centrum, is diezelfde week toebedeeld op het collecteschema. Als herschikking mogelijk zou rijn, zal het bestuur daaraan gaarne medewerking verlenen. Het beginsel echter, dat de gelovige katholiek en evenzeer de gelovige niet- katholiek het voorrecht heeft naast zijn deelname aan een actie in nationaal verband ook te mogen getuigen door kerk, zending en missie, heeft met het verschuiven van een datum niets te ma ken. De principiële discussie over de samenhang tussen deze activiteiten, or ganisatorisch en in het geweten en ge drag van de belijdende christenen, is aan de gang, in Rome en in Genève en in Nederland. Daarover verheugt het NO VIB-bestuur zich van harte. Voor wat t treft de eigen activiteiten ziet de NO VIB de uitkomst van deze studies en René Pléven, de 56-jarige leider van de kleine partij Union démocratique et socialiste de la résistance, heeft zijn pogingen een nieuwe Franse regering te vormen gisteravond opgegeven. Na drie dagen zoeken naar een mogelijk heid de 24ste Franse regering sedert de tweede wereldoorlog samen te stel len gaf Pléven zich gewonnen. Om half elf gisteravond deelde Pléven zijn besluit aan president Coty mede. Zijn pogingen hebben hem niet meer opge leverd dan de „sympathie" van de rechtse onafhankelijken en een zeer lauwe belofte van Mollets socialisten, dat men zijn formatiepogingen zou steunen. Mendès-France echter heeft namens de radicaal-socialisten een re- gering-Pléven afgewezen. Op die basis wilde de leider van de kleine doch steun kan vinden in de 596 afgevaar digden tellende volksvertegenwoordi ging. De demissionaire regering van Bour- gès-Maunoury tobt met grote financiële moeilijkheden. Zij heeft kasgeld nodig voor haar lopende gewone uitgaven, terwijl de inkomsten van de schatkist dit jaar zijn verminderd niettegen staande hogere inkomstenbelastingen. Voor het einde van dit jaar zal de schatkist tussen de 100 en 200 miljard franc moeten vinden. De Franse rege ring zal zich derhalve genoodzaakt zien nieuwe belastingen te heffen, een nationale lening uit te schrijven of een voorschot zien te krijgen van de „Banque de France". In de dagen van de regeringscrisis in juni schoot de invloedrijke V.D.S.R. nie, verder Pléven heeft geprobeerd een coalitie- I de salarissen van het overheidsperso- regering te vormen van alle republi- neel en andere uitgaven te dekken. De keinse partijen, die een politiek be stand van een jaar zouden moeten slui ten om de nationale regering de gele genheid te geven de Franse financiële en economische moeilijkheden op te lossen. Pléven verklaarde, nadat hij zijn opdracht aan president Coty had teruggegeven, dat hij aan zijn denk beeld van een politiek bestand blijft vasthouden. President Coty neeft gisteravond on middellijk de voorzitters van Nationale Vergadering en Senaat, André le Tro- quer en Gaston Monnerville, op het Elysée ontboden. In bepaalde Franse politieke kringen verwacht men dat de president vroeg of laat een beroep op de socialist Mollet moet doen om een premier te vinden, die voldoende Een hoomraaf uit diergaarde Blij- dorp te Rotterdam heeft als het ware een kunst-ondergebit gekregen. Men hoopt hem daardoor het leven weer normaal te maken. Van zijn lange ondersnavel was n.l. meer dan de helft afgebroken. Het beest kon zijn voedsel niet meer oppikken, maar moest als een zuigeling gevoed worden of anders de hongerdood sterven. De dierenarts J. C. Peters heeft nu de vogel behandeld, het af gebroken deel er stevig aangeschroefd en bij een tandtechnische laborato rium in Schiedam een protese van kunsthars laten maken. Nu wacht men af of het dier aan zijn kunst gebit zal wennen. regering zal de eerste afrekening, 50 miljard franc, die in november behoort plaats te hebben, zeer vermoedelijk niet kunnen voldoen. gedachtenwisselingen met trouwen tegemoet. groot ver- De directeur van de sportschool Ad Astra", die gisteren ®®h te Amsterdam is geopend, biedt Z.K.H. Prins Bernhard een judopak aan en siert hem vervolgens met de „bruine band", de op een na hoogste graad welke de judosport kent. (Van een verslaggever) Nu de bouw van de IJ-tunnel voorlopig geen voortgang vindt en de Bank van Nederlandse Gemeenten een nationale woningbouwlcning heeft uitgeschreven, die een aanlokkelijke rente van 6 zal afwerpen, zijn er. in de Amsterdamse pers berichten verschenen, dat het ge meentebestuur voornemens zou zijn om de inschrijvers op het 4% Grootboek IJ-tunnel hun geld terug te betalen. Reden hiervoor zou zijn, dat vele in schrijvers dit gevraagd zouden hebben. In verband hiermede vernemen wij ten stadhuize, dat geen enkel verzoek tot terugbetaling van de inschrijvingen voor het merendeel kleine bedragen van ƒ25 en ƒ50 is binnengekomen. Na het intrekken van de IJ-tunnellening hebben in juli j.l. enige inschrijvers op het Grootboek hun geld teruggevraagd. Zij hebben dit ook gekregen. Inmiddels zijn bij de overige intekenaren de in schrijvingen op krantepapier omgewis seld voor officiële inschrijvingen. Het totale bedrag van het Grootboek haalt nog niet het miljoen en het geld is inmiddels reeds lang verbruikt. Niettemin, zo deelde ons de wethouder van financiën, mr. F. van Wijck, willen wij wel overwegen om enkele inschrijvin gen terug te betalen als de mensen er per se op staan. Het gaat toch om kleine bedragen. Maar wij verwachten weinig verzoeken. De meeste inschrijvingen zijn te klein voor zelfs de kleinste coupures van de woningbouwlening. Het indexcijfer van de prijzen van verbruiksgoederen in Zwitserland beeft na een langdurige en aanhoudende stij ging per einde augustus het recordpeil van 179,5 (1939 100) bereikt. Er worden echter nog meer prijsstijgingen in Zwitserland verwacht, o.a. van melk, kaas, boter en andere levensmiddelen, terwijl ook een stijging van de huren is te verwachten. Het Zwitserse vakver bond heeft reeds te kennen gegeven, dat een daling van de reële arbeidslonen als gevolg van de prijsstijgingen zal leiden tot looneisen. In Vledderveen bij Musselkanaal is woensdagmorgen een dodelijk verkeers ongeval gebeurd, waarvan de 25-jarige timmerman G. Kamphuls aldaar het slachtoffer is geworden. Vermoedelijk door de dichte mist heeft K., die op een bromfiets reed, een naderende auto- bus met opgemerkt. Hij reed er tegen op. Hy kreeg een schedelbasisfractuur en werd vervoerd naar het academisch ziekenhuis te Groningen, waar hïi is overleden. In het Binnenziekenhuis te Eindho ven is woensdagmiddag overleden de 50- jange wielrijder J. M. V., die zondag avond door een personenauto werd aan gereden en daarbij zwaar gewond. De bestuurder van de auto was doorgere- Tengevolge van een plotselinge griep aanval welke zich woensdag openbaar de, is het de heer Eduard van Beinum onmogelijk de uitvoeringen van de 7e symfonie van Mahler, die gisteravond en vanavond zou plaatsvinden, te leiden. Deze zijn thans vastgesteld op woensdag 4 en donderdag 5 juni 1958. Men heeft wem Jordans bereid gevonden een her haling te geven van het onlangs door hem gedirigeerde programma, waar aan de pianist Cor de Groot solistische medewerking verleende. De speciale commissie, welke op ver zoek van de H. Vader een studie maakt van de pauselijke rede van zaterdag over het lekenapostolaat zal een on derzoek instellen naar wenselijke her vormingen in de naam en de structuur van de Katholieke Actie en de andere bewegingen van lekenapostolaat. De re-' sulfaten van dit onderzoek zullen in de resoluties van het congres worden vast gelegd- (K.N.P.) De verkoopprijzen van nieuwe buiten en binnenbanden voor personenauto's en motorrijwielen (inclusief de de scooters) zijn onlangs met negen procent verhoogd. In Nederland rijden ruim 40.000 bedrijfsauto's (bestelauto's kléine vrachtwagens e.d.) die dezelfde maten banden hebben als personenau to's. Voor deze bedrijfsauto's zijn de bandenprijzen automatisch met een zelfde percentage verhoogd. Deze prijsverhoging is een ge volg van het feit, dat het om zetbelastingtarief van vijf op vijf tien proeent werd gebracht. De belas tingverhoging mocht geheel worden doorberekend. Daar de omzetbelasting wordt geheven over de brutoverkoop- prijs, zijn de netto-verkoopprijzen niet met tien, maar met negen procent ge stegen. Deze verhoging van de omzetbelas ting op banden, die in de bestedingsnota werd aangekondigd, had reeds 1 aug. zullen ingaan. Door de aanwezigheid van voorraden, waarover reeds het vijf procent omzetbelastingtarief was be taald, is in overleg tussen de banden- leveranciers en de overheid besloten, als ingangsdatum niet 1 augustus maar 25 september te nemen. Intussen staat nog een verhoging van de omzetbelasting op de nieuwe banden voor personenwagens en motorrijwielen te wachten. De K.N.A.C. neemt aan, dat het tarief daardoor van 15 op 18 procent zal komen. Advertent le BARTEUORISSTR HAARLEM 'tel 13439 FERD. B0LSTR. 48 A DAM IEL 717162 Verwachting tot vrtfdagavond (op gemaakt te 11.18 nnr) in de nacht en ochtend op vele plaatsen mist, morgen overdag zacht weer met zonnige perioden. Zwakke tot matige wind uit zuidelijk^ rich tingen. Zon 6.59-17.58 Maan 19.03-9.41 In de nacht van woensdag op donder dag vormde zich opnieuw op vele plaat sen mist, maar over het algemeen minder dicht dan de voorafgaande nacht. De kans op mistvorming in de nacht en ochtend blijft evenwel bestaan. Door de aanhoudende luchtdrukdalingen bo ven de Golf van Biscaye zal morgen lucht worden aangevoerd uit Frankrijk en zuidwest Duitsland. In deze lucht trekt de mist overdag bijna overal op. Met de bovenwind drijven echter wel enkele wolkenvelden het land binnen maar er zullen op de meeste plaatsen zonnige perioden voorkomen waarbij de middagtemperaturen gelijk zullen zijn aan die van vandaag of iets hoger. Station Stockholm Oslo Londen Amsterdam Luxembnn Partis Nice Berlijn Milnchei ZUrlcb Genève Locarno Wenen Innsbruck Rome Ma* aeersL Weei temp af gel. vor dag 24 uur geh. bewolkt 12 0 geh. bewolkt 12 0 mist 13 0 zw. bewolkt 12 0 mist 17 0 half bewolkt 22 0 half bewolkt 23 0 nevel 20 0 mist 19 0 mist 19 0 mist 25 0 mist 16 0 onbewolkt 18 V o mist 24 A nevel 28

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 1