Zweden zondag ter stembus over de vol kspen si oen en Wie zal het gigantische mïljardenfonds beheren 5 VA LD A De architect en zijn tijd Kruiswoordraadsel Zestigduizend, boeken op de beurs in Frankfort Produktie meer gericht op massaconsumptie dan cultuur ERIC DE NOORMAN. Windtunnel gaat proefdraaien Degrelle toch in Huygensprijs mr. F. Bordewijk Amerikaan wil de maan bombar deren Ambtsaanvaarding van professor P. Elling te Delft Pater J. Schreurs ernstig ziek Noren betogen tegen Speidel Minister Algera bij de Fiata West-Duitsland begint weer te lozen 9 DONDERDAG 10 OKTOBER 1957 PAGINA Gehele bevolking leeft intens mee Duopassagier verongelukt Gevaarlijke patronen ontvreemd Uit luchtmacht-magazijn TEGEN GRIEPHOEST PASTI LLES Kijken wie de grootste kraters kan maken Vonnis tegen overweg wachter bevestigd 8 9 10 11 Britse generaals door stenen getroffen BENOEMINGEN IN HET H.O. Oplossing van woensdag Van een correspondent) In Zweden wordt er zondag weer een volksstemming gehouden. Twee jaar geleden moest het volk beslis sen over rechts of links verkeer. Het bleef links. In 1922 ging het over het al coholverbod. Deze keer zijn de volks pensioenen in het geding. De intense campagne, die ervoor is gevoerd, heeft de drukte dïe een algemene verkiezing met zich meebrengt, ver overtroffen. Het volkspensioen gaat iedereen aan. Er moet een keus worden gedaan uit drie voorstellen. Het gaat er voorna melijk om, wat de Zweden boven het grondpensioen willen hebben en de wij ze waarop de verhogingen moeten wor den gerealiseerd. Volgens voorstel 1 neemt de staat alles voor zijn rekening en zorgt ervoor dat de pensioenen wor den aangepast en hun waarde behou den. Pensioengerechtigd is elke burger, die -7 jaar is geworden. De gelden ko men in een speciaal fonds, dat volgens ruwe berekeningen zeer snel oploopt, tot circa 4 miljard kronen over vijf jaar, tot 9 miljard in 1970 en tot 50 60 miljard over een jaar of dertig. Als voorstel 3 de meeste stemmen krijgt, zullen werknemers, werkgevers en andere groepen zich vrijwillig voor verhoogde pensioenen kunnen verzeke ren. De Staat zal dan veel minder in vloed kunnen uitoefenen op de massale toevloed van premie-gelden en de be steding ervan. Ook dit systeem zal met zich meebrengen, dat er enorme fond sen komen, maar deze komen niet on der beheer van de Staat. Als voorstel 1 erdoor komt, zal de Staat binnen enke le jaren over een miljardenfonds be schikken en meer kapitaal hebben dan alle verzekeringsmaatschappijen bil el kaar. Van de zijde van het Zweedse be drijfsleven is voorspeld, dat het staatspensioen ongetwijfeld de kre dietmarkt zal gaan beheersen en alle investeringswerkzaamheid zal dirige ren. De politiek van het fonds zou de renten en kredietvoorwaarden bepa len en de Rijksbank zou haar beteke nis verliezen. Men vreest een ver gaand dirigisme van het nieuwe staatsfonds. Voorstel 2 houdt onge veer het midden tussen 1 en 3. Ieder een krijgt de kans zich tot een maxi mum vastgesteld bedrag vrijwillig bo ven de grondpensioenen te verzeke ren. i De drie voorstellen, die zogenaamd buiten de politiek om zijn gegaan, ver tegenwoordigen toch duidelijk drie poli tieke groeperingen in Zweden. Achter voorstel 1 staan de sociaaldemocraten. Voorstel 2 wordt gesteund door de boe renpartij en de promotors van voorstel 3 zijn de liberalen en conservatieven. De communisten volgen de pensioenpo- litiek van de socialisten. De vijf par tijen zijn in een felle strijd gewikkeld over de drie mogelijkheden, waaruit een keus moet worden gedaan. Het is vooral een strijd tussen de vakorgani saties. Tot op zekere hoogte is hier sprake van een treffen tussen degenen, die hun pensioenen al hebben geregeld en de groepen, die dit nog niet hebben ge daan. Het heeft geen zin de uitslag van de aanstaande volksstemming te voorspel len door de voor- en tegenstanders van voorstel I in de vakorganisaties te sor teren. De opstelling zou lang niet vol- ledig zijn. Interessant is echter te con stateren, dat de stemming over de ver hogingen van de volkspensioenen een heel volk in veel heviger mate boeit dan een parlementsverkiezing. Nog nooit zijn de politieke partijen en vak bonden in Zweden zo levendig geïnte resseerd geweest bij een landelijke campagne als bij deze. De drïe propa- ganda-centrales hebben het kiezersvolk met de haren bij de pensioenkwestie ge sleept. Minstens 60.000 personen heb ben actief aan de acties deelgenomen. Over het hele land zijn brochures en pamfletten gedistribueerd. Overal zijn leuzen en aanbevelingen voor 1, 2 of S aangeplakt. In lokalen en parken heb ben de 1, 2 en 3-mannen met elkaar ge debatteerd. Pers, radio en televisie hebben de rest gedaan. De Zweden heb ben de laatste weken de volkspensioe nen als hoofdthema van het gesprek van de dag gehad. Zondag zullen ze moe ten beslissen hoe ze het willen heb ben. Het gaat om miljarden. Men re kent erop, dat circa 70 pet van de kiesgerechtigden hun stem zullen uit brengen. Dit zou een record zijn, want in 1955 over links of rechts verkeer nam slechts 53 pet deel. Naar schat ting zullen 3 a 3V4 miljoen Zweden zon dag over de pensioenen stemmen. Bij een botsing tussen een auto en een motor in de Lekstraat te 's-Gravenhage is de 21-jarige bankwerker M. J. K. die als duopassagirr op de motor meereed, zo ernstig gewond, dat hij later aan zijn verwondingen is bezweken. Zoals wU gisteren in onze latere edities reeds berichtten, heeft de Jan Campertstichting te Den Haag de Con stanten Huygensprijs (groot ƒ2500) toegekend aan mr. F. Bordewijk als bekroning voor zijn gehele oeuvre. Nog maar enkele jaren geleden, ln mei 1954, gewerd mr. Bordewijk de P. C. Hooftprijs, de staatsprijs voor let terkunde (ƒ2000), hem toegekend voor zijn roman ,,De Doopvont" en voor zijn novellenbundel „Studiën in de volksstructuur". Weinige maanden na dien, in oktober 1954, werd de auteur zeventig jaar, bij welke gelegenheid van verschillende zijden, in onze kolom men door G. Knuvelder, beschouwin gen aan zijn werk werden gewijd. Ziet men af van enige gedichten, die mr. Bordewijk reeds in 1916 publiceerde en die weinig aandacht kregen, en ook van zijn drie bundels „Fantastische Vertellingen", die enige jaren nadien verschenen, eveneens nauwelijks op vielen, dan kan men het feitelijke be gin van zijn opmerkelijke schrijver schap in de dertiger jaren stellen, toen de auteur, de vijftigste verjaardag reeds in het verschiet, bij „De Gemeen schap" achtereenvolgens „Blokken" (1931), „Knorrende Beesten" (1933) en „Bint" (1934) liet verschijnen. Zij trok ken aanstonds zeer de aandacht door hun nuchtere, koele stijl en hun krappe, suggestieve zinnen. De serie romans van breder opzet werd in 1938 met het befaamd geworden „Karakter" ge opend, later gevolgd door „Apollyon", „Eiken van Dodona", „Noorderlicht", „De Doopvont". Intussen verschenen ook bundels korte verhalen, in welke genre, naar veler mening, de auteur het sterkst blijkt. Wij noemen: „De Wingerdrank". „De Korenharp". „Het Eiberschild", „Bij Gaslicht", „Vertel lingen van generzijds", „Studiën in Volksstructuur", „Mevrouw en meneer Richebois". Mr. F. Bordewijk is 10 oktober 1884 in Amsterdam geboren. Hij studeerde rechten te Leiden, leerde de advocaten praktijk in Rotterdam, waar hij in 1914 huwde. Zijn vrouw is later bekend ge worden als de componiste Johanna Bordewyk-Roepman. Na 1918 is hij enige tijd leraar geweest aan een han delsdagschool. Nadien heeft hij zich te Schiedam als advocaat gevestigd. J. Het hoefgetrappel komt nader en als de tonen van een signaalhoorn tot hem doordringen, schiet Ottar uit bed. „Wat mankeert me?", mompelt hij, haastig een mantel omslaande. „Ik ben nog nooit nog voor geen tien sig naalhoorns opgestaan." Als hij grommend en mopperend door de vochtige kille gangen naar de burchtzaal loopt, komen ze hem reeds tegemoet. Een wachter met een toorts en drie mannen; krijgers met blinkende wapenrus tingen en glanzend wapentuig. De schildwacht staat opgewonden naar adem te happen, maar voor hij een woord kan uitbrengen treedt een der reizigers, een stoere oude Viking, naar voren. „Een boodschap van Eric, Koning aller Noren", dreunt zijn stem door de kale hal. Yarl Ottar staart de man aan, alsof hij een geestverschijning ziet. De Viking doet of hij Ottars verwarring niet opmerkt en vervolgt; „Het is de wil van Uw vorst, Ottar, dat ge morgen aanwezig zult zijn op het toernooi-veld van Wograms ruïne. Morgen te drie uur. Dit is een bevel." Ottar is inmiddels zijn eerste schrik te boven. Hij loert de drie boodschappers aan, klapt dan in de handen en snauwt tot de krijgsknechten die binnenkomen: „Sluit de poort, neemt hen gevangen en werpt hen in de kerker. Dat is mijn antwoord op de bevelen van de Noorman." Uit een magazijn van de luchtmacht bij de basis Soesterberg zijn bij een in braak negen zogenaamde startpatronen ontvreemd, die gebruikt worden voor het aanslaan van Hunter-motoren. Daar het niet geheel uitgesloten moet worden geacht, dat dit geschied is door ondes- kundigen, wordt men gewaarschuwd er op toe te zien, dat ondeskundigen deze patronen niet in handen hebben, dan wel thuis hebben verborgen. De patronen zijn te herkennen aan een blauw omhulsel van twintig cm lengte en zes cm middellijn. Op het omhulsel staan gele letters. De eigen lijke patronen bevinden zich binnen dit omhulsel. De lading van deze patronen kan bij ontploffing of verbranding ge vaar opleveren. Advertentie DESINFECTEERT VERZACHT De Windtunnel" (hogedruktunnel) van het Nationaal Lucht vaart Laboratorium in Amsterdam is thans zover gereed dat men" kan proefdraaien". De windtunnel is de grootste van West-Europa en de snelheid welke men met 20.000 pk. kan opwekken 'is 1,3 maal de geluidssnelheid. De tunnel zal worden gebruik voor het testen van snelle vliegtuigen. De ge zamenlijke tunneüengte is 150 meter en de grootste diameter ongeveer 12 meter. Deze foto geeft een overzicht van de tunnel met links (in het gebouw waar de diverse controle- apparatuur staat) de toegang tot de tunnel die met vier zware kluisdeuren toegang geeft tot de „hogedrukkamer". Dit is de foto, verspreid door het nieuwsbureau „Belga", van de Belgische Rexistenleider Leon Degrelle. Op de borst van zijn vlekkeloos witte fantasie uniform draagt hij het ereteken, dat Hitier hem tijdens de oorlog heeft uit gereikt Niet zozeer deze foto heeft grote opwinding veroorzaakt in België, als wel de mededeling van „Belga" dat zij is gemaakt op het buitengoed van Degrelle te Constantina bij Sevilla in Spanje. Reeds meerdere malen deed het gerucht til. de rondedat Degrelle in Spanje zou verblijven om aan de dood straf, waartoe hij na de bevrijding tn België werd veroordeeld, te ontkomen maar van de zijde van de Spaanse re gering werd ontkend, dat de man daar asyl had gevonden. Spanje is_ nu op nieuw officieel om uitlevering *"1' Degrelle verzocht. van Professor dr. Fred Singer, lid van de Amerikaanse afvaardiging naar het In ternationale congres voor de ruimte vaart, dat thans te Barcelona wordt gehouden, heeft verklaard dat bom bardementen van de maan met water stofbommen de geleerden mogelijk ge gevens zullen verschaffen hoe op een veilige afstand de warmte, die ontwik keld wordt bij de ontploffing van een dergelijke bom, in elektrisch vermogen kan worden omgezet. Volgens professor Singer „is het niet moeilijker waterstofbommen op de maan te doen belanden, dan een inter continentale ballistische raket af te vuren". „Door de maan als doelwit te gebrui ken zou de bestaande wedijver tussen de grote mogendheden, wie de krach tigste waterstofbommen kan vervaar digen, tot een wedstrijd kunnen wor den, wie de grootste bomkrater op de maan kan veroorzaken", aldus profes sor Singer. (Reuter) Het gerechtshof te 's Gravenhage heeft overeenkomstig de vordering van de procureur-generaal het vonnis van de rechtbank één maand gevangenisstraf bevestigd tegen een 25-jarige over wegwachter uit Leiden, die op de avond van 12 oktober van het vorig jaar de bomen van de spoorwegovergang op de Zoeterwoudseweg te Leiden met tijdig had gesloten, toen een trein naderde. Een voorbijganger zag dat de bomen niet dicht gingen en kon, door midden op de weg te gaan staan en met zyn armen te zwaaien een automobiliste tot stoppen brengen. Hierdoor werd eeJ7 ernstig ongeluk voorkomen. Het bleek dat de overwegwachter in zijn huisje dronken op de grond lag te slapen. Na derhand had de jongeman verklaard dat hij was gaan drinken omdat zyn meisje de verloving had verbroken. De architect P. Elling heeft gister middag in de aula van de Technische Hogeschool te Delft zijn ambt van bui tengewoon hoogleraar aanvaard met een rede over „de ontwerper en zijn tijd". „Evenals men vaak beweert, dat de kunst een weerspiegeling is van de tijd, verkondigt men dikwijls de mening, dat de bouwkunst de komende ontwik kelingen aankondigt. Voor de bouw kunst van verscheidene tijdvakken en in het bijzonder voor die van de negentien de eeuw gaat die stelling zeker niet öp. Immers er bestaat een zeer gro te tegenstelling tussen de dynamiek en de expansiedrang, welke de Europese volken van die eeuw bezielden en de bouwkunst, die zich bezig hield met de nabootsing of de variatie van oude over geleverde vormen. Van maatschappelijke traditie uit ge zien biedt de negentiende eeuw een beeld, waaraan men drie facetten kan onderscheiden. Ze zijn: 1. Een roman tisch of epigonaal doortrekken van lij nen van het verleden zonder dat de vormen nog slaan op een maatschap pelijke realiteit; 2. Een stijlloze bouw wijze, welke op zijn hoogst als uitdruk king van de negatieve zijde der 19e eeuw kan worden beschouwd, uitdruk king van armoede en gebrek aan men selijkheid; 3. Een experimenterend bouwen van verschillende voortrekkers, dat het moderne bouwen aankondigt. Hieruit volgt, meende spreker, dat het moderne bouwen van de 20e eeuw in zekere mate de adequate uitdruk king is van de 19-eeuwse geest. De architectuur zou dan niet op de tijd voor lopen, maar vrij aanzienlijk achter zijn. En voorzover de geest van de tijd zich ontwikkelt, zou het moderne bouwen van de 20e eeuw dus misschien ook al niet meer de ade quate uitdrukking van de geest van de 20e eeuw zijn. Met betrekking tot de „interne" tra ditie merkte de heer Elling op, dat deze zich in de 19e eeuw alleen op technisch-constructief en niet direct op architectonisch gebied als een brandend probleem aan de ontwerper opdrong. Een architectonische „interne" traditie ontstond pas in de 20e eeuw, toen het er om ging de ruimtelijke vormen te scheppen, die voortkwamen uit de nieu we constuctie-mogelijkheden en die tegelijk voldeden aan het vormgevoel van de moderne mens, die zowel de technische ontplooiing als de architec tonische vorm verlangde. Door dit al les, aldus spreker, geeft onze tijd een merkwaardige ontwikkeling te zien. Wat de eisen betreft, die aan de ont werper van onze tijd dienen te worden gesteld, betoogde de heer Elling, dat hij kan trachten de vlucht in het ver leden te vermijden. Dit blijft echter zuiver negatief en helpt hem niet by het scheppen van nieuwe vormen. Hij kan en moet weten, dat ontwerpen in laatste instantie geen verstandelijk be rekenen en louter technisch construe ren is. Al deze dingen zijn voorwaar den voor het ontwerp, maar nog met het ontwerp zelf. Of het uitgewerkte plan voor een ontwerp juist komt te liggen is, aldus spreker, een kwestie van intuïtie, de neerslag van kennis, erva ring en inzicht. Men kan, zei spreker tenslotte, het verleden niet nabootsen, doch men kan dat evenmin de experimentele bou wers. Eigen beslissing en eigen vorm gevoel, eigen experiment en eigen uit drukking van levensgevoel zijn ver eist. En tegelijk dat is de span ning van de huidige situatie moet men zich volledig kunnen inleven in de eisen die opdracht en materiaal, techniek en praktische wensen stellen, zodat men zou kunnen zeggen, dat het ideale moderne gebouw het gebouw is, waarachter de ontwerper volledig ver dwijnt, terwijl hij er anderzijds door zijn persoonlijkheid toch volledig in is. Na de ambtsaanvaarding hield de nieu we hoogleraar de gebruikelijke ont vangst in het gebouw der voormalige academie aan de Oude Delft. Pater Jacques Schreurs M.S.C., de be kende Limburgse dichter en roman schrijver, is ernstig ziek. Zondag j.l. zijn hem de H.H. Sacramenten toege diend. Woensdag was zijn toestand, hoewel er geen direct levensgevaar aan wezig was, toch ook niet bijzonder goed. Pater Schreurs was pas terug uit het ziekenhuis te Weert. Hij ligt ziek in het klooster van de kleine zusters van de H. Jozef in Spaubeek. Daar heeft hij griep gekregen, waarbij ook longontste king is opgetreden. Noorse betogers, die zich op het vliegveld Fornebu bij Oslo hadden verzameld om te protesteren tegen de komst van de Westduitse generaal Spei del, hebben vanochtend bij vergissing stenen geworpen naar de Britse opper- bevelhebber van de NATO-strijdkrach- ten in Noord-Europa, generaal Sir Cecil Sugden, en diens stafchef, generaal- majoor Cooper, die terugkeerden van een bezoek aan Kopenhagen. Volgens de eerste berichten werd één van de generaals aan het hoofd getroffen. De ongeveer vijfhonderd demonstran ten op het vliegveld, onder wie zich studenten bevonden, hadden borden bij zich met opschriften als „Weg met de Nazi-generaal" en „Wij hebben het Duitse volk vergeven, maar niet de generaals van Hitier. Speidel. je bent niet welkom." In Noorwegen zijn plannen gemaakt voor protestbetogingen en stakingsacties naar aanleiding van de komst van gene. raai Speidel, die opperbevelhebber is van de NATO-landstrijdkrachten in Midden-Europa. (Reuter) Het toestel van generaal Speidel is inmiddels geland op het vliegveld Rygge, 65 km ten zuiden van Oslo. In zijn gezelschap bevond zich o.a. de Nederlandse vice-admiraal Bos, de op perbevelhebber van de zeestrijdkrach ten van de N.A.T.O. In Centraal-Europa. (Reuter) De minister van verkeer en waterstaat, mr. J. Algera, heeft donderdagochtend de plenaire congresvergadering van de Fiata (Fédération internationale des as sociations de transitaires et assimiles) in het Koninklijk Instituut voor de tropen te Amsterdam toegesproken. In verband met de vraagstukken rond het verdrag van de Europese economische gemeenschap wees de minister o.m. op de voordelen, die ook voor de expedi teurs zullen voortvloeien uit de grotere vrijheid van dienstverlening, die het ge volg van het E.E.G.-verdrag zal zijn. Onder voorzitterschap van de heer L. Verhulst, president van de Fiata, worden thans in het Tropeninstituut de twee jaarlijkse congresvergaderingen van de federatie gehouden. Ongeveer vijfhonderd internationale expeditiebedrijven uit ze ventien landen zijn vertegenwoordigd. Benoemd tot lector aan de rijksuni versiteit te Utrecht, om onderwijs te geven in de theoretische kernfysica, dr. N. G. van Kampen, thans wetenschap pelijk hoofdambtenaar A. Benoemd tot gewoon hoogleraar aan de Technische Hogeschool te Delft, om onderwijs te geven in het architectonisch ontwerpen, ir. A. van Kranendonk. Aan R. Tams- ma, wetenschappelijk ambtenaar 1ste klasse bij de sociale aardrijkskunde aan de rijksuniversiteit te Utrecht, is op dracht verleend om tijdelijk onderwijs te geven in de sociale aardrijkskunde der niet-Westerse landen. Aan de rijksuniversiteit te Leiden zijn benoemd tot tijdelijk wetenschappelijk ambtenaar 1ste klasse bij de organi sche chemie dr. A. L. Koevoet en K. E. Th. Kerling, thans wetenschappeliik ambtenaar. Aan de rijksuniversiteit te Utrecht zijn benoemd tot wetenschap pelijk hoofdambtenaar bij de kunstge schiedenis dr. J. Bruyn, thans weten schappelijk ambtenaar 1ste klasse; tot wetenschappelijk ambtenaar 1ste klas se in vaste dienst bij de criminologie mr dr C. Bronkhorst, thans in tijde lijke dienst. Aan de rijksuniversiteit te Groningen zijn benoemd tot tijdelijk we tenschappelijk ambtenaar bij de radio logie en de neuro-chirurgie L. Penning, arts, thans hoofdassistent bij de radio logie. Horizontaal: 1. gebak - bestelling 2. gezaghebbende persoon 3. opruier - Indisch dorp 4. speelgoed - zeerover 5. Expeditionaire Macht - bouwland - noot 6. begrip - stijgen 7. insekt - Ned. Journalis ten Kring - belofte 8. bekende opera - grap 9. gehuwde dame - prul 10. kaarshouder - gewoonte 11. cijferen n rO in vO oo Verticaal: i 1. bevoelen - betrekking 2. voertuig 3. koraaleiland - periode 4. kledingstuk - uitroep - woonschip 5. een tocht maken - ijzerhoudende grond 6. koninkrijk in Azië - plaats ln Fries land 7. deel van bijbel - grens 8. onderneming die schepen laat varen - pers. vnw. 9. beest - watersport 10. afbeelding - hert - lyrisch gedicht 11. wijzigingen in een wet voor stellen Horizontaal: 1. dra; 3. kei: 4. ver; 6. ada; 8. the; 10. era; 13. gala; 15. oker; 16. ida; 17. one; 18. tu be; 21. snik; 24. oke; 25. ook; 27. erg; 28. ram; 29. inn; 30. aap. Verticaal: 1. dit; 2. ave; 3. kaliber; 5. rekenen; 6. a.g.; 7. da; 9. ha; 11. re; 12. ar; 14. ade; 15. ons; 18. to; 19. uk; 20. do; 22. ir; 23. kg; 25. oma; 26. kip. (Van onze correspondent in Bonn) BONN, 8 oktober Meer dan 1.300 uitgevers uit 22 lan den der wereld hebben op de 9e na oorlogse Internationale Boekenbeurs in Frankfurt-am-Main rond 60.000 boe ken uitgestald. Daarvan zijn er meer dan 17.000 nieuwe uitgaven, «e "°s steeds stijgende belangstelling van het buitenland wordt geïllustreerd door het feit, dat ditmaal over de nellt der standhouders van buiten de Bondsre publiek komt. In West-Duitsland ziet men hierin toch wel een teken, dat de Boekenbeurs in Frankfurt m toenemen de mate de belangrijkste Europese „jaarmarkt van het boek" wordt en dat Duitsland ook op dit gebied zijn po sitie en prestige begint te herwinnen. Men hoedt zich er in vakkringen wel voor nu maar direkt het grote woord „cultuur" in de mond te nemen en te herinneren aan de „dichters en den kers", die het Duitsland van weleer heeft voortgebracht. Men beseft zeer wel, dat in de jaren tussen 1933 en 1945 juist Duitslands culturele positie en'prestige zeer sterk gedaald zijn. Bo vendien: 90 procent van de Westduitse boeken-produktie is gericht op de mas sa-consumptie en zeker niet op cultuur. Dit is evenwel een omstandigheid, waarover mén zich in vakkringen niet al te bezorgd maakt. In de gedurende 1956 met 10,5 procent (tot 2,6 miljard mark) gestegen totale omzet aan boe ken en tijdschriften in West-Duitsland, ziet men een teken, dat de Duitse burger, die het met zyn „Wirtschafts- wunder" zovele jaren al te druk heeft gehad, de weg-terug naar het lezen zij het nog voornamelyk als tydver- drijf schynt te hebben gevonden. Ook dit houdt ongetwijfeld verband met het .Wirtschaftswunder", het snelle economische herstel van West-Duitsland na de oorlog De woontoestanden in de Bondsrepubliek zijn erg verbeterd, de arbeidstijd wordt hoe langer hoe kor ter en dit bevordert het verlangen naar het lezen niet alleen, maar ook naar het bezit van een boek. Het boek zoals de voorzitter van de Westduitse Vereniging voor de Boekhandel Jas- pert uit Berlijn het uitdrukte is niet meer uitsluitend een onontbeerlijke ad viseur in beroep en wetenschap, maar begint ook weer de ontspanning te die nen. De aanschaffing van een boek behoort weer tot de geregelde posten op het Westduitse gezinsbudget. De „pocket"-boeken, de uitgaven-in-zak- formaat, komen hierbij op de eerste plaats. De gewone boeken waren in West-Duitsland al duur en de prijzen zijn tengevolge van gestegen drukkos ten nog weer vyf procent hoger gewor den, vooral voor wetenschappelijke wer ken. De prijzen van de zakformaat- boeken zijn daarentegen stabiel geble ven en dit stimuleert de on2,ft.fr^an op de Duitse boekenmarkt. Zy bieden ook iets gedegens aan de veeleisende lezer met de dunnere portemonnale. Zy stillen niet alleen de eerste leeshonger, maar zijn vaak ook de gangmaker naar de duurdere boeken. Hoe groot de verkoopsreserven voor de Westduitse boekhandel nog zijn, bewijzen cijfers die twee insti tuten voor opinie-onderzoek hebben geproduceerd en die wij aantroffen in een brochure „Boek en Boekhandel in cijfers". Niet minder dan 47 pro cent der ondervraagden moesten be kennen, dat zij niet in het persoonlijke bezit van een of ander boek waren. Verder moest 35 procent toegeven helemaal geen boek van zichzelf of van een ander in huis te hebben. Met de toenemende vrije tijd en de stij gende koopkracht kan met een beetje reclame hier nog een groot afzetge bied voor boeken worden ontsloten. Groot is in West-Duitsland het aantal nieuwe uitgaven in 1956 geweest: 17.215 titels. 555 meer dan in het daaraan voorafgaande jaar. Daarmede komt de Bondsrepubliek volgens een statistiek der Verenigde Naties onder de boeken- producerende landen op de vierde plaats, achter de Sovjetunie (30.811 uitgaven), Japan (21.653) en Engeland (19.107). Een geheel andere volgorde krijgt men evenwel, wanneer men de boeken-produktie projecteert op de be volking d.w.z. op de 100.000 inwoners van een land. Dan staan de kleinere landen bovenaan en wel Zwitserland met 77 boeken op 100.000 inwoners, gevolgd door Noorwegen (75), Denemar ken (69), Nederland (68), Zweden (62), Finland 'en Portugal (55) Oostenrijk (53), West-Duitsland (33) en Oost-Duits- land (31). Engeland produceert 37, Ja pan 24, de Sovjet Unie 14 en Amerika zelfs maar 8 boeken op elke 100.000 in woners. Duitse boeken worden voornamelyk geëxporteerd naar de landen met (on geveer) dezelfde taal, d.w.z. Zwitser land en Oostenrijk, tezamen voor meer dan de helft van de export. Nederland neemt 3,7 procent af. Omgekeerd levert de import ongeveer hetzelfde beeld. Vooraan staan Zwitserland en Oosten rijk (samen meer dan 67 procent). Ne derland komt dan op de 3e plaats met 9,8 procent van de in West-Duitsland ingevoerde boeken. Het aantal vertalingen in het Duits steeg van 1.501 tot 1.543 titels, voor een-vierde deel uit het Engels. Dat van de vertalingen uit het Duits daalde iets, van 2.107 tot 2.090 titels. Japan en Bel- eië vertaalden de meeste Duitse boe ken. Op de 9e Internationale Boekenbeurs is op literair gebied weinig sensatio neels te vinden. De Hongaarse stand heeft enige vitrines besteed aan Thorn ton Wilder, waarschijnlijk omdat de schrijver zaterdag j.l. de Vredesprijs van de Duitse boekhandel kreeg. Veel wordt gesproken over Alfred Andersch' nieuwe roman: „Sansibar oder der letz- te Grund", die bij de uitgeverij Walter in Freiburg is verschenen. Voorts „Die literarische Welt", de reminiscenties van Willy Haas. De jazz-era is ver tegenwoordigd door de wonderbaarlijk openhartige autobiografie van de zan geres Billie Holliday, „Black Lady en in Evan Hunter's roman „Second Ending", die de Duitse titel ..Aber wehe defn Einzelnen draagt. Alberto Moravia's ,Messagero"-short-stories zijn onder de titel „Die Marchen vom Tiber" uitgebracht.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 2