Huisvestingsbureau geeft weer Y huurmachtigingen uit fyiouveA Tegen ELKIfillICOB Yemenitisch Danstheater in Haarlems Stadsschouwburg Tand technicus zou onbevoegd haakafdruk gemaakt hebben Man ernstig mishandeld van Technisch beter AVC won de Octopus-dames Aambeien? Richtlijnen enigszins verruimd Arts die tanden trok veroordeeld N.V. DE HOUTWERF Menselijk van toon MOYTY-COATS Officier eiste boete van f500 en beweging Auto rijdt voor tuin binnen GEMEENTE VELSEN HALVEERT KAPITAALSUITGAVEN H.A.T. „In een andere wereld Rij-examen NAAIMACHINES Tien maanden tegen dader geëist Goede en spannende wedstrijd tussen HVS en CIOS Twee boetes van duizend gulden Comité N.O.V.I.B. in Haarlem Cabaret voor bejaarden M E IV, Paarlaarsteeg 1 HAARLEMSE RECHTBANK In Heemstede Commissie parochieel jeugdwerk in Zandvoort Prijsuitreiking bij Conrad-Stork Ir. Holgen over de conjunctuur DE VOLLEYBALCOMPETITIE Met vaart van 90 km door Velser tunnel DONDERDAG 10 OKTOBER 1957 PAGINA 5 V acupan-affaire De recTadlissementen Bvirge "jke Stand Haarlem 100% zuiver wollen zeeduffel, waterdicht en kleurecht, leeft. 7 jr. 38.5« HEEMSTEDE Burgerlijke Stand T.Y.B.B. speelt tegen Westerkwartier GARAGE DEN HOUT ENGEL. Gr. Houtstr. 181, Tel. 14444 Uitreiking getuigschriften Beurs van New York B. en W. van Haarlem hebben de richtlenen herzien, die worden aange houden bö het verstrekken van huurop- drachten. Mede als gevolg daarvan zal nu voor de derde maal worden overge gaan tot een uitreiking van huurmach tigingen. De richtlijnen, die thans gel den, zijn de volgende: 1. Dringend woningbehoevenden, inge schreven in de periode van 1 okto ber 1953 tot en met 31 december 1954. De navolgende gezinnen, ingeschre ven in de periode van 30 juni 1956 tot en met 30 juni 1957: a. inwonende gezinnen met 1 kind van 4 jaren of ouder, die over niet meer dan 2 kamers beschik ken; b. inwonende gezinnen met 1 kind van 3 jaren of ouder, die over niet meer dan 1 kamer beschikken; c. inwonende gezinnen met 2 kinde ren, waarvan het oudste kind 3 ja ren of ouder is, die over 2 kamers of minder beschikken; d. inwonende gezinnen met meer dan 2 kinderen, die over meer dan 2 kamers beschikken, doch in fei te veel te weinig woonruimte heb ben. Ingeschreven staande inwonende ge zinnen met medische noodzakelijke rn?e ^aarlemse rechtbank heeft van- 'r,fgen een 53-jarige arts uit Haarlem init-?-rm de eis van de officier van dui veroordeeld tot twee boetes van Sulden en verbeurdverklaring an het tandheelkundige instrumenta- Eei®,' arts stond veertien dagen d» ,en terecht wegens overtreding van tinpoet °P de tandheelkundige inrich- hebb"' zou patiënten behandeld indicatie, die langer dan een half jaar inwonend zijn. 4. Ingeschreven staande gezinnen, wel ke uit meer dan 2 personen bestaan, die langer dan 6 jaar inwonend zijn. 5. Ingeschreven staande jongehuwden of verloofden met een gezamenlijke leertijd van 60 jaren of meer, die over geen of minder dan 2 kamers beschikken (maximum 3-kamer-wo- ning). Aan ieder, die op 30 juni van dit jaar voldeed aan de thans gestelde normen, zal ongevraagd een huurmachtiging worden toegezonden. Degenen die na 30 juni van dit jaar aan deze normen zijn gaan voldoen, of zij die in de naaste toe komst daaraan zullen gaan voldoen, hoeve echter niet meer op een volgen de algemene uitreiking van huurmach tigingen te wachten. Zij kunnen een rief aan het Huisvestingsbureau schrij ven om een huurmachtiging aan te vra gen. Men wordt echter dringend ver zocht deze aanvrage niet te lang voor men werkelijk in aanmerking komt, aan het huisvestingsbureau in te zenden, anders wordt een geregelde afgifte van huurmachtigingen onmogelijk. W nieuwe richtlijnen wijken in en kele onderdelen af van de vroegere. De gezamenlijke-leeftijd van jongge- hu' den of verloofden, die over geen kamers of minder dan twee kamers beschikken, is teruggebracht van 65 tot 60 jaar. Het aantal jaren, dat een gezin van twee personen inwonend meet zijn om voor een huurmachti ging in aanmerking te komen, is van 8 6 jaar teruggebracht. In j.954 werden voor het eerst huur machtigingen uitgereikt, die recht ge ven een woning te betrekken. Men krij dus niet een woning, maar het recht om als men een woning gevon den heeft, die ook metterdaad te betrek- in. In juli 1956 werden voor de twee de maal huurmaentigingen uitgereikt. Thans hebben B. en W. de normen enigszins gewijzigd en vindt een derde uitreiking plaats. Advertentie PHILIPS AUTO-RADIO v.a. f 170. Inbouw en Reparatie Koninginneweg 6 - Telef. 14029 In Haarlem is men gekomen tot de oprichting van een plaatselijk comité van de NOVIB (de Nederlandse Organi satie voor Internationale Bijstand). Het dagelijks bestuur zal voorlopig bestaan uit de heer D. J. A. Geluk, voorzitter, mevrouw M. D. Eickholz-De Wijs, se cretaresse, en de heer J. Tromp, pen ningmeester. Als eerste activiteit om te komen tot inzameling van gelden zijn „Prijs- vraagkaarten" landelijk verspreid. De kaarten zijn verkrijgbaar op het bureau U.V.V., Grote Houtstraat 142 en op het bureau van Haarlems Bloei, Stadhuis. De kaarten zijn ook verkrijgbaar met de waarde 1,- opdruk. Men behoeft dan dus geen postzegels meer te plak ken. De oplossingen dienen voor 11 ok tober in Den Haag te zijn. In het gebouw van de Vrijzinnig Her vormden in de Jacobstraat zal tijdens de bijeenkomst, die gehouden wordt ter herdenking van de Dag van de'Ver enigde Naties op 23 oktober, drs. G. M. Nederhorst, lid van de Tweede Kamer, het doel en het streven van de NOVIB uiteenzetten. Dit najaar wordt door de NOVIB een actie ontketend om het Nederlandse volk op de hoogte te brengen van de nood in de wereld. De Stichting Adoptie Commissie Be jaarden organiseert maandag 14 okto ber in het Concertgebouw een cabaret v. or de Haarlemse Bejaarden. Het pro gramma zal verzorgd worden door ,,De drie (vier) Musketiers" (Cabaret), „Geraldini" (Kolder goochelaar en mu zikale kok), ,,The Coritas" (Muzikale parodistische show) en Leo van Norde (Conferencier). De aanvangstijden zijn twee uur en half acht. Advertentie instit?n.van het Rotterdamse Vacupan Haarip die met autobussen «aai arts vjfh gebracht werden, waar de ter kaa 'anden trok. De kantonrech- twee hem deswege veroordeeld tot De vSes van vijfhonderd gulden. t tot vriiV^diger. mr. J. Schuring, had zijns inzi aak geconcludeerd omdat dige inri®bs de wet op de tandheelkun- van het 'ngen de controle regelt lijke inripuiFhen van artsen in derge- ken vóör gingen, maar niet het wer- ®enr tandheelkundig instituut. dag failiiet ank te Haarlem heeft dins- hoopman erklaard: P. Geldermans, •Rechter-fV>vi groenten, te Beverwijk, tveda- p,,„Ylmissaris: mr. H. J. Fer- ■Beverwök mr- 5. O- Baron te hout' teWBr^erlaan^i3 Rechn- ter-commissaris: mr. H. J Ferwerfa7 Curator: mr. F. M. Oberman te Haarlem'. De straat- en huis-aan-huiscollecten op Dierendag hebben een totaalbedrag van 7764,09 opgebracht. Advertentie De PLASTICBEKLEDINGSPLAAT voor toonbanken, tafels, bars enz enz- Kampersingel 20-24 Tel 0 2500-11932 FILMS CINEMA PALACE: Geef mij een kans, 18 J. 2. 4.15. 7, 9-lS: FRANS HALS: De Hemelbestormer, 14 ]- 2.30, 6.45, 9.15. LlDO: De nacht vol beklemming, 14 jr. 2, 4.15, 7. 9.15. LUXORDe grote kraak, volw. 2, 7, 9.15. REMBRANDT: Dieven en moordenaars, str. volw. 2, 4.15, 7, 9.15. ROXY: Schuldig, 14 j. 2.30, 7, 9.15. STUDIO: Groot alarm bij de geheime dienst. 15 j. 2,15. 7. 9.15. Diversen Vrijdag 11 oktober Concertgebouw, 20.15 u.Eerste concert serie V van het Noordhollands Philharmo- nisch Orkest o.l.v. Henri Arends. Soliste: Maria Curcio, piano. Minerva-theater, 20.15 u.: concert „Mu- zjek van deze tijd" door het duo Tilly ■Keessen, piano en Jacques Holtman, viool (Heemsteedse Kunstkring). GEBOREN: C E. H. Cramer-Vis, a": M. A. de Boer-Volkerink, z.; Chr. D'ük^- Feitz-Telder- Z '-C- G' ,M'.van Advertentie Wegens het onbevoegd uitoefenen van do tandheelkunde eiste de officier van justitie bij de Haarlemse rechtbank venmorgen een boete van 500 of vijf maanden tegen een 63-jarige tandtech- nicus uit Amsterdam. In november van het vorige jaar zou deze in Zandvoort een afdruk hebben genomen van de boven- en onderkaak van een invalide inwoner van de badplaats, die een nieuw gebit nodig had. De kantonrechter had de tandtech- nicus vrijgesproken, tegen welk vonnis het O. M. hoger beroep had aange tekend. De verdachte ontkende name lijk, dat hij een afdruk genomen had van de kaken, omdat het de patiënt was, die zelf zijn oude kunstgebit, aan de boven- en onderzijde besmeerd met een pasta, in zijn mond gestoken, en e: vervolgens in gebeten zou hebben. Do tandtechnicus zou die afdruk slechts gefixeerd hebben. Hij deed zulks ten huize van zijn patiënt, omdat deze in valide is. Bij de Zandvoortse politie, die de zaak onderzocht na een mededeling van een tandarts aldaar, hadden de patiënt en diens echtgenote echter verklaard, dat de tandtechnicus een „mondlepel" in de mond van zijn patiënt gestoken had. Voor de kantonrechter trokken zij die verklaring in en ondanks waarschuwin gen voor meineed van de president van de rechtbank, mr. W. W. J. Top, vol hardden zij vanmorgen daarin. Volgens de verdachte had de politie de getuigen gesuggereerd, hetgeen zou blijken uit de in het procesverbaal gebezigde ter minologie. De officier van justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, meende ech ter, dat er bij de verdachte een misver stand heerste ten aanzien van het d p m k er gz'. H d eGra aff-He d- d.; M. Karpow-Rood d.; J. J- tffrkhout-van der Klis d H. Dekker- luberts, d ONDERTROUWD: H. van der Vis ?n E. j. Heuser F. P. Prins en Chr. of. Y„e,rhaar. S. Blok en A. Vos, H. Vos n W. a. Moolenaars, J. J. de Klerk n L. B. Kaersenhout, JKraamwinkel n T G. Crum. H. C. Hoogewoning en if- H. Tollenaar D. H. Duintjer en G. "ergacker, N. Snoek en A. C. de Jong, I Bouwman en A. M M. van Del- ,,eri- R. Verhoef en C. Bouman. W. A. nf. en M. van Bruggen, W. J. p enth en N. C. Vermeer. S. Mooijman f? B. Hoogendoorn, M. Vermeer en H H. A. Robert, J. j. van der Plas en E. Chr. Dörsch, J. A. M. Wouts en M. P. Buseman, E. A. Postma en j>- J. Katerberg, K. Smit en A. M. "Jstermeijer. J. Hibma en F. Koorn- stra, j l de Wilde en M. C. van Rooden, J. P. Heblij en A. C. P. San ten, G. R. Polak en R. van Thijn, H. Cramer en A. C. H. Obbes. J. Lager- Weij en C. H. M. Bogaard GETROUWD: Th. J. Koning en M J. Smit, F. E. J. Chr i stof mis en J. A. M. Lindeboom, C. van der Werff en M. van Wort, G. A. Alles en E. Arendse, P. J. Miezenbeek en W. L. Gieles, J. A. Zomer en E P. M van der Spek. J. P. Bijl en H. W. Heems kerk, J. A. Sinnige en J. E. H. van Haaren, A. C. N. Berk en W. H Roo- zen n. Koper en J. T. van 't Hof, «J. D. W. Veltkamp en E. F M Tern- stra. OVERLEDEN: H. Tauber, 60 jr., Prinsen Bolwerk. Tot voor tien jaar geleden leefde in het koninkrijk Yemen een min derheids groep Joden, wier voor vaderen eeuwen terug, toen de Romei nen danig huis hadden gehouden in Palestina, maar deze zuid-westelijke hoek van Arabië trokken. Juist door hun isolement maar niet minder door hun sterke verbondenheid handhaaf den zij, geslachten door, hun tradities en riten die diep in hun geloof verankerd lagen De stichting van Israël in 1948 als zelfstandige Joodse staat leidde er toe dat de Joodse Yemeniten naar de voorvaderlijke grond terugkeerden en daar een nieuw bestaan opbouwden. Op nieuwe „oude grond" enten zij hun eigen cultuur, die uiteraard volkomen verschilde van de mentaliteit, die de uit het Westen naar Israel geemigreer- de Joden eigen was geworden. Die cul tuur kreeg in Israel gelegenheid tot volle bloei te geraken. Het was een Yemenitische vrouw, Sarah Levi-Tanai, die enkele jaren ge- leden het Yemenitisch Ballet „Inbai oprichtte, dat, erkend als het natio naal danstheater van Israel, met al leen de culturele aspiraties van de eigen staat zou kunnen bevredigen, maar dat evenzeer het Westen met die cultuur zou kunnen confronteren. Dat laatste is nu in volle gang. Het gezelschap maakt o.a. en tournee door Nederland, en gisteravond heeft het onder auspiciën van de Volksuniver siteit een voorstelling gegeven voor een uitverkochte Haarlemse schouw burgzaal. Het optreden van „inbal" heeft ons een diepe indruk achtergelaten. De wes terling is het vrijwel onmogelijk een oosterse sfeer volkomen aan te voelen en te begrijpen. Veel schoons ontgaat hem, vooral wanneer de symboliek in ruime mate aangewend wordt. Dat was met name gisteravond het geval. Maar toch kwam ieder nummer ook voor ons tot werkelijk leven. Dat kwam aller eerst, omdat de folklore, vermoedelijk niet tot eigen voordeel, geschikt ge maakt was voor het theater, en ver volgens omdat de bijbelse taferelen, die ten tonele gevoerd werden, appelleer den aan een ons vertrouwde voorstel ling van zaken. De Yemeniten ver staan als echte Joden bovendien de Kunst, juist in gebaren en bewegingen, een taal te spreken, die iedereen ver staat. Door de zuiverheid van. hun be doelingen krijgen ernst en humor een evenwichtigheid, die toch ruimte laat voor improvisatie. Er kunnen heel veel goede dingen ge schreven worden over het optreden van GEBOREN d.v. A. Schneider en J. E. Wouterse. ONDERTROUWD: J. W. G. van Doorn en A. M. E. van Schagen; A P. F. de Groot en A. Ritsma; J. a Smit en H. Scheffener. GETROUWD: J. H. Hultzer en B. Brunt: W. N. G. van den Bos en G. Schol. OVERLEDEN: J. F. Kruilaarts, 70 jr.; Mevr. r. H. van Lingen-Abuijs, 63 jr.; Mej. A. J. L. Boorsma, 20 jr.; T. Jongs- ma, 90 jr.; S. J. Strengers, 75 jr.; B. W. D. van Dijkman, 85 jr.; Mevr. C. A. Geutskens-Schulpzand, 71 jr.; P. Tij burg, 83 jr.; Mevr. M. Weijers-de Raadt 76 jr. de Yemeniten. Voor ons iag het accent echter op de dansen, waarvan het verhaal aan de bijbel ontleend was. „Het lied van Deborah", dat eindigt in een triomfdons na de dood van Sise ra, bracht op een beklemmende wijze een der fragmenten uit het Boek Rech- tepfe in beeld. Speels en melodieus daar entegen was de ontmoeting van koning Salomon en de koningin van Saba in beeld gebracht: een feest van kleur en licht met een kostelijke narrenspot. Teer, bijna sentimenteel en van een geheel ander karakter was „De Heilige sabbath", een duet, gedanst door Mar- galith Oved en Meir Ovadia. Zelden hebben wij het menselijk ge luk, de liefde tus sen man en vrouw zo nobel verbeeld gezien. Er straalde van ieder nummer charme af. Alles was menselijk van toon en beweging, en de pantomime, die de hele voor stelling door aan ieder nummer een eigen karakter gaf, verried de Joodse levenskunst zoals wij die ook in onze eigen omgeving hebben leren ken nen. Er werd harts tochtelijk gedanst, in de juiste zin. van 'iet woord, zon- "er pretentie en vaak ongekunsteld Iedere beweging had zin, ieder ge baar onderstreepte de bedoeling. En daarom hebben de Yemeniten een in druk achtergela ten, die niet spoe dig vervagen zal. W.H. Gistermorgen om tien uur is op de Herenweg te Heemstede een personen auto in een van de voortuinen van een aan deze weg gelegen huis terecht ge komen. De auto reed in de richting Haarlem met een snelheid van onge veer zestig kilometer. Er hing een zwa re mist over de weg. Voor de luxe wa ge „i reed een onverlichte carrier, en kleine bestelwagen op drie wielen. De bestuurder van de personenwagen wil de naar links uitwijken, maar zag plot seling uit de mist de twee koplampen van een tegenligger opdoemen. Toen hij remde begon zijn auto te slippen. Via het trottoir schoof de wagen een voor tuin van een huis binnen. De voorzijde van de auto botste tegen een muur op en werd daardoor zwaar beschadigd. De ravage in de tuin was groot. Per soonlijke ongelukken deden zich niet voor. De Heemsteedse politie heeft van een en ander proces verbaal opge maakt. Aansluitend aan de in de vorige week gepresenteerde begrotingen voor 1958 heeft de gemeente Veisen thans een bestedingsnota het licht doen zien, waaruit blijkt, dat de gemeente Vei sen, afgezien van de woningbouw, het komende jaar 20 miljoen zou nodig hebben voor kapitaals-objecten, die in het kader van de uitbouw van de ge meente noodzakelijk zijn. Gelet op de noodzaak tot bestedingsbeperking en op het feit, dat Gedeputeerde Staten geen enkele kapitaalsuitgave zullen goedkeuren als daarbij niet is aange geven op welke wijze deze wordt ge financierd uit langlopende kredieten, hebben B. en W. van Veisen ruim de helft van de noodzakelijke objecten naar het tweede plan geschoven. Wat over is gebleven is van de eerste ur gentie. Uit deze lijst zullen B. en W. telkens wanneer kapitaal beschikbaar komt, een keuze maken om dan een voordracht voor de gemeenteraad en daarna voor Gedeputeerde Staten sa men te stellen. Bovendien is Veisen voornemens te proberen een deel van de in kapitaalsobjecten gestoken reser ve, die op 1 januari 13.766.000 zal bedragen, liquide te maken. Tot 1 augustus van het komende jaar zal Veisen bovendien 17.755.000 nodig hebben om reeds in gang zijnde ob jecten te financieren. Als bijdragen tot de bestedingsbeper king heeft Veisen o.a. de bouw van een centraal kantoorgebouw ten bedrage van ƒ3,6 miljoen, een werf voor openba re werken, werkplaatsen en garages voor de reinigingsdienst en plantsoen- bedrijf, een wijkgebouw in Velsen- noord, een openluchtschool, de voor bereiding van de bouw van een nieuw raadhuis, de restauratie van Beecke- steyn en nieuwe politieposten in Velsen- noord en Santpoort naar het tweede plan geschoven. Maar met het vorde ren van de woningbouw, waarvoor per 1 januari een tinancierlng van de rege ring zal gaan gelden, zullen ook scho len, wegen en alle bijkomende werken nodig zijn. Het zijn deze complemen taire kosten, die een zeer hoog bedrag belopen, en waarvoor de gemeente zelf de kapitalen bijeen zal moeten brengen. Bij een rente-gamma van 4/ pet. is dat thans op de kapitaalsmarkt een welhaast onmogelijke opgave. „nemen van een kaakafdruk". Volgens de officier moest daaronder niet alleen het „bijten" worden verstaan, maar tevens het gehele complex van hande lingen, die tot doel hebben de kaakaf druk te nemen. De z.i. twijfelachtige verklaringen van de getuigen achtte hij derhalve niet van essentieel belang. Tegen een 33-jarige loonconfectionair uit Amsterdam eiste de officier van jus titie wegens diefstal, meermalen ge pleegd, een gevangenisstraf van tien maanden, waarvan zeven maanden on voorwaardelijk met aftrek en een proef tijd van drie jaar. De verdachte zou in de maanden juni en juli uit caravans en tenten in een caravankamp in Zand voort allerlei kleine huishoudelijke voorwerpen, kledingstukken en siera den hebben weggehaald. In beide zaken bepaalde de rechtbank de uitspraak op 24 oktober. Het jeugdwerk in de parochie van Sint Agatha te Zandvoort ondervindt sterk de bezwaren van het karakter van Zandvoort als badplaats. In de zo mermaanden wordt de aandacht in ster ke mate afgeleid door het vreemdelin gen-Jerkeer en alles wat daar bij komt kijifen. De seizoen bedrijven leggen een zware druk op het gezinsleven en in dat verband mag de gemeubileerde zomerverhuur niet uit het oog verlo ren worden. AI deze factoren leiden er toe, dat het jeugdwerk in de zomer maanden een moeilijke tjjd door maakt. In de jaren voor 1940 was het prak tisch zó, dat het katholieke jeugdwerk in het voorjaar tot stilstand kwam en in het najaar met gTote moeite weer ter hand moest worden genomen. In dat opzicht is een grote verbete ring ingetreden. Dank zij de toewijding van akela en hopman van de verken ners-beweging is de continuïteit van de ze uiterst nuttige jeugd-organisatie ook in de zomermaanden verzekerd. Kort geleden vond nog een uitbreiding plaats met een gidsen- en kabouterafdeling. Het jeugdwerk behoort meer in het bijzonder tot de taak van de kapelaan der parochie. Uit de kring der parochi anen is echter het initiatief genomen i om te komen tot de oprichting van een commissie voor het parochiële jeugd werk. Het dagelijks bestuur wordt ge vormd door de heren A. J. Versteege, voorzitter, H. J. Borgstede, secretaris en B. J. Huigen, penningmeester. De ze commissie vergadert maandelijks met de leiders en leidsters van de ver kenners groepen en vertegenwoordigers van verenigingen welke jeugdleden heb ben, o.a. de voetbal- en gymnastiek af delingen van „T.Z.B.", Het is gebleken dat men dan komt tot een vruchtbare uitwisseling van gedachten en ervaringen. De commis sie verricht zo een nuttige coördineren de taak. Zij wil het daarbij echter niet laten en zoekt naar middelen om de katholieke jeugdbeweging de materiële hulpmiddelen te verschaffen, die nodig zijn om zich te kunnen ontplooien. De commissie is in verbinding getre den met het kerkbestuur, hetwelk mr. B. H. G. J. Randag als zijn vertegen woordiger hij de commissie heeft aan gewezen. Op het terrein aan de Schalkwijker- weg speelt zondag het eerste voetbal elftal van TYBB haar eerste thuiswed strijd. De tegenstander is Westerkwar tier. Door het succes van vorige week zal het aan spanning zeker niet ontbre ken. Het elftal van TYBB verschijnt in de volgende opstelling: Bakker; De Wildt, Fije; Van der Vlugt, Veldhuizen, Pebesma; Nierveld, Blom. Van Zon, Vessies en Meijer. Met het blijspel „In een andere we reld" hebben de spelers van het Heem steeds Amateur Toneel gisteravond in het Minerva Theater in Heemstede en kele honderden van hun donateurs op een allerprettigste manier bezig gehou den. Het was een kostelijk spel, ge schreven door Joh. Blaaser Sr. en Jr., op het oude thema van snobisme en sociale tegenstellingen, met veel élan en tot in de puntj-es verzorgd gespeeld onder regie van J. J. Schelvis. Een aristocratische grijsaard, eige naar van een porceleinfabriek, ver keert in dit blijspel, mede door de spil zucht van zijn geborneerde vrouw en dochter, in ernstige geldelijke moeilijk heden. Als een redder in de nood biedt een „volkse" bankwerker, door erfenis rijk geworden, aan een ton in de zaak te fourneren. Hij neemt echter zijn he le familie mee en dat geeft aanleiding tot de nodige verwikkelingen, omdat de wereld van de ex-bankwerker een andere is dan die van de grijsaard, zijn vrouw en zijn dochter. Er is het nodige wanbegrip, totdat de zoon van de bank werker-fabrieksdirecteur ten tonele verschijnt, die met jeugdig enthousias me de zaak tot bloei weet te brengen en uiteraard de genegenheid wint van de dochter van zijn „deftige" compagnon. De moraal van dat alles „goede manieren zijn maar een mid del, en géén doel", is bij dat „happy end"" genoegzaam doorgedrongen. Jan van der Veldt maakte een koste lijke creatie van de ronde, eenvoudige bankwerker, die ondanks enkele mo menten van zelfvoldaanheid, de koude drukte van zijn tegenspelers aan zijn laars lapte. De arristocratische grijs aard werd met flair gespeeld door B. van der Ham. Corry Meijboom en Ton van Wees-Weiiers waren volkmen aan elkaar gewaagd in hun rollen van hooghartige „dame" en eenvoudig- maar-hartelijk volksvrouwtje. J. van Wees zette een afgemeten, maar toch menselijk reagerende butler op het to neel - een prestatie gezien de meestal voor de hand liggende typeringen van dergelijke rollen. De enthousiaste bank- werkerszoon werd, aanvankelijk wat stroef, gespeeld door J. Schouten. Truus Schelvis was een snobistisch meisje, T. Peeperkoom een kwajongen, Bep Grotegansey een ouderwetse kan toorjuffrouw. Vóór de presentatie van het spel werd medegedeeld, dat het donateurs tal van het Heemsteeds Amateur To neel thans de zeshonderd overschreden heeft, een gebeurtenis weljfe even als het toneelsucces van gisteravond een gelukwens volkomen rechtvaar digt. Advertentie Voor de zoveelste maal gezakt? Dit examen wordt veel eenvoudiger met de automatische koppeling van RENAULT. Meerprijs slechts f 275. Bovendien op alle R E N A U L T-producten 6 maanden garantie, zowel onderdelen als arbeidsloon, ongeacht het gelopen aantal KM Vraagt nadere inlichtingen bij Advertentie Alle merken dus ruime keuze Tijdens een gisteravond in de kan tine van Conrad Stork gehouden bij eenkomst, waar de prijzen werden uit gereikt die door de leerlingen waren ver worven in een arbeidswedstrijd, heeft de directeur ir. C. H. Holgen tevens mededelingen gedaan over de stand van zaken in het bedrijf. De concurrentie is verscherpt en vooral Duitsland blijkt goedkoop te kunnen leveren. Daardoor ontglipte Conrad-Stork onlangs 'n werk van enige millioenen guldens. De reders hebben de animo verloren om dure sche pen te kopen als er niet mee kan wor den verdiend. Toch heeft het bedrijf zeer behoorlijke orders in portefeuille, waardoor in de verschillende afde lingen van de fabriek nog geruime tijd werk is, zei de heer Holgen. De metaalindustrie is eensgezind van mening, dat in dit opzicht de Euro- markt voor Nederland alleen maar na delig is. De grootste belager van Ne derland is Duitsland. Om de concurren tie vol te houden is het van groot be lang de beschikking te hebben over zeer vakbekwame arbeiders. Boven dien zal het bedrijf zich moeten toe leggen op produkten van hogere kwali teit. Alleen dan kan worden getracht op te vangen, wat anders verloren gaat. Ruim zeventig prijzen moesten wor den uitgereikt. Dit geschiedde na af loop van de bijeenkomst door de af delingschefs. Ir. Holgen beperkte zich tot de uitreiking van vier getuigschrif ten. De aantekening „uitmuntend" kreeg R. van Haarlem; de aantekening „goed" D. J. Jansen en G. C. van der Putte. Deze jongens ontvingen tevens een armbandhorloge. Een kleiner ge schenk onder enveloppe en een getuigschrift „voldoende" werd uitge reikt aan G. J. Nijssen. Het waren de resultaten van een opleiding in de drie jarige leerlingencursus. Bovendien werd uitgereikt de Frederik Willem Conrad- prijs. Deze ongeveer drie jaar geleden ingestelde prijs werd het vorige jaar niet uitgereikt. Om er voor in aanmer king te komen, moet de leerling een goed vakmanschap weten te laten sa menhangen met prettige menselijke vor men als bijvoorbeeld toewijding en eer lijkheid. Zonder enig voorbehoud waren de beoordelaars tot de conclusie geko men dat R. van Haarlem voor deze prijs in aanmerking kwam. De prijs was een bromfiets, die in de kantine aanwezig was. Onder auspiciën van de Volksuniver siteit en van de Mij. tot Nut van 't Algemeen wordt in de Renaissancezaal van het Frans Halsmuseum donderdag 17 oktober een kamermuziekavond ge geven. Elly Jens, alt mezzo, Frans Bocxe, bariton, en Dick Spaargaren, piano, zullen werken uitvoeren van Brahms, Wolf, Debussy, Fauré, Mil- haud, Schubert, Gounod, Ravel en Van Dijk. De avond begint om acht uur. Nadat een 39-jarige betonwerker uit Ede, die terzake van mishandeling te Driebergen-Rijsenburg op de avond van de 2e paasdag 1956 door de recht' bank te Utrecht tot een jaar en drie maanden was veroordeeld, aanvanke IÜk in dit vonnis had berust, vroeg hy later revisie er van aan. Zijn mede dader was door het gerechtshof te Amsterdam tot tien maanden met af' trek van het voorarrest veroordeeld De hoge raad verwees de zaak voor revïsiebehandeling naar het gerechts hof te Amsterdam, waar de zaak thans heeft gediend. Eerste paasdag waren verdachte en zijn mededader op bezoek geweest bij een vrouw te Driebergen-Rijsenburg. Deze vrouw was, aldus haar verkla ring, door haar man mishandeld. Met de twee mannen was afgesproken, dat verdachte gebeld zou worden als dit zich nogmaals zou voordoen. Op de avond van tweede paasdag waren de verdachte, die gedronken had, en zijn mededader opnieuw op bezoek ge komen in Driebergen. Toen de man van de vrouw thuis kwam was eerst verdachte de kamer uitgegaan, en in een achterkamer was toen gevochten. Verdachte keerde met bebloede han den terug. Daarna was zijn maat naar de achterkamer gegaan en opnieuw was er gevochten. De dochter van de vrouw verklaarde nu als getuige, dat de maat haar verzocht had, nimmer te vertel- Het jeugdige damesteam van AVO uit Aerdenhout heeft woensdagavond in het Krelagehuis een fraaie overwin ning behaald op Octopus in de over gangsklasse van Ie NeVoBo. De AVC- ploeg was technisch sterker dan haar tegenstander, ofschoon de AVC-dames in de eerste set teleurstelden; Octopus won de set met 15-6. Daarna herstelden de dames zich uit stekend, waardoor de gasten geen en kele scoringskans meer kregen. De laatste drie sets waren alle voor AVC (15-7; 15-9; en 15-11). De dames van bvS moesten met tvee invalsters aantreden tegen Octo pus. Het bleek een te grote opgave voor HVS. Toch kregen de Haarlemse dames in deze wedstrijd enkele uitste kende kansen, maar er werd onvol- doer gebruik van gemaakt. Het ein de kwam met een duidelijke nederlaag vooi HVS. (15-9; 15-10; 15-9). I" de eerste klasse dames hebben Onze Gezellen en Vesmia de punten gedeeld. De Gezellen begonnen bijzon- de goed en namen op vlotte wjjze en 2-0 voorsprong. Vesmia sloeg echter hard terug en slaagde er nog juist op tijd in de stand in evenwicht te brengen (15-1 en 15-3). Bij de heren was vooral de ontmoe ting tussen de HVS-reserves en Cios set ups werden met keiharde smashes afgewerkt. De set was dan ook door Cios verdiend gewonnen (15-5). De HVS'ers herstelden zich echter en hoe wel de strijd ook nu nog bijzonder fel en spannend bleef, slaagde HVS er in op beide winstpunten beslag te leggen (3-1) Eclecta had het in de ontmoeting te gen PSVH niet moeilijk. Het werd een overtuigende zege (3-0). De strijd tus sen de herenploegen van OVRA en Die Raeckse II was in de eerste klasse even- -•ns bijzonder spannend en slechts op het nippertje zag het team van Die Raeckse kans nog een wintpunt te be halen. De OVRA-ploeg had in deze ont moeting de leiding genomen en nadat Die Raekse voor de gelijkmaker had gezorgd, was het wederom OVRA dat de leiding nam. Het team van Die Raeckse gaf zich in de laatste set nog eens terdege en slaagde er door een 15-13 set-overwinning in een puntenver deling te bereiken. De volledige resultaten waren: Da mes Onze Gezellen - Vesmia 2-2; AVC - Octopus 3-1; HVS-Octopus 0-3; Velox 2-PSVH 2 1-3; OSS-Vesmia 2 3-0; AW-Santpoort 0-4, SSO-PSVH 0-3; AVC 3-OVRA 3 0-3; Eclecta 3-JBS 2-2; Gios 3 -Die Raeckse 5 3-0; Blinkert 3-OSS 2 0-3; Keren: Eclecta-PSVH 3-0; OVRA-Die 1 len, dat ook hij uit de kamer was ge gaan. Het slachtoffer, dat ook toen hij het huis uit was gegaan, op straat vol gens een getuige door verdachte nog was geslagen, liep een schedelbasisfrac- tuur op en heeft van de mishandeling een ernstige doofheid overgehouden. De toedracht van de vechtpartij was volgens de procureur-generaal ge weest, dat verdachte in de achterkamer flinke klappen had uitgedeeld en daar na was de mededader gekomen om „de laatste hand aan het werk te leggen". Vervolgens was verdachte het slachtof fer op straat achterna gegaan en had opnieuw klappen gegeven, die hard aankwamen. „Hij is een zware gespier de jonge kerel", aldus de procureur- generaal, die zeide niet te weten of verdachte of de mededader de verwon dingen heeft toegebracht. De mededa der was volgens hem de man, die de zaak aan de gang had gebracht. Hoe wel z.i. verdachte vermoedelijk de era- stige slagen heeft toegebracht eiste M een lagere straf, n.l. tien maanden ge vangenisstraf. Verdachte is niet meer opgesloten. De verdediger wees er op, dat verdachte dronken is geweest waardoor er geen sprake is van opzet. Zware mishandeling achtte hij niet be wezen en vroeg daarom vrijspraak. Uitspraak 22 oktober a.s. Woensdagavond half 10 is de 26-jarige motorrijder L. H. v. d. L. uit Beverwijk, die van noordelijke richting de Velser tunnel ingereden was met een snelheid van 90 kilometer tegen een voor hem rijdende tankauto opgereden. De tank wagen, beladen met cement, reed met een snelheid van 25 kilometer tegen de helling op. De motorrijder zag de auto te laat, probeerde deze nog te ontwij ken, maar raakte hem toch nog en schoof toen met zijn motor twintig me ter door over het trottoir heen tegen de tunnelwand. De man is in het An- tonius Ziekenhuis te IJmuiden-oost op genomen met een rechter enkelfrac tuur en een hoofdwond. Zijn motor werd zwaar beschadigd. Advertentie dan TRANSROID t&biatteo t INNEMEN •n de onaangename klachten verdwijnen ft Verkrijgbaar bij Uw apotheker of drogist) uit Overveen buitengewoon spannend, Raekse 2 2-2; HVS 2-Cios'3-l; HVS 3- tf-wijl ook technisch veel goeds was I Velox 2 3-0; WSH-AW 0-3; Cios 2- te zien. Reeds in de eerste set begon- OSS 0-3; Spaarnestad-OVRA 4 0-4; Set nen de sportleiders verrassend; goede 1 Up-Onze Gezellen 4-0. anaconda Copper Bethlehem Stee) Chrysler Corp ieneral Electric Uenere) Motors Kennecott Copper K.L-M Montgomery Were Kadlo Corp (epubllc Steel •toyal Dutch Shell Union OU Southern Pacific Southern Rallwav rtdewater US Steel 8/ia 49% 40% 72% 60 39% 89% 37% 33% 30% 44% 44% 71% 37% 34% 26% 56% 9/10 48% 41% 72% 60% 39% 28% 80% 33% 30% 44% 45% 72 36% 34% 25% 57% Stemming: onregelmatig

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 5