Wagenburg-tunnelmoderne ondergrondse verkeersader Verlichting wordt automatisch aan zonlicht buiten aangepast J** Klein Spaans dorp droomt van grote olierijkdommen Veelbelovende proefboringen in de provincie Granada T EEN KLOK VOOR EUROPA De collectieve slanke lijn E' DAM PO ^aambeien' Stuttgarts nieuwste bezienswaardigheid Oorspronkelijk een schuilkelder ■ii De put van Maria Rabionet Tulsa De vasthoudende professor Nieuw plan van professor v. d. Bergh Gemeentegelden verduisterd De zgn. documenten inzake Speidel E.O.K.A.-leider geeft zich over KOU, GRIEP, Eisenhower over bezoek van Zjoekov Gemeente-ontvanger geschorst Italiaanse Senaat keurt Euro-verdragen goed DONDERDAG 10 OKTOBER 1957 PAGINA 7 Tal van onwaarschijnlijk heden /////- impressies van een emigrante naar de V.S. KOOKBOEKEN WERKEN „OVERWICHT" IN DE HAND SCHROMPELEN WEG (Van onze correspondent in Bonn) Cl tuttgart, de hoofdstad van Baden-Württemberg, in de Bondsrepubliek zelf A reeds bekend om zijn oppositieloze coalitie-regering waarin alle politieke partijen zitting hebben en tot ver buiten de grenzen om zijn bijenkorfachtige televisiezender, krijgt er nog een bezienswaardigheid bij. Als kerstgeschenk van het gemeentebestuur aan de bewoners van de „metropool tussen bos en wijnstok (rond 450.000 zielen) zal aan het einde van dit jaar de 825 meter lange autotunnel worden geopend, die de binnenstad van waarschijnlijk de heuvelachtigste plaats in Westduitsland met de oostelijke voorsteden zal verbinden. Deze Wagenburg tunneldie vele jaren lang een zorgenkind voor het gemeentebestuur van Stuttgart is geweest, was reeds gedurende de bouw een project waarnaar vele architecten uit de hele wereld zijn komen kijken. Sinds de sanering van ae Westduitse valuta in 1948 heeft hij 13,5 miljoen mark gekost. Tevoren had de vroegere Rijksregering er al 9 miljoen rijksmark in gestoken. ter verse lucht worden aangevoerd. Een wonder van techniek is voorts de tunnel-verlichting, die automatisch wordt geregeld en voortdurend aange past aan het licht buiten. Bij sterke zonneschijn b.v. zullen de lampen in de tunnelingang zeer helder branden. Naar mate de automobilist verder in de tun nel komt neemt de lichtsterkte dan af om in de richting van ae uitgang weer langzaam toe te nemen. Daardoor ont staat een geleidelijke overgang en tre den niet de verschijnselen op van nacht blindheid (bjj plotselinge verplaatsing van fel zonnelicht in een donkerder tunnel) of van verblinding (uit de tun nel in de zon). Al naar gelang het bui ten de tunnel licht of donker is, regelt zich langs elektronische weg de tunnel verlichting. De tunnel is voor voetgangers en wielrijders verboden, ook des nachts wanneer het autoverkeer maar zeer ge ring is. Er is in de tunnel helaas geen plaats voor voet- en rijwielpaden. Uit de Wagenburg-bunker is de Wa genburg-tunnel geworden, een produkt van moderne ingenieurskunst, een stuk vooruitstrevende stedenbouw, een on dergrondse verkeersweg die tot de mo dernste in Europa behoort. BONN, hedenmorgen. De geschiedenis van de Wagenburg tunnel is een heel merkwaardige. Hij is n.l. in 1941 begonnen als een gigan tische schuilkelder, waarin 20.000 Stutt- garters tegelijk beschutting konden vin den tegen de geallieerde luchtaanval len, waarvan de stad er 55 heeft door staan en waarvan zij heel sterk heeft geleden. De schuilkelder heeft vele stadsbewoners het leven gered. Bij de bouw ervan greep de toenmalige rijks regering terug op het plan tot aanleg van een verkeerstunnel onder Uhlands- höhe, dat in die jaren reeds bestond. Na de ineenstorting van het Duitse *H)k stonden Stuttgart toen er in 1946 Weer wat orde in de stedelijke chaos was gekomen voor de vraag, wat rhen nu met de enorme schuilkelder moest doen. Men wilde deze herinne- rmg aan verschrikkelijke jaren eigenlijk maar zo gauw mogelijk kwijt en dat betekende dan, dat de schuilkelder zou moeten worden dichtgegooid. Men be- (Van onze Haagse redactie) Minister Drees heeft voorgoed afgere kend met de zgn. documenten, die zou den bewijzen dat de Duitse generaal Speidel schuldig zou zijn aan de moord op koning Alexander van Joegoslavië en dé Franse minister van buitenland se zaken Barthou. Hij doet dit in ant woord op vragen van het communisti sche Kamerlid Bakker. Dr. Drees wijst op tal van onwaar schijnlijkheden in de zgn. documenten. O.m. is de reproductie van de brief van Göring kennelijk gemaakt op een formaat 1:2, terwijl de handtekening van Göring in deze verkleining op wa re grootte voorkomt. Het is duidelijk, aldus de minister-president, dat het hier gaat om de reproductie van een waar schijnlijk echte handtekening, die in het gepubliceerde 'stuk is gemonteerd. Een andere onwaarschijnlijkheid is, dat zowel de brief van Göring aan Speidel als het antwoord van Speidel daarop beide in origineel zouden zijn gevonden. Men zou verwachten het ori gineel van Göring in archieven van de Duitse ambassade te Parijs en het af schrift in de archieven van Göring aan te treffen, terwijl het omgekeerde geldt voor het antwoord van Speidel. Tenslotte merkt de minister-presi dent op, om aan te tonen hoe weinig men kan afgaan op wat zich aandient als reproductie van authentieke stuk ken", dat de weergave in De Waar heid anders is dan die in Der Spiegel en in l'Humanité. Advertentie HET IDEALE VITAMINE-PREPARAAT FLACONS.i 50. 100 EN 500 DRAGÉES ORGANON - OSS (Van een correspondent in Spanje) oen Maria Rabionet Tulsa vier weken vakantie in haar dorp Amer in de Spaanse provincie Gerona terugkeerde was een van de eerste dingen die ze deed, kijken of er nog water in de, put stond. Dat is een heel gewone gang van zaken in een Spaans dorp, waar men het er nog steeds niet over eens is wat belangrij ker is, water in de put of geld in de la. Er bleek nog voldoende te zijn en Ma ria liet de emmer zakken, omdat haar huisje aan de Calle de Vilafreser best een beurt kon gebruiken. Het water dat boven kwam was een beetje troe bel en zo te zien wat donker van kleur, maar dat gebeurt wel meer in een Spaanse put en Maria maakte zich er geen zorgen over. Toen ze de emmer over het erf leeggooide bleek er een vettige substantie in te zitten. Ze rook er eens aan. Olie, rijke, vette olie. Ze haalde een nieuwe puts op met hetzelf de resultaat. In de vier weken van haar afwezigheid was haar waterput in een oliereservoir veranderd. Ze haalde haar zoon erbij en ook die kwam tot dezelfde conclusie. En zoals dat in een Spaans dorp gaat, Maria stuurde haar zoon naar de bur gemeester, die op zijn beurt de gouver neur van de provincie op de hoogte stelde. Die bracht de vondst ter kennis van de hoge autoriteiten van het ge- Het is nu eenmaal zo, dat wij ons niet verbazen over dingen waaraan wij gewoon zyn. Dat wil echter niet zeggen, dat er soms geen reden zou kun nen zijn om ons tóch te verbazen. Bijvoorbeeld over het feit, dat wij er een gewoonte van hebben gemaakt. Want het kan om een onverstandige en dwaze gewoonte gaan. Onlangs heeft een boekje het licht gezien, dat tot titel draagt „De Euro- klok". Een titel, die in deze dagen van Euromarkt en Euratom ons niet eens wonderlijk in de oren klinkt. En zij heeft met beide laatste termen ge meen, dat zij op iets betrekking heeft, dat er nog niet is, maar er zou moeten komen. Wat is dan dat iets Daaromtrent geeft de ondertitel opheldering. Deze luidt: „Een eenheidsstelsel van klokhervorming voor geheel Europa ten westen van het IJzeren Gordijn". Die titel bevat een ideaal en een program. n, wnoenburg-tunnel in Stuttgart, die zijn voltooiing nadert. Door de openingen De wayenv'u;t een onder de tunnel liggende schacht ingepompt, opzij worai JTI, plafond zijn de spleten zichtbaar, waardoor de afgewerkte Tussen de lampen door een tweede schacht, die boven de tunnel ligt. lucht wordt afg (Foto- Inlichtingendienst Stuttgart, Hans Schwarz). (Foto: rekende echter dat d®ze ondep"f^j?"f 3 miljoen mark zou kosten. GelUKKfg had men daarvoor het geld ind'®e?£l ste na-oorlogse jaren niet en zo kon tot 1954 toen met de aanleg van de ver keerstunnel in zijn huidige vorm een begin werd gemaakt de oppositie te gen het dichtgooi-plan zich voldoende versterken. Elk jaar had de stad intus sen ongeveer 500.000 mark moeten spen deren om de schuilkelder voor instor ting te behoeden. Toen viel de beslissing om het de cennia oude tunnelplan dan toch maar uit te voeren en de schuilkel der ten bate van het stedelijke wel zijn te gebruiken door de aanleg van een betere verbinding tussen de bin nenstad en de oostelijke delen van de stad, die door de Neckarhaven, de grote markt en de aansluiting aan de „Autobahn" Roergebied-Beieren toch al voortdurend aan betekenis toena men. Het verkeer tussen deze ooste lijke voorsteden, waar behalve wonin gen vele industrieën, het slachthuis en de Stuttgarter gasfabriek staan, wrong zich in die jaren door straten die door de toenemende frequentie van het wegenverkeer hoe langer hoe smaller schenen te worden. Als de Wagenburgtunnel Klaar Is en in vol bedrijf 2300 autos per uur in beide richtingen zal kunnen verwerken, is de grote omweg over twee heuvels die zo hoog zijn, dat wij ze in Nederland rustig bergen zouden noemen verder overbodig geworden. Het is de langste tunnel in heel West-Duitsland, bijna 200 meter langer dan de Lammerbuckel- tunnel in de z.g. „Alpaufstieg" in de „Autobahn" tussen Ulm en Stuttgart, die kortgeleden werd geopend. De Wa genburg-tunnel is ook ongeveer 200 me ier langer dan de Maastunnel in Rot- terdam. Vooral echter is de Wagenburgtunnel s technische zin een merkwaardig staal Van bouwkunst. Daar is in de eerste Piaats de luchtverversing, die niet Jheer geschiedt zoals te doen gebrui kelijk is via schachten, die langs de kortste weg naar buiten voeren om slechte lucnt weg te leiden en vers® aan te zuigen. Onder het wegdek in de tunnel ligt een ruime schacht, waaruit om de twee meter verse lucht naa*" binnen wordt geperst. In het plafond fan de tunnel zijn om de vier meter gleuven aangebracht, waardoor de slechte lucht wordt weggezogen en via een tweede schacht naar buiten go- bracht. De luchtstromingen onder en boven de tunnel voor respektieve- lijke verse en slechte lucht worden door sterke ventilatoren in beweging gehouden. Per seconde kunnen 400 li- Waarom onverstandig? Omdat zo zegt prof. v. d. Bergh „de grote meerderheid der bevol king onzer gematigde luchtstreken in de lente- en zomermaanden een nieuwe wereld en een nieuw leven, zou kunnen genieten. Een gelukkiger leven, één met de natuur". Als wij maar de moed hadden te breken mei de sleur, die ons aan onze huidige Een der leiders van de E.O.K.A., op wiens hoofd de Britten een prijs van 50.000 gulden hebben gezet, heeft zich gisteren overgegeven en aan Britse mi litairen een schuilplaats ln de bergen in het zuiden van Cyprus gewezen. In de schuilplaats troffen de Britten, behalve wapens en munitie, de lijken van twee verzetslieden aan, die kenne lijk door hun kameraden doodgescho ten waren. De man die zich overge geven heeft heet Michael Ashiotis. (Reuter) Dat de Amerikaanse ham, maar een geheimzin- cepten voor cake en aan- Venken zeer ver- nig mengsel van vele in- verwante artikelen wel cchillend is van de grediënten, waaronder niet vreemd aan zijn. fll is al direct te meestal stukjes celery en En dan met te vergeten Hollandse een noot zijn te herkennen. de ice-cream, die hier in constateren in een Verder zijn de Amerika- enorme hoeveelheden ge- vluchtige hhks nen voor de lunch wild op consumeerd wordt, het he- Amerikaans koo bekende hamburgers en le jaar rond. Ik heb met Het exemplaa frankforters voor hot eigen ogen een jonge man imij bet aangeschal g smaken verschil- van even in de twintig na boekdeel van 18 bij zeiden onze voorouders een ontbijt van toast, roer- verlucht met talrijke g rpeds jk kan er nog steeds eieren en acht plakken kleurde platen, waarop d heerlijkheid niet van spek, zowat een halve li- resultaten van vele recep- ekken. De dranken bij ter vanille-ijs naar binnen ten zo smakelijk staan al- „auivalent van onze zien lepelen. En in een ru gebeeld, dat je het water lk th briek voor huisvrouwen de mond komt Wan- ^Modd, én soft werd in volle ernst de r ik de verschillende j cola e.d. raad gegeven om kinde rubrieken vergelijk met di een ren, die geen trek hebben jjlj nel UluwJ in Vmn nnthiif iis te creven. neer ik de verschillende die in mijn oude, getrou- Bij n yan de bo_ in hun ontbijt ijs te geven, we Hollandse toeverlaat, ®Iaa J de uick breads Volgden verschillende me- blijkt, dat bijv. de catego- vengen q bloemige thodes, hoe het simpele rie „vlees" hier slechts 29 een „must chocola- of vamlle-iis zó bladzijden beslaat tegen 40 in het Hollandse. Ofschoon hier zeker twee- a drie maal zoveel vlees wordt gegeten. Maar de kwanti teit moet vaak de kwali teit, zowel van het pro dukt zelf als van de berei ding goed maken. Er zijn maar vier bladzijden „vis" tegenover 20; soepen 9 te- chocola- of vanille-ijs zó aanlokkelijk op te dissen, dat Johnnie en Mabel het niet kunnen weerstaan! De nieuwste club in ons, als heel de V.S. reeds zo club-rijke Tulsa heet Tops d.i. Take Off Pounds Sen sibly, en is een onderdeel van een landelijke organi satie voor de slanke lijn. De nationale Tops kiest gen 19, aardappelgerechten k kte aardappel is hier jaarlijks een „koningin" een tegen 7. Daarentegen B onbekende. Dit, haast oh, het onnoemelijke aan- diverse slaatjes 21 versus een onderdeel van tal koninginnen in deze 3; cakes, koekjes, pies en vaderlandse warme Republiek en dat is, hoe andere desserten 290 tegen °aalti1d hier tussen twee kan het anders, het lid, 1?ent-n stAan a°Wv?- haakjes Ierse aardappel dat in het afgelopen jaar gelijk, terwijl onder de bij "enoemd als tegenstelling de meeste pondjes heeft ,?quick breads 25 pagina's met de sweet potato, krijg weten weg te nllallno recepten zijn verzameld. ïe meeat. al? purée °L!.n De plaatselijke afdeling Deze omvatten zowel al- L^oor«ze? ^eS de Rde^'Xden^an" ten bTleL_T},tblitheer.1Ukheden ervarx wordt' veel corn, aanschouwe van elkaar, mais gegeten, van corn- gewogen Wie a gevallen on-the-cob tot cornpud- is mag fier dejiele avond ding toe. als waffles, griddlecakes, -pannekoekjes van 6 a 7 cm doorsnee- en dough nuts, als muffins, corn- sticks, popovers en hot biscuits, die bij het diner worden geserveerd. Die biscuits hebben overigens en andere Nederland se favoriet, hier on- kend is de lekkere niets met onze beschuiten jus, die de eenvoudigste te maken, het zijn gewoon maaltijd tot een culinair ongeiuit- kleine, platte broodjes van genot kan maken. Bijna alheim M wee a een 4'cm doorsnee. het vlees ^en^ge vogel te kigen, die M oh een speciaal Tops-speldje dragen. Degene, die zich van nog geen onsje heeft we ten te ontdoen, krijgt een schildpadspeldje opge prikt, symbool van traag wordt zonder enig vet in Een typisch Amerikaans de oven gebraden, of on- schande, voor ir. frilit (re>sn j_ t:iZlrfltbctar 6GT1 heid. En wee de ongeluk- kigen, die zijn bijgekO' men! Zij moeten, ol schande, voor een iedei ontbijt ïs bijv. fruit (resp. dér "dé* broiler geroosterd, zichtbaar een varkensem- meloen, perzik, grapefruit Waarschijnlijk is de strijd bleem dragen en boven of zo iets) pannekoekjes om de slanke lijn een van dien een boete van een of wafels met maplestroop, de redenen voor deze be- kwartje per pond betale boter en gebakken spek, reidingswijze. Als dat zo *?e PIes ,„an ,d? en koffie, gewoonlijk is, kan ik niet over de re- Tulsa Tops vertelde, dat zwart. Ook de tientallen sultaten roepen. Want er ZÜ zelf, na vele vergeefse soorten cereals zijn een lopen hier zeker evenveel eenzame pogingen om af geliefd onderdeel van het dikke vrouwen rond als te vallen, bij deze collec- ontbiit Voor de lunch ko- overal elders, terwijl ik de tieve methode kans had. men diverse soorten sand- Indruk heb, dat veel meer gezien, binnen een paar wiches in aanmerking, die kinderen en vooral veel maanden dertig pond kwijt met mayonaise i.p.v. boter jonge mannen „overwicht" te raken. Een idee voor worden gesmeerd en "top hebben dan bij ons. Om die dames in Nederland, een slablaadje behoren te van het sterke geslacht die sinds lang slechts met worden opgediend. En ze boven de veertig maar vrees en beven een weeg- bevatten niet een simpele niet te spreken. Daar zul- schaal durven beklimmen? Hollandse plak kaas of len de 290 bladzijden re- H. L. B. klok-regeling gekluisterd houdt. Zijn „klokhervorming" wil nu „de niet-agrarische werkers der gematigde «treken, die van zon- en daglicht zijn zervreemd, weer tot een natuurlijk» dagindeling brengen". Leven die niet-agrarische werkers dan nu volgens een onnatuurlijke dag indeling? Dat valt inderdaad niet te ontkennen en menige agrariër zal prof. v. d. Bergh in zijn oordeel bijvallen. „De stads mensen maken van de nacht een dag dn van de dag een nacht". Het is op beide punten wat over dreven, maar' het is juist, voorzover het het eerste gedeelte van de dag en ran de nacht betreft zeker gedu rende een groot deel vaq, het jaar. (Velke stadsbewoner maakt in voorjaar en zomer geregeld de opgang van de zon mee en gaat bij het ondergaan van de dagvorstin naar bed? Het hervormingsvoorstel van prof. v. d. Bergh streeft er nu naar „nage noeg de hele bevolking gedurende lente en zomer kort na zonsopgang te doen opstaan en aldus aan het ver slapen van kostelijke daglichturen een einde te maken". Het verslapen van kostelijke daglicht uren? Esthetische of gevoelsbezwaren? Gun ieder diertje zijn pleziertje. Neen, zo zegt prof. v. d. Bergh, los van het feit dat het plezier zelfs niei onaanzienlijk vergroot zou kunnen worden, zijn er heel nuchtere econo mische bezwaren aan het huidige sy steem xJit laatste is evident. De situatie is zo, dat de nlet-agra- rische bevolking in de volle zomer, als de zon reeds te half vier (Amsterdamse tijd) opkomt en het te drie uur al volop dag is, niettemin tot 7 uur (en ten dele nog later) te bed blijft en des avonds nadat er tot 9 uur daglicht is geweest, nog tot 11 uur (ten dele nog later) opblijft. Zelfs gedurende de allerlangste dagen wordt nog twee of drie uur lang van kunstlicht gebruik gemaakt, ter wijl anderzijds zware gordijnen er zorg voor moeten dragen, dat daglicht en zon de ochtendslaap niet gedurende vele uren storen. Op dat kunstlicht zouden alleen in ons land tonnen te besparen zijn. Voor heel West-Europa schat prof. v. 'd. Bergh de besparing op 15 miljoen gulden. Het gevolg van deze zonderlinge toe stand is, dat ln de zomer de arbeidstijd voor een groot deel in de warme uren valt. Wanneer daarentegen van de koele ochtenduren gebruik zou worden gemaakt, zou de productie niet alleen gedurende een belangrijk deel van het jaar aanzienlijk stijgen, maar ook in kwaliteit verbeteren. Voor heel West- Europa zou dit een geschatte waarde vermeerdering betekenen van circa vijf honderd miljoen gulden, zoals prof v. d. Bergh ons voorrekent. Daarbij komen nog de hygiënische voordelen van de terugkeer tot de natuur, economisch gezien niet minder reëel, al is het bedrag niet te schatten. Voor de veehouders becijfert hij enig financieel voordeel ten gevolge van een ietwat verhoogde melkproductie en ten slotte voorziet hij, dat invoering van de Euro-klok tengevolge van het feit dat minder kunstlicht zal moeten worden gebruikt, in de meeste West- europese landen naar alle waarschijnlijk heid een vermindering van het aantal verkeersongevallen zal betekenen. Voor het agrarische bevolkingsdeel verwacht hij van zijn systeem geen na delen zoals dat met de zomertijd wél het geval was maar zoals hierboven bleek, eerder voordelen. In de pas met de zon Hoe denkt de hooggeleerde „klok- hervormer deze voordelen nu te bereiken? Reeds in de vorige drukken van zijn De schrijver van het werkje, die dit ideaal en dit program na aan het hart liggen, is prof. mr. dr. G. van den Bergh, hoogleraar in het staats recht aan de Amsterdamse Universiteit, en een man met een grote en vruchtbare belangstelling, o.m. voor de astronomie. Het boekje wordt aangediend als de „derde geheel omgewerkte druk van Klokhervorming". Het gaat bij wat prof. Van den Bergh „klokhervorming" noemt niet zo zeer om een hervorming van de klok al zal die toch ook een lichte ope ratie dienen te ondergaan dan wel om „hervorming van de wettelijke tijd", om een verandering dus van de regeling van die wettelijke tijd. Pro fessor Van den Bergh namelijk vindt de manier waarop wij gewoon zijn de wettelijke tijd te regelen onverstandig, om het woord dwaas maar nïet in de mond te nemen. horloge elke dag op het tijdsein van de radio gelijk zet of wie een elektrische klok heeft, zou het niet eens bemerken. En klokken en hor loges zijn op eenvoudige wijze zo te regelen, tweemaal in het jaar, dat het doel bereikt wordt. Zelfs zouden er vrij gemakkelijk klokken te vervaar digen zijn, die de halfjaarlijkse ver snelling, resp. vertraging, automatisch tot stand brengen. De oorzaak van de zonderlinge situatie, waarin wij nu leven?, zo vraagt prof. v. d. Bergh. Een traagheidsverschijnsel, verbreking van de natuurlijke band met de zonnestand, en klok-slavernij. Wie 's winters om 7 uur opstaat, denkt er nu eenmaal niet over 's zomers om 4 uur op te staan. De Europese klokhervorming zou de verbroken band weer kunnen herstel len en de zo dierbare klok-slavernij ongemoeid laten. Zij zou voor onze gematigde streken de juist voor het moderne leven zo passende en gewens te tijdregeling met „glijdende schaal" brengen. Met alle toe te juichen ge volgen van dien. Het ls ongetwijfeld de moeite waard, van dit merkwaardige en met zoveel vasthoudendheid gepropageerde her vormingsplan kennis te nemen en de vele facetten ervan eens nader te over wegen. Daarbij moge men bedenken: er is althans een gebied ter wereld, al ligt het niet in West-Europa, waar een ge lijksoortige klokhervorming in praktijk wordt gebracht, met veel voldoening. Het is het Zuidzeee-eilandje Pitcairn, het eiland van de fameuze muiters van de „Bounty". MR. H. C. M. EDELMAN Prof. mr. dr. G. van den Bergh. boekje had hij daarvoor een vernuftig systeem uitgedacht en voorgesteld. Maar dit systeem had uitsluitend be trekking op ons eigen land. Deze eenzijdig nationale regeling van meer of minder afwijkende aard zou echter bezwaren met zich mee brengen. Zo b.v. ten aanzien van internationale trein- en luchtvaartverbindingen. En deze bezwaren zouden zelfs door een gelijktijdige invoering in heel West- Europa niet geheel en al worden op geheven. Prof. v. d. Bergh is echter een vast houdend man. Dit alles namelijk heeft hem ertoe gebracht een gewijzigd plan ter tafel te brengen, dat door te voeren is voor alle landen van Europa ten westen van het IJzeren Gordijn gezamenlijk. Deze landen zouden dan alle steeds, het hele jaar door, dezelfde klokketijd hebben. En daarmee zou het vraagstuk van de internationale spoorverbindingen volledig de wereld uit zijn. Als gemeenschappelijke wettelijke tijd zou gebruik gemaakt moeten worden van de Westeuropese tijd. En nu het tweede deel van het plan, het deel dat ons allen in de pas met de zon moet brengen. Een poging tot dit laatste, en zelfs een succesvolle, is al eens eerder onder nomen. Het was de invoering van de z.g. „Zomertijd". Maar het was een primi tieve poging. Er moesten twee vrij grote „tijdsprongen" worden gedaan, ieder van een uur. Eén in voorwaartse en een half jaar later één in achterwaartse richting. Dat gaf echter bezwaren. De nieuwe, meer elegante en „geruis loze" oplossing, die de klokhervormer nu voorstelt is 'n serie van 365 dage lijkse kleine „lcloksprongetjes" van 50 seconden elk, voor de helft vooruit, en voor de andere helft achteruit. „Van 21 december tot 21 juni", zo zegt hij, „zullen de 'klokken per dag 50 seconden sneller moeten lopen dan thans, en van 21 juni tot 21 december 50 sec. langzamer". Dat kan heel eenvoudig. Wie zijn 1) prof. mr. dr. G. van den Bergh: Euro-klok, Tjeenk Willink, Haarlem 1957. west en enkele dagen later stonden er groepen belangrijke mensen op het erf van Maria Rabionet. Tegelijkertijd gin gen alle mensen in het dorp Amer hun putten controleren en allemaal kwamen ze de burgemeester, don Narciso Jun- quera Rigal vertellen, dat er bij hen ook olie op het water dreef. Don Ma nuel Fabregas, die twintig meter van het huis, waar Maria Rabionet woont een huisje heeft staan, dat al twintig jaar lang niet meer gebruikt wordt, ging ook daar de put eens nakijken. De eerste emmer die hij ophaalde, bleek half vol petroleum te zitten. Onder leiding van de heer Manuel Lasierra die hoofd is van de afdeling mijnbouw van de provincies Gerona en Barcelona werden alle putten in de omgeving onderzocht en inderdaad bleken ze allemaal in meerdere of mindere mate petroleum te bevatten. De belangstelling voor de wonderlijke put van Maria Rabionet werd zo groot, dat de burgemeester beval het huis te sluiten. Maria werd ergens anders ondergebracht en enkele pos ten van de Guardia Civil werden uit gezet. Een golf van speculaties sloeg over het eenvoudige, kleine dorp Amer. On dernemende lieden zagen hun streek reeds uitgroeien tot het Texas van Spanje en de plaatselijke caféhouder begon onmiddellijk besprekingen met een architect om een hotel te bouwen, teneinde de technici, die ongetwijfeld zouden komen, onderdak te verschaf fen. De buren van Maria Rabionet maakten hun kamers cchoon en hingen reeds bordjes aan hun deur met „pen sion" erop. De mannen boden zich bij de burgemeester aan, als werklieden voor de oliebron en aannemers deden offertes voor de exploitatie ervan. De dorpsbewoners kregen visioenen van kolossale welvaart. De burgemeester zette de domper op alle dromen. „Het is maar beter dat jullie het weten", zei hü, „als er olie gevonden wordt, dan is dat van de staat en niemand hoeft zich daarover enige illusies te maken". Ondanks dit waarschuwende woord, doet men dat toch, want de aanwezig heid van olie is evident. Hoe veel er is, weet niemand. Ook is nog niet onder zocht of hier misschien fraude in het spel is, dan wel een geslaagde practical joke van de een of andere inwoner. Omdat er meer putten zijn, waar het kostbare vocht is gevonden en het bo vendien niet zo gemakkelijk is in Amer grote hoeveelheden petroleum te be machtigen om de grap uit te halen, wordt fraude overigens niet aanneme lijk geacht. In de dorpen rondom Amer lacht men in zijn vuistje en ziet men het en thousiasme in het plaatsje zelf met een milde ironie aan. Daar heeft men na melijk al uitgekiend, dat als er inder daad een rijke oliebron onder Amer verborgen is, het dorp zelf zal moeten verdwijnen; anders kan die bron niet geëxploiteerd worden. En met vreugde heeft men aan de stamtafels geconclu deerd dat het (Jan de omliggende dor pen zullen zijn. die het profijt ervan trekken. Hoe dat zij, het zal nog wel even do ren, voordat de boortorens in het sim pele Amer worden opgesteld. Die staan wel reeds geruime tijd een kleine dui zend kilometer zuidelijker hun angels ln de aarde te priemen in de omgeving van de oude Romeinse stad Guadix. Rond deze roemruchte stad, die tijdens de Moorse overheersing de enige chris telijke enclave in Zuid-Spanje bleef, worden rijke olievelden verondersteld. Daar waar de zigeuners in grotten wo nen die zijn uitgehakt in de op een maanlandschap gelijkende rode tuf steen-formaties, hebben technici fos sielaanduidingen gevonden die duidelijk op de aanwezigheid van olie wijzen. Men neemt aan tot negenhonderd me ter diepte te zullen moeten boren. In dien de veronderstellingen omtrent dit gebied in de provincie Granada juist blijken te zijn. zal Spanje zonder twijfel het rijkste olieland van Europa worden. Advertentie zware hoofd- en borstverkoud heid, diep vastzittend slrjm.snuift en wrijft U weg met Advertentie Pijn en jeuk verdwijnen -s bloeden houdt op k- De wetenschap heeft tbans een nieuwe CS -« helende substantie ontdekt met de verbazingwekkende eigenschap de •jg vallen schrompelen de aambeien kl n ineen, zó afdoend dat ze thans geen S at probleem meer zijn.-Het geheim zit ln Cl het weefsel vernieuwende Bio-Dyne. r< rg Deze stof wordt thans toegepast in de 'A <fi nieuwe SPERTI-zalf. zacht en des- A U infecterend. Voor veilige, recht- re streekse behandeling van aambeien, ij el 7.nndfir v#>rrinvr>nriA mi^dalnn oen tuba President Eisenhower van de Ver enigde Staten heeft gisteren op zijn persconferentie verklaard, dat het hem ka een Russisch voorstel tot een bezoek van de Russische minister van defen sie, Zjoekov, aan de Verenigde Staten zou hebben afgewezen. Gevraagd wat hij van een dergelijk bezoek dacht ant woordde de president dat Amerika overleg hierover met zijn bondgeno ten zou moeten plegen. (Reuter) De gemeenteraad van Megen heeft woensdagavond besloten op advies van het parket van de officier van justitie in Den Bosch, de 53-jarige gemeente ontvanger met onmiddellijke ingang in zijn functie te schorsen. Tegenover de officier heeft deze namelijk bekend dat hij zich in de jaren 1956 en 1957 aan ver duistering van gemeentegelden heeft schuldig gemaakt. De gemeenteraad nam het besluit tot schorsing na een besloten zitting met zes stemmen voor en één onthouding. Eén raadslid, fami lie van de ontvanger, onthield zich na melijk van stemming. Er is in de open bare zitting niet bekend gemaakt welk bedrag is verduisterd. De betrokkene, wiens beleid reeds eerder in de raad bekritiseerd was als slordig en traag, is reeds anderhalve maand ziek. Onge veer twee jaar geleden kwam er een grote achterstand in zijn administratie aan het licht. O.m. bleek toen dat hu belastingaanslagen verzuimd had te in nen. Verscheidene hiervan waren reeds verlopen. De Italiaanse Senaat heeft gistel* avond de verdragen betreffende Eura tom en de Euromarkt goedgekeurd. De communisten stemden tegen beide wetsontwerpen, de socialisten stemden voor Eurotom en onthielden zich van stemming betreffende de Euromarkt. Alle andere partijen spraken zich voor beide verdragen uit. Het Italiaanse Huis van afgevaardigden heeft de ver dragen reeds goedgekeurd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 7