Bonn wenst geen volksstemming in Zelfkant en Elten Vraas Antwoord De strijd tegen A-griep riist opnieuw ei tan Gupa: HOUTEN STOPSEL van Geta Bever Roep der ruimten Von Brentano licht Bondsdagfractie in Aambeien? Politiechauffeurs in Engeland rijden heel ve ilig Aspirin Mr. Beyen overhandigt een aan prof. Erich Kaufmann Lockheed Electra vordert HEMOTABS J aarvergadering conservatieven (fMiüiprUh wtderaUfenJbuiii Diplomatieke koerier bij Syrische grens teruggezonden V akantiespreiding wint terrein Het cadeaustelsel en de koffie-actie Album voor president Eisenhower DONDERDAG 10 OKTOBER 1957 PAGINA 9 £72 Bijdrage neem dit tabletje en U stilt de pijn- Britse lof voor de Russische kunstmaan Amerikaans protest in Damascus WENEN zetel van het internationale atoombureau Mr. L. C. Baas hoofd bestuurslid van „Unum Omnes" René Lyr overleden V erkeerspolitiecongres Vragen over uitstel voor onderwijzers Adres aan Tweede Kamer Cafetaria Vestigingsvergunning? Kaartspel Lt.-gen. D. G. Buurman van Vreeden Plv. directeur bewapening W.E.U. Huurverhoging en woningruil Pacht Doorgelopen inkt A.O.W. /eren zwemmen Alle gemeenten Kamerverhuur „Eigen woning' Een Radiobelasting Alg. Ouderdomswet I (A.F.P.) voor deze rubriek moeten «orden gericht aan de Redactie von one blad (met in de linher-bovsnhoek der rbeantwoording gt FT?!^.0* R"dactt« behoudt rich echter het recht voor, bepaalde «rapen niet voor beantwoording in aan- fcmnen- °ucr de beslissing dienaangaande *2^Oecorrespondeerd. Gaarne vermeldinp van naam en adres bi) de ingezonden vragen. „12? '"tening mee. dat men minstens N moeten machten en dat het ons bianKto, brCSu0" pereoonlök. (Van onze correspondent in Bonn) BONN, hedenmorgen. Het Westduitse ministerie van bui tenlandse zaken heeft bevestigd, dat Nederland aan de Bondsrepubliek heeft voorgesteld om in de zgn. „gecorrigeer de gebieden" Elteri en de Zelfkant een referendum onder de bevolking te doen houden, teneinde aldus vast te stellen, of zij liever bij Nederland blijft dan wel naar Duitsland terugkeert. Van officiële zijde wordt hieraan toegevoegd dat West-Duitsland dit voorstel van de hand wijst, omdat dit land het houden van een volksstemming alleen geschikt acht voor grotere gebieden. Elten en de Zelfkant werden, naar men zich herin nert, in 1949 bij militair decreet van de Britse bezettingszones in Duitsland losgemaakt vlak voor de Britse, Amerikaanse en Franse zones waren samengesmolten tot wat in december van dat jaar de Westduitse Bondsre- AclvertenUe Duizenden lijders aan aambeien zijn blij verrast over de blijvende verlichting van hun kwaal. Hemotabs is een volkomen nieuw middel in tabletvorm, gewoon in te nemen met 'n glaasje water. U heeft geen zalf of zetpillen nodig. Hemotabs doen de zwellingen slinken en bevor deren genezing; ze zijn zacht laxerend en helpen zodoende de normale functies regelen, zo belangrijk voor 'n volkomen herstel en lange vrijwaring van pijn. 'n Complete kuur 1.47 Bij Apothekers en Drogisten (Van onze Londense correspondent) Vandaag begint te Brighton, in de zelfde badplaats waar de Britse La- bourpartij de vorige week haar jaar. vergadering hielde, de jaarlijkse con ferentie van de conservatieven. Zoals gewoonlijk werd de conferentie vooraf gegaan door een vergadering van con servatieve leden van Britse gemeente raden, welke gisteren werd gehouden. De man die door Macmillan is be noemd tot voorzitter van de conserva tieve partij met de taak de conserva tieven moed in te blazen, Lord Hails- ham, Lord President van de Troon- raa sprak gisteren deze vergadering toe. L wenste de Bussen geluk met het lanceren van de eerste kunstmaan, het geen »-j „een aanzienlijke wetenschap pelijke prestatie" noemde. Hij hoopte Lord Hailsham had tot kort geleden l. - portefeuille van'Onderwijs dat de betekenis van deze gebeurtenis niet zou ontgaan aan Britse opvoerders. Meer technische opleidingsfaciliteiten dienden te worden beschikbaar gesteld, maar hij waarschuwde tegen eenzijdig onderwijs. De heer Geoffrey Lloyd, die Lord Hails' am is opgevolgd als minister van Onderwijs, verklaarde eveneens dat het lanceren van de kunstmaan door Rusland ten onrechte door velen was begroet met wrok en bezorgdheid, en behoorde te worden beschouwd als een grote wetenschappelijke vooruit gang. Onderwijs vormde gisteren net hoofd punt van de besprekingen. Maar van zelfsprekend kwam ook de huurkwestie ter sprake op deze bijeenkomst van ge meenteraadsleden. De minister van Volkshuisvesting noemde het besluit van Labour de nieuwe huurwet te niet doen „een kinderachtig cm bedrieglijk woordspel". Hij gaf als zijn mening dat het plan van Labour om alle huurhui zen te doen overnemen door de ge meenten het land 45 miljard gulden zou kosten, hetgeen zou ,le.Men ,^otL^®r' inflatie en onvermijdelijk de huur zou doen stijgen. De Amerikaanse regering heeft haar ambassade in Damascus opgedragen krachtig te protesteren tegen de aan houding van een Amerikaanse diplo matieke koerier aan de Syrische gren-S. De koerier was maandagochtend, toen hij op weg was van Beiroet naar Da mascus, door Syrische functionarissen teruggezonden, nadat men zonder op gaaf van redenen met rode inkt op zijn diplomatieke paspoort het woord „ver vallen" had geschreven. Wenen is ais vaste zetel van het internationale atoombureau gekozen. Deze keuze is eenstemmig door de Stichtingsconferentie van het Interna tionale atoombureau te Wenen gedaan. De conferentie heeft voorts het ver zoek van Finland als lid van het bu reau te worden beschouwd, ingewil ligd. Finland is het 56ste lid. publiek werd en onder voorlopig Nederlands bestuur geplaatst. De toe komstige status van beide gebieden vormt een onderdeel van de Neder lands—Westduitse besprekingen, die sinds april van dit jaar afwisselend in Bonn en Den Haag worden gevoerd met het doel te komen tot een univer sele oplossing van alle geschilpunten tussen beide landen, waaronder ook de indijking van de Dollart, een gemeen schappelijk waterregiem in de Eems, de „Auslandsbonds", de traktaatlande- rijen en de schadeloosstelling aan Ne derlandse slachtoffers van het nazi regiem valien. De Nederlands—Duitse besprekingen, zijn gisteren ook ter sprake gekomen op- een vergadering van de op 15 sep tember j.l. gekozen C.D.U.-C.S.U. Bondsdagfractie, die op 15 oktober in de nieuwe congreshal in West-Berlijn voor de openingszitting van het nieuwe Westduitse parlement zal moeten aan treden. De minister van buitenlandse zaken, dr. Von Brentano, gaf de frac tie een oVerzicht van de buitenlands politieke situatie. Het Nederlandse voorstel tot het doen houden van een referendum in Elten en de Zelfkant is geen direct uitvloeisel van de sinds enkele maanden gehouden Duits-Ne derlandse besprekingen en heeft met de ontwikkelingen der laatste weken niets te maken. Anderhalve week geleden bezocht de leider van de Nederlandse delegatie, de regeringscommissaris voor Duitse kwesties, mr. Beyen, de bondshoofd- stad. Hij had bij die gelegenheid weder om een onderhoud met zijn Westduitse tegenspeler, prof. Erich Kaufmann en heeft hem een brief overhandigd, waar van men in Nederlandse kringen in Bonn voorgeeft de inhoud niet te ken nen. Het is mogelijk, dat daarin het Nederlandse voorstel inzake Elten en de Zelfkant nogmaals werd aange roerd. Anderzijds dient in het oog te worden gehouden, dat ook in dat geval het Nederlandse voorstel geen nieuwe ontwikkeling is. De Nederlandse rege ring heeft zich altijd d.w.z. zolang al het probleem Elten en Zelfkant speelt op het standpunt gesteld, dat het wenselijk zou zijn om in de be treffende gebieden de bevolking aan het woord te laten, wellicht om bij een afwijzing door de Elteners en Zelf- kanter van een bestendiging van het Nederlandse (voorlopige) gezag Neder land de gelegenheid tot een „eervolle terugzocht" te bieden. De eerste Lockheed Electra nadert in de Lockheed-vliegtuigfabrieken te Burbank in de Amerikaanse staat Califórnië zijn voltooiing. Dit vliegtuig, waarvan de K.L.M. er een twaalftal heeft besteld, die in de loop van 1959 gaan vliegen, is uitgerust met vier turbopropstraalmotoren. Het heeft passagiersaccomodatie voor ongeveer 85 personen en is bestemd voor middelgrote afstanden. In het afgelopen vakantieseizoen blijkt er volgens waarnemingen en ge gevens van het Nederlands centrum voor vakantie en vakantierecreatie een aanzienlijke verschuiving in de richting van meer vakantiespreiding te zijn ge weest. Waar in 1955 en voorafgaande jaren tot begin augustus (waarvan de één twee topweken waren, van eind juli zich nog verhief boven de andere) heeft die top zich in 1956 over drie weken gespreid. Dit werd in de hand gewerkt omdat de vakantieweek van de bouw vakkers, schilders en anderen benoor den de rivieren op 20-27 juli was ge steld. Het tijdvak van de grote drukte werd nu dus verwijd van 20 juli tot be gin augustus. Verwacht kan worden dat deze perio de in 1958 vier weken zal worden, om dat de bouwvakkers, schilders etc. van benoorden de rivieren dan op 12 juli hun vakantie zullen beginnen. In de laatste algemene vergadering van „Unum Omnes", de internationale federatie van katholieke mannen, is mr. L. C. Baas uit Amersfoort, voor zitter van de Katholieke Actie in het Aartsbisdom en hoofd van de Neder landse delegatie naar het wereldcon gres voor lekenapostolaat, gekozen tot bestuurslid van deze internationale or ganisatie als opvolger van prof. dr. ir. F. Ph. A. Teilegen. De Belgische dichter René Lyr is dins, dagmiddag in zijn woning in Ukkel op 69-jarige leeftijd overleden. René Lyr, wiens ware naam René Vanderhaege was, was voorzitter van de PEN-club in België en voorzitter-oprichter van de „Alliance Frangaise de Belgique". On langs verwierf hij de Paul Verlaine-priis voor zijn poëzie. Hij was de vader van de kunstschilder Claude Lyr. (Van onze correspondent) De deelnemers aan het internationale verkeerspolitiecongres, dat in Eindho ven wordt gehouden, zijn woensdag avond door het Eindhovense gemeente bestuur ontvangen in het Stedelijk van Abbe Museum. Het ruim honderd per sonen omvattende gezelschap van ho gere politiefunctionarissen uit zestien landen trok grote belangstelling van de zijde van het publiek door zijn verschei denheid aan uniformen; vooral de Span jaarden, Zwitsers :n de ene aanwezige Turk genoten bijzondere interesse. Burgemeester mr. dr. Ch. J. M. A. van Rooy hield in de Engelse, Franse en Duitse taal een hartelijk gestemde begroetingstoespraak, waarin hij tevens uiting gaf aan zijn voldoening over het feit dit dit eerste internationale con gres in Eindhoven wordt gehouden. Corfgresvoorzitter dr. J. F. E. Hopman, commissaris van de verkeerspolitie Den Haag, dankte vooi de ontvangst, daarbij tevens hulde brengend aan de Eindhovense hoofdinspecteur J Odeker- ken, die enorm veel werk heeft verzet voor de organisatie van het congres. Deze officiële ontvangst kreeg een joyeuze en fleurige omlijsting in de vorm van een vendeldemonstratie door enige Eindhovense gilden op het gazon voor het museum. De vendelzwaaiers en de schilddragers genoten levendige belangstelling van de buitenlandse gas ten. Tot besluit bracht het politiemu- ziekcorps de congressisten een serenade Op de tweede congresdag heeft aller eerst de heer D. E. Webb van de af deling verkeer en transport van New Scotland Yard te Londen een uiteenzet ting gegeven over de organisatie van zijn dienst. Daarbij deelde hij o.m. me de, dat de garage van het hoofdbureau behalve overvalwagens ook schoolbus sen gebruikt, en dat de rijschool van New Scotland Yard opmerkelijke resul taten heeft bereikt: in 1934, toen de schooi werd geopend, was er op iedere 13.000 door de politievoertuigen gereden kilometers één ongeval, waarvan de schuld bij de politiechauffeur lag, In 1955 was dit cijfer gedaald tot één per 106.000 km! De heer Webb is van me ning, dat de vier hoofdvereisten voor 'n doelmatige verkeerspolitie zijn: goe de opleiding, grote bewegelijkheid, goe de verbindingen en een vooruitstre vend, weldoordacht en consequent door gevoerd beleid. De heer H. Ebeling van de Hamburg- se politie besprak methoden om de ad ministratieve taken der politie bij ver keersongevallen te vereenvoudigen. Voorts gaf hij aan welke gevolgtrekkin gen de verkeerspolitie kan trekken uit de bestudering van ongevallenstatistie ken. De heer A. Ramseyer van de politie te Bazel betoogde o.a. dat het statis tisch onderzoek naar verkeersongeval len grondiger en op meer wetenschap pelijke wijze dient te worden aange pakt. Door zorgvuldige analyses kun nen ongevalsoorzaken naar voren ko men, welke voordien onbekend waren. Een dergelijk wetenschappelijk onder zoek dient in de plaats te komen van „het maken van plannen op het ge voel", dat alleen is gebaseerd op visue le waarnemingen van het verkeer en dat er slechts toe kan leiden, dat steeds opnieuw in dezelfde fouten wordt ver vallen. Het Tweede-Kamerlid de heer Kleij- wegt heeft aan de minister voor De fensie schriftelijke vragen gesteld, waarin hij informeert of het juist is, dat geen enkele onderwijzer, die dit jaar hetzij zijn onvolledige, hetzij zijn volledige bevoegdheid als onderwijzer heeft behaald, voor uitstel van het ver vullen van zijn militaire dienstplicht in aanmerking komt. Zo ja, dan zou het Kamerlid willen weten op grond van welke omstandigheden gebroken is met dé regeling, zoals die in vorige jaren gold, n.l. uitstel voor die onderwijzers, die werkzaam zijn of binnenkort zullen zijn aan scholen, veelal twee- of drie- mansscholen in ver afgelegen plaat sen, waar hun vertrek of hun niet- kunnen-komen het onderwijs geheel dreigt te ontwrichten? Is het de minister bekend, zo vraagt de heer Kleijwegt verder, dat door re cente weigering van verzoeken om uit stel van eerste oefening reeds nu, o.a. op eilanden als Flakkee en Schouwen, een zodanige noodtoestand ontstaat, dat men op enige plaatsen inderdaad van ontwrichting van het onderwijs kan spreken? Is de minister bereid t bevorderen, dat de regeling, zoals die tot nu toe heeft gegolden en is toegepast, onver zwakt wordt gehandhaafd? De bonden in de huishoudelijke-, luxe- en speelgoedbranche hebben in een adres aan de Tweede Kamer hun ern stige bezorgdheid uitgesproken over de leemten in de wet beperking cadeau stelsel. Het vestigingsbesluit voor deze bran che en de cadeauwet ten spijt worden er jaarlijks door fabrikanten, grossiers en detaillisten in levensmiddelen voor ettelijke miljoenen guldens aan huis houdelijke en luxe artikelen alsmede speelgoederen cadeau gegeven of ogenschijnlijk beneden de normale prijs verkocht, aldus de bonden. Zelfs thans is er duidelijk sprake van „excessen," welke niet door de wet be- perking cadeaustelsel worden voorko men. De organisaties dringen daarom aan op een wetswijziging op korte ter mijn. De organisaties in de huishoudelijke,- luxe- en speelgoedbranche hebben in tussen een dringend beroep op hun le den gedaan de verkoop van „koffie te gen inkoopprijs" met kracht te blijven voortzetten en te intensiveren, daar de kruideniers en hun leveranciers nog geen enkele bereidheid tonen om een eind te maken aan het verstrekken van branche-vreemde goederen. Voorlopig zullen deze organisaties niet overgaan tot uitbreiding van de te genactie door de verkoop van thee, in afwachting van de onderhandelingen en hun eventuele resultaat. J. B. Ik ben een kleine zelf standige en heb een klein bedrag op de bank. Mijn vader is ziekelijk en ais deze nu naar een inrichting gebracht moet worden, waarvoor uiteraard betaald moet worden en waarvoor ik aangesproken zal wor den (bijdrage in de kosten), wordt dan allereerst mijn kapitaaltje aan gesproken of boudt men alleen rekening met mijn inkomen? Antwoord: Aan uw bedrijfskapitaal zal men niet komen, veronderstellen we, want dan zou men uw zaak aantasten en daardoor weer een behoeftige kwe ken. De rente, die uw spaargeld op brengt, is echter wel inkomen, dus dit bedrag kan in aanmerking gebracht worden voor verhaal en daarnaast na tuurlijk ook uw eventuele andere in komsten. U doet er verstandig aan eens overleg te plegen (en open kaart te spelen!) met de dienst van Sociale Zaken in uw gemeente. Uw laatste vraag komt niet voor behandeling in aanmerking. M. J. B. te II. Welke papieren c.q. diploma's heeft men nodig om een cafetariabedrijf te beginnen? Antwoord: U kunt u hiervoor het beste wenden tot de K.v.K. in uw woon plaats. Aldaar worden de stukken klaargemaakt en kunt u de inlichtin gen omtrent kredietwaardigheid enz. vernemen c.q. opgeven. Ingevuld zijn de worden deze stukken ter goedkeu ring opgezonden aan de Soc. Ec. Raad, waarvan u de beslissing ontvangt. J. W. Wij kopen stof en maken hiervan tenten, die we zullen verhu ren. Is hiervoor vergunning nodig? Antwoord: Neen, voor deze verhuur is geen vergunning nodig. Wel moet u dit bedrijf, want dat is het in feite, la ten inschrijven in het Handelsregister. Dus, stel u in verbinding met de Kamer van Koophandel. Luitenant-generaal b.d. J. D. Backer, thans werkzaam in de functie van plaatsvervangend directeur van het agentschap belast met de controle op de bewapening van de Westeuropese Unie is op zijn verzoek met ingang van 1 november daaruit eervol ontslag verleend. Als opvolger in deze functie heeft de directeur van het agentschap, met goedkeuring van de raad van de Westeuropese Unie te Londen, be noemd luitenant-generaal D .C. Buur man van Vreeden, die op die datum de militaire dienst met pensioen zal verlaten. L. C. V. S. Betreft vraag pandoe ren en klaverjassen. Antwoord: Indien u uit komt met klaver-acht moogt u klaveraas mee- vragen en daarbij zeggen, dat de bezit ter van die klaveracht harten als troef moet brengen. Als hij dat toevallig niet kan, bent u in de meeste gevallen de „pisang," vooral als troef-negen hij de tegenpartij zit in tweeën b.v. en aan uw achterhand. 2. Ais er 4 tienen op tafel vallen bij klaverjassen, betekent dit 50 roem, ook als men met z'n vieren speelt. Wij wij zen er echter op, dat lang niet overal „roem op tafel" geldig is. Veelal komt dit neer op vooraf gemaakte afspraak. Roem telt echter alleen als men het spel zo speelt, indien het roem betreft uit aas, heer, vrouw, boer of 10. Als A pandoer in handen heeft en te vens roem, doet hij er verstandig aan, dit direct te melden, dan kan zijn opvol eer het hem niet meer afsnoepen, dus A heeft pandoer en 20 roem, dan moet de volgende bieder boven deze roem uit- §aan, anders telt het niet. Waarom zou wel 20 roem mogen melden en A niet? op 8.70 zonder water. Met hoeveel de waterleidingsprijs in uw gemeente se dert 1945 is gestegen, weten we niet dat kunt u te weten komen bij de direc tie der waterleidingmaatschappij. C. W. B. P. Ais iemand een wo- ningruil aangaat, mag de ene huis eigenaar dan meer huur vragen dan voorheen gold? Antwoord: De wettelijke huurprijs, dat is die, welke wettelijk gold op 31 juli 1957, is doorslaggevend voor de bere kening van de huurprijs. Het komt ons voor, althans dit maken wij op uit uw brief, dat de huiseigenaar er een „slaat je" rit wil slaan. Natuurlijk mag dat niet, maar wat wilt u, u hebt de toe stemming nodig van de huiseigenaren om een woningruil tot stand te bren gen, en bovendien de toestemming van het huisvestingsbureau eventueel in bei de gemeenten, als een der partijen In een andere gemeente woont. U kunt u voor de vaststelling van de huurprijs na tuurlijk altijd wenden tot de Huurad viescommissie, liefst met medeweten en medewerking van de huiseigenaar. Wat uw tweede vraag betreft: wij voor ons geloven niet, dat de woonruim te die u bedoelt, aan de wettelijke voor schriften voldoet. Wij kunnen dit echter niet ten volle beoordelen en verwij zen u daarvoor naar de plaatselijke dienst van Bouw- en Woningtoezicht, die ongetwijfeld een onderzoek zal in stellen en zo mogelijk voorstellen zal doen, teneinde verbetering In de toe stand te verkrijgen. Woont u daar wel met vergunning van het huisvestingbu reau? Het komt ons voor van niet, want ook met het oog op brandgevaar (,,u kunt er niet uit," schrijft u, als er brand komt), lijkt ons dit een absoluut ge vaarlijke toestand. B. S. Gaarne zal ik vernemen of de huurverhoging ook geldt voor kantoorlokalen. Heeft een zodanige huurder het recht, de verhoging te weigeren? Geldt hier het lagere per centage. Hoe is het met de lokalen, verhuurd voor onderwijs? Welke is de officiële instantie in Amsterdam die daarover gaat? Antwoord: Voor bedrijfsruimten blij ven in het algemeen de op 31 juli 1957 geldende huurprijzen van kracht, ten zij partijen anders overeenkomen. Een huurverhoging kan hier dus slechts tot stand komen door een nieuwe over eenkomst tussen partijen, dus na afloop van de oude. Zij mag ten hoogste 15 pet. bedragen. Bij het tot standkomen van zodanige nieuwe overeenkomst mo gen vorige verhogingen ingevolge de huurwet, welke nog niet in de huurprijs konden worden opgenomen, alsnog in de huurprijs worden opgenomen. Wij raden u aan u voor evt. mondeling advies te wenden tot de Huuradviescom missie. Voor Amsterdam Is deze geves tigd: Herengracht 380. J. Z. Betreft uw vraag over huur verhoging. Antwoord: Aannemende, dat de door u bewoonde woning tot stand is gekomen vóór 27 december 1940, kwam de huur- p-ijs per 1 januari 1951 te staan op ƒ5.20. 1 januari 1954 op ƒ6.60. Op 1 sep tember 1955 kwam die huurprijs op ƒ6.95 en tenslotte op 1 augustus 1957 M. P. de R. Ik heb een stuk tuin grond gepacht voor de tijd van 6 jaar. De grondkamer heeft haar goedkeuring aan deze pachtover eenkomst gehecht. Aangezien ik voor het uitoefenen van mijn be drijf een vergunning nodig had van de Kamer van Koophandel is mijn vraag: moet ik na die 6 jarige ter mijn zomaar van die grond af, of kan ik schadevergoeding of een an der perceel verlangen? Antwoord: U kunt minstens een jaar vóór het einde van de overeenkomst aan de pachtkamer verzoeken de pacht overeenkomst te verlengen. Wij raden u aan bijtijds advies te vragen aan de grondkamer, opdat deze u de nodige voorlichting aan de hand van de feite lijke omstandigheden kan geven. A. v. d. N. Betreft vraag door gelopen inkt op spandoek. Antwoord: Dit doek krijgt u niet meer schoon, wat u er ook aan doet. Was serijen gebruiken wel oostindische inkt of verf voor nummertjes of iets der gelijks in het wasgoed, maar zelfs dit verbleekt nog en ook ziet men hier en daar plaatsen op het goed, waar men „doorlopen" kan bespeuren. Advertentie fk; I verwijzen naar de Provinciale directi# van Volkshuisvesting en Bouwnijver heid in Noord-Hollana, Dreef 24, Haar lem. G. H. V. De algemene ouder domswet is verhoogd met ƒ108,- (voor gehuwden). Geldt deze ver hoging ook voor de berekening van de ziekenfondspremie? Antwoord: U zit zeker juist tegen de grens aan, wat berekening betreft. De premie blijft echter zoals deze was, wordt althans niet verhoogd als gevolg van de A.O.W.-verhoging. (Het ant woord op uw eerste vraag volgt.) IJ. A. J. V.: Wij willen graag Ieren zwemmen. Kunt u ons inlichtingen geven over zwemclubs, die lessen organiseren in de avonduren. Hoa laat en waar geschiedt dat dan? Antwoord: Waarom zo omslachtig? In formeert u toch even zelf bij een zwem bad langs welke weg u in uw geval het best uw goede voornemen om te leren zwemmen ten uitvoer kunt leggen. Advertentie WO* DUIZEND EN ÉÉN DOEIHMDU Mevr. B. Ik heb een kamer ver huurd aan een MTS-er per 1 sep tember 1957. De huurder kwam echter niet opdagen op genoemde datum en per 3 september d.a.v. kwam een dame mfl vertellen dat die persoon niet zou komen. Nu heb ik kosten gemaakt en andere gega digden laten schieten. Moet ik dit ne men? Antwoord: U had er verstandig aan ge daan bij de bespreking van de kamer alvast een maand vooruit te laten be talen, dan wel een „handgeld" te vra gen. U kunt natuurlijk die persoon mid dels een deurwaarder aanspreken voor schadeloosstelling, maar of het veel zal helpen, betwijfelen we. Ook kunt u, als u lid bent van een pensionbond, deze kwestie ter regeling geven aan die bond. Hebt u zich reeds in verbinding gesteld met de heren, die uw adres aan die MTS-er hebben verstrekt? H. P. v. d. V. Is er reeds een „bemiddelend orgaan" in het leven geroepen voor de toepassing van de regeling „eigen woningbezit?" Antwoord: Inderdaad, kort geleden ls de Stichting Bemiddelend Orgaan van de N.V. Bouwfonds Nederlandse Ge meenten, gevestigd te Assen, toegela ten. U kunt u voor alle inlichtingen wenden tot dit adres, dat tot taak heeft adspirant kopers en bouwers van wo ningen voor zelfbewoning met raad en daad bij te staan, hun tussenkomst te verlenen bij het aanvragen van toeslag en de gemeentebesturen te adviseren omtrent verlening van garantie ten aan zien van hypothecaire leningen. Dit or gaan verstrekt echter geen leningen. Wat uw tweede vraag betreft, delen wij u mede, dat juist een nieuwe regeling, of liever een aanvullende regeling is ge troffen, waarvan wij echter nog geen ge- geve ontvangen hebben, zodat wij Voor president Eisenhower zal de am bassadeur der Verenigde Staten, de heer Philip Young, vrijdag in Den Haag op verzoek van het Nederlands comité internationale correspondentie' week een album met fotokaarten in ontvangst nemen, die 144 leerlingen van de Prinses Julianaschool te Am- s+erdam ter gelegenheid van de eerste internationale correspondentieweek in hun looiste handschrift aan de presi dent lebben geschreven. Dè aanbieding geschiedt als blijk van vriendschap en genegenheid van de Nederlandse jeugd en ir overeenstemming met president Eisenhowers „people-to-people"-pro- gramma. De 144 kaarten, die voorzien zijn van het vlagstempel van de interna tionale correspondentieweek (6-12 ok- tob 1957), zijn afbeeldingen van de provinciale hoofdsteden van Nederland en van Amsterdam. Nederlandse emigratieroman door Dirk den Brink van 61 Lusteloos gaf ik haar tenslotte nog antwoord. „Als je het weten wilt, Marie, dan geloof ik, liever een geknevelde Nederlander te zijn dan een vrye Canadees Onstuimig greep ze met beide handen mijn vuist» die gebald op het witte laken lag. De warmte van deze aanraking deed me onuitsprekelijk goed. Ae boog zich over me heen en fluisterde hees en ge- :d je wilt zeggen Maar ik schudde halsstarrig van nee. „Dwing me niet tot een beslissing^ die ik nu niet nemen kan en ook niet nemen wil." Vlug, maar niet onsamenhangend, begon net *9®1S" je te spreken. Ze was bezig haar vader tot redelijker gedachten te brengen. Tegelijk verdedigde ze zijn houding. De oudere generatie begreep niet, zei ze, wat het betekende: grondgebrek. Haar vader ver weet me gebrek aan doorzettingsvermogen. Zelf naa hij met hard werken zijn grondbezit allengs ver meerderd. HU meende, dat dit ook mij mogehjk moest zijn. Haar woorden stroomden voort als kabbelend wa ter. Ik luisterde er naar met een vaag plezier: mpn aandacht was er niet geheel bij. „Met mjjn vrouwengeduld zal ik op den duur meer bereiken dan jij met dom geweld," zei ze met een ontwapenende glimlach. „Nee," verweerde ik me zwakjes, „je vader meent het. Hij zal niets van zijn grond afstaan. Over vijf jaar niet. Over tien Jaar evenmin. En mijn eigen grond is ontoereikend om er een redelijk bestaan op te vinden „Maar de onteigening gaat toch niet door Weer schudde ik driftig van nee. „Ach, laten we onszelf toch niets wijsmaken. Die akker raak ik kwijt, Marie! Ons land is rijp voor de industrie. Het is een groeiproces ln ons volk. Dat kun je niet stopzetten. Het leven laat zich nooit in zijn groei aantasten. Niemand weet dat beter dan een boer. Om te kunnen groeien, zal ons volk niet aarzelen, zijn allerlaatste reserves aan te spreken. Die reserves hebben wt), boeren, in ons bezit. Ne derland kan alleen nog groeien, wanneer alle open plekken worden volgebouwd met huizen en fabrie ken. Die open plekken, dat ls onze grond. Wat doe je, om een heg groter bladerdichtheid te geven, Ma rie? Dan knip Je de buitenste, ijle takken, die licht en ruimte zoeken, af. En die buitenste takken, dat zijn onze boeren-emigranten „Bedoel Je, dat je dan toch gaat emigreren?" vroeg ze angstig, en haar ogen werden wijd, alsof ze de verre landen al voor zich zag. „Ik zeg je toch, dat ik niet wéét, wat ik wil?" riep ik gekweld uit. Mijn God, waarom blééf ze al door aanhouden op dat punt? Weer begon ze gejaagd te spreken. „Luister, Johanik ken mjjn vader door en doorEr bestaat een oplossing..." Deze woorden wekten een onbegrijpelijke weerzin in me op. Weer een oplossing? Wéér een nieuwe verwikkeling? Maar zij scheen niets van mjjn onwil op te merken. „Vader vreest inwendig, dat je die bedreiging zult uitvoeren," vervolgde ze, „hij vreest, dat je me zult meenemen naar een ander werelddeel. Maar hij zou nooit van mfl kunnen scheiden. Hij is niet zo ongevoelig als dat naar buiten lijkt. Liever zou hij afstand doen van al zijn grond dan van mij... Gelóóf me, Johanik vóel, dat het zo is Onwillig trok ik mijn hand terug. „Wat bedoel je met dit alles?" vroeg ik. Ze begon plotseling te huilen. „Dat je dit nu toch niet begrijpt! Geef me de tijd Johan. Ik vraag je om geduldveel geduld Ik zal het allemaal voor je klaar maken Met moeite kwam ik overeind en bleef, steunend op mijn ellebogen, liggen ln een pijnlijke, verwron gen houding: mijn been zat nog altijd vast aan een touw. Hijgend en hees fluisterde ik: „Tijd vraag je en geduld. Maar ik hèb geen tijd en ook geen geduld, Marie. Binnen twee jaar wil ik getrouwd zijn als boer op een eigen bedrijf." Vermoeid viel ik terug ln de kussens. Mijn len denen leken gebroken. Met haar grote, helderblauwe ogen keek Marie van Berkel mij aan. Er was verbazing, maar zeker ook verontwaardiging in te lezen. „Om te kunnen trouwen, moeten er minstens twee zijn, die dat willen," zei ze zacht verwijtend. Onverschillig keek ik naar het witte plafond boven mijn hoofd. Het kon me ook allemaal niets meer schelen. Het klonk me als een vervelend lesje in de oren, toen ik me verweerde met de woorden: „We zijn allebei tegen de dertig, Marie. Over tien of twaalf jaar is de kans op een rijk gezegend gezin voorgoed voorbij. Ik zeg je, dat er geen tijd is om een solide toekomst op te bouwen. Wat noem jij een solide bestaan? Als we tien jaar moeten werken aan een degelijk boerenbedrijf, vóór we kunnen trou wen, dan is onze toekomst juist zonder uitzicht ge worden. Want dar kunnen we geen gezin meer stichten." ik weet het. Het klonk als wartaal Marie begreep mij niet. Ik begreep mijzelf niet. Zij zuchtte en legde haar wang tegen de mijne. Ik sloeg mijn arm om haar hals. „Vergeet het maar," fluisterde ik. „Praat er eens over met pastoor Bouwman," raad de ze aan. Dankbaar ging ik hierop in. „Zullen we de weg volgen, die hij aangeeft?" „Ja, hi) is een wijs man. Hjj zal zeker een goede raad geven Er was helaas geen gelegenheid meer om dit plan met een kus te bezegelen, want de deur ging open en groot en geweldig kwam broeder Laurentius bin nen. C. S.: Hoe kan ik een opgave krijgen van de alfabetische volgorde van alle gemeenten in Nederland? Antwoord: Bij de uitgeversmaatschappij W. de Haan N.V. te Utrecht, Rem- brar.dtkade 35, is een boekje verkrijg baar, getiteld: „Bevolking der gemeen ten in Nederland". Vermoedelijk is de uitgave 1957 reeds voorhanden. U moet er wel om denken, dat u aan de hand van dagbladen bijhoudt eventuele ver anderingen die er plaats hebben door samenvoeging of opheffing van gemeen ten, want de uitgave heeft slechts eens per jaar plaats en er verschijnen geen wijzigingsbladen. G.Z.- De huur van mijn woning is opgezegd met een termijn van 3 jaren. Moet de eigenaar nu zorgen voor een andere woning, of moet ik dat zelf doen? Komen de kos ten van de verhuizing voor mijn rekening. Kan men een andere wo ning weigeren op grond van hogere huurprijs? Antwoord: Deze vraag is niet naar be horen te beantwoorden, omdat een es- sentiëel gegeven in de vraagstelling ontbreekt, namelijk vermelding van de reden waarom de eigenaar de huur heeft opgezegd. Is die opzegging mis schien geschied door een (nieuwe) eige naar, die het huis heeft gekocht met de bedoeling er zelf in te gaan wonen? In ieder geval kan niemand zonder meer uit zijn woning worden gezet en geniet men bescherming zolang men niet met een huuropzegging is accoord gegaan. In het laatste geval is het alleen mogelijk, dat de kantonrechter, nadat de zaak bij hem aanhangig is gemaakt door de eigenaar, een bevel tot ontruiming geeft indien daartoe wet telijke redenen aanwezig zijn. A.M.E.- Hoeveel huurverhogingen zijn er geweest en van welk per centage voor een huis, gebouwd in 1939? De huurprijs was toen ƒ83,- wat moet nu aan huur in rekening gebracht worden? Antwoord: Per 1 januari 1951 ging de eerste huurverhoging in: 15 pet. Per 1 januari 1954 de tweede: voor uw ge meente 17 pet van de huurprijs die op 31 december 1953 verschuldigd was. 1 september 1955 volgde de derde ver hoging met 5 pet en tenslotte de laat ste (voorlopige) met 25 pet. De huur prijs op 1 januari 1951 bedroeg 37,95, op 1 januari 1954 44,45, op 1 septem ber 1955 46,70 en op 1 augustus 1957 58,40. C.A.P.D.. Gaarne verneem ik van u, wanneer iemand vrij ls van ra diobelasting? Antwoord: Dat is niet zo te zeggen. Als u radiodistributie hebt, kunt u zich wenden tot de chef van uw telefoon district (afdeling draadomroep) en als u bezitter bent van een radiotoestel, moe' u zich wenden tot de dienst Lui ster- en Kijkgelden, Zeestraat 5, Den Haag. U krijgt dan de formulieren toe gezonden, die u, na invulling, moet op zenden naar het daarop vermelde adres. Aan de hand van de verstrekte gegevens wordt pas een beslissing ge nomen. E. v. N.. Ik geniet uitkering lnge- volg de Invaliditeitswet. In maart 1957 werd ik 65 jaar en kreeg ik daarnaast uitkering op grond van de algemene ouderdomswet, doch nu werd eerstgenoemde uitkering verminderd met 199,88. Er zijn voor mij geplakt rentezegels tot een be drag van ƒ525,-. Als ik nu de uit kering ingevolge de invaliditeits wet laat schieten, zou dat finan cieel voordelig voor mjj zijn? Antwoord: Wij kunnen dit onmogelijk uitrekenen wegens gebrek aan de no dige gegevens, weshalve wij u aan raden u te wenden tot de Raad van Arbeid of tot de Sociale Verzekerings bank te Amsterdam. De Ceylonese premier, Solomon Ban- daranaike, heeft de uitnodiging van president Tito om een bezoek te bren gen aan Joegoslavië aanvaard. Aange nomen wordt dat Tito een tegenbezoek zal afleggen. (UJP.) De Nederlander G. van Berkel' ia gisteren in Rome gekozen tot penning- Wordt vervolgd) meester van de internationale K.A.J.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 9