4 a 5 ct. hoger uurloon voor 70 procent van de bovengronders Geen verhoging voor de bovengrondse beambten „Wii berusten met «sfisSSK?» Hoogtepunt van griep vrij wel bereikt Cttk&SpoxV V&ltfénktmét fcs. w 5 a 6 maal zoveel wegverkeer over vijf en twintig jaar in de Randstad Holland Rechtvaardigheid eerste eis D KUNSTMAAN OPNIEUW IN LEIDEN WAARGENOMEN D VOORSTEL VAN DE MIJNINDUSTRIERAAD: Afsluitbomen tot tweemaal toe niet gesloten Antoine Pinay formateur Persbreidel in de Molukken „Spoetnik" volgens de Russen Waterdicht kostuum Mening van prof, ir. Jac. P. Thijsse Straks vier spoor sverkeer, verkeerswegen, tweede luchthaven en waterwegen voor supertankers Toch seinen m code Het weer i Mooi zonnig herfstweer Uranium in Britse atoomfabriek te warm geworden Tot nu toe ongeveer 200 sterfgevallen Amerikaans vliegdek- schip raakt schepen in Rotterdamse haven ZATERDAG 12 OKTOBER 1957 v 81ste JAARGANG No. 29732 Ux Ook na het tweede overleg tussen de regering en het dagelijks bestuur Van de Mijnindustrieraad, dat donderdag in Den Haag werd gehouden, Wachten de mijnwerkers met name de bovengronders, vol spanning af, wat de concretisering van de mogelijkheden tot loonsverbetering van bepaalde groepen bovengronders (door de regering bij haar beslissing van 30 sep tember opengelaten) zal inhouden. De Mijnindustrieraad heeft voor bepaalde groepen bovengrondse arbei ders een gemiddelde verhoging van het uurloon van 4 a 5 cent gevraagd. De grootste verhoging dienen, aldus dit voorstel, de laagst geklasseerde bo vengronders, de zg. 3a-3b groep (de ongeschoolden) te krijgen. Voor hen verwacht men een stijging van ongeveer 8 cent. Voorde bovengronders, be horend tot de 2a-2b groep (de geoefenden) verwacht men een verhoging van het uurloon met 6 a 7 cent en voor de la-lb groep (de geschoolden) een verhoging van 2 a 4 cent. Ook voor de arbeiders, die een lagere oe- zichthoudende functie bekleden houdt het voorstel van de M. e hoging, zij het gering, in. Proces-verbaal opgemaakt tegen voorlopig van zijn taak ontheven beambte Franse kabinetscrisis llliSl fffliil Ht. 6. J i lp flk Negerzangeresje mag niet met orkest van blanken optreden Sociaal commentaar Falcon Monty coats in kleuren Koudere nacht BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARIEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. I3mulden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 3. 3. W Boerrigter en Mr. W A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en VI'. Severin. KAARLEN SCHE ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte Omroepers 16 cents per m m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRI3S 61 cents per week, f 2.65 per maand, t 7 90 per kwartaal Voor klachten over de bezorging na 5.3® uur 's avonds tel. 21544. 99 Warm. eer de regering dit alles accep- wacht ruim 70 pet. van alle bo vengrondse arbeiders een loonsverho- gmg- ^ze verhoging is bedoeld om de achterstand, die tussen de beloning van de bovengrondse arbeiders en die van arbeiders in andere bedrijfstakken geconstateerd, weg te werken. grote groep bovengrondse ar beiders (ongeveer 30 procent) en alle technische administratieve be- lmnd?eWer^aam op het boven- f„on d® m«nbedrijf, zien hun uur- uon dus niet stiigen. Met name ten ten if" van de bovengrondse beamb- ,7" heeft de regering dit bij brief an 30 september duidelijk gesteld. Deze beslissing heeft de katholieke Vakorganisaties fn een moeilijk parket gebracht, omdat de Nederlandse Ka tholieke Mijnwerkersbond en de ka tholieke Vereniging van Mvjnbeambten de langzaam-aan-aktie op 1 en 2 april ook voor de bovengrondse^ beambten hebben gevoerd. De kwestie, dat de hovengronders dus niet de verlangde bezig. Het vrijdag door g£s£ Pe®rle£ f®khandelen Ofschoon bij de- SSMeïtS. journalisten^wer- den toegelaten, valt een en ander g makkelijk af te leiden wt cm die de leden van 4® T Hrculai- saties hebben bereikt. In ee A_ re van 4 oktober schrijft de Hennekens, voorzitter van de Katholie ke Vereniging van Mijnbeambten im mers: „Noch de K.V.M. noch de N.KJNKB. zullen erin berusten, dat de bove grondtechnische en administratieve beambten in deze zo belangrijke zaak het kind van de rekening „zouden wor den". „Bij iedere beambte", zo vervolgt de heer Hennekens, „kan enig inzicht m de politieke situatie van ons land wor den verondersteld. Derhalve kan wor den begrepen, dat er na de regering of ficieel geen instantie meer is, welke de verordening van de MIR nog zou kun nen sanctioneren. Met opzet gebruiken Wjj het woord „officieel". In de ge geven situatie kan, naar onze mening, alleen in het mijnbedrijf zelf, indien de mjjndirecties medewerken, nog een be vredigende oplossing worden gevonden. De katholieke Federatie (N.K.M.B. en K.V.M.) heeft besloten de strijd voor de bovengronds-technische en adminis tratieve beambten onverminderd voort Door onvoldoende zorg van de over- J'egwachter zijn de afsluitbomen van ve spoorovergang bij de Schoolpoort- ,brug te Delft deze week tot tweemaal toe niet gesloten geweest tijdens het Passeren van een trein uit de richting Den Haag. Woensdagmiddag geschiedde dit voor de eerste maal. De bomen ston den nog half open om iemand te laten Passeren, toen een personentrein reeds voorbijraasde. Gelukkig hadden voetgangers aan Weerszijden van de overgang het ge vaar bemerkt en hielden zij het ver keer tegen. Dij de tweede keer, donderdagavond bleven de bomen bij het passeren van een trein geheel open staan, omdat de overwegwachter naar zijn zeggen het S1gnaal niet had gehoord. Een auto mobilist en een voetganger kwamen n°g juist op het nippertje van de rails. Een andere automobilist kwam door krachtig te remmen juist op tijd tot stilstand. Tegen de dienstdoende overwegwach- is proces-verbaal opgemaakt. Hij is voorlopig van zijn taak ontheven. te zetten. Zij heeft hierbij enkele concrete maatregelen voor ogen die indien te realiseren, de K.V.M. en haar leden kunnen bevredigen. Om dit te bewerken is het overleg thans volop gaande. Duidelijk is, dat het uittreden van leden met kracht moet worden te- S<Irf het vakblad van de K.V.M. De Pi onier schrijft de heer Hennekens naar aanleiding van de regeringsbeslissmg o.m. „Mijnwerkers en mijnbeambten te zamen walgen van dit spel. Zo ooit, dan wordt nu de solidariteit van het mijnpersoneel gedemonstreerd. Met de genomen beslissing voelt niemand zich gelukkig: geen ondergronder en geen bovengronder. Gevolg: de ontevreden heid blijft, orde en rust in het bedrijf blijven voortdurend in gevaar, de pro- duktie zal allerminst gaan stijgen". Volgens de heer Hennekens is door de regeringsbeslissing zelfs „een situ atie geschapen, die groter gevaren in houdt voor het mijnbedrijf en 's lands economie dan die van vóór 1 april van dit jaar", (van vóór de langzaam-aan- aktie dus). In het gesignaleerde artikel zegt de heer Hennekens aan het slot nog: „Wij zullen dns niet berusten, maar doorgaan tot ook onze bovengronds- technische en administratieve beamb ten hun rechtvaardig aandeel in de reeds grotendeels verdeelde koek zul len „ebben ontvangen. Hoe dit zal moe ten, weten noch kunnen we thans zeg gen. Dat het kan, daaraan twijfelen wij niet. Waar een wil is, is ook een weg. Dit mogen met name onze mijndiree- ties blijven gedenken. Eerst dan en pas daarna kan orde en rust, in het mijnbe drijf terugkeren en zullen onder- en bovengronders samen hun verbonden heid naar buiten demonstreren door een eendrachtige samenwerking voor een zo hoog mogelijke produktie". Een Engelse atoomfabriek in de buurt van Calder Hall het Britse atoom centrum is gisteren ontruimd nadat splijtbaar materiaal in een reactor oververhit was geraakt. De 3.000 ar beiders van de fabriek waarin plu- toniumpatronen worden gemaakt voor de ontsteking van A- en H-bommen kregen de waarschuwing speciaal op te passen voor het gevaar van radio-ac tieve neerslag. Brandweerploegen pompten water in de desbetreffende reactor, waarin de uraniumpatronen gloeiend waren geworden. De arbeiders moesten zich onderwerpen aan een me dische controle. Volgens een woordvoerder van het gezagsorgaan voor de Britse atoom energie is het niet bewezen dat het pu bliek gevaar loopt. De fabriek functio neert, behalve voor wat de reactors be treft, thans weer normaal. Het nabij gelegen atoomcentrum Calder Hall is niet getroffen. (Reuter) President Coty van Frankrijk heeft gisteren Antoine Pinay aangezocht als kabinetsformateur. Pinay, een conserva tieve leider en oud-premier, heeft de opdracht aanvaard. Pinay, die 65 jaar is, is de derde formateur in de huidige crisis, die reeds twaalf dagen duurt. Hij verklaar de na zijn onderhoud met de president dat hij alleen een regering wil vormen a.~ hij kan rekenen op de steun van de meerderheid in de Nationale Verga dering. Zijn voorganger ais formateur, Pléven, heeft geprobeerd een nationa-1 le coalitie van republikeinse partijen tot stand te brengen, doch die pogingen strandden op een weigering van de ra dicalen om mee te werken. Pinay, die tijdens zijn premierschap van februari tot december 1952 er in slaagde de prij zen te stabiliseren, verklaarde giste ren, dat hij de politieke partijen een program voor financieel en econo- mir-h herstel zal voorleggen. (A.F.P., Reuter) Omtrent de ontwikkeling van de griep in ons land kan op grond van de bij de geneeskundige hoofdinspectie bin nengekomen meldingen worden gecon stateerd, dat de epidemie haar hoogte punt vrijwel heeft bereikt en dat er op sommige plaatsen, met name in het cen trum van het land, sprake is van een duidelijke afname, zo wordt ons mede gedeeld van de zijde van het ministe rie van sociale zaken en volksgezond heid. Dit is in overeenstemming met mededelingen uit verscheidene bedrij ven waar het aantal als hersteld ge- melden groter is dan het aantal nieuwe ziektemeldingen. In vele ziekenhuizen worden welis waar mee. personen opgenomen, maar gelet op het grote aantal zieken is de grotere opname in ziekenhuizen niet verontrustend. Bij de geneeskundige hoofdinspectie z(jn uit de opeenvolgende weken in ab soluut aantal ongeveer 200 sterfgevallen bekend geworden. Doch in aanmerking nemende, dat een groot deel van de bevolking aan de ziekte lijdende is of lijdende is geweest, betekent dit niet dat de griep een kwaadaardiger ka rakter heeft gekregen. Bovendien bleek, dat vele overledenen ook lijdende waren aan andere aandoeningen, zodat bij hen ds griep niet als de uitsluitende oor zaak van de dood moet worden aange geven. De behandeling die door huis artsen en in ziekenhuizen aan de zieken, die lijden aan een complicatie van de influenza, kan worden gegeven, heeft ongetwijfeld vele levens gered. De militaire autoriteiten in de zuide lijke Molukken hebben twee dagbladen die daar verschijnen, verboden uit te komen en twee andere dagbladen cen suur opgelegd. De plaatselijke journa listenvereniging heeft om opheffing van het verbod van verschijnen gevraagd en de twee onder censuur geplaatste bladen hebben uit protest hun publica tie gestaakt. (U.P.) Advertentie NIEUW m j», 0 (Van een correspondent) Hedenmorgen heeft een groep van zeven waarnemers van de Leidse Ster renwacht, uitgerust met veldkijkers, tweemaal de Russische aardsatelliet waargenomen. Het viel daarbij op dat in vergelijking met de waarneming van woensdagmorgen, de helderheid van het object aanzienlijk was vergroot. Twee dagen geleden was de helderheid tweede a derde grootte, nu werd zij ge schat op nulde of eerste grootte. Het is wel zeer waarschijnlijk dat het hel dere waargenomen object niet de kleine bolvormige kunstmaan is maar de ra- De Fransman Jean Lepape heeft een nieuw kostuum ontworpen van Vinyl Chloride-weefsel, waarin men drie dagen warm en drijvende blijft als men te water raakt. Het pak, dat niet meer dan 700 gram weegt en binnen 10 seconden kan worden aangetrokken is door ae ontwerper gedemonstreerd in de Seine te Parijs voor duizenden bezoekers van de nautische show. Het aantal inwoners van de rand stad Holland kan thans worden ge steld op vier miljoen. In een kwart eeuw zal het inwonertal gegroeid zijn tot vijfeneenhalf a zes miljoen. Aan genomen wordt, dat één miljoen in woners kan worden ondergebracht in de huidige agglomeraties. Voor de ver dere uitbreiding van de bevolking zal men woongelegenheid moeten vinden. Die wil men naar buiten de randstad stoten, in verschillende richtingen. Wat zijn de consequenties van deze groei voor het verkee". Zo vroeg prof. ir Jac. P. Thijsse, algemeen advi seur bij de rijksdienst voor het na tionale plan, zich vrijdagmiddag af tijdens een voordracht voor het Ne derlands Verkeersinstituut. Wat het verkeer in de lucht betreft, wellicht zal een tweede luchthaven no dig worden, die dan buiten de randstad Holland zou moeten liggen. Het verkeer te water zal over een kwart eeuw een aanzienlijke verbete ring van de zeehavens eisen. Voor de supertankers zal er waarschijnlijk een binnenwaarts zeekanaal ter verdubbe ling van de capaciteit van de Nieuwe Waterweg komen. Daarvoor zal men waarschijnlijk gebruik maken van de kop van Rozenburg en van het daar voor gelegen ondiepe deel van de Noordzee, de z.g. Maasvlakte. Het Noordzeekanaal kan worden uitgediept en verbreed opdat supertankers ook Amsterdam kunnen bereiken. De randstad, zoals die in de toekomst zal worden, zal ook het spoorwegver keer verzwaren. Op de spoorlijnen zal men naast het lange-afstandsverkeer ook het lokale verkeer krijgen, waar toe gedacht wordt aan vierspoorsver- keer. Dit impliceert het stichten van veel tussenhalten. Verwacht kan wor den dat er een nieuwe spoorlijn komt van Amsterdam door de Haarlemmer meer via SchiDhol naar de agglome ratie Den Haag. Naar de mening van prof. Thijsse zal er een nieuwe spoorweg komen onder de Nieuwe Maas door naar Willemstad, waardoor een directe verbinding Rotterdam Antwerpen zou worden verkregen vrijwel in een rechte lijn. In 1980 is het wegverkeer mogelijk vijf a zes maal dat van 1955. Men komt dan tot zulke afmetingen dat men er eenvoudig van schrikt. Zo zou den bijvoorbeeld op de weg tussen Den Haag en Rotterdam zestien rij stroken nodig zijn, tussen Den Haag en Leiden twaalf, tussen Gouda en Rotter dam tien. Hoe dat verwerkelijkt zou kunnen worden moet later worden na gegaan. ket, die wil zij deze helderheid verkrij gen van zeer respectabele afmetingen moet zijn. De sterrenwacht heeft de aardsatelliet eerst van vijf minuten voor vijf waargenomen en vervolgens eveneens omstreeks half zeven. Dat de waarneming van half zeven mogelijk was tegen de reeds heldere hemel is aan de grotere helderheid van de aard satelliet toe te schrijven, zo meent men. De Russische aardsatellïet seint toch in code. Die code bestaat uit verande ringen in de frequentie, waarmee de satelliet „tsjirpt". De afwijkingen wor den teweeggebracht door „bepaalde ge voelige cellen in de satelliet." Dit alles is meegedeeld door de wetenschappelij ke medewerker van radio Moskou, in een iange-afstandinterView met de B.B.C. De aldus verstrekte gegevens, aldus deze deskundige, Boris Beiitsky geheten, worden ontcijferd en verwerkt Het resultaat van deze waarnemingen van de satelliet noemde Beiitsky „zeer hoopgevend." De Russische deskundige deelde ver der mede, dat van de satelliet tot dus ver twee specifieke inlichtingen zijn ver kregen over de bovenste luchtlagen namelijk dat deze minder dicht zijn dan is verwacht en dat er minder me teoren in voorkomen dan men heeft ge dacht. De snelheid van de satelliet zou meer afgenomen zijn sinds het lance ren indien de atmosfeer dichter was ge weest. Het is ook duidelijk van de goede staat waarin de satelliet verkeert, af te leiden dat er geen grote botsingen met meteoren zijn geweest. (U.P.) Het Amerikaanse vliegdekschip Tara wa is vrijdagmiddag bij het verlaten van de haven van Rotterdam in aan raking gekomen met een Italiaans schip en een drijvende kraan. Het uit gebouwde vliegdek van de Tarawa kwam, toen het vaartuig achteruit va rend de Waalhaven wilde verlaten te gen het aan een boei gemeerde Itali aanse schip Foloda en een daarnaast liggende kraan van de S.H.V. Vijf tros sen waarmede de Foloda was vastge legd braken. De kraan werd bescha digd. Het symfonieorkest van New Orleans heeft besloten, dat het een twaalfjarig negerzangeresje niet kan begeleiden, doordat een wet van de staat Louisiana rasvermenging verbiedt. Het meisje, Barbara Ann Remo, is gekozen op audi ties, die in de gehele staat gehouden zijn. (Reuter) - fan (Van een bijzondere medewerker) ln het Russische blad „Jonge Techniek" is deze tekening van de kunstmaan gepubliceerd. De vertalingen van de Russische bijschriften luiden van boven naar beneden: magnetometer, kwik accumulator, radio-zender, veer om satelliet van raket los te maken, slagpen en neus van raket. Het kleine diagram links toont de diverse loopbanen van de satelliet, terwijl de tekening onder op deze foto drie posities van de kunstmaan ten opzichte van de aarde in beeld brengt: v.l.n.r. des nachts onzichtbaar)'s avonds en 's morgens (zichtbaar), overdag onzichtbaar insdag a.s. begint in Den Haag wederom het grote jaarlijkse steekspel tussen regering en Tweede Kamer, dat we „de begrotings behandeling" noemen. Bijna hadden we geschreven: Dinsdag gaat de première. Want er wordt duchtig gerepeteerd in ons parlementsgebouw en vaak zelf» tot vèr daarbuiten. Het wachtwoord voor de meeste spre kers zal wel zijn: de bestedingsbeper king. We kunnen ons zo voorstellen, dat menige speech in de aanvang de woor den zal bevatten: alhoewel wij mèt de regering overtuigd zijn van de nood zaak om in diverse sectoren van ons leven de bestedingen te beperken, zijn wij niettemin van oordeelEn dan volgt ongetwijfeld een lijst van wensen, waaraan, ondanks dat berucht worden de woord, tegemoet dient te worden ge komen. Deze veronderstelling heeft niets met profeterij te maken, doch baseert zich op het algemeen menselijke ver schijnsel, dat ieder zijn persoonlijke of zijn groepsbelangen verreweg de voor naamste vindt. We praten nu onder hand een jaar over beperking en be zuiniging en waar we ook komen, wie we ook ontmoeten: iedereen is over tuigd van de noodzaak ervan, maar tegelijkertijd weet iedereen een ender aan te wijzen, dia de verkondigde wijsheid en nood zaak in practijk moet brengen. „Ik bezuinigen? Me neer, hoe komt U erbij. Mijn bedrijf heeft nieuwe kapitaalsinvesteringen nodig. Ik doe in mijn huishouden al zuinig genoeg. Be lastingverhoging? Onaanvaardbaar!" Enzovoorts. Dit is natuurlijk een voortreff-eljjka methode, om, werd ze aanvaard, de hele opzet hopeloos te doen mislukken. Aan de andere kant moge bedacht wor den, dat er in dit spel-met-hoge-inzet twee partijen zijn en dat het mogelijk, immers menselijk, is als beide zich aan overdrijving bezondigen. Het is de taak van de regering, de maatregelen voor te stellen die zij in bet algemeen be lang nodig acht; het is de taak van de volksvertegenwoordiging, scherp te controleren of het voorgestelde inder daad en volledig het algemeen belang zal dienen. Natuurlijk is het voor de algemene penningmeester van het land, de mi nister van Financiën, prettig en op den duur zelfs noodzakelijk, dat zijn inkom sten en uitgaven in evenwicht zijn. Dit gaat o.i. zelfs zo ver, dat hij het recht heeft hiertoe van de bevolking offers, zo nodig zware offers, te vragen. Maar ergens is natuurlijk het punt bereikt waarbij gezegd moet worden: halt. nu kan het niet verder. Even duidelijk is het dat dit punt voor de ene of ande re mens of mensengroep alsmede voor het ene of andere voorwerp van staats toezicht en staatszorg geheel verschil lend ligt. We menen goed te doen daar van enkele voorbeelden te geven welke aan duidelijkheid niet te wensen over laten e memorie van toelichting van „Sociale Zaken" wijst elke moge lijkheid van loonsverhoging af en zegt van de gemeenteklassificatie dat voorstellen tot vermindering „nauwe lijks in overweging kunnen worden ge nomen." Minister Suurhoff brengt het aantal provinciale sociale ambtenaren voor het bemiddelend en contact-werk ten behoeve van arbeiders, geplaatst bij de z.g. aanvullende werken, terug van 11 op 5; dezelfde minister verschuift, met een beroep op de slechte financiële toe stand, de reeds 10 jaar met alle recht gevraagde betere subsidieregeling voor de beroepskeuzevoorlichting weer naar een onbekende toekomst. (Vervolg op xgina 7) advertentie BARTEL10RISSTR. HAARIEM TEL 13439 •FERO. 601 SIR 48 A DAM TEL 717.162 Verwachting tot .ondagavond (op gemaakt te 11.15 uur) Koudere nacht met plaatselijk mist en hier en daar lichte nachtvorst Morgen overdag op de meeste plaat sen zonnige perioden en ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. Aanvankelijk weinig wind, later ma tige en langs de waddenkust krach tige wind tussen zuid en zuidwest. Zondag: Zon 7.03-17.53 Maan 20.28-11.44 Maandag: Zon 7.04-17.51 Maan 21.23-12.38 Een weekend als dit komt in de herfst helaas in ons land maar een enkele keer voor. De barometer is in de afgelopen nacht en ook vanmorgen nog flink blijven stijgen ais gevolg van een hoge-drukgebied dat in de af gelopen nacht Ierland bereikte en mor gen boven de Noordzee dicht bij ons land zal zijn gelegen. Dit betekent in de eerste plaats rustig weer met in de nacht en ochtend hier en daar mist- velden, die in de ochtend snel optrek ken om plaats te maken voor zonnig weer, zoals dit vandaag in het grootste deel van Nederland reeds het geval ueenu. afgel 24 uur 0 0 0.1 0 0 0.1 0 0 0.2 0 X Max Station Weei temp vor dag Stockholm nevel üslo onbewolkt 1 Londer. nevel 19 Amsterdam regenbul 16 Luxemburg onbewolkt faröa mist 22 Nice half bewolkt 23 Berlfjn mist 15 MUnchec zw. bewolkt 17 Zürlch mist 19 üenève mist 18 Locarno geh. bewolkt 20 Wenen nevel 17 Innsbruck mist 20 Rome nevel 17

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 1