GEORDIE, aanstekelijke Engelse film in Studio DE ZANGER UIT MEXICO" ZWAARDEMAKER Jam M tfhMQOiS NAAIMACHINES Het Zondagskind De Arend van Madagaskar Rit in de nacht Vrolijke operette-film in Luxor „Geloof en Wetenschap" MGR. CONSTANS KRAMER OVER MODERNE KERKVERVOLGING Vaders en Zonen Reprises in Mmerva Haute. Co.iff.uKe. Rij-examen Concert N. Ph. Orkest Drievoudig zilveren jubileum in Antoniusschool Aerdenhout N. A. Faasehoofden mejuffrouw C. Eenhorstonderwijzeresjubileren met de school mee E Hoeksteen op kathedraal weer te-recht AGENDA TAXI 19000 Roxy SUEZKANAAL GEREED HOLLANDSCHE SOCIËTEIT SLEUTEL WEG? -DEKE reeds von f 39.75 of 't SILVER STOEPKE GARAGE OOMEN ZATERDAG 12 OKTOBER 1957 PAGINA 2 Films: Rembrandt Frans Hals Diversen Zondagsdienst AERDENHOUT SANTPOOR1 neemt vaker voor uw gezondheidrozohotieï jatm Poort naar het verre Oosten Anderhalve Eeuw Levensverzekering VAN LEVENSVERZEKERINGEN N.V. „DE SLEUTELSPECIALIST" Rectificatie Zondagsdienst Cinema Palace ZUIVER WOLLEN JANSSEN GARAGE DEN HOUT Lijn 6 volgt weer normale route Burgerlijke Stand Haarlem uSO.75 RELIGIEUZE BEELDEN BALENDONG - HAARLEM BLOEMENDAAL Geen kattenbelasting in Bloemendaal ln strijd met gemeeente- wet. menen B. en W. OVER VEEN Ir. E. Roderkerk voor B.V.O. Meer dan 300.000 bezoekers in de Kennemer duinen Haarlemse Middenstand WASSERIJ DUYN Geen toneel, wel film bij de K.A.B. FILMJOURNAAL - Eind goed, al goed in de film Geordie van Frrnk Launder. Aanvankelijk lijkt het er niet op, «lat de film Geordie van Frank Lauder een aanstekelijk geval zal worden, want wat we in de eerste beelden te zien krijgen doet een kinder film vermoeden. Daar in de Schotse ber gen zijn een jongen en een meisje, Geordie en Jean bezig een adelaars nest te veroveren. Geordie is echter te klein; alleen Jean kan er by en zij is de enige die het wonder aanschouwt. Dat stéékt de knaap, die dan op het idee komt, zich te wenden tot de heer Samson, een man die corresponden tiecursussen geeft en zwakke jonge tjes tot reuzen weet op te voeden. Dat geschiedt althans met Geordie, die op groeit tot een gevaarte, dat voor hamers tientallen meters door de lucht weet te slingeren. Kortom: hp wordt een sportfenomeen, dat zowaar naar Australië wordt gezonden om daar op de Olympische spelen wereldkam- 14 CINEMA PALACE: Vaders en Zonen, Ir., 2, 4.15, 7, 9.15 uur. FRANS HALSRit in de nacht, 14 ]r, 2.30, 7, 9.15 uur. Zo. 2, 4.15, 7, 9.15 uur. Di. één avondvoorstelling om 8 uur. LUXORDe zanger uit Mexico. 14 jr., 2, 7, 9.15. Za. en zo.: 2, 4.15, 7, 9.15 uur. MINERVATot en met ma.: Giant, 14 Jr., 8 uur. Dl.High Society, 14 Jr., 8.15 uur. REMBRANDTHet Zondagskind, a.l., 2, 4.15, 7, 9.15 uur. Zo. ochtend: Kleuren film over Spitsbergen, door J. P. Strijbos. ROXYtot en met zo.De Arend van Madagascar, 14 Jr, 2.30, 7, 9.15. Zo.: 2, 4.15, 7, 9.15 uur. Ma. tot en met do.Vuur doop van een lafaard, 14 Jr.. 250, 7, 9.15 uur. STUDIO: Geordie. a.l., 2.15. 7. 9.15 uur. Zo.2, 4.15, 7, 9.15 uur Zo. ochtendBij de Kannibalen van Nieut»-Guinea, a.l. 11 uur. pioen te worden. Jean, die thuis geble ven is en naar de radio luistert met dominee en andere kennissen, moet een verslag aanhoren, waarin met mis plaatste geestdrift gewag wordt ge maakt van een omhelzing, door een blonde Deense sportjuffrouw ons al ler Geordie toegediend. Gevolg: Geor die wordt niet meer aangekeken en vindt by zyn aankomst alleen zyn moe der aan het station. Natuurlek worden alle misverstanden opgeruimd Daar gaat het intussen helemaal niet om. Het zyn niet de feiten, die ons amuseren, maar de manier waarop Launder die feiten te iyf gaat en dat geschiedt met een welsprekende spot- terny, die noch Engelsman, noch Schot, noch sportverdwazing, noch schrifte lijke cursussen spaart. Hier en daar mag het wat nadrukkeiyk lijken, maar over het algemeen flitsen de grappen voorby, alsof ze langs de neus weg worden gezegd. We hebben, zoals u ziet, hier te maken met een typisch Engelse film, die toch altyd weer, als het maar even lukken wil, aanstekeiyk werkt. Dat de humor weieens een keer teveel in het woord schuilt en daardoor langs de filmvorm heen loopt, moeten we, als zo dikwyis, de Engelse film maar weer vergeven. In alle geval is Geordie een byzonder vermakeiyk geval, dat u van vele zorgen bevryden zal anderhalf uur lang. In Studio voor alle leeftijden. Gelukkig zal de Grote Markt niet schudden vanwege het lachen-gieren- brullen om „Het Zondagskind," dat in de geiyknamige film Heinz Rühmann heet. Zou het inderdaad zo zUn, dan zouden wij vrijwel zeker niet veel goeds over de film kunnen zeggen, die de ko mende week in Rembrandt draait. Het verhaal, dat voor ons afgedraaid werd, heeft ons wel veel plezier bezorgd, doch dan de pret, die een voldane glimlach maakt. Rühmann is hier de tragi-co- mische kleermaker, die een paar weken de gevangenis in moet. Hy stuurt een knecht onder zyn naam, maar de goei- erd sterft in het gevang. Dat betekent dat de kleermaker als dode het leven verder door moet, met alle complica ties vandien. Een thema dus voor een dolle klucht maar dank zij het beheerste spel van Rühmann komt er eer» aantrekkelijke filmgeschiedenis voor de dag, waarme de de toeschouwer zich uitstekend amu seert. Iedereen kan de film gaan zien. „De Arend van Madagascar" is een zeemansfilm van groot formaat in een ryk geschakeerde technicolor. Errol Flynn en Maureen O'Hara vertolken uitmuntend de hoofdrollen en doen de toeschouwers herhaaldelijk de adem in houden als zy hun moed in de verschil lende gevechten tonen. Doch het is geenszins hier een harde of al te rau we zeemansfilm. Ook hier heeft het ver haal niet zo heel veel om het lyf, maar spreekt toch tot de toeschouwers en sleept hen mee in de vele woelige en enerverende gebeurtenissen. Luitenant Hawke wordt op het kaperseiland ge- gy'zeld. Daar ontstaat tussen hem en de manmoedige vrouweiyke kapitein een amourette. Na vele verwikkelingen, vechtpartyen aan boord volgt het hap py end tussen beide hoofdpersonen. Een zeker niet onaardige film. 14 jaar. Vanaf maandag „Vuurdoop van een lafaard." 14 jaar. Een niet onaardige Western, de film „Rit in de nacht", die voor het groot ste deel gaat over boeven, die overval len op treinen plegen. Een flinke vent moet een geldtransport tot een goed einde brengen. Hy komt midden tussen de rovers terecht, verkeert aanvankelyk in een heel moeilijke positie, maar weet na een fel vuurgevecht de poet op tyd af te leveren. Hier en daar is de film nogal kinderlyk maar dat zal de lief hebbers van dit genre niet kunnen af schrikken. Voor boven de veertien in Frans Hals. Zaterdag IZ oktober Stadsschouwburg, 20 uur: De Nederlandse Comodie met ..Het Ei", een nogal sar castisch blijspel, waarvan echter het tweede bedrijf in moreel opzicht te den ken geeft. Voor jonge mensen beslist niet aan te bevelen. De regie berust bij Fons Rademakers; in de hoofdrollen spe len Guus Osters, Marie Hamel en Paul Hut. Zondag 13 oktober Stadsschouwburg, 20 uur: De Nederlandse Comedie mei „Het Ei". (Zie zaterdag 12 oktober). Maandag 1* oktober Stadsschouwburg, Theater met „De Prins •n de showgirl", een sprookjesachtig blij spel over een Balkan-vorst, die tijdens een gala-bezoek aan Londen verliefd wordt op een Amerikaans revue-meisje. De regie ls ln handen van Elise Hoo- mans. In de hoofdrollen spelen Kees Brusse en Annie de Lange. Frans Halsmuseum, 20 uur: Het filmjour naal en zijn evolutie, lezing door mr. J. M. Landré. (Volksuniversiteit). HAARLEM. Apotheken: Frans Hals-Apotheek, Frans Halsplein 1, tel. 11180; Apo theek Buzink, Lange Veerstraat 19, tel. 11000. Doktersdienst: Men belle nummer 11990. Zieken vervoer: G.G.D., tel. 14141: Mar griet, Turfmarkt 10 rd. tel. 21400. Apotheken: Apotheek Schotsman, Bin nenweg 206—208. Heemstede tel. 38320. Doktersdienst: Dr. J. Reurink Aerden- houtsduinweg 8, tel. 26035. BLOEMENDAAL. Apotheken: Bloemendaalse Apotheek, Bloemendaalseweg 85, telefoon 57903; Apotheek De Wilde, Broekbergeenlaan 42, Santpoort-Dorp, tel. 02560—8284. Doktersdienst: J. A. Bosch. Bloemen daalseweg 84, tel 52655. Wijkverpleging: Zr. J. Th. Odinot, Rus- tenburgerweg 16, tel. 52129. HEEMSTEDE. Apotheken: Apotheek Schotsman Bin nenweg 206—208, tel. 38320. Doktersdienst: P. M. van der Gugten, Heemsteedse Dreef 37, tel. 39903; A. J. van Ravenswaay, Zandvoortselaan 70, tel. 36593. OVER VEEN. Apotheken: Bloemendaalse Apotheek, tel. 57903. Doktersdienst: D. K. Heeringa, Militai- renweg 18, tel. 56409. Wijkverpleging: Zr. J. Th. Odinot, Rus- tenburgerweg 16, Bloemendaal. tel. 52129. Een jongeman uit Zuid Frankryk, die voor zyn liefhebberij zingt, wordt „ontdekt" en wordt een beroemde ope rette-ster: dat is het verhaal van de film „De zanger uit Mexico", die deze week in Luxor gaat. Een leuke, gezellige rolprent is het geworden. Met veel kleur en veel charme trekt Luis Mariano zingend over het brede doek, maar daarnaast worden we geconfron teerd met het schone landschap van de Midi en later van Mexico. De Fran sen hebben met de film bewezen, dat zij ook met het maken van operettefilms heel wat in hun mars hebben. Op een volksfeest in een plaatsje in Zuid Frankryk staat op de markt een jongeman te zingen en hy doet dat zo goed, dat de bevolking vol bewonde ring luistert. Ook de impresario van een operette hoort hem. Op allerlei manieren tracht hy te weten te komen wie deze zanger is. Hy vermag daar in echter voorlopig niet te slagen. Uit eindelijk weet de impresario hem door een vriend naar Parijs te kry- gen. Ondertussen is hy zelf door een vergissing weer naar het zuiden ge reisd. De zanger werkt nu als schilder op de Eiffeltoren. Op voorstel van een meisje, dat hem is gaan bewonderen, meldt hy zich voor het amateur-con cours, dat in een nachtclub wordt ge houden en dat door de radio wordt uitgezonden. De impresario, die in het zuiden de utzending hoort weet hem dan eindelyk te bereiken. Een contract wordt opgemaakt en de jongeman komt by de operette. Hy zal een van de medewerkers vervangen op een tour- née naar Mexico. De reden daarvan is, dat in Mexico een vrouw woont, een furie, aan wie de operette-zanger beloofd had, dat hy met haar zou trou wen; hy voelt daar echter in het ge heel niets voor en durft zich nu niet meer in haar nabyheid te wagen. Sa men met zijn vriend en met het meis je gaat hij dan naar Amerika. Zyn succes is enorm. De vrouw, die meent de „echte" voor zich te hebben laat hem echter ontvoeren. Op het punt van trouwen staande evenwel komt de ommekeer. Het meisje, de vriend en de impresario komen hem te hulp. Wanneer het echter zover is, hebben we anderhalf uur gezellig amusement achter de rug. Vooral het optreden van de vriend, die in zyn onnozelheid soms de vreemdste dingen doet of zegt, is een groot succes. Het romantische in de film is zeker niet van het mindere soort. De regisseur heeft ook daaraan zyn aandacht besteed. Een gezellige film dus, die veertien-jarigen en oude ren kunnen gaan zien. 1WL A Advertentie V- "A4.^ 4. V Advertentie PARIJS, October 1869. De opening van het Suezkanaal zal op 17 November a.s. in tegenwoordigheid van de Groten dezer aarde plaats vinden. Tal van voorzeggingen omtrent de toe komst van dit kanaal doen thans de ronde. De algemene verwachting is dat vooral de Middellandse-zeehavens van deze nieuwe waterweg groot voordeel zullen hebben. Men waagt zelfs de voorspelling dat deze havens in de wereldhandel op de eerste rang zullen worden gesteld. Daarentegen vrezen de handelssteden aan de Atlantische Europese kust na de open stelling een vermindering van hun han delsverkeer. Geheel in overeenstemming daarmee hebben noch Engeland, noch Duitsland zelfs een aandeel genomen. Als één land er naar veler overtuiging der aandelen. voordeel van zal hebben, zal dat Egypte zijn. De onderkoning Said Pasja is in het bezit gesteld van een kwart In 1869 werd bij den voortduur de aan dacht van het bestuur der Hollandsche So ciëteit van Levensverzekeringen gevraagd voor een procedure, veroorzaakt doordat een harer verzekerden bij een treinongeval om het leven was gekomen. De uitspraak van de Hoge Raad bracht een pijnlijke la cune in het Wetboek van Koophandel aan het licht, zodat dit ijlings moest worden gewijzigd. HERENGRACHT 47» - AMSTERDAM-C - TELEFOON 43100 De katholieke Kerk in China ver stoken van priesters, gehoond en be laagd door de machthebbers van de huidige regering van de Chinese Volks republiek leeft krachtiger dan ooit. Zelfs bij de niet-gelovigen is het res pect voor de rooms katholieke Kerk toegenomen. In die Kerk is het niet moeilijk de trekken te herkennen, die Christus voor zijn ryk heeft ontworpen, een ryk, dat niet van deze wereld is. Deze bemoedigende en troostvolle woorden sprak gisteravond mgr. Con- stans Kramer O I'M, bisschop van Luan- fu toen hij voor „Geloof en Weten schap" in de Haarlemse Stadsschouw burg een lezing hield over moderne kerkvervolging. In het eerste deel van zyn lezing heeft mgr. Kramer een gedetailleerd over zicht gegeven van wat zich na 1945 in China op godsdienstig gebied heeft af gespeeld. Hy heeft verteld van de me thoden, die de communisten vóór de to tale verovering van het Chinese land ten aanzien van de katholieke Kerk heb ben toegepast, in methodiek verschil lend van die welke zy hanteerden toen het gehele land aan hun macht was on derworpen. Het doel was en is hetzelf de: totale uitroeiing en vernietiging van de katholieke Kerk. Tussen 1945 en 1949 in de jaren dus van onderwer ping bedienden de communisten zich van snelwerkende volksrechtbanken, die in die vier jaar miljoenen mensen hebben gevonnist en ter dood hebben gebracht. Deze methode door de Chi nese regering gedesavoueerd werd nadien verlaten en vervangen door een taktiek van meer verfynde allure, maar daarom niet minder gevaarlyk. De re gering ging er van uit, dat naar alle waarschijnlijkheid meer en betere re sultaten te behalen waren, indien zij het aantal martelaren zou beperken, in dien zy de leiders van de Kerk onder wie vele buitenlanders zou brand merken en veroordelen als misdadigers Advertentie LANGF VEERSTRAAT lü TEL 11493 In onze editie van donderdag 10 ok tober werd in het artikel „Comité NOVIB in Haarlem" abusievelyk ver meld, dat de oplossingen van de „Prijs- vraagkaarten" voor 11 oktober in Den Haag dienen te zyn. Dit moet zyn 22 oktober. Advertentie Artsen: M. Trooster, W. Daniëlslaan 14. Santpoort, tel. K 2560—8410. Apotheken (ook nachtdienst): Apotheek De Wilde, Broekhergenlaan 42 Sant poort, tel. K 2560—S284. en Bloemen daalse apotheek. Bloemendal's°weg 85, Bloemendaal, tel. K 250022181. Als Vittorio de Sica, Marcello Mastro- ianna, Antonella Lualdi, Marisa Meriini en Franco Interlenghi nu eens wat min der hard gepraat en wat minder geges ticuleerd hadden dan zou de film Vaders en Zonen van Mario Monicelli nog meer te genieten zijn. Het is nu bijna zeker, dat de bezoekers aan Cinema Palace, waar de film deze week wordt ver toond, het theater niet zonder hoofd- pyn zullen verlaten. Maar het luidruch tig optreden van de vaders uit de film is wel gerechtvaardigd. V, ant wat wil je als je zoon zeven dagen van de week met een lief meisje vrijt in plaats van studeert en wanneer de andere zoon te lui is om uit zyn ogen te kijken, ter- wyl je zelf „toch twintig jaar hebt ge studeerd en dertig jaar hard hebt ge werkt". De vader van zes kleine luid ruchtige belhamels weet ook wel, dat hy uitgeteld is, wanneer hij niet af en toe zyn sterr laat schallen. De pasgetrouwde jongeman, wiens vrouw haar eerste kindje verwacht, doet zyn mond wel eens verder open, wanneer zijn vrouw overdreven veel geduld van hem vraagt. Het is allemaal niet zo gemakkelyk in dit leven. Vader-zijn is niemand van de vaders in deze wereld geleerd. De film van Monicelli is een charmante film, wel hier en daar een tikkeltje sentimenteel, maar dat zijn Italianen ook nog. Voor veertien jaar en ouder in Palace dus. Tot en met maandag draait in Miner va tijdens de avondvoorstellingen de reeds door ons besproken film „Giant" Veertien jaar. Dinsdag kunnen de lief- alsnog ..High Society" gaan zien. Veertien jaar. En donderdagavond is het de beurt aan „Het Balboekje" Achttien jaar. Advertentie Hazepaterslaan 16, Haarlem, Tel 12747 Advertentie Voor de zoveelste maal gezakt? Dit examen wordt veel eenvoudiger met de automatische koppeling van RENAULT. Meerprijs slechts 275.—. Bovendien op alle RENAULT-producten 6 maanden garantie, zowel onderdelen als arbeidsloon, ongeacht het gelopen aantal KM Vraagt nadere Inlichtingen bij Met ingang van hedenmiddag 12 uur rijdt lijn 6 van de N.Z.H.-bussen in Haarlem weder zyn normale route via de overweg Pijlslaan naar het eind punt Rollandslaan. Lijn 4 zal niet meer doorrijden naar het Chr. Huygensplein, maar zal wor den ingekort tot het oude eindpunt Rol landslaan. ONDERTROUWD: R. G. Muijlaert en G. H. Th. Majoor. GEBOREN: J. M. Wuhl-Boeree, z.; I. R. Bonnet-Tjaden, z.; P. M. M. van Osenbruggen-Eliam, z.A. C. A. Joos- ten-van Dyk, d.; J. E. M. Kimman- de Vos, d.; A. G. Kok-van der Veldt, d.; A. C. Smits-Kooy, d.; E. C. Ves- tering-Sevenstern, d. OVERLEDEN: Chr. Kwaak, 90 jr., Prins Bemhardlaan; J. Bogaart, 74 jr., Rijksstraatweg: J. Kluft, 62 jr., Paul Krugerstraat; J. J. van Born, 77 jr., Spaarndamseweg; R. H. Zan- stra, 23 jr., Tuinwyklaan; J. M. Rep- ko-van de Gevel, 34 jr., Kleine Hout straat. Advertentie AiJt- >n*MKt*r ENGEL, Gr. Houtstr. 181. Iel. 14444 De tentoonstelling van etsen van An ton Heyboer in Galerie Espace in het Klein Heiligland zal wegens voort durende belangstelling verlengd wor den tot en met zaterdag 19 oktober. De sluitingsdatum is derhalve met een week verlengd. en indien zy binnen de Kerk tussen de verschillende groepen tweedracht zou kunnen zaaien. Een eerste poging werd ondernomen toen de communistische regering in 1950 alle Chinese priesters ongeveer tweeduizend in getal bij eenriep. Tijdens die bijeenkomst deel de de minister van buitenlandse zaken Tsjoe en Lai namens zyn regering me de, dat de katholieke Kerk onder het communistische regiem een glorieuze toekomst tegemoet zou gaan, indien de Kerk financieel en bestuurlijk auto noom zou worden. Toen echter de re gering gewaar werd, dat zij de pries ters voor deze zienswyza» niet kon win nen, keerde zy zich tot het volk, dat gedwongen en vaak onwetend van wat op het spel stond allerlei beschuldigin gen aan het adres van zyn geestelyke leiders uitte, beschuldigingen, die de communisten het recht gaf in te grij pen om het bestuur van de kerken in handen te leggen van volkscomité's. Daarmee deed de Sovjet zijn intrede in de Kerk. Ondanks het feit, dat alle goederen werden geconfiskeerd, duizenden bui tenlandse priesters het land werden uit gezet en honderden inheemse zielenher ders werden gevangen genomen hield het katholieke volk zich prachtig. Het werd zyn persoonlijke verantwoordelijk heid bewust en boycotte de inmiddels door de regering opgerichte progressie ve kerk. De katholieke Kerk van Chi na werd het zwijgen opgelegd, maar nog nimmer heeft zij een welluidender getuigenis afgelegd. Haar verzet tegen de regering, aldus mgr. Kramer in het tweede deel van zyn causerie, wordt ge markeerd door daden van moedige mensen, die hun leven veil hadden en door hen, die in het verborgene het werk van Christus en zyn apostelen voortzetten. Hun daden zijn niet zo spectaculair als die van de bisschop van Sjanghai of van de priester die in openlyk verzet kwam tegen het bewind van de communistische partij en dat met zyn leven moest bekopen. Ofschoon ook nu weer pogingen worden onder nomen om de Kerk totaal uit te roeien de recente oprichting van de Pa- triotische Beweging van katholieken in Chine wyst daarop mag men ver trouwen, dat de gelovigen ook deze aan vallen zullen weten te weerstaan. Zy zullen daarby de steun en het gebed van iedere katholiek nodig hebben. Voor wat Geloof en Wetenschap betrof zeg de mr. F. Vorstman mgr. Kramer en katholiek China deze steun gaarne toe. Het concert dat gisteravond door het Noordhollands Philharmo- nisch Orkest onder Henri Arends in de gemeentelyke concertzaal werd gegeven was niet zo actueel en voor sommige „cultuurdorstigen" misschien niet voldoende interessant. Dat kan wel waar zyn, maar dat neemt niet weg, dat Mozart en Schubert, al geven zij dan niet de prikkel die de geëner veerde moderne mens by Milhaud, Pyper c.s. vindt, weldoeners voor de mensheid zyn. De moderne mens ver werpt de syllogismen van de middel eeuwers doch weet er niet anders te genover te stellen dan problemen; hy verwerpt de pure onbevangen „musik- freudigkeit" van een jonge Schubert als zynde te gemakkelyk aansprekend en verlangt confrontatie met een ge tourmenteerde zielsontlading waarvan de éne afgrond de andere oproept. Het is wat scherp gesteld, we moeten er ogenblikkelyk byvoegen dat een uitgesproken mentale instelling voor moderne kunst absoluut niet behoeft te impliceren dat de waardering en lief de voor de klassieken niet aanwezig kan zyn. We bedoelen dit: alle één- zydigheid is verwerpelyk en éénzydig- heid ontmoet men helaas dagelyks. De één kan slechts de muziek die na Debussy is gekomen aanvaarden, de ander precies het omgekeerde. Belde opvattingen zijn er volkomen naast, daar schoonheid van alle tyden is, hoe wel de éne styl de mens beter kan lig gen dan de andere. Zo was dan dit concert, dat meer mu- siceervreugde bood dan psychologie en realiteit, dat meer synthese dan analyse en onbarmhartigheid, bewust of onbewust beoogde 'n mooi concert, hoewel onze persoonlyke smaak de Haydnvariaties van Brahms niet kan waarderen, we voelen er te veel de mu zikale professor in. De drie werken van Mozart een Mars, de Nachtserenade en het Pianoconcert in Es gr. terst K.V. 271 kregen onder Arends een transparante en spranke lende vertolking, evenals de heerlyke zorgeloze Vyfde Symphonie van Schu bert. Wegens ziekte van de aangekon digde. soliste Maria Cureio speelde de Amerikaanse pianist Frederik Marvin het Concert van Mozart. Zyn spel was zeer muzikaal en geacheveerd, met een voorname reserve, waarby de aanwe zige virtuositeit niet op de voorgrond trad, doch zich volkomen in dienst stelde van de geestelyke waarde van het werk. Als slot van de avond kwamen dan de Haydnvariaties van Brahms. T. de Vr. en drievoudig zilveren jubileum zal dinsdag 15 oktober gevierd worden in de Sint Antonius Op leidingsschool aan de Teding van Berk houtlaan in Aerdenhout. De school im mers bestaat vijfentwintig jaar, maar bovendien is de heer N. A. Faase ge- durende al die tijd hootd daarvan, ter wijl mejuffrouw C. Eenhorst eveneens haar zilveren ambtsjubileum viert als onderwijzeres aan de school. Ter gele genheid van dit bijzondere feest zal dinsdagmorgen, tussen half twaalf en half een, een receptie worden gehouden in het schoolgebouw. De ouder-commis- sie van de school biedt woensdag 16 oktober een culturele avond aan ouders en leerkrachten, tijdens welke de dich ter Michel van der Plas zal spreken over „De dichter en zijn luisteraar". Pastoor J. Niehus, aan wie talrijke Aerdenhouters nog de beste herinnerin gen bewaren, legde op 13 juni 1932 de eerste steen tot de bouw van de pa rochiële opleidingsschool, die in sep tember van dat jaar reeds startte met drieëntachtig leerlingen. „Er waren toen veel meer sollicitanten dan leer lingen", vertelt de heer Faase, die uit vyfentachtig gegadigden uitverko ren werd voor zijn, thans zilveren, func tie. De school „wy puilen er aan alle kanten uit", aldus de heer Faase telt thans bijna driehonderd leerlingen. Een uitbreiding met minstens drie lokalen is dringend nodig, terwyl de verlich ting in de klassen vrijwel alles te wen sen laat. Dat laatste geldt echter zeker niet voor de prettige sfeer in de school, het geen reeds blijkt uit het feit, dat er nog een tweede jubilaresse is, namelyk me juffrouw C. Eenhorst, die dinsdag stel lig ook in de bloemetjes gezet zal wor den, die zy ruimschoots verdiend heeft. Zij was, met de heer Faase en de toen malige mejuffrouw Warmerdam (een Aerdenhoutse, die later ingetreden is by de zusters Franciscanessen van Heythuyzen) een van de drie pioniers, die vyfentwintig jaar geleden met het geven van onderricht aan de rooms- katholieke jeugd van Aerdenhout be gon. In de loop der jaren hebben zij uiteraard aan vele honderden leerlin gen les gegeven, die thans doorgaans zeer vooraanstaande posities in het maatschappelijk leven innemen, en die ongetwijfeld op grote schaal blyk van hun belangstelling zullen willen geven op de receptie. De liefste wens van de heer Faase, zelf afkomstig uit het ULO-onderwtjs, 4 rlvprtentip 17 STEENt »IC»E ANTI-UAGHETISCH STUil ACHTERKAST is dat er aan zyn school een MULO verbonden wordt. Er is in Bloemendaal geen katholieke MULO-school en een dergelyke instelling zou in Aerdenhout centraal liggen, ook ten opzichte van Vogelenzang en Zandvoort, waar vele leerlingen „noodgedwongen" een niet- katholieke MULO moeten bezoeken. Er bestaan „embryonale" plannen in die richting, maar de verwezenlijking zal helaas, gezien de tijdsomstandigheden, nog wel wat op zich laten wachten. De heer Faase, in 1901 te Haarlem geboren, heeft Vóór zijn benoeming in zijn tegenwoordige functie in Hillegom, Heemstede, Haarlem en Lisse voor de klas gestaan. De oorlogsjaren waren voor hem en voor de school byzonder moeilijk. In 1940 was juist een nieuwe uitbreiding gereed gekomen, die ech ter, vóórdat deze in gebruik genomen kon orden, door de Duitsers „be- schlagnamt" werd. De Antoniusschool begon toen te zwerven, van de ene villa naar de andere. Hoewel dat een grote teleurstelling was de nieuwbouw moest na de oorlog grondig gerestau reerd worden heeft de heer Faase de prettigste herinneringen aan de sa menwerking met andere, zelf ook min of meer gedupeerde schoolhoofden en onderwyzers. De beslommeringen, verbonden aan de functie van hoofd ener school, zyn in de loop van de ambtsperiode van de heer Faase aanzienlijk toegenomen. De goede naam van zijn school blykt uit het feit, dat er thans niet alleen Aerdenhoutse leerlingen zyn. maar ook vele jonge Zandvoorters, Bennebroe- kers én Heemstedenaren. Advertentie in edel materiaal. Hout, terra-cotta, grès, chamotte, brons. enz. LEIDSEVAART 142 - TEL. 17661 2 1AAR VERZEKERD TEGEN VEU.IES BI DISMAL Grote Houtstraat 49 - Telef. 20049 De katten in de gemeente Bloemen daal niet kunnen belast worden, om dat een dergelijke belasting geen steun vindt in de gemeentewet. Het tweede hoofdstuk van die wet soms limitatief de belastingen op, welke het gemeen tebestuur kan heffen. Een kattenbe lasting komt daaronder niet voor. Aldus delen B. en W. van Bloemen daal aan de raad mede. Het raadslid, de heer J. van Holten (VVD) had tij dens de vorige raadsvergadering ge pleit voor een kattenbelasting in ver band met de slechte financiële toestand van de gemeente en omdat de honden eveneens belast worden in Bloemendaal. De buurtvereniging Overveen heeft vrydagavond in het parochiehuis „Do- mi" aan het Zandvoorterpad het win terseizoen 1957-1958 ingezet met een lezing van ir. E. C. M. Roderkerk over het Nationaal park „de Kennemer- duinen". Als vervolg op de herfstvan- deling, die de inleider in woord en beeld met de vertoning van fraaie kleurendia's hield, zullen de leden van de buurtvereniging vanmiddag een excursie door het duingebied maken. De heer Roderkerk werd ingeleid door de waarnemend voorzitter van de B.V.O., de heer A. P. W. van der Ham. De directeur van de Kennemerduinen vertelde dat hy nog steeds niet uitge keken is in het duingebied, waarvan hy sinds 1950 directeur is. In 1957 is het aantal bezoekers in de Kennemerduinen de drie honderd duizend reeds gepasseerd. Grappig was dat de heer Roderkerk vertelde over de gistende bessen van de duindoorns, die meermalen lysters, die er van aten, een dronkenschap van ongeveer een uur bezorgden. In deze tyd slaagden de volgels er niet meer in zich van de grond te verhef fen. De volgende bijeenkomst van de buurtvereniging Overveen wordt in de tweede helft van november gehouden. In de aula van het Kennemer Lyceum aan de Adriaan Stooplaan zal dan me vrouw T. Ruygrok-Keyser een piano recital verzorgen. De hoeksteen op de zuidelijke to> vu van de kathedrale basiliek aan de Leid- sevaart te Haarlem ligt weer recht. Op de 55 meter hoge mannentoren is aan nemer P. G. M. Ottolini twee dagen bezig geweest om de steen van 80x70x 70 cm, die ruim 1100 kg weegt en ge houwen is uit Beierse graniet, weer te kantelen. De steen was enkele weken geleden tijdens een hevig onweer door de bliksem getroffen en omgeslagen. Het werk heeft echter heel wat hoofd brekens gekost. Allereerst moest het werk snel verricht worden, omdat het gevaar dat de steen naar beneden zou storten niet denkbeeldig was. Daarby kwam de moeilykheid van het trans port van het materiaal. Men had de keuze: via de trap, die door een van de hoekpilaren loopt of langs touwen buitenom. De trap, met zyn 275 treden, zou de arbeiders echter te veel ver moeien. Men besloot na ryp beraad het materiaal met lieren naar boven te ha len. Daarmee begon men donderdagmid dag. Zware yzeren balken en planken werden opgehaald. Toen alles gearri veerd was kon men beginnen met het maken van een badding op het plat form van de toren. Met inspanning van alle krachten en met behulp van dom mekrachten heeft men toen de steen op de badding gekanteld. Tot zover was alles goed gegaan; nu kwam echter het meest gevaarlijke karwei: de steen moest weer naar de kant geschoven worden. Een vergissing zou betekenen: een enorme ravage, omdat de steen van de torentrans zou storten. Weken is de heer Ottolini bezig geweest met het maken van berekeningen. Vrydagmid- dag werden de plannen uitgevoerd. De steen werd van de badding op zijn oor- spronkelyke plaats teruggeschoven. Al les verliep uitstekend. Een van de ar beiders kreeg daarna evenwel nog een gevaarlijk karwei op teknappen: de steen moest aan de buitenkant met ce ment worden vastgezet; aan een touw hing de man aan de buitenkant van de toren. Ook dat verliep echter zonder ongelukken. Vandaag is men begonnen met het naar beneden brengen van het mate riaal. Ook nu maakt men weer gebruik van een lier. Advertentie Aan de Hazepaterslaan te Haarlem werd onlangs een nieuwe dameskapsa lon geopend. De leider van de zaak is de heer Francois Janssen Bijna negen maanden is men bezig geweest met de verbouwing. De nieuwe zaak is ge heel naar Louis XV stijl ingericht. Ach terin heeft de heer Janssen een spe ciale afdeling voor het wassen van de haren. Voorts ls er nog een kleine ruim te voor het maken van afspraken en de verkoop van artikelen. Advertentie amsteri),\.\isévaart20 tti-11053 Wegens ziekte van enkele spelers zal er op de laatste avond van de K.A.B.-jaarfeesten geen toneel worden gespeeld. In plaats daarvan wordt er zondagavond in het St.-Bavo-gebouW een filmprogramma vertoond.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 2