Kolenproduktie is door A-griep in sterke mate teruggelopen Epidemi komt Staatsmijnen op een verlies van minstens 100.000 ton kolen te staan Bouwprogram in gevaar? Tunnel trekt verkeer aan Doden in het verkeer 3JÏ GRIEP? Praktische wenken voor ontsmetting Oplichting met een vervalste roulette AMBTENAREN MISNOEGD Franse voddenraper-miljonair bij een zwendelaffaire betrokken? SjUffiSA* ",ln ook Van C.B.T.B. naar T.N.O. A Een half jaar voor exploitant mm Purol en kunstmaan Inauguratie bij Sanctus Virgilius Aalmoezenier Huy- boom leidt ook de V.K.A.J. Ir. G. Wansink 15.000 VOOR DE BELASTING VERZWEGEN ZATERDAG 12 OKTOBER 1957 PAGINA 5 Gebruik went Salarisactie wordt voortgezet PARTIJRAAD K.V.P. Met rolt U er vlug doorheen! Hecht geen te grote waarde aan ontsmettings- middelen en gebruik ze met kennis van zaken v. 4.000 boete geëist tegen rechtskundig adviseur I Globaal geschat heeft de griepepi demie, die einid augustus in de Mijn streek uitbrak en praktisch heel de maand september aldaar heeft gewoed, de staatsmijnen, zoals wij gisteren reeds hebben bericht, een produktiever- lies van ongeveer 100.000 ton opgele verd. Daar ook thans nog diverse mijn werkers door griep zijn aangetast, zal het totale produktieverlies tengevolge van de grjep nog hoger komen te liggen De hoop van minister Witte, dat er in 1958 40.000 particuliere woningen zullen worden ge bouwd schijnt ijdel te zijn. De Ne derlandse Bond van Bouwonderne mers heeft doen weten, dat een der gelijk bouwprogramma voorshands onmogelijk moet worden geacht. Ter staving van die mening worden in hoofdzaak twee redenen aange voerd: 1. de gestegen rentevoet: 2. de premieregeling, welke de minis ter heeft aangekondigd. Beide argu menten verdienen grote aandacht. De bouwondernemers zeggen, dat de beleggers veel minder interesse zullen hebben voor onroerend goed, £u zij door inschrijving op de woning- uouwiening van de Bank voor Ne derlandse Gemeenten een netto-ren dement van 6 pet kunnen behalen. va6? lreument waar men niet licht- riwé lg °verheen moet stappen. Men mem echter wel te bedenken, dat guns£Let yaststaat hoe lang deze blif,flge heleggingsmogelijkheid zal zich mtgaehandhlafd. De Bank behoudt f l fukkeliik het recht voor de stop SVing °P een bepaald moment te bezie* tten en het staat dus nog zuigen we? zii a"es uit de markt zal Valt Het er Voor 6 PCt Ult te halen vraaznf is Verder ook nog maar de cen lit gemeenten later zelf te- onnemen ^centage kapitaal mogen 4)4 Ket rentegamma van niet dnm-K immers formeel nog dat de !!t0ken en het is begrijpelijk» Voor na.dat zij de Bank Jueb* yeoerlandse Gemeenten naar geliik laten happen, al het mo- i„ doen om met een eventue- G,™ wijziging van dat rente- gamma zo weinig mogelijk boven de 4% pet uit te gaan. Al heeft de woningbouwlening dus ongetwijfeld invloed op de rentestand, men mag er toch nog niet de conclusie uit trek ken, dat het 6 pet leningstype nu plotseling algemeen gaat worden. Het komt ons dus voor, dat de bouw ondernemers de zaak iets te som ber of in ieder geval zo somber mogelijk voorstellen, waarmee ove rigens niet gezegd is, dat hun argu- ment zou zijn te bagatelliseren. Dat is evenmin het geval met het tweede argument: de wijziging van de premieregeling. De minister heeft, zoals bekend, de premierege ling verfijnd met de bedoeling ma zen gebouwd te krijgen in de sector waar zij tot leniging van de woning nood het hardst nodig zijn. Particu liere huurwoningen in de laagste huurklasse dat betekent in de gro te gemeenten tot 120,- per maand krijgen 25 pet meer premie dan vroeger. De huurklasse van dit be drag tot 170,- per maand krijgt nog maar de helft terwijl alles wat daar boven ligt niets krijgt. De bouwon dernemers vinden, dat op deze voor gaarden geen huurwoningen op ex ploitabele basis zijn te bouwen en vragen de minister ofwel de huur- grenzen hoger te stellen, ofwel de subsidies te vergroten. Een ernstige fcaak, want, zo zeggen zij: „Indien °P korte termijn geen positieve maatregelen worden genomen om de particuliere woningbouw te ver zekeren, is te verwachten, dat het Woningtekort een continu beeld in on ze samenlevimg zal worden." Nu dient men op de eerste plaats wel te bedenken, dat dit feit als het al dreigt zich te verwe zenlijken zich in verhevigde mate zgM hebben voorgedaan als minister witte de premieregeling ongewijzigd had gelaten. Dan immers zouden de mdzen met de „laagste" huren, w*tai?aan de grootste behoefte be- nog 25 pet minder premie ge kregen hebben dan nu het geval is. Men dient dus te erkennen, dat de meuvve regeling een verbetering in houdt. De vraag is alleen of deze yepbetering ver genoeg Saat- bouwondernemers, wier activiteit .oor de gewijzigde regeling wel in yursterkte mate naar de minder luxueuze huurklassen zal worden ge- wokken, menen dus met vrij grote Ruigheid, dat dit niet het geval is. bouwwereld is zo gecompli- oeerd <je bouwers zijn zelf altijd de eersten om dit naar voren te aehwiven dat men van leken niet Jal verwachten, dat zij na zulk een bewering onmiddellijk maar ja zul len knikken. Om nee te schudden ontbreek ons echter eveneens het bewijsmateriaal. Wat wij ons wel herinneren is, dat er van overheids lage nogal eens dreigende toespelin gen zijn gemaakt op de prijsontwik keling in de bouwsector, doch dat daarop nog nimmer die intense be moeiingen zijn gevolgd welke het Prijsbeleid van de overheid ten aan zien van artikelen als brood, thee en limonadesiroop zo kenmerken. Over het algemeen zijn wij niet zo enthou siast voor prijsonderzoekingen door de overheid, maar als er nu werke- hjk een „continu woningtekort" dreigt, komt een dergelijk onderzoek In de bouwsector ons langzamerhand yoor ais een van de vele offers, wel- vqor het overwinnen van de wo- j moeten wouden gebvacM. Exacte cijfers over de gevolgen van de griep voor de kolenproduktie zijn niet te geven, omdat deze produktie ook ongunstig beïnvloed is door het grote verloop van Nederlandse mijnwerkers naar Duitse mijnen. Beide factoren hebben de kolenpro duktie van de vier staatsmijnen zoda nig beïnvloed dat de produktie geduren de de maand september 118.312 ton minder bedroeg dan in juli en 52.218 ton minder dan in augustus. De pro- duktiecijfers van de vier staatsmijnen bedroegen in de drie afgelopen maan den resp. 646.754 ton; 580.660 ton en 528.442 ton, hetgeen een totaal over het derde kwartaal opleverde van 1.755.856 ton. Dit is de produktie van 72 gewerkte dagen van elk 8 uur. Gemid deld werden in het derde kwartaal van 1957 door de vier staatsmijnen tezamen derhalve 24.387 ton kolen netto per dag geproduceerd. In het tweede kwartaal bedroeg de dagproduktie daarentegen 25.003 ton. Nog sprekender zijn de cijfers over het aantal gemiddelde diensten per ge werkte dag. Bedroeg het aantal ver richte ondergrondse diensten per ge werkte dag in juli gemiddeld 16.211, in de maand september daalde dit aan tal tot 14.264. De voorlopige verzuim percentages van de ondergrondse arbei ders over het derde kwartaal lagen ab normaal hoog en beliepen niet min der dan 21,7 procent van de mogelijke diensten. Hiervan was 11,2 pet aan de griep te wijten. Van alle staatsmijnen, had staatsmijn Emma te Treebeek het hoogste ziektepercentage: 27,5 pet op 7 september. De totale steenkoolproduktie bij de gezamenlijke Limburgse mijnen bedroeg in het derde kwartaal 2.775.584 ton netto. Hiervan namen de staatsmijnen 63,3 pet voor hun rekening. De totale cokesproduktie over ge noemd kwartaal bedroeg 727.699 ton (410,307 ton van cokesfabriek Maurits te Geleen en 317,392 ton van cokes- fabriek Emma II te Beek). Aan steen koolbriketten werd in diezelfde periode in totaal 90.347 ton geproduceerd. Het gerechtshof te Den Haag heeft vrijdag een 66-jarige Rotterdammer veroordeeld tot een gevangenisstraf van een half jaar, omdat deze man ruim een jaar lang in een woning aan de Roovalkstraat te Rotterdam een clandestiene speelclub heeft gehad en daarbij een roulette gebruikte, die ver valst was. De roulette was voorzien van een mechaniekje, waardoor de boekhouder op eenvoudige manier het nummer en de kleur van het nummer, waarin het balletje rolde, kon veranderen. Op die manier kon hij zijn spelers op grote schaal oplichten. Een van zijn klanten, een Hagenaar, verloor op die manier een erfenis van ongeveer 26.000,-. De procureur-generaal had een gevangenisstraf van een jaar en zes maanden met aftrek van voorarrest ge vorderd. XI; De Surinaamse schrijver en directeur van de volksuniversiteit te Paramari bo Albert Helman (pseudoniem voor Lou Lichtveld) zal onder auspiciën van de Sticusa een lezingentournee door Ne derland maken. Zondagavond a-s treedt hii od in het Amsterdamse A.M.V.J. met een voordracht over elfena°gt^f_ eeuubliceerd werk en in het rwee df gedeelte - over Surmame. Sterker nog dan direct verwacht werd, blijkt de Velsertunnel verkeer aan te trekken. Verkeer van de sluisweg, van de Velser ponten uiteraard, maar ook van de pontveren bij Buitenhuizen en Zaandam en zelfs van de Amsterdamse veren. De Rijkswaterstaat, die met telkabels nauwkeurig het aantal voertuigen in het oog houdt, dat van de Vel sertunnel gebruik maakt, heeft de eerste cijfers van normale werkdagen bekend gemaakt. Daarbij zijn niet de cijfers van de eerste zondag na de opening van de tunnel, toen heel autorijdend Nederland ken nelijk een tunnelritje wilde maken. In de week van 23 tot en met 27 september, dat is dus de laatste werkweek voordat de Velsertunnel in gebruik genomen werd, werden op de sluisweg dagelijks gemiddeld 4.940 voertuigen geteld, terwijl per dag gemiddeld 2.775 voertuigen met de Velser ponten werden overgezet. Dat komt dus neer op een totaal van rond 7.700 voertuigen per dag. De week daarna was de situatie volkomen gewijzigd. Over de sluisweg werden op de werkdagen gemiddeld 1.020 voertuigen per dag geteld en de ponten brach ten per dag nog slechts 280 voertuigen naar de overkant. Door de Velsertunnel trokken iedere dag gemiddeld 13.005 voertuigen. Legt men de dagcijfers van beide weken naast elkaar, dan komt men tot verrassende resultaten. Het dwarsverkeer is bijna verdubbeld. Verder blijkt, dat de tunnel ongeveer 80 procent van het verkeer van de sluisweg heeft overgenomen. Van de ponten bij Velsen heeft zij zelfs 90 procent aangetrokken. Men heeft echter ook de verkeerstellingen van andere veren over het Noordzeekanaal in de becijfe ring opgenomen. Dan blijkt dat de Velsertunnel van het verkeer bij Buitenhuizen 55 procent overgeno men heeft en de ponten bij de Hembrug hebben 15 procent zien afvloeien. Hoewel aangenomen moet worden, dat er momenteel bij de tunnelgebruikers nog wel zijn, die het uitsluitend doen om de Velser- tunnel van binnen te bezien, is toch reeds duide- lijk te merken, dat dat aantal op het totaal al niet IE zoveel meer uitmaakt. Werd in het begin van de vo- rige week nog een dagtotaal van 16.000 voertuigen bereikt, daarna is het aantal zich gaan richten op 5 een gemiddelde van 13.000, wat voor de Velsertunnel als een normaal aantal zal gaan gelden. Maar het betekent ook, dat het verkeer door de opening van de tunnels dus met ruim 5.000 voertuigen per dag is toegenomen. De Velser verkeerspolitie is van oordeel, dat het gebruik van de tunnel reeds begint te wennen. In ieder geval is het de politie zelf bijzonder meegeval- len. In tegenstelling tot Rotterdam, waar in de tun- nel dagelijks ongeveer zes aanrijdingen gebeuren, heeft Velsen al een volle week kunnen „draaien" zonder één aanrijding. Maar de Maastunnel verwerkt 60.000 voertuigen per dag en is bovendien smaller dan de Velsertunnel. De ervaring is, dat zowel in Velsen als in Rotterdam de meeste aanrijdingen ge- beuren, doordat men tekort achter elkaar rijdt. Als er een aanrijding is, dan is het doorgaans een „kop- staart"-aanrijding. Het grootste gevaar is het telkens overgaan van de ene rijbaan naar de andere. Automobilisten en motorrijders dienen, willen zij veilig rijden, van begin tot einde dezelfde rijbaan te houden. Dat het gevaar vermindert bij vaart houden hebben twee tunnelzondagen in Velsen reeds bewezen. De eerste zondag werd langzaam gereden en toen kwamen er vele aanrijdingen voor. De tweede zondag zat er in het verkeer meer vaart en niet één keer kwamen twee voertuigen met elkaar in botsing. De bondsraad van de algemene bond van ambtenaren heeft vrijdag in een bijeenkomst ter bespreking van de sa larispositie van het overheidspersoneel een resolutie aangenomen. Gehoord de uiteenzettingen van het hoofdbestuur omtrent de stappen, wel- ke zijn ondernomen, teneinde ook voor de lagere en middelbare ambtenaren I een redelijke compensatie te verkrijgen, nu de salarissen der z.g. topfunctiona- J rissen zijn herzien, en kennis genomen i hebbende van de houding door de ver tegenwoordigers der regering daarte genover aangenomen, is de bondsraad van oordeel, dat de door de regering afgewezen voorstellen zeker een basis vormen waarop overeenstemming zou kunnen worden bereikt. De bondsraad betreurt ten zeerste het negatieve standpunt, ingenomen door de regeringsvertegenwoordigers tegenover de suggesties van de orga nisaties en spreekt daarover zijn ver wondering en misnoegen uit. Hij stelt zich onveranderd op het standpunt, dat op redelijke wijze aan de gestelde verlangens met betrekking tot de positie van de lagere en mid delbare ambtenaren, zelfs onder hui dige moeilijke economische omstandig heden, kan worden tegemoetgekomen, en vraagt het hoofdbestuur, waarin hij opnieuw 't volle vertrouwen uitspreekt, hiervoor met alle kracht te blijven ijve ren jfiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiHiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiHiiiiiiiiiiMiniiiiiiiimiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiimiiiiiiimiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiii.- Joseph Joanovici, de „voddenraper miljonair" die tijdens de oorlog een reusachtig fortuin bijeen bracht door de handel in non-ferro metalen en on langs uit zijn gedwongen verblijfplaats in Mende in het Franse departement Lozère is verdwenen, heeft zich op gro te schaal schuldig gemaakt aan be lastingontduiking, aldus is in Marseille vernomen. Er is een gerechtelijk be vel om voor de rechter te verschijnen uitgevaardigd. Hij schijnt de organisator te zijn van een zwendelzaak. Er zou een firma zijn opgericht voor de export van meta- gen naar het buitenland. Deze zou vergun ningen hebben verkregen voor de aan koop van exportprodukten, waarbij geen belasting behoefde te worden betaald, in overeenstemming met de exportbe palingen. De maatschappij heeft echter Advertentie Purol gaat evenals de kunstmaan de gehele wereld rond. De kunstmaan houdt haar loop slechts enkele dagen vol, maar Purol startte reeds 50 jaar ge leden en volhardt nog steeds in zijn loop. Purol wint het dus van de kunstmaan, werp-gemeenteprogram. niets uitgevoerd en de produkten op de binnenlandse markt gebracht. Joanovici, oorspronkelijk een Roe meense onderdaan van Russische af komst, is in 1949 wegens collaboratie met de Duitsers tot vijf jaar gevangenis straf veroordeeld. Voorts kreeg hij een boete van ruim honderd miljoen frank (een miljoen gulden), terwijl zijn on rechtmatig verkregen winsten ten be drage van een miljard frank (tien mil joen gulden) verbeurd werden verklaard. Na twee jaar van zijn straf te hebben uitgezeten, werd hem Mende als ver plichte woonplaats aangewezen. In een schrijven aan het ministerie van buitenlandse zaken zegt Joanovici, dat er te Mende voor hem niet voldoen de werkgelegenheid was om hem in staat te stellen, de maandelijkse ter mijnen van zijn boete te kunnen betalen. Daarom heb ik besloten naar het bui tenland te gaan, aldus zijn verklaring. De partijraad van de Katholieke Volks partij komt zaterdag 26 oktober te Utrecht bijeen ter behandeling van het ontwerp-provincieprogram en het ont- Tijdens een buitengewone vergadering op vrijdag 18 oktober a.s. in de aula der Techniscche Hoge School te Delft zullen de nieuwe leden van Sanctus Virgilius worden geïnaugureed Na af loop hiervan spreekt prof. dr. B. J. Westermann S.J. over „Aantrekkelijk heid en Taaiheid der Studie". Het feest zal worden besloten met een fakkeloptocht en inauguratie-toneel. Het eerste lustrum van Proteus, de roeivereniging van Virgiel zal ge vierd worden op 9 eh 10 november a.s. Vrijdagmiddag geschiedde nabij de spoorwegovergang te Muntendam-Mee- den een ernstig verkeersongeval. Het twaalf-jarige meisje G. Medendorp uit Meeden, dat met enkele andere leer lingen van de Ulo-school te Veendam per fiets op weg was naar huis, werd, zorider dat de chauffeur het merkte, overreden door een vrachtauto. Het meisje werd vrijwel op slag gedood. De heer Roetgerink uit Borne is bij Grave bij een hevige botsing van de personenauto waarin hij zat met een trailer om het leven gekomen. De 57-jarige veehouder A. Hiemstra uit Dokkum is vrijdagmiddag door het slippen van zijn motor tegen een vracht auto gebotst en op slag gedood. Het Hoogwaardig Episcopaat heeft de zeereerw. heer F. Robroek in ver band met zijn benoeming tot pastoor te Bunde (Limburg) eervol ontslag ver leend als nationaal aalmoezenier van de V.K.A.J. in Nederland. Aalmoezenier Robroek is van de tot standkoming van de nationale V.K.A.J. (in mei 1955) af in functie geweest. Hij was een van de grote stuwers gedu rende de lange periode van voorberei ding, die aan de totstandkoming voor af ging. Als zijn opvolger is benoemd, de zeer' eerw. heer A. Huyboom uit Amster dam, die reeds van mei 1952 af natio naal aalmoezenier van de K.A.J. Nederland is. Van deze benoeming hebben leidende kringen van de V.K.A.J. en K.A.J. met grote voldoening kennisgenomen, om dat hierdoor de weg is geopend tot een grotere samenwerking tussen de twee takken van de katholieke arbei dersjeugdbeweging in Nederland. Advertentie ,lcv„ Uppft geen zin, het „werkt" alleen bij lucht overgebracht, zodat het gebruik (Van onze medische heeft geen meennalen per van desinfectantia dan doet denken medewerker) regelmatig g aan de jacht op een huis vol muggen ag' er de vervloeiersr stof- met een stofdoek. Het zelfde geldt wchn!fj^"ir"twêeë?- laTen" waardoor" het vuil losweekt. pokken. voor het ontsmetten Hiertoe behoren^de zepen en de^syn- Besmettelijke lei: darmziekten nauwelijks daaren- worden van de huid en voor het thetische wasmiddelen g Deze ^ebben tegen kanderen tenzij via de ontsmetten van huishou- ane ook min of meer ee*ontlasting. Urineflessen, po's en W.C. delijke voorwerpen. Als de wertang. Van de laatste zun er een onuas^ 8 ebruik door deze zieken wij spreken over ont- paar die een vrij sterk °"ts ontsmet worden. Een van de smetten bedoelen wij dus werking hebben en als zodan8 heste en zeker een van de goed- het doden van schadelijke met succes gebruikt worden. Bij lang- g middeien is chloor in de vorm smetstof, waaronder wij durig gebruik wordt huid echte P ,]eekwater 0f bleekpoeder. Ver- verstaan bacteriën en sterk ontvet wat, o.a. winterhande de i>vervloeiers" die als des virussen, die bepaalde eczeem tot gevolg kan hebben. infectans in de handel worden ge- besmettelijke ziekten Een gevaar bij het gebruikvan1 ont- »nf®c£an! d bruikbaar. Men moet zich smettingsmiddelen he^ toekennen bracht goed^ overbrengen. Over het ontsmetten van de huid hebben wij het de vorige maal al even gehad. In normale omstandigheden is het wassen, liefst borstelen, met wa ter en zeep voldoende. De borstel is van belang, omdat alleen door het borstelen de ruimte onder de nagels goed gereinigd kan worden. Boven dien heeft het borstelen als zodanig nog een gunstig effect op de huid, die er door gemasseerd wordt en hier door vooral 's winters minder gauw ruw zal worden. van een een hiermede samenhangend te g£°^t de^dingen^ b°e riiiseerd maar >i," gesteriliseerd worden. vertrouwen in de werking ervan. Een me 6instrurnenten zoals pincetten Bij kleine geïnfecteerde wondjes ontsmettingsmiddel moet goed en mei vu g d die echt steriel bijvoorbeeld door een roestige spijker kennis van zaken worden gebruikt. zyn ais Zij bijvoorbeeld bij is zoals gezegd jodium verre te ver- Het is bijvoorbeeld onzin te denken bevaÜing moeten worden gebruikt kiezen boven alle andere middeltjfs. dat door het afspoelen van de handen een^bev^ voorw n> die ge_ - - - met een ontsmettingsmiddel of het ai e erd moeten worden, is uitko- ken gedurende 10 minuten in een pan 1 4. „n/lo clA motVinHo £i 1 - met een ontsmettingsmiddel vegen van een besmet voorwerp een desinfectans een redelijke ont smetting wordt bereikt. Gelukkig komen besmettelijke ziek ten die het gebruik van ontsmet tingsmiddelen thuis noodzakelijk maken niet zo veel meer voor, of zij blijken veel minder besmettelijk te zijn dan men vroeger dacht. Van de huidziekten bijv. zijn er Een klein bezwaar is inderdaad dat het pijn kan doen, maar dat is slechts even; het beschadigt de huid bij een enkele toepassing weinig of niet. Een onbetekenend schaafwondje vraagt doorgaans niet om rigoureuze ontsmetting. Het geneest ook zonder dat wel zonder moeilijkheden. Vooral bij kinderen moeten wij ook niet te scheutig zijn met jodium, al was het alleen maar om te voorkomen dat zij voor hun gehele leven een onnodige vrees voor jodium krijgen. Als er een besmettelijke ziekte m huis is, kan het gebeuren dat de dok- vmi de°zieke^elke keer nadat zij bij de tal schimmelsoortén,' o.a. de beruchte e.d. Yel"^g]Hk ^eke is geweest de handen wast met schimmel die zich zo gaarne nestelt dampt namelijk een ontsmettingsmiddel. In een derge- tussen de tenen (zwemmersvoet) en Tegen insecten zijn desinfectantia liik geval is jodium natuurlijk niet ge- de meest voorkomende oorzaak is van evenmin de geeigende bestrydings- schikt en ziin water en gewone zeep z.g. kalknagels. Wat de andere al- middelen. Dan kan men beter msec- nipt voldoende. In de zogenaamde G gemene besmettelijke ziekten be- ticiden (insectendodende middelen) 11 zppp is een goed desinfectans ver- treft, het gebruik van ontsmettings- gebruiken waarvan D7T het bekendst wérkt De zeep is zeer geschikt bijv. middelen is slechts bij een enkele is, al zijn er helaas vhegenstammen, Tls ér een iteenpuistenplaag is in ziekte nodig. Bij mazelen bijv. haalt die er ongevoelig voor zijn geworden, een gezin. Éénmaal wassen er mee het wemig uit, het virus wordt via de water met wat soda dè methode, al leen dan zijn wij er zeker van dat alle ziektekiemen dood zyn en kun nen wij spreken van steriliteit. Als gewone reinigingsmiddelen zyn ontsmettingsmiddelen overbodig en soms zelfs minder doeltreffend. Een ontsmettingsmiddel behoeft immers niet altijd een reinigend effect te heb ben denk aan het bruine jodium. Bo vendien zou het te reinigen voorwerp maar enkele besmettelijk, voorname- venu worden beschadigd Tussen lyk steenpuisten en andere puisten en au""c jodium vlekken op kleden etterige ontstekingen, voorts een aan- „nd J granen vanzelf. Jodium ver- St. „De landbouw gaat een span nende tijd tegemoet," zegt ir- G. Wansink, die tegen januari van het komende jaar secreta ris zal worden van de nationale raad voor landbouwkundig on derzoek T.lf.O. Hij zegt dat vooral met het oog op de komende gemeenschappelijke markt van de landen die de Euro-verdragen hebben geslo ten. Of de onderzoekingen van deze zes landen op het gebied van de landbouw zullen worden gecoördineerd, is nog de vraag. Indirect zal de raad voor land bouwkundig onderzoek wel het nodige met de Euromarkt te maken krijgen. Momenteel zijn er, wat betreft de samenwerking met andere landen, gezamen lijke onderzoek-objecten met Noorwegen; in het begin van dit jaar werd een commissie ingesteld voor onderlinge sa menwerking met België. De raad voor landbouwkundig onderzoek T.N.O. bestaat uit acht tot negen personen, die de overheid, de wetenschap de landbouwhogeschool en de aca demie voor wetenschappen en het bedrijfsleven vertegen woordigen. Het werk van de raad is een zdak van overleg en advies. Het werkelijke speurwerk wordt verricht door de onderzoekers van de drieëndertig instituten die reeds in deze zeer ruime sector in werking zijn. In oprichting is een instituut voor de toepassing van atoomenergie in de landbouw. De voorbereidingen zijn ver gevorderd. Om al dat speurwerk te leiden, te coördineren en te adviseren, moet heel wat werk worden verzet, zegt ir. Wansink. Tegen zijn aandeel in dat werk ziet hij niet op. De secretarissen van de afdelingen kent hij praktisch allemaal goed en dat maakt het werk wel iets gemakkelijker. Node zal ir. Wansink afscheid nemen van degenen met wie hij in zijn huidige functie van secretaris van de christelijke boeren en tuindersbond heeft samengewerkt. Verscheidene van hen zal hij door zijn werk natuurlijk blijven ontmoeten, maar zijn vertrek uit het kleine hoofdkwartier van de C.B.T.B. betekent toch een afscheid van velen, in de bond zelf deed hij werk voor de radio, het blad Ons Platteland, het studiefonds en voor de commissie landelijk welzijn. Naar buiten vertegenwoordigde hij de christe lijke boeren en tuinders in talloze commissies en andere organen. Hiervan kunnen o.m. genoemd worden de centrale cultuurtechnische commissie, de landelijke landbouwvoorlichtingsraad, de nationale tontactcommissie voor gezinsbelangen, het centraal comité uitwisseling, en het landbouw-econo misch instituut. De heer Wansink is al tien jaar voor de CB.T.B. werkzaam. Hij heeft degelijk kennis gemaakt met de mensen voor wie hij werkte. Dat hij daad werkelijk voor mensen heeft gewerkt, acht hij van veel belang. Maatschap pelijk werk en politiek grenzen nauw aan elkaar. Zijn interesse voor politiek is daarom vrij groot. Dat hij een politieke carriere voorstaat, is echter beslist niet waar. „k ben nog jong," zegt hij, „en het voordeel daarvan is dat je nog allerlei kanten uit kunt." Hij is nu vijfendertig jaar. Negen jaar geleden, toen hp al een jaar voor de C.B.T.B. werkte, studeerde hij af in Wageningen. Hij is de enige „Wageninger" op de staf van deze bond. Te verwachten is dat het bestuur in zijn plaats wel weer een landbouw kundig ingenieur zal aantrekken. Ir. Wansink werd in Deventer geboren, verhuisde al spoedig naar Zwolle, en beschouwt zich als Zwollenaar. Belangrijke ervaringen deed hij op in de oorlog toen hij ondergedoken zat in het land van Heusden en Altena. De contacten met de bevolking daar zijn erg waardevol gebleken. Hij heeft in die streek tevens zijn hobby, knutselen, timmeren en schilderen, gevonden. Ir. Wansink zou aan die hobby wel wat meer tijd willen besteden. Maar de vrije tijd is zo beperkt. Zijn vrouw en zes kinderen hebben er weet van. (NADRUK VERBODEN) Een geldboete van 4.000 of drie maanden hechtenis alsmede vier maan den voorwaardelijke gevangenisstraf met een proeftijd van 3 jaar eiste de officier van justitie bij de Utrechtse rechtbank vrijdagmiddag tegen een 61-jarige rechtskundig adviseur int Utrecht wegens overtreding van het besluit op de inkomstenbelasting. De verdachte werd ervan beschul digd over de jaren 1953 en 1954 onjuis te aangiften voor de inkomstenbelas ting te hebben gedaan. Hij had resp. bedragen van 4.779 en 10.000 te weinig als zuiver inkomen opgegeven. Ook over andere jaren was er ge knoeid met de aangifte. Uitspraak 25 oktober.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 5