Katholiek Hoger Onderwijs komt enkele tekort milj oenen Inzamelingsacties worden gereorganiseerd en uitgebreid VREEDZAME REVOLUTIE IN HET AMERIKAANSE INTERIEUR D H' Van horen en zien gesproken MARTINI Reeds elfduizend katholieke studen ten in Nederland Ministerraad naar T.H. Plastiek en staal verjaagd door huiselijkheid en antieke effecten Invloeden uit Europa en Japan Eerder daling dan stijging van de rente-standaard ZATERDAG 12 OKTOBER 1957 PAGINA Wanneer in 1965 de z.g. rompfacul teit der medicijnen van de r.-k. Uni versiteit te Nijmegen met ruim 400 bedden gereed zal zijn de volledige medische faculteit zal t.z.t. echter over ruim 800 bedden moeten kun nen beschikken zal jaarlijks drie miljoen gulden bijeengebracht moe ten worden voor de instandhouding en uitbreiding van de katholieke in stellingen voor hoger onderwijs. Dit' bedrag zal nodig zijn naast de rijks subsidie en dus door de katholieke bevolking bijeengebracht moeten worden. Momenteel brengt het ka tholieke volksdeel zoals wij gis teren reeds in een deel van onze op lage berichtten jaarlijks 450.000 bijeen via de diocesane en parochiële universiteitscomité's. Thans echter reeds wordt het jaarlijks tekort op bijna twee miljoen gulden geraamd. De St.-Radboudstichting, die tot 1954 de exploitatierekening sluitend kon maken, moet reeds enige jaren haar vermogen aanspreken om de tekor ten te dekken. Om verdere afbrok keling van di;t vermogen tegen te gaan, wordt de financiering van het katholiek hoger onderwijs althans de wijze, waarop de gelden worden ingezameld gereorganiseerd. Hier toe is enige maanden geleden opge richt de Stichting Centraal Fonds voor Katholiek Hoger Onderwijs, ge vestigd te Utrecht, Koningslaan 24, die zich gisteren met een uiteenzet ting van de situatie en plannen tot de Nederlandse pers gericht heeft. Uitzending eike zaterdagavond 9.45, Hilversum II (298 m.) voor de dagelijkse Schoonheids - verzorging TOSCA-Creme van het Wereldhuis 4711 Klooster te Steen bergen Van de Assumptionisten Nijmeegse sarcofaag wordt geopend Opinie-onderzoek I Opinie-onderzoek II Prix Italia Victor Silvester De miljoenste kijker Minister Hofstra: Valuta-onrust ver dwenen literlies 16.95 V, literfles I 3.55 De behoefte aan academici stijgt, me de ten gevolge van de groei der be volking en de toenemende industriali satie. Aan de Nederlandse universitei ten en hogescholen zijn thans meer dan 30.000 studenten ingeschreven; over vijf tien jaar zal dit aantal naar men verwacht verdubbeld zijn. De onder wijsmogelijkheden zullen daarom aan zienlijk moeten worden uitgebreid; reeds nu is het bijna onmogelijk, de steeds wassende stroom van studenten op te vangen. De groei van het aantal studenten manifesteert zich ook in het katholiek hoger onderwijs. In 1953-'54 stonden aan de r.-k. universiteit te Nijmegen 1358 studenten ingeschreven, thans ruim 2000; de r.-k. Economische Hoge school te Tilburg telt thans ruim 650 studenten. Overigens vormen de studen ten van beide instellingen slechts 28 pet. van het totale aantal katholieke studenten in Nederland. Voor een goede exploitatie en de nood zakelijke uitbouw van de Universiteit te Nijmegen en de Economische Hoge school te Tilburg zal, ondanks de aan zienlijke rijkssubsidie, die sinds 1947 verstrekt wordt, voortdurend een finan cieel beroep moeten worden gedaan op het katholieke volksdeel. Rapport Commissie-Steenberghe Met de opening van de medische fa culteit te Nijmegen in het vooruitzicht stelde het Episcopaat in 1950 een com missie in, onder voorzitterschap van mr. M. P. L. Steenberghe, die moest adviseren over de wijze, waarop de no dige financiën bijeengebracht zouden kunnen worden. De commissie bracht in 1951 een rapport uit, maar de hierin opgenomen voorstellen konden door ver schillende omstandigheden niet verwe zenlijkt worden. Intussen was de medische faculteit gesticht en stond de Universiteit na 1954 voor een niet sluitende exploitatie rekening. Het Episcopaat deed daarom in 1955 opnieuw een beroep op de commissie-Steenberghe, nu om de finan ciële problemen van het gehele katho liek hoger onderwijs in haar werkzaam heden te betrekken, dus ook de Econo mische Hogeschool, de bijzondere leer stoelen aan niet-katholieke universitei ten en de katholieke studentenorgani saties. Tilburg was toen nagenoeg ge reed met bouwplannen voor de drin gend nodige betere en ruimere huisves ting, de goede verzorging van de stu dentenbelangen in de verenigingen vergde grote bedragen en het alge meen kostenpeil was sedert 1951 zo sterk gestegen, dat herziening van het eerste rapport van de commissie nood zakelijk geworden was. Men was bovendien tot de overtuiging gekomen, dat de behartiging van de grote belangen, die met de financiering van het katholiek hoger onderwijs ge moeid zijn, niet langer uitsluitend kon worden overgelaten aan deskundigen, die dit werk in hun schaarse vrije tijd moesten doen. Een goed geleid nrofes- sioneel apparaat werd noodzakelijk ge acht. In juli 1956 bracht de commissie een nieuw rapport uit, met een concreet ad vies inzake de realisering van haar voorstellen. Het Episcopaat verzocht de commissie medewerking te verlenen bij de uitvoering. Dit leidde tot oprichting van de Stichting Centraal Fonds voor Katholiek Hoger Onderwijs, die zich ten doel stelt het bijeenbrengen van gelden voor de instandhouding en bevordering van het katholiek universitair onder wijs in Nederland, waarond-er mede te verstaan de bijzondere leerstoelen aan niet-katholieke universiteiten en de ka tholieke studentenorganisaties. De stich ting zal de richtlijnen en voorstellen, die de commissie-Steenberghe in haar advies neerlegde, uitwerken en concre tiseren. Algemeen voorzitter van de stichting is de heer O. M. E. Loupart, commissaris van de n.v. Philips. Bovendien is er een comité van aan beveling gevormd, dat representatief geacht wordt voor het gehele katholie ke volk, omvattend vertegenwoordigers van de regering minister Cals en staatssecretaris Höppener volksver tegenwoordiging, rechterlijke macht, provinciale besturen, onderwijs, stands organisaties enz. Krachtig beroep blijft nodig Aan het opstellen van genoemde richt lijnen is een analyse voorafgegaan van de jaarlijkse financiële behoeften van het katholiek hoger onderwijs. Men heeft het jaar 1965 zie hierboven als richt.iaar genomen, op basis van het 7,0 goed mogel'jk geschatte prijspeil in dat jaar en uitgaande van de huidige subsidieregeling. Zelfs waneer de subsidie voor het bijzonder hoger onderwijs verhoogd zou worden, blijft een krachtig beroep op de katholieke bevolking noodzake lijk, met name voor <}e typisch katho lieke activiteiten: de theologische fa culteit te Nijmegen valt buiten de rijkssubsidie, de studentenorganisaties worden slechts gedeeltelijk gesubsi dieerd en de bijzondere leerstoelen zullen veel geld blijven vragen. Tot nu toe werd op het katholieke volksdeel alleen een beroep gedaan via de jaarlijkse inzamelingen door de dio cesane en parochiële universiteitscomi té's, die aldus het stichtingsbe stuur nog steeds voortreffelijk werk doen en ook in de toekomst onmisbaar blijven. Hun activiteit zal echter moe ten worden uitgebreid, want uit de hui dige opbrengst 450.000 per jaar kan in de eerstkomende jaren nauwe lijks een kwart en in 1965 nauwelijks een zesde deel van het exploitatiete kort gedekt worden. De commissie-Steenberghe acht het mogelijk, dat met uiterste krachtsin spanning jaarlijks het benodigde bedrag bijeengebracht wordt, mede met steun van het Episcopaat, dat bionenkort een oproep tot de Nederlandse katho lieken zal richten om de acties van de stichting te doen slagen. Het bijeenbrengen van de gelden zal doelmatig worden georganiseerd, met gebruikmaking van moderne methoden Om de exploitatiekosten te kunnen dek ken en bovendien de gewenste aflossin gen en kapitaalsaanvulling te effectue ren, zal .het vóór alles nodig zijn, dat het katholiek hoger onderwijs gemeen goed wordt voor de gehele katholieke bevolking, hetgeen nog lang niet het ge val is. De idee van het katholiek hoger onderwijs levend te maken onder het katholieke volk, zal mede een zware taak zijn van de stichting. Uitvoerend bureau opgericht Voor het uitvoeren van de nodige werkzaamheden o.a. de verzorging van de public relations heeft de stich ting een bureau opgericht (Konings laan 24, Utrecht, tel, 7766) waarvan de heer J. F. E. M. Aghina directeur is. De organisatorische opzet van de werkzaamheden van de stichting voorgesteld door de inmiddels ont bonden commissie-Steenberghe voorziet in de vorming van zes werk groepen, waarvan de voorzitters (des kundigen) zitting hebben in het stich tingsbestuur. De eerste werkgroep wordt gevormd door het reeds bestaande Centraal Co mité te Nijmegen, dat de parochiële en diocesane universiteitscomité's overkoe pelt. De perochiële inzamelingen zullen belangrijk geïtensiveerd worden. Voorzitter is mgr. prof. dr. R. R. Post. Om bijdragen te verzamelen van „lichamen van de dode hand" (katho lieke instellingen van allerlei aard) is de tweede werkgroep opgericht. De der de werkgroep zal een onderzoek instel len naar de mogelijkheden om meer schenkingen en legaten te verkrijgen. Ook het bedrijfsleven zal bij de finan ciële acties betrokken worden, waar voor de vierde werkgroep is ingesteld. De vijfde werkgroep zal zich belasten met het verkrijgen van vaste jaarlijkse particuliere bijdragen van grote om vang. Tenslotte zal de zesde werkgroep speciale acties ondernemen, incidentele geldinzamelingen op grote schaal, die door attracties of door een sterk appèl het grote fmbliek tot massale deelne ming bewegen. Met de eerste speciale actie zal over enkele weken begonnen worden. Advertentie Radio-actie In samenwerking met en ten bate van.- Stichting Prins Bernhardfonds, Stichting Het NedeH. Blindenwezen, Ne- derl. Vereen. Sociale Zorg voor Minder- Validen „AVO" en Stichting Neder!. Org. voor Intern. Bijstand Goedkeuring is ver leend bij besluit van de Minister van Jus titie d.d. 27 augustus 1957 no. 10261257. Alle cijfers opgeteld Inzenden aanKlaver Vier, Hilversum Op uitnodiging van het college van curatoren en van de senaat der Tech nische Hogeschool te Delft zal de mi nisterraad op maandag 28 oktober 1957 een werkbezoek brengen aan die Tech nische Hogeschool. Verwacht wordt, dat met de minis ter-president, dr. Drees en de vice mi nister-president mr. Struycken, de mi nisters Samkalden. Cals, Hofstra, Wit te, Zijlstra, Mansholt en Klompé aan dit bezoek zullen deelnemen. De bedoeling van het werkbezoek is, dat de ministers zich ter plaatse op de hoogte stellen van de algemene situa tie bij de T.H, te Delft en van de nieuwbouw en verder plannen tot uit breiding dier hogeschool, terwijl ook aan de studentenvoorzieningen op so ciaal gebied aandacht zal worden ge schonken. De Canadese sopraan Lois Marshall zal op donderdag 17 oktober voor de eerste maal het podium van Diligentia te Den Haag betreden. Advertentie TOSCA 4711 TOSCA-Creme beschermt de huid tegen schadelijke invloeden, geeft haar de gewenste atte teint en houdt haar zacht en glad. U behoudt daarmede bekoorlijkheid en jeugdige frisheid. 4711 TOSCA Cold Cream staat U ten dienste voor reiniging en massage van de huid 's avonds. Zij gpant en verstevigt het huid weefsel, bevordert de regeneratie van de huid en maakt haar zacht, glad pel en soc (Van onze correspondent In New York) Te oordelen naar hetgeen men hier op de huidige tentoonstelling van het Amerikaanse binnenhuis ziet, is zich in de Amerikaanse interieur kunst een vreedzame revolutie aan het voltrekken. Nog maar enkele jaren ge leden kon men op de jaarlijkse natio nale tentoonstelling van het Ameri kaanse binnenhuis staal en plastiek hoogtfj zien vieren; de een trachtte de ander met gestroomlijnde meubels te overtreffen, terwijl men bij de ver eenvoudiging der inrichting vóór alles aan praktisch onderhoud dacht. Maar op de huidige tentoonstelling in het New Yorkse Coliseum schijnt geen mens zich meer te bekommeren om makkelijk meubel-onderhoud, om hy permoderne ontwerpen of gestroom lijnde effecten. Plastiek en staal zijn volmaakt uit de binnenkamers ver dwenen. Wat is er in 's hemelsnaam ge beurd? In de huidige Amerikaanse woning inrichting is voor alles op behaaglijk heid gelet, op intimiteit van atmosfeer, op gezelligheid en menselijkheid; en vooral op de schoonheid, die van een fraai antiek voorwerp kan uitgaan, een voorwerp waar veel mee „geleefd" is, zodat het, verweerd of met een oud patina, zijn eigen historie vertelt. Bijna onherkenbaar is het Ameri kaanse interieur veranderd. Terwijl men nog een paar jaar geleden de eet kamer trachtte af te schaffen door de inrichting daarvan met die der keuken te combineren of met het zitkamer- meubilair, wordt thans weer de eet kamertafel met stoelen het centrum van de kamer. Terwijl voorheen de materialen niet glad en glimmend en afwasbaar genoeg konden zijn, gebruikt men nu bij voorkeur zwaar, degelijk hout, soms oud hout, gebruikt men baksteen voor binnenmuren, of donker leer voor behang. Er is geen vertrek meer te vinden waar het moderne meu bilair zich niet in toon en stijl aan past aan de uit Frankrijk, Italië en Spanje meegebrachte invloeden. it alles is een gevolg van de toene mende stroom jaarlijks naar Euro pa trekkende Amerikanen, die daar kennelijk goed hun ogen gebruiken. Wanneer ze terugkomen, zijn velen van hen verrukt van hetgeen ze hebben gezien, vooral de artisten onder hen. En op bepaald grote schaal doen Ame rikanen de ontdekking, dat huiselijk comfort méér is dan alleen een ge stroomlijnd interieur, dat weinig werk bezorgt. Comfort is nu óók wegzinken in kussens en kijken naar mooie oude prenten in oude lijsten; het is de luxe van antieke voorwerpen, die met teder heid en zorg behandeld moeterf wor den, Opeens zijn uit vele Amerikaanse zitkamers de vaste effen kleden verdwe nen, waarmee men hier een bepaalde mate van welgesteldheid wil uitdruk ken, weshalve iedereen ze heeft. Maar de bezoekers van de tentoonstelling wordt nu openlijk geraden eens te kij ken hoe mooi een onbedekte parket vloer kan zijn, of een gebeitste vloer, waarop men een fantasiekarpet of -ta pijt legt. Deze losse kleden en tapijten, soms met grote bloempatronen, ziet men veel. De kleuren in het hele interieur zijn ook veel minder schel en, contrastrijk geworden. Afwasbaar behang is naar keukens, speel- en bad kamer verbannen en wanneer men het al gebruikt, heeft het artistieke patro nen. Men vindt nu wandbekledingen van leer, van geweven materialen of men ziet betimmeringen. Men hangt oude meesters op, een antieke spiegel, plaatst een renaissancebeeld. Ik zag zelfs een zitkamer in gothische stijl en hoewel het nogal gevaarlijk is om imitatie-gothiek in een moderne zit kamer te brengen, was het uiterst voorzichtig en smaakvol en met gran deur gedaan. De openstaande terras deuren gaven een doorkijkje op een ge stileerde kleine tuin met een rij stok rozen en een antiek houten beeld. Met andere woorden, de „revolutie" in de Amerikaanse interieur-kunst is zich in omgekeerde richting aan het voltrekken; moe van de hypermoderne zakelijkheid, begint men nu terug te grijpen op de weelde van vormen en ideeën die de Europese binnenhuis kunst rijk is. De Amerikanen hebben zich in Europa aan een waar feest voor het oog te goed gedaan. Wel trachten ze teveel van hun nieuwe indrukken tegelijkertijd in hun nieuwe ontwerpen te verwerken en erg Ameri kaans ziet het tentoongestelde binnen huis er dan ook niet meer uit. Er zijn ook veel Japanse en Moorse invloe den en alles wordt vrijelijk gecombi neerd met Italiaanse Renaissance of stijlen uit de tijd van het Directoire. Soms schrikt men een beetje van die stijlvermenging, doch meestal is het met goede smaak gedaan. De bedden zijn laag geworden, voor en achterschotten en poten zijn verdwe nen. Dikke rubbermatrassen rusten nu op een laag podium. In veel kamers vindt men de rugloze „stoel", een groot vierkant rubber kussen, waar men met meerdere personen op kan zitten, of stapeltjes dunne rubberkussens op elkaar. Antieke koperen theeketelstel letjes, dekenkisten, oude spiegels en op veel tafels een gestileerd Italiaans fruitstukje, zijn enkele van de voor werpen, die men nu in het Amerikaan se binnenhuis vindt. De plafonds ver fraait men soms met in zachte kleuren geschilderde figuren. De overwegende kleur van het houten meubilair is don ker, waartegen de vaak witte stoffe ring goed afsteekt. Men laat de kamer soms groter lijken door een deel van de muur van spiegelglas te maken en het kan gebeuren, dat men op het aansluitend overdekt terras vredig wa- tergedruppel hoort, dank zij een daar in de muur aangebracht Italiaans wa terfonteintje met overlopende bekkens. J et publiek is erg enthousiast AO de tentoonstelling, die men al een week heeft moeten verlengen, na dat er reeds tweehonderdduizend bezoe kers waren geweest, een aantal dat (Van onze correspondent) De gemeenteraad van Steenbergen heeft een bedrag gevoteerd van tien duizend gulden voor de aankoop van bouwgrond voor een nieuw klooster dat de congregatie van de paters As sumptionisten van plan is te bouwen op de grens van dit stadje en het kerkdorp Welberg. Ook de plannen voor het klooster, ontworpen door de directeur van de gemeentelijke dienst van openbare werken, de heer L. Spil- dooren heeft de gemeente aan de con gregatie geschonken. Het klooster, de eerste definitieve vestiging van de congregatie in West- Brabant omvat ook een noviciaat en een philosophicum. Men verwacht, dikt met de bouw ervan spoedig zal kunnen worden begonnen. Van het departement van wederopbouw is bericht ontvangen, dat het klooster hoog op de urgentie- Hjst prijkt. De op 24 juli j.l. tijdens opgravingen op de Grintberg te Nijmegen gevonden sarcofaag, welke zich thans bevindt in het rijksmuseum G. M. Kam te Nijme gen, zal 14 oktober a.s. worden geo pend, zo deelt men ons van de zijde van het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen mede. Van deze gebeurtenis zal een filmopname wor den gemaakt. Het museum zal die dag voor het publiek gesloten ztfn. et rapport dat de firma Graetz liet maken door de Nederlandse Stichting voor de Statistiek, dat enige merkwaardige resultaten ople verde, krijgt een bevestiging door een soortgelijk onderzoek in Duitsland. Ook daar blijkt men naar het journaal het meest te kijken, terwijl het tevens het populairste pro gramma-onderdeel is. Ook de kinderprogramma's worden zeer druk bekeken, evenals sportuitzendingen op zondag. Evenals in ons land zijn de filmavonden erg in trek, maar in Duitsland blijkt er meer waardering te zijn voor de te levisiespel-opvoeringen. Op vallend is dat ook in dit land veel toestelbezitters vaak niet kijken. De toestellen zijn in totaal voor 57 pet in gebruik. Intussen is in ons land een nieuw rapport verschenen en wel van de Maatschappij tot Nut van. het Algemeen „Groepsgesprekken over tele visie in een zestal dorpen" heet het rapport, waarin aan gedrongen wordt op de stich ting van een instituut voor „kij- kers-research". De 'personen met Trie de gesprekken gehou den werden waren geen toestel- bezitters; men keek gezamen lijk naar de programma's en besprak die later. Men stelt uitdrukkelijk dat dit onderzoek niet op het platteland betrok ken mag worden. In het geheel werd met 105 personen gespro ken, de resultaten van deze ge sprekken werden minutieus uit gewerkt en in het rapport ver werkt. Wij zullen maar niet gaan ■werken met vele percentages die in dit rapport vermeld wor den, want Wij achten ze niet erg representatief. Eerstens is het onderzoek al weer veel te lang geleden, anderzijds kan Rechts: de diabrammen tezamen vormen een grote rol. Links met de hand wordt tenslotte het eindresultaat getekend. men na vier programma's ge zien te hebben moeilijk alle mogelijke vraagstukken in hun juiste proporties zien. Een blij vend en diepgaand onderzoek van het televisie-kijken is in tussen zeker van belang, maar het is een kostbare geschiede nis. Hoe doet men dat dan in Engeland, waar men steeds zeer recent cijfermate riaal voorhanden heeft, zal men zich afvragen. Het opinieonderzoek wordt daar verricht door twee grote maat schappijen die zich er geheel in gespecialiseerd hebben. Het zijn de Television Audience Measurement (TAM) en de firma Nielsen, het Engelse fi liaal van een heel grote zaak in de Ver. Staten. Deze fir ma's stellen aan de hand van zeer intensief marktonderzoek lijsten samen van „doorsnee mensen". Van iedere groep van de bevolking in alle streken wor den vertegenwoordigers op die lijst geplaatst. De lijst als ge heel is een doorsnee van het gehele Engelse volk, tot zeer kleine proporties terugge bracht. i Al deze mensen krijgen thuis bij hun TV-toestel een appa raat dat alles registreert. Zet men het toestel aan dan be gint het apparaat een lijn te tekenen, schakelt men naar een andere zender, het wordt ge registreerd. 's Maandagsmor gens komen de medewerkers van de firma's alle Audiome ters legen. Zij halen het dia gram, dat er ingetekend is, er uit en doen er een schone in. Al die diagrammen gaan naar het hoofdkantoor, waar 'ze aan elkaar gemaakt worden. De enorme rol die tenslotte ont staat gaat in een reusachtige elektronische machine die alle eindresultaten opgeeft. Aan de hand daarvan wordt tenslotte met de hand een diagram ver vaardigd dat aan de opdracht gevers wordt afgeleverd. Mis schien zal men dé schouders ophalen over dit alles, maar dat is toch niet juist, de feiten bewijzen het. De feiten in En geland zijn dat de beide onder zoekingen elkaar weinig ontlo pen. Wat het allerpopulairste programma is, kan aan de hand van deze onderzoekingen ook niet worden vastgesteld, wel echter zijn de eerste tien programma's steeds dezelfde. Ook heeft men aan de hand van deze onderzoekingen vast gesteld dat momenteel door 70 pet van de kijkers naar de commerciële TV wordt geke ken, tegen slechts 30 pet naar de B.B.C. Om over bepaalde zaken meer te weten te komen ondervraagt men degenen die thuis zo eer) apparaat hebben, geregeld. Het is duidelijk dat dit alles zeer veel geld kost, maar bij com merciële TV is het zeer be langrijk te weten wat populair is en wat niet. Tenslotte is er in Engeland alleen in de maand september voor meer dan 25 miljoen in de commer ciële TV veradverteerd.... Twee B.B.C.-programma's hebben dit jaar prijzen gewonnen bij deze jaar lijkse wedstrijd. In de drama tische sector, de hoofdprijs, won „The Dock Brief" van John Mortimer, geregisseerd door Nesta Pain. (Te beluiste ren dinsdagavond over de Ho me Service). De prijs van de Italiaanse pers ging naar de serie documentaires die Fran cis Watson en Maurice Brown maakten over het leven van Gandhi. Dinsdagavond begint Victor Silvester weer met zijn B.B.C.-dansclub. Om half twaalf begint het programma van een uur, dat door het Light Programme (1500 meter) wordt uitgezonden. Silvester is de grote man van het strikte danstempo, van het zeer ver zorgde, zeer beschaafde dansen. Zijn orkest is niet wat men van zulk een beroemdheid zou verwachten, het telt slechts acht leden. En er is maar één saxofoon bij. Victor Silvester werd in Wem- V1CTOR SILVESTER bley, Middlesex, geboren en is 50 jaar oud. Hij studeerde muziek op het Trinity College. In 1922 won hij het eerste Worlds Ballroom Dancing Championship en opende daar na een dansschool. Hij schreef vele boeken over de moderne dans, op welk terrein hij als een autoriteit wordt beschouwd. De B.B.C.-dansclub bestaat sedert 1941. Voor de TV treedt hij nu ook alweer tien jaar op. •fc In Duitsland is op 5 oktober de miljoenste kijker gere gistreerd. Als eerste op het vasteland bereikte men deze mijlpaal na nog geen zeven jaar. Eind 1950 begon de Westdeutsche Rundfunk met veel tegenwerking aan experi mentele uitzendingen. Kerst mis 1952 werd officieel een begin gemaakt. Toen, op 1 maart 1953, voor het eerst het toestel-aantal bekend gemaakt werd, schrok men: 1.117. Maar het ging snel daarna: decem ber 1953 10 duizend; septem ber 1954 50 duizend, februari 1955 100 duizend, september 1956 500 duizend. Ongeveer 80 pet van het gebied van de Bondsrepubliek wordt nu door TV-zenders bereikt. De mees te toestellen staan in het ge bied van de Westdeutsche Rundfunk, hoofdzetel Keulen, n.l. 60 pet. Om nog een paar cijfers te noemen: aan kijkgeld gaat nu 6 miljoen Mark per maand be taald worden. De omroep ont vangt dus maandelijks 3,65 mil joen, de posterijen 1,35 mil joen. Aardige bedragen om mee te werken. De Duitse bla den leggen er dan ook ver heugd de nadruk op dat dit een beste onderneming is, het kan wel meer worden, zonder pauze steeds meer. Zitkamer van Amerikanen, die in Europa hebben rondgekeken en ver schillende stijlen smaakvol hebben gecombineerd nooit eerder was behaald. De badkamers krijgen merkwaardig genoeg ook een ouderwets behaaglijk aanzien. Men begint zacht getint mar mer te gebruiken voor vaste wastafels en sluit die met marmerplaten in, zo dat zij ook als toilettafel kunnen die nen, waaronder dan kastjes zijn inge bouwd. De toilettafels zelf hebben soms ingebouwde stoeltjes. Voor badkuipen begint men inplaats van het plastiek gordijn, de glazen of plastieken schuif deur (in koper gevat) te gebruiken: door materiaalbewerking is het glas ondoorzichtig gemaakt. Er is op de tentoonstelling ook een zeldzaam prak tische babykamer. De vloer is van dik rubber, waarin men wegzinkt, als ware het een wolk, wanneer men er na tuurlijk geruisloos op loopt. De „wieg" bestaat uit een rond net, dat bevestigd is aan een aluminium ring, welke aan het plafond is opgehangen. In het net ligt een rond rubbermatras je, waarop men de baby legt. Zolang de baby zich beweegt, schommelt de wieg. Deze babykamer vertoont naast een ingebouwde toilettafel met drie muurspiegels een rijtje glasladen, waarin men de kleertjes van de baby ziet liggen. Of men wil of niet: op die laadjes moet men wel netjes zijnVerder vindt men achter pa neeldeurtjes nog een ijskast en een badjeDit is nu eens een tentoon stelling, waar men als Nederlandse prettig gestemd van thuis komt, waar schijnlijk omdat men overal gezellig heid heeft gevonden, waar vroeger al leen maar gestroomlijnde effecten te zien waren. M. L. A dvertentte Bjj zijn terugkomst uit de Verenigde Staten waar hij de vergadering van gouverneurs van het Internationale Mo netaire Fonds en de Wereldbank heeft bijgewoond, verklaarde minister Hof stra desgevraagd dat hij een daling van de rentestandaard voor Nederland waar schijnlijker acht dan een daling van gaande stijging. Hij voegde hier echter aan toe dat het moeilijk is economische voorspellingen te doen. Ten aanzien van de positie van de gulden merkte minister Hofstra op dat hij het woord devaluatie niet wilde uit spreken. Zijn insziens is de valuta-on rust verdwenen, nu van Engelse zijde bekend is gemaakt dat het pond ster ling tot het uiterste verdedigd zal wor den, terwijl van Westduitse zijde de mo gelijkheid van een revaluatie is tegen gesproken. Het probleem' van de waardevastheid van het geld heeft in de vergaderingen, die minister Hofstra bezocht heeft, Jn het middelpunt van de belangstelling gestaan.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 6