17 oktober 13 uur Het laatste eiland der Zuiderzee SAN MARINO heeft tijdelijk een „militaire" regering Romantiek gaat in de smeltkroes De stoomlokomotieven vinden hun einde onder de snijbranders o Rechtvaardigheid eerste eis B De gevoelens zijn gemengd Annette Dionne gehuwd Samengaan van A.R. en C.H. Nipt-communistische regering vermoedelijk morgen in functie Beroemdheid zou in gevangenis geboren zijn Laatste 30 worden nog dit jaar uit de dienst genomen Een van de vijf ling Civiele kantongerechts- procedure ZATERDAG 12 OKTOBER 1957 PAGINA 7 Op donderdag 17 oktober a.s., 's middags om één uurhoudt Marken op een eiland te zijn. Dan zal volgens de plannen de verbinding met de vastewal tot stand worden gébracht. Het ligt in de bedoeling van Waterstaat om deze gebeurtenis een feestelijk tintje te geven. Of het op Marken zélf onverdeeld gewaardeerd wordt is een andere kwestie. In élk geval komt hiermee, na Wieringen, Urk en Schokland, een einde aan het isolement van het laatste eiland in de vroegere. Zuiderzee, tenzij men Pampus, het uitgediende fort tegenover het Buiten-IJ, nog als zodanig zou willen aanmerken. ,flet laegh en visschers eilanduit Vondels Gysbreght, véle malen beschreven en bezongen, behoort tot het verleden, en al gaat er natuurlijk niet alles op slag ver anderen, het eigene, dat Marken wereldberoemd heeft gemaakt, zal nu snéller dan reeds het geval was, worden geliquideerd, en daar mee een uitzonderlijk stuk vader landse levenssfeer. Wij voor ons kunnen in de gebeurtenis van 17 oktober niets feestelijks zien, het aantasten en slopen van iets, dat uniek en mooi was, blijft een ver drietige bezigheid. Nu echter, nietwaar, zal Marken worden op- destoten 'in de vaart der volkeren Ocherm, het beste wat men er voor opbrengen kan, is een beetje cynisme a la Nietzsche: Was fallen will das soil man auch noch stos- sen. En het laatste is Waterstaat wel toevertrouwd. Tere huid? H.H. Wijdingen bisdom Den Bosch In Den Haag Bij de gemeenteraads verkiezingen in 1958 Keersluis op Schouwen in gebruik gesteld Commissie automatisering rijksadministratie Marken aan de vastewal Want laten we maar eerlijk zeggen: h.et met Marken eigenlijk al ten einde sinds de afsluiting der Zuider zee. Nergens verliep de visserij zo snel als hier. Van de vloot van 150 tot 200 schepetl" in de beste tijd bleef er ten slotte blaar één botter over, als een rariteit in de lege haven. En ook het 'wezenlijke van het eiland was veran derd: zijn onherbergzame naaktheid, de bedreiging elke winter opnieuw van het water. Wij zijn het al haast weer Vergeten, dat Marken tot vóór 25 jaar weinig meer dan een slikplaat was, Slechts door lage kaden omringd, zo dat bij enigszins hoog water de zee er vrij spel had. De woonbuurten waren gebouwd op verhogingen, terpen of werven, tal van huizen op palen. Er groeide niets dan gras en zoals Hilde- brand vertelt, wat lepelkruid tegen de scheurbuik. Schaduw van bomen ken de men er niet. Het centrale punt van het eiland was de kerkhofheuvel, zo goed mogelijk tegen het water verde digd Maar elke stormvloed schond de graven. Dat is alles verleden tijd heel do ontbering de grote soberheid van het eüander leven. Toch bleef de merk waardig röke cultuur van het eiland een goed deel behouden. Mar ken is het meest traditioneel gebleken van alle gemeenschappen der vroegere Zuiderzee. Maar thans is ook het laatste beschermend element, tijd nog het water rondom, doorbro ken. De aanleg van een verbindingsdijk tussen Marken en de vastewal is twee maal aanbesteed geworden. De eerste maal in 1955 met als laagste inschrijving een kostprijs van bijna drie miljoen. Dat achtte men te duur en het jaar daarop volgde een nieuwe aanbesteding, waarna tenslot te het werk moest worden gegund voor een bedrag van méér dan drie miljoen. De opzet was enigszins her zien en omvatte de aanleg van een flauw gebogen dijk, gaande van de Zuidelijke punt van Marken, de hoek van 't Kruis, in Zuidwestelijke rich ting. Deze dijk zal in de toekomst deel uitmaken van de meerdijk van de vierde Zuiderzeepolder, de Marker waard. Op deze dijk. werd een dwars- dam geprojecteerd van ongeveer 500 meter lengte, aansluitend op de Nes polder, een vooruitstekend punt van de Noordhollandse kust ten Zuiden der Gouwzee. Door deze polder heen zou de weg over dijk en dwarsdam Advertentie erLHJJlUéO. Badycjerrn.zeep Annette Dionne, een van de vier meis jes van de Canadese vijfling die nog in leven zijn, is gisteren in Montreal in het huwelijk getreden met een em- Ployée van een financieringsmaat schappij, de 24-jaar oude Germain Al- lard. Het was een eenvoudige plechtig heid in de Notre Dame de Sallette-kerk. Van de zusters van de bruid waren er maar twee aanwezig, Marie en Cecile. Yvonne ligt met Aziatische griep in het ziékenhuis. Behalve de genodigden en een aantal persfotografen mocht er nie mand in de kerk. (U.P.) Mgr. W. Mutsaerts zal zondag in de abdijkerk van de paters Trappisten te Tilburg de H. Diakenwijding toedienen aan frater Joannes Saparadi, monnik der abdij en aan de eerw. heer D. de wit, student van het college voor La tijns-Amerika te Leuven. Van de hoek van 't Kruis, waar ooit Pietje-van-Sijmen twee maal per dag het lichtje verzorgde op de vuurbaak, en twee maal per dag zijn offer bracht aan de vloed, loopt thans de dijk naar de Nespolder, die een einde maakt aar Markens isolement. verbinding geven met de bestaande weg van het Hoogheemraadschap Wa terland, die van Schellingwoude naar Monnikendam langs de Waterlandse dijk loopt. In Monnikendam sluit deze weg weer aan op de grote provinciale weg Amsterdam-Edam. De werkzaam heden aan dit project naderen thans het moment van de sluiting beide dijkeinden van Marken en de Nes zijn elkaar tot op een luttel aantal meters genaderd het grote ogenblik is be paald op 17 oktober 's middags één uur, Eer met de eigenlijke dijkbouw kon worden begonnen, moest voor de kust van Noord-Holland een omvangrijke grondverbetering worden aangebracht. Een ongeveer vier meter dikke laag slappe specie is weggebaggerd, in totaal iets meer dan een half miljoen kubieke meter, waarna de ontstane geul is opgevuld met zand. Bij de dijk bouw werd het beproefde procédé ge volgd vaneen zandlichaam tussen perskaden van keileem. De gehele dijk krijgt een klinkerbestrating met dub bele rijbaan. De dijk van Marken uit, die straks ook voor de polder dienst zal doen, wordt doorgetrokken tot 275 meter voorbij het ontmoetingspunt met de verbindingsdam. Zo ontstaat een kleine werkhaven en vluchtgelegenheid voor de scheepvaart. Overigens zal de scheepvaart voortaan van Amsterdam naar de Gouwzee om Marken heen moeten gaan. In de toekomst wordt evenwel de open verbinding tussen als dan het IJ-meer en de Gouwzee her steld. De verbindingsdam zal dan ge deeltelijk verdwijnen en door een klap- brug worden vervangen. In elk geval is Marken nu gehol pen met een weg naar het vasteland en dat nog vóór een eventuele vorst- neriode in de komende winter. Wat niet wil zeggen, dat de weg reeds spoedig voor hét verkeer zal wor den opengesteld. Het „inklinken" van het wegdek kan nog geruime tijd duren Maar in geval van aanhouden de vorétzal men de ^«geïsoleer de Markers wel over dedam^ten gaan. Dit is voor een beiangrfjk deel van de bevolking van betekenis, velen werken tegenwoordig aan de vastewal of gaan er op schooi. J™ herhaaldelijk leverde dat in de win ter moeilijkheden op. Toen de visserq verliep moest Marken zich anders oriënteren en daarvan was een dam naar de vastewal op de duur de consequentie. Maar ook velen op net eiland betreuren het einde van het isolement en dat zijn niet alleen de genen, die profijt trekken van het toeristenverkeer en heei goed inzien, dat Marken hiermee een stuk van zijn glamour inboet, nog afgezien van alle verdere gevolgen. Ook op de afgelegen buurten van het eiland, waar nooit een vreemdeling komt en het Marker leven volkomen zichzelf bleef, beseft men, dat het een keerpunt is, misschien wel beslissend, in de ge schiedenis van Marken. Vooral in de vorige eeuw is veel over Marken geschreven. Hildebrand is er geweest en „De Markensche Vis- scher" figureert in de Camera. J. J. L. ten Kate heeft er als dominee ge staan en het eiland geestdriftig bezon gen: „Die kleine plek, ten golven uitge rezen, Die door den walm der steden wordt verschoond, Zou die misschien de groene schuil hoek wezen, Waar 't overschot van Hollands deugden woont?" Natuurlijk is Havard er op bezoek ge gaan. Alie van Wjjhe Smeding wijdde na de stormramp van 1916 haar ont roerende roman aan het Marker meis je: „Tijne van Hilletje". Zij schreef ook het toneelstuk „Het prinsesje van het groene eiland". Sjjtje Boes gaat er prat op, dat zij in haar blakende jeugd voor dit prinsesje model heeft gestaan. Het mag waar zijn, want het prinsesje van destijds is vandaag een koningin ttpmorden vermaard en machtig op helTeiland, al heeft zij de dijk naar de vastewal, begrijpelijkerwijs een doorn in haar oog, niet kunnen verhinderen. Maar één is er geweest, die als geen ander to? de ziel vata Marken is door- gedrongen: M. J- Brusse, de groot meester der reportage, die in de jaren van de eerste wereldoorlog, toen Mar ken nog helemaal gaaf was, een tijd lang op het eiland heeft gewoond. Zijn verhalen voor de N.R.Ct. zijn later tot een boekje gebundeld,; „Op het Eiland. Langbroek op Marken". Hier leeft nog een wereld van eenvoud en schoonheid, van oprechte menselijk heid, en het is een kostelijk bezit ge worden voor wie de herinnering aan het eiland bewaren wil. Wanneer vandaag de hoek van 't Kruis, de uiterste Zuidpunt van het eiland, de poort van Marken gaat worden, de plaats waar de dijk van het vasteland de kust bereikt, moeten wij aan Pietje-van-Sijmen denken, uit Brusse's reportage, die de vuurtjes van het eiland, toen nog olielicht, ver zorgde en bediende. Daarbij was ook de baak op de hoek van 't Kruis, waar Pietje-van-Sijmen zich trouw el ke dag, tegen zonsopgang en zons ondergang, heen begaf om het rode lichtje uit te blazen of aan te steken. Dan ging h(j ook trouw elke ochtend en elke avond, in die eenzaamheid van zee-omsüpeld basalt, evën uit de broek, met een eilandse regelmaat om jaloers op te wezen. En in die zelfde regelmaat kwam dan inmiddels gehoorzaam de vloed en nam tussen het aansteken en het uitblazen, het uitblazen en het aanteken van het lichie op 't Kruis, 's ochtends en (Van onze Haagse redacteur) De Kamerkieskringen van de A.R. Partij en de C.H. Unie in Den Haag hebben besloten bij de komende ge meenteraadsverkiezingen met een ge meenschappelijke lijst uit te komen, zoals dit ook in vele andere gemeenten geschiedt. Als christelijke partijen wen sen de A.R. en de C.H. op deze wijze dui delijk stelling te nemen tegen het so cialisme en de zogenaamde doorbraak en als protestanten wensen zij nadruk kelijk hun plaats en hun karakter te handhaven tegenover een groeiende in vloed van het Rooms Katholicisme. Reeds meerdere malen is na de oor log over een nauwere samenwerking die dan thans gerealiseerd wordt, over leg gepleegd. De gemeenschappelijke lijst zal op de eerste tien plaatsen zes Anti-Revolu tionairen en vier christelijk-historischen omvatten. De lijstaanvoerder wordt een figuur uit C.H.-kring. De C.H.-fractie in de Haagse raad is kleiner dan die van de A.R.; men heeft echter willen voorkomen, dat de indruk gewekt zou worden, dat de kleinere partij aan de grotere wordt „opgehangen". Nadat be sloten werd tot deze samenwerking is een eerste contact opgenomen met de Staatkundige Gereformeerde Partij om ook met die politieke groepering tot samenwerking te komen. Dit eerste contact laat zich, zo wordt medege deeld, hoopvol aanzien. Minister Algera heeft de keersluis in het havenkanaal te Brouwershaven op Schouwen, de eerste sluis in Zeeland, die na de ramp van 1953 gereed is ge komen, officieel in gebruik gesteld. De minister sprak zijn grote bewondering uit voor de samenwerking tussen rijk, provincie en gemeente. Hoewel het hier, gezien de uit te voeren Deltawerken, een voorziening betreft van tijdelijke aard, kan de polder Schouwen zich thans gerust voelen bij eventuele cala miteiten. Het hoofd van de nieuwe regering in San Marino, Federico Bigi, een leraar latijn aan een middelbare school, heeft gisteren op een persconferentie verklaard, dat er geen vergeldings maatregelen zullen worden genomen tegen vroegere communistische en so cialistische regeringsleden, doch ieder een die nu nog de vrede verstoort zal onmiddellijk vervolgd worden. De com munistische en socialistische vertegen woordigers hebben beloofd, dat zij al les zullen doen om tot zondag, als de nieuwe regering het bewind overneemt, de rust te handhaven, zo voegde hij hieraan toe. Het bestuur in San Marino is nu tij- tijdelijk in handen van een „militaire" regering. De communistische regering ontruimde gisterenmorgen het rege ringspaleis. De laatste die naar buiten kwam, de communistische functionaris Morgant, deed de zware deur achter zich dicht en verklaarde: „De kapitein (van de politie) heeft de sleutel". De communistische regering heeft tevoren haar aanhangers bevel gegeven alle wapens in te leveren bij de politie. In een laatste proclamatie aan het volk verklaarde de aftredende communis tische regenten, dat zij hebben moeten wijken voor het „geweld van een vreemde mogenheid", waarmee zij Italië bedoelen. De Italiaanse regering heeft toegezegd, dat de blokkade van het republiekje zal worden opgeheven zodra de zekerheid bestaat, dat er geen moeilijkheden meer zijn. De pro clamatie besluit met een oproep aan de bevolking om rustig te blijven en de verzekering, dat „de socialistische denkbeelden en de vrijheid" zullen triomferen. Beide partijen zijn overeengekomen, Minister Struycken heeft ingesteld een commissie voor de bestudering van het vraagstuk van de automatise ring van de rijksadministratie. Dr. L. Neher is tot voorzitter van deze com missie benoemd. Advertentie 's avonds het offer van Pietje-van- Sijmen tot zich. Misschien, als straks de auto's en scooters over de nieuwe djjk naar het voormalig eiland razen, zal Pietje-van-Sijmen daar gaan spo ken, zal men in het vroege of late uur zijn schim zien zitten waar vroe ger het lichtje was. Maar nee, 't idee, hoe shocking! De aansluiting van de weg over de dijk aan de vastewal is voorlopig nog vrjj simpel. Men heeft ter plaatse 'de weg van het Hoogheemraadschap, die onder langs de dijk loopt, via de berm omhoog gebracht tot waar hij de nieu we weg ontmoet. Komende van Mar ken, gaat men rechts af naar Monni kendam en naar de grote provinciale weg en linksaf naar Schellingwoude. Het is een bescheiden weg, zij het naar Monnikendam iets breder, maar als straks de grote stroom van auto-toeris ten hierlangs wordt losgelaten, vrezen wij toch het ergste. Ook voor de rust en ongereptheid van deze uithoek van Waterland, die nog een schier onwerke lijke idylle is, met zijn ruimte en ver schiet, de grillige spiegel van braken, dieën en poelen, de goudglans van het riet en de zwermen witte zwanen, over al op het water. FRED THOMAS George Sanger, zich noemende Lord Sanger, was de laatste en grootste direc teur van het wereldbefaamde circus Astley in Engeland. De figuur van Lord Sanger is vandaag min of meer legen darisch. Op de Engelse scholen worden zijn memoires nog steeds gebruikt als leesboek. Sanger was in zijn tijd dan ook een persoonlijkheid met nationale popu lariteit. Tal van lieden benijdden hem deze roem. Van hen is ook ongetwijfeld het praatje afkomstig, dat George Sanger in de gevangenis geboren zou zijn. Toen dan George Sanger na talloze omzwer vingen en vele merkwaardige avonturen directeur werd van het wereldberoemde circus Astley, bereikte zijn leven een hoogtepunt. Groot was zijn faam ook in de betere kringen, alhoewel men algemeen wist dat de titel Lord geheel uit eigen initiatief was toegevoegd aan zijn naam. Op zekere dag moest Lord George Sanger een voorstelling geven voor koningin Victoria van Engeland, die nu niet be paald bekend stond als een gemakkelijke dame Bij het officieel voorstellen vroeg de koningin lichtelijk geamuseerd: „Lord George, als ik mij niet vergis...." George Sanger antwoordde toen.... Lees de ver rassende ontknoping van deze spannende historie en ook alle andere verhalen en anekdotes over het circusleven van alle tijden. In „De Bonte Droom van het Circus" vindt u een waarlijk schitterende bloemlezing van de meest komische en ook tragische gebeurtenissen uit de toch al zo kleurrijke historie van het circus. Dit unieke circusalbum is bovendien verlucht met talloze pentekeningen, vele prachtige kleurenplaten en plaatjes; ge schreven door de circuskenners bij uitstek J. v. Doveren en Fred. Thomas. Voor slechts 2.50 kunt u dit boekwerk kopen bij uw roomboterleverancier of rechtstreeks bestellen per brief of brief kaart bij Kantoor „Roomboteralbum", Postbus 47, 's-Gravenhage. U krijgt dan het album per omgaande toegezon den onder rembours. Vermeld vooral duidelijk uw naam en volledig adres. De bijbehorende plaatjes ontvangt u gratis voor rijksbotermerken. U vindt zo'n merk op elk pakje roomboter. (Natuurlijk ook op koelhuisboter) Neem een pakje extra voor de zondag ver enige maanden zullen de Neder- landsche Spoorwegen een histori sche periode afsluiten, wanneer de laatste stoomlokomotief aan de sloper wordt overgeleverd. Met ingang van het nieuwe ja»' alle goederenver voer per elektrische lokomotief geschie den. Het in langer dan een eeuw ver trouwde beeld van de sissende, rook- pluimende en in het avondlijk duister vonken spattende lokomotief zal volgend jaar een herinnering zijn. Over enkele jaren reeds zullen er kinderen zijn, voor wie de stoomlokomotief in het Spoor wegmuseum een voorwereldlijk mon ster is, waarvan zq zich. nauwelijks kunnen voorstellen, dat hun grootou ders er op hun manier comfortabel en snel mee gereisd hebben. De nuchtere zakelijkheid van de straklqnige elektri sche lokomotief zal het binnenkort hele maal en onherroepelijk gewonnen heb ben van wat voor ons, moderne twin tigste eeuwers, reeds het symbool van een voorbije romantische tijd gewor den was. Men kan er gevoelige tranen over plengen, maar de ontwikkeling van de moderne techniek zal er niet door ge remd worden. Misschien zullen er zo als aan Van Gend en Loos over- het aanhouden van tenminste enkele^ paai den brieven geschreven worden naar mijnheer Den Hollander; misschien zelfs zullen enkelen zich geroepen voelen, een „comité tot behoud van de laatste stoomlokomotief in Nederland °P richten en een verzoekschrift in te die nen om ergens op een lqntje achteraf zo'n grappig lokomotiefje in dienst houden. Het zal niet baten; men kan de klok niet terugzetten, ook met voor hen, die van het hele land een open luchtmuseum zouden willen maken: een afgeleefd paard in een parkweide,. een leuk ophaalbruggetje in een snelweg, een nutteloze watermolen tussen toren hoge flats, een stoomtrammetje hier, een lokomotiefje daar. De Spoorwegen laten zich zelfs niet leiden door humanitaire gevoelens, al thans niet in dit opzicht. Van Gend en Loos mocht dan de treurende paarden- minnaars en suikerklontjes voerende a s- zu en ook de laatste 30, die oude dames geruststellen met de mede- B"_ deling, dat de paarden hun pijnloos ein de zuilen vinden in het abattoir, de Spoorwegen echter verwijzen de afge dankte lokomotieven zonder tederheid naar de sloper, die met fel snerpende snijbranders de uitgerangeerde trekkers te lijf gaat. motieven uit de dienst jaar volgden cr nog 88 genomen; en vóór 1 dit ja- Verleden Jaar werden reeds 198 loko- thans nog in functie zijn, de laatste stoom hebben uitgeblazen. Bij de N.V. Verenigde Utrechtse Ij zerhandel vinden de meeste lokomotie ven hun roemloos einde, nadat zij door de Spoorwegen bij inschrijving zijn ver kocht. Op het terrein aan de Lage Wei de te Utrecht werden dit jaar reeds 60 lokomotieven letterlijk Ui mootjes gesneden met scherpe snijbranders, die zelfs voor het dikste staal geen ontzag hebben. De meeste stoomlokomotieven wegen 90 a 92 ton, inclusief de tender, enkele zelfs 106 ton. Voor de sloper een kluif om van te watertanden, allemaal prach tig gietijzer, staal, koper en non-ferro metalen; geen oud roest, want de lo komotieven zijn bi) wijze van spreken nog warm van hur^ laatste dienst, wan neer zij het terrein van de sloper be reiken. Niet alles wordt als schroot verkocht. De Spoorwegen halen er eerst zelf en kele onderdelen uit, nodig voor eventue le reparatie van nog rijdende lokomo tieven, en vervolgens moet de sloper nog enkele dingen terugleveren. Daar na Worden de zqplatcn van de tenders gedemonteerd en tot rijplaten voor de wegenbouw versneden, de nog bruikba re pijpen worden doorverkocht en ten slotte vinden de goede assen hun weg «laar de machinefabrieken. De rest wordt tot schroot verwerkt in brokken van anderhalve meter lengte. Er zijn in Nederland slechts enkele bedrijven, die lokomotieven slopen; het Utrechtse bedrijf is in dit opzicht de grootste afnemer van de Spoorwegen, die voor een afgedankte lokomotief toch altijd nog een slordige 20 a 25.000 gul den ontvangen. Hoewel de schrootprijzen in Neder land momenteel niet bijzonder hoog lig gen er is veel Amerikaanse import is er voor de sloper toch wel iets aan te verdienen. Er zitten duizenden kilo's koper aan o.a.'de hele vuur- kist waarvoor de kopergieterijen 1.60 8 1.70 per kg. betalen. Het ijzerschroot gaat naar de gieterijen, het staal naar de Hoogovens, die het tot nieuw materiaal verwerken, wie weet, misschien wel voor nieuwe elek trische lokomotieven. 7.o vindt in Nederland een boeiend stuk spoorweggeschiedenis zijn einde in de smeltkroes. Het zal de machinis ten aan hun hart gaan, hun trouwe werkkameraad naar dit einde te moeten rijden, niet alleen omdat de meeste lo komotieven nog in goede staat verke ren er zjjn er bij, die pas na de oorlog van Zweden en Engeland wer den gekocht maar ook omdat de even tuele omschakeling op ander werk hun niet gemakkelijk valt. Wie jarenlang op de stookplaat van de stoomlokomo tief heeft gestaan, in de laaiend hete vuurkist heeft gekeken en de stoomfluit heeft bediend, moet de koel-zakelijke elektrische lokomotief wel een dood ding vinden. Maar dit zijn sentimentele overwegin gen, waarmee de Spoorwegen geen re kening kunnen houden. De tijd van de stoomtractie is voorbij, voorgoed. Het laatste woord is aan de sloper, die zich evenmin door sentimentaliteiten laat weerhouden en resoluut de brander zet op de massa ijzer, staal en koper, totdat er niets meer overblijft dan een roman tische herinnering. dat de machtsoverdracht vreedzaam zal geschieden. De communistisch-ge- zinde regering heeft het regeringspa- ieis inmiddels verlaten. In de nieuwe regering zijn de christen-democraten, sociaal-democraten en een onafhanke lijke socialistische groep vertegenwoor digd. Indien het hoofd van de politie van San Marino, Sozzi, erin slaagt de vrijwillige milities van de twee re geringen te ontwapenen, zal de nieuwe regering morgen te middernacht in functie treden. (Reuter) Minister Samkalden is overgegaan tot een ingrijpende wijziging van het wetsontwerp inzake de civiele kanton gerechtsprocedure, dat zowel in de Tweede Kamer als bij de betrokken kantonrechters op veel verzet was ge stuit. De bewindsman heeft na diep gaand overleg met vertegenwoordigers van de kring der kantonrechters, waar bij men tot overeenstemming is ge komen, bij nota van wijzigingen een tussenoplossing voorgesteld. Daarbij heeft hjj de incorporatie van de dwang bevelprocedure in het wettelijk sys teem gehandhaafd doch de dagvaar ding, die aanvankelijk zou worden af geschaft, weer als algemene proces inleiding behouden. Verder zjjn de ge deelten die de positie van de rechts kundige adviseurs behandelen verval len i.v.m. de spoedige indiening van een wetsontwerp tot regeling van deze positie. Over de dwangbevelprocedure zegt de minister, dat deze in een steeds groeiende behoefte voorziet. Vooral van de zijde der middenstand wordt op het behoud hiervan sterk aangedron gen. w Het ontwerp geeft daarnaast een gewijzigde regeling van de behande ling voor de rechter, waardoor de spanning die tussen wet en praktijk was ontstaan, wordt weggenomen. De thans geldende wet veronderstelt een simpele mondelinge rechtsgang doch in de praktijk is zij uitgegroeid tot een vol ledige schriftelijke procedure. De mi nister meent dat het te ver zou gaan om nu maar tegelijk met de wet telijke introducering van de schrifte lijke procedure de gehele monde linge behandeling te schrappen. Hp heeft daarom de beslissing hierover aan de rechter zelf overgelaten. Ook t.a.v. de procesinleiding heeft de bewindsman een oplossing gevonden, die aan de wensen van de praktijk recht doet, terwijl voor bijzondere ge vallen de dagvaarding blijft gehand haafd. Deze wordt zelfs als algemene procesinleiding behouden in tegen stelling tot het oorspronkelijk ontwerp maar zij, die dit wensen, kunnen zich van de rekest-procedure bedienen. Wanneer een dergelijk verzoekschrift om de een of andere reden niet be stelbaar blijkt te zijn kan de eiser als nog zijn toevlucht nemen tot de dag vaarding. Naar aanleiding van enige opmerkin gen in het voorlopig verslag stelt de minister tenslotte een spoedige verho ging van het deurwaarderstarief in het vooruitzicht. (Vervolg van pagina 1.) Wat de loonsituatie betreft hebben we de laatste weken reeds enige malen ge wezen op de positie van de laagste in komsten-trekkers. Er bereiken ons evenwel steeds meer gegevens over de onhoudbare situatie in deze groep, wel ke gegevens ons noodzaken erop terug te komen tot de gewenste verbetering is bereikt. We menen de volgende stel ling toch wel te mogen poneren: In een land waar over het algemeen gespro ken welvaart heerst, moet het in strijd met de christelijke rechtvaardig heid worden genoemd, wanneer kleine groepen van de bevolking onder een zedelijk en redelijk bestaansmini mum moeten leven. Nog minder ver antwoord is het, op zulke mensen nog eens de extra last van bestedingsbeper king te leggen. We hebben hier niet al leen op het oog de lage loon-trekkers, maar_ evenzeer sommige kleine zelf standigen en vooral de vergeten groe pen. Beslist onaangenaam heeft het ons getroffen dat de minister van binnen landse zaken de looneisen van het over heidspersoneel zo abrupt heeft afgewe zen. Naar men ons uit deskundige over heidskringen heeft verzekerd, zijn er alleen al in overheidsdienst meer dan 10.000 personen die „schoon in de han den" een loon ontvangen van plm. 55,- per week! We hebben er begrip voor gehad, toen vorig jaar december deze minister 10.000.000,- vroeg voor verbetering van de salarissen der hoge en hoogste functionarissen in overheidsdienst. Nu vindt de regering het nodig een onjuist persbericht, waarin looncorrecties voor de laagstbetaalden werden aangekon digd, en waarmee een bedrag van 3 mil joen zou zijn gemoeid, tegen te spre ken met de opmerking: daar is im mers geen geld voor, dat past niet in het kader van het loonbeleid. Elke ver zwaring van lasten, voor mensen die reeds onder het zedelijk bestaansmi nimum leven, dient naar onze mening te worden gecompenseerd. Dan hoeven we van verbetering nog niet eens te spreken! ij de huurdebatten is van rege ringszijde toegezegd dat zij een onderzoek zou instellen naar de •omvang en de situatie van de z.g. ver geten groepen. Kan de Kamer verant woorde beslissingen nemen zonder met de toestand, waarin niet onbelangrijke delen van ons volk verkeren, op de hoogte te zijn? We menen dat het plicht is van de regering de gevraagde inlichtingen spoe dig en duidelijk te verstrekken. Maar het zal goed zijn, als de Kamer nu ook wil worden ingelicht over de omvang van de groep laagstbetaalden en de toestand van kleine zelfstandigen. Het is natuurlijk veel gemakkelijker als men van niets weet; onwetend zondigt niet. Maar er bestaat ook nog zo iets als schuldige onwetendheid. Over de overige, als Voorbeeld ge noemde, punten willen we zeer kort zijn, ook al omdat er in de komende weken nog voldoende gelegenheid zal zijn hierop terug te komen. Waar de onjuistheid van bepaalde si tuaties of verhoudingen duidelijk ligt, is het plicht van regering en Kamer om in menselijk en zakelijk beraad de weg uit de moeilijkheden te vinden. Geen bestedingsbeperking, hoe nodig in zich ook, rechtvaardigt het voortbe staan van onrechtvaardige toestanden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 7