Bezorgdheid over het zenden van Egyptische sy troepen naar Dulles wantrouwt de Arabische plannen jegens Israël Tito zal het Oost-Duits regiem erkennen Eisenhower vraagt zijn experts om inlichtingen over de vorderingen Valencia getroffen door zware overstroming Onzekerheid over het aantal slachtoffers daar alle verbindingen verbroken zijn Nieuw hotel in Willemstad Helft der Federale troepen zal Little Rock verlaten Woningbouw in Amsterdam in groot gevaar Frankrijk en Engeland achten stap betreurenswaardig „Spoetnik" maakt steeds kleinere banen rond de aarde 2.000 van ouders gestolen Het weer mijnwerkers Voor de omgekomen Spanningen aan de Turkse grens Brucker: „Toestand aanmerkelijk verbeterd" Stagnatie bij aanmaak van bouwterrein Schilder bij arbeids ongeval gedood TEGENSLAG VOOR BONN MET EEN GELADEN REVOLVER OP ROOF EN DIEFSTAL UIT UITKERINGEN UIT GEMEENTEFONDS VERHOOGD Steen bij dr. Drees door de ramen DE TUR1A BUITEN ZIIN OEVERS Opklaringen SATELLIETEN EN PROJECTIELEN DINSDAG 15 OKTOBER 1957 81ste JAARGANG No. 29734 mm: Plissé das 9.75 House of England Hooggeplaatste functionarissen in Washington hebben volgens United Press uiting gegeven aan hun bezorgdheid over het zenden van Egyptische troepen naar Syrië. Zij noemden dit optreden van president Nasser een hoogst riskante daad, die ernstige repercussies zou kunnen oproepen in Tur kije, Israël en wellicht ook in Jordanië. De verdediging van Syrië tegen agressieve plannen van Turkije is de reden, die Nasser voor zjjn ingrijpen opgeeft, maar de zegslieden van U.P. hechten daar weinig geloof aan. Het kan zijn, aldus deze functionarissen, dat Nasser poogt te verhinderen, dat Syrië volledig een Sovjet-satelliet wordt, of ook, dat hij wil voorkomen, dat koning Saoed van Saoedi-Arabië het leiderschap over de Arabische wereld Weer op zich neemt. Maar in beide gevallen is zijn handelwijze in hoge mate riskant, aldus de functionarissen. Minister Dulles is volgens hen de laatste weken bang geweest, dat de Sovjet-Unie Syrië zou aanmoedigen tot een aanval op Israël, waarop dan de andere Arabische landen zich solidair zou den verklaren met Syrië. Het zenden van Egyptische troepen vergroot dit gevaar, aldus het bericht van United Press. SOLA-pannen zijn geschikt voor het koken op gas- en electriciteit. Gegarandeerd voor het leven Twee mannen te Sittard gearresteerd Boven Amsterdam STIIRKA DAMESPANTALOHS met dwbbel-iront en Romeo- boord, dat wij tl nu reeds aanbieden, past een moderne Keuze uit vele modieuze kleurencombinaties! Amsterdam - Den Hoog i f iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii De Amerikaanse minister voor het leger Brucker, heeft medegedeeld dat de helft van de duizend man federale luchtlandingstroepen, die naar Little Rock, in de staat Arkansas, waren ge zonden om aldaar de orde te handha ven, zal worden teruggeroepen. Zjj waren in actie gekomen na de moei lijkheden die waren gerezen als gevolg van de opheffing van de rassenschei ding op de tot dusverre uitsluitend door blanke leerlingen bezochte plaatselijke middelbare school. De eerste 500 para chutisten zullen nu weer naar hun gar nizoen te Fort Campbell, in Kentucky, worden teruggezonden, omdat de toe stand in Little Rock volgens de minis ter aanmerkelijk is verbeterd. Voorts zullen 8.500 leden van de Na tionale Garde van Arkansas, die in fe derale dienst waren opgeroepen, naar 1 jn haardsteden terugkeren. 1.800 Gar deleden blijven nog federale dienst. (Reuter-U.P.) Volgens Reuter wist het Witte Huis al medio september, dat Nasser troepen baar Syrië wilde zenden. Over de om- Vang van de Egyptische contingen ten lopen de meningen uiteen. Van Amerikaanse zijde wordt gesproken Over een bataljon. De Britse regering houdt het op iets meer dan een com pagnie. Zij wil geen overdreven belang aan de Egyptische troepenzending hechten. Volgens radio-Damascus helpen de Egyptische troepen bij de bewaking •n verdediging van de Syrische noord grens. De Turkse generale staf volgt de ontwikkelingen aan de overzijde van de grens met Syrië met de grootste nauwlettendheid. In Amman heeft een Jordaanse krijgsraad gisteren dr. Chaled Himsja- lid van het centrale comité van de I^boden Jordaanse communistische va^y, veroordeeld tot achttien jaar ge- dp §6nisstraf. in verband met verhoog- nilf iviteit van de Jordaanse commu- "sten staan de buitenlandse ambassa- rim»«en instellingen alsook alle rege- «i7nWii?Sb<ïuw,fn onder verscherpte be waking. In het Jordaanse deel van Je ruzalem is een avondklok ingesteld Niet alleen Syrië profiteert overigens van de Egyptische militaire hulp. in de Libische haven Tripolis zijn gisteren zes pantserwagens, lichte wapens en munitie aangekomen, die een geschenk van Egypte vormen aan de Libische regering. Een Egyptische militaire mis siehui enige tijd in de Libische militairen °P^i mikken met de wapens verWouw^maken. Op vragen van het P.v.d.A. raadslid Scheerens hebben B. en W. van Am sterdam geantwoord dat in het op de Rijksbegroting uitgetrokken bedrag van 540 miljoen gld. voor de financiering Van woningwetwoningen ook de kosten van de bouwgrond zullen worden opge nomen. Dit zal echter, de Amsterdamse verhoudingen in aanmerking genomen, Volstrekt onvoldoende zijn om het vol ledig bouwrijp maken der terreinen te bekostigen. Aangezien voor de voort zetting van deze werken geen vaste le ningen beschikbaar zijn dreigt thans stagnatie bij de aanmaak van bouw terrein. B. en W. zullen verder, waar dit zon der principiële aantasting van de opzet mogelijk is, plannen voor de premie- bouw omwerken tot woningwetbouw. Getracht wordt een enkel geval van premiebouw met „vast geld" te finan cieren. B. en W. achten de rentestijging bo ven 4 pet zeer bezwaarlijk voor de Woninghuren. Op basis van de thans geldende ge middelde bouwkosten in Amsterdam betekent een stijging van de rentevoet •wet 1 pet een hogere huur van onge ler 3,50 per week. Om te voorkomen "at een verder ongunstig verschil ont lat tussen ,de huren van reeds be loonde en nog gereed te komen wonin- ®eh zal de thans berékende rente niet b'ogen stijgen. B. en W. stellen vast dat de huidige Omstandigheden op zeer korte termijn een nadelige invloed op de uitvoering Van de woningbouw dreigen te krijgen. Na reeds wordt de gunning van wo ningbouw vertraagd waarvan later een terugslag het gevolg moet zijn. B. e® Whebben de regering hierop reeds gewezen. Maandagmiddag rond vier uur ge beurde er een dodelijk ongeval in de k'oeiovenhal van Breedband te Bever- wyt dat aan de 67-jarige schilder A. Schouten uit IJmuiden-Oost het le- ven kostte. Het ongeval gebeurde doordat een ronde stalen schijf die bij het gloeipro- oes wordt gebruikt, bij het transport door nog onopgehelderde oorzaak uit de kraan viel en de heer Schouten, die met schilderwerk aan een gloeioven be zig was, aan het hoofd trof. Het slacht- dffer, dat op slag werd gedood, laat vrouw en vier kinderen achter. (Van onze correspondent in Bonn) BONN, hedenmorgen. De Joegoslavische ambassadeur in Bonn, generaal Dunas Kveder, heeft gistermiddag in opdracht van zijn re gering in Belgrado can de secretaris generaal van het Westduitse ministerie van buitenlandse zaken, prof. Walter Hallstein, meegedeeld, dat maarschalk Tito het Oostduitse communistische regime van Grotewohl en tJlbricht zal erkennen en diplomatieke betrekkingen met de „regering" in Pankow zal aan knopen. Minister Von Brentano, die sa men met dr. Adenauer in Berlijn is vanwege de openingszitting van de nieuwe Bondsdag, heeft het nieuws on middellijk met de bondskanselier be sproken. De Franse regering heeft Joe goslavië onmiddellijk gewezen op de „betreurenswaardige consequenties", die een erkenning van Oost-Duitsiand zou kunnen hebben. Een Britse woordvoer der zei gisteren, dat zijn regering het eveneens zou betreuren, indien Joego slavië diplomatieke betrekkingen met not reeime in Oost-Duitsiand zou aan tonen De laatste Westduitse ambas sadeur' in Joegoslavië, dr. PAeiderer, sacieur i voorkomen, dat Tito die tot taakhadte de zg ^Duitse Democratische Republiek" is „Duitse uem vorige week plot- Godesberg overleden. tijdens een seling in Bad God.^^Vond dé Aangenomen wordt, aat van» het erkenning door Joegosi'a schappe- Oostduitse regime m S«e®s® (wt- lijke communique's te Beigrado en Berlijn bekend zal worden gemaakt. Deze stap Is in Bonn niet als een verrassing gekomen, nadat enkele aa- gen geleden maarschalk Tito zich vier kant plaatste achter de Poolse aanspra ken op de z.g. Oder-Neisselijn als per manente grens tussen Polen en Duits land. Deze „grens" wordt door Bonn als zodanig niet erkend, door het com munistische regime in Pankow (Oost- Berlijn) echter wel. De bondsregering heeft zich in al lerlei bochten gekronkeld om dit on heil in de Joegoslavisch-Westduitse betrekkingen te voorkomen. West- Duitslands exporthandel werd in 1956 'tgebreid tot een waarde van 1,9 miljard mark tegenover een invoer van slechts 867 miljoen mark, zonder dat er al te veel werd gepraat over aanzuivering van het Joegoslavische deficit. West-Duitsland sloot een ak koord over herstelbetalingen aan Joe goslavië tot een bedrag van 300 mil joen mark. Dit alles heeft niet mogen baten. De bondsrepubliek heeft dit gevecht om haar positie als de enige rechtmatige Duitse staat en rechtsopvolgster van het vroegere Duitse rijk verloren. Temidden der graven van de omgekomen mijnwerkers te Marcinelle heeft koning Boudewijn van België zaterdagmiddag het beeld „Au mineur" onthuld ter nagedachtenis aan de slachtoffers van de tragische mijnramp. Na de ont- aulling legde de koning een krans aan de voet van het beeld. Vanuaag komen veertien van de meest vooraanstaande Amerikaanse experts op het geb'ied van projectielen en ruimtevaart naar het Witte Huis om president Eisenhower in te lichten over de vorderingen, die in de Verenigde Staten aet betrekking tot aardsatellie- ten en intercontinentale projectielen zqn gemaakt. Eisenhowers perschef, James Hagerty, verzekerde uitdrukke lijk, dat de president deze bijeenkomst reeds had afgesproken vóórdat de Rus sische kunstmaan werd gelanceerd. In tussen heeft de Democratische senator Mike Mansfield aangekondigd, dat de Amerikaanse Senaat op korte termijn een onderzoek zal instellen naar de juistheid van berichten als zou het lan ceren van een Amerikaanse kunstmaan tot dusver achterwege zijn gebleven door onderlinge tegenwerking tussen de Amerikaanse marine en het Ame rikaanse lege.. Het Westduitse militaire tijdschrift „Die Wehrkunde" onthulde gisteren, dat in de Sovjet-Unie sinds 1946 al meer dan vijftig proeven zijn genomen met intercontinentale ballistische pro jectielen (I.C.B.M.) en dat de laatste vier met succes zijn bekroond. De Franse ambassadeur in Washing ton, Hervé Alphand, heeft in een rede voor de „World Affairs Council" te Dallas in Texas gezegd, dat de vrije wereld haar levensstandaard zal moe' ten verlagen, als zij gelijke tred wil blijven houden met de vorderingen van de Russische techniek. De snelheid van de Russische kunst maan en het stuk raket, dat haar be geleidt, blijft intussen geleidelijk afne men. Dit betekent, dat de baan van de satellieten om de aarde evenredig klei ner wordt. Per dag neemt de ttfd die de kunstmaan nodig heeft voor een om wenteling om de aarde met 1,8 sec. af, zo heeft gisteren een woordvoerder van Advertentie KOOKPANNEN 14 tot en met 26 cm 0 Inhoud van 1L. tot 71/* L. van De douane te Sittard heeft een 30- jarige Arnhemmer en een 28-jarige in woner van Apeldoorn aangehouden ver dacht van diefstal van een Zwitserse personenauto. Zij waren tevens in het bezit van een geladen revolver. Zij hoor den beiden thuis in een inrichting te Lunteren. Bij nader onderzoek door de Sittardse gemeentepolitie kwam vast te staan, dat ze zich tijdens hun week- eindverlof nog schuldig hadden gemaakt aan diefstal van een drietal auto's te Amersfoort en aan twee inbraken in Amersfoort en Arnhem. De minister van financiën heeft het percentage der algemene uitkering uit het gemeentefonds voor 1958 vastgesteld op 148 en dat van de belastinguitkering op 143. Voor 1957 bedroegen deze percen tages resp. 145 en 140. De verhoging van deze uitkeringen betekent voor de ge meenten een vermeerdering van inkom sten vergeleken bij 1957 van rond 21 miljoen gulden. De Nijmeegse politie heeft gisteren een 31-jarige man, die verdacht wordt van diefstal van ruim ƒ2000,- ten nadele van zijn ouders aangehou den en ingesloten. het laboratorium te Cavendish ver klaard. De kunstmaan draait in vijf se conden om haar eigen as. Het raketdeel, dat aanvankelijk ach ter de „Spoetnik" aan zweefde, wordt door zijn grotere gewicht meer door de aarde aangetrokken. Zijn baan en omlooptijd worden sneller kleiner, waardoor het raketdeel een voorsprong krijgt op de satelliet. Gisteren was de ze voorsprong reeds acht minuten. Volgens de Engelse hoogleraar prof. Alfred Lovell van de universi teit van Manchester zal het raketdeel dat voor de kunstmaan uit vliegt, binnen een week in de atmosfeer te recht komen, dan een reusachtige vuurbal worden en tenslotte geheel verbranden. Naar uit een gisteren te Moskou be kendgemaakt tijdschema voor de Rus sische kunstmaan blijkt, zal deze mor genochtend te ruim kwart voor vqf (04.47 uur) boven Amsterdam passeren. Een minuut vroeger zal de satelliet bo ven Schotland (Glasgow) zijn en twee minuten later boven München in Zuid- Duitsland. De kunstmaan trekt dan dus van het noord-westen naar het zuid-oos ten een baan door de Incht. De Britse minister van staat, Allan Noble, heeft in de politieke commissie van de Algemene Vergadering der Ver enigde Naties verklaard, dat er nog een kans bestaat om de ontwikkeling van aardsatellieten en ruimteschepen onder internationaal toezicht te plaatsen. Engeland is bereid deel te nemen aan een technische studie van een inspec tiestelsel los van andere ontwape ningskwesties om te verzekeren dat de voorwerpen die de ruimte ingezon den worden alleen voor vreedzame doe len gebruikt worden. (A.F.P.-Reuter-U.P.) Maandagavond omstreeks acht uur is bij de minister-president dr. Drees een halve baksteen in papier gewikkeld door de ramen geworpen. Daarbij bevond zich een krantenknipsel, met het bericht over de brief van Khroesjtsjev aan de P.v.d.A. Verder waren op het knipseltje scheldwoorden geschreven. Van de dader (s) ontbreekt elk spoor. De minis ter-president was op dat ogenblik niet thuis. Deze foto uit Washington toont Roger Easton met de modellen op ware grootte van de proefkunstmaan, welke de V.S. in december van dit jaar de ruimte zullen inschieten (voorgrond) en van de aardsatelliet welke de Amerikaanse geleerden als equivalent van de „Spoetnik" tegen maart van het volgend jaar willen lanceren. De heer Easton is hoofd van de afdeling „radio-opsporing en -geleiding" van het Amerikaanse Vanguard-raketten-project. Geheel links op de foto staat een model van de raket, waarmee de satellieten in de wereldruimte zullen worden geslingerd. Advertentie Zaterdag j.l. is te Willemstad hotel intercontinentaal ..El Cu racao" geopend in tegenwoordigheid van een groot aantal binnen- en buitenlandse genodigden. Deze foto geeft een beeld van het nieuwe hotel, dat is gebouwd tussen de muren van het oude waterfort. Links is een deel van de schipbrug zichtbaar, die de twee delen van Willemstad verbindt Zware overstromingen hebben de Spaanse stad Valencia en talrijke dor pen in de omgeving geteisterd. Als ge volg van de onophoudelijke regen Is de rivier de Turia buiten haar oevers ge treden. Aangezien de verbindingen met Valencia grotendeels of geheel zijn ver broken, bestaat er onzekerheid over het aantal mensen, dat het slachtoffer van de watersnood is geworden. De gou verneur van de provincie heeft meege deeld, dat tot dusver twaalf lijken zijn geborgen. Maar uit andere berichten blijkt, dat zeker veertig mensen het le ven ebben verloren en dat het aantal slachtoffers nog aanzienlijk kan stij gen. Volgens de gouverneur worden er wanhopige pogingen in het werk ge steld om de wegverbindingen met de rest van Spanje te herstellen, dit met het oog op de voedselvoorziening van de stad. De materiële schade is vol gens hem „onvoorstelbaar" groot. In middels stromen de hulpgoederen en (le reddingsbrigades uit alle delen van Spanje toe. Op sommige plaatsen In Valencia staat he water in de straten twee me ter hoog. De meeste kleine boten in de haven zijn weggesppoeld. Reddingsboten worden thans over land van Alicante e andere plaatsen aan de oostkust naar Valencia vervoerd. In het ge meentehuis en andere openbare gebou wen zijn slachtoffers van de waters nood ondergebracht. Duizenden Valen- cianen zijn bovendien het slachtoffer van de Aziatische griep geworden. De weg van Valencia naar Madrid is door het water te Bunol afgesneden. Honderden auto's zijn gestrand. Hef- schroefvliegtuigen zijn ingeschakeld om geïsoleerde groepen mensen te bevrij den. De havenplaats Sagunto, 25 km van Valencia, die door het water van rivier de Palancia wordt bedreigd, is gedeeltelijk geëvacueerd. De stad Valencia, die een half mil joen inwoners telt, is op twee na (Ma- c'-id en Barcelona) de grootste van Spanje. De vierduizend inwoners van de plaats Jerica, 65 km van Valencia, zijn gevlucht naar hoger gelegen terreinen. (Reuter - U.P.) BARTELJORISSTR HAARLEM TEL 13439 FERD. B0LSTR 48 A DAM TEL 717162 Vannacht en morgenochtend hier en daar mist. Morgen over dag opklaringen en droog weer. Zwakke tot matige wind uit zui delijke richtingen. Weinig veran dering in temperatuur. Woensdag: Zon: 7.08-17.47 Maan: 23.36-14.06 Advertentie Op de oceaan bevindt zich een diepa depressie tussen Groenland en IJsland. Randstoringen koersen in een snel tempo over de oceaan, maar voor de Ierss kust wordt de beweging vertraagd. Een van de storingen zal morgen over de Noordzee trekken waardoor de wind iets gaat toenemen, voornamelijk langs de Waddenkust. De kans op mist wordt daardoor kleiner. Morgen overdag ko men enkele opklaringen voor en blijft het overwegend droog. In het tempera- tuurverloop komt weinig verandering. Max oeersL station Weer temp afgel. vor dag 24 uur Stockholm onbewolkt 12 0 Kopeiinager zw. bewolkt 12 0 Urnder mist 20 0 Amsterdam geh. bewolkt 17 0 Luxemburg geh. bewolkt 10 0 faro» mist 24 0 Nice licht bewolkt 22 0 Berlijn motregen 13 1 München motregen 12 0 Zürlcb geh. bewolkt 14 0 Geneve motregen 17 0.1 Locarno geh. bew. 21 0 Wenen geh. bew. 15 0 Innsbruck geh. bew. 21 0 Rome onbewolkt 26 0 BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel 4790 Bijkantoor en Red. Umuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 3. 3. W Boerrigter en Mr. W A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en \JH. Severln. ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte Omroepers 16 cents per m m -hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRI3S 61 cents per week, f 2.65 per maand, f 7 90 per kwartaal Voor klachten over de bezorging na 5.38 uur 's avonds tel. 21544.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 1