Ver. Nederlands f abrikaat houdt een taak ook als de Euromarkt een feit is Plan-Regens verrast het Haagse gemeentebestuur JBeórotinösdebat Kruiswoordraadsel De maandagse beurs in het Rrelagehuis ERIC DE NOORMAN Nieuw bewind in San Marino Collectief optreden het buitenland blijft nodi „Jongste ontwikkelingzal worden bestudeerd Minder is soms meer Nieuwe Duitse postzegels reeds -DEKEÜS van f 39.75 af Beëdiging van Hoffa verboden Meerderheidsbelang in Hüttenwerke Siegerland Wetsontwerp op de IJmondraad niet aanvaardbaar Paus Pius XII Landen behoren hun nationaal karakter te behouden De kunstmaan boven Nederland Een nieuwe stad in Zuid-Holland Verkiezingen in de Sovjet-Unie Tegenregering neemt bezit van het regeringsgebouw Mr. Helders op Biak In modder van sloot gestikt Vermeer ontvangt brief van Khroesjtsjev DINSDAG 15 OKTOBER 1957 PAGINA 2y Propaganda Bespreking over de soc. economische situatie Tussen regering en de Stichting van den Arbeid DortmundrH örder K.V.P.-I Jmondcommissie Iedere heldere ochtend waar te nemen San Marino - - - - m - - - - Bloemen op graven van N eutron-slachtoffers ZUIVER WOLLEN Reorganisatie centrale personeelsdienst Fiata-congres geëindigd Si. in de Euromarkt de Nederlandse In dustrie trouw blijven. Ook dr. G. van der Wal, voorzitter van de raad van beheer van de Ko ninklijke Naëferlandse Jaarbeurs, was van mening, dat de bevolking van een land, die voorkeur heeft voor het eigen produkt, bij het ingaan van de Euro- markt niet zonder meer zal omzwaaien. Op het neutrale gebied van de Italiaanse stad Rimini heeft een ontmoeting plaats gehad tussen vertegenwoordigers van de communistische regering van San Marino en de voorlopige regering van de dwergrepubliek. De onderhande lingen hadden tot resultaat dat de communisten het onderspit dolven en er een eind kwam aan het rumoer in de republiek, dat 10 dagen heeft geduurd. Na afloop van de bijeenkomst gaven de communistische regent Primo Morganti flinks) en de christendemocraat Federico Bigi een communiqué uit, dat zij de journalisten overhandigden. Heeft de Vereniging Nederlands Fa brikaat nog een taak, wanneer de Euro markt een feit zal zijn? Er zijn leden, die menen, dat het bestaan van de vereniging binnenkort geen zin meer zal hebben; anderen echter zijn er van over tuigd, dat de activiteiten van V.N.F. in het kader van de Euromarkt juist belangrijker zullen worden. Om hier over van gedachten te wisselen, werd gisteren te Utrecht een buitengewone ledenvergadering gehouden. De meeste inleiders zagen de vereniging nog wel een taak toebedeeld, met name op het gebied van de propaganda voor het Nederlandse produkt in het buiten land. Een van de sprekers echter, de heer W. Bruynzeel, directeur van de Bruynzeel-fabrieken, betoogde, dat een vereniging, die een groot deel van haar streven moet baseren op nationale ge voelens, niet thuis hoort in de Verenig de Staten van Europa. Wij zullen als Europeanen moeten le ren denken, aldus de heer Bruynzeel. Elk bedrijf behoeft weliswaar niet de gehele Euromarkt te veroveren, maar men zal wel moeten bedenken, dat de grenzen van de staat niet de grenzen van het afzetgebied zijn. De gezonde economische ontwikkeling van Europa zal eerst een tijd geremd worden door nationale gevoelens en er zal ge vochten moeten worden tegen protec tionistische tendenzen. In dit beeld zag spr. geen plaats voor VNF; haar aan wezigheid zou de ontwikkeling zelfs kun nen schaden. Mogelijk echter kan de vereniging in de moeilijke overgangs periode in het wegwerken van vooroor delen tegen het Nederlandse produkt een taak vinden. Ir. E. A. Plate zag in eerste instantie een anachronisme in de Euromarkt en de V.N.F.het beperkte nationale belang zal moeten opgaan in het grote internationale eco nomische geheel. Er is echter eerst een inloopperiode van 15 jaar alvorens de gemeenschap pelijke markt volledig zal zijn, doch ook daarna zal het in Europa niet zijn zo als in de Ver. Staten; daarvoor draagt het verdrag teveel het karakter van een compromis. Spr. wees er op, dat voor de op bouw van een vaste clientèle in de Euromarkt het noodzakelijk zal zijn, dat sommige bedrijven, vooral de klei nere, zich concentreren op een klein aantal produkten in grote series voor de laagst mogelijke prijs. Bovendien zul len de lage transportkosten van Neder landse producent naar Nederlandse af nemer een te scherpe concurrentie uit het buitenland weren. Belangrijker is echter nog, dat de Nederlandse pro ducenten de smaak van hun afnemers winnen door zich te concentreren op specialiteiten en kwaliteiten, die er bij bepaalde groepen van de bevolking speciaal ingaan. Vooral op dit laatste punt vestigde ir. Plate de aandacht van de V.N.F. De fabrikanten zullen hun produkten als Nederlands moeten pousseren, niet het publiek in de waan laten, dat het buitenlandse produkten zouden zijn. Al leen wanneer de klant gewend is het Nederlandse produkt te kopen, omdat het weet, op deze wijze het beste tegen de laagste prijs te krijgen, zal hij ook Maandagmorgen neeit op het minis terie van economische zaken tussen en kele vertegenwoordigers van de rege ring en de Stichting van den Arbeid een oriënterende bespreking plaats ge had over de sociaal-economische situa tie. Van regeringszijde namen aan deze bespreking deel de ministers van so ciale zaken en volksgezondheid, van economische zaken en van landbouw, visserij en voedselvoorziening, alsmede de staatssecretarissen van sociale za ken en volksgezondheid, en van eco nomische zaken. De voorzitter geloofde, dat zich voor de V.N.F. een nieuwe vraagstelling voordoet: In hoeverre kan door collec tieve propaganda in de Euromarkt de vraag op Nederland worden gericht? Deze propaganda heeft echter slechts zin, wanneer zy tot de Euromarkt in haar geheel gericht wordt. Bovendien moet aan het begrip Nederlands fabri kaat een bepaalde inhoud gegeven wor den. Tal van Nederlandse produkten hebber weliswaar een goede naam, maar de V.N.F. zal een algemene de ler moeten vinden, waardoor de gehele Nederlandse industrie onder een alge mene noemer wordt gebracht, zoals men bjj Zwitsers fabrikaat onwillekeu rig steeds denkt aan precisie-arbeid en kwaliteit. De vereniging zal echter ook de mid delen moeten hebben om op voet van gelijkheid het Nederlandse produkt in de Euromarkt te propageren. Wil het Nederlands produkt op voet van gelijk heid de concurrentie in de Euromarkt kunnen aangaan, dan moeten alle com municatiemiddelen, waarover de vijf andere landen beschikken, ook in Ne derland worden aangewend, Het gaat niet aan, aldus de heer Van der Wal, dat straks via radio en televisie de Nederlandse grenzen worden over stroomd met industrieel nieuws uit de rest van Europa, zonder dat daarop via de Nederlandse radio en televisie een industrieel en commercieel antwoord en tegenbeeld kan worden gegeven. Er werden tenslotte ook prae-advie- zen uitgebracht door drs. D. Roemers, tweede voorzitter van het N.V.V., en door mevr. Betty Kortekaas-den Haan, presidente van de Nederlandse Huis- houdraad. De laatste betoogde, dat de Nederlandse produkten zullen moeten voldoen aan eisen van goede kwaliteit, redelijke prijs, esthetisch verantwoorde vorm, doelmatige verpakking en juiste aanduidingen. Hier ligt een grote taak voor de V.N.F. Zij zal moeten propa geren en de fabrikanten moeten stimu leren tot het brengen van verantwoorde produkten, die niet alleen de thuismarkt bevredigen, maar ook de consument in de andere landen van de Euromarkt. De Dortmund-Hörder Hütten-Union een deelneming van de Hoog ovens hee.t een meerderheidsbelang van ongeveer 51% in de Hüttenwerke Siegerland A.G. verworven. Het kapitaal van Hüttenwerke Siegerland beloopt on geveer DM 46 miljoen. Een andere grote aandeelhouder in de Hüttenwerke Sieger land is de August Thyssen-Hütte A.G., die ongeveer 35% van het aandelen pakket bezit. Zowel Dortmund Hörder als August Thyssen Hütte zijn grote afnemers van Siegerland, die een van de grootste blik- iabrieken van West-Duitsland bezit. Gegevens over de resultaten van Siegerland, die haar boekjaar afsluit op 30 september, zijn nog niet bekend. Ge zien het teruglopen van de blikprijzen op verschillende markten neemt men echter niet aan dat meer dividend ge declareerd zal worden dan het vorig jaar. oen 9% werd uitgekeerd. Een nauwere samenwerking of een samengaan van Dortmund Hörder en August Thyssen schijnt niet in over weging te zijn. Tijdens de maandag te Beverwijk gehouden vergadering van de door het K.V.P.-hoofdbestuur ingestelde IJmond- commissie heeft de heer Th. Laan, secretaris van de commissie, in een inleiding over de bestuursvorm van de IJmond gezegd, dat de IJmond-com- missie van de K.V.P. van mening is dat het door de minister bij de Tweede Kamer aanhangig gemaakte wetsont werp op de IJmondraad een over koepelend lichaam voor de gemeenten Beverwijk, Heemskerk en Velsen op verschillende gronden voer dit ge bied niet te aanvaarden is. De bestuurlijke oplossing van het ge bied dient volgens de mening van de commissie gevonden te worden in samenvoeging van Velsen-noord, Be verwijk en Heemskerk. Het gebied dus dat onder het streekplan IJmond-noord valt en van de gemeente Velsen het ge deelte benoorden het Noordzeekanaal omvat en voorts de twee gemeenten Beverwijk en Heemskerk. De IJmond- commissie heeft in deze zin haar ad- aan het hoofdbestuur van de K.V.P. uitgebradt. Tegen het instellen van een IJmond raad al of niet op vrijwillige basis merkt de commissie op dat een der gelijke instelling niet de garantie biedt dat zjj ook metterdaad geëffectueerd zal kunnen worden en dat zij altijd slechts zeer bepaalde belangen kan be handelen en voorts dat de autonomie van de gemeenten wordt aangetast en de besluitvorming grotendeels wordt onttrokken aan de democratisch samen gestelde organen. Paus Plus XII heeft in een zondag uitgesproken redevoering de vermaning geuit, dat de landen van de wereld, in deze tijd van steeds toenemende inter nationale contacten, hun nationaal ka rakter en hun nationale gewoonten niet mogen verliezen. „Waar aan de ene kant de toegeno men kennis van elkaar en de nauwere 1 strekkingen tussen de volkeren van de wereld als werkelijke vooruitgang kunnen worden beschouwd, vormt aan de andere kant de tendentie tot een c jrdeelkundige assimilatie van men- vliteiten en gewoonten van verschei dene volken een duidelijk gevaar", al dus de Paus, sprekende tot een groep Ject-dichters, die hem bezocht. „Het is noodzakelijk," aldus Paus Pius XII, „dat een verkeerd begrepen cosmopoli- tisme dat de volkeren ertoe brengt hun eigen nationale waarden op te ge ven en hun karakter te veranderen, vermeden moet worden." (U.P.) Men kan de kunstmaan op iedere hel dere ochtend waarnemen omstreeks kwart voor vijf. De baan gaat ongeveer door het uiteinde van de staart van de Grote Beer. Het voorwerp is even heider als de sterren van dit sterrebeeld cn beweegt zich langzaam evenwijdig aan de gezichtseinder van links naar rechts. Het biyft ongeveer een minuut zichtbaar. De ligging van de baan tussen de sterren is enigszins afhankelijk van de waarne mingsplaats. De tyden komen elke dag een paar minuten eerder. Het hier be schreven voorwerp is het stuk van de raket dat de eigenlijke kunstmaan be geleidt. De bolvormige kunstmaan zelf ts veel lichtzwakker en nauwelijks met het ongewapende oog waar te nemen. Aldus deelt de sterrenwacht te Utrecht mede 12. De achtervolgers staan even fluisterend te overleggen. Dan komt een van hen naar voren, de anderen maken aanstalten te vertrekken, maar de oude Viking houdt hen grijnzend terug. „Geen foefjes, kerel. Ik houd jullie liever in het oog. Vertel eens,' wendt hij zich tot de onderhandelaar. „De kerkers van de vrendelijke heer Ottar zullen wel vol zitten, en heus niet alleen met schurken. Laat alle gevangenen vrij, en ik laat Ottar los. Ja," grijnst hij, als hij de verbazing op Ottar's gezicht ziet. „Waarom neem ik je niet mee, nu ik je heb hè? Maar dat is lastig en morgen kom je toch om drie uur, nietwaar." De Viking schudt Ottar aan de haren heen en weer. „Laat die magere skalde los," schreeuwt de Yarl, die pijnlijk beseft wat een droef figuur hij slaat tegenover zijn mannen. Terwijl dezen zich haasten dit bevel uit te voeren, gromt de oude Viking„Denk aan morgen, vriend. Het kost je je kop als je niet komt. Wat is dat voor een snuiter," gromt hij, als de skalde op zijn gemak komt aanslenteren." „Dat zul jij wel beter weten den ik," snauwt Ottar, „en laat me nu los." Maar de Viking neemt geen risico's. Hij beveelt de krijgers terug te keren naar de burcht en rijdt zelf nog een eind weegs met Ottar voort, tot ze een open vlakte bereiken. Daar laten ze de Yarl aan zyn lot over. „Dat zal je berouwen, jou en die vervloekte Noorman," brult Ottar het troepje, dat er in vliegende galop van door gaat, na. Te kunt er op rekenen dat het je je kop kost, als ik morgen kom" Het plan-Reijens voor de Stichting van een nieuwe stad in Zuid-Holland, en wel op grondgebied van Pijnacker en Nootdorp, ter ontlasting van de be volkingsdruk van Den Haag, is ook voor het gemeentebestuur van deze stad als een verrassing gekomen. Dat blijkt uit een verklaring die burge meester Kolfschoten tijdens de maan dagmiddag gehouden gemeenteraads vergadering heeft afgelegd. Het doel van de verklaring was te bereiken dat de bespreking die zou worden gehou den over het plan-Wilsveen het plan van Den Haag voor de bouw van een nieuwe stad, dat mede door de gemeen tebesturen van Voorburg. Rijswijk, Leidschendam en Nootdorp wordt ge steund van de agenda zou worden afgevoerd. De raad had geen bezwaar tegen het afvoeren van het desbetref fende agendapunt. In een nota over de plaatskeuze van de nieuwe stad hebben burgemeester en wethouders van Den Haag meerdere argumenten opgesomd, die hebben ge- De „Pravda" meldt, dat er op het ogen blik in de Sovjet-Unie verkiezingen worden gehouden van leden van de be sturen der lagere communistische partij organen. Het blad herinnert eraan, dat alle partijleden het recht moeten hebben kritiek te leveren op de kandidaten en te eisen dat bepaalde kandidaten zich terugtrekken. Het blad schrijft voorts, dat „de eenheid van de partij, die de tegen de partij gerichte groep van Ma- lenkov, Kaganovitsj en Molotov tracht te verbreken, door de verkiezingen ver sterkt moet worden". Alle aftredende leden van genoemde besturen moeten een verslag indienen over hun activiteiten sinds de laatste verkiezingen, die vóór het 20ste partijcongres zijn gehouden, aldus de „Pravda". (A.FP.) Waarover zullen de heren politici het ditmaal hebben in hun jaarlijks begro- tingstoernooi, dat voortaan gehouden wordt onder het motto „Minder is soms meer"? Deze slagzin is van dr. Kortenhorst, die hiermede een eind wil maken aan het domme gejaag, dat ieder jaar in de Tweede Kamer ontstaat in de laatste weken voor Kerstmis. Een vreemde traditie in het degelijke Nederlandse parlement wil, dat in die paar weken ineens al les tegelijk besproken wordt. Het lijkt er soms op, of het parlement alle ge zapigheid die het in de loop van het jaar vertoond heeft, aan het eind in eens wil gaan inhalen met een on menselijke krachtprestatie, waarvoor het Duitse woord „Stossarbeit" ons nog het meest plastisch voorkomt. Dit jaar heeft de Kamervoorzitter er een eind aan gemaakt en besloten om bepaalde begrotingshoofdstukken met de Franse slag te bekijken ..sum mier behandelen" zegt hij heel voor zichtig om, wanneer de Kamer er behoefte aan heeft, daar na Kerstmis nader op terug te komen. Het is een werkwijze, die op het eerste gezicht wat vreemd aandoet, maar waarvoor achter de schermen al veel sympathie is ontstaan. De „seniores" hebben la ten weten dat zij het er mee eens zijn. Zij zien er zelfs een middel in om op die manier de zaken wat grondiger te bespreken dan tot dusver mogelijk was. De -grootste opluchting betekent de ze nieuwe methode ongetwijfeld voor de kleine fracties, zoals die van do minee Zandt, die als een soort dui velskunstenaar met twt.j of drie man in die enkele weken over tientallen on derwerpen bun zegje moesten doen. Van de natte en droge waterstaat dwaalden zij soms op een dag af naar de zondagsviering en de koepokinen ting, deden mee aan het overhoop ha len van de neteligste loonproblemen en strooiden daar dan nog originele vondsten tussendoor, zoals het een goed politicus nu eenmaal betaamt. In de onverstoorbaarheid ligt onze kracht zo redeneert de oude dominee, die als een soort Mozes naar de katheder pleegt te gaan, bereid om stenen tafe len op de koppen van de ter verant woording geroepen minister kapot te slaan. Een prachtig staaltje van poli tiek bravour heeft hij eens te zien ge geven, toen de stemming over een van de belangrijkste onderwerpen tot de volgende dag bij de aanvang der ver gadering werd uitgesteld. Dominee Zandt had zijn kruit droog gehouden en helpmaal geen redevoering gehou den. „Hij weet ei geen weg mee" werd er gefluisterd. Maai de volgen de dag, toen vanwege de belangrijk heid zelfs filmcamera's met floodlight het gewichtig moment der stemming kwamen opluisteren, stond ds. Zandt als enige spreker op en vroeg verlof om een korte verklaring af te leggen. Met een gebaar als van een vermaard veldheer begon hij zijn verklaring, die hij tot een kernachtige rede wist uit te breiden. Hij deed het met zoveel pa thetiek, dat de filmcamera's meteen in actie kwamen, waar het de heer Zandt natuurlijk om te doen was; de verkiezingen waren in een niet al te ver verschiet. De volgende dag al zag heel Nederland hem in het filmjour naal... Er is ons nog een ander motto ter ore gekomen, dat speciaal betrekking heeft op de algemene politieke be schouwingen, die vandaag beginnen. Dat motto luidt; „geen bonje". Wij hebben het gehoord van een Kamer lid, die tot de financiële experts be hoort. Voor deze specialisten is een debat van zuiver politiek karakter, waar men vandaag aan begint, ver moedelijk een minder aantrekkelijke zaak. In een tijd, waarin deze men sen met een lijst in hun zak lopen van haarfijn uitgekamde bezuinigingspos ten, die zij de regering willen voor houden om haar erop te wijzen hoe zij allereerst zelf de bestedingen kan be perken, is een breed opgezet politiek debat altijd een zaak van secundaire betekenis. Met de verkiezingen dit maal in een nog ver verwijderd voor uitzicht klemt dat nog te meer. Maar er is niets zo onoverzichtelijk als een parlement dat zich opmaakt om ten strijde te trekken in een begrotings- toernooi. Er zijn bovendien problemen genoeg van zuiver financieei-economische aard, die het vuurtje van de partijpo litiek gemakkelijk kunnen aanblazen. Als een zware steen in de maag vani de politici kan men de schuld van de gemeenten beschouwen, die kans heb ben gezien naast de miljoenennota nog een eigen miljardennota in te die nen en het aan de Kamer over te la ten om na te gaan, of het de door de Kamer steeds verdedigde maar te ver doorgevoerde gemeentelijke autonomie is geweest, die hen er toe gebracht heeft zo ver buiten de veilige finan ciële zone af te dwalen, of misschien de socialistische hobby van het kunst matig laag houden van de rente, het beruchte „rente-gamma". Wij spreken dan nog maar niet over de positie van de minst draagkrachti- gen, wier lot de laatste tijd hoe langer hoe hachelijker dreigt te worden. Gaat het er niet op lijken, alsof wij in Ne derland grote investeringen en prach tige outiilages hebben opgebouwd ten kostt van de massa...", zo fluisterde ons een ander Kamerlid toe, wiens visie op de politieke betekenis van dit alles iets optimistischer was ten aan zien van de mogelijkheid van het ont staan van politieke bonje... leid tot het verkiezen van het plan Wils- veen boven het plan-Pijnacker van de Provinciale Planologische Dienst van Zuid-Holland. Dit plan is nooit open baar gemaakt. Bekend is echter dat het de bouw beoogde van een nieuwe stad voor 120.000 mensen op grondge bied van Pijnacker. Het plan-Reijens, dat afgelopen donderdag in de gemeen teraad van Pijnacker openbaar werd femaakt, is een variant op het plan- 'ijnacker. „Als vaststaand mag worden aan genomen," aldus burgemeester Kolf schoten, „dat met de openbaarma king van het plan-Reijens het plan- Pijnacker van de Provinciale Plano logische Dienst Is komen te verval len. Burgemeester en wethouders stel len er prijs op deze jongste, ook voor hen bij verrassing ingetreden ontwikkeling opnieuw te overzien. Zy zullen kennis nemen van het plan- Reijem en het op even objectieve wij ze als tot nu toe geschiedde, toetsen aan de onbetwistbare mérites van het eigen plan-Wilsveen." Burgemeester Kolfschoten deelde mee dat van de zijde van Gedeputeerde Sta ten van Zuid-Holland de verzekering is ontvangen dat dit college zijn uiterste kracht zal Inspannen óm nóg dit kalen derjaar advies aan de minister van bin nenlandse zaken uit te brengen over het adres van de besturen van de vijf ge noemde gemeenten over het plan-Wils- veen. Deze gemeentebesturen zullen ook over de jongste ontwikkeling innig overleg plegen, aldus maakte burge meester Kolfschoten duidelijk. De anti-communistische regering van San Marino is gisteren de hoofdstad van het dwergrepubliekje binnengetrokken en heeft bezit genomen van het rege ringsgebouw. Tot dusverre hebben de communisten zich kalm gehouden. Zij hadden een rouwdag voor San Marino afgekondigd, maar leken de straat aan hun rivalen over te laten. De machtswisseling in San Marino is een historische gebeurtenis. Het is voor het eerst sedert 37 jaar dat een commu nistische regering is uitgeschakeld door democratische cj^uk in de Westerse we reld. In 1920 werd in Hongarije een voor lopig communistisch regiem afgezet De strijd om het regeringspaleis begon op 19 september, toen de communisten de Raad van de Republiek ontbonden, na er voor het eerst sedert de oorlog de meerderheid in verloren te hebben. Doch de christen-democraten gaven z'.ch niet gewonnen en vormden een eigen regering. J.l. vrijdag dwongen zij de com munisten tot vertrek, na erkenning te hebben verkregen van Italië, de Ver enigde Staten en België en nadat een blokkade tegen het republiekje had ingesteld. (U.P Reuter! Horizontaal; 1. kastelein knaagdier i'. twist zangspel 3. spitszuil sneeuwschaats 4, liter plaats aan de CO Amstel hoender 5. oude Mexicaan 0. se Indianenstam ik verklaar (op kwitanties) bontsoort 7. eenmaal Eminentie (afk.) sO 8. Ierland adellijke ongehuwde dame 9. boksterm gemeente 10. in Overysel QO enz. toespraak Kath. Ene. 11. vervoers onderneming alarm-apparaat O Verticaal: 1. haat - speuren 2. muzikale ochtendhulde - stenen berg 3. naar prooi zoeken - touw (scheepsterm) 4. groef - chemisch werkzame stof 5. terugwijken - Tentera Republik Indonesia 6. tennisterm - stemming 7. bepaalde sport - ankerplaats 8. en personne - boeien 9. r.-k. namiddag- dienst - bezittelijk vnw, 10. dankbaar 11. spoorstaaf - nederig vragen In november a.s. laten de Duitse posterijen een drietal herdenkingspostzegels verschijnen. V.l.n.r. een „Leo Baeck"-zegel, ee*° „Eichendorff'-zegel en een postzegel ter gelegenheid van „500 jaar Landdag Württemberg." De ontwerpen zijn resp. van prof. Paul Dietrich, Hans Peter Willberg en prof. Walter Brudi. Zondag heeft minister Helders een kerkdienst begewoond in Sorido, een van de oudste kampongs op Biak. Na de kerkdienst begaf hij zich naar de be graafplaats op Biak. waar ook de laatste rustplaats is van de slachtoffers van de ramp met de Neutron Bij elk dei graven legde mr. Helders, geassisteerd door de drie gedecoreerde Papoea-red ders bij de vliegramp een boeket chry santen, die hij had meegenomen uil Aalsmeer De 35-jarige landbouwer D. van Zee burg te 't Harde (gem. Doornspijk) is zaterdagmiddag bij he. schoonmaken van een ondiepe sloot voorover geval len en in de modder gestikt Advertentie De bloemenkeuring, die deze week in het Krelagehuis werd gehou den stond in het teken van een bolgewas nog te weinig bekend heid geniet. Het is trouwens (nog) geen massaprodukt en zal het o.i. ook nimmer worden, het zal naar het ons voorkomt een min of meer luxe plant blijven. Wy bedoelen de Nerine, een gewas waarvan fa. S. de Goede Sz„ uit Eist, in een meesteriyke opstelling van Dick Schuit, een aantal verscheidenheden voorbracht, die de schoonheid van de ze bloem wel zeer goed deden uitko men. Het was dan ook geen wonder, dat de collectie beloond werd met een diploma voor gouden medaille van de Koninkiyke Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur èn van de Konink iyke Maatschappy voor Tuinbouw en Plantkunde, met een kunstvoorwerp van de laatste instantie als extra prys. De hoofdschotel werd gevormd door Nerine Sarnensis Varusca Major, een scharlakenrode verscheidenheid, die in potten en bloemstukken was opgesteld. Een cultuurgetuigschrift werd er aan toegekend. Als tegenhanger stond er een veel kleinere variëteit n.l. Nerine Cris- pa, in het lichtrose. Mooi was ook de soort Reflecta alba, zoals de naam reeds aanduidt wit van kleur. Aan Pink Tri umph werd door de beide keurende verenigingen het getuigschrift van Ver dienste toegekend; aan de var. Cape Town, in dezelfde kleur maar groter van bloem als de vorige, het getuig- schri" I klasse van Bloembollencul tuur en „Verdienste" van Tuinbouw eii Plantkunde. Hetzelfde resultaat behaal de de inzender met Nerine Bowdenia, donkerder van tint dan Cape Town. De inzending trok begriipeiykerwyze veel belangstelling. De beëdiging van James Hoffa, die onlangs is gekozen tot voorzitter van de Amerikaanse vakvereniging van vrachtrüders, is gisteren door een rech ter in Washington verboden. Hoffa zou ndaag met andere bestuursleden be ëdigd worden. Het verbod, dat tien da gen van kracht blijft, geldt ook voor de andere bestuursleden. De verkiezing van Ho. a, die evenals zyn voorganger Dave Beck beschuldigd is van corrup tie, wordt aangevochten door dertien vakbondsleden. De groep vakbondsleden, afkomstig uit New York, heeft de beschuldiging geuit, dat de verkiezing van Hoffa van te voren „opgezet" was door onjuiste verkiezing van vakbondsafgevaardigden naar het jaarlijkse congres in Miami. De rechter heeft gisteren Hoffa en de anderen die gekozen zijn uitgenodigd te bewijzen dat hun verkiezing niet in stryd met de vakbondsstatuten is en dat er geen redenen zijn om hun installatie voorgoed te verbieden. (Reuter) Het secretariaat van de P.v.d.A. deelt mede, dat de ambassaderaad van de Sovjet-Unie in ons land, de heer Kuznet- zov, chargé d'affaires a.i., aan de party- voorzitter ivert Vermeer een brief van de Russische partijsecretaris Khroesjtsjev heeft overhandigd over de situatie in het Midden-Oosten. De regering overweegt een reorgani satie van de centrale personeelsdienst van het rijk. De plannen voor deze reor. ganisatie worden nader uitgewerkt. Daar de directeur van deze centrale personeelsdienst, de heer D. W. Walkate, zich niet met deze plannen kan vereni gen, is hij van de dagelijkse leiding ont heven. Op de bestuurvergadering van het Fiata-congres, is de heer L. Verhulst uit Antwerpen voor een periode van twee jaar tot voorzitter herkozen. De heren R. Th. J. Le Gavelier uit Am sterdam en H. L. Lehmann uit Kopen hagen werden respectivelijk tot vice- voorzitter en penningmeester gekozen. De volgende bestuurs- en commissie vergaderingen zullen in juni van het volgend jaar te Antwerpen en Brussel worden gehouden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 2