De wereld wordt elke dag minder katholiek Gemeenschappelijke verantwoordelijk heid voor de missie Dit uur |van diepe I ernst I I KWATTA' Echt iets voor Uw jongen! PeektCloppenburg Dr. Drees: Publicatie schiep een onwaardige situatie LESTER PEARSON krijgt de Nobelprijs voor de vrede m Pullovers ft 14.75 19.75 s Actieve deelname aan H. Mis Indonesië valt Nederland in V.N. weer aan over Nieuw-Guinea Onder invloed een aanrijding met dodelijke afloop veroorzaakt Voormalig Canadees minister legde grondslag voor de N.A.T.O H. Vader zegent radiozender in Referendum in Zweden oorzaak van crisis Mechelse richtlijnen 't is weer 75 jaar Nederlandse Lazaristen Verdacht van diefstal van ca. "ƒ6000 Wereldmode creaties topprestaties De uitsluiting van de Volkskrant-redacteur „Uitsluiting houdt geen aantasting van de persvrijheid in Opera van Scarlatti Kolendamp Bejaard echtpaar dood aangetroffen Treedt socialistische premier af? Britse vorstin opent Canadese parlement DINSDAG 15 OKTOBER 1957 PAGINA 3 Berekeningen over de groei van de wereldbevolking wijzen uit, dat er jaarlijks ongeveer 85 miljoen kinderen geboren worden en ongeveer 50 miljoen mensen sterven. Dit betekent een jaarlijkse aanwas met circa 35 miljoen personenomgerekend per dag circa 96.000. Deze aanwas is in ronde cijfers als volgt op te delen: 21.000 katholieken, 14.000 andere christenen en 61.000 niet-christenen. Uit deze cijfers is duidelijk deze conclusie te trekken: elke dag wordt de wereld minder katholiek. Het is dit niet te verbloemen feit, dat ons dwingt een nieuw missie-élan te ontwikkelen. In de dit jaar verschenen missie-encycliek „Fidei donum" wordt er op gewezen, dat een werkelijk katholieke geest te vens missiegeest is: „Katholiciteit is het voornaam ste kenmerk van de Kerk en wel zo, dat iemand slechts dan een christen is, de Kerk toegewijd en met haar verbonden, wanneer hij tegelijk de univer saliteit van de christen-gelovigen is toegewijd en daarmee verbon den, en hij dus vurig verlangt, dat zij overal op de wereld wortel schiet en bloeit." Nu kan men er zich in Nederland op beroemen, dat we toch wel veel voor de mis sie doen. Enkele cijfers: wat de bijdragen voor het Genootschap tot Voortplanting van het Geloof betreft staan wij na Amerika, Canada, Frankrijk, Duitsland, Ita lië, Spanje en België op de achtste plaats; van de bijna 11.000 priesters, die in Afrika werken in de missiegebieden, welke onderhorig zijn aan de „Propaganda Fide", komen er ruim 1000 uit Nederland en het totale aantal Neder landse priesters, broeders en zusters, werkzaam in de missie, is de laatste dertig jaar gestegen van een kleine 4300 tot bijna 7800. Met deze en nog vele andere cijfers is te illustreren, dat Nederland met z'n missie-activiteit geen slecht figuur slaat. Een andere kwestie is echter of die fi guur nog niet veel beter zou moeten en kunnen zijn. Koop zo': Kwatta elke week! 100 gram Inwoner van Nieuwenhagen gearresteerd Mgr. Alfrink stelt bezoek aan Rome uit Zo'n sportieve, zuiver wotien pullover draagt bij graags lekker warm (èn sterk!), een royaal, vlot modelDaar zal hij plezier van hebben deze winter I Uni is nu modern, en U hebt keuze uit Dior bleu, bordeau, Raf en de nieuwste tinten grijs. Zuiver wollen patentsteek, 8 jaar Extra zware kwaliteit zuiver wol, 8 jaar Kleine stijging per maat Wandel door de wereld der mode bij Tegen woonwagenbewoner milde straf geëist In gebied rond Kampen Inenting van rundvee op grote schaal I.v.m. mond- en klauwzeer Zondag 27 oktober De Paus heeft er in zijn encycliek op gewezen, dat de huidige mogelijkheden van de missie in geen ver houding staan tot de taak, die nog volbracht moet worden. Nu en in de eerstkomende jaren zal beslist worden over de toekomst van talrijke christengemeen schappen in de missielanden. „Fidei donum" spreekt over dit uur van diepe ernst" en zegt speciaal ten aanzien van Afrika: „Wat de katholieke kerk daar overkomt, raakt niet slechts dat werelddeel, maar ook de andere volken, die buiten zijn grenzen wonen". Het moet de vraag heten of dit besef in de katholieke ge meenschappen van het westen de Nederlandse niet uitgezonderd gemeengoed is. Het kan indrukwek kend klinken, dat het Genootschap tot Voortplanting van het Geloof het vorig jaar de beschikking had over een bedrag van 56 miljoen gulden. Maar wil men dit bedrag in zijii juiste betekenis zien, dan dient be dacht te worden, dat hiermee missiewerk verricht moet worden onder anderhalf miljard mensen in 700 missie gebieden en dan dient men naast die 56 miljoen gul den voor de missie ook andere cijfers te stellen, bij voorbeeld deze: de drie grote organisaties van de UNO geven jaarlijks 350 miljoen gulden uit en: Mos kou investeert naar schatting jaarlijks als zogenaamde economische hulp ter politieke ondermijning van de jonge volkeren in Afrika en Azië een bedrag van 7700 miljoen guldenWij zijn het stadium, waarin bij „missie" vooral gedacht werd aan het inzamelen van zilverpapier door kinderen ten behoeve van de naakte zwartjes, nu onderhand wel voorbij. Maar wij zijn nog geenszins zover, dat de brandende actualiteit van het missioneren de katholieke bevolkingsgroep in haar geheel geestelijk in beroering brengt. Op dit laatste het geestelijk met de missie bezig zijn moet de nadruk gelegd worden. Er zijn hier wat bedragen genoemd en het zal goed zijn als men zich deze bedragen herinnert wanneer a.s. zondag, 20 oktober, een beroep wordt gedaan o.m. op onze materiële steun voor het missiewerk. Maar de Wereld- Missiedag dient zeker niet alleen te zijn de dag van een bijzondere collecte. Veeleer gaat het er om, dat ons missiebegrip een nieuwe injectie krijgt. Zij, die naar de missie trek ken, moeten gezien worden als de vertegenwoordigers van de hele ka tholieke gemeenschap. Dit houdt in, dat er een gemeenschappelijke ver antwoordelijkheid is voor het missie werk. Wanneer die verantwoorde lijkheid gevoeld wordt, is de finan ciële steun een vanzelfsprekende zaak. Ze zal dan niet beperkt blij ven tot een aangelegenheid van eens in het jaar, waarvoor men zich ter gelegenheid van de Wereld-Missie dag dan wel laat opwarmen, doch ze zal uitgroeien tot een permanente verzorging. Aan die permanente verzorging ontbreekt nog zeer veel. weet heeft de missie-actie als grond patroon van haar organisatie de drie Pauselijke Mis siegenootschappen, waarin een indrukwekkend stuk internationale samenwerking gerealiseerd wordt, zo komen bijvoorbeeld de subsidies, die de „Voortplan ting des Geloofs" geeft aan de z.g. Nederlandse missie gebieden, voor bijna 80% uit andere landen. Wanneer men nu de cijfers ziet van de deelname van katholiek Nederland aan deze van essentieel belang te achten Missiegenootschappen, dan wordt het duidelijk, dat er aan ons „goede figuur" nog wel wat te verbeteren valt. Bij het Genootschap van de H. Kindsheid (con tributie jaarlijks 30 cent) is het percentage nog vrij gunstig: van de kinderen tot 13 jaar is 60% bij dit genootschap aangesloten. Bij het Genootschap tot Voortplanting van het Geloof (contributie jaarlijks f 1,30) zien we echter een veel geringer percentage: slechts 25% van de praktiserende katholieken boven de leeftijd van de lagere school is lid van dit ge nootschap. Voor het Sint Petrus Liefdewerk (contri butie een gulden per jaar) ligt het percentage nog lager: 20%. Het wordt door degenen, die zich met de behartiging van deze belangen bezig houden, niet ont kend, dat er aan de parochiële organisatie, waar de Missiegenootschappen op moeten steunen, in vele ge vallen nog wel het een en ander verbeterd kan wor den. Maar het gaat hier niet alleen om een kwestie van organisatie; veel wezenlijker is de kwestie van de gezindheid: beschouwt men de missie als een hobby van enkelen, dan wel voelt men er zich zelf bij be trokken. Dat juist vandaag aan de dag het missiewerk actueler dan ooit is moge verduidelijkt worden met enkele volgende artikelen. T. E. Zoals men 'u en in de komende jaren zal beslist worden over de toe komst van talrijke jonge christengemeenschappen in de missie landen Advertentie Te Mechelen zijn de richtlijnen ver schenen omtrent de actieve deelname van de gelovigen aan de H. Mis, welke richtlijnen eveneens van kracht zijn voor de bisdommen Luik en Brugge. De prak tische regels in het directorium, dat als titel draagt „Rond de Tafel des Heren dienen beschouwd als normen die ver- plichtend zijn, niet in de zin dat zu van meet af aan overal moeten worden toegepast, maar wel dat er voortaan geen gebruiken mogen in stand gehou den worden of nieuwigheden ingevoerd, die van deze normen afwijken. In zijn voorwoord schrijft Kardinaal van Roey dat hij „verlangt en hoopt dat de verantwoordelijke priesters samen zullen onderzoeken op welke wijze zy dit directorium zullen invoeren, om dan met volharding en voorzichtigheid ge leidelijk te bekomen dat in de parochi ële gemeenschap, in de kloostergemeen ten, in de opvoedingsinstellingen en in de Katholieke-Actiegroeperingen de Mishoorders zouden komen tot een ac tieve en gemeenschappelijke deelname aan het H. Sacrificie van de Mis". In het directorium wordt onderscheid ge maakt tussen de gelezen gemeenschaps mis zonder zang, de gelezen Mis mèt zang, de gezongen Mis en de plechtige Mis. Het is vooral in de eerste twee vormen dat de volkstaal een zeer grote plaats werd toebedoeld. Wij hopen spoedig op dit voor de Liturgische Be weging in Vlaanderen zo belangrijk 1 nader terug te komen. *9 te|enwoordigheid van de vicaris- f ,mgr- Koenraadt, die de plaats If" bisschop van Breda zal inne- w herdenken de Lazaristen vrijdag ?5 °at 2ij zich 75 jaar geleden in Nederland vestigden. ,van zijn bestaan be zochten 2.609 studenten het seminarie Wernhoutsburg 519 werden priester- Lazarist en 15 broeder-Lazarist. 98 oud- leerlingen werden priester gewijd het- zij als wereldheer, hetzij als lid van een andere kloostergemeenschap. 10 van hen traden elders als broeder in 72 oud leerlingen zijn nog in opleiding voor het priesterschap, 67 bij de Lazaristen en 5 elders. Van de 519 priester-Laza risten, afkomstig van Wernhoutsburg, werken er thans nog 336 in de Congre gatie en wel 158 in Europa, 50 in Azië, 108 in Amerika en 19 in Afrika. Het vierjarig jongetje F. Volkerink uit Witharen (gemeente Ommen) is za terdagmiddag, toen het onverhoeds de provinciale weg Ommen-Balkbrug over stak, door een passerende auto gegrepen en gedood. De Heerlense recherche heeft maandag een 30-jarige inwoner van Nieuwen hagen, die in een periode van ruim acht maanden ten nadele van een Heerlense garagehouder, bij wie hij in dienst was, een bedrag van ongeveer 6000 zou hebben ontvreemd, gearresteerd. De man is, na verhoord te zijn, overgebracht naar Maastricht en opgesloten in het huis van bewaring. In tegenstelling tot vroegere berich ten, volgens welke de aartsbisschop van Utrecht, mgr. dr. B. J. Alfrink, zater dag voor zijn ad-limina-bezoek naar Rome had moeten vertrekken, verne men wij thans van het aartsbisdom, dat mgr. Alfrink zijn verrek wegens een lichte ongesteldheid ^nige dagen heeft moeten uitstellen. Advertentie (Van onze Haagse redactie) Het schept naar het oordeel van de Regering een onwaardige situatie, in dien de Koningin bij het uitspreken van de Troonrede slechts heeft mede te de len wat in de pers reeds is gepubli ceerd. De Regering meent van de pers te mogen verlangen, dat zij, ook als zij door een indiscretie punten uit Troon rede of miljoenennota verneemt, derge lijke gegevens niet gebruikt op een wij ze die afbreuk doet aan de betekenis van de ontmoeting tussen het Staats hoofd en de Staten Generaal op de der de dinsdag in september, die het hoog tepunt vormt van het parlementaire jaar. Het is namens de Regering, dat de minister president, dr. Drees, aldus reageert op de vragen van het Tweede Kamerlid Vrolijk (P.v.d.A.) over het uitsluiten van de parlementaire corres pondent van „de Volkskrant" van de faciliteiten bij ministeries en daaronder ressorterende diensten. De correspon dent had enige dagen voor Prinsjesdag gegevens over woningfinanciering en belastingmaatregelen gepubliceerd, die de mededelingen in de Troonrede vrij wel bleken te dekken. Zo goed zelfs, dat de regering weigert te geloven in de stelling van de betrokken journalist, dat zijn publicatie gebaseerd was op veronderstellingen. Niet alleen zijn de details te exact en te volledig om deze voor stelling aannemelijk te doen zijn, aldus dr. Drees, maar zij is in strijd met de woorden der publicatie. Wel wordt in de kop gesproken van „specu laties", maar in het artikel wordt uit drukkelijk gezegd „wij vernemen", „het Kabinet heeft besloten", „zij wil op dit ogenblik niet overgaan tot een gedwon gen lening". Het is duidelijk, dat de journalist direct of indirect is ingelicht door een of meerdere insiders. De re gering acht het publiceren van deze, hoe ook verkregen, informaties on oorbaar. Volgens de minister president houdt het karakter van de uitsluitingsmaatre gel geen aantasting van de persvrjj- In de beheerschapscommissie der Verenigde Naties heeft de Indonesische afgevaardigde, Anwar Harjono, gisteren fel geprotesteerd tegen het feit, dat Nederland op grond van art. 73e van het Haadvest rapport uitbrengt over westelijk Nieuw-Guinea. „West-Irian", aldus Harjono, „is geen niet^zelf be sturend gebied, waarover in dat arti kel wordt gesproken, maar een Indone sische provincie, die als zodanig in het parlement te Djakarta is vertegenwoor digd." Harjono meende, dat Nederland zich door het uitbrengen van rapporten trachtte te verzekeren van de stilzwij gende goedkeuring door de Verenigde Naties van de inlijving van „West-Iri an" bij Nederland. De Nederlandse afgevaardigde, mr. J. Vixseboxse, antwoordde, dat de Ne derlandse regering de souvereiniteit over westelijk Nieuw-Guinea de jure of de facto niet als een punt van dis cussie beschouwt. In een andere V.N.- commissie heeft de Indonesische afge vaardigde geprotesteerd tegen opne ming van westelijk Nieuw-Guinea in de Europese gemeenschappelijke markt Hij vreesde van deze markt nadelige invloeden op de niet-Europese gebie den en voorts achtte hij westelijk Nieuw-Guinea „omstreden gebied". (Reuter-U.P.) Een 39-jarige woonwagenbewoner die op 30 mei j.l. 's avonds rond half tien op de Sittarderweg te Heerlen on der invloed van sterke drank een auto bestuurde en daar toen een ongeluk met dodelijke afloop veroorzaakte, hoorde maandag voor de Maastrichtse arron dissementsrechtbank een milde straf- 1 maand gevangenisstraf en ontzegging uit de rijbevoegdheid voor de tijd van 1 jaar, tegen zich eisen. Een milde eis te meer, omdat verdachte na 't ongeluk dat hij wel degelijk bemerkt had, ge woon is doorgereden. Hij kon eerst op 16 juni in het woonwagenkamp te Kesteren worden aangehouden. De officier van Justitie mr. J. Cor- sten sprak van een zeer ernstig mis drijf, maar wilde er bij het bepalen van de strafmaat rekening mee houden, dat verdachte tenslotte alles ruiterlijk be kend had. Bovendien, aldus de officier is verdachte zeer onder de indruk vaii het gebeurde, al valt dit niet zo dui delijk uit zijn gedrag af te leiden Verder is verdachte absoluut geen dronkaard. Met dit alles rekening hou dend kwam de officier van justitie ten slotte tot bovenvermelde eis. De officier van justitie bracht in tussen hulde aan de Heerlense gemeen tepolitie, die er na lang en volhardend speurwerk m geslaagd was de dader van het trieste ongeluk op te snor^n De rechtbank bepaalde de uitspraak in deze zaak tenslotte op 28 oktober Teneinde de mond- en klauwzeerepi- demie die m de omgeving van Kampen woedt, tot staan te brengen is vorige week bepaald dat alle rundvee in het gebied, waarvoor een vervoerverbod van kracht is, onmiddellijk moest wor den ingeent. In drie dagen tijds heb ben enige veeartsen en hun assistenten onder wie zich studenten uit Utrecht bevonden ongeveer twintigduizend koeien ingeënt. Het betrokken gebied strekt zich uit tussen de IJssel, het Zwartewater, de Noordoostpolder en Zwolle. De Nobelprijs voor de vrede voor dit jaar is toegekend aan de voormalige Canadese minister van buitenlandse zaken, Lester Pearson. De prijs be draagt 208.628 Zweedse kronen (onge veer 140.000 gulden). Pearson toonde zich gisteravond zeer verrast en aan genaam getroffen, toen hem het nieuws van zijn uitverkiezing werd meege deeld. Als bij besluit de prijs persoon lijk in ontvangst te nemen, zal deze hem samen met een oorkonde en een gouden medaille op 10 december a.s. in het Nobel-instituut te Oslo, in tegen woordigheid van koning Olav van Noor wegen, worden overhandigd. De toe kenning van de prijs geschiedt door een speciale, uit vijf leden bestaande commissie van het Noorse parlement. Alle beraadslagingen van de commis sie zijn geheim en nooit willen de leden later commentaar op hun keuze leve ren. Desondanks meent men in Oslo te weten, dat Pearson voor de Nobelprijs voor de vrede is uitgekozen, omdat hij een van de oprichters van de Noord- atlamtische Verdragsorganisatie (NATO) is en men in hem hulde wil betuigen aan de gedachten, die aan de westerse samenwerking ten grondslag liggen. Volgens United Press is aan Lester Pearson de voorkeur gegeven boven premier Nehroe van Indië, president Eisenhower van de Verenigde Staten, de Britse oud-premier Sir Anthony Eden en de Franse oud-premïer Pierre Mendès France. De Nobelprijs voor de vrede ging in 1954 naar het Bureau van de Hoge Commissaris der Verenig de Naties voor de Vluchtelingen. In 1955 en 1956 is geen prijs toegekend. Lester Pearson heeft gisteravond al felicitatietelegrammen ontvangen van de secretaris-generaal der Verenigde Naties, Dag Hammarskjöld, en van de voorzitter van de Algemene Vergade ring, Sir Leslie Munro. De nieuwe Nobelprijswinnaar is in 1948 minister van buitenlandse zaken van Canada geworden. Voordien was hij ambassadeur te Washington. Hij be hield zijn ministersfunctie, totdat de liberale regering in juni jl. bij de al gemene verkiezingen werd verslagen. Pearson is thans zestig jaar. De westelijke mogendheden wensten hem indertüd als eerste secretaris-ge neraal der V. N., maar zijn verkiezing werd verhinderd door de Sovjet-Unie die de Noor Trygve Lie in die functie wilde ziep. LESTER PEARSON In 1952' was Pearson voorzitter van de zevende Algemene Vergadering der V.N. In november j.l. tijdens de Suez-cri sis vloog Pearson naar New York waar hij voor de V. N. zijn plan uiteen zette voor een politiemacht der internatio nale organisatie, welke zich tussen de strijdende partijen zou moeten legeren. Het grootste contingent van de politie macht in Egypte wordt thans gevormd door Canadezen. Pearson heeft jarenlang onvermoei baar voor een permanente strijdmacht der V. N. geijverd. (Reuter-U.P.) De enige volledige opera van de 18e eeuwse Italiaanse componist Domenico Scarlatti (1685-1757) die men tot dus verre gevonden heeft, „Tetide in Sciro" zal op 21 oktober voor het eerst sinds twee en een halve eeuw geleden worden opgevoerd, en wel in het „Angelicum" te Milaan. Scarlatti zelf dirigeerde in 1712 deze opera in het Zaccari-paleis in Rome. Het werk raakte zoek en in augustus 1953 werd het in de boekerij van een klooster in Venetië gevonden. heid in. De maatregel verhindert de desbetreffende journalist niet zijn func tie uit te oefenen, doch betreft slechts het ontnemen van een faciliteit. Van aantasting der persvrijheid kan te min der worden gesproken, aangezien het betrokken dagblad alle normale facili teiten blijft ontvangen. De regering heeft echter een eigen verantwoorde lijkheid ten aanzien van het contact van haar ambtenaren met bepaalde jour nalisten. De regering kan volgens dr. Drees dergelijke beslissingen ook niet overla ten aan de Raad van Tucht van de Fe deratie van Nederlandse journalistien. Dit is een interne verenigingsrecht spraak waaraan men zich kan onttrek ken, door als lid te bedanken. De re gering is echter wel bereid met de ver tegenwoordigers van de Federatie van Nederlandse journalisten van gedach ten te wisselen over de principiële vraag of publicaties als hier in het geding zijn oorbaar moeten worden geacht en, zo niet, hoe daartegen allereerst in de eigen kring van de pers kan worden ge waakt. Het incident van dit jaar en de ge troffen maatregel zijn voor de regering slechts van belang, zo besluit de minis ter president, in het kader van de vraag hoe in de toekomst zoveel mogelijk kan worden verzekerd dat niet hoofdpunten van de Troonrede worden gepubliceerd, voordat de Koningin deze heeft uitge sproken. Maandag, tegen de middag, zijn da 70-jarige heer H. Ross en zijn 69-jarige echtgenote, mevr. R. Ross-Mehler, levenloos aangetroffen in hun woning aan de Waardsedijk te Oudewater. Het was de buren opgevallen dit het echt paar zich maandagmorgen nog niet had laten zien, hoewel men wist dat het thuis was. De buren gingen op onder zoek uit en vonden de heer R. zittend in zijn leunstoel. Mevr. R„ die pas ziek was geweest, lag gekleed op een divan- bed. Beiden waren overleden. Vermoed wordt dat de heer en mevr. R. zondag avond door kolendampvergiftiging om het leven zijn gekomen. De rijkspolitie stelt een onderzoek in. Zijne Heiligheid Paus Pius Xn zal zondag 27 oktober, feestdag van Chris tus Koning, 's-morgens te half elf de nieuwe installaties van Radio Vaticana inzegenen. Aansluitend op deze plech tigheid, welke door het Heilig College van Kardinalen, het hij de Heilige Stoel geaccrediteerde corps diplomatique en de leden van de pauselijke hofhouding wordt bijgewoond, richt de Heilige Va der in het Latijn een radioboodschap tot de gehele wereld. Een belangrijk onderdeel van deze in stallaties vormt, zoals bekend, de ster ke korte golfzender, die de Nederland se katholieken de Paus ter gelegenheid van het Heilig Jaar 1950 hebben ge schonken. Het Pauselijk staatssecreta riaat heeft de aartsbisschop van Utrecht, mgr. dr. B. J. Alfrink, uitge nodigd bij de officiële ingebruikneming aanwezig te willen zijn. Mgr. Alfrink heeft deze uitnodiging aanvaard. De aartsbisschop combineert dit bezoek met zijn ad-liminabezoek aan de Hei lige Stoel. In zijn encycliek „Miranda Prorsus" van 8 september over film, radio en te levisie, heeft de Heilige Vader nog uit drukkelijk zijn grote waardering voor het geschenk der Nederlandse katho lieken uitgesproken. (K.N.P.) In de Zweedse politiek is een moeilij ke situatie ontstaan als gevolg van een zondag j.l. gehouden volksstemming over de vorm van het staatspensioen. Het plan van de sociaal-democraten kreeg 46.4 procent van alle uitgebrach te stemmen, maar dit resultaat wordt door de socialisten zelf als teleurstel lend beschouwd. Volgens hun plan moe ten het huidige basispensioen en een aanvullend „dienstpensioen" samen 65 procent van het gemiddelde jaarinko men over de vijftien beste werkjaren van de gepensioneerde bedragen. De werkgevers moeten bijdragen in de premie voor het aanvullend pensioen. Daar men dertig jaar gewerkt moet hebben om volledig pensioen te krijgen, zal dit systeem pas in 1990 volkomen in werking kunnen treden. Koningin Elizabeth van Groot-Brit- tannië heeft gistermiddag in de Cana dese hoofdstad Ottawa de nieuwe zit ting van het Canadese parlement met het uitspreken van de troonrede ge opend. Later verklaarde zij in een re de voor de Canadese televisie te hopen, dat zij voortaan vaker Canada zal kun nen bezoeken en dan prins Charles en prinses Anne zal kunnen meenemen. Zy hoopt in 1959 het grote project om de St.-Laurensrivier bevaarbaar te maken voor grote zeeschepen, te openen. De Britse publicist Malcolm Mugge- ridge, die in een Amerikaans weekblad een heftige aanval doet op de huidige monarchie in het algemeen en de Brit se in het bijzonder, is gisteravond in af wijking van bestaande plannen niet voor de Engelse televisiecamera's versche nen. De B.B.C. motiveerde de intrek king van haar uitnodiging aan Mugge- ridge voor een vraaggesprek over zijn artikel met de verklaring, dat men „niet meer ruchtbaarheid wenst te ge ven aan een kwestie, die al genoeg pu bliciteit heeft gehad." (Reuter) Maarschalk Zjoekov, de Russische minister van defensie, zal overmorgen in Tirana aankomen voor een officieel bezoek aan Albanië. Zjoekov verblijft op het ogenblik in Joegoslavië.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 3