Ruim 2600 bejaarden hadden feest in het Concertgebouw Bestuurlijk onvermogen H.S.G. staat achter in de wed strijd tegen De Pion NAAIMACHINES Vrolijk amusementsprogramma en tal van tractaties Polio-prik voor Haarlemse kinderen Slap na Griep? „De Gouden Ring' presenteert zich voor de vierde maal Mej. A. van de Riet nam afscheid Rij-examen Het drievoudig onderwijs- jubileum in 4 Aerdenhout Ien STREEK Stichting „Adoptiecomité Bejaarden" Provinciaal Drankweer Comité Conferenties voor niet-katholieken Haarlemmer in Vogelenzang verongelukt Collecte voor het „Zwakke Kind" MOLENDIJK DAMESKAPPER DE SCHAAKCOMPETITIE fyêf/l ddrt &a/ta2fye»j Voordrachten over gezin en opvoeding L. GEERS 80 JAAR Autodieven hadden pech T af eltenniscompetitie Interessante wedstrijden verwacht Feest in St.-Antonius- school Groenendaal" tennis clubkampioen van Haarlem Noodlokaal in aula St. - Josephschool B. en W. vinden 500 uit gemeentekas te veel FEDERMANBï Ans Schmidt-Vos exposeert schilderijen in wachtkamer raadhuis DINSDAG 15 OKTOBER 1957 PAGINA 5 GOUDEN BRUIDSPAAR Burgerlijke Stand Haarlem Positieve houding GARAGE DEN HOUT Wandelen op Elswout BLOEMENDAAL Klein incident I Klein incident II EEN BRIL NODIG? OVERVEEN Beurs van Am-icrdam Beurs van New York In het Haarlemse Concertgebouw rijn gisteren een tweetal variété-voorstellin gen voor bejaarden gehouden onder aus piciën van de stichting „Adoptiecomité Bejaarden." Zowel 's middags als s avonds was de grote zaal geheel ge vuld met blijde mensen, die dank zjj de goedheid van anderen in staat wer den gesteld een paar uur lang onge stoord te genieten. Dat betekent, dat 2600 ouden van dagen gisteren het Con certgebouw hebben bezocht. Wanneer men weet, dat het Adoptiecomité eigen- llJk 3100 leden telt, en dat dit aantal aPS steeds toeneemt, dan moet men cjgenljjk van een geluk bij een onge luk spreken, dat enige honderden leden Wegens A-griep verstek moesten laten gaan. Wat het het volgende jaar worden moet, weet het bestuur ook niet. Misschien zal men zich gedwongen zien een le denstop af te kondigen, of misschien ook zal men in de toekomst in het Con certgebouw drie voorstellingen op één dag moeten geven om iedereen in de gelegenheid te stellen het programma te gaan zien. Hoe het ook zij, degenen die gisteravond of gistermiddag de voorstelling in het Concertgebouw heb ben bijgewoond, hebben uitbundig geno ten. De stichting had voor een aantrek kelijk lachprogramma gezorgd, waar aan o.m. door enkele oude Haarlem mers werd meegewerkt. Zo hernieuwde men de kennismaking met Leo van Norden en zijn drie mus ketiers, duivelskunstenaars op het ge bied van zang en musiceren. Binnen enkele ogenblikken hadden zij hun be jaard publiek mee en binnen enkele ogenblikken ook zong men uit volle borst de populaire deuntjes mee. De Corita's De hoogst onbevredigende VaG* gang van zaken bij de tot- stgndkoming van de wegen, die aansluiting moeten geven op de Velser tunnel en daardoor dit natio nale miljoenen-object zijn volledig rendement moet verschaffen, wordt Moor een belangrijk deel veroorzaakt door het constante meningsverschil tussen het rijk, de provincie Nipord- Holland en de gemeente Haarlem over de verdeling van de kosten. Zeker, ook over de technische uitvoering heersen nog verschillen van opvatting, maar wij hebben de indruk dat deze ïeeds lang tot een oplossing zouden gebracht als het kosten-probleem zhn remmende werking niet zou heb dij Uitgeoefend. Uat de kosten van deze ook uit na tionaal verkeersoogpunt zo broodno- y?f Wesen zulk een onoverkomelijk ODStakel kunnen vormen, vindt onzes inziens zijn oorzaak in een onjuiste visie van het rijk, in casu „Water- Staat", op de financieringsmethode welke onder de huidige omstandighe den voor interlocale miljoenen-projec ten moet worden gebezigd. Maar wel- lioJ,* ook in een gebrek aan visie van de provincie Noord-Holland en de gemeente Haarlem op de onjuiste ÖSze welke in dit opacht btl ..Waterstaat" wordt gevolgd- Men kan veilig aannemen. dat .W terstaat" al sinds mensenheugenis, Waar zich de mogelijkheid voordeed, met provinciën en gemeenten hoop heeft gelegen aangaande de v - deling van de kosten van waterstaa Werken, waarbij ook provinciën en ge meenten geacht worden belang te heb ben. Deze „strijd om de dubbeltjes Was in vroegere jaren tot op zekere hoogte reëel, omdat het rijk, de pro vinciën en de gemeenten elk een af gescheiden belasting-gebied hadden en voor hun inkomsten waren aange wezen op verschillende groepen van contribuabelen. De ontwikkeling van de overheids financiën, speciaal op het stuk der belastingen, heeft er echter toe ge leid dat de provinciën en de gemeen ten haar eigen belastinggebied tot onbetekenende proporties zagen in eenschrompelen. Het rijk werd de enige belastingheffer van betekenis en de financiering van de uitgaven van provinciën en gemeenten moest grotendeels geschieden via het pro vinciefonds en het gemeentefonds, welke op hun beurt gevoed worden door toekenning van een bepaald per centage van de opbrengst van de ge zamenlijke rijksbelastingen. Wanneer „Waterstaat" nu nog strijd levert met provinciën en ge meenten over de verdeling van de kosten van wegen e.d., welke van intercommunaal belang zijn, dan is dat een overbodige bezigheid. Het is praktisch van weinig of geen bete kenis voor de collectiviteit der Ne derlandse belastingbetalers of deze wegen rechtstreeks uit 's rijks kas dan wel via het provinciefonds of het gemeentefonds worden bekostigd. E>e Nederlandse belastingbetaler vindt deze kosten geheel in zijn fiscale ^erplichtingen jegens het rijk ver disconteerd- In dat licht gezien hadden de pro- yincie Noord-Holland en de gemeente Haarlem misschien doeltreffender kunnen handelen, door op het ge- Pingel van „Waterstaat" te antwoor den: „Wij aanvaarden het deel der kosten van wegenaanleg, enzovoorts, dat U van ons vraagt". Ontegenzeg gelijk zou dit een zware belasting yan het provinciaal en het gemeen telijk budget hebben betekend. Maar ywn had geredelijk mogen verwach ten, dat dit zou hebben geleid tot een correctie van de uitkeringen Welke beide publiekrechtelijke licha- wien uit respectievelijk het provincie fonds en het gemeentefonds ontvan gen. Er is reeds veel kostbare tijd Verloren gegaan, maar het is nog niet te laat om „Waterstaat" zijn zo harts tochtelijk nagejaagd schijnsucces te gunnen. .Met nog meer recht kunnen pro vincie en gemeente aandringen op daden welke de chaotische verkeers- toestanden rondom Haarlem fhescha- htende demonstratie van bestuurlijk onvermogen) zo spoedig Wiogelijk tot het verleden IkIHCI doen behoren. 1,1 zorgden voor de nodige verbazing met hun uitstekend jmitat.enummer en de muzikale kok Geraldini, die ook als goochelaar optrad, bleek uit een keu- kenuitzet de meest fantastische klan ken te kunnen toveren. Zoals altijd, werden de bejaarden weer verrast met allerlei; de heren met sigaren en de dames met snoep, terwijl ieder stroopwafels en koffie kreeg aangeboden. In de verloting vieleh weer prachtige prijzen, zodat menige gelukkige met een prachtige bos bloemen naar huis kon terugke ren. Enkele raadsleden en de hoofd commissaris van Politie woonden de avondvoorstelling bi), tijdens welke het echtpaar Verhoef ten tonele moest verschijnen, om aller hulde in ont vangst te nemen. Morgen viert het echtnaar Verhoef zijn gouden bruiloft en dies kreeg de^heer Verhoef gis teravond een kist sigaren, mevrouw Verhoef een doos kersenbonbons aan geboden. Het Nederlandse Rode Kruis, de le den en assistenten van het Comité, de politie en brandwëer en niet te verge ten de velen die met hun auto de be jaarden van en naar huis hebben ge bracht, hebben deze ouden van dagen zonder enige twijfel weer een paar kos telijke uren bezorgd, waarover nog da gen lang verteld zal worden. Het Provinciaal Drankweer Comité in Noord-Holland verzoekt aan Provin ciale Staten een commissie vanwege het provinciaal bestuur in te stellen voor advies en overleg inzake de aan gelegenheden betrekking hebbend op het alcoholvraagstuk in de provincie. In de commissie zouden vertegenwoor digd moeten zijn, behalve het provin ciaal bestuur, de Volksbond tegen drankmisbruik, de consultatiebureaus voor alcoholisten en andere instanties op dat gebied in Noord-Holland. Het drankweer-comité wijst op de noodzaak van voorlichting op ruime schaal inzake de drankbestrijding, en verklaart zichzelf daartoe niet geheel meer bij machte. Woensdag 16 oktober 's avonds acht uur zal in de kerk van de parochie van St.-Liduina aan de Rijksstraatweg de Franciscanerpater Wynand Sluys een conferentie houden over het onder werp Quo Vadis, een wereld op de rand van de afgrond. De conferentie is de eerste in de serie van vier, die pater Sluys zal geven voor katholieken en niet-katholieken. Het is feest in de Leidsestraat bij de familie Giebels. Woensdag 16 oktober herdenken de heer H. G. Giebels en mevrouw N. GiebelsDijt namelijk het feit, dat zij elkaar vijftig jaar geleden het „ja -woord gaven. Hun hele huwelijk door hebben ze in de Leidsestraat or, nummer 105 gewoond. Daar hebben zij samen alle lief en leed gedeeld Hot feest zal echter in de familie-krin n vierd worden, omdat de bruid 7ie6 JS' ,™egens haar gezondheid niet veel drukte meer kan hebben- De mav daarentegen is ondanks zijn 81-j™ge leeftijd nog heel wat mans. Nog dagelijks gaat hij naar zijn werk. settjks Maandagmiddag reed de 58-jarige Haarlemmer A. de B. met zijn brom fiets ter hoogte van de Tiltenberg onder Vogelenzang in de richting Noordwij- kerhout. Hij week plotseling naar links uit. Op hetzelfde moment naderde uit dezelfde richting met vrij grote snelheid een luxe auto, die de bromfietser schepte. Met zware verwondingen aan het hoofd werd de heer De B. naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden over gebracht. Deze week wordt de jaarlijkse collecte voor het „Zwakke Kind" gehouden. Men hoopt daardoor de kasmiddelen te ver ruimen. De verpleegprijzen zijn zo ge stegen, dat alle verenigingen kampen met een groot tekort. Het neemt zelfs zulke grote afmetingen aan, dat er gevaar bestaat, dat er kinderen niet uitgezonden kunnen worden wegens gebrek aan geld. Daardoor zal hun gezondheid geschaad worden. De verenigingen doen hun uiter ste best om zoveel mogelijk kinderen uit te zenden. Advertentie HAARVERVEN en KLEURSPOE- LINGEN in natuurlijke kleuren SANTPOORTERPLEIN 1 - Tel. 19706 Buslijn 3 i 4 Gisteren is de GGD in zijn gebouw aan de Nieuwe Gracht begonnen met de inenting van ongeveer 7500 kinderen uit de Haarlemse binnenstad. Daarmee is de strijd tegen de kinderverlamming op grote schaal ingezet. De kleuters zelf zijn wel wat onder de indruk van alles wat zich in het sousterrain van het GGD- gebouw afspeelt, maar al gauw tonen zij niet bang te zijn voor oom dokter. En dat zij tenslotte nog een snoepje toekrijgen, maakt zelfs het kleine prikje ook nog goed. De schaakcompetitie van de K.N.S. B. in de eerste klasse A is begonnen. De twee sterkste Haarlemse clubs war ren bij deze ontmoetingen betrokken. Het Haarlems Schaak Gezelschap boekte met negen man spelend, een kleine nederlaag tegen het sterke twee de tiental van V.A.S. Haarlem stelde teleur tegen De Pion. De Haarlemmers staan achter met 5-4. Een kans op een gelijkspel is echter nog wel aanwezig. In dezelfde klasse ontmoetten in Gro ningen Unitas en Staunton elkaar. Ook hier werd een voorlopige uitslag be reikt. Staunton staat met 5-4 voor maar de afgebroken part', biedt Unitas nog winstkansen. De vierde ontmoeting, tussen WGA de Bussum, werd op ver zoek van de ambtenaren naar een la tere datum verschoven. De R.K. schaakclub De Pion uit Am sterdam heeft in zijn eerste ontmoeting na de promotie een fraai succes tegen de schaakclub Haarlem geboekt. Een vooruit gespeelde ontmoeting tussen E. J. de Ree en J. Bruinsma was door Bruinsma gewonnen, waardoor de Haar lemmers zaterdag reeds met een ach terstand startten. Toen al spoedig de strjjd zich gunstig voor de Amster dammers ontwikkelde zag het er voor de overblufte Haarlemmers somher uit. A. Haitsma werd al spoedig het slacht offer tegen J. Struylaart. In een moei lijke stelling maakte A. Haitsma een fout, die resoluut door zijn tegenstan der werd afgestraft. H. Schmitz ver ging het tegen H. Struylaart ook niet best. Haarlem keek tegen een 0-3 ach terstand aan. J. Blokker gaf de score een dragelijker aanzien door een over winning op één van de vele Struy- laart's in het team van De Pion. In een eindspel met enkel lichte stukken en een aantal pionnen toonde hp zich de sterkste. P. E. Brommer had tegen C Struylaart aan het eerste bord be paald zijn dag niet. Hij verloor eerst een pion maar won deze door dame afruil terug. Hij stond toen iets gunsti ger, maar verloor desondanks- De meest fortuinlijke speler was J. v.d. Berg In een voor hem zeer slechte stelling kwam zijn tegenstander in moei- Aavertentie Het is de opbouwende kracht van Sanatogen die een blijvende verbete ring in uw gezondheid teweegbrengt e Wordt weer gezond en begin nog heden Sanatogen te gebruiken. Het zenuwsterkend. Tonicum Voor de vierde maal in successie presenteert zich in Heemstede „De Gou- Ring" (secretariaat: Julianalaan Heemstede) met een serie voorlich- tln£savonden over opvoeding en gezins- !>erne,?' I-h'ie van de vier inleiders zijn dezelfde als die ook gedurende het y°F\Se winterseizoen hun medewerking nebben verleend, namelijk de medicus m t» Delemarre, mevrouw J. p T e£9ujn-Gerris, psychologe, en drs. j Ptolker, psycholoog. In de plaats ,r- d® J°ng, de vroegere secretaris serretifri?3 "^se bisschop en thans vfil de bisschop van Rotter- het Programma de War- n^t»^rr, T°T?ieSaar Prof- A- J. van Oosterom. uit de onderwerpen die ter GEBOREN: H. j. van Rooden-War- r irdam, z.\ J. E Zuiderduin-Huijbens, z.; A. Huges-Schilstra, z.; M. J. Don- ker-van Kaam, z.; G. van de Straat van Dijk, z.P. J. G. van Heems-Ros- hach, z.; A. Dusseljee-Wierenga z J. Flipphi-Janssens, z.; M. J. van der Putten-Adelaar, d.; M. M. Hulsman- Miedema, d.; P. H. Roos-Hendriks, d L. Ciepenbrink-Kloos, d.; E. H. Pen- van den Nouwland, d.' C. P. Jansen- Cammenga, d. ONDERTROUWD: J. Kluen en A. Bakker; A. W. Assendelft en M. Sou- werbren; C. P. de Keijzer en E. E. van Tol; R. Prudon en R. M. Makkinga; F. Chr. Donders en W. H. P. M. van 't Hof. OVERLEDEN: R. P. M. van der Veld, 16 j., Maerten van Heemskerk straat; J. M. Smit-Kraak, 78 j., Rip- perdapark; A. P. Buddingh-de Gidde, 83 j., Maerten van Heemskerkstraat; D. H. van der Liet, 85 j„ Westerhout- park; C. Vonk, 65 j„ Westerhoutstraat; C. M. Dik-Driessen, 34 j., Kamper laan. sprake zullen komen doen wij een greep welke representatief mag worden ge acht voor de totale opzet: Prof van Oosterom zal spreken over o.a. ,,de la gere school en de Kerk" en „ontwaken de zelfstandigheid bij de jeugd; kritiek, twijfel en gezag;" dr. Delemarre zal o.a. behandelen „het moderne huwelijk" en „gezinsomvang en verantwoordelijk heid." Over „aanleg en milieu; bete kenis van beide ouders voor baby en kleuter" en „gewetensvorming" zal mevrouw Perquin spreken,, terwijl drs. Stolker voornamelijk inzicht zal geven in de problemen van de puber teit. De serie zal op 24 oktober beginnen met een ook voor vroegere toehoorders toegankelijke openingsavond van alge mene aard, waarop pater J. van Kils- donk S.J. zal spreken over „het gezin, uitgangspunt van alle menselijke ver houdingen". Ook dit jaar zal de slot- avond worden gevormd door een Fo rumbespreking van vragen door de vier docenten. Het bestuur van „De Gouden Ring" dat onder voorzitterschap staat van rar, J. H. G. Zeelenberg, wijst in een folder met de volgende vragen heen naar doel en motieven der lofwaardige on derneming: „Hoe kunnen wij een po sitieve houding aannemen, wanneer wij zelf de situatie niet overzien? In het gezin en in het maatschappelijk leven ligt vrijwel alles zo geheel anders dan 25 jaar geleden. En bovendien.wil vrezen dat 25 jaar geleden aan hen die vandaag „de opvoeders" zijn, heel veel dingen welke toch van groot be lang zijn om onze houding in ieder spe ciaal geval te bepalen, niet zijn ver teld. Vast staat bovendien dat veel mensen minder zouden tobben met hun moeilijkheden, indien zij zouden weten dat het eigen geval weliswaar moeilijk is. maar geenszins op zichzelf staat en waarschijnlijk te verhelpen is.Zij zou den dan sterker in het leven staan en bji de ontmoeting met de jonge gene ratie gemakkelijker de juiste houding weten te vinden". lijkheden met de klok. De als altijd lis tig spelende Haarlemmer buitte dat terdege uit. Met niet voor de hand liggende zetten bracht hij G. H. Baauw in het nauw waardoor hij de tijd over schreed. Doordat W. Geuzebroek in een goede partij met een gevaarlijke aan val op de koningsstelling van P. Snel zpn tegenstander onder de voet liep, keerde de spanning weer terug. Met 3-4 in het voordeel van De Pion leken de kansen voor Haarlem nog vrij gun stig. G. B. v.d. Velde stond in gewon nen positie, terwijl P. A. van Driel na vele moeilijkheden te hebben overwon nen een pion wist te winnen en daar door goede kansen kreeg. Hoewel Tj. de Jong een pion achterstond had hij een kansrijke stelling opgebouwd, die redelijke winstkansen bood. Hij verkeer de echter in tijdnood. Door op winst te blijven spelen accepteerde hij alle ri sico's. Een vergissing volgde prompt waarop de winst naar zijn tegenstander B. v.d. Horst ging. Intussen zette G. B. v.d. Velde zijn uitstekend gespeelde partij tegen drs_ Th. v. Kleef in winst om. De stand Swam hierdoor op 4-5 voor De Pion. De afgebroken stelling van P. A. van Driel tegen H. G. Baauw biedt de Haarlemmer met een pion meer goede winstkansen. De vermoe delijke uitslag zal dan ook een gelijk spel zijn. Doordat R. Faase versteg liet gaan en zijn club niet voor reserves had gezorgd, startten de Ha.S.G.'ers reeds meteen met een 0-1 achterstand. De nogal sterk gewijzigde Ha.S.G.-ploeg bezat echter een uitstekende moreel. De nieuwe aan winst, D. van Vuuren, veroverde tegen A. Frank reeds spoedig een pion en besliste de partij op fraaie wijze in zt)n voordeel. Drs. P. J. Verhoeff trok fel van leer tegen H. E. G. Herkner maar verzuimde de eigen veiligheid in acht te nemen. Herkner profiteerde daarvan uitstekend en bracht zijn club op 1-2. De jeugdige W. F. Petersma scoorde de gelijkmaker toen hij een aanval van zijn tegenstander K. Sint opving. De Ha.S.G.'er R. Mol raakte in een na delig pionneneindspel met N. Luza. En kele dubbelpionnen betekenden daarin een te grote handicap. De winst ging dan ook naar Luza. Voor de derde maal maakte Ha.S.G. gelijk. J. H. Marwitz nam de koningsstelling van J. H. Ad- dicks onder vuur, waartegen deze niet bestand bleek. F. A. Spinhoven had geen geluk toen hij een pion voor kwam maar deze in een eindspel bij lopers van ongelijke kleuren niet tot winst kon herleiden. H. Duisenberg speelde aanvankelijk een goede partij tegen J. Wilmink maar maakte later een fout wat hem een pion kostte. Door ook zijn paard nog weg te geven kreeg hij wel een sterk lijkende vrijpion maar deze kende bij Wilmink geen genade. Er rest te toen niets anders dan overgave. 3'A—A'/.. Drs J. P. Verhoeff kwam te gen J. Verleur wel een stuk voor maar kwam zodanig in tijdnood dat hij werd gedwongen het veroverde stuk terug te geven. Toen zat er niets anders meer in dan remise. Ook W. Mazee speelde remise tegen J. de Jong na lange tijd vrij slecht te hebben gestaan. De pion winst die J. de Jong boekte bleek ech ter niet voldoende de partij in zijn voor deel te beslissen. De heer L. Geers, Molukkenstraat 59 te Haarlem, oud-voorzitter van de r.-k. Bond van Vervoerspersoneel St. Raphael II en oud-haltechef van de NZH in Zandvoort wordt dinsdag 21 oktober tachtig jaar. Deze populaire en actieve figuur is nog dagelijks in de weer voor de KAB Hij assisteert met kennis van zaken de secretaris van de afdeling Haarlem. Het zal hem derhalve niet aan belangstelling ontbreken. Zaterdagnacht kwart voor vier zag een agent van politie op de Amsterdam- sehrug te Haarlem een personenauto rij den die dermate slingerde, dat de nhniiffeur van de wagen er van verdacht werd onder invloed te verkeren. Toen de wagen de Spaarnwouderstraat in verkeerde richting inreed, ging de agent hem op zijn «ets achterna. Op de Melk- brug trof hii de auto, die stilstond we gens motorpech. In de wagen trof hij drie mannen aan, een 24-jarige schilder uit Amsterdam, die de bestuurder was en onder Invloed verkeerde, een 19- jarige veehouder uit Velsen en een 21- jarige tuinman, eveneens uit Velsen. De chauffeur van de wagen kon niet de benodigde papieren tonen. Hij ver klaarde, dat hij de wagen van iemand op de Zeedijk in Amsterdam had ge leend. De drie nachtelijke „toeristen" werden toch naar het politiebureau overgebracht. Juist toen zij voor de in specteur van dienst verschenen, werd uit Amsterdam opgebeld. Er werd op sporing verzocht van een personenauto, die daar was gestolen. Het bleek de wa gen te zijn, die op de Melkbrug te Haar lem was aangetroffen. De drie mannen werden ingesloten en zullen aan de Amsterdamse politie worden overge leverd. De auto is aan de eigenaar te rugbezorgd. De KAV kring Oost opent woensdag avond, 16 oktober om acht uur haar winterseizoen in het nieuwe gebouwtje „Kindervreugd" aan de Godfried van Bouillonstraat met een bijeenkomst, tij dens welke belangrijke mededelingen gedaan zullen worden. Ook zullen er enige films gedraaid worden. Naar aanleiding van het vertrek van mejuffrouw A. M. van de Riet van de St. Lucia-school stuurde een harer collega's ons de volgende woor den ten afscheid. Ruim veertig jaren is mejuffrouw A. M. van de Riet aan de St. Lucia- scholen verbonden geweest. Eerst aan de lagere school, later o erger nis aan de gemengde U.L.O., die, ontdaan van haar boze knapen, thans de bloeiende enkel meisjes-U.L.O. is. Als tegenwicht zijn er later man-col lega's gekomen, waarvan er een nu graag achter juffrouw van de Riets rug om wil getuigen, dat Vondel, met haar althans, er glad naast zit: zij was wel de edele vrouw, maar ons niet te erg. Dit moet gezegd worden, nu zij haar felrode corrigeerpotlood heeft neerge legd en niet meer met ons optrekt naar de nieuwe St. Lucia aan de Planeten- laan. Hoeveel sommen zijn er in al die lange jaren niet onder haar ervaren en accuratesse-eisend oog heengegleden? Hoeveel stimulerende onvoldoenden en waarderende goede cijfers heeft ze niet gegeven voor de werkstukken in haar bij uitstek ondankbaar vak? Immers bij handel en boekhouden is het zo, dat, wanneer het licht niet spoedig schijnt, het wel eeuwig nacht zal blijven. Re- kenintelligentie is een aangeboren „hebbelijkheden". Al wat de leerkracht kan doen, wanneer de leerling er geen kaas van heeft gegeten, is haar ervaring aanwenden, om het examenresultaat dragelijk te maken en verder vertrou wen op de bijzondere werking van Juffrouw van de Riets resultaten wa ren steeds opvallend goed. Zo bracht het vaak jarenlange gevecht van de leerling(e) met winstbepaling en rente- „genot" toch nog verlate romantiek. Omdat zij zich de moeilijkheden van het vak bewust was. was zij een begrij pende examinatrice, die trachtte te we ten te komen, wat Miss of Mr. Bibber wél wist. Al dit werk heeft zij vaar wel gezegd met een bij haar postuur passend ogenschijnlijk gemak. Zij deed haar werk graag en stellig heeft zij dat leven van hoge plichtsbetrachting op die zonnige feestochtend zomaar niet van zich afgeschud. Wij wennen er al thans maar moeilijk aan het zonder haar evenwichtig karakter en fijnzinni ge collegialiteit te moeten doen, want een sterke vrouwelijke collega, wie kan haar missen De dank van Zuster Gonzagua, haar personeel en de leerlingen vond uitdrukking in hef grote feest, waaraan onze heren Jansen en Laarveld het beste hebben gegeven. Tijdens een thé (nou. thé. .)-dansant toonde de feestelinge ook het fellere ritme te beheersen, een bewijs van haar grote vitalitiet. Wij zien hierin de bevestiging van ons vermoeden, dat voor haar, na een leven van werken voor de jeugd, ook de vrije tijdsbeste ding geen probleem zal zijn. Draag je Pro Ecclesia nog vele rus tige jaren en -vees verzekerd van de sympathie van allen, die je kennen en aan wie je je gaf zoals je was: een gave vrouw, een ware opvoedster. A. Pols. Advertentie Voor de zoveelste maai gezakt? Dit examen wordt veel eenvoudiger met de automatische koppeling van RENAULT. Meerprijs slechts 275.—. Bovendien op alle R E N A U L T-producten 6 maanden garantie, zowel onderdelen als arbeidsloon, ongeacht het gelopen aantal KM Vraagt nadere inlichtingen bij De tafeltenniscompetitie van de afde ling Kennemerland. gaat deze week be ginnen. T.Y.B.B. start met een vrij moeilijke wedstrijd. Gespeeld moet worden tegen een team, dat mogelijk technisch zwakker is, maar zulk een routine heeft, dat het toch als zeer ge vaarlijk beschouwd moet worden. T.O.G. 2, met drie spelers, die vele jaren geleden samen een hoofdklasse-team vormden, zal Jan Witteman c.s. onge twijfeld voor vele problemen stellen. Rapidity experimenteert dit jaar met Theo Keet en Fons Winder, die naast de geroutineerde Henk Eijking het eerste team van de Beverwijkse vereni ging zullen gaan vormen. De eerste tegenstander is Johez, dat er met Anneke Lahey, Joop v. d. Mark en /an Vester zeker mag zijn. G.T.T.C. 2 Winfried is de eerste r.k. Haarlemse derby. Beide ploegen bestaan uit oude bekenden, zodat een interessante strijd verwacht mag worden. Voorts staat op het programma de belangrijke wedstrijd tussen Hotac én Togido 2 en de partij tussen H.B.C. 2 en H.B.C. 3. Programma 2e klasse A: T.O.G. 3 Rapidity 3, G.T.T.C. 3—C.S.V., Prowano VGZ, Togido 4—DHC 2, Te Zanen —H.B.C. 4. 2e klasse B: Prowano 2— G.T.T.C. 4, Hotac 2—Rapidity 2, D.H.C. 3Togido 3, Oranje ZwartT.Y.B.B. 2, Togido 5V.T.C. Bij de dames krijgt kampioen H.B.C. in Te Zaanen een fikse tegenstander Rapidity 2 moet het opnemen tegen plaatsgenoot Hotac. Rapidity—Oranje Zwart is een strijd tussen twee r.k. verenigingen. T.Y.B.B. tenslotte gaat hij Spinneweb op bezoek. I Ter gelegenheid van het drievoudig jubileum, dat aan de St. Antonius- school te Aerdenhout gevierd wordt, werd vanmiddag in de gymnastiekzaal van de school een receptie gehouden. Er bestond grote belangstelling van de zijde van de ouders der leerlingen, col legae van de jubilaris, het hoofd der school, de heer N. A. Faase, en de jubilaresse, mej. C. Eenhorst, vrienden, bekenden en oud-leerlingen. Van diver se personen waren verder bloemen en bloemstukken en gelukstelegrammen ge komen. 's Morgens was in de kerk van de parochie van St. Antonius een H. Mis opgedragen door pastoor W. Geels. Tijdens de receptie werd het woord gevoerd door mevrpuw Hagemeyer na mens het oudercomité. Zij zei, dat de ouders trots op de school zijn. De ju bilarissen van de dag bracht zij uit voerig dank voor de goede zorgen waarmee zij in de afgelopen jaren het onderwijs op de Antoniusschool om ringd hadden. Zij bood het schoolbe stuur een projectieapparaat aan. De heer Faase kreeg een radio en mej. Eenhorst een geyser. Pastoor Geels sprak als hoofd van het schoolbestuur. Hij vond het zilve ren jubileum van een katholieke school een verheugend feit, dat de parochie tot dankbaarheid stemmen moet. Hij prees de moederlijke bezorgdheid van mej. Eenhorst voor de kinderen, die la ter onder de vaderlijke hoede van de heer Faase gesteld werden. Voor de goede samenwerking tussen ouders en leerkrachten had hij niets dan lovende woorden. De jubilerende onderwijzer, de heer Faase, zei in zijn dankwoord dat hij mede namens zijn vrouwelijke collega sprak, een 25-jarig onderwijs-jubileum aan eenzelfde school een memorabel feit te achten. Aan het feestcomité be tuigde hij hun gezamenlijke dank. Hij hoopte, dat eens zijn hartewens het verbinden van een MULO-school aan de school vervuld zou worden. Onder ideale weersomstandigheden met droge banen werden op de banen van Eindenliout zaterdag en zondag de tennisclubkampioenschappen van het district Haarlem gehouden. Voor het eerst was de inzet de fraaie A. M. Tjjssejingwisselbeker. Na afloop van het toernooi reikte mevrouw Tijs- seling de beker uit aan de vertegen woordiger van „Groenendaal". dat evenals vorig jaar ook dit maal beslag op de titel legde. De resultaten waren: A afdeling: Groe nendaalWOC 32, GroenendaalHL TC 41, Groenendaal—Westrust 40, WOC—HLTC 3—2, WOC—Westrust 2— 3 en HLTCWestrust 32. Eindstand: 1. Groenendaal; 2. HLTC; 3. WOC en 4. Westrust. B afdeling: Brederode—Heemstede 4 1, BrederodeZandvoort 41, Brede rodeBastione 50, HeemstedeZand voort 32, HeemstedeBastione 32, Zandvoort—Bastione 41. Eindstand 1. Brederode, 2. Heemstede, 3. Zand voort en 4. Bastione. C afdeling: Bloemendaa!DHBS 4 1, BloemendaalSnellius 41, Bloe- mendaalVelserbeek 4DHBSSnel lius 14, DHBSVelserbeek 14, Snel liusVelserbeek 32. Eindstand: 1 Bloe mendaal, 2. Snellius, 3. Velserbeek en 4. DHBS. Brederode neemt volgend jaar de plaats in van Westrust in de A-afdeling, terwjjl in de B-afdeling Bloemendaal met Bastione van plaats wisselt. De leden van de Vereeniging Haar lem gaan zaterdag 19 oktober een wan deling maken op het landgoed Elswout in Overveen. Samenkomst om half drie bij de ingangspoort. B. en W. van Bloemendaal stellen de gemeenteraad voor afwijzend te be schikken op het verzoek van het be stuur van de Sint Josephschool om me dewerking te verlenen tot het inrich ten van een noodlokaal in de aula van het nieuwe schoolgebouw, dat op 2 sep tember in gebruik genomen is. Het schoolbestuur had dat verzoek gemotiveerd met er op te wijzen, dat het nieuwe schoolgebouw vijf klasselo kalen telt. Met inbegrip van de twee houten noodlokalen had de school per 1 september de beschikking over zeven klaslokalen. Aan het begin van het lo pende schooljaar trad een achtste on derwijzer bij de school in dienst, voor wie dus geen klaslokaal beschikbaar is. Voor de inrichting van een klas in de aula zouden (slechts) 506,24 nodig JB. en W. motiveren hun afwijzend advies op het verzoek met een bereke ning van het aantal klassen, waarvoor de raad sinds de stichting van de school in 1953 medewerking heeft ver leend. Zij komen aldus aan tien klaslo kalen, waarvoor van gemeentewege geld beschikbaar is gesteld. Bovendien zijn B. en W. van mening, dat het schoolbestuur „ontijdig" drie noodlo kalen prijs geeft ten behoeve van de noodhuisvesting van de nieuw te stich ten kleuterschool in het Bispmckhuis. Van gemeentewege is dus, volgens B. en W„ ruimschoots voorzien In de lo kalen-behoefte van de school. Drs. D P. Blok, wetenschappelijk me dewerker van de Naamkunde-Commissie van de Koninklijke Nederlandse Akade- mie van Wetenschappen te Amsterdam, spreekt woensdagavond 16 oktober in de tuinzaal van café-restaurant Brinkmann te Har lem voor de werkgroep Ken nemerland van de Archeologische Werk gemeenschap voor Westelijk Nederland over „Raakpunten tussen archeologie en toponymie". Aan de Academie voor Voortgezet Economisch Onderwijs te Haarlem slaag den voor het eindexamen 1957 de cursis ten mevr. M. P. Sypkensv. Weel en de heren H. J. v. Aken, J. Dorjée, R. L. Elzinga, M. A. de Jongh, H. S. Knoop, A. P. J. Piekhaar, M. Scheffers, M. B. Stol, Sj. v. d. Velden en H. Neuesum Met twee candidaten wordt het examen i voortgezet. (De in deze rubriek geplaatste BRIE VEN VAN LEZERS vallen buiten de verantwoordelijkheid der Redactie. Ano niem ingezonden brietien worden terzijde gelegd.) Met belangstelling maar ook enigs zins geïrriteerd las ik maandagavond het ingezonden stukje en uw antwoord er op over een incidentje in de Paters kerk. Eigenlijk vind ik het nogal pijn lijk, dat een vervelend momentje vervelend voor de pater-predikant en voor de betreffende moeder nu nog eens onder de aandacht wordt gebracht van honderden, die er onkundig van zijn en wie dus een kleine ergernis be spaard had kunnen blijven. Het is in tussen merkwaardig, dat juist uit da Paterskerk zoiets wordt gepubliceerd. Iedereen en zeker de echte Haar- lemmers gunnen de populaire „Pa terskerk" en de paters, die altijd voor iedereen parochiaan of niet klaar staan, niets dan goed. En toch hoort men ook in deze kringen af en 'toe wel opmerkingen over de situatie onder de druk-bezochte „late" missen op zondag. Vooral de toestand op de galerijen wekt onbehagen. De vorige week zondag was het blijkbaar voor enige opgeschoten jongelui mogelijk, dat zij zich konden vermaken met het naar beneden wer pen van proppen papier, zonder dat er enige functionaris aan dit twijfelachtig vermaak paal en perk stelde. Misschien kan er uit deze onverkwik kelijke publiciteit waaronder ik mijn eigen opmerkingen ook reken toch nog iets goeds geboren worden: de in stelling van een clubje orde-bewaarders, die in deze kerk, gezien de bouw, nood zakelijk schijnen te zijn. B, Naar aanleiding van de ingezonden brief onder de rubriek „Het hart op de tong" voel Ik mij geroepen mijn ziens wijze op het gebeurde in de Paterskerk te geven. Daar ik zelf in gezelschap van mijn zoontje van 3 jaar op korte afstand ooggetuige was, wil ik als mijn zienswijze geven, dat de betrokken pre dikant niet anders kon handelen, omdat alle kerkgangers werden afgeleid door dit geruchtmakende en klauterende kind dat mijns inziens nog niet geschikt was om mee naar de kerk te worden geno men. (Ingekort van Een abonnee redactiewege). (Discussie gesloten) Advertentie Sinds GROTE HOUTSTRAAT J7 1850 RIJKSSTRAATWEG 246 B De wachtkamer van het Raadhuis in Overveen wordt al sinds enige tijd ge bruikt om Bloemendaalse kunsterfaara in de gelegenheid te stellen er ge durende een maand hun werken tentoon te stellen. Van hall september tot eind vorige week hingen aan de wand van de wachtkamer werk stukken van de Bloemendaalse kunst schilder G. van Duffelen. Zaterdag is een begin gemaakt met het ophangen van de werken van een andere Bloemdaalse kunstenares, namelijk van mevrouw Ans Schmidt- Vos, Leeuweriklaan 17 te Rerdenhoufc Twee keer behoorde zij tot de Bloe mendaalse kunstenaars, die exposeer* den onder auspiciën van het gemeente bestuur van Bloemendaal in de kleed kamers van het Openluchttheater. Toert wij haar over haar werk spraken, leg de z\j er de nadruk op, dat men haar schilderijen niet moet zien als het na schilderen van een of ander onderwerp* het zjjn de produkten van herinneringen, die later opkomen, en bij haar vooral irt het teken staan van de vele gemaakte reizen. Voor de oorlog bezocht zij Afri ka en de daar thans heersende onrust was aanleiding tot een onlangs vervaar digd schilderij, dat een der vele steden voorstelt, terwijl de lucht bloedrood is gekleurd. Advertentie Alle merken dus ruime keuze €NGEl. Gr Houtstr 181. Tel. 14444 (Niet officifie koenen l slot 3% Ned 1853 83% 3(4 Ned 1953 83% 3% Ned 1956 3(4 Ned 1948 78 3(4 Ned 1950 73 3(4 Ned 1954 79^4 S>/4 Ned 1955 3-3(4 Ned 194? t 3 Ned 62-64 bel lac 87% Inschr Grtbk 1946 3 Ned. Handel M11 cert 140 AJLO 146% Van Barkers Patent Calvé-Delft eert 266 Van Gelder 180% Kon Hoopvens eert 250 Unilever cert 324(4 Ned Ksbe) 240 Philips 220 Kun Petroleum 158.20 .Amsterdam" Rubbei 61(4 Holl Amerika Lfjn 145(4 Kon Ned Stoomb Mtl 130 Ned Scbeeov Unle 134(4 K.LJJ 108 H.V.A 100 Dell MIJ eert. 64(4 A'dam 2% '56 1 73(4 A'dam '56 D 81 A'dam HI 83% 16/40 83% 79% 87 154 j S38(|' 237 163,10 62 148 130(4 136 108,50 60 Anaconda Coppe> Hethlehem Steel Chrysler Corp Genera) Electric leneraj Motors KenneeotT Copper KJL-M Montgomery Warn Hadio Corp Republic Steel •iovm Dutch ^hell Union Oil Southern Pacific ■Southern Railway l'idewatei UJ9. Steel 11/10 47(4 41 72% 58% 39 89(4 27% 32% 29", i 44% 43% 70 35% 33% 24'4 56% Stemming t 14/10 46% 41% 72%; 59(% 49 89(4 28 32% 30%i 45 43 70%' 35% 34 23%' 57(4 vast

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 5