Gevonden sarcofaag in Nijmegen geopend Skelet van een kind van 10 a 11 jaar blootgelegd I £sso Jozeph Blankenaar is vrij wel zeker finalist Roep der ruimten £en orkaan bij woedt in Uw auto ESSO EXTRA MOTOR Oil MET ESSO BENT U BETER UIT DAM PO "asK«"5 wSi' iz Ook speelgoed? Prof. dr. Jong- mans overleden Corruptie en auto smokkel Damteam van Gezellig Samenzijn verslaat Oostzaan met 4-16 DESKUNDIGEN IN MUSEUM-KAM Zeven vonnissen in Haagse zaak Coureur verongelukt Tegenstander van Ajax nog niet bekend Chili verslagen door rentinië Argf KOU, GRIEP Zware nederlaag voor Sparta Jeugdploeg speelt tegen Ajax Schulte en Bugdahl op tweede plaats Mercedes voor Fangio DINSDAG 15 OKTOBER 1957 PAGINA 7 Kist ten dele met zapd gevuld Snerpende pijnen van brandend maagzuur? Haar neem dan toch Kennies. Pie doven de snurbrand dadelijk. Ja, dat is wat er plaats grijpt in de motor van uw auto, wanneer de stroom van afgewerkte gassen de uitlaatkleppen passeert, 1000 tot 2000 maal per minuut. Die gassen hebben een tempera tuur v$m ca. 800° C. De kleppen worden dan ook gloeiend heet. Toch moeten zij vlot in de klepgeleiders op en neer blijven be wegen, open gaan en weer hermetisch sluiten. Een miniem olielaagje moet zorgen voor een feilloze smering van de klepgeleiding en daarbij een enorme hitte weerstaan. Dergelijke extra zwaar belaste punten in de motor hebben stellig extra bescherming nodig. Die extra bescherming krijgt u door ESSO EXTRA MOTOR OIL (in het gouden blik), Perfecte smering bij alle bedrijfs» temperaturen want Esso Extra Motor Oil reageert in de nog koude motor als een dunne olie, bij hogere motortemperaturen als een dikkere olie. Ongekende slijtageweerstand Reinigend vermogen Uitgebalanceerde „dopes" geven Esso Extra Motor Oil deze bijzondere „motor-sparende" kwaliteiten. VOOR EXTRA BESCHERMING' Een complete set van twee multigrade motoroliën. 10 W - 20 W - 30 20 W 30 - 40 Europese voetbalbeker Om wereldkampioenschap t Berlijnse Zesdaagse Katholieke Illustratie Examens Onder het critisch toeziend oog van een select gezelschap professoren, oud heidkundigen en enkele autoriteiten, is gistermiddag in het rijksmuseum G. M. Kam te Nijmegen de sarcofaag geopend, die in juli van dit jaar bij oudheidkun dige opgravingen in de Nijmeegse bin nenstad werd gevonden. De wetenschap, dolgelukkig met de vondst van deze gave sarcofaag heeft enkele maanden geduld moeten hebben, omdat kist en inhoud eerst behoorlijk moesten drogen om het risico van breuk en andere narigheden bij het openen te voorkomen. Maar gistermiddag was het dan zover, dat het zeshonderd kilo we gende deksel van de sarcofaag gelicht zou worden; In verband met de beperk te ruimte in de hal van het museum wai een klein gezelschap uitverkoren om dit historisch ogenblik bij te wonen. Daaronder waren verschillende profes soren van de Nijmeegse universiteit, burgemeester Hustinx van de Keizer Karelstad en een aantal oudheidkundi gen. Hun nieuwsgierigheid werd nog even op de proef gesteld door een inleiding van de directeur van het museum, dr. H. J. H. van Buchem, die wees op de riskante gevolgen van het trekken van ethnologische conclusies uit grafvond sten. Wie hebben er in de eerste vier eeuwen van onze jaartelling in Nij megen gewoond, zo vroeg dr. van Buchem zich af. Zijn onze voorvaderen Romeinen of Germanen geweest? Er is lange tijd gesproken over het Batavo- Romeins Nijmegen, maar het wordt tijd om deze benaming, met het Batavo voorop te herzien. Van Bataven kan niet meer gesproken worden. In de eer ste graven, die in Nijmegen gevonden werden en die Gallo-Romeins aande den, werden ook wel andere voorwer pen aangetroffen dan Gallo-Romeinse. Voorwerpen, die men Bataafs of Ger maans zou kunnen noemen. Er zijn oudheidkundigen, die rede neren, dat het heel aannemelijk is, dat de Romeinen hier in het bezit kwamen van primitief aardewerk van de inlandse bevolking. Daar staat ech ter de mening tegenover van ande ren, die er van overtuigd zpn, dat de Romeinen zo verfijnd van smaak wa ren, dat zij deze Primitieve gebruiks voorwerpen nimmer gebruikt hebben en zeker niet als grafgeschenken heb ben meegegeven aan hun doden. Eth nologische conclusies aan deze gral- vondsten vast te knopen is dus uiter mate moeilijk. Het vinden van Gallo- Romeins aardewerk behoeft niet on omstotelijk op een Gallo-Romeinse bewoning te wijzen, maar kan ook dui den op een Gallo-Romeinse invloed op de cultuur van de inlandse bevolking. vast staat, dat na de opstand van de het westelijk deel van het urprrt O JJUmesen Ulpia Noviomagus ee? GaUo-Romeinse stad, ^w™mrho'i'!lns tussen de be volkingsgroepen echter niet meer valt te achterhalen. Eenzelfde probleem doet zich voor, wanneer men de bewo ners van het Nijmegen uit de vierde eeuw tracht te achterhalen. Dank zij de opgravingen van de laatste jaren, ziin tal van voorwerpen uit de vierde eeuw uit de bodem gekomen, waaron der een geheel vierde eeuws grafveld. Verschillende graven zijn vooraten van grafgeschenken, vele andere niet. Er ziin SDoren, die duiden op een Gallo- Romeinse cultuur, andere wijzen ®P christelijke invloed. Bij het laatste spreekt de duidelijke oost-west tering van de graven het meest. Prof. dr. H. Brunsting, die de lei ding heeft gehad bij de opgravingswerk- eaamheden te Nijmegen, maakte nog enkele kanttekeningen bij de vondsten in het vierde eeuwse grafveld. Daarna werd met vereende krach ten het deksel van de sarcofaag ge rold, onder het felle licht van foto- en filmjournalisten. Voor de leek zag Advertentie Vele tienduizenden lijders aan brandend maagzuur verbreiden de roem van Rennies. Ze zijn dan ook een ware uit komst ook in de hardnekkigste ge vallen. En U hoeft helemaal niet in het onzekere te zijn over het resultaat, ze helpen vanaf 't eerste ogenblik dat ge Uw eerste Rennies laat smelten op de tong. U voelt de zuurbrand doven; één of twee minuten en alle leed is geleden. Op 79-jarige leeftijd is zondagmorgen te Heerlen prof. dr. W. J. Jongmans, oud-directe r van het geologisch bu reau te Heerlen en oud-bljzonder-hoog- leraar aan de rijksuniversiteit te Gro ningen, overleden. Prof. Jongmans werd op 13 augustus 78 te Leiden geboren waar hij na zijn promotie in 1906 tot doctor in de filo logie te Münche conservator van het rijksherbarium werd. Vijftien jaar la ter volgde zijn benoeming tot directeur van de geologische dienst te Heerlen, later veranderd in geologisch bureau voor het mijngebied. Prof. dr. Jong mans verrichtte tal van wetenschappe lijke onderzoekingen, speciaal ten aan zien van het carboon en maakte ten behoeve daarvan vele reizen, o.m. naar [ingeland, de Verenigde Staten, Rus and en Turkije. Dr. Jongmans werd m de loop der jaren lid van verschil lende vermaarde wetenschappelijke te- nootschappen en begiftigd met diverse onderscheidingen. Zo werd hij benoemd tot ere-doctor van de gemeentelijke Universiteit van Amsterdam en van de universiteit van Glasgow. Hij was offi cier in de orde van de Nederlandse Leeuw. Bij gelegenheid van de her denking van het feit dat hij vorig jaar 50 jaar doctor was, verleende de stad Heerlen aan de jubilaris de zilveren itadsmedaille. De begrafenis van prof. dr. Jong mans zal donderdag a.s. om tien uur van de parochiekerk H.H. Martelaren van Gorkum in Heerlen uit plaats vin- Oen. het er aanvankelijk nogal weinig op windend uit. De kist was ten dele met zand vol gespoeld, waarop en kele stukjes textiel en de omtrek van een vergane schedel vielen te bespeu ren. Mannen van de rijksdienst voor oudheidkundig bodemonderzoek be gonnen onder het critisch en nieuws gierig oog van het gezelschap uiterst voorzichtig het zand weg te schep pen. Na ongeveer twee uur voorzich tige arbeid was nog niet alle zand verwijderd. Toen had men echter reeds het skelet van een kind bloot gelegd, dat naar de mening van prof. Lammers tien a elf jaar oud geweest moet zijn. Bij het hoofd werd een bronzen sierspeld gevonden, terwijl bij de rechterarm vijf muntstukjes ge vonden werden, die waarschijnlijk een armbandje hebben gevormd. De mun ten zijn waarschijnlijk uit de vierde eeuw. De meeste opwinding veroorzaakte een voorwerp, dat het gehele voeten einde van de kist in beslag nam. Zorg vuldig werd het zand met een kwastje verwijderd en naarmate er meer delen hout en brons vrij kwamen steeg de spanning. Eerst werd er gegist, dat het een klapstoeltje betrof, maar toen er later ook bronzen wieltjes zichtbaar werden nam men aan, dat er sprake was van een stuk kinderspeelgoed. Het voorwerp is echter nog niet geheel te voorschijn gekomen. Vandaag zou met de werkzaamheden worden voortge gaan en de inhoud van de sarcofaag aan een nader onderzoek worden on derworpen. In een zaak van corruptie en handel in gesmokkelde auto's heeft de Haag se rechtbank vanmorgen zeven vonnis sen gewezen. Een achtentwintigjarige ambtenaar van de rijksdienst voor het wegverkeer werd wegens diefstal, vals heid in geschrifte en het als ambte naar aannemen van giften, overeen komstig de eis van de officier van justitie, veroordeeld tot een jaar en zes maanden gevangenisstraf met af trek. De ambtenaar, die als portier werkzaam was, had formulieren ont vreemd, kentekenbewijzen en een rij bewijs vervalst en enkele duizenden guldens aan giften aangenomen. Een achtendertigjarige vertegen woordiger uit Den Haag, die gebruik had gemaakt van de vervalste ken tekenbewijzen, werd veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf voorwaar delijk met een proeftijd van drie jaar en een geldboete van duizend gulden. De officier had tegen hem een jaar en zes maanden gevangenisstraf met aftrek geëist. Een vierendertigjarige autoverhuurder kreeg twee veroordelin gen. De strafkamer van de rechtbank veroordeelde hem wegens heling hij had formulieren van de ambtenaar ge bruikt veroordeeld tot negen maan den gevangenisstraf, waarvan zes maan den voorwaardelijk. Voorts werd hij veroordeeld tot een jaar en drie maan den wegens het verhandelen van ge smokkelde auto's. Een vijfendertigjan- ge monteur, die bij de autoverhuurder, zijn zwager, werkte, kreeg ook twee vonnissen: vier maanden gevangenis straf waarvan twee maanden voor waardelijk wegens heling, en zes maanden gevangenisstraf met aitreK wegens handel in gesmokkelde auto s. Een negenentwintigjarige typograaf uit Amsterdam tenslotte, werd veroor deeld tot een jaar gevangenisstraf waar van zes maanden voorwaardelijk. Dok hij had auto's die gesmokkeld waren, verhandeld. De Britse coureur Ronald Searles, is bij een recordpoging met een Cooper op het circuit van Monza verongelukt. Het ongeluk gebeurde in een bocht, waarbij de wagen in brand vloog. Searles kwam hierbij om het leven. Advertentie De tweede wedstrijd tussen S.C. Wis- mut (O.-Dld.) en Gwardia (Polen), voor de eerste ronde van het töernooi om de Europese voetbalbeker, is geëin digd in een 31 zege voor S.C. Wismut. Aangezien Gwardia de eerste ontmoe ting, op 11 september te Warschau ge speeld, met dezelfde cijfers heeft ge wonnen en dus de doelcijfers gelijk zijn (44), is een beslissingswedstrijd nodig om uit te maken welk team over gaat naar de tweede ronde. De winnaar van deze wedstrijd komt in de tweede ronde uit tegen Ajax. Voor de voorronden van het toernooi om het wereldkampioenschap voetbal werd te Santiago de wedstrijd Chili Argentinië gespeeld (Zuid-Amerikaanse zone, groep 2). Argentinië, dat bij de rust met 10 de leiding had, won de ontmoeting met 20. In deze groep heeft Bolivia de leiding met 4 punten uit 3 wedstrijden, gevolgd door Argentinië met 2 punten uit 2 ont moetingen en Chili met 2 punten uit 3 wedstrijden. De stenen sarcofaag welke tijdens opgravingen op de Gruitberg te Nijmegen op woensdag 24 juli 11 werd gevonden is maandagmiddag in het rijksmuseum G M Kan te Nijmegen onder grote belangstelling van oudheidkundigen ge opend. De stenen kist bleek behalve een vrijwel geheel vergaan stoffelijk overschot ook resten van sieraden en urnen te bevatten. Men ziet hier prof. dr. H. Brunsting, leider van de opgravingen, die aan het voeteneinde van de sarcofaag met een kwastje de resten van sieraden van stof ontdoet. Advertentie zware hoofd- en borstverkoud heid, diep vastzittend sltjm.snuift en wrijft U weg met (Van onze dammedewerker) Nu de hoofdklasse damcompetities tot ongeveer de helft z(Jn gevorderd, komt duidelijk naar voren het grote krachtsverschil tussen de finalefavo- rieten en de overige clubs. Steeds sterker wordt dan ook het verlangen naar een meer gelijk gerichte indeling van de deelnemende damverenigingen. En daar is naar onze mening slechts één oplossing voor: de instelling van een landelijke extraklasse, waarin zullen uitkomen de tien of twaalf sterkste damclubs van Nederland. Dit netelige vraagstuk ligt echter reeds jaren in de ijskast van het bestuur van de Koninklijke Nederlandse Dam- bond. Steeds dringender echter zullen deze vroede vaderen tot de oplossing van dit vraagstuk worden genoodzaakt. Dat de club van Keiler, en dan be doelen we niet het fictieve VAD maar „Gezellig Samenzijn", van Oostzaan zou winnen stond tevoren wel vast, maar dat Oderkerk en zijn mannen zulk een smadelijke nederlaag zouden incasseren, was toch wel verrassend. De gecombineerden hadden tegenslag en toch ook weer de wind mee. Van de aloude tegenstander DSTO werd ge heel regelmatig verloren, eenvoudig, omdat de Gokkelaars er hels bovenop zaten en de aanhangers van Jansen uit hun spel brachten. Tegenover deze nederlaag stond echter de gunstige af loop van de hangpartij tegen St.-Cani- sius, zodat DCG toch nog èen punt de ranglijst steeg. Hetzelfde St.- anisius kwam volledig gelijk met DCG door het bezoekende „Het Oos ten" te kloppen. Een „ruwe" wedstrijd, Sar Een Nederlandse emigratieroman door Dirk van den Brink 65 „Waarom zég je niets?" vroeg Marie, terwijl In naar blikken de angstige trek verscheen, die ik er al 20 yaak in gezien had. We hadden nu de laan geheel ten einde gelopen. Er stond een kleine Maria-kapel, waarvan de stenen £rU®n waren u'tgeslagen van vocht en ouderdom. IK bleef staan en legde mijn handen op Marie's schouders. Verwonderd stelde ik vast, hoezeer we in een half jaar tijds naar elkaar toe waren ge groeid. De gedachte aan ons toekomstig samenzijn was me al helemaal vertrouwd geworden. „Liefste, zei ik zacht, „zou je bereid zijn, afstand te doen van al wat je lief is... omwille van mij?" Ze sloeg de ogen naar mij op. Nü weerspiegelden ze een hévige angst „Waarom vraag je dat...." Zacht schudde ik haar schouders en keek haar doordringend aan. „Het zou toch kunnen, Marie, dat we ooit eens fedwongen werden alles in de steek te laten om oer te kunnen blijven..." Zacht vlijde ze haar hoofd tegen mijn schouder. „Als we gedwongen werden, Johan, als het moest, ja, dan zou ik alles willen achterlaten om je te vol gen." Mijn bloed sloeg als een vloedgolf door mijn leden. Ik sloot Marie in mijn armen, tilde haar een stuk van de grond en kuste haar op de beide rode wangen, die de wind gepolijst scheen te hebben. Ariaan van Gurp heeft me de stoot gegeven, die nodig was om mijn laatste weerstand tegen de raad van pastoor Bouwman emigreren te breken. Aan het begin van dit verhaal heb ik al iets van Ariaan van Gurp verteld. Hij was de grootvader van mijn vriend Kobi en woonde in bjj buurman Van Gurp. De oude Ariaan, een geboren boer, had nooit het feit kunnen verwerken dat zijn zoon omwille van de toekomst zijner kinderen, het boerenbedrijf had over geschakeld op de tuinderij. Ariaan bleef in hart en nieren boer en voelde zich, vooral na de dood van zijn vrouw, een vreemdeling in zijn eigen geboorte- Hij was al sinds jaren niet wel meer bij het hoofd. Intussen was het een ware beproeving, met ae oude man in gesprek te geraken. Hij Praatif ophouden, zonder afwisseling en zonder manKeren over het boerenvraagstuk. Dat was een soort dwang gedachte van hem, en hoewel zijn woorden wtJK ga ven van een zekere kijk op de waarheid, waren ze toch in staat, de vrolijkste gast in de put te heipen Ariaan van Gurp sprak tergend lan®?£ [Sèmgeluid ware zonder punten of komma s, en tW scheen uit de neus te komen. Ik ontweek dus de oude man zoveel ^'leken- toch heb ik hem na mijn ter^®fr ujit M kon huis meermalen gesproken, omaai t lonen S w'.,Toït~ Uè,"kd*i »d?if«'Scl.tp herstellen, vóórdat Ja, vóór wat eigenlijk? Dus trachtte ik hem te j" de st|™ tonen, dat ik hem zijn prachtbetrekking in de stad, en ook zijn verkering met Jetüe Simons. van harte gunde. Maar hij hield zich gewoonwegschuil voor mij. Wanneer ik de woning vanhuurmanvan Gurp betrad trof ik wèl onveranderlijk de oude Ariaan, die in' een hoekje achter de keukenkachel afwezig naar buiten zat te staren, en die onmiddellijk begon te praten zo gauw hij me zag - maar Kobi was in cGcn velden of wegen t6 bekennen. En dan was ik wel genoodzaakt, de oude man enige tiid aan te horen. Ariaan van Gurp was lang en broodmager. De verfrommelde huid vertoonde een bijna ei-gele kleur, maar daar waar hot vel over de knoken ge spannen lag, was het blinkend wit. De pet stond enigszins voorover, ze scheen te rusten op een ouderwets neusbrilletje. Doorgaans hield Van Gurp de tandeloze mond half open, waar bij de bovenlip in een neerhangende boog werd op getrokken. Dit lichaam scheen het naderen van de dood té voelen, en zijn uiterlijk reeds in overeenstem ming te brengen met zijn toekomstige verblijfplaats. Wat echter het meest mijn weerzin in de oude Van Gurp opwekte, dat waren zijn ogen of moet ik zeggen: het ontbreken van zijn ogen?, In het brilletje zaten twee zeer dikke glazen, die en dat gezien in hetmeedogenloze scoreverloop, speelde het B-team van „Jozeph Blankenaar", dat thuis St. Bavo ontving. Zo langzamerhand heeft de districtskampioen „Jozeph Blanke naar" een reserve-tiental op de been gebracht, dat zich met de sterkere broeders uit het A-team geducht kan meten. De volledige uitslagen en stand in deze groep van de hoofdklasse-dam- competities waren: Joz. Blank A 4 4 0 0 8 6020 IJmuiden 4 4 0 0 8 46—34 Wormerveer 3 1 1 1 3 2832 C.D.A. 3 1 1 1 3 26—34 Alkmaar 4 1 1 2 3 3446 Haarlem 3 1 0 2 2 29—31 Den Helder 4 0 13 1 3149 Gez. Sam B 3 0 0 3 0 2436 Dat volhouden en niet versagen ook zijn nut kan hebben, bewees de speler van het Alkmaarse DDD in zijn afge broken partij tegen CDA die voor hem verloren stond. Een kleine onnauwkeu righeid echter van de Amsterdammer en het werd onverwacht toch nog remi se. Een gehelde 62 voorsprong van CDA eindigde daarmede nog juist in een gelijk spel. Eenzelfde eindstand hopen de Wormerveerders te bereiken tegen Den Helder. De marinedammers echter hebben dat ene puntje reeds in hun bezit en zullen alleen nog maar pogen toch nog de volle buit in de wacht te slepen. Ook de IJmuidenaren moesten ontdekken, dat de Alkmaar- ders van DDD lastige klanten waren bij de handel in damschijven. Zij moes ten zich dan ook ten volle geven om een kleine zege vast te kunnen leggen. Met een vrij gehavend tiental trok titelfavoriet „Jozeph Blankenaar" naar Alkmaar, halverwege Den Helder te gemoet. De grieperige Amsterdammers maakten niet veel omslag met Lelb- brand consortium en Ijlden weer vroeg naar huis. Met een daverende slagzet- tenoverwinning nog wel, zodat de Am sterdammers vrijwel zeker van een finaleplaats in de damcompetities wer den. De volledige resultaten en de posi tie der clubs werden hier: Hoofdklasse groep B: Den Helder— Wormerveer 10—8 (vermoedelijke eind stand 10—10), DDD—CDA 10—10, Wor merveerGezellig Samenzijn B 128, IJmuidenDDD 128, Den Helder Jozeph Blankenaar A 4—16. Volgorde der deelnemende verenigin gen in deze groep werd daardoor: Stand der clubs nu: Gez. Sam A 4 4 0 0 8 58—22 Joz. Blank B. 4 3 1 0 7 50—30 D.S.T.O. 3 2 0 1 4 26—34 St. Canisius 4 1 2 1 4 3941 D.C.G. 4 1 2 1 4 39—41 St. Bavo 2 0 111 1822 Oostzaan 4 0 13 1 3149 Het Oosten 3 0 0 3 0 2337 Hoofdklasse groep A: Jozeph Blanke naar B-St. Bavo 114 (vermoedelijke eindstand 15—5), DSTO-DCG 12—8, Oostzaan-Gezellig Samenzijn A 416, St' Canisius- DCG 9—11, St. Canisius-Het Oosten 13-7. Eerste klasse: WeespAalsmeer 12 8, OuderkerkDe Kwakel 146, Die- men—Ouderkerk 515, De Kwakel— ODV 812, DSTO—Crescendo 911. Tweede KlasseCDA—APGS 11—9 Ouderkerk—DV Noord 9—11 CDA—Jo zeph Blankenaar 12—8, Gezellig Samen zijn—DID 10—10, Ouderkerk—APGS 7 —13, Gezellig Samenzijn A—Gezellig Samenzijn B 13—7, DV Noord—DID 812. Dit lichaam scheen net naderen van de dood te voelen. van de ogen daarachter een doffe schaduwvlek maak ten. Men kreeg daardoor de indruk, twee holten te zien: het hoofd van Ariaan van Gurp was een aan geklede en beweegbare schedel. (Wordt vervolgd) De Nederlandse skikampioenschap pen, georganiseerd door de Nederland se skivereniging, zullen op 7 en 8 janua ri te Kitzbuel (Oostenrijk) worden ge houden. Naar alle waarschijnlijkheid zullen de lage landenwedstrijden het komende jaar op 12 januari te St.-Moritz (Zwit serland) plaats vinden. In een lichtwedstrjjd heeft de Engelse tweede divisie-club West Ham United maandagavond met 50 van het Rotter damse Sparta gewonnen.'De ruststand was 30. In het veld waren de Spartanen, die o.a. Terlouw en Schop hadden vervan gen door de Volendammer Schilder en Van der Lee, zeker niet de minderen van de Engelsen. Eenmaal voor doel misten zij echter de meest eenvoudige kansen. Opvallend was het slechte schieten van rechtsbuiten Van Ede en midvoor Daniëls. Morgen speelt Sparta in Roots Hall zijn tweede wedstrijd tegen South end United. De Nederlandse jeugdploeg (tot 23 jaar) zal morgenavond in het Olympisch stadion een oefenwedstrijd tegen Ajax spelen. De opstelling i£: Doel: Cox (Rapid Jf.C.). Achter: Brull (Rapid J.C.) en Kraay (Dos). Midden: Burgerhof (B.V.V.), Walhout (N.O.A.D.) en Althof (Blauw Wit). Voor: Coenen (MJV.V.), Dekker (S.H. S.), N.N., Luyten (NA.C.), en Seelen (V.V.V.). De middenvoor zal later worden aan gewezen. Maandagavond was de stand in da Zesdaagse van Berlijn: 1) Terruzzi/Arnold (It./Austr.) 185 p. 2) Schulte/Bugdahl (Ned./Did.) 162 p. 3) Senfftleben/Forlini (Fr.) 162 p. 4) Steenbergen/Severeyns (Big.) 95 p. Op een ronde: 5) Nielsen/Klamer (Denem.) 110 p. Op vier ronden: 12) Derksen/De Paepe (Ned./Belg.) 79 p. De Duitse autofabriek Daimler-Benz heeft aan de Argentijnse autocoureur Fangio een Mercedes 300-sl, voor zijn persoonlijk gebruik in Europa aange boden. Dit nadat „The British Motoring Writers Guild" Fangio benoemd had tot „coureur van het jaar". Voordat deze fabriek zich uit de wedstrijden terugtrok reed Fangio voor Mercedes. Het nummer bevat een heel bijzonder verhaal van de hand van J. W. Hofwijk over een katholieke begrafenis in het openbaar te Workoeta, de stad bij de Oeral, waar grote Russische dwang arbeiderskampen liggen. Het betreft de uitvaart van een arts uit Litauen, die na zijn jaren als strafgevangene uit een der kampen werd ontslagen maar, zoals de meeste oud-gevangenen, niet naar zijn vaderland mocht terugkeren en in Wor- koeta-stad bleef wonen. Men ziet op de foto's de dode opgebaard met een schil derij van het Heilig Hart achter hem; men ziet de begrafenisstoet met kransen en linten door de straten trekken en er is een grote foto van de plechtigheid bij het open graf met twee priesters in su perplie, eveneens oud-dwangarbeiders. In Moskou zou zoiets ondenkbaar zijn! Hoe de schrijver aan deze uitzonderlijke foto's is gekomen wordt om begrijpe lijke redenen niet vermeld. Het artikel bevat verder een uitvoerige schildering van het leven en de toestanden in de Russische dwangarbeiderskampen, opge tekend uit de mond van iemand die ja renlang in een kamp bij Workoeta heeft gewerkt en lichamelijk gebroken werd ontslagen. Alles tezamen een zeer exclu sieve, fascinerende en soms aangrijpende story. Mr. C. M. van Emmerik beschrijft bij een reeks foto's de Wildwest- tonelen, die zich onlangs hebben afgespeeld in het parlement van de kleine Braziliaanse staat Alagoas en waarbij bloed gevloeid is. R. Kalkhoven schrijft over het weer populair worden van de piano, nadat men lange tijd gedacht heeft dat de ra dio hem zou verdringen; Nederland her neemt na honderdvijftig jaar geleidelijk zijn eerste plaats onder de klavierbou wers. Verder is er een reportage over de Golf van Akaba en de politieke moei lijkheden rond dit vroeger nauwelijks bekende water. In de reeks herinnerings artikelen over Lourdes is het vijfde ge titeld „Lourdes zonder Bernadette". Jan Cottaar schrijft over schaakspelende dames; hij verwacht niet, dat na Emmen de dames ineens en masse zullen gaan schaken. AMSTERDAM, 14 okt. Doctoraal physische geographie: W. F. G Wiese (Hoorn). LEIDEN, 14 oktober Gepromoveerd tot doctor in de geneeskunde op proef schrift „De hypophysis cerebri bij larus ridibundus", J. Oort, geboren te Den Haag en thans wonende te Voorhout; tot doctor in de rechtsgeleerdheid op proef schrift getiteld „De gespecialiseerde or- gamsaties H. G. Schermers, geboren te Epe en thans wonende te Den Haag- e£am®n Ned- recht J. h! Winkler te Sliedrecht; P. J. m. Broers te Terborg; Ned. recht mej. D. Th. de Wnno3®! 7°«burf. L" Hanekroot Den d Ag' li H Wuyckhuyse Zwijndrecht, W. Hellegers Breda, J. C. W. War ner Oldenbroek, J. Dijkstra Amsterdam, J. J. v. Dodeweerd Haarlem, B. W. J. Steensma Eindhoven, J. A. stoorvogel Ovenmen, J G. B. Escher Bentveld en oarendsen Aerdenhout: doctoraal psychologie: D. M. Wattim4na Letten- kand. psychologie N. J. M. Pieck Oegst- Aki't VeHn31 -f eschiedenis N. K. C. H- J riJnf ?5ag: doetoraai geneesk. kê ópl! Schiedam, A. V. G. Brusch- sfuni aric ®n A. Versloot Leiden; semi-artsexamen C. F. Luyrink Den ®rt|exam®n L. C. van Andel Cal- A M wA t riaVe5en HaaS en J. Th. Hendriks Den Haag. 14 Kand. ex ge- Tifhn™ r Hl E- C- Asselberghs, 'burg, R. J. P. Bauwens, Zeist: mej. iwlf ?eI' utrecht; mej. A. E. van t Ut?haas; A" B- M- v- d- Bergh, Riv J Hergjund, Utrecht; J. J. H. Rn 't Gouda; A. Blok, Ridderkerk; A. A. Buytendorp, Amersfoort; J. J. Th. Derk- v- J- Beijns, Montfoort; A. W. E. Dieperink, Bussum; R. U. v. d. 7ifÜ?,en' boerden; mej. H. M. Goettsch, Zienkzee; H. P. Hamers, Utrecht; J. J. M. Hellemans, Leeuwarden; P J. v. d. Hurk, Groenekan; H. L. N. Kluvers. Hil versum; S. I. Kwee, Driebergen; M B. Lagaay, Utrecht; A. W. M. Mulder, Utrecht; J. W. Oltmans, Zaltbommel; J. G, ten Pas, Winterswijk; Th. C. M. van Rijn, Zeist; J. S. F. Schonk, Breda; J. ttI u Summers, Heesch; W. Straks, Utrecht; P. G. M. Sweep, Breda; A. J. M. van Unnik, Breda; mej. M. J. D. J. Verhaak, Breda; J. Wisse Smit, Hilver- 2ÏÏRL' P. Marchandisse, Maas tricht. Semi-arts: Th. R. j. A. Aben, De Bilt; mej. L. T. Banga, Wageningen; J. van pelden, Eindhoven; H. H. Jansen, Til burg. Artsexamen: W. M. Oosterwijk, Zwol le; G. L. Seveke, Hilversum; J P. Veg- ter, Lexmond; G. H. Wienen,Utrecht; M. van Zoeren, Elburg. Doet. geschiedenis: R. H. v. Deventer, Zeist. Kand. sociologie; mej. J. J. W. v. d. Oest, Amersfoort.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 7