Bestuursvorm van de IJmond Fractieleiders akkoord met regeringsbeleid Nog geen juist beeld over de verwezenlijking van bezitsvorming Salarissen van de lagere ambtenaren volstrekt ontoereikend geacht Russen geven thans de militaire bruikbaarheid van „Spoetnik" toe m f In Valencia 51 mensen om het leven gekomen Doorkruist president Nasser de plannen van de Sovjet-Unie met Syrië Falcon gestreepte regenmantels Het weer Minder bestendig weer Vliegende auto NIXON: Het westen blijft militair machtiger9 veel Scooterberijder ernstig gewond RAKET-PROEF IN AMERIKA MISLUKT Geen algemene margeverhoging voor melkhandel Mikojan juicht het zenden van Egyptische troepen toe Door vallende „muts" van heipaal (600 kg) gedood Het weer in Europa Dichtheid van atmosfeer wordt gemeten CIRCUS SPOETNIK i ,-1: i ■Mé,mM Op rijksweg nr. 4 In berm geraakt en betonnen paaltje geramd Bij overstromingen Vrees voor nog veel meer slachtoffers In Amsterdam flessen- melk 1 cent duurder Turkije ontkent agressie te beogen .WOENSDAG 16 OKTOBER 1957 o 81sfe JAARGANG No. 29735 ee mUrvnio wjóref/oum Morgen opklaringen Italiaanse Mohair demi-saisons 169,50 House of England F tH 4 kuqoe N,' v' v< ï&L-. -ai Iedere ochfend omstreeks 5 uur gaat de kunstmaan door de staart van de Grote Beer Rusland niet sterker geworden „Spoetnik" op het witte doek BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. Umuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 3. 3. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en Vt'. Severln. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRIJS 61 cents per week, f 2.65 per maand, f 7.90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.38 uur 's avonds tel. 21544. Nauwelijks begint de Velsertunnel in te boeten aan attractieve kracht of er is een nieuwe aan gelegenheid, die de aandacht naar het gebied van de IJmond trekt: de vier kante uitspraak van een K.V.P.-com- nüssie dat het gebied ten noorden van bet Noordzeekanaal, te weten Velsen- noord, Beverwijk en Heemskerk, dient te worden samengevoegd en dat het aanhangige wetsontwerp tot instelling ^an een IJmondraad moet worden ver worpen. Nu weten wij wel, dat er ver schil is tussen de interesse voor de kortelings bevierde tunnel en die voor ®en bestuurlijke indeling, maar zeker i dat het administratieve kader van ?e dynamische IJmond met zijn basis industrieën overal in den lande belang stelling zal wekken en van onmiddellijk Voelbaar belang zal zijn behalve voor de betrokken gemeenten zelf ook voor de nabij gelegen gebieden van de Zaanstreek, Amsterdam en Haarlem. He figuur van de IJ m o n d r a a d, heergelegd in het vorig jaar november ingediende wetsontwerp ,,tot bevorde ring van een evenwichtige ontwikke ling in het gebied van de IJmond", be helst, zoals men weet, een overkoepe lende bestuursregeling voor de ge meenten Velsen, Beverwijk en Heems kerk, waarbij de autonomie der be trokken gemeenten danig wordt uitge hold en de uiteindelijke bestuursmacht in bedenkelijke mate wordt verschoven haar het college van Gedeputeerde Staten. De IJmondraad zou recht streeks door de inwoners der gemeen ten worden gekozen (niet per gemeente maar in een nieuw te formeren kies kring) en tot voornaamste taak krij gen een werkplan op te stellen voor te treffen voorzieningen. De afzonder lijke gemeenten zouden zich daarnaar nebben te richten en Gedeputeerde Sta ten zouden voor wat de uitvoering be treft tenslotte aan de touwtjes trek ken. Vele leden van de Tweede Kamer hebben zich blijkens het voorlopig ver lag uitermate kritisch over het wets ontwerp uitgelaten en onzerzijds heb ben wij onze bezwaren reeds twee jaar geleden, onmiddellijk na de publikatie van het voorontwerp van wet, uitvoe ring kenbaar gemaakt. Als de IJmondraad verwerpelijk is van welke bestuursvorm is dan wèl heil te verwachten? Voor ieder die de situatie kent, is het im mers duidelijk, dat er een nieuwe be stuurlijke vorm moet worden gevon den ter wille van wat in de even wijd lopige als vage wetstaal heet ,,de be vordering van een evenwichtige ont wikkeling in het gebied van de IJmond' jr.® oude bestuurlijke kaders zijn niet ij,1 machte de dynamische ontplooi- bi!nvan het zich verstedelijkende ge- wiiijp.?t> te vangen en te leiden. Vrij- Van i „Samenwerking ingevolge de _wet 195o reeei- °P de gemeenschappelijke £èTetij^en" zou niet effectief zijn, mede oi«rh de diepgewortelde, sociblo- verschmen ?M°WScli bepaalde, karakter verschillen tussen de betrokken gemeen ten. Van groter werkelijklieldsfi™ ge tuigde het al in 1952 verschenen rapport van de commissie-Donner (genoemd naar haar voorzitter, prof. dr. a. m. Donner) waarin aan Beverwijk de cen trale positie was toegedacht in een door middel van grenswijziging met Heems kerk tot harmonische gestalte te bren gen stedelijke agglomeratie. Set sedert ruim n jaar functio:meer de IJmond-adviescollege is niet meer dan een voorlopige noodoplossing met een in personeel en politiek opzicht niet geheel bevredigende ..osermg van in vloeden. Aan zijn ontstaansmotief kleeft de smet van het negatieve: de areH ging van een van boven op te leggen fegeling in de vorm van een IJmond- faad. Hoewel wij ons niet reserveloos wil len plaatsen achter het thans uitge brachte advies van de K.V.P.-commis- |le, dat samenvoeging zowel van Heemskerk als van Velsen-noord met Beverwijk beoogt, dient te worden er kend, dat het redelijke aspecten ver toont. Het gaat met name terecht uit Van de realiteit van een door het kanaal gevormde scheidslijn, welke door de aanleg van de tunnel waarachtig niet opgeheven is. Het gaat evenzeer te recht uit van de onhoudbaarheid van een administratieve scheidslijn (de grens tussen de gemeenten Velsen en Beverwijk) welke dwars door het hoog oven-complex heenloopt. Wanneer men erop let, dat enerzijds de zware indus trieën zich hebben geconcentreerd in bet boven het kanaal gelegen deel van Velsen (Velsen-noord) en in Beverwijk, en dat anderzijds het woongebied met Beverwijk als centrum uitbreiding be hoeft op Heemskerks grondgebied, dan zijn er in economisch en sociologisch opzicht inderdaad voorwaarden aan wezig om het gebied ten noorden van het kanaal tot een harmonisch en be stuurlijk hanteerbaar conglomeraat te doen uitgroeien. Er zal nog vele beraad nodig zijn, maar dan een open en eerlijk beraad dat niet wordt geremd door chauvinisme en kleinere belangen dan er in werkelijkheid aan de orde zijn, een beraad dat zich niet slechts Voltrekt in de „hogere" regionen van de K.V.P., maar ook in de locale poli tieke en maatschappelijke kringen. Als V/ij spreken over belangen niet kleiner dan er in werkelijkheid aan de orde zijn bedoelen wij de echt mnselijke belangen, die ver boven de politieke eh bestuurlijke kaders uitstijgen. Het ëaat er met name om, of een zodanige structuur kan worden gevonden, dat al- *e garanties aanwezig zijn voor een Vrije, organische, levensbeschouwelijk gefundeerde maatschappelijke en cultu re opbouw in het IJmond-gebied. Het Saat tenslotte niet om macht, politiek eo bestuurlijke kaders, maar om dat gene waaraan dat alles dienstbaar be hoort te zijn: het levensgeluk van de flensen. Bij bouwwerkzaamheden onder Spij- kenisse heeft dinsdagmiddag de 23- jarige J. G. van Schayk uit Dordrecht een z.g. muts, die bovenop een heipaal Was geplaatst, op het bovenlichaam ge kregen. De ongeveer 600 kg zware muts yiel waarschijnlijk door trilling naar heneden. Het slachtoffer moet op ®lag dood zijn geweest. Hij was onge huwd. Prof. ROMME Advertentie BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 FERD. BOISTR. 48 A' DAM TEL. 717162 Verwachting tot donderdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Vanavond en vannacht front-pas sage met regen. Morgein overdag op klaringen en overwegend droog weer. Matige, tijdelijk vrij krachtige wind tussen zuid en west. Temperaturen vannacht omstreeks 8 graden, morgenmiddag omstreeks 13 graden. Zon 7.10-17.44 Maan 14.41 Advertentie Com' i magnified Het Is geen geheim, dat de Italianen meesters zijn op het gebied van dessinering. Maar... let nu eens op de kwaliteit en afwerking van deze demi's. Ook deze zijn In één woord: voortreffelijkI Amsterdam Den Haag Eindhoven - Hilversum - Bussum Het K. N. M. I. te De Bilt meldt: Het rustige weer is nu ten einde, omdat een hogedrukgebied boven het vasteland van Europa zich voortdurend verder naar het oosten terugtrekt. De fronten van een diepe depressie bij IJsland naderen over de Britse eilanden ons land en zul len vannacht met regen passeren. Na de frontpassage zullen morgen opklaringen voorkomen. Westelijke winden zullen po laire lucht aanvoeren, waarin de tempe raturen in de middag niet boven de 15 graden zullen zijn. Door de nu optredende weersontwikkeling wordt de baan naar West-Europa ook voor volgende oceaan depressies vrijgemaakt, zodat het weer minder bestendig wordt. (Van onze parlementaire redacteur) Afgezien van de gebruikelijke vuur pijlen, die de socialistische fractielei der mr. Burger weer op de K.V.P. heeft gericht en de tegen het regeringsbeleid indruisende opvattingen van de liberale oppositieleider prof. Oud over de taak van de staat, zijn de algemene poli tieke beschouwingen tot dusver kalm verlopen. In grote trekken werd het regeringsbeleid door de fractieleiders die de eerste dag allen aan het woord z(jn geweest, aanvaard. Zelfs prof. Oud vond de Miljoenennota en de Troon rede reële staatsstukken. Prof. Rom- me (K.V.P.) deed wat hij nog nooit gedaan had en prees de Miljoenennota om de vorm waarin deze gegoten is. Algemeen was men van mening, dat het Nederlandse volk uitstekend is in gelicht over de situatie, waarin het ver keert en over de noodzaak om de eco nomie door bestedingsbeperking weer in evenwicht te krijgen, al waren er me ningsverschillen over de wijze waarop dit dient te gebeuren. Ook over de nood zaak van het voortbestaan van een re gering op brede basis was iedereen het eens, behalve prof. Oud, die geen kans zag in een kabinet met socialisten iets te bereiken op het punt der bezitsvorming. Hij zag slechts heil in een minderheids kabinet zonder socialisten. Met dr. Bruins Slot (A.R.) en prof. Romme zag hij de fundamentele noodzaak van de bezitsvorming ter verbetering van on ze structurele positie. De katholieke fractieleider ging zover, dat hij het kabinet voor de keuze stelde: de vrij willige besparingen door brede lagen van de bevolking nu spoedig wettelijk mogelijk maken, of de K.V.P. houdt op dit kabinet nog langer te steunen. Het dreigement klonk iets minder scherp dan enige maanden geleden, voor het indienen van de jeugdspaar- wet, maar het bleef niettemin een drei gement. Prof Romme wees de gedachte van staatssecretaris Schmelzer over het in voeren van beleggingsinstituten met me dewerking van de werknemers aan als een volgende noodzakelijke stap in de richting der bezitsvorming. ,,Wij kunnen met dit alles niet tot I960 wachten, liet hij weten. Mr Burger sprak over de „materialistische slogan der bezitsvorming en wat daarover de laat ste tijd door prof. Komme en staats secretaris Schmelzer is gezegd. In het minderheidskabinet Yan Oud kon prof. Romme voorshands niet anders zien dan een liberaal machtsstreven. Na de rede van de heer Tilanus (C.H.) Is er geen twijfel, of deze zal de bre de basis voor zijn verdere leven trouw blijven. Mr. Burger vond „dat het ka binet zich moet herinneren, dat het ten slotte de meest progressieve samenstel ling heeft, die de moeilijke politieke ver. houdingen in Nederland mogelijk maken". Zoals ook de Troonrede, zo waren de algemene politieke beschouwingen meer dan ooit gewijd aan economische pro blemen en de noodmaatregelen, die de regering heeft moeten treffen. Over de wenselijkheid om meer aandacht te be steden aan de laagst gesalarieerden be stond een opmerkelijke eensgezindheid. Prof. Romme zei, dat degenen die thans nog met een bedrag van zes tientjes per week naar huis worden ge stuurd, recht hebben op een betere be handeling, zeker wanneer zij in over heidsdienst werken. Zij verkeren in een onmogelijke toestand, vooral wanneer zij gezinnen hebben met niet verdienen de kinderen. Mr. Burger merkte op, dat de laagst gesalarieerden met hun rug tegen de muur staan, nu de regering de aan gekondigde beperkingen heeft getrof fen, nadat het indexcijfer van het le vensonderhoud is gestegen boven de maximale grens, die door de vakorga nisaties als aanvaardbaar was gesteld. Een algemene loonronde achtte ook hij ongewenst. „Maar er kunnen spannin gen ontstaan, die om een uitweg vra gen", zo meende hij. De regering staat volgens hem moreel zwak in het vra gen van offers van lagere ambtena ren na de verhoging van de salarissen der topfunctionarissen. De maatregelen die getroffen zijn om de gemeenten uit de nood te helpen, ondervonden veel kritiek. Prof. Rom me stelde vast, dat het slechts nood maatregelen zijn, die dus wanneer het maar enigszins mogelijk is dienen te verdwijnen, daar anders het laatste stukje zelfstandigheid der gemeenten in rook vervliegt. Hij vroeg zich ook af hoe de financiële positie der gemeen ten zou zijn geweest, wanneer de re gering ertoe had kunnen besluiten om eerder van de gedwongen lage rente af te stappen. Prof. Oud zag in de mis lukking van de politiek van het rente gamma een bewijs van de onmacht van het huidige dirigisme. Mr. Burger meende, dat op het terrein der gemeen ten de overheid veel ruwer en direc ter was gaan snoeien dan elders. Prof. Romme herinnerde de regering aan de plicht die zij zichzelf in de Troonrede heeft opgelegd, om het meest essentiële bij de beperking te ontzien en zich van de andere kant in te span- Vervolg op pagina 5) oïivi v'<5. sm. De Russische natuurkundige V. Pe- trov heeft gisteren in de Pravda van Leningrad geschreven, dat de Russi sche aardsatelliet niet alleen zuiver we tenschappelijke gegevens, maar ook militaire inlichtingen „van grote be tekenis" kan verschaffen. Het is voor het eerst, dat in de Russische pers op de militaire bruikbaarheid van de „spoetnik" wordt gewezen. Tot dusver zijn in verband met de aardsatelliet uitsluitend de thema's „vrede" en „vooruitgang" uitgewerkt. Petrov be toogt nu, dat de satelliet in staat is de dichtheid van de atmosfeer op verschil lende hoogten te bepalen, hetgeen „van grote betekenis is voor de ontwikkeling van moderne, door straalmotoren aan gedreven geleide projectielen en voor de verovering van de kosmos in het algemeen". Éveneens is het volgens Petrov van militair belang, dat de Station Weei Stockholm regen Uslo zwaar bew. Kopenhagen onbew. Londen motregen Amsterdam mist Luxemburg mist Parijs mist Nice licht bew. Berlijn geheel bew. Frankfort mist Munchen Zünch Genéve Locarno Wenen Innsbruck Rome geheel bew. geheel bew. geheel bew. half bew. mist geheel bew. onbew. Max temp vor dag 9 7 10' 17 16 15 12 22 11 14 11 13 14 20 17 18 25 .-„f -• - ii' „spoetnik" dienst doet als een vliegend weerstation en de weersomstandighe den in verschillende landen kan mei den. Rudolf Lusar, schrijver van een ge zaghebbend boek over Duitse wapens en geheime wapens in de Tweede We reldoorlog, heeft in München gisteren een dreigend beeld geschilderd van de kracht van de Russische bewapening. Lusar verklaarde, dat de Sovjet- Unie in staat is New York binnen 85 minuten met raketten te vernietigen. De Sovjet-Unie, aldus Lusar, heeft blijkbaar een twee traps-raket met een actieradius van 5.000-6.200 mijl en een drie-trapsraket met een radius van 7.500 -9.500 mijl. De waterstof-lading die de Russen daarmee vervoeren kunnen, heeft een explosief vermogen van 60 miljoen ton trotyl. Twee zulke raketten kunnen New York in puin leggen. Wanneer ze op Nova Zembla gelanceerd worden, kun nen zij New York binnen 85 minuten bereiken. Voor de vernietiging van Londen zijn eveneens twee van zulke raketten ge noeg. Zij kunnen de stad binnen 16 mi nuten bereiken, als ze in Riga gelan ceerd worden. Parijs kan door één enkele raket ver nietigd worden. De Amerikaanse vice-president, Ri chard Nixon, denkt anders over de stand van zaken. „In militair opzicht is Rusland momenteel geen zier ster ker dan vóór de vervaardiging van de kunstmaan", aldus heeft hij gister avond op een persconferentie van de organisatie voor internationale industri ële ontwikkeling te San Francisco ver klaard. Hij voegde er aan toe dat het Westen militair veel machtiger blijft dan de communistische wereld, en in staat is iedere aanval van een eventu ele vijand af te slaan. Nixon erkende evenwel dat de Rus sen „ons weer eens getoond hebben wat we al wisten: nl. „dat zij in staat zijn een ballistische raket voor grote afstanden af te schieten en dat zij hun wetenschappelijke en industriële capa citeit aanzienlijk hebben ontwikkeld". President Eisenhower heeft gister morgen een onderhoud gehad met zijn dertien wetenschappelijke adviseurs. Het onderhoud, dat reeds vóór het af schieten van de Russische kunstmaan zou zijn vastgelegd, betrof geleide ra ketten en kunstmatige aardsatellieten. Nadere bijzonderheden zijn niet be kendgemaakt. In de Russische bioscopen wordt vol gens Tass op het ogenblik een voor film vertoond, die de vervaardiging en de vlucht van de kunstmaan „spoetnik" in beeld brengt. Zo ziet men opnamen van de satelliet, genomen door Russi sche sterrenwachten, en beelden uit de wetenschappelijke werkplaatsen waar de vervaardiging van de satelliet werd voorbereid. Een avondvullende docu mentaire film, waarop ook het afschie ten te zien zal zijn en die tevens een historisch overzicht geeft van de pogin gen om de ruimte te veroveren, zal binnen korte tijd gereed zijn en in rou latie komen. De heer Leiand Bryan uit Highland in de Amerikaanse staat Michigan wachtte reeds lang' op een combinatie van auto en vliegtuig, maar de industrie stelde iets dergelijks nog niet in het vooruit zicht. Dit was voor hem reden om zelf een „vliegende auto" te gaan bouwen. Zo ontstond een eenpersoons voertuig dat met een snelheid van ongeveer 1UU kilometer p/u langs de weg rijdt, in 10 minuten kan worden omgebouwd tot vliegtuig en zich dan met een snelheid van ruim 150 km p/u door het luchtruim begeeft. De heer Bryan schat, dat de bouw van zijn „vliegende auto" hem een kleine vierduizend gulden heeft gekost. Over de weg gaat de heer Bryan naar de dichtstbijzijnde startplaats, waar hij binnen 10 minuten zijn auto heeft om gebouwd tot vliegtuig. De autoriteiten hebben Bryan een doorlopende vergun ning verstrekt waarmee hi] m een actie-radius van 40 km mag vliegen. Voor grotere trips heeft hij een aparte vergunning nodig. Gisteravond 8 uur had op de rijksweg nr. 4 onder Abbenes een ongeval plaats, waarbij een 34-jarige scooterberijder uit Den Haag een schedelbasisfractuur opliep. Hij werd naar het stads- en academisch ziekenhuis in Leiden over gebracht. Op de rijbaan Den Haag-Amsterdam raakte de scooterberijder van de weg en kwam in de onverharde berm te recht. Hij ramde een betonnen paaltje, waardoor hij met zijn scooter kwam te vallen. Daarna schoof hij met zijn voertuig weer de weg op. Uit officiële bron wordt vernomen, dat maandag zeker 51 mensen om het leven zijn gekomen bij de overstromin gen in de binnenstad van Valencia. Men vreest, dat er in de buitenwijk-en van de stad veel meer slachtoffers zijn ge vallen. In de voorstad Pedralba wor den vijftien mensen vermist. Er zijn 5.000 daklozen. Op vele plaatsen is het water van de buiten zijn oevers getreden rivier de Turia weer gezakt, een dikke laag gele modder achterlatend. In de binnenstad van Valencia ligt de modder 60 cm hoog. Met helikopters heeft men verscheide ne gezinnen gered, die hun leven in boomtoppen trachtten veilig te stellen. Daar alle bruggen in de omgeving het hebben begeven en er dus geen nieuwe voorraden kunnen worden aangevoerd, dreigt de voedselvoorziening spaak te lo pen. Verscheidene transporten met tien duizenden kilo's brood trachten evenwel het bedreigde gebied te bereiken. De stad is verstoken van elektriciteit, de telefoonverbindingen zijn verbroken. Daarenboven woedt een griepepidemie onder de inwoners. (A.F.P.-Reuter) Een nieuwe Amerikaanse raket, „Ta los" genaamd, die gisteren op het proefterrein White Sands in Nieuw- Mexico voor het eerst beproefd werd, is neergestort zonder haar doel te heb ben bereikt. De raket haalde een hoog te van slechts 1200 meter. „Talos" was juist door de Amerikaanse marine aan het leger overgedragen, hetgeen met een plechtigheid gepaard ging, waarbij tweehonderd officiële genodigden en journalisten tegenwoordig waren. Er zouden twee proeven genomen worden met de „Talos". De eerste ra ket was afgevuurd op een bommenwer per van het type B-17, die zesduizend meter hoog vloog en veertig kilometer van de afgevuurde raket verwijderd was. De raket begon op een hoogte van 1200 meter van richting te veranderen en stortte later neer. De proef met een tweede raket werd toen afgelast. De „Talos" kan van een „atoomkop" voor zien worden. (AFP) De minister van economische zaken heeft afwijzend beschikt op een voor stel van de algemene vereniging voor melkvoorziening tot een algemene ver hoging van de detailhandelsmar ges voor consumptiemelk. Het cijfer materiaal dat de minister is overge legd, en dat in hoofdzaak op Amster dam betrekking had. was voor de mi nister wel aanleiding er in toe te stem men, dat in Amsterdam de prijs voor flessenmelk met één cent per liter kan worden verhoogd bij een handhaving van de prijs voor losse melk. Indien ook voor andere plaatsen aan nemelijk kan worden gemaakt, dat de melkdetailhandel in overeenkomsti ge positie verkeert als in Amsterdam, is de minister bereid eventuele verdere voorstellen tot een margeverbetering elders in overweging te nemen, waar bij evenwel in aanmerking dient te wor den genomen, dat in vele plaatsen op lossing der moeilijkheden eerder zal moeten worden gevonden in rationali satie van de melkdistributie dan in een margeverhoging. Diplomatieke waarnemers in Cairo hebben de veronderstelling geuit, dat president Nasser Egyptische troepen naar Syrië heeft gezonden om te voor komen, dat Russische „vrijwilligers" in dat land hun intrede doen. Een woord voerder van de Egyptische ambassade in de Turkse hoofdstad Ankara deed gisteren een beroep op de Verenigde Staten af te zien van het uitoefenen van „militaire, politieke en economi sche druk" op het Midden-Oosten. Het gevaar bestaat namelijk, aldus deze woordvoerder, dat Syrië in de armen van de Sovjet-Unie wordt gedreven. De Russische vice-premier Anastas Mikojan heeft gisteren op een receptie in Moskou ter gelegenheid van de Af ghaanse nationale feestdag gezegd, dat het „heel goed ïs, dat de Egyptenaren naar Syrië zijn gekomen." Hij zei, dat Boelganin en hij kort tevoren hadden gesproken met de am bassadeurs van Egypte en Syrië: „Zij waren allebei erg in hun schik", zei dervolken elkaar in moeilijke ogenblik ken te hulp komen." De Turkse vertegenwoordiger bij de Verenigde Naties, Seyfullah Esin heeft gisteren in een brief aan de secre taris-generaal van de volkerenorga nisatie geantwoord op de klachten, die Syrië vorige week met betrek king tot Turkije aan Hammarskjöld heeft doen toekomen. Esin ontkent, dat zijn land agressieve bedoelingen koestert jegens Syrië. Het is eigen aardig, aldus Esin, dat Syrië rept van incidenten aan de Turkse grens, die nimmer officieel ter kennis van de Turkse autoriteiten zijn gebracht. De Turkse vertegenwoordiger wijst er in zijn brief ook op, dat Syrië in steeds toenemende mate een politiek voert, die parallel loopt aan die van de Sovjet- Unie en dat het de Sovjet-Unie steeds vaker toestaat als zijn zaakwaarnemer op te treden. De Libanese minister van buitenland se zaken, Malik heeft ontkend, dat zijn Mikojan, „en ik zie geen reden, waar-|iand zich onder Arabische druk los zou om wij dan niet evengoed in onze schik j willen maken van de Eisenhower-doc- zouden zijn. Het is altijd goed, als broe-1 trine.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 1