c COGNAC Ook bij defensie moet men met bestedingsbeperking rekening houden u fi^l, WÊÊ ADD. verspeelt contact met de kopgroep in 2-B GROVE SCHULD VAN MAGAZIJNCHEF? ERIC DE NOORMAN Charlotte Kohier wordt in Haarlem gehuldigd Kampioen Zee burg blijft verliezen 16-jarig meisje tracht pleegvader te vergiftigen NAAIMACHINES KRUISWOORDRAADSEL Voor Amsterdams Gerechtshof een maand geëist M PRISMA HORLOGES PRISMA HORLOGES Beschouwingen in de Tweede Kamer HANDBALCOMPETITIE N.H.V. Hoe spelen de r.-k. clubs De worstvergiftiging in Krommenie WOENSDAG 16 OKTOBER 195/ PAGINA FINE CHAMPAGNE V.S.O.P. t//triiiy., /Lïfo'i Zes miljoen voor de kerkenbouw N.V.V. en Episcopaat Persvrijheid American Legion eerde Nederlandse gevallenen Op 29 oktober OPEN WELDADIG HEIDS BRIDGEDRIVE Sl'v /har Middelbare scholen in culturele wedstrijd HOOGTEZON H. J. MAERTENS N V. Patroonfeest Sint-Raphaël Beethoven-cyclus SANTPOORT Concert op afgebouwd kerkorgel ENGEL, Gr. Houtstr. 181, Tel. 14444 Winnaars sportprijs- vraag Kon. Ned. Natuurhistorische Vereniging Oplossing kruiswoordraadsel van dinsdag Advertentie ra 172 ff. COGNAC De beste cognac-districten zijn de Grande en de Petite Champagne. Alleen cognac uit deze gebieden en voor minstens de helft uit de Grande Champagne afkom stig, mag zich volgens de franse wet Fine Champagne noemen. Rémy Martin maakt uitsluitend Fine Champagne - in één enkele kwaliteit: V.S.O.P. Vraag daarom Rémy Martin dan kunt U er te allen tijde verzekerd van zijn volmaakte Cognac te krijgen. IMPORTEURS.JACOBUS BOEIEN - AMSTERDAM (Vervolg van pagina 1 nen om positief de nationale produktie en de geestelijke en materiële krach ten van ons volk te versterken. H(j twijfelde eraan, of de regering de las ten die wij voor de defensie dragen wel goed heeft afgewogen tegen de eco nomische lasten van de laatste tijd. Uit de begrotingsstukken was hem daar van niets gebleken. Deze zaak had op nieuw moeten worden bekeken toen tot bestedingsbeperking werd besloten. Thans berust de defensielast nog op het geen bij de kabinetsformatie in 1956 als noodzakelijk werd aanvaard. De om standigheden zijn daarna echter grondig veranderd toen het S.E.R.-rapport werd uitgebracht, waaruit de nood naar voren kwam. Van de andere kant nam prof. Romme aan, dat de defensie nog altijd tot de meest essentiële plichten van ons volk behoort. Hij sprak waar derend over de wetenschappelijke pres taties van de Russen met hun kunst maan, maar hij nam geen letter terug van het oordeel, dat zij politiek nog al tijd volkomen onbetrouwbaar zijn. Ook voor de binnenlandse investe ringen vroeg prof. Romme de aan dacht met het oog op onze werkge legenheid. Uit hetgeen hem ter ore was gekomen was hem reeds geble ken, dat in de zogenaamde „ontwik kelingsgebieden" de 'werkloosheid i-eeds begint te groeien. Hij vroeg de bijzondere aandacht van de rege ring voor dit probleem, dat vooral te maken heeft met mensen die in die gebieden meer in gevaar verkeren dan elders. Mr. Burger zag in de particuliere Investeringen de fundamentele oorzaak van de overbestedingen. Daarentegen kon hij niet inzien, dat wat de overheid geïnvesteerd heeft onredelijk zou zijn. Op het gebied van het onderwijs, de vrijetijdsbesteding en de sociale wet geving had er nog heel wat meer tot stand kunnen komen. Prof. Romme ging met een uitvoerig betoog in op de hoofdzaak, die bij alle moeilijkheden voor ons land blijft bestaan om de onderontwikkelde gebieden te helpen. Hoe men het ook bekijkt, economisch of uit zuiver christelijk oogpunt, deze plicht kunnen wij niet vergeten. De leiders der beide grootste frac ties kwamen weer lijnrecht tegenover elkaar te staan in hun opvattingen over het beleid van het ministerie van We deropbouw. Prof. Romme prees de ver gunningen die minister Witte heeft toe gepast en vroeg de regering te willen verklaren, dat mede hierin de oorzaak Is gelegen van d© onverwachte stijging van de woningproduktie sinds 1956. Mr. Burger daarentegen zag in dat vergunningenbeleid de grote fout, dat er veel meer kapitaal zou zijn onttrokken aan de kapitaalmarkt dan waarvoor reëel gebouwd kon worden. Onder de geestelijke en maatschap pelijke krachten die ook in de Troon rede bescherming vinden, rekende prof. Romme de bouw van kerken, waarom trent het rapport der commissie Sas sen vaststelt, dat zelfs met de grootste inspanning de gelovigen niet meer dan tweederde van de kosten kunnen op brengen. De commissie vroeg dan ook om een minimum subsidie van de over heid van een derde in de bouwkosten. Al vraagt dit een bedrag van zes mil joen gulden, deze meest primaire be- hoëfte van ons volk brengt mee, dat dit offer gebracht moet worden. De mi nimum voorziening is hier in gevaar. De K.V.P. is van mening, dat een vol strekte minimum bijdrage een kwart zou moeten bedragen. Prof. Romme vroeg de regering om de toezegging, dat een wetsontwerp in de geest van het rapport-Sassen wordt voorbereid. De overeenstemming tussen het N.V.V. en het Nederlands Episcopaat werd ter sprake gebracht door mr. Burger. De socialistische fractieleider was van oordeel dat de bisschoppen duidelijk hebben gemaakt, dat zij niet ongevoelig zijn voor politieke tegen spraak en het recht en de zin daar van zouden hebben erkend. Prof. Rom me kreeg het verwijt te horen, dat hij In een rede in Leeuwarden uitsluitend bewogen was geweest door de vraag hoe deze overeenstemming politiek kon worden uitgebuit. Mr. Burger vroeg ook meer respect voor de historische materialisten dan waarvan prof. Rom me in Leeuwarden zou hebben blijk ge geven. Hij had daar gesproken van de „wegrotting" van hun levensbeschou wing. Dr. Drees zal vandaag ook moeten antwoorden op een betoog van prof. Romme over de persvrijheid naar aan leiding van het optreden der regering tegen een parlementair redacteur, die in zijn blad de kern van wat in de Miljoenenota heeft gestaan reeds voor Prinsjesdag heeft gepubliceerd en daarvoor een jaar lang van ieder con tact met de departementen is uitgeslo ten. Prof. Romme achtte de publica tie onjuist, maar vond de maatregel tegen de journalist een lichtvaardig schaden van diens eer en goede naam. De regering heeft voorts geen recht ge daan aan de journalistenstand en niet de nodige zorgvuldigheid betracht ten opzichte van de persvrijheid. Dr. Drees, die met een groot deel van het kabinet de debatten heeft gevolgd, heeft reeds aangekondigd, dat hij vandaag zal antwoorden. De deelnemers aan de Vredespelgri- mage van het American legion hebben dinsdagmiddag de Nederlandse geval lenen uit 1940-45 geëerd tijdens een kor te plechtigheid bij het Nationaal Monu ment op de Dam te Amsterdam. Een deputatie uit de groep legde voor de piloon, waarnaast zich twee vlaggedra- gers met de „Stars and stripes" had den geposteerd, een krans namens het American legion; een organisatie van oorlogsveteranen. De plechtigheid, die werd opgeluis terd door de Koninklijke Militaire kapel werd bijgewoond door de Ambassadeur der Verenigde Staten, de heer Philip Young, de secretaris van de burgemees ter, mr. A. J. Ruys, de garnizoens commandant, de commandant maritie me middelen en de hoofdcommissaris van politie. Een talrijk publiek was ge tuige van deze korte plechtigheid op het door een milde najaarszon beschenen Damplein. In de namiddag werden de deel nemers op een receptie in het Ko ninklijk Instituut voor de Tropen ont vangen door de minister van Defensie, ir. C. Stdf. Met een taptoe van de Ko ninklijke Militaire kapel voor het in stituut werd deze ontvangst besloten. Op dinsdag 29 oktober zal in de Haar lemse Schouwburg de solo-voordracht kunstenares Charlotte Kohier haar 25- jarig jubileum v.eren. ie u.er ge.egeu- heid heeft zich een comité gevormd, dat een huldiging voorbereidt. Mevrouw Kohier herdenkt thans het feit, dat zij 25 jaar lang solovoordrachten heeft ge geven. De zeven jaren dat zij boven dien aan toneelgezelschappen verbonden is, heeft zij hier niet meegeteld. Boven dien speelt zij in „Yvette" van Guy de Maupassant haar vijf en twintigste so lo-voordracht. In het ere-comité hebben zitting de burgemeesters van Haarlem, Bloemen- daal, Heemstede en Zandvoort, terwijl het werkcomité gevormd wordt door de wethouder voor Kunstzaken, de heer D. J. A. Geluk en de heren dr. P. H. Schroder en H. Deinum. In het comité van aanbeveling hebben de Haarl-emse wethouders, alsmede een groot aantal representanten van het Haarlemse cul- turle leven zitting. Het comité wekt de Haarlemse bevolking op zoveel mo gelijk de huldigingsavond in de schouw burg te bezoeken en een bijdrage te storten op postgirorekening 219859 van de heer H. Deinum te Haarlem, opdat namens de Haarlemse bevolking die avond een groots huldeblijk aan me vrouw Kohier ter hand kan worden ge steld. Op woensdag 20 november geeft Charlotte Kohier een reprise van „Yvet te." Het Comité Weldadigheids Bridge drives voor Haarlem en Omstreken or ganiseert zaterdag 2 november in pa viljoen „Dreefzicht", 's avonds om kwart voor acht, een „open" weldadig heids-drive ten bate van de Vereniging tot Verpleging van Hoofdarbeiders in Herstellingsoorden en Sanatoria „Den nenheuvel". Dit geschiedt dan voor de tiende maal, zodat er gesproken mag worden van een „jubileum-drive". De organisatie is wederom in handen van de heer Ad. C. Stevens, bijgestaan door de heren mr. J. D. A.. Viskil, Joh. Fa bel en J. F. van der Wijden. Er zijn weer verschillende attractieve prijzen. Clubs of verenigingen kunnen weer een wisselprijs wegdragen, de „Dreefzicht Trophee", die door de directie van het paviljoen-restaurant beschikbaar is ge steld. Men kan inschrijven, onder opga ve van speelsterkte (sterk, midden of zwak) bij de secretaris van het comité, Paviljoenslaan 3 te Haarlem. 13Terwijl boodschappers van Eric snel uit het gezicht verdwijnen, keert Ottar vloekend en scheldend naar zijn burcht terug, waar hij onmiddellijk zijn aanvoerders bijeen roept. „Alle strijdbare mannen moeten zich hier ver zamelen. Voorzie ze goed van wapens. Het gaat er op los. We zullen die bemoeizuchtige Noorman een geducht lesje geven." En de volgende middag trekt een lange stoet krijgers met Ottar en zijn aanvoerders aan het hoofd over de heirweg zuidwaarts. Alleen Ottar en zijn aanvoerders zijii te paard, zodat de bende slechts langzaam vooruit komt. Zacht bespreekt Ottar zijn plan van actie. Aan de stand van de zon ziet hij, dat het al ver over het middaguur is. „Vriend Eric wacht al en het duurt nog wel een paar uur voor we hem met ons bezoek kunnen verrassen. Maar dan zullen wij zijn geduld ook belonen." De wrede lach verdwijnt van zijn gezicht als hij een troep mannen, onder wie enkele ruiters van achter de rotsen ziet opduiken. „Voor waarts", brult hij. „Dat zal krijgsvolk van de Noorman zijn." In België hebben de vakbondleiders van de 14.000 Antwerpse diamantarbei ders opgeroepen tot een algemene sta king van algemene duur, die morgen moet beginnen. Zij eisen een loonsver hoging van zes procent. Vijftienhondeu) diamantzagers en -klovers zijn al sinds begin september in staking. 14. Zodra de voorste ruiter Ottar's bevel hoort, drijft hij zijn paard naar voren en schreeuwt de Yarl toe: „Halt, luister". In galop snelt hij naderbij. „Harald de Sluwe", stoot Ottar uit. „Schurk die ge zijt." „Wat..... vergeten wij onze vriendschap, Ottar", onderbreekt de Sluwe hem snel. „We zullen elkaar nog nodig hebben. Het is de Noorman, die hond. Hij beval mij op het toernooiveld van Wogram's ruïne te verschijnen. Natuurlijk weigerde ik, evenals de andere edelen. -Welnu, ziet wat gebeurdeHarald wijst op zijn gescheurde kleren, op het handjevol mannen, dat hem vergezelt. „Ternau wernood konden wij het vege lijf redden. Mijn huis brandt. Gunnar's burcht is een puinhoop, evenals die van Einar. Ogmon's huis wordt belegerd. Gun nar is dood. Einar gevangen". „Dan wordt het tijd, dat ik me er mee bemoei", brult Ottar strijdlustig. Uit de weg, Sluwe". „Wacht", bijt Harald hem toe. „Wilt ge de strijd aanbinden met de Noorman? Ha, zijn leger is zó groot, dat het aantal krijgers niet te schatten is. Allen zijn voortreffelijk bewapend, van nieuwe wapenrustingen voorzien. Hij beschikt over de zwaarste belegerings middelen. Ge maakt geen kans met uw handvol armoedige krijgers, Ottar. Alleen alle edelen gezamenlijk kunnen de strijd tegen hem aanbinden. Luister nadr mij, laten we terugkeren naar het Noorden. Doet ge dat niet, dan zijt gij de volgende, die aan de beurt is". Advertentie tVrcag naarP Jff J|® voor een goed horloge Voor dames en .heren in chroom/ j edel staal, doublé en goud. (Van onze handbalmedewerker) Doordat de ontmoeting AOGConcor dia in de competitie van het Nederlands Handbalverbond, eerste klasse district West A, geen doorgang vond was de aandacht dit weekeinde wat de katho lieke vertegenwoordigers betreft uit sluitend gericht op de dames van ADO, spelend in de tweede klasse B. In een spannende ontmoeting moest de ploeg uit Heemskerk voor Forresters met 32 de vlag strijken, waarmee het contact met de kopgroep voorlopig verloren is gegaan. In de hoofdklasse dames blijft het op merkelijk. dat Zeeburg ook na zondag nog steeds op zijn eerste winstpunt wacht. De kampioenen uit het vorige seizoen verloren met ere van Hygiëa (21). PSV en DES zijn voorlopig niet van zins, hun gedeelde positie aan de kop van de ranglijst in de hoofdklasse heren prijs te geven. Beide ploegen legden be slag op de volle winst. In deze afdeling sluit Niloc de rij. Vermelding verdient voorts, dat Amstel en AVA (dames eerste klasse) hun eerste plaats hebben weten te behouden, terwijl Niloc 2 in de tweede klasse B zich als titelgegadigde heeft op geworpen. Dat Hygiëa het in de hoofdklasse dames tegen Zeeburg allesbehalve ge makkelijk zou krijgen lag in de lijn der verwachtingen. Het is tussen beide ploe gen een spannende partij geworden, die Advertentie natuurlijk bij HERMAN MULDER KAMPERVEST 51 - TEL. 21101 De politie van Kampen heeft de zestienjarige pleegdochter van de vee houder IJ. uit Kampen gearresteerd, verdacht van poging tot vergiftiging van haar oleegvader en van brand stichting. Het meisje, dat onder toezicht van de voogdijraad staat, had zondagavond van haar pleegvader een standje gekre gen omdat zij te laat was thuis ge komen. Toen de veehouder maandag morgen van het melken was terugge keerd, een kop thee had ingeschonken en daarvan een slok nam. trof hem een vreemde smaak. Hij ging met de thee naar de politie en daar bleek dat er zich stoffen in bevonden die er niet in hoorden. Kort daarop kwam bij de politie de melding binnen dat de hooiberg van de veehouder in brand stond. De brand weer -wist te voorkomen dat de hooi berg geheel uitbrandde. Er rees ver denking tegen Ue pleegdochter. Zij werd meegenomen naar het bureau en bij ondervraging bleek dat ze inder daad een poging had gedaan haar pleeg vader te vergiftigen en, toen zij zich ontdekt zag, in de hooiberg brand had gesticht. (Van een verslaggever) Leerlingen van een vijftal middelbare scholen zullen hedenavond in het Vossiusgymnasium te Amsterdam hun beste prestaties laten zien op het gebied van toneel, declamatie, muziek, impro visatie en/of dans. Dit gebeurt in het kader van de culturele landelijke middel- bare-scholenwedstrijd, die de Delftse Studentenbond ter gelegenheid van zijn 12e lustrum organiseerd. Maandag en dinsdag hebben een aantal scholen in Sneek en Almelo hun kunnen gedemon- streed. Als straks in verschillende steden de provinciale voorwedstrijden zijn ge houden, zullen de winnende scholen naar Delft trekken om 8 november de finale te strijden. Aan de voorwedstrijd vanavond in het Vossiusgymnasium nemen vijf middel bare scholen deel: één uit Utrecht, twee uit Haarlem, één uit Bussum en twee uit Amsterdam. De jury wordt gevormd door Gloria Tschernoff uit Haarlem, T. Vranken en W. Boswinkel uit Amsterdam. Advertentie VERKOOP EN VERHUUR Nassaustraat 5 - Haarlem - Tel. 15220 de oud-kampioenen met een verschil van slechts één doelpunt verloren: 21. Dit resultaat betekent voor Hygiëa een dubbel succes, daar een van de naaste concurrenten voor de leiderstroon, Athene, met 47 door Niloc naar de achterhoede werd geschoven. WLC daar entegen blijft de leidsters op de voet volgen. Het nam tegen Sagitta geen halve maatregelen, getuige de forse zege van 17. Door deze uitslag heten Zeeburg en Sagitta nu „hekkensluiter". Bij de ontmoeting PSVUDI spraken de ver dedigingen een geducht woordje mee. Het duel eindigde in een krappe over winning (2—1) voor de Eindhovense dames. Als gevolg van dit alles geeft de stand het volgende beeld te zien: Hygiëa 4 7 Athene 3 3 WLC 3 5 UDI 4 3 Niloc 3 4 Zeeburg 3 0 PSV 3 Sagitta 3 0 In de hoofdklasse heren heeft PSV verwoed strijd moeten leveren, om zijn positie als koploper te consolideren. De Eindhovenaren kwamen tegen UDI maar juist met de „hakken over de sloot": 8-7. Oe naaste concurrent DES kreeg het iets gemakkelijker, al blijkt Blauw Wit de zege niet zonder meer cadeau te hebben gegeven (7-11). Olympia blijft op de loer liggen, om zo snel mogelijk van 'n misstap der leiden de ploegen te profiteren. Het verwees Niloc met 12-9 naar het tweede plan. Tenslotte maakte Hellas zijn voor nemen kenbaar, om in de „lift" te stappen. WWV fungeerde hierbij als slachtoffer (15-9). De stand is nu: PSV 3 6 WWV 3 2 DES 3 6 Blauw Wit 3 2 Olympia 3 4 Hellas 4 2 UDI 4 4 Niloc 3 0 AVA en Amstel geven elkaar in de eerste klasse dames geen duimbreed gronds toe. Eerstgenoemde scheepte DSG op nadrukkelijke wijze met ver lies af (4-1)terwijl HHC hoewel het zich tot het uiterste teweer stelde er niet in slaagde, Amstel een winst puntje te ontfutselen: 3-2. De naaste belager van dit tweetal is nog steeds Athleta. Door een overwinning van 3-1 op Vriendschap blijft deze ploeg op een gelijk aantal punten, zij het dan dat zij een wedstrijd meer heeft ge speeld. Aangezien Concordia en AOG afgelopen zondag elders van het fraaie herfstweer profiteerden, bleef de vraag, wie voorlopig alleen de rij zal sluiten, onbeantwoord. Opmerkelijk in deze afdeling is het grote verschil in be haalde winstpunten tussen de kop lopers en de rest, zoals uit deze stand duidelijk blijkt: AVA 3 3 0 0 6 11— 4 Amstel 3 3 0 0 6 1410 Athleta 4 3 0 1 6 14— 7 HHC 3 1 0 2 2 8—7 Vriendschap 3 1 0 2 2 69 DSG 3 1 0 2 2 8—11 Concordia 2 0 0 2 0 26 AOG 3 0 0 3 0 8—17 Een verzwakt ADO moest op het zwaar bespeelbare veld van Forresters in de tweede Klasse B een kleine neder laag (3-2) incasseren. Na ongeveer tien minuten opende de thuisclub de score (1-0). Ondanks vele tegenaanvallen bleef ADO een passend antwoord hierop schuldig, omdat o.a. de combinaties te doorzichtig werden uitgevoerd. De rust ging in met 2-0, als gevolg van de enige fout, die de Heemskerkse defensie maakte. Na de hervatting leek het voor ADO beter te gaan. De eerste de beste aanval leverde reeds een vol treffer op (2-1), waarna palen en lat Forresters voor de gelijkmaker be hoedden. Pas na de stand 3-1 liep ADO in; echter niet voldoende om tenminste één puntje meet. naar Heemskerk te nemen (3-2). Niloc 2 zegevierde over Tonido met De Nederlandse Katholieke bond van Vervoerspersoneel Sint Raphaël, afde ling Haarlem, organiseert zondag 20 oktober een feestelijke viering van zijn patroonfeest. In de dekenale Sint Jo- seph-kerk zal om' acht uur 's morgens een H. Mis worden opgedragen voor de leden. Daarna is er een gemeen schappelijk ontbijt in het gebouw Sint Bavo. 's Avonds wordt een cabaret programma uitgevoerd „Kom, lach er eens om!" met vele medewerkenden. Na afloop is er een bal onder leiding van de heer W. Schroder. Maandag 4 november, maandag 9 december en vrijdag 27 december zal in het gemeentelijk Concertgebouw te Haarlem een Beethoven-cyclus wor den gebracht door Herman Krebbers, viool en Robert Weisz, piano. Alle tien sonates zullen worden uitgevoerd, ver deeld over de drie avonden. Het eerste samengaan als sonate-duo in een Beethoven-cyclus van de Neder landse violist en de Hongaarse pianist is een muzikale sensatie geworden van de eerste orde. Het zigeunerachtige in het spel van Krebbers, dat in onze Ne derlandse violistenwereld zo zeldzaam is en dat hem mijlenhoog verheft bo ven alle vakgenoten hier ter lande gaat samen met de gematigde Hongaarse inslag van de pianist. Ter gelegenheid van het 25-jarig be staan van de parochie van O.L. Vrouw van Altijddurende Bijstand te Santpoort, dat binnenkort gevierd zal worden, heeft de parochie gedurende een jaar een ac tie gevoerd om de nodige gelden bijeen te brengen voor de afbouw van het kerk orgel. Op woensdag 30 oktober zal Kees Bornewasser in de kerk een openbaar orgelconcert geven, waaraan medewer king wordt verleend door het studenten koor van het Missiehuis te Driehuis on der leiding van pater P. de Bruin m.s.c. Het programma vermeldt o.a. werken van J. S. Bach, C. Franck, K. Borne wasser, M. Duruflé en M. de la Lande. De toegang tot dit concert, dat om 8 uur begint, is vrij voor alle inwoners van Santpoort en omgeving, die een goed orgelconcert kunnen waarderen. De kerk zal die avond tevens in ver band met het zilveren jubileum feeste lijk versierd zijn, zodat de bezoekers te gelijk de gelegenheid hebben de feest versiering te bezichtigen. Advertentie Alle merken - dus ruime keuze (Zondag 20 oktober) 1. O.V.V.O.D.E.M. 2. RapiditasH.B.C. 3. VitesseA.D.O. 4. Wijk aan ZeeH.S.V. 5. Z.A.P.Velsen 6. WesterkwartierV.V.S.B. 7. AlphenT.Y.B.B. 8. Onze GezellenGeel Wit 9. A.S.C.Lisse 10. ConcordiaT.H.B. De inzendingen moeten uiterlijk zaterdagmiddag in ons bezit zijn. (Zondag 13 oktober 1957) le prijs 10: A. v. d. Lans, Juliana- straat 124 Lisse 8 pt. 2e prijs ƒ7.50: P. Schouw, Kruistocht straat 40 Haarlem 8 pt. 3e prijs ƒ2.40: J. de Nijs, Overtoom 20 Castricum 8 pt. 4e prijs ƒ2.20: Mej. A. Alders, v. Twiskpl. 3 Haarlem 8 pt. 5e prijs 2.50: J. Beelen, Bleekersvaart- weg 20 Heemstede 8 pt. De afdeling Haarlem en omstreken van de Koninklijke Nederlandse Natuur historische Vereniging organiseert za terdag 19 oktober een paddestoelen-ex cursie onder leiding van de heer G. L. van Eyndhoven op het landgoed Linden- heuvel te Bloemendaal. Bijeenkomst half drie, Ter Hoffstedeweg 3. Horizontaal: 1 .deel v. h .oor; 3. schel; 6. duivenhok; 8. danskoor; 10. lobbes; 11. schrede; 12. rr>eisjesnaam; 14. water in Brabant; 17. "Vogelprodükt: 18. Tshi nimmer; 19. bevestiging; 20. voorzetsel: 21. compagnon (afk.); 23. wiel; 25. kern; 26. vogel; 28. onb. voornaamw.; 30. schrijf behoefte; 31. deel v. h. lichaam; 32. on vruchtbaar. Verticaal: 1. kleur; 2. stofmaat; 4. bijwpord; 5. zonder inhoud; 6. Frans pers. voornaamw.; 7. boertige nabootsing; 9. Frans pers. voornaamw.; 10. wapen; 13. toestand van rust; 15. persbureau (afk.); 16. etcetera (afk.); 20. rivier in Duitsland; 22. berg geel; 24. deel van de dag (afk.): 27. voor zetsel; 29. bijwoord; 30. rivier in Italië. Horizontaal: 1. waard - bever; 2. ruzie - opera; 3. obelisk - ski; 4. kan - Nes - pel; 5. Azteken: 6. zegge - nerts; 7. eens - Em.; 8. Erin - freule: 9. k.o. - Steenwijk; 10. etc. - rede - K.E.; 11. N.S. - sirene. Verticaal: 1- wrok - zoeken: 2. aubade - rots; 3. azen - gei; 4. rfl - agens; 5. deinzen - T.R.I.; 6. set - sfeer; 7. boksen - rede; 8. e.p. - ketenen; 9. vesper - uw; 10. erkentelijk: 11. rail - smeken. Advertentie worden U geleverd door 't SILVER STOEPKE, Gr. Houtstr. 49. 7-2, Tavenu versloeg Blauw Wit (3-4) en JHC en CSV deelden de eer: 4-4. Een goed begin van laatstgenoemde. Niloc 2 3 3 0 0 6 11— 3 JHC 3 2 1 0 5 12— 9 Blauw Wit 3 1113 65 Tavenu 2 10 12 77 Forresters 2 10 12 44 ADO 3 1 0 2 2 5—5 CSV 10 10 1 4—4 HOC 10 10 1 1—1 Tonegido 1 0 0 1 0 03 Tonido 3 0 0 3 .0 4—13 Uitslagen: Dames 2e kl. west A: AchillesAttila 3-3; DVV-Spirit 8-4; BSVLynden 2-1; Amersfoort—UD 3-0; Laren—DWS 4-1. 2B: Niloc 2—To nido 7-2; Blauw WitTavenu 3-4; For resters—ADO 3-2; JHC—CSV 4-4. Heren: 2A: Niloc 2Tonido 7-4; AmersfoortAmstel 10-10; Attila Achilles 6-6; Sport VereentLaren 11-9. 2B: Zandv. meeuwenAalsmeer 2 9-10; UnitasConcordia 2 5-7; AHCBlauw Wit 2 7-4; VriendschapIJmond 8-9. Evenals destijds de officier van jus titie in Haarlem, eiste dinsdag de procureur-generaal bij het Amsterdamse gerechtshof een maand gevangenisstraf tegen een 59-jarige magazijnchef uit Zaandam. Dit wegens grove schuld in verband met het mmgen van een scha delijke stof in aardappelmeel. Deze sub stantie werd In Kro.nmenie gebruikt voor worstvoorbereiding, hetgeen niet zonder gevolgen is gebleven. Eén con sument is door het nuttigen van de worst overleden en een andere is nog altijd errstig ziek. De Haarlemse rechtbank had de magazijnchef vrijgesproken, om- zij grove schuld niet bewezen achtte. De aanleiding tot deze tragische af faire was het verkeerd bezorgen van een zak gevuld met bariumverbinding, bij een grossierderij van levensmiddelen in Zaandam. De zak was bij vergissing tus sen een aantal zakken met aardappel meel geraakt. Dit aardappelmeel werd door de grossierderij in zakjes van 10 kg geleverd aan slagers in de omgeving voor de worstbereiding. Toen de maga zijnbediende de inhoud van de verkeerde zak overschepte in een andere ver pakking, merkte hij geen verschil. De chef, al meer dan 40 jaar in het vak, echter wel. Het overscheppen werd on middellijk stopgezet. De chef en ook de eigenaar van de grossierderij kwamen tot de conclusie dat het een zak met krijt moest zijn. Zij stuurden de zak terug en de hoeveelheid die al tussen het aardappelmeel was geraakt werd in een kartonnen doos gedaan. Uit zuinig heid en wetende dat krijt geen scha delijke gevolgen heeft, gaf de chef aan de magazijnbediende opdracht, de stof bij beetjes in de zakken met aardappel meel te doen. Eén zo'n zak belandde bij een slager in Krommenie als bindmiddel voor de worstbereiding. Tet zitting verklaarde de slager de worst gegeten te hebben, voordat deze in de verkoop ging. „De smaak was voor treffelijk, mijnheer de president" aldus de slager. Kort daarop regende het echter klachten bij de slager omdat tal van consumenten ziek waren geworden. Volgens hen kwam dat door de worst. Eén bejaarde inwoner van Krommenie verloor zelfs het leven. De slager eeft de overgebleven hoeveelheid worst prompt weggegooid. Bij onderzeek bleek dat de hoeveelheid aardappelmeel vermengd was met zeer schadelijke ba rium. De procureur-generaal vond dat er wel sprake was van grove schuld. „Het was een heel lelijke gedachtengang om dat spul, ook al wist men dan niet dat het vergif was, te vermengen met aardappel meel. Verdachte wist dat het aardappel meel bestemd was voor worstberei ding. Om zijn werkgever een stropje te besparen, liet hij de magazijnknecht vermengen". De verdediger van de magazijnchef, die nog nooit met de justitie in aan raking is gekomen, wees op de grote schuld bij de afzender van de zak en de firma voor wie deze bestemd was. „De afzender, die de geopende zak terug kreeg, liet nooit een waarschuwing ho ren evenals de firma die een zak te weinig ontving. Beide wisten dat er van zwaar vergift sprake was". Ook het feit dat er niets op de zak stond aangegeven, achtte de raadsman betreurenswaardig- Uitspraak 29 oktober. Het Haarlems Speeltuinverbond, afde ling D.V.S. opens zaterdagmiddag 19 oktober, om drie uur, een nieuw clubge bouw in de speeltuin aan de Vondel- weg, ingang Clovisstraat.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 2