Communisten bewerken in Westen Oosterse studenten Katholieke gemeenschap nog te weinig met missieproblematiek geoccupeerd Dit uur I van diepe ernst II weer Weer Davitamon IO tjjééjjt de weerstand KABO zet de poorten open voor het gehele katholieke overheidspersoneel Gast Nederlandse Opera speelt „TieflancT van d Albert Mil Omzetbelasting op de personen auto's 3% hoger Wij hebben met de overheid een (salaris)rekening te vereffenen' DOOR TREIN GEGREPEN Af scheidsparade voor generaal Hasselman Première te Amsterdam GRIEP? WEG GRIEP! WOENSDAG 16 OKTOBER 1957 PAGINA 3 Een van de hoofdproblemen, waarvoor de missie zich vandaag aan de dag gesteld ziet, is de snel le sociale, economische en politieke evolutie in tal van missielanden. Wat zich thans in Afrika en Azië voltrekt zal bepalend zijn voor een lange toekomst en het is voor de Kerk zaak niet overmorgen of mor gen, maar vandaag haar plaats in deze landen te vinden. Men stuit hier o.m. op zeer levendige activiteiten van de com munisten, die in de diverse natio nalistische bewegingen trachten mee te spelen, vaak met niet ge ring succes. In zijn algemeenheid Is dit bekend genoeg, maar met een tweetal voorbeelden mag toch nog wel eens geïllustreerd worden wat dit in concreto inhoudt. In Kameroen ziet de missie zich ge confronteerd met een nationalis tisch getinte communistische par tij, welker propaganda bijzonder knap is afgestemd op de mentali teit van de bevolking en de plaatselijke situaties. Deze partij weet de sociale eisen, die helaas niet ongefundeerd zijn, voortdurend uit te buiten, ze belegt bijeenkomsten in de negerhutten, ze ver spreidt valse geruchten enz., enz. De uitwer king is onmiskenbaar: het geestelijk klimaat ver andert ten ongunste van de Kerk. Ogenschijnlijk vermindert in het begin de praktijk van het gods- |lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll!!lllilll!il| Iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiü dienstig leven niet, maar langzaamaan merken de missionarissen, dat zij niet meer hetzelfde vertrou wen genieten, dat men hen minder om raad vraagt. Een ander voorbeeld levert de ontwikkeling in Ke rala, een van de veertien staten van de Unie van Indië. Kerala, dat op 13.5 miljoen inwoners 2 mil joen katholieken telt, is een staat met een vrij sterk ontwikkeld katholiek onderwijs. Bij de jongste verkiezingen heb ben de communisten hoewel zij slechts 35% van de stemmen be haalden dank zij een gebrekkige kieswet toch 65 zetels in het par lement gekregen tegen 63, die door alle andere partijen bezet worden. Zij konden een uitsluitend communistische regering vormen, die er direct op aanstuurde de ka tholieke scholen om te zetten in staatsscholen. De desbetreffende wet is in het parlement van Kerala aangenomen en ze zal van kracht worden als de president van de Unie van Indië er zijn goedkeuring aan hecht. Deze schoolstrijd staat onder leiding van een katholiek, die overgegaan is tot het communis me. Het behoeft geen betoog, dat voor de missie deze schoolstrijd een strijd is om niets minder dan haar bestaan. Het zijn twee voorbeelden uit een lange reeks met tal van varianten. Het is voor de Kerk zaak niet overmorgen of morgen, maarvandaag haar plaats in de missiegebieden school te Imansogho in hetAfrikaanse bisdom Koudoug te vinden.,., (neger- Bij koninklijk besluit RAI is voornemens er tegen te protesteren Advertentie in de SILVIKRIN SHAMPOO PRIJSVRAAG In totaal f 15.000 aan geldprijzen, een "HOOFD"-prijs van f5.000 WIE IS WIE IN HET SILVIKRIN-GEZIN Kijk deze week in Uw damesblad of radio-programmablad, of vraag Uw winkelier een formulier Provincie Zuid-Holland in beroep Tegen rijbewijzenvonnis van de Haagse rechtbank In september 10.000 radio- en 12.000 t.v.-toestellen meer geregistreerd Notaris te Tilburg Voorzitter Weyters op congres in Utrecht Staatssecretaris voor personeelszaken Problemen van het salarisbeleid Zaak majoor-K. Auditeur-militair in hoger beroep Beslag op Russisch schip opgeheven Schildersknecht zeer ernstig gewond 30 oktober Vragen over parades en bestedingsbeperking Boerderij in Ridderkerk afgebrand Het penibele in het hier vluchtig geschetste beeld is, dat terwijl de communisten een propaganda apparaat van indrukwekkende omvang hebben om de volkeren in de onderontwikkelde gebieden bij te brengen ,,dat Christus de honger niet kan stillen, doch het communisme wel" jaarlijks be steed de Sovjet-Unie voor haar po litieke propaganda een bedrag van bij na 700 miljoen gulden de middelen van de missie ontoereikend blijven om het geloof te verkondigen. De katho lieke wereldgemeenschap in haar ge heel schijnt zich de ernst van de situatie niet voldoende te realiseren. Goed. men dient bij de 56 miljoen gul den, die het Genootschap tot Voortplan ting van het Geloof het vorig jaar tot zijn bschikking had, nog op te tel len de bijdragen, die rechtstreeks wor den gegeven aan missionerende orden en congregaties, aan particuliere mis sie-verenigingen en individuele missio narissen Maar ook dan nog moet de encycliek „Fidei donum" constate ren, dat de missie nagenoeg overal veel te weinig middelen heeft voor het noodzakelijke werk. Iedere aarzeling of uitstel is vol gevaren", zegt de en cycliek. En verder: „Daar de Afrika nen gedurende deze laatste decennia zoveel in beschaving zijn vooruitgegaan als de Westeuropese volkeren niet dan na meerdere eeuwen hebben bereikt, Vorden zij gemakkelijker bewogen en geraakt, wanneer zij worden onderwe zen in hetzij theoretische hetzij prak tische wetenschappen en kunsten; van daar komt het dat zij sneller overhellen naar de mentaliteit van hen, die alles tot de stof terugbrengen". Het steeds maar weer tamboereren op de kwestie van het geld kan de indruk wekken alsof het daar nu speciaal om draait. Zoals eerder op gemerkt: daarom draait het zeker niet in de eerste plaats. Als de mis sieproblematiek een werkelijk voor ons levende problematiek is, komt het met de geldzaken vanzelf beter in orde. Dat echter de geesten van het westen te weinig met het missie- vraagstuk geoccupeerd zijn kan blij ken uit hetgeen zich niet ver van huis, doch onder onze eigen ogen af speelt met de studenten uit oosterse landen, die in Europa en Amerika komen studeren. Het trieste feit ligt er namelijk, dat een niet gering per centage van deze jonge Aziaten en Afrikanen na voltooiing van hun stu dies als communisten terugkeren naar hun land. Het aantal Afrikaan se en Aziatische studenten in Enge land mag op 30.000 geschat worden, dat in Frankrijk op 25.000 en het aantal in Amerika op 20.000. Duits land telt er 7000, Nederland 3000. student" moet hier in de ruime zin van het woord genomen worden). Men bedenke, dat we hiermee een groot deel van de toekomstige lei dersgeneratie der jonge Afrikaanse en Aziatische landen in het westen te gast hebben. Het aantal katholie ken onder deze studenten moet vrtf groot ziju, want velen zijn via katho lieke scholen tot verdere studie hier gekomen. Alles wat de kerk in Euro pa te bieden heeft aan oude tradi tie en nieuwe levenskracht, kan hen en dus straks hun volken verrijken. Wat is echter gebeurd? Van gezaghebbende zijde is onlangs uitgesproken, dat alleen al in Parps honderden ex-seminaristen hun ge loof volledig verloren hebben. Jaren achtereen zijn de Westerse katholieken er niet in geslaagd deze mensen de nodige aansluiting te geven; de com munisten gelukte zulks daarentegen doorgaans wel. Wat dit betekent behoeft na het vorenstaande niet nader gead strueerd te worden. Gelukkig beginnen we het probleem, dat door mgr. van Melckebeke, apostolisch administrator van de Chinezen-buiten-China is aange merkt als het meest urgente missie probleem, nu te zien. Gelukkig groeit er thans een speciale zielzorg-organi satie voor deze studenten. Maar het feit, dat dit zich zo in onze directe nabijheid heeft kunnen afspelen, is veelzeggend. T. E. Bij koninklijk besluit is met ingang van gisteren de omzetbelasting bij in voer op personenauto's en combinatie wagens verhoogd met drie procent. De verhoging was mogelijk op grond van artikel 15 van de wet op de omzetbe lasting 1951. Naar de Nederlandse vereeniging ,,de rijwiel- en automobielindustrie" mee deelt worden, tegelijk met de verhoging der omzetbelasting bij invoer, die hier te lande gevestigde assemblagebedrijven van personenauto's door een verzwa ring van de omzetbelasting in dezelfde orde van grootte getroffen. De RAI meent, dat deze verhoging van de om zetbelasting om louter budgetaire re denen is afgekondigd en haars inziens geheel los staat van de 'n de miljoenen nota aangekondigde wijziging van de weeldebelasting, waarvan echter nog niet bekend is van welke omvang deze zal zijn. De jongste maatregel zal zijn invloed doen gelden op de prijzen van de nieuwe personenauto's en combinatie wagens. De vereniging meent, dat met deze verhoging wordt vooruitgelopen op de behandeling van het wetsvoorstel tot verhoging van de weeldebelasting in de Sta ten-Generaal en zij neemt zich Voor, in overleg met de BÖVAG, tegen deze handelwijze met kracht te proteste ren. Gezin ••flacon f 1.25 GA'eef i Staten van Zuid-Hol- land hebben besloten in beroep te gaan tegen een mtspraak van de president van de Haagse rechtbank inzake de rybewyzen-affaire. Zoals men weet weigeren acht pro vinciale griffies teruggave van een rij bewijs ,dat tijdens een door de rechter opgelegd de ontzegging de geldigheid verliest. Ook de Zuidhollandse griffie volhardt in deze weigering, zodat een delinquent, wie deze omstandigheid treft, opnieuw rij-examen moet doen. In de uitspraak bij een door de ANWB aangespannen kort geding gaf de president van de Haagse rechtbank de raad voortaan ook verlopen rijbe wijzen ter vernieuwing terug te geven, zich baserende op de wegenverkeerswet en niet op het ondergeschikte wegen verkeersreglement, dat de interpreta tie van de acht griffies toelaat. Gedepu teerden van Zuid-Holland besloten te gen deze uitspraak in beroep te gaan. Op 1 oktober J.l. bedroeg het aantal aangegeven radio-toestellen 2.329.924 te gen 2.319.809 op 1 september j.l. Op 1 oktober j.l. waren er 529.179 aan geslotenen op het draadomroepnet te gen 531.056 op 1 september j.l. Het aantal geregistreerde televisietoe stellen steeg van 177.685 op 1 septem ber j.l. tot 190.152 op oktober j.l. Bij K. B. is benoemd tot notaris te Til burg: E. J. A. Marcus, kandidaat-nota ris, wonende te Breda, in de plaats van Chr. W. van Dam, die eervol is ontsla gen. Advertentie HET IDEALE VITAMINE-PREPARAAT FLACONS i 50, 100 EN 500 DRAGÉES ORGANON - OSS (Van onze speciale verslaggever) „Wat wij willen, is één sterke katho lieke organisatie van overheidsperso neel, die op alle terreinen van het maat schappelijk en economisch leven de be langen van het overheidspersoneel kan en wil dienen. Dit ideaal is onmogelijk gebleken te verwerkelijken niet ARKA samen; welnu, dan zullen wij het alleen doen!" Deze woorden werden door voor zitter Weyters uitgesproken in de ope ningsrede van het congres van de KABO, de katholieke bond van ver- lieidspersoneel. De KABO gaat de poor ten openzetten voor het gehele katholie ke overheidspersoneel nu zij de afba keningsovereenkomst met de ARKA heeft opgezegd. Zij blijft evenwel be reid om in alle vriendschap met de ARKA naar een noodzakelijke fusie van de beide organisaties te streven. Nu de overeenkomst tussen de ARKA en de KAB verbroken is meent de KABO, dat de belangen van de ARKA-ambtena- ren niet meer volledig behartigd kunnen worden. Het katholieke overheidsper soneel heeft op een dergelijke belangen behartiging echter recht, doch het kan dit alleen bereiken via de vakcentrale, via de KAB, aldus spreker. De band tussen KAB en KABO is on- verbrekenlijk. De voorzitter besteedde daar veel woorden aan. Hij betoogde, dat het overheidspersoneel zonder de vakcentrale niet kan meespreken over het algemeen pociaal en economisch be leid. Zonder de KAB kan men slechts een eenzijdig, categoraal beleid voeren. Het welbegrepen eigenbelang vor dert dus aansluiting bij de KAB. Men moet dat doen, vanwege de loon politiek en voor het gehele brede terrein van de sociale wetgeving, evenals voor de zeggenschap van de ambtenaren bij de uitvoering van de sociale wetten. Niet meedoen aan het werk van de vak centrale betekent zich zelf vleugellam maken. Daarbij gaat het niet alleen om matriële voordelen doch ook om het principe van de katholieke solidariteit, die beleefd moet worden én in de ei gen sector van het overheidspersoneel én in breder verband met betrekking tot alle werknemers. Het is in strijd met de solidariteit om hoog gezeten werk loos neer te zien vanuit een veilig ge waand isolement op de lageren, zonder hen de helpende hand te reiken. De ka tholieke solidariteit en naastenliefde eisen van de begaafden zonodig zelfs hun eigen belang voorbij te zien ter- wille van de noodlijdenden. De heer Weyters sprak tevens over de problemen van het salarisbeleid en het overleg van de ambtenaren met de regering, Wü hebben, zei hij, met de overheid een rekening te vereffenen, ondanks de moeilijke economische situ atie in Nederland. De overheid is te traag geweest met de voorbereiding van modernere loonsystemen. Nn deze nieuwe systemen te lang zijn uitgeble ven is de overheid haar personeel wat verschuldigd. Bovendien is er de on gemotiveerde verhoging van de salaris sen der hogere ambtenaren welke de spanning onder het overheidspersoneel heeft vergroot terwijl er tussen de top salarissen en de middelbare salarissen een vacuum ontstond, dat tevens een barrière genoemd moet worden. Ook op deze grond zal er een rekening veref fend moeten worden. De organisaties hebben voorstellen gedaan waarvan de regering de rede lijkheid en de soberheid niet ontkend heeft. Niettemin is het overleg over deze voorstellen afgebroken. De re gering meent dat er geen. plaats is voor loonmaatregelen welke het her stel van de economische situatie van het land in gevaar brengen De KABO vindt echter, dat er plaats moet blijven voor incidentele maatre gelen, welke tengevolge van bijzon dere omstandigheden wenselijk kunnen zijn. Voor 's-rjjksschatkist hoeft dit geen gevaren op te leveren, want er moet toch een onderlinge verschui ving van de rijksuitgaven mogelijk zijn, waardoor met deze loonsverbe teringen geen hogere totale rijksuit gaven gepaard hoeven te gaan Re percussies op andere bedrijfstakken hoeven van een loonsverbetering voor ambtenaren evenmin gevreesd te worden, als de regering maar duide lijk de uitzonderlijke situatie waarin het overheidspersoneel verkeert zou willen uiteenzetten. Grote •bezorgheid bestaat er in de KABO speciaal voor do laagstbezoldig- den, die niet een gering inkomen en een stijgend levenspeil het hoofd boven water moeten houden. Daarom, aldus de heer Weyters, is het goed te weten, dat onze vakcentrale, de KAB, zich ernstig beraadt over dit vraagstuk en het is goed, dat de KABO in dit be raad betrokken is. Veel kritiek leverde de voorzitter op de vorm van het huidige georganiseerde overleg tussen regering en ambtenaren. Als het over zeer belangrijke projecten gaat blijkt overeenstemming onmoge lijk te zijn. De ambtenaren moeten on derhandelen met een regeringsdelega tie, die in werkelijkheid geen onderhan delingsbevoegdheid hééft. Nog steeds leeft bij de KABO de wens om een staatssecretaris voor personeelszaken te benoemen, welke o.m. het overleg zou kunnen voorzitten. Advertentie De auditeur-militair bij de krijgs raad te 's-Gravenhage heeft, naar wij vernemen, hoger beroep aangetekend in de zaak tegen majoor K. Majoor K. zelf is tot dusverre nog niet in appèl gegaan. Zoals men zich herinnert heeft de krijgsraad de majoor wegens het aan nemen van giften veroordeeld tot een jaar en drie maanden gevangenisstraf met aftrek en ontslag uit de dienst. Nadat van Russische zijde voldoende cautie was gesteld, is het beslag op geheven op het Russische tankschip „Moskovski Festival". Zoals men weet is deze tanker verleden week op zee in aanvaring geweest met het Franse vissersvaartuig „Clemenceau" dat daarna gezonken is. De Russische tan ker heeft reeds de Rotterdamse haven, waar het aan de ketting was gelegd, verlaten, met bestemming Odessa. Toen ik 's nachts in het pro vincieplaatsje aan het hotel arriveerde, waar ik in de loop van de avond gereser veerd had, bleek het reeds onaandoenlijk gesloten te zijn. Ik drukte op wat bel len en rukte aan enige deuren, maar er werd niet gereageerd. Daar stond ik dus zonder onderkomen en zelfs zonder enige bagage. Een passerende nachtwaker nam mij met enige ach terdocht op, maar toen hij zag dat ik geen inbrekerswerktuig bij mij had werd hij enorm behulpzaam. Het resultaat was dat ik even later in een ander, veel beter hotel be landde waar ik dus de nacht passeerde. De volgende morgen trad ik echter de eerst aangeduide herberg weer binnen om mijn spullen op te halen. De waard zat er al grimmig zijn be staan te betreuren, samen met een agent. „U was al dicht gisteravond", zei ik Hij gromde. „Ik heb nog gebeld", bracht ik aar zelend in het midden. „Ik sluit precies om twaalf uur", bromde de man. „geen minuut later". En de agent knikte wijs. „Jawel", zei ik, „maar half één...." „is geen twaalf uur" vulde de waard onwrikbaar aan; „en het is hier géén Amsterdam", voegde hij er duister aan toe. „Nee", antwoordde ik, „dan was ik niet hier geweest". Het was een moeilijk gesprek in de vroege ochtend. Enfin, ik kréég mijn bagage en ik hoefde niet te betalen voor het stal len. Maar toen ik al bij de deur was riep die man mij nog na: „Geen minuut later dan twaalf uur". Op het spoorwegviaduct in de tuin dorpstraat te Hengele is dinsdag de 16-jarige schildersknecht R. Nadorp uit Hengelo, in dienst van een Arnhems bedrjjf, door de trein Zutphen-Eschede gegrepen en van het viaduct geworpen. Hii werd zeer ernstig gewond. De jon gen was samen met een schilder bezig het viaduct te verven. Er was geen veiligheidsman aanwezig toen de werkzaamheden werden uitge voerd. De tweede schilder kon zich met een sprong in veiligheid stellen toen de trein naderde. De wagenbestuurder had de beide mannen tengevolge van de felle zon niet gezien. Volgens de gewoonte, dat een schel dende commandant vóór zijn eervol ont slag de parade afneemt van de onder zijn bevel gestelde troepen, zal de be velhebber der landstrijdkrachten, gene raal B. R. P. F. Hasselman, op 30 ok tober een parade afnemen van de ko ninklijke landmacht. De parade omvat een ceremoniële In spectie waarbij generaal Hasselman langs de opgestelde troepen gaat en een défilé, waarbij de troepen langs de generaal marcheren. Inspectie en défi lé zullen worden gehouden op de mi litaire weg onder Öud-Leusden, lopen de van de tankwerkplaats naar Soester- berg. Langs een gedeelte van deze weg zullen de troepen worden opgesteld voor de inspectie, die te 11.20 uur begint. Daarna zal te 12.00 uur het défilé vol gen, dat eindigt te 12.45 uur. Bij de troepen zullen veertien vaan dels en drie standaarden worden inge deeld. Ook nemen vijf muziekkorpsen aan de parade deel. De totale troepen sterkte bedraagt 5000 man. Naar aanleiding van vragen over het houden van de afscheidsparade voor ge neraal Hasselman en de noodzaak tot bestedingsbeperking, deelt de leger- voorlichtingsdienst het volgende mede: Een parade heeft steeds als oefening voor de leiders en voor deelnemende troepen gegolden, Tweederde gedeelte van de troepen is gelegerd in de omgeving van Amers foort, terwijl het deelnemende tankba taljon verblijft in de „Boskamp," grenzend aan de militaire weg, De militaire weg is een betonbaan, die speciaal is gebouwd voor het ver voer van zwaar materieel, o.a. tanks, tussen de verschillende nabij de weg gevestigde militaire onderdelen, zodat geen schade zal worder veroorzaakt. Aan de parade zijn geen bijzondere kosten verbonden zoals dit wel het ge val was bij het voorgenomen défilé te Utrecht in april j.l. In ongeveer een uur tijds is dinsdag - avond de boerderij van de heer A. Kom- mijns aan de Straatweg 215 te Ridder kerk geheel afgebrand. Het aangren zende woonhuis bleef echter voor een groot deel gespaard. De brand ontstond omstreeks half ne gen, vermoedelijk door kortsluiting in de boerderij. Omstreeks dit tijdstip ook kwam een gedeelte van Ridderkerk na bij de boerderij door nog niet bekende oorzaak zonder elektrische stroom te zitten. Gré van SwolBrouwenstijn en Johan van der Zalm in „Tiefland" Als première voor het nieuwe seizoen had de Nederlandse Opera te Amster dam „Tiefland" van Eugen d'Albert gekozen, een werk met alle kwaliteiten en feilen van de periode waarin het ont stond. De allereerste uitvoering van deze opera vond plaats in 1903 te Praag. We leven dan in de glorietijd van het Ita liaans verisme en Wagner's opera-code. De componist werd in Glasgow gebo ren en stierf in Riga in het jaar 1932. Zijn vader was Duitser met een Frans- Italiaanse stamboom, zijn moeder een Engelse en het was Liszt, die de virtuo ze capaciteiten van deze musicus vol tooide aan de hand van Beethoven's werken. Dit internationale leven én de sfeer van zijn tijd heeft een stempel ge drukt op zijn muziek in het algemeen en op deze opera in het bijzonder: een me lodramatisch gegeven, verwerkt tot mu ziek van verschillende stijlen, maar toch wel met besliste, geïnspireerde effec ten. die "technisch knap tenoemen zijn. Stelde de Nederlandse Opera een belangrijke daad met de uitvoering van dit werk uit de eeuwwisseling? Historisch bezien zeer zeker; er steekt bovendien heel wat rake, frisse mu ziek in deze partituur, al kwam deze hedenavond door een te schuchtere, voorzichtige instelling slechts ten de le naar voren. De dirigent Alfred Eichmann schijnt in deze niet erg toeschietelijk te zijn. Vergeefs heb ben wjj in de eerste delen gewacht op de vonk, die het enthousiasme los laat. Na de pauze begon pas de ge wenste sfeer voor en achter het voet licht te komen. De figuur Sebastiano werd vertegen woordigd door Randolph Symonette. een Amerikaanse gast die momenteel in Düsseldorf werkt, uitstekend speelt en een formidabele bariton heeft. Johan van der Zalm gaf een in vele opzichten goede en zelfs boeiende Pedro. Al direct in de eerste scène kreeg ik sterk de in druk dat Gré van Swol-Brouwenstijn niet de geschikte persoon was voor Martha, de geliefde van de jonge Pedro. Zij speelde en zong alles net even iets te waar en te nadrukkelijk voor een jon ge landelijke deerne van Spaansen bloe de. Met alle waardering voor haar voca le prestaties is die indruk tot het einde gebleven. Een charmant en luchtig in termezzo was het komen en gaan van de drie vriendinnen, waarvan vooral Marilyn Tyler en Cora Carine Mayer een pittige, amusante creatie maakten, en ook de typering van het jonge meis je Nuri door Nel Duval was heel juist. De kleinere rollen van Burcksen, R. Kat en Hoekman voldeden, al stellen wij ons van Tommaso een minder zon derling uitziende ouderling voor. Noemen wij nog het bescheiden maar goede kooraandelen en het decor, dat nu niet bepaald uitblonk door artistieke originaliteit. Het rotslandschap was be paald effectloos en het andere decor van de molen projecteerde de actie te veel tegen het grote hek in het midden en liet de ruimte van het toneel tame lijk onbenut. Blijkbaar heeft de uitvoering van de ze opera toch nog hevige emoties ge wekt bij het publiek, want het applaus ging vergezeld van luide kreten van en thousiasme. T. Vr.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 3