VOLKS WA GENFABRIEK wordt nog verder uitgebreid De herprivatiseringsplannen kunnen de expansiedrang niet intomen Radio en TV Deviezenreserve met ruim 65 miljoen gestegen Roep der ruimten SCHEEPVAARTBERICHIEN "j BUISMAN Goedennacht Positie van schatkist verder verbeterd Arbeidsmarkt toont verdere ontspanning Mademoiselle de MBÊÊM Weekstaat Nederlandsche Bank Panama Vanavond Premie van 50.000 op serie 1848 nummer 10 In september WOENSDAG 16 OKTOBER 1957 PAGINA 4 litiBBMIllillllHIlil 1 - y Premielening A'dam 1951 MARKTBERICHTEN U staat er van te kijken (Van onze correspondent in Bonn) De plannen van de Westduitse minister van economi sche zaken, prof. Ludwig Erhard voor de her privatisering van de „Volkswagenwerke" in Wolfsburg door invoering van de z.g. „Volksaktie" in kleine deno minaties, houden de V.W.-president-directeur Heinz Nordhoff er voorlopig niet van terug om zijn fabriek nog verder uit te breiden. Nadat naast het originele fa briekscomplex in Wolfsburg einde november 1956 in Hannover nieuwe montagehallen voor „Kombis", spe ciale modellen, ziekenauto's e.d. in gebruik werden ge- Het door het ministerie van prof. Er- hard opgestelde en door de Christelijk- Demokratische Unie nog vlak vóór de sluiting van de 2e Bondsdag Ingedien de wetsontwerp tot herprivatisering van de „Volkswagenwerke", dat door het parlement naar de commissie werd verwezen en daar is blijven steken, zal in het on 15 september j.L gekozen par lement opnieuw moeten worden irtge- d.end. In de Bondsrepubliek geldt n.l., dat alle wetsontwerpen die aan het ein de van de zittingsperiode van de Bonds dag nog niet in behandeling zijn geko men, automatisch ..erledigt" zijn. De Volkswagenwet" zal dus opnieuw moe ten worden ingediend en er is geen twij1 aan, dat dit zal geschieden. Waarschijnlijk zal er intussen nog wat aan worden gedokterd. President directeur Nordhoff verklaarde ten- ir.'nste op een persconferentie ter ge legenheid van de 38e Internationale Automobiel Tentoonstelling in Frank furt, dat de regering voornemens is over het nieuwe wetsontwerp overleg met hem te plegen, wat bij het eerste ontwerp niet het geval is geweest. jtzien de Absolute meerderheid, die Heinz Nordhoff, president-directeur van de C.D.U.-C.S.U. in de 3e Bondsdag heeft verworven, kan aanneming van de nieuwe versie der „Volkswagen- wet" door het bondsrepublikeinse parlement thans in grotere mate ze ker worden geacht. Dat zal er voornamelijk van afhan- Advertentie Slaapt U slecht door reumatiek, spit, ischias, hoofd- en zenuwpijnen, neemt dan Togal. Verdrijft in al die gevallen snel en afdoende die pijnen en U slaapt heerlijk. Togal baat! Zuivert de nieren en is onschadelijk voor hart en maag. Bij apotheek en drogist 0.95, 2.40, 8.88. Het met zoveel rumoer aangekon digde amusementsprogramma van de AVRO, dat onder de naam „Hotel Doradio" gepresenteerd wordt, kunnen vrij geen succes noemen. Het duurt bijzonder lang en het is met moeite dat men tot het laatste kans ziet te blijven luisteren. Er is werkelijk geen goed woord van te zeggen, het is alle maal even banaal en nietszeggend, weinig origineel en afgezaagd. Het enige geslaagde onderdeel is nog het vraag- en antwoordspel „Haal je schoolgeld terug", dat echter geheel afhankelijk is van de ondervraagde en vooral van de vragensteller, die hem vroeger les gegeven heeft. Men doet er zelf weinig aan en kan het ook niet verhelpen als de vrijwillige medewer king op een mislukking uitloopt. Maar daarnaast is het gehele lange programma een aaneenschakeling van allang versleten maniertjes en specia- liteitjes, van halve en hele gewaagdhe den, van veel lawaai en weinig humor. Het gehele programma overziende vraagt men zich af hoe het mogelijk is dat men zoveel oppervlakkige, goed kope nonsens bijeen wist te krijgen. Als een sterrenregen werd de nieuwe amusementsavond ons aangekondigd, het was echter een dikke mist, waar doorheen men slechts moeizaam ver der kon komen. Wij geloven dat juist die sterrenre gen een van de fundamentele fouten van de opzet is. Alles is naar de maat van de sterren gemaakt, men hoort tot vervelens toe het gehele scala van de trucjes waarmee velen hun naam ge maakt hebben, maar waar ze nu en on herroepelijk mee vastlopen. Men ver gist zich schromelijk wanneer men denkt met verworvenheden die succes hadden ten eeuwigen dage te kunnen blijven opdraven. Niets is zonder zin, ook een amusementsprogramma moet inhoud hebben. Connie Stuart bijvoorbeeld zingt een raar lied, zij kan meesterlijk kolderlie deren zingen. Maar ook kolder heeft inhoud. Wat zij nu zong was een farce van wat zij zou kunnen. Rijk de Gooyer, nu een „mannetje" uit het zuiden. Best, als het maar goed is. Zijn parodie op een sentimenteel Limburgs liedje was echter alleen maar vervelend en heel flauw. Het is ons om het even dat men het in de parodie zoekt en een goede parodie op zo'n liedje zou een vondst zijn. Daar komt echter meer voor kij ken dan men nu blijkbaar voorhanden heeft. Het enige aardige liedje dat we deze hele avond hoorden was van Ben ny Vreden, die, als een vreemde eend in de bijt, werkelijk wat te zeggen had. En het ergste van alles was Potasch en Perlemoer. Men schijnt het luiste rend publiek werkelijk niet hoog aan te slaan, want dit was ronduit beledigend. J.v.S. de Volkswagenfabriek. gen, of de C.D.U.-C.S.U. haar kamer leden ten aanzien van het wetsontwerp dat een onderdeel vormt van de economische politiek der partij en regering en daarvoor ongetwijfeld e n politieke betekenis heeft fraktie- dwang zal opleggen, m.a.w. de C.D.U.- C.S.U.-parlementariërs zal forceren om vóór het wetsontwerp te stemmen. Het is n.l. geen geheim, dat in het grote Christelijke blok geen absolute eenheid van opinie bestaat over de wenselijk heid van de herprivatisering van gou- vernements-bedrijven in het algemeen, van de keuze van de „Volkswagenwer ke" als eerste objekt en van de Wijze wa... ip zij in het onderhavige geval wordt doorgevoerd. In coalitie-kring zal ongetwijfeld te genstand komen van de „Deutsche Par tei", de conservatieve partij die stamt uit Nedersaksen, het land waar de „Volkswagenwerke" in Wolfsburg en Hannover zijn gelegen en dat zelf rechtsaanspraken op de fabrieken doet gelden en uit dien hoofde Bonn de be voegdheid ontzegt tot herprivatisering over te gaan. Het blijkt dus wel, dat het herpriva- tiseringsplan van minister Erhard niet zo vlot zal kunnen worden uitgevoerd als de grote C.D.U.-C.S.U.-meerderheid nomen, is de Volkswagenfabriek die tot de grootste automobielfabrieken in Europa behoort nog veel te klein. Een verdere uitbreiding van de produlttie-capa- citeit is dringend noodzakelijk, nu men ook voor de binnenlandse markt al leveringstermijnen van 8 maan den moet aanhouden. Het is de bedoeling de produktie van onderdelen geheel af te splitsen. De „Volkswagen werke" hebben daartoe het oog op een ruïne van de vooroorlogse Henschel-vliegtuigfabrieken in Altenbau- na nabij Kassei. Men wacht op een aanbod van Hen schel. in de Bondsdag wel zou doen geloven. Aan de andere kant staat vast, dat zqn kansen gunstiger staan dan in het in middels afgetreden parlement der Bondsrepubliek. De verkiezings-campagne in en om de fabrieken in Wolfsburg (waar zeer binnenkort de twee-miljoenste „Volks wagen" van de band komt) en Hanno ver is gevoerd met de „Volksaktie" en de herprivatisering als inzet. Minister Erhard ging persoonlijk naar Wolfsburg o- jp een verkiezings-vergadering zijn bezitsspreiding-plan te verdedigen. De woordvoerder van de plaatselijke vak bond liet zich voor een debat met de minister verontschuldigen.... De C.D.U.- C.S.U. haalde intussen in Wolfsburg precies de helft (50 pet) van alle uit gebrachte geldige stemmen (12.701). De S.P.D. kreeg maar 7.758 stemmen. Bij de veel geringere opkomst voor de al gemene verkiezingen in 1953 kregen de partijen respectievelijk 8.329 en 3.413 stemmen. De uitslag van 15 september j.l. be helst een goedkeuring voor prof. Er- hard's plannen, wat de meerderheid der V.W.-Wolfsburgers betreft. Als zo danig wordt zij in C.D.U.-C.S.U.-kringen dan ook gewaardeerd. Korte tijd voor de verkiezingen had de Metaalbewer- kersbond een proef-referendum in de „Volkswagenwerke". laten houden. Van de 30.000 formulieren kwamen er, vol gens de bond, ruim 21.000 met „nee" terug. Dit was een van de aanleidingen, waarom minister Erhard zelf naar Wolfsburg ging. Hij meende n.l., dat de Metaalbewerkersbond een uiteenzetting van de plannen der regering ten aan zien van de herprivatiserings-plannen opzettelijk heeft verhinderd. Wanneer, in welke vorm en met wel ke eventuele wijzigingen de „Volkswa- genwet" opnieuw bij de Bondsdag zal worden ingediend is niet bekend. Haast is er helemaal niet bij. De C.D.U.- C.S.U. hebben voorlopig weer vier ja ren om te regeren en hun herprivatise ringsplannen, niet alleen van de „Volks wagenwerke" maar ook van de andere gouvernements-bedrijven rustig uit te voeren. Zij zijn daartoe, op grond van het mandaat dat zij op 15 september j.l. ointvingen van de 30 miljoen West duitsers die hun stem uitbrachten, dan ook vastbesloten. Dat dit overigens niet zonder moeilijkheden zal gaan, beseft ook de C.D.U.-C.S.U. wel. Prins Alexander van België is nu vrijwel geheel hersteld van de operatie, welke hij heeft ondergaan in het kinderzieken huis van Boston in de Amerikaanse staat Massachussetts. Men ziet hier de prins bezig met het voederen van de duiven en een zwaan in het Boston Common, het grote park in het centrum van de stad. De krachtige stijging van de deviezen reserve vormt een der meest spectacu laire elementen van de weekstaat van de Nederlandsche Bank per 14 oktober. Met een stijging deze week van ruim ƒ65 miljoen is in twee weken tijds deze reserve met meer dan 100 min versterkt en opgeklommen van 699,4 min tot ƒ802,5 min. Men had reeds min of meer met een behoorlijke aanwas rekening gehouden. Er is n.l. de laatste weken behoorlijk wat aan deviezen uit het buitenland binnengekomen. De oorzaak daarvan moet voornamelijk worden ge zocht in de omstandigheid, dat de vorige maanden veel valutaschuld vooruit is betaald in afwachting van een mogelijke devaluatie van het Engelse pond en een revaluatie van de Westduitse mark. Hier door doet zich nu het tegenovergestelde verschijnsel voor als in augustus en september: er is een overschot aan de viezen gekweekt en de vlucht is tot staan gebracht, welk verschijnsel zich nog over vele maanden kan uitstrekken. Tevens is een belangrijke kwalitatieve verbetering van het deviezenbezit bereikt. Immers, de convertibele voorraad is toe genomen met ruim 100 min tot 439 min. Ook in andere opzichten bevat deze weekstaat enige gunstige posten. Wissels in disconto zijn met 24 min verminderd, hetgeen in verband mag worden ge bracht met 'het feit dat op 8 oktober schatkistbiljetten ten bedrage van ƒ62 min zijn vervallen. Blijkbaar bevond zich een deel van deze biljetten reeds De lopende band die geen gelijke tred ka n houden met de kooplust van het publiek. (ia fiooo AOtltll Wiss In disc. Wiss. gekoent Schatkistpap weg ovem. Markenv. Voorsch.rek.crt. (bel) Voorsch Rlik Boekvorder wegens ovem. Markenv. Goudmunt Zilvermunt Bultenl. activa Bultenl. betaalmldd dit bet akkoorden Diverse rek Passi vai Bankbiljetten R.ert schatkist idem tegenwaarde □ollarbtldr E.C.A Saldi bank, in Ned. Saldi uit bet. akk Andere saldi v niet Ingezetenen Andere saldi Saldi bulten! geld Diverse rek T o e 11 c b t. Totaal schatk.pap. wi. gul* densaldi uit bet akk belegd Schatp.pap. in disc Muntbiljet! I's Rtlkf kas) Percentage goud en deviezen 7/10 171.712 460.000 246.559 200.000 2.648.756 11.574 809.184 637 155.997 41.782 4.035.013 206.431 16.760 275.443 46.767 14.744 70.783 17.827 63.117 151.800 129.201 63.60 14/10 147.868 460.000 231.549 200.000 2.648.757 11.736 870.660 5.580 154.924 42.729 3.981.519 252.595 16.759 246.216 112.756 14.873 69.987 10.193 64.524 90.800 128.587 65.49 niiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiifiiiiiifiiiiiiiiiiliiiiiHiiiii nitiiuiiiiiii bij de Nederlandsche Bank. De daling van de voorschotten in rekening cou rant met slechts 15 min tot 231 min geeft steun aan de gedachte, dat deze voorschotten niet aan de banken maar aan andere instellingen zijn verleend. In de huidige omstandigheden zullen de particuliere banken niet gaarne debet staan bij de centrale bank. Aan de passiefzijde van de weekstaat valt in het oog de scherpe daling met ƒ61 min van de post schatkistpapier waarin guldenssaldo's uit betalingsakkoorden zijn belegd. Deze post stond op 151,8 min. Blijkbaar heeft het buitenland een deel van het papier opgevraagd, zodat het rijk ƒ61 min uit dien hoofde heeft moeten betalen. Desondanks is de schat kist vooruitgegaan. Het creditsaldo groeide aan van 206 min tot 252 min, hetgeen echter ietwat tegenvalt gezien de enorm grote bedragen aan belastingen die in deze tijd plegen binnen te komen. De banken hebben, ondanks versterking van hun saldo's uit hoofde van deviezen, bankbiljetten en schatkistpapier, een veer moeten laten. Hun saldo's liepen achter uit van 275 tot ƒ246 min, waarmee zij beneden de verplichte reserve liggen. Deze reserve ligt op het ogenblik, naar men in geldmarktkringen meent, onder de ƒ300 min. De biljettencirculatie is verder bevredigend ingezakt tot ƒ3981,5 min en nadert nu het evenwicht, aangezien tegenover een afgifte van 164 min reeds een terugkeer staat van, 136 min. Deze terugvloeiing zal zich ongetwijfeld in de lopende week nog voortzetten. Ultimo-invloeden zijn nog niet te vrezen. Op de geldmarkt is de situatie onzeker en bleef daggeld gehandhaafd op 3%%, nadat het enige dagen geleden er op leek dat een verlaging zou intreden. door Dirlc den Brink Een Nederlandse emigrafieroman van De AVRO-TV geeft vanavond een op voering van het spel „Mademoiselle de Panama" van Marcel Archard, dat speelt rond het graven- van het Pana makanaal in de tachtiger jaren van de vorige eeuw. Ellen Vogel en Jan Retèl spelen de voornaamste rollen, de regie is van Ton Lensink. Het spel is niet ge schikt voor jeugdige kijkers. Het omroeporkest speelt vanavond voor de N.C.R.V. o.l.v. Carlo Damevino o.m. de Symfonie in C gr. van Bizet. De sopraan Irma Kolassi zingt de lie derencyclus „Shéhérazade" van Mau rice Ravel (402 m 20.20 uur). Voor Sottens speelt het Orchestre de Ia Suisse Romande o.l.v. Kurt Rede] o.m. de Eerste symfonie van Tschai- kowsky. Aimée van de Wiele speelt het Clavecimbelconcert van Haydn (392 m - 20.30 uur). 66 Op een regenachtige dag in februari, na mijn zoveelste poging om Kobi te pakken te krijgen, trof ik Ariaan met een dikke das om bij de kachel. „Wel, opa," riep ik met geforceerde opgewektheid, „toch niet verkouden zeker?" Ik was helemaal niet in de stemming, een buur praatje te beginnen laat staan een buurpraatje met Ariaan van Gurp. Hij klemde zich echter dade lijk vast aan mijn luchtige opmerking, die me waar schijnlijk een kwartier luisteren zou kosten. „Tjaaa, jongen," begon hij lijzig, „ons bloed raakt zo zoetjesaan uitgekookt. We moeten het toch zo lang mogelijk warm zien te houden." „Kom, kom, Ariaan," lachte ik, ,,'n borrel op zijn tijd houdt er de brand nog wel even in." „Dat kan nou wel zijn maar wie zegt dat het geen schone opruiming is als er een boer de kist ingaat." Ik had er spijt van, niet rechttoe naar huis te zijn gegaan, maar zoiets doe je niet gemakkelijk. „Daar zitten er hier te veel op één plekje," ver volgde Van Gurp, terwijl zijn bloedeloze lippen re gelmatig open en dicht klapten, „en wie moeten er ruimen de boeren. Ik ben al z'n leven boer geweest en wat zie je nou mijn boerderij is weg daar staat wat prei en selderie op mijn akkers ik zeg maar daar zijn te veel boeren ze moeten maar opgeruimd worden." Het onderwerp werd uitgewerkt in een onuitput telijke hoeveelheid variaties, en ik zou het héle on derhoud met geen woord vernoemd hebben als niet een griezelige bijzonderheid mijn aandacht getrok ken had. Op zeker ogenblik knoopte mijn buurman bibberig zijn jasje dicht. Door een onhandigheid viel de das, die hij zorgvuldig om de hals geslagen hield, een weinig opzij. Wat ik toen zag, vervulde me met af grijzen: over de hals van Ariaan van Gurp liep een bloedrode striem. Er was iets wat me ervan weerhield te vragen, hoe hij daaraan kwam. Maar ik nam haastig afscheid en ademde ver licht op toen ik weer in de buitenlucht stond. De gedachte aan het litteken liet me de hele ver dere dag niet meer met rust. Toch had ik alle reden om aan andere dingen te denken: de voorjaarsar- beid lag te wachten, en hoewel ik in mijn lichaam niets bespeurde van het brandende, koortsachtige gevoel waarmee de boer in het voorjaar de hand aan de ploeg slaat, toch wilde ik aan de slag. De meeste boeren zaten al enkele dagen in het veld, maar ik voelde me nog te lusteloos en te slap om iets uit te voeren. Nog één vacantiedag wilde ik mezelf schenken: ik wilde nog een paardrit maken. Daar was het onheil uit voortgekomen, daar moest het ook mee beëindigd worden. Mijn Vos had er recht op te weten, dat ik het niet zo slecht met hem meende. Ik had dus alle reden om mezelf plezierig gestemd te voelen. Maar wat ik ook deed, die bloedstriem wilde niet uit mijn gedachten. Telkens weer schoof ze als een onveilig signaal voor mijn verbeelding. De andere morgen maakte ik me in alle vroegte klaar voor de rit. Het was heerlijk fris en zonnig weer, maar de eerste weerberichten kondigden veel regen en wind aan. In het voorjaar is het weer door- ,gaans onberekenbaar. Toen ik de staldeuren opengooide, flitsten de licht stralen van de morgenzon binnen. Ze verrasten de stofdeeltjes in de stal, die meteen verschrikt op en neer dansten. Met volle teugen haalde ik de ijle morgenlucht in. Rustig leidde ik mijn paard bij de teugel achter me aan, terwijl ik het kalmerend toesprak. Het was niet heel zeker dat Vos me zonder meer op de rug zou dulden. Er was iets in zijn bewe gingen wat me bijzonder op mijn hoede deed zijn. Zijn gedrag echter vertoonde eerder tekenen van angst dan van onwil. Plotseling liet ik de teugel los. Het dochtertje van buurman Van Gurp, Marie- tje, snelde blootsvoets in haar nachtjapon naar buiten. Ze was een kind van een jaar of acht met wangen als appelbloesems en een wolk van glanzende krul len rond haar hoofd. Een moment stond het kind geheel verstijfd mid den op de dam. Het was of haar wezen werd ge wurgd door de angst. Ze hield de handjes met de wijd opengespalkte vingers als in hevige afkeer achter zich. Toen maakte ze zich als het ware los uit de greep van de angst. Een langgerekte gil scheurde de morgenrust aan flarden. Het meisje sloeg de handen voor het gezicht en kromp ineen. „Eerst het kind," dacht ik. Op een hevige spanning heb ik altijd gereageerd met een beklemmende kalmte. Dat ligt zo in mijn aard. Er schijnt in mijn binnenste iets te worden overgeschakeld op een vertraagde denkwijze en dan handel ik als in een vertraagde film: ordelijk, precies en langzaam. Ik stapte op het meisje toe en hief het in mijn armen. Ze beefde over al haar leden: een jonge mus, die toevallig een kamer is binnengevlogen en tegen de ruiten is lamgeslagen. Het kind hield het gezichtje begraven in mijn gele rijblouse en liet zich gewillig meevoeren naar onze woning. „Marietje toch," fluisterde ik geruststellend, „wat is er dan met jou? Wat hebben ze je toch gedaan?" Ze antwoordde niet. Af en toe ging er een schok door het koude lijfje. Ik streek haar over de gouden krullen en bracht haar binnen. Moeder was bezig, brood te snijden. Ze legde het broodmes neer en zette de handen in de heupen. „Wat krijgen we nou?" vroeg ze. Ik zette het kind op een stoel. „Let U er op, en stel ze vooral wat op haar ge mak. Ik ga even naar Van Gurp om te zien wat er aan de hand is". Star keek het meisje van mij naar mijn moeder. Daarop liep ik snel naar buiten, want ik voelde dat er teugelloze krachten in me losraakten. De blin de angst in die kinderogen maakte me razend van drift. Wordt vervolgdi Bij de trekking van de 2Vz pet. wo- ningbouw-premielening Amsterdam 1951 is de premie van f 50.000 gevallen op serie 1848 obligatienummer 10, die van f 10.000 op serie 369 no. 1, die van f 5.000 op serie 2399 no. 2. Vijf premies van f 1.000 vielen op de volgende obli gaties: serie 369 no. 10, serie 5765 no. 8, serie 4437 no. 2, serie 3278 no. 3 en serie 5006 no. 1. Voorts werden 12 obligaties uitgeloot met een premie van f 500 n.l.: serie 9651 no. 6, serie 9954 no. 4, serie 1075 no. 4, serie 1075 no. 10, serie 369 no. 2, serie 369 no. 9, serie 3412 no. 1, serie 1848 no. 4, serie 1848 no. 8, serie 6799 no. 4, serie 8631 no. 7 en serie 8244 no. 8. Tenslotte werden 480 niet hier boven genoemde nummers uitgeloot met f 125 elk. VETTE VARKENSMARKT LEIDEN, 15 okt. Aanvoer 267 vette varkens. Notering per kg lev. gew. Zware f 1.521.55, lichte f 1.60—1.63, zeugen f 1.40—1.45. KAASMARKT BODEGRAVEN, 15 okt. Aanvoer 95 partijen. Ie soort f 2.31—2.36, 2e soort f 2.262.30, extra soort f 2.372.65. MARKT APELDOORN, 14 okt. Eiermarkt. Aanvoer circa 200.000 stuks. Grote eieren f 17.0018.25 en kleine eieren f 12.5016.50. Handel matig. Prijzen opgemaakt aan de hand van verkochte partijen. Klemveemarkt. Aanvoer kippen circa 12.000 stuks. Kippen f 1.751.85 per kg; oude hanen f 2.50—3.50 per stuk. Jonge ha nen f 2.002.20 per kg; konijnen f 2.50 7.50; eenden f 1.001.75: schapen f 80.00 100.00; lammeren f 70.0090.00; geiten f 25.00—35.00; kalveren f 40.00—60.00 en biggen f 38.0058.00. In le loop van de maand september steeg het aantal werkloze mannen van 29.548 tot 31.199, terwijl de bezet ting van de aanvullende werken afnam van 6.631 tot 4.986. De totale geregis treerde arbeidsreserve bleef dus nage noeg gelijk en bedroeg eind september 36.185 tegen eind augustus 36.179. (Vorig jaar eind, september 18.202). De geregistreerde vraag naar manne lijk personeel daalde van 59.520 tot 52.589 (vorig jaar: 76.089). De arbeids reserve lag derhalve 18.000 hoger, de vraag 23.500 lager, hetgeen wijst op een verminderde spanning op de arbeids markt. Een analyse van de geregistreerde arbeidsreserve per eind september leyert het volgende beeld op: seizoen werkloosheid 3.000 (vorig jaar 1.000), wrijvingswerkloosheid 16.000 (vorig jaar 6.500), werkloosheid van minder- geschikten 11.000 (vorig jaar 8.000) en structuurwerkloosheid 6.000 (vorig jaar 2.500). In de toeneming van de wrijvings werkloosheid komt de ontspanning op de arbeidsmarkt tot uiting. Niettemin heeft zij haar economisch verantwoorde omvang nog niet bereikt. Uit het gro tere aantal werkloze minder-geschikten blijkt, dat het bedrijfsleven van de rui mere arbeidsmarkt gebruik maakt om een strengere personeelsselectie toe te passen. De structuurwerkloosheid, vorig jaar nog grotendeels versluierd door de hoog opgevoerde werkgelegenheid, be gint thans weer geleidelijk aan de dag te treden, doordat de zeer omvangrijke pendel vanuit sommige overschotgebie- den vermindert. Adverentie hoe smaak en geur van koffie verbeteren door dat kleine beetje BUISMAN. Bovendier» bespaart U op dure koffie. Ook bij NESCAFÉ en andere soorten oplosbare koffie doet een beetje Buisman wonderen. tak AAAO/Ddnd ■r v DONDERDAG HILVERSUM X, 402 m. KRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.45 Morgengebed en liturg, kal. 8.00 Nws. en weerber. 8.15 Gram. 8.50 V. d. vrouw. 9.35 Waterst. NCRV: 10.00 Gram. KRO: 11.00 V. d. zieken. 11.45 Gram. 12.00 Middagklok noodklok. 12.03 Gram. 12.25 V. h. platte land. 12.35 Land- en tuinb.meded. 12.38 Gram. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nws. en kath. nws. 13.20 Gram. 13.25 Blaastrio en sol. NCRV: 14.00 Fromenade-ork. en so liste. 14.45 V. d. vrouw 15.15 Gram. 15.40 Vocaal ens. 16.30 Kamermuz. 17.30 Gram 17.40 Beursber. 17.45 Metropole-ork. 18.10 Kamermuz. 18.30 Fries progr. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Op de man af. 19.15 Gram. 19.20 Caus. 19.30 Gram. 20.00 Ra diokrant. 21.45 Gram. 22.00 Tijdschriften- kron. 22.10 Gram. 23.00 Nws. 23.15 Sport- uitsl. 23.20 Gram. 23.55-24.00 Dagsluiting HILVERSUM II, 298 m. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gymn. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.00 Gymn. v. d. vrouw. 9.10 De groente man. 9.15 Gram. 10.00 Gram. 11.00 Kook- praatje. 11.15 Omr. ork. 12.30 Land- en tuinb.meded. 13.00 Nws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Lichte muz. 13.55 Beursber. 14.00 Pianorecital. 14.30 V. d. vrouw. 15.00 Cabaret. 16.00 Van vier tot vijf. 17.45 Re- geringsuitz.. 18.00 Nws. 18.15 Gevar. progr. v. d. strijdkrachten. 18.45 Sportproble- men. 18.55 Gesproken brief uit Londen. 19.05 Gram. 20.00 Nws. 20.05 Tiefland, opera. I. d. pauze (±21.30 Een gouden luchtvaart jubileum, klankb.), 22.40 Act. 22.50 Sportact. 23.00 Nws. 23.15 Beursber. 23.16 Act. of gram. 23.25-24.00 Discotaria. TELEVISIEPROGRAMMA'S AVRO: 20.00 Journ. en weeroverz. 20.15 Pilmprogr. 20.40 M'n eerste grammo foonplaat. 21.10 Fiimoverz. 2L30-22.00 Is dit ook uw probleem? ENGELAND, BBC Home Service, 330 m: 13.00 Ork. cone. 14.15 Gevar. muz. 16.00 Gram. 16.30 Gevar. muz. 20.00 Ork. conc. 23.00 Gevar. muz. 0.08-0.13 Koersen. ENGELAND, BBC Light progr., 1500 en 247 m-: 13.00 Gram. 14.00 Pianomuz. 14.15 Gevar. muz. 16.00 Lichte muz. 16.25 Lichte muz. 16.45 Gevar. muz. 17.45 Ork. conc. 19.00 Lichte muz. 21.00 Gram. 22.00 Gevar. progr. 22.30 Lichte muz. 23.40 Jazzmuz. 0.15 Lichte muz. NDR/WDR, 309 m: 12.00 Gevar. muz. 13.15 Amus. muz. 14.15 Operetteconc. 16 00 Filmmuz. 16.25 Dansmuz. 17.45 Gram. 19.15 Omr. ork. en soliste. 21.30 Viool en piano. 22.10 Amus. muz. 0.10-1.00 Omr. ork. en sol. FRANKRIJK, Nationaal progr., 347 m: 12.30 Gram. 13.20 Gram. 14.05 Recital. 16.40 Kamermuz. 17.55 Gram. 19.00 Ork. conc. 20.00 Nationaal ork. 23.00 Gram. BRUSSEL, 324 m: 12.00 Amus. muz. 12.34 Gram. 13.00 Nws. 14.15 Gram. 14.45 Gram. 15.30 Orkestconc. 16.00 Koersen. 16.02 Orkestconc. 16.30 Zangrecital. 17.10 Gram. 18.15 Koorzang, 18.30 V. d. sold. 19.40 Gram. 20.00 Gram. 21.00 Verz. progr. 21.33 Jazzmuz. 22.30 Orgel en trompet. 484 m: 12.00 Gram. 14.15 Gram. 14.30 Kamermuz. 15.30 Gram. 16.05 Dansmuz. 17.10 Gram. 17.30 Zang. 17.50 Gram. 20.00 Gevar. progr. 22.10 Kamermuz. DUITSE TELEVISIEPROGR. 17.00 V. d. Kind. 17.40-18.00 V. d. vrouw. 20.00 Journ. 20.15 Filmprogr. 20.35 TV- spel. 21.05 Progr. over het werk der politie. 21.45 Kamermuz. FRANS-BELG. TELEVISIEPROGR. 17.00-18.30 V. d. kind. 20.00 Act. 20.40 Filmprogr. 22.00 Club v. d. uitvinders. Daarna: Wereldnws. VLAAMS-BELG. TELEVISIEPROQR. 17.00-18.00 V. d. jeugd. 19.00 Idem. 19.30 Nws. 19.50 Problemen van nu, enquête. 20.15-23.10 Revue. (22.00 Nws. en journ.). ANNENKERK 15 v. Pt. Sudan n. Aden. ASTRID NAESS 15 v. Vlissingen n. P. Golf. CALT. R'DAM p. 15 Perim n. Suez. DELFT 15 v. Bremen n. Hamb. FARMSUM 15 v. Hamb. n. Bremen. GHANAKUST 15 v. Dakar n. Freetown. GROOTEKERK p. 15 Kp. Guardafui n. Aden. LOENERKERK p. 15 Str. Ormoes n. Pt. Said. MODJOKERTO p. 15 Malta n. Pt. Said. NANUSA 15 nm. te Bahrein. OOSTKERK 16 te Brisbane. POSEIDON 15 te Bremen. PR. DER NEDERL. 15 v. Aruba n. Cartagena. RIOUW 15 te Kuwait. SATUE OF LIB. p. 15 Dover n. R'dam. STR. TORRES 15 v. Colombo n. Bombay. TEXEL 17 te Suez verw. TROMPENBERG 15 te Pto. Cabello. VASUM 15 V. Laspezia n. M. al Ahmadi. WALTON JONES 15/16 te Pt. Said. WONOSOBO 17 te Singapore verw. ABBEKERK 15 te Pt. Swettenham. AGAMEMNON p. 15 Lizard Head n. A'dam. LUNA 15 20 m. zw Kp. Finist. n. Oran. BENGALEN 16 te Boston verw. BONTEKOE 15 v. Makassar n. Dongala. BORNEO 15 v. Singap. 16 te Belawan verw. CONGOKUST 15 te Antw. ESSO R'DAM 15 Dover gepass. kwam in aanvaring met Liber. Pacific-Challenger. FARMSUM 15 te Bremen. FELIPES 16 te Singapore verw. HEELSUM 15 v. Havre n. Bremen. HOUTMAN 16 te Durban verw. ISIS 15 v. Antw. n. Aden. IVOORKUST 15 te Matadi. JAPARA KRL p. 15 Sabang n. Belawan. MARIEKERK 16 te Singapore verw. v. Pt. Swettenham. METULA 16 te Pladju verw. PENDRECHT p. 15 Colombo n. R. Tanura. POLYDORUS 15 v. Penang n. Colombo. ROEPAT p. 15 Singapore n. B. Papan. RONDO 15 v. Colombo n. Singapore. ROTULA 16 te Tj. Priok verw. STAD GOUDA 15 v. Narvik n. A'dam. STR. MADURA 15 v. Semarang n. Brisbane. TEIRESIAS 15 te Antw. TOMOCYCLUS 15 v. WiUemst. n. Maracaibo. WATERMAN p. 15 Malta n. R'dam. EEMLAND 15 te IJmuiden. HATOR 15 te R'dam. HELENA 16 te R'dam. KELLIA 15 v. R'dam n. Gotenburg. ORION 15 V. R'dam n. Hamb. PIETER 16 v. R'dam n. Swansea. STAD DORDRECHT 15 te R'dam. ALBLASSERDIJK 16 te Havana. ALCOR 15 v. R. de Jan. n. Vitoria. ALGOL 16 te Santos. ALHENA 15 v. L. Palmas n. R. de Janeiro. ALIOTH 16 te Las Palmas. ALWAKI 15 nm. te Antw. ATTIS 15 v. Pt. Liberte n. Philadelphia. AXELDIJK 16 v. New Orleans n. Havana. BANTAM 14 V. New Orleans n. New York. CALLISTO p. 15 Flores n. Key West. CALT. NEDERL. 16 v. Fredericia n. R'dam. CLAVELLA 16 te Colombo. DIEMERDIJK 16 te Port Land (Or.). DORDRECHT 15 rede Rio de Janeiro. ELIZABETH B 16 te Oslo. HELICON 15 v. Pt. of Spain n. Jeremie Haïti, HESTIA 15 ten anker Guanta. ISIS 16 te A'dam verw. GOOILAND 15 v. Bahia n. Recife. KREBSIA 15 v. Plu Sambu n. Curasao. LANGKOEAS 15 v. Assab n. Pt. Said. LIEVE VROUWEKERK 15 v. Karachi, 17 nm. te Bombay verw. LOUIS LANTZ 16 te Las Palmas. MUIDERKERK 16 te Mewara. OLDEKERK 16 te Hamburg. PARKHAVEN 15 te Rio de Janeiro. PERNA p. 14 Str. Ormoes, p. 15 Ras *1 Ahmadi n. Lorenzo Marques. P. G. THULIN 16 nm. te Seven eil. PR. DER NEDERL. 16 vm. te Cartagena. RADJA 15 v. Khorramshar n. Abadan. RIDDERKERK 15 te Las Palmas. RUYS 15 v. Durban n. Mauritius. RIJNDAM 15 v. Cobh n. Southampton. SALATIGA 16 v. Nasipit n. Cageyandeoro. SCHELPWIJK 15 v. New York n. Mamonal. TABINTA 16 te Marseille. TEGELBERG 16 v. Hongkong n. Kobe. WOENSDRECHT p. 15 eil. Masira n. Men* al Ahmadi,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 4