Met sloop van Beynes wil men spoedig beginnen Tramrails in Tempeliersstraat en op Houtplein worden opgebroken gmg „Pas op voor paddestoelen" Nieuwe verwarming voor r.-k. school te Halfweg G. B. F. Hoes wil functie in Haarlem toch aanvaarden Wethouder Rohling-kleuter school officieel geopend Aantrekkelijk programma voor dit seizoen samengesteld Royalvermoedelijk enige tijd voor Diaconie beschikbaar Pastoor A. P. van Eden brak enkel WYNAND FOCKINK Voorlopige wijzi busroutes RAAÏ) VAN HAARLEMMERLIEDE GAAT DEZE KWESTIE OP 12 NOVEMBER BESPREKEN Naar aanleiding van vragen over publicatie in onze courant Cremer" met thriller voor voetlicht Uitbreidingsplan voor Halfweg ten noorden van de spoorlijn? Misverstanden uit de weg geruimd Haarlemse kermis op de Baan Rij-examen ms: Fil Diversen „Half en Half" Het watersportcentrum in Haarlem-Noord SIS— GEMEENTERAAD HAARLEMMERLIEDE DIRECTEUR VOLKSHUISVESTING PASTOOR J. GROEN BEDIEND Sint-Adelbert Haarlem VERKOOPSTERS WOENSDAG 16 OKTOBER 1957 PAGINA 5 Op dag van zilveren pastoraat Spreekuur burgemeester Burgerlijke Stand Haarlem i\' steelt Uw hart - streelt Uw tong f 8.35 per luxe fles II Aanwinsten r.-k. openbare leeszaal en bibliotheek Uitbreidingsplan Binnenkort voorstel aan de raad Aangehouden wegens diefstal F aillissementen Paters W. en Th. de Rooy naar Haarlem GARAGE DEN HOUT Ingebroken Katholiek Vrouwengilde afdeling Overveen BLOEMENDAAL H. Kraetzer overleden Polio-inenting begonnen Bezuiniging Beurs van Amsterdam Beurs van New York HOOGENBOSCH SCHOENEN N.V. Sollicitaties: Gen. Cronjéstraat 33 en na 7 uur: Heussenstraat 44. Het schijnt in de bedoeling van de gemeente Haarlem te liggen om nu op korte termijn een aanvang te maken met de sloop van de fabriek van Beynes nan het Stationsplein. In tegenstelling tot eerdere plannen wil men met de afbraak van hotel „Royal" nog enige jaren wachten, omdat men deze ruim te eerst nog enige tijd voor andere doeleinden wil gebruiken. Wanneer de fabriek van Beynes afgebroken is, koopt men een begin te maken met het reorganiseren van het Stationsplein. Wjj hebben reeds gemeld, dat B en W van Haarlem zich in beginsel hebben Verenigd met het reorganisatieplan dat de NZH voor het Stationsplein heeft ontworpen. De verkeerscommis- s'e uit de raad heeft echter op dit Plan een aantal wijzigingen aange bracht, die door de NZH thans in haar ïeorganisatieplan zijn overgenomen. Enige tijd geleden hebben de raads leden Spek (A.R.) en Wensing (C.H.U.) san B. en W. schriftelijk gevraagd of «r niet een mogelijkheid bestond de bo- venetage van hotel „Royal" tijdelijk in, huur af te staan aan de Diaconie der Nederlands Hervormde Gemeente, ten behoeve van de verpleging van inva- Pastoor A. P. v. Eeden van de pa rochie van Onze Lieve Vrouw van Ze- Ven Smarten en Sint Bavo te Haar lem-Noord heeft gisteren op pijnlijke Wijze de dag moeten herdenken, dat hij 25 jaar geleden benoemd werd tot pas toor van genoemde parochie. De po pulaire, thans 71-jarige, herder van Haarlem-Noord reed gisterenmiddag per fiets juist in de v. Eedenstraat, toen hij de 68-jarige P. Th., die eveneens op de fiets was, wilde passeren. Laatst genoemde sloeg plotseling naar links af, waardoor hij in botsing kwam met pas toor v. Eeden. Beiden kwamen te val len. Pastoor v. Eeden moest met een enkelfractuur opgenomen worden in de Mariastichting te Haarlem. Het zilveren pastoraat zou zondag 10 Dovember gevierd worden. Vanmorgen kon men ons nog niet mededelen of die viering zou worden uitgesteld. De burgemeester van Haarlem houdt deze week niet vrijdag, maar zaterdag, 's morgens om half elf, zijn spreekuur. 4.15. 7. 9.15 uur. HALSait ln de nacht, 14 Jr., uit Mexico, 14 Jr., al, 2, 14 jr. c*NEMa PALACE: Vaders en Zonen, 14 3r-. 2, FRANS 2.30, 7, 9.15 uur. LUXOR: De zanger 2, 7, 9.15. MINERVA: Do.: Het balboekje, 18 Jr., 8.15 uur. REMBRANDT: Het Zondagskind, 4.15, 7, 9.15 uur. ROXY: Vuurdoop van een lafaard, 2.30, 7. 9.15 uur. STUDIO: Geordie, a.l., 2.15, 7, 9.15 uur. Woensdag 16 oktober Minerva-theater, 10.15 uur: ToMelfzel- schap „Johan Kaart" met „Potasch en Perlemoer in textiel" Frans Halsmuseum, 20 uur: Moderne schil- derkunst, lezing door Ewoud de Jvau (Volksuniversiteit Inst. voor Arbeidersontwikkeling: Willem Van Capellen spreekt „Lanny Budd". Donderdag 17 oktober Frans Halsmuseum, 20 uur: Kamermu ziekavond door Elly Jens, mezzo-sopraan, Frans Bocxe, bariton en Dick Spaargaren, piano. GEBOREN: z. v. M. A M. Spie- rings-Snoeks; z. v. E. H. H. van der Linden-v. d. Brink; z. v. M. E. van der Horst-Hurkmans; d. v. G. Jansen-Bek- ker; d. v. Chr. H. Smit-Korremans; d. v. C. Th. Poelgeest-Schrader; d. v. C. M. Hoeboer-Spook; d. v. C. Fielmich-Ver- steeg; d. v. C. M. van Walsum-Jagten- berg; d. v. A. A. van de Klashorst- de Wolf; d. v. C. A. Wijker-van Noort; d v M C. J. Timmerman-Maas; d v. E. Tiekstra-Koopman; d. v. M. J. den Dulk-Hacquébard. ONDERTROUWD: J. A. Zwart en M. J. Zuidweg; G. Rutte en A. Pekel haring. GETROUWD: J. Kraamwinkel en T. G. Crum; C. E. A. Nobels en L. M. van Nimwegen; H. Oderkerk en J. J. Lejjdens; C. de Ruijter en J. A. van Borkpm. i OVERLEDEN: C. B. A. Goemans, 52 j., Rijksstraatweg; G. van Hofwe gen, 75 j., Maerten van Heemskerkstr. G. J. H. Kerkhoff, 85 j., Oranjekade; lide bejaarden. Deze bejaarden worden thans verpleegd in het rusthuis van de Diaconie aan de Jansstraat, maar het rusthuis moet ingrijpend verbouwd wor den en in die tussentijd geschat wordt ongeveer anderhalf jaar zullen deze patiënten elders moeten worden ondergebracht. Beide raadsle den stelden voor de sloop van „Royal" enige tijd uit te stellen. Het schijnt, dat B. en W. op deze suggestie zijn ingegaan, want tussen de gemeente en de Nederlands Hervormde Diaconie zijn onderhandelingen geopend over de huur en de verbouwing van „Royal". In zijn huidige toestand is het hotel voor de Diaconie niet te gebrui ken. Het in orde brengen van het hotel zou echter nogal prijzig zijn. De Diaco nie voelt er weinig voor om als huurder grote kosten te gaan maken voor een gebouw, dat slechts betrekkelijk korte tijd door haar gehuurd wordt. Ander zijds is de gemeente evenmin bereid grote kosten te maken voor verbouwing van een gebouw, dat zij gekocht heeft voor de sloop. De onderhandelingen duren nog voort. Een van de benedenzalen van „Royal" is beschikbaar voor een jeugd groep, die elders geen onderdak kon krijgen. Wanneer de gemeente het hele gebouw echter nodig heeft, kan deze groep onmiddellijk het gebouw verla ten. De toestand is nu zo, dat waar schijnlijk „Royal" aan de Hervormde Diaconie wordt verhuurd voor ander half a twee jaar, en dat men op zeer korte termijn begint met de sloop van de fabrieken van Beynes. Daarna zal begonnen worden met de uitvoering zij het slechts gedeeltelijk van het reorganisatieplan van de N.Z.H. De verkeerscommissie heeft op de aanvankelijke plannen van de N.Z.H. als wijziging o.m. voorgesteld, dat de zuidelijke toegang tot het Stationsplein, die gedacht was aan de Lange Molen straat, nu verplaatst is naar de weste lijke zijde van het plein, aan de Kruis weg. Advertentie V. 5 ju mm («•iiiniiiL In verband met het opbreken van de tramrails in de Tempeliersstraat en op het Houtplein, alsmede met de vernie- wing van de bestrating en asfaltering ter plaatse, heeft de Noord-Zuid Hol landse Vervoer Maatschappij met in gang van maandag 21 oktober voor de bussen, die daar rijden of stoppen een routewijziging of een verplaatsing van de halte vastgesteld. De halte van lijn 1 op het Houtplein, richting Heemstede is verplaatst naar de halteplaatsen van de lijnen 5 en 6 naast de Kleine Brinkman. Komende uit de Amsterdamse Buurt rijdt lijn 5 na de Rustenburger laan niet meer over de Baan en het Houtplein, maar over de Kleine Hout weg en de Gasthuisvest, waarna de be staande route weer gevolgd wordt. In verband met de routeverlegging komen er nieuwe halteplaatsen op de Kleine Houtweg (noordelijk eind) aan de be staande halte van de lijn Amsterdam- Haarlem v.v., en op de Gasthuisvest tussen Klein Heiligland en de Grote Houtstraat. Onmiddellijk voor de aanvang van de gemeenteraadszitting in Haarlem- merliede heeft de heer Doeven (KVP) vragen gesteld naar aanleiding van de Implicatie in ons blad van 2 oktober over de plannen van de gemeente Haar lem om een watersportcentrum in te richten op de zogeheten genietgronden tusseii Haarlem-noord en Spaarndam. De heer Doeven stelde de volgende vragen: 1. Kunt U mededelen of de pu blicatie in de Nieuwe Haarlemse Cou rant van 2 oktober op waarheid berust0 2" F"?1 V zeEgen of het bebouwings verbod op de defensiegronden is ooge heven? 3. Op welke wijze is een en fn der bekend geworden? Na afloop van de gewone raad<=^ï+ ting verklaarde de burgemeester Haarlemmerliede en sSwoude dat hy formeel tweemaal vier-en-twintie uur de tud heeft om vragen te beanf woorden. Niettemin achtte hij het tuist de kwestie van het Haarlemse recrea tiecentrum op dat ogenblik reeds aan de orde te stellen. Een positief ant woord kon de burgemeester zonder voorafgaand onderzoek niet geven maar wanneer de publicatie in ons blad inderdaad op waarheid berustte, dan zouden B. en W. van Haarlemmer liede en Spaarnwoude een schrijven kunnen richten aan Gedeputeerde Sta ten van Noordholland, betreffende de wiizieineen in verband met de plannen aanzien van het Haarlemse uimrei dingsplan „Schalkwijk De burgemeester kon evenmin een po^UieL antwoord geven op de vraag hoe deze gegevens in ons Diaa ge publiceerd hadden kunnenwor ep Hij sprak als zijn mening uit, dat de gemeente Haarlem zeker^T^kken gelen zou nemen, tegen de detioK journalist. Hij achtte het e -j?! verschillende raadsleden onbegrijpe lijk, dat dergelijke gegevens nu reeds aan de openbaarheid konden worden prijsgegeven. Het raadslid VAN SCHIE (KVP) was van oordeel, dat men niet moet wach ten tot er een grenswijziging tot stand is gekomen in het gebied van de defen sieterreinen. Nu het bouwverbod daar opgeheven blijkt te zijn, bestaat er dus een mogelijkheid om daar huizen te gaan bouwen. Als men te lang wacht, dan zijn de plannen van de gemeente Haarlem reeds in een te ver gevorderd stadium. Burgemeester Visser merkte op, dat Haarlem nu best op deze defen siegronden woningen kan gaan bouwen in plaats van in Schalkwijk, waarvoor Haarlem een stuk van Haarlemmer liede wil annexeren. De heer GIJZEL E. Meyer-de Vries, 71 j., Bloemertsteeg. (PvdA) meende uit het artikel in ons 5? De spelers van de Letterlievende Vereniging „J.J. Cremer" hebben gisteravond in de vrijwel voue Haarlemse Stadsschouwburg ruim twee uur lang hun toeschouwers geboeid met een opvoering van mr. H. M. Planten s thriller. „Pas op voor paddestoelen als altijd onder regie van Henk Bakker. Het was een „geheimzinnig spel rond de vraag, wie de blijkbaar onsym pathieke kolonnel, bewoner van 'n land huis in Engeland, vergiftigd heeft. Wan neer het doek opgaat, is de kolonel al dood. Men verneemt, dat hij paddestoe len heeft gegeten, zelfgeplukte en eigen handig toebereide, maar niettemin ver giftige. Een kostelijke oude vrijster, schrijfster van detective-boeken, helpt de toeschouwers en een goede lobbes van een dorpsveldwachter bij de oplos sing van de schuldvraag. Dat is niet zo eenvoudig, omdat de verdenking als een balletje van de ene speler naar de an dere geworpen wordt. Niemand „mocht" de dode kolonel zijn inwo nend -nichtje evenmin als zijn secre taris, butler, huishoudster, keukenmeid en anderen. Het blijkt tenslotte de but ler te zijn, die de euvele daad gepleegd heeft. Vóór die onthulling kan men nu eens griezelen, dan weer genieten van originele dialogen en handelingen, waar bij de zelfverzekerde butler, een kittig dienstmeisje, de detective-mejuffrouw, de keukenmeid, de dokter of de politie- lobbes betrokken zijn. De mogelijkheden, die deze thriller historie hun bood, hebben de spelers van „Cremer" volledig en geestdriftig bonut. L- Oostwald-Brouwer was koste lijk in haar creatie van een oude vrij ster, kordaat en geraffineerd haar doel nastrevend. Dick Stevens speelde met flair de correcte, zelfverzekerde, en on- verwacht-misdadige butler. De politie agent werd geestig getypeerd door Arie Mourik, de onnozele keukenmeid door Agnes Korenblik. Nelliette Vis-Mooy was een kwiek dienstmeisje. Vermel denswaard is ook het spel van Wim Rijke als dokter, van Rie de Nooyer- Christiansen als huishoudster en van Annerie Swaneveld als nichtje van de vergiftigde kolonel. Het enthousiaste publiek honoreerde de toneelprestatie met een gul en lang durig applaus. Enkele malen kregen spelers zelfs een „open doekje" Het was de openings-voorstelling tot het nieuwe seizoen („ik constateer m-et vreugde, dat de meeste dames een nieuwe jurk gekregen hebben,' aldus de voorzitter van de Letterlievende Ver eniging, mr. J. A. P. C- fen Bokkel), waarmee „Cremer" opnieuw zijn repu tatie heeft bevestigd. De buslijn Zandvoort v.v. komende van zuidzijde van Frederikspark, Amsterdam-Haarlem- Gijn 80 genaamd) rijdt, de Wagenweg, via de het Houtplein naar het waar in- en uitstaphal- tes komen. In de richting Zandvoort wordt vanaf de Rustenburgerlaan niet via de Baan gereden, maar over de Kleine Houtweg, Gasthuisvest, Hout- brug, Houtplein, Wagenweg. Tijdelij ke haltes komen weer aan de Kleine Houtweg (noordelijk eind) aan de be staande halte van lijn 81 (de bus Am sterdam-Haarlem v.v.), tevens tijdelij ke halte van lijn 5. Vervolgens rijdt de bus over het Houtplein, waar ze stopt ter plaatse waar tot nu toe de halte van lijn 1, richting Heemstede is ge vestigd. De bus Amsterdam-Haarlem blijft tot en met het Wilsonsplein de bestaan de route volgen. Vervolgens rijdt de bus via de Van Eedenstraat, Lorentzplein, Lorentzstraat en de zuidzijde van het Houtplein naar de nieuwe vertrekhalte in het Frederikspark. Reizigers met abonnementen en weekkaarten, ko mend van de richting Den Haag met bestemming richting Amsterdam en omgekeerd mogen aan het Wilsonsplein overstappen, ook al zijn hun kaarten slechts geldig tot de Tempeliersstraat. De bus Den Haag-Haarlem via de Glip (lijn 21) slaat op de (Haarlemse) Dreef links af, langs het hoofdbureau van politie, via de Wagenweg en de Iordensstraat over de westzijde van het Lorentzplein. Nieuwe haltes komen tussen Hazepaterslaan en het Flora park, alsmede aan de westkant van het Lorentzplein. Komend uit de rich ting Haarlem-station rijdt de bus door de Van Eedenstraat, Lorentzplein, Houtplein, Dreef. Een nieuwe halte komt in de Lorentzstraat naast de ga rage Houtkooper. De lijnen 20, 50 en 51 (Den Haag- Haarlem over De Zilk en Leiden-Haar- lem) rijden vanaf de Wagenweg over de Lorentzstraat. Aan de westzijde van het Lorentzplein komt een nieuwe hal te. Wanneer de bussen van Haarlem station komen, stoppen ze in de Lo rentzstraat, naast de garage Houtkoo per. De bussen 1, 5 en 6 van de stads- lijnen blijven normaal over het Hout plein rijden. P. Abrahams: De wilde trek; S. An dres: El Greco schildert de groot-in quisiteur; A. Berkhof: De man in het midden. I. BoudierBakker: Finale; A. J. Cronin: Opstandig ideaal; K. van Ginneken. Gevecht met de schaduw; blad te hebben kunnen lezen, dat Haar lem zijn plannen geheel heeft laten va ren om op het grondgebied van Haar lemmerliede een recreatie-oord te ves tigen. Dat zou dus betekenen, dat de actie van Haarlemmerliede tegen de Haarlemse plannen succes heeft gehad. Het zenden van een schrijven aan Ge deputeerde Staten van Noord-Holland achtte hij op dit moment nog niet wen selijk. De voorzitter stelde voor de kwestie op 12 november uitvoerig aan I k"'van" Ginneken: Niet tevergeefs; J. de orde te stellen. jjeng. Q0(jt alleen d'eere; Over een ogenschijnlijk vrij onbelang rijke agenda heeft de raad van de ge meente Haarlemmerliede en Spaarn woude gisteravond twee en een half vergaderd. De punten die het meest tot discussie aanleiding bleken te geven, be troffen het voorstel van B. en W. inzake het verlenen van medewerking ex. ar tikel 72 der Lager Onderwijswet 1920 aan het bestuur van de r.-k. school te Halfweg voor de uitbreiding van de cen trale verwarming en het voorstel Inza ke het verlenen van subsidies voor 1958. De heer GIJZEL (P.v.d.A.) merkte in verband met het voorstel omtrent de medewerking aan de uitbreiding van de centrale verwarming in de r.-k. schooi op dat het noodzakelijk is, dat de ge meente ook zal bijdragen in de kosten, wanneer een eventuele vermeerdering van het aantal radiatoren nodig blijkt. De VOORZITTER, burgemeester drs. J. J. Visser, zei daarop, dat het tech nisch adviesbureau er van uitging, dat bjj een temperatuur buiten van mm twaalf graden, binnen een temperatuur bereikt moet kunnen worden van plus twintig. Hij merkte daarom op, dat wan. neer het aantal radiatoren te klein mocht blijken, er alsnog enkele bu kun nen worden geplaatst. De heer VAN ESSEN (V.V.D.) meen de de zaak scherper te moeten stellen. Hij vond het beter tegelijk enkele nieu we radiatoren te doen aanbrengen. „Wanneer het later moet gebeuren, zo als voor tachtig percent zeker is, dan is de gemeente veel duurder uit. Mis schien moet een pómp worden aange bracht en misschien blijken de toevoer huizen dan zelfs te klein. Hij stelde daarom voor het ontwerp-besluit te wij zigen en er in op te nemen het aan brengen van enkele nieuwe radiatoren. De heer Gijzel was het volkomen met hem eens. „Kunnen we nu niet eens verder springen, dan beslist noodzake lijk is?" De heer DOEVEN (KVP) merkte op, dat in de KVP-fractie de kwestie reeds was besproken. Hij wilde echter met het voorstel, dat nu de heer Van Essen had ingediend, niet meteen voor de dag komen, omdat hij dan mis schien de schijn zou wekken van protec tie. Hij zei, dat de K.V.P.-fractie zich volledig achter het voorstel plaatste. De heer van Essen betreurde het, dat de K.V.P.-er zich zo had uitgelaten. Hu vond de reden, waarom de K.V.P. met direct met het plan ter tafel was geko men, niet bewonderenswaardig, ftet voorstel werd daarna zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Het punt betreffende de subsidies en donaties voor 1958 bracht ook een aan tal tongen los. Allereerst had de heer DOEVEN bezwaar tegen het feit, dat ais subsidie voor de r.-k. EHBO te Haar- lammerliede een bedrag van 50.- was uitgetrokken, terwijl de Nederlandse Vereniging voor EHBO 75,- krijgt. Hij wilde de bedragen voor beide vereni gingen stellen op 75,-. Als motief voer de hij daarbij aan, dat de r.-k. EHBO vrijwel evenveel werk verricht als de algemene vereniging. Echter werkt de r.-k. EHBO minder opvallend omdat zij voor het grootste gedeelte haar diensten verricht bij bedrufsongevallen terwij] de algemene vereniging meer werkt bij verkeersongevallen en dergelijke Zijn voorstel werd zonder hoofdelijke'stem ming aangenomen. Zoals te verwachten was, had de heer GIJZEL (P.v.d.A.) be zwaar tegen het afwijzen van een sub sidie aan de Stichting Militaire Tehui zen van het Humanistisch Verbond. Hij vond het onredelijk, dat andere militai re bonden wel ondersteuning van de overheid krijgen en het Humanistisch Verbond niet. De voorzitter stelde voor, dat de leden van de raad hun mening omtrent dat punt later schriftelijk be kend zouden maken. Verder werd op voorstel van de heer VAN ESSEN (V.V.D.) besloten om de subsidie aan de r.k.s.v. SHS, die gesteld was op 125,- te verhogen tot 200,-, het be drag dat ook het vorig jaar was uitge keerd, de subsidie aan de muziekver eniging „Eensgezindheid" te verhogen tot 600,- en in verband daarmee de subsidie aan de accordeonvereniging „Accordia" te verhogen tot 75,- in plaats van ƒ50,-. Terloops merkte de voorzitter op, dat er plannen bestaan om te proberen van Gedeputeerde Staten van Noord-Hol land gedaan te krygen woningwetwo ningen te mogen bouwen ten noorden van de spoorliin. Hu wilde daarom de stedebouwkundig adviseur opdracht ge ven een idee te ontwerpen. Wanneer Gedeputeerde Staten afwij zend over het plan mochten beschikken, dan zou men in beroep kunnen gaan bij de Kroon, die er waarschijnlijk, in ver band met de heersende woningnood, wel voor zou voelen. De heer VAN ES SEN stelde zich onmiddellijk achter het voorstel. De heer DOEVEN zag zelfs de mogelijkheid om een uitbreidingsplan te ontwerpen. De heer GIJZEL wilde nog een stapje verder gaan en ook andere terreinen bebouwen. Hij wees in ver band daarmee op doortrekking van de Schoolstraat. Volgens het huidige plan was dat echter niet mogelijk gebleken. Daarom wilde hij de stedebouwkundig adviseur een nieuw plan laten projecte ren, dat wel uitvoerbaar is. Hij zag ook de noodzakelijkheid van eenterrein.dat als speelterrein voor de jeugd dienst kan doen. Het plan voor de IJpolder juichte hü toe. Hij merkte daarbij op, dat de situatie in verband met de om legging van de spoorlijn en van de rijks weg geheel veranderd is. Ten aanzien van de restauratie van de molen in de Vjjfhuizerpolder vroeg de heer GIJZEL zich af, of het niet beter was, de subsidie die de gemeente Haar. lemmerliede daarvoor heeft uitgetrok ken, te stellen als een last, die, wan neer de grond overgaat aan Haarlem „overgeheveld" wordt op de gemeente Haarlem, vooral omdat Haarlem dan bij zijn recreatie-gebied een fraaie mo- len krijgt! Er bestaat een gerede mogelijkheid, •lat de heer G. B. F. Hoes alsnog blijkt een eventuele benoeming tot directeur van de gemeentelijke dienst voor Volks huisvesting te aanvaarden. De heer Hoes liet daags voor de raadsvergade ring van 2 oktober aan B. en W. weten, dat hij op grond van nadere informaties een eventuele benoeming niet kon aan vaarden. Na een besloten vergadering van 2 uur besloot de gemeenteraad de benoeming van een directeur Volkshuis vesting van de agenda af te voeren. Tijdens een later onderhoud tussen het College van B. en W. enerzijds en de heer Hoes anderzijds, zette de Utrechtse architect uiteen dat hij op grond van gesprekken met verschillen de raadsleden en gemeentelijke func tionarissen tot de conclusie was geko men, dat de functie waarin hij even tueel benoemd zou worden, niet in over eenstemming was met wat hij er zich van had voorgesteld. Tijdens dit onder houd bleek echter, dat bij de heer Hoes enige misverstanden hadden postgevat omtrent de aard van de nieuwe functie en de daaraan verbonden werkzaam heden. Dit was mogelijk omdat de heer Hoes vrijwel nooit het ambtelijke leven als insider had meegemaakt. B. en W. zijn erin geslaagd deze misverstanden uit de weg te ruimen, met als gevolg, dat de heer Hoes na enige dagen schrif telijk aan het College heeft laten weten, dat hij thans tegen een eventuele be noeming geen bezwaar meer heeft. Formeel hoeft er dus niets anders te gebeuren, dan dat B en W opnieuw Het ziet er naar uit, dat de Haar lemse kermis niet tot verdwijnen ge doemd is. In het college van B. en W. is uitvoerig gesproken over het voorstel om de kermis op de Baan te houden. Ofschoon het college niet een stemmig enthousiast schijnt te zijn, is toch een voorstel aan de raad te ver- wachten om het benodigde geld te vo teren, dat nodig zal zijn om voorzienin gen op de Baan te treffen. De politie van Haarlem heeft aange houden een 29-jarige bouwvakarbeider en een 32-jarige opperman, beiden uit Haarlem. Zij worden er van verdacht op een bouwwerk bü de Stephenson- straat, dat door de aannemer bij wie zü in dienst zijn, wordt uitgevoerd, delen hout te hebben meegenomen. De aangehoudenen hebben bekend. Het hout is in beslag genomen. Pastoor J. Groen van de parochie van het H. Hart van Jezus te De Zilk, die is opgenomen in de Mariastichting te Haarlem, is uit voorzorg voorzien van de H.H. Sacramenten der stervenden. Dinsdag, 15 oktober werden door de Arrondissements-Rechtbank te Haar lem in staat van faillissement ver klaard Bij beschikking van de Arrondisse ments-Rechtbank te Haarlem van 15 oktober is de aan de N.V. Organisch Chemische Industrie „Ossendrecht", gevestigd te Haarlem, kantoorhouden- de te Bloemendaal, verleende surséan ce van betaling ingetrokken en is ge noemde N.V. in staat van faillissement verklaard,' met benoeming van mr. H. J. Ferwerda tot rechter-commissaris en van mr. B. J. Lambers, advocaat en procureur te Haarlem, en drs. P. F. T. Winter, secretaris van de di rectie en algemeen procuratiehouder van Labouchère en Co. N.V. te Amster dam tot curatoren. Opgeheven werd wegens gebrek aan actief het faillissement van: W. Stam te Wormerveer. Rechter-commissaris: mr. N. Ree ling Brouwer. Curator: mr. W. N. Felhoen Kraal te Wormerveer. Opgeheven werd wegens gebrek aan actief het faillissement van: M. E. Bloos te Haarlem. Rechter-commissaris: mr. J. P. Pe- tersen. Curator: mr. H. J. Pot te Haarlem. een voordracht indienen voor de be noeming van een directeur van de dienst voor Volkshuisvesting. Toch schijnt er enige huivering te bestaan om dit te doen aangezien de hele gang van zaken min of meer vreemd aandoet. De gestelde kandidaat trekt zich terug en de benoeming wordt van de agenda afgevoerd, waarna de kandidaat zich opnieuw beschikbaar stelt. Wjj vernemen dan ook. dat het College voornemens is het Senioren convent in de gemeenteraad te raad plegen of men opnieuw met de heer Hoes als eerste kandidaat voor de nieuwe functie in zee zal gaan. Gaat het Seniorenconvent daarmee accoord dan mag men aannemen, dat reeds in de eerstvolgende raadsvergadering de benoeming van een directeur Volks huisvesting aan de orde zal worden gesteld. Pater W. J. L. de Rooy S.M.A., die vijf „aar lang gewerkt heeft in de mis sie van Ghana (Goudkust), wordt mor gen op Schiphol verwacht. Hij zal in zijn vaderstad Haarlem van een welverdien- d vakantie gaan genieten. Zijn broer, pater Th. W. de. Rooy S.M.A., wordt rond 25 november in patria verwacht, eveneens uit Ghana. Hij zal de reis echter niet per K.L.M. maken, maar met het s.s. „De Ghanakust" van de Holland-West-Afrika Lijn. Advertentia 1 Voor de zoveelste maal gezakt? Dit examen wordt veel eenvoudiger met de automatische koppeling van RENAULT. Meerprijs slechts f 275 Bovendien op alle R E N A U L T-producten 6 maanden garantie, zowel onderdelen als arbeidsloon, ongeacht het gelopen aantal KM, Vraagt nadere inlichtingen bij In de nacht van 14 op 15 oktober is ingebroken in de dr. Albert Schweizer- schooi aan de Rijksstraatweg te Haar lem. Met een stuk tegel had men een ruit ingegooid, waardoor men toegang tot het gebouw kreeg. Uit een blikken doosje, dat in een lessenaar stond, werd een bedrag van 2.40 meegenomen. Een inbraak in een achter de school gelegen doktershuis leverde niets op. Door verbreking van twee ruitjes heeft men zich toegang verschaft tot het huis. Men heeft een oog-spiegel uit el kaar gehaald en enkele laden door zocht. Donderdag 17 oktober begint het ka tholiek vrouwengilde afdeling Overveen het nieuwe seizoen, 's Morgens om kwart over acht wordt een H. Mis op gedragen voor de leden, 's Avonds, eveneens om kwart over acht, houdt de nieuwe moderator, pastoor Ten Velt- huys, tijdens de eerste bijeenkomst in gebouw Domi een inleiding. Wanneer er tijd over is, zal hij enkele kleuren dia's over zijn Rome-reis projecteren. Op 69-jarige leeftijd is maandagavond te zijnen huize aan de Iepenlaan in Bloemendaal overleden de heer H. A. E. M. Kraetzer, die vroeger een voor aanstaande plaats heeft ingenomen in het openbare leven in de gemeente, waarvan hij reeds sinds 1919 ingezete ne was. Vóór de oorlog was de heer Kraetzer enige tijd lid van de gemeen teraad. Voorts had hü zitting in ver schillende commissies. Ook in het ker kelijk en godsdienstig leven in Bloe mendaal had de overledene een werk zaam aandeel. Als „oude" Bloemenda ler was hij bekend met allerlei zaken in de gemeente. Hoewel de heer Kraet zer zich de laatste jaren enigszins te ruggetrokken had, werd toch nimmer tevergeefs een beroep gedaan op deze stille en bescheiden werker. Vandaag is dokter C. Kroon begonnen met de onvatbaarmaking voor kinder verlamming van de ongeveer tweehon- derdvijftig Bloemendaalse kinderen, die in 1955 geboren zijn, en waarvoor van rijkswege het vaccin beschikbaar wordt gesteld. Dokter Kroon en zijn assisten ten zijn vanmorgen begonnen in Vo gelenzang, vanmiddag werden de kin deren in Overveen gevaccieerd. Mor genochtend komen de Aerdenhoutse kin. deren aan de beurt, 's middags de Bloe- mendalertjes. De wethouder Rohling-kleuterschool aan de Vrijburghlaan is dinsdagmiddag onder grote belangstelling officieel ge opend. De burgemeester van Bloemen daal, dr. D. H. Peereboom Voller, leid de de bijeenkomst van de talrijke ge nodigden,, die in het speellokaal van het gebouw werd gehouden. In zijn toe spraak bracht hij naar voren, dat de vroegere Juliana-kleuterschool in dit nieuwe schoolgebouw al met een tekort aan ruimte begint. Daarom moest een noodlokaal worden ingericht in het er naast gelegen Tinholtmuseum. In de negen jaren, die de kleuterschool be staat, wordt daarvoor thans reeds het vierde gebouw in gebruik gesteld. De wethouder van onderwijs, mejuffrouw dr. M. E. Nolte, wees op de grote ver diensten van haar voorganger wethou der Rohling, wiens belangstelling en zorgen ook het kleuteronderwijs golden. De heer P. Mantel, voorzitter van de oudercommissie, bood een piano aan. Mr. C. Vrij sprak woorden van geluk wens namens de Bloemendaalse ouder raad. Mevrouw J. H. van Hulst-Prins, hoofd leidster van de school, toonde zich niet alleen verheugd over het nieuwe ge bouw, een ontwerp van de Overveen- se architect K. J. Aanstoot, maar ook omdat er nu voor de kinderen een ein de was gekomen aan het oversteken van de gevaarlijke Bloemendaalseweg. Ze dankte de politie, die bij het aan en uitgaan van de school bij de villa Bloemenheuvel steeds een wakend oog je in het zeil had gehouden.. Oud-wethouder mr. F. P. Th. Rohling was met zijn echtgenote voor de bij zondere gebeurtenis uit Wassenaar over gekomen. Nadat burgemeester Peereboom Vol ler bloemen had aangeboden aan mevr. Rohling en mevr. Van Huist begaven de aanwezigen zich naar bulten, waar mr. Rohling aan de westzijde van het ge bouw door het wegtrekken van de Ne derlandse driekleur een bordje onthul de, dat de naam wethouder Rohling- kleuterschool verborgen had. Onze medewerker voor beeldende kunsten, Hevinus Tollenaar, tekent over de esthetische aspecten van het Vandaag is het programma versche nen van de Haarlemse Sint Adelbert- Vereniging voor het komende seizoen. Blijkens een toelichting van bestuurs zijde is er naar gestreefd een velen aansprekende verscheidenheid van vraagstukken aan de orde te stellen. Het bestuur heeft bij de (beperkt ge- houden) keuze van onderwerpen twee criteria aangelegd: werkelijke belang rijkheid en veronderstelde interesse, juist in de kring van Adelbertleden.v Donderdag 24 oktober zal in hel „eigen home", Ged. Oude Gracht 29, de algemene ledenvergadering worden gehouden. De gebruikelijke agenda-pun ten zullen daarbij worden afgehandeld. Volgens rooster treedt notaris J. J. A. M. Anten ais bestuurslid af, doch hij is herkiesbaar. Ter vergadering zal nog beslist worden over de vraag, of de commissie „Financiering van de stof felijke behoeften van Kerk en Clerus' ten leven dient te worden gewekt. Voor zover de tijd het die avond toe laat, zullen enige films vertoond wor den. Dinsdag 19 november komt het pro bleem van het tekort aan vrije tijd aan de orde. Men heeft namelijk met het maatschappelijk verschijnsel te doen, dat bijna allen, die een leidende func tie bekleden, kampen met een tekort aan vrije tijd, terwijl men daarentegen in arbeiderskring worstelt met het pro bleem van een zinvolle vrijetijdsbe steding. De psycholoog prof. dr. J. Linschoten zal dit veeizijds pikante probleem belichten. Maandag 16 december houdt de Warmondse hoogleraar dr. J. C. Groot een inleiding onder de intrigerende ti tel „De man en zijn rib". Hij zal de plaats van de vrouw belichten vanuit een fundamenteel, namelijk het theo logische, standpunt en daardoor de grondslag leggen voor het antwoord op de immer actuele strijdvraag over de meer- of minderwaardigheid van de man of vrouw. Rector S.J. de Bot zal op een avond in januari spreken over het godsdienst onderricht, met name het cathechis- musonderricht op de lagere school. Vrijdag 21 februari geeft prof. dr. I. A. Diepenhorst, hoogleraar aan de Vrije Universiteit en lid van de Eerste Ka mer, een uiteenzetting van de politieke organisatie en- denkwijze van onze re formatorische medechristenen. Woensdag 19 maart is de journalist mr. A. M Mertens de gast van de Sint Adelbêrt. Hij zal zijn mening geven over de vraag „Waar liggen de gren zen van de goede smaak voor een pu blicist?" Maandag 21 april wil men het belas- tingvraagstuk aansnijden. Daartoe is als inleider uitgenodigd de bekende be lastingdeskundige dr. A. M. Lucas, lid van de Tweede Kamer. Natuurlijk gaan ook dit seizoen de Adelbert-leden ter bedevaart. Zij worden zaterdag 28 juni verwacht op de St.- Adelbertsakker te Egmond, waar een avondmis zal worden opgedragen. Na zo'n druk werkprogramma is enige ontspanning wel op haar plaats. In juli is er derhalve een zomeravond- feest in een uitspanning in de onmid- delijke omgeving van Haarlem. nieuwe schoolgebouw het volgende aan: Zichtbaar van ar de zandbank aan de Vrijburglaan, niet ver van de plaats waarover enige jaren terug zoveel ge krakeel is geweest, is de openbare kleu terschool verrezen, die in opdracht van de gemeente Bloemendaal door de Over- veer.se architect K. J. Aanstoot is ont worpen. In de terreinwet, die gevormd wordt door de Koningin Wilhelminaschool en het Tinholthuis heeft men ten slotte een beschutte plaats gevonden waar dit kleu- t!IL terverblijf als in een hof ligt. Ofschoon men de inpandigheid van het gebouw- tje zoals de situatie thans ligt, niet kan bewonderen, is deze planologisch wellicht nog tot een zinvolle besloten heid op te lossen als de braakliggende hoek van Willem de Zwijgerlaan en Dompvloedslaan zijn definitieve bebou wing krijgt. De wethouder Rohling-kleuterschool is een laag paviljoen dat accomandatie biedt aan voorlopig twee groepen, kleuters. Een derde „Unit" is geprojec teerd, echter nog niet uitgevoerd. De architect heeft de groepslokalen en de speelzaal met daartussen in de ka mer voor de hoofdleidster naast elkaar geplaatst en onder een z.g. lessenaars- dek verenigd; evenzo de gang, die langs de lokalen loopt, waarin de ves tibule, de garderobes en de toiletten onder een zelfde lagere afdekking. De ze twee galerijen van ongelijke hoogte zijn met de hoge zijden tegen eikaar gebouwd; het hoogteverschil levert een met glas bezette lichtstoot op aan de noordzijde boven in de lokalen. De la ge zuidelijke klassenwand is rijkelijk voorzien van glas. Ofschoon de vormgeving ook in de tails opmerkenswaardige vondsten vertoont, ontkomen wij niet aan de indruk, dat bezuinigende maatrege len ten koste zijn gegaan van de blij vende architectonische vormgeving. Dat een ijlere, speelsere, lichtvoetiger architectuur nèt niet heeft kunnen doorbreken is te meer jammer, om dat nog voelbaar is, dat in het ont werp dé mogelijkheden daartoe aan wezig zijn geweest. L.T. (Niet officio» koenen) vorig opening Slot 16/10 3% Ned. 1953 83 3% Ned. 1953 83% S% Ned. 1956 3li Ned. 1948 83 82% 77% 78)4 m- 3)4 Ned. 1950 8)4 Ned. 1954 79 m- 314 Ned. 1955 79)4 3-3% Ned. 1947 86 7 9 3 Ned. 62-64 bel. fac 87A 87 tnschr. Grtbk 1946 3 Ned. Handel Mil cert AJLU. 154 156% Van Berkei's Patent 175 CaJvé-Delft cert 275 Van Gelder Kon. Hoogvena cert 260 Unilever cert 3401/a 341% Ned KabeJ 247*1 Philips Kon. Petroleum 239V2 241 163.20 165 „Amsterdam" Rubber 623/4 64% Roll. Amerika Ujn 1471/2 149% Kon. Ned. Stoomb Mr 130% 131 Ned. Scbeepv. Unle 136 136% 108.50 K.LJVL 148.40 H.VA 1003A Dell Ml), cert. 6634 68 A'dam 2% '56 I A'dam '56 D A'dam HI anaconda Copper Bethlehem Steel Chrysler Corp Genera] Electric Genera] Motors Kennecott Coppet KJLM. Montgomery Warr Radio Corp. Republic Stee) Royal Dutch Shell Union OU Southern Pacific Southern Rallwa ndewater UB. Steel 14/10 46% 41% 72% 59 li 49 89)4 28 32% 30% 45 43 70% 35)4 34 23% 57% 15/1# 46% 41% 72% 59% 39)4 90% 28% 33)4 31 46% 43% 70% 37% 35 25% 58% Stemming: vast VRAAGT FLINKE

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 5