Faubus wilde Little Rock voor eigen politiek uitbuiten Gouverneur speelde zijn slechtwraak was veel te doorzichtig De veiligheid van auto- en motorcircuits GRIEP! i Khroesjtsjev poogt socialisten in zijn straatje te lokken Brief en steen w c 3 D Internationale bespreking in Parijs Gebrs. Dedijer in Joegoslavië in moeilijkheden BEROEMDE GENEESMIDDELEN IN ÉÉN TABLET „Amerikaanse imperialisten willen hun wil opleggen aan het kleine vredelievende Syrië Het dramatische auto-ongeluk bij Ternaaien Kan Spoetnik zien? T erreinmoeilijkheden in Delft 4 geneesmiddelen, elk afzonderlijk al wereldberoemd. Tezamen in één tablet verenigd, ondersteunen zij bovendien et- kaars werking, waardoor deze nog krach tiger is dan kon worden verwacht. De combinatie Chefarine „4" doet werkelijk wonderen en brengt baat waar andere middelen falen! rr I BRIEVEN AAN PARTIJVOORZITTERS IN HET WESTEN Wismuttegenstander van Ajax Nazi-veldmaarschalk Schömer veroordeeld tot 4% jaar Hammarskjöld slaat opnieuw Hongaarse uitnodiging af WOENSDAG 16 OKTOBER 195? PAGINA 9 (Van onze New Yorkse correspondente) Er is nu een maand voorbijgegaan sinds de eerste onlusten in Little Rock, Arkansas, be gonnen. Maar de huidige toestand daar wekt nog grotere bezorgdheid dan voor vier weken. De reden is niet, dat het probleem van de rasseninte gratie in Little Rock zoveel moeilijker dan elders is op te lossen, maar dat de gouverneur van Arkansas het probleem voor eigen politieke doel einden heeft willen uitbuiten. Eenmaal bezig met dit spelletje, heeft hij te laat gemerkt hoe gevaar lijk het was. Hij kon de snel opeenvolgende en door hemzelf uitgelokte gebeurtenissen niet meer onder controle houden en daar hij op zijn besluiten en verklaringen ook niet weer wilde terugkomen, liet hij zich veel verder gaan dan hij aanvankelijk had gewild. En tenslotte heeft hij het zo bont gemaakt, dat zelfs de gematigde gouverneur McKeldin van de staat Maryland, die met drie andere gouverneurs de kastanjes voor Faubus uit het vuur wilde halen, in de meest vehemente be woordingen tegen hem is uitgebarsten en Faubus van bedrog beschuldigd heeft. Vladimir irf verband gebracht met Djilas Vier werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar en... doen wonderen! Tegen pijnen en griep. Geschikt voor de gevoeligste maag, want die wordt beschermd door het bestanddeel Chefarox. De brief aan Evert Vermeer Turkije beschuldigd Maastricht onderzoekt de Belgische hulpverlening Wegens moord en poging tot moord overgebracht. door STEWART ALSOP GOUVERNEUR FAUBUS Het zou allemaal niet zo ver zijn gekomen, wanneer Faubus aanvanke lijk niet een heel grote vergissing had gemaakt. Toen hij n.l. een maand geleden de troepen van de nationale garde opriep nog voor er van geweld dadigheid sprake was en deze. troe pen gebruikte om negerkinderen te beletten de school te bezoeken, was dit een politieke stunt, bedoeld om de stem te winnen van al de blanke kiezers in Arkansas die tegen rassen integratie zijn en die Faubus altijd te gematigd hadden gevonden. Het deel van de blanke bevolking, dat voor een langzame integratie is. had de gouver- neur toen toch op zijn hand. De ra dicale groep wilde h« echter ook win nen, omdat hij met hulp daarvan zich zelf voor een derde maal kon laten herkiezen: een vrij zeldzame eer voor een gouverneur in Arkansas. Faubus geloofde echter geen ogen blik dat president Eisenhower ooit fede rale troepen zou gebruiken om inte gratie in het zuiden met dwang door 's voeren. Dat was zijn misrekening e«n begrijpelijke misvatting overigens, °hidat de president zelf mede de over tuiging in het zuiden had doen post- yjttten- dat er door hem nooit force ma- ?°ck begonnen heeft hp nog verklaard, dat h(j zich geen situatie voor kon stellen, waarin hij zich gedwongen zou zien tot het ge bruik van federale troepen. Bij het boudweg oproepen van zijn nationale garde om te trachten daar mee een federale wet te ontduiken, beging Faubus bovendien de onvoor zichtigheid geen rekening te houden met de wraak van de burgemeester van Little Rock, die even boud de be schuldigende vinger op hem richtte en er openlijk op wees, dat Faubus niet eens getracht had gebruik te maken van zijn politiemacht, kennelijk omdat dit zijn politieke doeleinden niet kon dienen. Faubus, die zich in de kaart gekeken voelde, begon daarna de rol van martelaar te spelen. Hij hield vast aan de noodzakelijkheid van het op roepen der staatstroepen en raakte, aldus doende, ook op voet van oorlog met de federale rechter, die integra tie in de school bevolen had. Later ver klaarde hij op theatrale wijze voor tele visie: „mijn geweten is zuiver, wanneer er bloed vergoten wordt, maar ik zal wenen voor mijn volk Sindsdien heeft Faubus zijn marte laarsrol volgehouden. Het heeft tallo ze Amerikanen sterk tegen hem inge nomen en op de eerste plaats wel de president, die, zachtaardig en geduldig als hij is, een valse toon niet kan ver dragen. Dat Faubus echter na zijn onderhoud met de president, de eerste dagen de troepen rond de school te Rock handhaafde en, toen de gemoe deren voldoende opgewonden waren, ze terugtrok maar tegelijkertijd zelf zijn staat verliet voor een conferentie, zo dat opruiers hun kans schoon zagen, dat alles deed Faubus nog meer in de achting van Eisenhower dalen De demagoog in Faubus Werd ech ter voor iedereen zichtbaar met de redevoering, die de gouverneur hield de dag nadat de federale troepen naar Arkansas waren gestuurd Zijn dra matische aankondiging dat wit S zet gebied zijn" wasbek T Pval..van het ..radicale zuiden'' Even8 als z\jn verwijten van „op schoolmels-" Dezer dagen vergaderde te Parijs de Association Internationale des Circuits Permanents (A.I.C.P.) onder voorzitter schap van de Fransman J. Finance, organisator van het circuit van le Mans. Het secretariaat werd vervuld door de heer J- B. Tb. Hugenholtz, directeur van het circuit van Zandvoort. De vergadering werd bijgewoond door vertegenwoordigers van twaalf Circuits uit zeven landen. Uiteraard vormde de veiligheid van de circuits, zowel voor de toeschouwers als voor de deelnemers aan de wedstrij den, de hoofdschotel der besprekingen, Een project werd opgesteld om te komen tot unificatie van de signalen welke langs de circuits zijn opgesteld en welke waarschuwen voor bochten, in zinkingen van het wegdek en dergelijke. Voor de kleur en de afmetingen van de signalen werden voorschriften gegeven. De vergadering stond verder stil bij het feit, dat gedurende het seizoen 1957 de moeilijkheden, verbonden aan het houden van automobiel- en motorwed strijden, zijn vergroot door het ingrijpen van overheidsinstanties. Geconstateerd werd, dat speciaal niet-permanente cir cuits tengevolge van onvoldoende vei lige accommodatie aanleiding gaven tot ernstige ongevallen. Men vreesde dat dit zal leiden tot nieuwe beperkingen welke de moeilijkheden van de automobiel- en motorsport zullen vergroten. De A.I.C.D. heeft daarom in een motie aan de internationale organisaties op het gebied van het automobilisme en de motorsport, de F.I.A. en de F.I.M., ver zocht veiligheidseisen vast te stellen voor de circuits en daarbij in het bij- Het uitschrijven van een lening, waar bij de gemeente Delft zich garant stelt voor een bepaald bedrag, zal misschien een oplossing kunnen geven voor de moeilijkheden welke voor diverse Delft- se sportverenigingen zijn ontstaan, nu het nieuwe sportpark (dat het grootste van ons land wordt) niet geheel dreigt te worden voltooid. Dit als gevolg van de bestedingsbeperking. Zoals bekend, is het probleem ontstaan, doordat, de verenigingen toe: genoodzaakt zullen zijn hun opstallen naar de nieuwe terreinen over te brengen. Deze suggestie voo/ de lening, welke is uitgegaan van de ■portverenigingen, zal zo spoedig mo gelijk in het college van burgemeester «a wethouders worden gebracht. zonder uit te gaan van de situatie op de permanente circuits; zulks gelet op de ondervinding dat de permanente cir cuits uit een oogpunt van veiligheid aan hogere eisen blijken te voldoen dan de niet-permanente circuits. Ook wordt er in de motie op ^ge drongen dat de leden van de F.I.A. e de F.I.M. in hun land de openbare be sturen op een en ander zullen wyz Men hoopt daardoor te komen tot een hervatting van de normale sportieve activiteit zonder vrees voor inmenging van overheidswege welke in enkele landen tot verbod, c.q. beperking van snelheidswedstrijden heeft geleid. De eerstvolgende vergadering van de internationale organisatie van circuits zal vermoedelijk te Zandvoort worden gehouden. jes gerichte bajonetten.... het knuppe len met geweerkolven en arrestaties op grote schaal door militaire troe pen...." Dit was niet alleen overdre ven, maar vals voorgesteld, omdat hij verzweeg hoe blanken de negers be handelden. „In de naam van Godwat ge beurt er in Amerika?" vroeg de gou verneur in dezelfde redevoering en maakte nog gauw van de gelegenheid gebruik direct daarna een paar poli tieke opponenten figuurlijk de nek om te draaien, door ze met naam en toenaam van allerlei politieke kort zichtigheden te betichten. Kortom Faubus nam wraak op een veel te doorzichtige wijze. Toen hij voorts het openbaar ministerie ervan ging beschuldigen Faubus om politieke redenen een hak te hebben willen zet ten, joeg hij ook nog de minister van justitie, Brownell, tegen zich in het harnas, hetgeen het domste was dat hij doen kon. En alsof het niet genoeg was, joeg hij ook nog zijn gouverneursvrienden tegen zich in het harnas, terwijl die toch trachtten hem te helpen en een ma nier te vinden waardoor de federale troepen konden worden teruggetrokken. Dit deed hij door ze op een pijnlijke manier een figuur te laten slaan te genover de president. Met Faubus' toe stemming hadden de vier gouverneurs een verklaring opgesteld, die ook de president goedkeurde en welke na Faubus' officiële proclamatie het te rugtrekken van de federale troepen tot gevolg zou hebben. Faubus wijzigde zijn versie echter zo, dat er een andere uitleg aan kon worden gegeven zodat de president er niet meer mee akkoord kon gaan. Toen de president er om die reden van af moest zieri de federale troepen terug te t^kken beschuidigde Faubus Eisenhower er echter van „dub belhartig gesproken te hebben Is het een wonder dat een dergelijke gouver neur in Arkansas een stimulans vormt voor de extreme elementen? Intussen spendeert de federale rege ring liefst 100.000 dollar per dag aan het onderhoud van troepen alleen om een klein groepje negerkinderen in een enkele school te beschermen De politieke gevolgen zijn voor beide partijen desastreus. De Democraten, die zo moeizaam dit jaar in het Con gres de eenheid hebben bewaard tij dens het gevecht over de wet voor de burgerrechten, welke de negers betere bescherming zou geven, zijn nu in twee vijandige kampen verdeeld. Men begint in alle ernst weer over „een derde party te praten. De Republi keinen zijn de stem van de blanke zui derlingen kwijt, ook van al diegenen, die tweemaal op Eisenhower ge stemd hebben. Intussen nemen span ningen tussen de rassen elders in het zuiden en zelfs in het noorden hier en daar toe. Alles dank zij één ambitieuze, arrogante, kleine dema goog in de staat Arkansas, die zich niet in het minst stoort aan de reac ties in de wereld. Want voor gouver neur Faubus is de wereld niet groter dan Arkansas. Een in ongenade gevallen leider van de Joegoslavische communisten, Vladi mir Dedijer, is in moeilijkheden ge raakt door een artikel in het Oostenrijk se blad „Bild Telegraf". De correspon dent van dat blad, Günther Wessig, schrijft, dat Vladimir Dedijer hem tij dens een interview heeft verzekerd, dat hij het volledig eens is met de opvat tingen, die Mïlovan Djilas heeft neerge legd in zijn boek „De Nieuwe Klasse". Dedijer, die eens de „officiële bio grafie" van maarschalk Tito heeft mo gen schrijven, raakte in ongenade, om dat hij zich een trouw vriend betoonde van Djilas, die de laatste jaren het communisme volledig de rug heeft toe gekeerd en die wegens zijn in geyan- genschap geschreven boek zeven jaar gevangenisstraf extra heeft gekregen. Dedijer zegt, dat hij Wessig nim mer een interview heeft toegestaan en dat hij zijn advocaat opdracht heeft ge geven een vervolging tegen „Bild Tele graf" in te stellen. Een broer van Vladimir Dedijer, Stevan, is intussen ontslagen als hoofd van het Roedjer Boskowitsj-instituut, dat zich bezig houdt met kernfysisch onderzoek. Stevan Dedijers ontslag volg de kort na de publikatie van een artikel van zijn hand in het Amerikaanse „Bul letin of Atomic Scientists", waarin hij in bedekte termen te kennen gaf, dat het communisme belemmerend werkt op de vrije ontplooiing en ontwikkeling van de wetenschap. Advertentie Chefarine 4 De secretaris van de Russische communistische partij, Nikita Khroesj tsjev, heeft zich per brief gewend tot de socialistische partijen van een aan tal landen in West-Europa, die zijn aangesloten bij de NATO. Hij geeft daarin een gekleurd beeld van de span ningen in het Midden-Oosten. Khroesj tsjev beweert, dat het „imperialis tische Amerika" van zins is, eventueel met hulp van Turkije, zijn wil op te leg gen aan „het kleine, vredelievende Syrië". De reactionairen in de Verenig de Staten met de grote oliemaatschap pijen voorop, zijn volgens de Russische partijsecretaris bezig aan een kruis tocht tegen alle staten, die zich niet voetstoots voegen naar de belangen van Amerika of die een eigen, onaf hankelijke politiek nastreven. De Amerikaanse reactionairen hebben er volgens Khroesjtsjev een handje van om alles als „communisme" te bestem pelen, wat in wezen slechts verzet te gen het kolonialisme is. De Russische partijsecretaris zegt in zijn brief, dat een en ander een gevaarlijke toestand heeft geschapen en het gevaar van een derde wereldoorlog oproept. Een gewa pend conflict zou niet tot het Midden- Oosten beperkt kunnen blijven en speciaal de NATO-Ianden zouden vol gens Khroesjtsjev snel verwikkeld kun nen worden in een riskante oorlog, als gevolg van de kuiperijen, die de aller zwartste reactie helemaal in bet Mid den-Oosten bedrijft. De Russische par tijsecretaris verzoekt de socialistische partijen, tot wie hij zich richt, derhalve het gebruik van geweld als middel om bestaande vraagstukken op te lossen te veroordelen, zich aan te sluiten bij de „vredeskrachten" in de wereld en voor stellen te doen, die vrede en veiligheid in het Midden-Oosten kunnen verzeke ren. De eerste socialistische partij, die aan Khroesjtsjev een antwoord heeft doen toekomen, is die van Denemar ken. De Deense socialisten zeggen in hun antwoord, dat zij de toepassing van geweld ais middel om geschillen op te lossen principieel verwerpen en dat zij deswege de aanval van Noord- op Zuid- Korea, de Brits-Franse agressie tegen Egypte en de Russische interventie in Hongarije ten scherpste hebben ver oordeeld. De brief, die Khroesjtsjev namens zijn partijbestuur aan de heer Evert Ver meer, voorzitter van de Partij van de Arbeid, heeft gezonden, bevat o.a. de volgende passages: „Wij nodigen allen, wie de vrede aan het hart gaat, uit krachtig het gebruik van geweld als middel voor ae oplossing van bestaan de vraagstukken te veroordelen en wij nodigen hen uit niet toe te staan, dat de vrede in het Midden-Oosten verbro ken wordt. Vorig jaar heeft het voor beeld van Suez bewezen, dat de vredes- r>o federale troeven hebben in Little Rock heel wat cynische opmerkingen moeten slikken van de blanken, die in het voetspoor van de gouverneur Faubus getracht hebben de negerleerlingen de toegang tot de school te beletten. krachten, als zij zich verenigen, het kunnen en moeten winnen van de agres sieve en oorlogszuchtige krachten-'. En verder: „Het centrale comité van de Sovjet-communistische partij ver klaart zich van zijn kant bereid aan dachtig overwegingen en eventuele voor stellen van het bestuur der Nederlandse Partij van de Arbeid aangaande kwes ties, die verbonden zijn met het verze keren van de vrede en de veiligheid in het Midden-Oosten, te bestuderen". In de onderscheiden brieven zegt Khroesjtsjev over Turkeije, dat be paalde Turkse staatslieden met het denkbeeld spelen van een herstel der vroegere Turkse heerschappij over de Arabische volken. „In Istanboel heeft zich een aantal reactionaire Syrische immigranten verzameld, die de bescherming der Turkse autori teiten genieten. Deze afvalligen reke nen erop zich met de hulp van bui tenlandse bajonetten meester te kun nen maken van de macht in Syrië. Khroesjtsjev voorspelt, dat niet al leen pogingen zullen worden ondernomen om Syrië in het zand te doen bijten, maar dat daarna ook Egypte en alle andere landen in het Midden-Oosten zullen volgen. Hij wijst op de militaire druk, die zijns inziens wordt uitge oefend op Oman, Jemen, Tunesië en Algerije, en hij concludeert, dat het er voor de „imperialisten" niet toe doet, of zij met een republiek of met een koninkrijk hebben te maken. De Britse socialistische leiders Gaits- kell en Bevan hebben naar aanleiding van de brief van Khroesjtsjev een on derhoud gehad met premier Macmillan. Een woordvoerder van de Britse rege ring verklaarde later, dat bij zijn weten thans niemand agressie tegen Syrië in de zin heeft. De secretaris van de La- bour partij, Morgan Phillips, lieeft Khroesjtsjev de ontvangst van diens schrijven bevestigd en hem medege deeld, dat het dagelijks bestuur van de partij zich over de inhoud volgende week woensdag zal beraden. Intussen wijst hij e.op, dat als de Sovjet-Unie er werkelijk van overtuigd is, dat er aan de Turks-Syrische grens kans op oorlog bestaat, het haar plicht is daarvan on middellijk de Veiligheidsraad der Ver enigde Naties te verwittigen. Een woordvoerder van de Westuitse socialistische partij verklaarde giste ren, dat de Westduitse socialisten eerst overleg met andere socialistische partijen zullen plegen, voordat zij de brief van Khroesjtsjev beantwoorden. De Noorse socialisten hebben de brief doorgezonden aan hun regering. Zij huldigen de opvatting, dat alle par tijen in Noorwegen akkoord gaan met de buitenlandse politiek van de Noorse regering, en dat het de socialisten daar om niet toekomt afzonderlijk aan buitenlandse politiek te gaan doen. Wie van de beide socialistische par tijen in Italië door Khroesjtsjev met een brief is vereerd, die van Saragat of die van Nenni, is tot op dit ogen blik niet onthuld. Ook de Franse en de Belgische socialistische partijen zijn door de Russische partijsecretaris met een schrijven bedacht. Het gemeentebestuur van Maastricht gaat onderzoeken waarom van Bel gische zijde niet tijdig genoeg om Maas trichtse hulp is gealarmeerd om te assi steren bij het ophalen van de personen auto, die zondagmorgen even ten zui den van Maastricht in het Belgische plaatsje Ternaaien in het Albertkanaal is terecht gekomen. Zoals bekend zijn hierbij zes Maastrichtenaren om het le ven gekomen. Burgemeester mr. W. Michiels van Kessenich, die deze slacht offers dinsdagavond aan het begin van de raadsvergadering herdacht, heeft bovenstaande bij die gelegenheid mee gedeeld. Na de beslissingswedstrijd Wismut- Gwardia voor de eerste ronde van de Europabeker, die in een gelijkspel 1-1 eindigde, werd in onderling overleg be sloten het lot te laten beslissen. De Oostduitse kampioensclub Wismut was hierbij de gelukkige, zodat deze ploeg in de achtste finale tegen de Neder landse kampioen Ajax zal uitkomen. De Russische partijbaas Khroesj tsjev heeft een brief geschreven aan de heer Évert Vermeer en deze laten overhandigen door de heer Koeznet- zov van de SovjetamLassade. Hij wil op die manier het bestuur van de P.v.d-A. voorlichten over de toestand in het Nabije Oosten. Wij vrezen dat de heer Vermeer zich door deze uitverkiezing een beetje .genomen" voelt. De geestverwant schap in de tweede graad, waarvan Khroesjtsjev bij de keuze van de ge adresseerden schijnt uit te gaan, reikt in zaken van buitenlandse politiek niet erg ver. Dat hij de ontvanger van de brief in verlegenheid brengt, weet Khroesjtsjev ook wel. Hij houdt echter van grapjes. Een of andere idioot, die geen grap jes verstaat, heeft door de ruiten van dr. Drees een steen gegooid, verpakt in een krant met het bericht over de brief van Khroesjtsjev. Deze man lijdt aan hetzelfde gebrek aan on derscheidingsvermogen tussen staat en partij, waarvan Khroesjtsjev, niet voor het eerst, zo grappig blijkt geeft. Alsof de heer Drees zich niet nog meer dan de heer Vermeer genomen moet voelen, nu hij als een Nederland se Boelganin wordt behandeld. KHROESJTSJEV De vroegere nazi-veldmaarschalk Schörner, is gisteren te München tot vier en een half jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens moord en poging tot moord. Schömer heeft o.m. een hem on dergeschikte jhauffeur zonder vorm van proces laten doodschieten, omdat 's mans wagen zijn eigen stafauto de weg versperde. Het hof had een verzoek van de ver dediger om twee voormalige hoge rech ters van een krijgsraad op te roepen ver worpen, omdat het niet onder zijn be voegdheid viel een oordeel uit te spre ken over de bindende kracht van de z.g. „rampbevelen" van Hitier. waar op Schörner zich beriep (Reuter) De Hongaarse minister van buiten landse zaken, Imre Horvath, heeft de uitnodiging van zijn regering aan secre taris-generaal Hammarskjöld van de Ver. Naties voor een bezoek aan Boe dapest hernieuwd. Hammarskjöld heeft de uitnodiging echter voor het ogenblik afgeslagen, aldus is uit welingelichte bron vernomen. De Hongaarse regering heeft evenwel geweigerd, de voormali ge voorzitter van de Algemene Verga dering der V.N. prins Wan van Thai land in Hongarije toe te laten. Horvath, die de Hongaarse delegatie naar de V.N. leidt, heeft prins Wan me degedeeld, dat hij de Hongaarse rege ring schriftelijk vragen kan stellen. Kort na de opstand van vorig jaar in Hongarije heeft de Hongaarse regering geweigerd Hammarskjöld te ontvangen. Daarna is de secretaris-generaal enke le malen uitgenodigd voor een bezoek aan Boedapest, maar Hammarskjöld wees de uitnodiging van de hand. (A.F.P.) i.shington Er komen steeds richten. Gegeven echter de enorme meer aanwijzingen, en deze afstanden, waar het om gaat, zou aanwijzingen worden door de de onnauwkeurigheid van de bestaan- mensen van de inlichtingendiensten de kaarten een fout van verscheide- in Washington zeer ernstig genomen, ne essentiële kilometers tot gevolg dat de Sovjet-satelliet niet blind is, hebben. Al vóórdat dr. Sjerban met dat Spoetnik ogen heeft om mee te zijn bewering kwam, ls gemeld, dat zien. Als dat zo is, dan betekent het, men in leidende kringen van de Ame- dat Spoetnik, die ongetwijfeld een rikaanse inlichtingendienst bang grote wetenschappelijke en propa- was, dat „de satelliet de Verenigde ganda-overwinning van de Sovjets is, bovendien een aanzienlijke militaire overwinning zou vormen. Vorige week woensdag liet een Russische geleerde, dr. Alexander Sjerban, te Staten met behulp van infra-rode stralen in kaart brengt om doelen in Amerika op te sporen". Het is mogelijk om met bepaalde instru menten, waarbij gebruik wordt ge- Belgrado in Joegoslavië het een en maakt van infra-róod, de ligging of ander los over wat een onaangena- de loop van steden, rivieren, kust- me verrassing schijnt te worden. Dr. lijnen en dergelijke vast te stellen Sjerban, die vice-president is van de door de lichtsterkte te meten. Der- Oekraïnische Academie van Weten- gelijke inlichtingen kunnen door af- schappen, verklaarde met trots, dat stand-meetapparaten in code worden Spoetnik zekere „elementen" mee voerde, die het in. feite mogelijk maakten het oppervlak van de aar de in beeld te brengen. Indien dr. Sjerban de waarheid sprak en er zijn krachtige argumenten om te ge loven, dat hij dat deed dan is de optimistische verklaring van presi- Zodra het bekend werd, dat Spoetnik afstand-meetappara ten bevatte, die gecodeerde in lichtingen overbrachten aan Russi sche geleerden een feit, dat door de Sovjets zelf werd bevestigd dent Eisenhower, dat Spoetnik „op ontstond het vermoeden, dat Spoet- zichzelf" niet van militair belang is, nik niet blind was. Het werd ver- onzin. Integen deel, als Spoetnik ogen heeft om mee te zien, dan is Spoetnik de be lichaming van een kolossale overwinning van de Rus sische inlichtingendienst en dan is hij van onmetelijk militair belang. Om de werkelijke betekenis van dr. Sjerbans bewering te kunnen inzien, moet men eerst begrip hebben van een van de eigen aardigste en in zekere zin moei lijkste problemen, waarmee de ont werpers van geleide projectielen heb ben te maken. Om bruikbaar te zijn moet een intercontinentaal projec tiel een afstand van verscheidene duizenden kilometers afleggen en dan op minder dan zeven a acht kilo meter van zijn doel neerkomen. Dat is op zichzelf al een ingewikkelde zaak. Maar wat het nog veel inge wikkelder maakt, is het curieuze feit, dat alle bestaande kaarten on betrouwbaar zijn. 1 e reden is eenvoudig. De ver vaardigers van landkaarten gebruiken een speciaal instru ment om door middel van sterren kundige waarneming lengte en breed te vast te stellen. Dit instrument komt eigenlijk overeen met het pas lood, dat de timmerman gebruikt om sterkt door de voorzichtige aan duidingen in de „Pravda", dat „de satelliet licht-ge- voelige elementen vervoert". Het gewicht van Spoet nik, dat de Amerikaanse geleerden verbaasde, vormde aan aanvullende basis voor de veronderstelling: het is logisch aan te nemen dat Spoetnik zo zwaar is, omdat hu talrijke miniatuur-instrumenten bevat. En de mededeling van dr. Sjerban schijnt de bangste vrezen van de inlichtingen-mensen te be vestigen. Als deze vrezen gerecht vaardigd zijn, betekent zulks, dat Spoetnik de Russen, voor het eerst, in staat kan stellen doelen in Ame rika met nauwkeurigheid te bepalen. De opvolgers van Spoetnik, die de Russen nu al hebben aangekondigd, kunnen worden gebruikt om de be trouwbaarheid van de Spoetnik-gege- vens te verifiëren door middel van driehoeksmetingen. Kortom, de in druk van de Amerikaanse specialis ten op inlichtingengebied wordt ster ker, dat de Verenigde Staten in een oude fout zijn vervallen, dat zij de Russen opnieuw hebben onderschat. Als Spoetnik ogen bezit, is hij heel wat meer dan een „aardig weten schappelijk grapje", om de verbluf fend zelfgenoegzame uitdrukking te gebruiken van Charles Wilson, de de verticale lijn te bepalen. Theore- Amerikaanse minister van defensie, tisch wijst het paslood naar hert mid delpunt van de aarde. In feite treedt er als gevolg van plaatselijke geo grafische omstandigheden, zoals ho ge bergen, een lichte afwijking op. Bovendien werkt het In ieder geval lichtelijk onnauwkeurig, aangezien de aarde aan de polen afgeplat is en dus geen werkelijke bol vormt. Daar om zijn alle bestaande kaarten on nauwkeurig. En daarom ook was dr. Sjerbans bewering zo geweldig be- Spoetnik is, in plaats daarvan, een essentieel onderdeel van het Russi sche systeem van intercontinentale ballistische wapens, wapens die de Russen thans klaarblijkelijk met waanzinnige haast aan het bouwen zün. Want als Spoetnik ogen heeft, verschaft hij de middelen om aan de wapens, die de Russen ten dien ste staan om alle belangrijke Ame rikaanse doelen totaal te vernietigen, de vereiste precisie te verlenen. On- langryk. Want men zou zich kunnen Jer deze omstandigheden zou in Ame- voor stellen, dat de Russen, als zü rika wel eens een beetje minder ver- het bijvoorbeeld gemunt hebben op een strategische luchtmachtbasis in Maine, dat punt eenvoudig bepalen op een goede kaart en diensvol gens hun intercontinentaal projectiel bluffende zelfgenoegzaamheid en wat meer waanzinnige haast op zijn plaats zijn. (Copyright N.Y.H.Trib.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 9