K.A.B. wijst verbond van drie katholieke vakcentralen af Middelhuis: „A.R.K.A. heeft de gemakkelijkste weg gekozen" Successen van de Russen dwingen Europa tot een hechte eenheid De ontembare AMSTLEVEN Haagse inspecteur van politie promoveert te Leiden Radio en TV Kruiswoordraadsel m m Voorzitter Twijnstra: „Steun aan prijsstabilisatie" ERIC DE NOORMAN Schakel over Politieke commissie beveelt het voeren van een gemeenschappelijke buitenlandse politiek aan Polo jeugd vierde in Boekarest Pinay beproeft morgen zijn kans Diefstallen in warenhuizen en zelfbedieningszaken Goede voorstelling RAAD VAN EUROPA WEER BIJEEN „Kijken is geld" Charitas profiteert van puzzle-actie In Alkmaar Slachtoffer van de A-griep Plan voor olieleiding in Midden-Oosten uitgesteld DE ONBEKENDE MISDAAD Zilveren tabernakel gestolen Uit kerkscheepje te Rotterdam Vanavond Ontsparing bij Spaar- bankbond in september Jaarvergadering Nederlandse Werkgevers Minister HofstraGrotere slagvaardigheid hij het wetgevend en uitvoerend apparaat F. Ariëns DONDERDAG 17 OKTOBER 1957 Aanrijding op onbewaakte overweg Levensverzekering BUREAU VOOR PERSON* EELVERZEKERING Concert voor Congres Enthousiasme bij de partijen is gering op de schrijfmachine van de toekomst de REMINGTON ELECTRISCHE 21,4% tijdwinst! ro - - - oo - - - 8 9 10 11 i Oplossing woensdag Aansluitend aan de openingsrede van de voorzitter van de Katholieke Bond van Overheidspersoneel, heeft de voor zitter van de K.A.B., de heer J. A. Middelhuis, op het congres van de K.A.B.O., dat gisteren en vandaag te Utrecht werd gehouden, enkele wat hp noemde „verspreide opmerkingen" ge maakt over de verbroken solidariteits- binding tussen K.A.B. en A.R.K.A. en over de hierop gevolgde opzegging van de afbakeningsovereenkomst Kissen K.A.B.O. en A.R.K.A. De heer Middelhuis wilde aannemen, dat de scheiding tussen A.R.K.A. en K.A.B. niet ingegeven wordt door standsverschil, al bekroop hem het on prettige gevoel, dat alleen reeds in het woord „arbeiders" in de naam van de K.A.B. een beletsel schuilt voor grotere eenheid, hoewel er in de K.A.B. reeds veel veranderd is en velen, die niet strikt arbeiders worden genoemd, lid zijn van de beweging. In de hoop. dat er wel een andere sfeer zou groeien, heeft de K.A.B. ne gen jaar geleden een solidariteitsbin- ding met de A.R.K.A. gesloten, hopend, dat er ooit één bond van katholiek overheidspersoneel zou ontstaan. Dit is echter niet gelukt. Het was voor de innerlijke eenheid en homogeniteit niet langer te verdragen, dat een bepaalde groep in de K.A.B. „voor een koopje" bijna dezelfde rechten had als de le den, van wie een zwaar contributieoffer wordt geëist. De A.R.K.A. wilde met minder rechten genoegen nemen, maar daarom ging het de K.A.B. niet; het ging het verbond om de eenheid, die werd bedreigd. Daarom heeft de K.A.B. de overeenkomst opgezegd. De heer Middelhuis citeerde enkele passages uit een recent „Vrijmoedig Commentaar" in De Tijd, waarin ge steld werd, dat de K.A.B. niet bereid zou zjjn, mee te werken aan een ka tholiek verbond van de arbeid. Wij moe ten bedenken, aldus de heer Middelhuis, dat wij in het land een minderheid vor men. Wij kennen één groot en mach tig socialistisch vakverbond en één eveneens machtig christelijk verbond. Door de oprichting van een katho liek verbond van de arbeid met drie vakcentralen zou de K.A.B. haar eerst geboorterecht prijsgeven voor het bord linzensoep van een federatieve samen werking. Wat wjj hebben en zijn, aldus de ver bondsvoorzitter, hebben wij niet cadeau gekregen. We hebben onze eigen plaats veroverd met ontzaglijke offers en strijd Die plaats blijven wij met recht clai men. Overigens wonen wij in een democra tisch land. Niemand belet anderen een mediale en een vakcentrale voor ho gere leidinggevenden op te richten, maar zij moeten dan niet mopperen, dat zij in het nationaal overleg op so ciaal-economisch gebied niet uit de voe ten kunnen. De K.A.B. is bereid de me diale en leidinggevende groepen op te nemen. Het is echter dwaasheid om nog twee katholieke vakcentrales op te richten. Waar zouden zij bovendien hun gesprekspartners moeten vinden, waar het N.V.V. en C.N.V. elk slechts één centrale kennen? Met het novum van drie katholieke vakcentralen zou nau welijks te werken zijn. Wij willen binnen de K.A.B. de een heid verder uitbouwen, vervolgde de heer Middelhuis. De A.R.K.A. heeft de gemakkelijkste weg gekozen zonder de zware verplichtingen, die aansluiting bij een vakcentrale meebrengen, ter wijl de K.A.B.O. de moeilijker weg kiest, verbonden met de K.A.B. Het verbond blijft openstaan voor bijzondere aansluitingen, zoals b.v. met de katho lieke federatie van Indonesische amb tenaren, die financieel en moreel door de K.A.B. krachtig wordt gesteund. Gisteren is in Straatsburg de herfst» bjjeenkomst van de Raadgevende Ver gadering van de Raad van Europa be gonnen. In zijn openingsrede zei de voorzitter, de Belgische senator Fer- nand Dehousse, o.a. dat de Russische vorderingen op wetenschappelijk gebied meer dan ooit de behoefte van vrij Europa aan eenheid en samenhang on derstrepen. „Wij zjjn ons ervan bewust, dat wij op de drempel staan van ge beurtenissen. waarvan de consequen ties nauwelijks te overzien zijn. Een grandioze, wetenschappelijke ontdek king is verricht, die de bewondering van iedereen zou wekken, indien wij niet wisten, dat zij in handen is van een mogendheid, waarvan alle inspanningen gericht zijn op verovering en overheer sing," aldus Dehousse. De voorzitter schonk vervolgens aandacht aan een moeilijkheid, die volgens hem de ver sterking van de Europese samenwer king belemmert namelijk het gebrek aan medewerking, dat de Raadgevende Vergadering ondervindt van het comi té van ministers. Hij drong er op aan, dat het comité, om te beginnen, vaker bijeenkomt. Ook wees Dehousse op de groeiende nood zaak van rationalisatie der Europese in stellingen. Vandaag wordt een begin gemaakt met de discussie over de algemene po litiek. Hieraan ligt een rapport ten grondslag, dat namens de politieke com missie is opgesteld door de Duitse chris ten-democraat Kiesinger. Kiesinger meen* dat de politieke integratie ten zeerste vergemakkelijkt zal worden door toenemende samenwerking op eco nomisch gebied. Naar wij vernemen heeft het Prijs vraag Service Bureau Laurens A. Daa- ne, dat indertijd de grote Kijk U Rijk- Actie ontworpen heeft, het initiatief ge nomen om tot een voortzetting van de ze prijsvraag te geraken. Belangstellen den hebben een Stichting opgericht, die zich daarmede zal belasten. Het zal, in tegenstelling tot nu toe, geen reclame actie meer zijn. 70 procent van de netto inkomsten zal aan de prijswinnende deelnemers worden uitgekeerd. De ove rige 30 procent zal ten goede komen aan een achttal liefdadigheidsinstellin gen. De criteria, die aan de keuze daar van ten grondslag gelegen hebben, zijn: dat zij gezamenlijk een zo breed moge lijk terrein der charitas zouden bestrij ken en dat zij landelijk en voor alle ge zindten werkzaam zouden zijn. De keu ze is gevallen op het Prinses Irene Fonds; de Nederlandse Blindenbond: de Stichting HANIF; de Nederlandse stich ting voor het gebrekkige Kind; de Ne derlandse Vereniging van Suikerzieken; de Stichting Fonds voor het Dove en Slechthorende Kind; de Stichting „Ac tie voor het Asthmatische Kind" en de Oorlogsgravenstichting. De A-griep heeft in Alkmaar zijn tweede dodelijke slachtoffer geëist. En kele weken geleden was het een 4-jarig meisje, nu een volwassene, de 55-jarige heer J. K., bij wie zich een complicatie met longontsteking voordeed. Woensdag is op de onbewaakte over weg bij Daarlerveen de stoptrein, die om 6.52 uit Zwolle vertrok in de rich ting Emmen, in aanrijding gekomen met een tractor. De bestuurder van de trac tor werd ernstig gewond. De trein ge raakte onklaar en moest uit de dienst worden genomen. 15. „Ge liegt", snauwt Ottar wantrouwend. „Om zo'n leger uit te rusten is veel geld nodig en waar zou die berooide Noorman dat vandaan moeten halen." „Men zegt, dat hij schatrijk is teruggekomen van zijn reizen," geeft Harald schouderophalend ten antwoord„maar wat doet dat er toe? Hij heeft zijn leger en wat voor een. Dat is mij voldoende. En er is nog iets, Ottar de Zwaardbreker, iets wat ik bijna vergeten was: Erwin leeft nog. Mijn krijgers beweren hem gezien te hebben." Ottar verschiet van kleur en slikt tweemaal. „Ga mee, Sluwe", grauwt hij dan, „naar het Noorden." inmiddels slaan twee zwijgende gestalten vanaf een heuvel Harald's brandende burcht gade. „Wie volgt Noorman?", grijnst Svein, terwijl hij zijn glimmende wapenuitrusting bekijkt. „Er is zogenaamd werk aan de winkel. Niet één van die halfbakken edelen is komen opdagen, dus weten we waar we aan toe zijn". „Dan weet ge meer. dan uw vijanden, wee hun", klinkt een enigszins spottende stem achter hen. Het is de Skalde, die met de drie boodschappers op hen toe treedt. Een vreemde snaak, heer," mompelt de Oude Viking misprijzend. „Hij praat een mens de oren van het hoofd". Eric glimlacht eens, op het eerste ge zicht bevalt hem de vreemde en geduldig luistert hij naar diens relaas. „Je bent goed op de hoogte met de toestanden hier, beter dan ik ongetwijfeld", zegt de Noorman. „Ongetwijfeld", beaamt de Skalde, „en als ge er gebruik van wilt maken, zult ge er geen spijt van hebben, dat beloof ik U". Het Nederlandse jeugdzevental bezette in het eindklassement van het internatio naal waterpolotoernooi, dat in Boeka rest is gehouden, de vierde plaats. Roe menië werd eerst voor de ploegen van Joegoslavië en Hongarije. Oost-Du'ts- land kwam op de vijfde plaats en Polen werd zesde. De resultaten, welke door de Neder landse ploeg zijn behaald, luiden; Neder- land-Hongarije 1-3, Nederland-Polen 5-2, Nederland-Roemenië 2-6, Nederland- Oost-Duitsland 5-2, Nederland-Joego- slavië 3-4. Bij de terugkomst van de Nederlandse ploeg vertelde de heer B. Planjer, die tijdens de trip als ploegleider is opgetre den: „Eerlijk gezegd hebben we ons na de eerste wedstrijd tegen de Hongaarse jongens afgevraagd, wat we begonnen waren met deel te nemen aan dit toer nooi. Maar daarna ging het beter en de laatste wedstrijd, die we overigens met 4-3 van de Joegoslaven verloren, is zelfs zeer goed gespeeld." Een extra Nederlands succesje is be haald door scheidsrechter W. Goose. Hij kreeg na afloop de beker voor de beste scheidsrechter van het toernooi. Advertentie «Msmvi* Tet gelegenheid van het Internationale Congres der Fondation européenne de la Culture, dat door hoge autoriteiten uit binnen- en buitenland zal worden bijgewoond, zal het Concertgebouwor- kes op zaterdagmiddag 23 november te Amsterdam een buitengewoon con cert geven. Het programma van dit concert draag een internationaal ka rakter en luidt als volgt: Cimarosa, Ouverture „II matrimonio segreto; Ro bert Heppener, Symfonie; Saint-Saëns, 5e pianoconcert (soliste: Marie-Thérèse Fourneau)Mendelssohn, 3e symfonie Het concert staat onder leiding van Ber nard Haitink. De Rotterdamse pianiste Janine van Mever zal een recital geven te Bazel op vrijdag 18 oktober, waar zij o.m. werken speelt van Mozart, Brahms, Ravel en Voormolen. Advertentie Nee, Robert Lacoste heeft zich niet uitgedost als Algerijn. De Franse minis ter-resident in Algerije heeft een keel- abces. Doch desondanks is hij naar Parijs gekomen om een onderhoud te hebben met de kabinetsformateur Antoine Pinay. Dit onderhoud ging over de Algerijnse kwestie en de kabinetscrisis. Hij beveelt het comité van minis ters aan een systeem van onderling overleg op te stellen, dat tenslotte zal moeten leiden tot een gemeen schappelijke buitenlandse politiek der Europese landen. De politieke com missie acht het voorts raadzaam, dat de regeringshoofden van tijd tot tijd bijeenkomen om op informele basis de belangrijkste politieke problemen te bespreken. Het rapport van Kie singer pleit eveneens voor meer bij eenkomsten van het comité van mi nisters. Opschorting van de proefnemingen met kernwapens als onderdeel van een ontwapeningsovereenkomst en gepaard gaande met een vermindering van de produktie van splijtbaar materiaal, is een van de punten, die in het rapport van de politieke commissie worden be handeld. Het Verbond van Christelijke Vakor ganisaties in de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal heeft te Brussel een mededeling gepubliceerd, waarin het zich uitspreekt voor een samen trekking van de zetels der E.G.K.S., de Europese Economische Gemeenschap, Euratom en hun onderscheiden organen in een stad van Europa, die alle garan ties biedt haar zending als Europese hoofdstad te kunnen vervullen. (ANP-KNP-UP) De Franse conservatieve leider An toine Pinay heeit gisteravond besloten zijn pogingen om premier te worden van de 24ste Franse regering sedert de bevrijding te blijven voortzetten, on danks het feit, dat de socialisten, de volksrepublikeinen, de radicalen en de ex-Gaullisten weigeren deel te nemen aan een regering onder zijn leiding. Een woordvoerder van de conserva tieve partij zei, dat Pinay zijn regering zou formeren uit conservatieven, recht se radicalen en de R.G.R.- een centrumgroep maar dat het niet uitgesloten was dat hij enkele minis ters uit andere partijen zou opnemen. Tweederde van Pinay's groepering had hem aangezet voort te gaan. Pinay stelt vandaag zijn kabinet sa men en legt de lijst morgen voor de investituur aan de Nationale Vergade ring voor. (AFP-Reuter-UP) Het plan voor de aanleg van een olie- buisleiding in het Midden-Oosten, waar van de kosten op 800 miljoen dollar worden geraamd en welke aanleg zou geschieden door oliebelangen uit de Ver enigde Staten, Engeland, Frankrijk en Nederland, is voor onbepaalde tijd uit gesteld in verband met de huidige politieke ontwikkeling in dat gebied. Niet alleen zou een olieleiding via Tur kije bij eventuele vijandelijkheden ge vaar lopen, doch tevens zou de veilig heid van een oliehaven aan het einde van de leiding in de baai van Isken- derun gevaar lopen. Vraag ooi naar Ja 13 bijzonderheden van de Remington Standaard schrijl- i machina en de voordelen van de geruisloze Remington Noiseless. FAKKELDRAGERS DER EFFICIENCY Verkoopkontoren te Amsterdam. Arnhem, Eindhoven. Enschede, Groningen Oen Hoog, leeuworden. Maastricht, Roermond, Rotterdam en Utrecht. Aan de rijksuniversiteit te Leiden Is woensdag tot doctor in de rechtge leerdheid gepromoveerd mr. G. N. Petfster, inspecteur van politie te 's-Gravenhage en secretaris van de hoofdcommissaris aldaar, de heer J. H. A. K. Gualtherie van Weezel. Pro motor was prof. mr. J. M. van Bem- melen. Het proefschrift waarop mr. Peij- ster de doctorstitel behaalde is geti teld: „De onbekende misdaad" (cri minologische onderzoekingen en ana lytische literatuurbeschouwingen met betrekking tot het criminaliteits- quotiënt, in het bijzonder toegelicht bij de warenhuisdiefstal). In zyn proefschrift wijst de schryver er op, dat onze criminele statistieken slechts een deel en voor sommige delicten slechts een klein deel van de werkeiyke criminaliteit weergeven. Tot het onbekende deel der criminali teit rekent dr. Penster alle begane, maar niet ter kennis van de politie of justitie gekomen misdaden. Hiertoe re kent hy ook die menseiyke gedragin gen, welke, ofschoon niet door de wet strafbaar gesteld, wel tot de crimina in de zin der criminologie worden ge rekend, zoals prostitutie en zelfmoord. Het „dark number" of „dunkelziffer" heeft hy, gelpk de meeste schrpvers, aangeven door het werkeiyke aantal delicten te noemen dat op ieder bekend terrein wordt gepleegd. Aan deze ver houding gaf hy de naam „criminali- teitsquotiënt", waarmee wordt aange duid het aantal in werkelijkheid ge pleegde misdrijven op één aan politie of justitie bekend misdrijf. Na in het eerste hoofdstuk by het verschynsel van de onbekende crimina liteit in het algemeen te hebben stilge staan, behandelt de auteur in het twee de caput het „dark number" by enkele delicten en bij enkele groepen delin quenten. Hierbij worden naast de zeden delicten, de meineed, de bedrogsdelicten en de zelfmoord besproken. Het derde hoofdstuk is gewijd aan de criminaliteit onder de militairen, over de omvang waarvan weinig bekend ls. In het vierde hoofdstuk beschouwt dr. Peijster het „dark number" by enkele diefstal-vormen, zoals zakken- rollery en winkeldiefstal, in het bp- zonder in zelfbedieningsbedryven. Om een inzicht te kry'gen in de winkel diefstal, in het bijzonder in zelfbe dieningsbedryven. Om een inzicht te krijgen in de winkeldiefstallen in zelfbedieningsbe- drijven stelde de auteur een enquête in in 30 over 16 gemeenten in Neder land verspreide zelfbedieningswinkels in de kruideniersbranche. Dit bracht een gemiddelde diefstalfrequentie per winkel per jaar van 121 gevallen aan het licht. Rekening houdend met ver schillende omstandigheden bracht dit cyfer dr. Pey'ster tot een taxatie van het gemiddelde aantal diefstallen in zelfbedieningsbedrijven van één per werkdag per winkel. Het vyfde en laatste hoofdstuk is ge wijd aan het „dark number" bij de warenhuisdiefstal. Het basismateriaal voor dit onderzoek werd gevormd door de gegevens over ruim 2500 in de jaren van 1947 tot en met 1955 in een groot Nederlands warenhuis aangehouden wa- renhuisdieven en -dieveggen. In het al gemeen worden de warenhuisdiefstallen gepleegd door vrouwen, die geen rede- ïyk motief voor haar daad schijnen te hebben. Velen pleegden nimmer een ander strafbaar feit en kunnen het- ge- stolene gemakkeiyk betalen of hebben er geen behoefte aan. Een minderheid der daders pleegt dit misdrijf beroeps matig of bij wijze van gewoonte. (De dissertatie zal ook verschynen in de serie „Strafrechtelijke en criminolo gische onderzoekingen". Uit het kerkscheepje Noorderlicht, dat aan de Spangensekade te Rotterdam ligt en toebehoort aan de Russisch-orthodoxe kerk, is een zilveren tabernakel gesto len. Toen de archimandriet Dionessig M. Loukine uit Den Haag dinsdag het vaar tuigje bezocht, bleken inbrekers zich door een openstaand raam toegang te hebben verschaft en het tabernakel te hebben meegenomen. Onder regie van Ton Lensink werd gisteravond voor de A.V.R.O.-TV een zeer verdiensteiyke opvoering gegeven van „Mademoiselle de Panama" van Marcel Archard. Het spel was in ons land al bekend van de voorstellingen door Comedia, met Rie Gilhuis en Joan Remmelts in de hoofdrollen. Het is de trieste geschiedenis van een aantal Fransen, werkzaam by de aanleg van het Panamakanaal, die behalve tegen de moeiiyke omstandigheden by hun werk, ook nog tegen wanbegrip in hun vaderland hebben te vechten. Het is een zeer knap geschreven stuk, met een eenvoudige Intrige en een heldere ka raktertekening, waarby er alles op ge richt is te schetsen hoe slopend het werken in zulk een omgeving onder zulke omstandigheden is. De TV-opvoering kenmerkte zich door een bijzonder eenvoudige, heldere mise-en-scène, die de basis legde voor mooi gecomponeerde beelden en een fraaie opeenvolging daarvan. Zeer verzorgd was ook het spel. Men bewonderde een fraaie, genuanceerde, gevoelige creatie van Ellen Vogel als Rosalie, een knappe maar niet geheel overtuigende Cosmo van Jan Retèl, een goed getroffen Gédéon van Jan Blaa- ser, Willy Ruys, Otto Sterman en Herbert Joeks maakten veel werk van hun kleinere rollen. Er was weer een knap decor van Fokke Duetz. J.v.S De opera „Tiefland" van Eugen d'Al- bert wordt vanavond opgevoerd voor de A.V.R.O. Het is een uitgestelde uit zending vanuit de Stadsschouwburg in Amsterdam van de goed ontvangen op voering door de Ned. Opera o.l.v. Al fred Eichmann (298 m - 20.05 uur). Het Omroeporkest van Luxemburg speelt o.l.v. Henri Pensis o.m. de Tweede symfonie van Sibelius (1293 m. 22.15 uur). Het Orchestre National speelt voor het Franse nationale programma o.l.v. Joseph Krips o.m. de Vyfde symfonie van Beethoven. Jeanne Manchon speelt het Pianoconcert K.V. 488 van Mozart (347 m - 20 uur). Bij de spaarbanken, aangesloten bij de Nederlandse Spaarbankbond, is in septem ber f 11.654.450 ontspaard. Inleg en te rugbetaling beliepen resp. f 67.676.428 en f 79.330.878 Bij de niet aangesloten alge mene spaarbanken werd een bedrag van 39.858 ontspaard. Inleg en terugbetaling bedroegen hier resp. f 230.013 en f 269.871. Tenslotte overtrof ook bij de bankspaarban- den de terugbetaling de inleg met 1 1.065.091. Horizontaal: 1. haring Pan American 2. Airt^ys rivier in Lim burg rotting 3. ternauwer nood inhoudsmaat 4. beleefdheids betuigingen dichtbij •V 5. bioscoop ontwerp lO 6. ten bedrage van docent bij SO hoger onder wijs 7. veerkracht r> ontkenning pers. vnw. 8. schaakstuk domoor 9. niet kort toestand O zonder oorlog 11). lidwoord plezier O 11. 100 gram ober Vertikaal: »""N 1. draagbaar - noot 2. familielid - droombeelden 3. insnijdingen maken - cadettenschool te Breda 4. prikkelbaar - nauw 5. schatten - dwaas 6. nota bene - hard rijden - North-East <afk.). 7. ruilmiddel - voorzetsel - er kan niets meer bij 8. beschikken 9. hoofddeksel - f.o.a - overwinning strydperk - opnieuw 11. pak slaag geven 10. van Horizontaal: 1. lel; 3. bel; 6. til; 8. rei; 10- sul; 11. pas; 12. els; 14. aa; 16. eg; 17. ei; 18. nooit; 19. ja; 20. op; 21. co; 23. rad; 25. pit; 26. kip; 28. men; 30. pen; 31. rug; 32. dor. Vertikaal: 1. li la; 2. el; 4. er; 5. leeg; 6. tu; 7. paro die; 9. il; 10. speer; 13. slaap; 15. a.n. p.; 16. etc; 20. oder; 22. oker; 24. a.m.; 27. in; 29. nu; 30. po. (van een speciale verslaggever) De voorzitter van het Verbond van Nederlandse Werkgevers, de heer T. J. Twijnstra heeft in zijn jaarrede voor de algemene ledenvergadering te Rotterdam, die wegens ziekte niet door hem zelf kon worden uitgesproken, gepleit voor verdere steun aan de politiek van prijsstabilisatie. Hij verzette zich daarbij °P zeer per soonlijke wpze tegen de critici in eigen gelederen door onder meer op te mer ken, dat hy zich niet als dirigist wenst te zien zwart gemaakt en dat hp het als een bittere oneerlijkheid gevoelt wanneer dit geschiedt door lieden, die zelf een dirigistische loonpolitiek niet versmaden. Ik hecht eraan, aldus de heer Twpnstra, uitdrukkelijk te verkla ren, dat al die heren, die menen zo te vuur en te zwaard het dirigisme te bestrijden, op mijn vraag of zij de ionen vrp zouden willen laten, ontken nend hebben geantwoord. Tevens ver wonderde hy er zich over hoe vaak het bedrqfsleven meent een beroep op de overheid te moeten doen, wanneer het meent, dat daarmee zijn belangen ge diend zyn. Hp zei de neiging te heb ben om dirigisme te definiëren als „alle overheidsbemoeiing, die niet in eigen kraam te pas komt". De heer Twijnstra is ervan overtuigd, dat de loonbeheersing de grondslag vormt voor andere dirigistische maat regelen. Zo is ook de prpsstabilisatie een onvermijdelijk complement van de loonbeheersing. De politiek van prijs stabilisatie moet ook voor het jaar 1958 worden gesteund. Voorkomen móet wor den, dat de lonen nogmaals een sprong naar boven doen. Hy meent, dat dit mogeiyk moet zyn. Het verheugde hem, dat de werknemersorganisaties zich niet zullen houden aan de indertijd gestelde grens, waarboven de kosten van levens onderhoud niet zonder nieuwe loonmaat regelen zouden mogen sty gen, terwyi zü ook een algemene loonronde tegen het nationaal belang biyken te achten. De uitwerking van de getroffen maatregelen tot beperking van de be stedingen kan naar alle redeiykheid eerst in de tweede helft van dit jaar en in 1958 worden verwacht. Intussen biyken de werkeiyk verdiende lonen in 1957 nog met 5 pet gestegen te zyn, hetgeen bjj de gestegen produktiviteit neerkomt op een nieuwe arbeids kostenverhoging van 2 pet. Voortgaan in die richting is ongewenst. Uit de opmerkingen van de heer Twynstra over de bezuinigingen van de over heid viel geen enthousiasme te beluis teren, terwpl hy over de kapitaaluit gaven van de provincies en gemeenten bepaald kritisch was. Hij verwacht, dat deze lichamen in 1958 660 miljoen meer zullen uitgeven dan het jaar daarvoor en dat, terwijl er geen cent in de kas was. Op deze algemene vergadering van het Verbond werd tevens het woord gevoerd door minister Hofstra. De be windsman betoogde, dat by het streven naar volledige werkgelegenheid niet altyd voldoende gelet is op het belang van de waardevastheid van het geld en op de gevaren van een voortgaande inflatie. De dreiging van de „creeping inflation" wordt thans, ook internatio naal, algemeen erkend. De overheid moet de bestrijding van een voortgaan de waardevermindering van het geld tot haar primaire doeleinden rekenen. Daarbij is de financiële overheidspoli- tiek een nieuw instrument. Overheids financiën en ryksbegroting zjjn de in strumenten tot handhaving van een glo baal evenwicht tussen middelen en be stedingen (evenwichtige betalingsba lans), by een hoog niveau van werk gelegenheid. Op het ogenblik moeten de bestedingen verminderd worden en daaraan kan de begroting 1958 haar bydrage leveren door beperking van de overheidsbestedingen en door maat regelen tot beperking van de bestedin gen in de particuliere sector. Daar naast heeft de particuliere sector ech ter ook een eigen verantwoordelijkheid. Men zal moeten weten, dat niet alles kan wat wenselijk is. Men moet over de doeltreffendheid van de overheidsfinanciën als middel tot conjunctuurbeïnvloeding en tot verde diging van de waardevastheid van het geld niet overdreven sceptisch, maar ook niet overdreven optimistisch zyn. De minister wees daarby vooral op de „jeugd" van ons statistisch instrumen tarium en op de «moeilpkheid om het conjunctuurverloop te voorspellen. Men moet ook rekening houden met de trage werking van vele maatregelen tengevol ge van de lange duur van investerings plannen; eveneens met het feit, dat men niet alleen rekening moet houden met de economische doeltreffendheid doch ook met de sociale rechtvaardig heid van maatregelen. Bovendien roept de nieuwe methode psychologische weerstanden op, met name in de hoog conjunctuur, wanneer offers gevraagd worden terwille van een periode van economische terugslag, waaraan men niet wil denken. De minister merkte op, dat ook voor 1958 slechts met een zekere voorzich tigheid moet worden ingegrepen ten einde niet „door te slaan". Hp ver wachte echter, dat het voorgestelde program de nodige ontspanning zal brengen. Hp pleitte verder voor een zo groot mogelijke slagvaardigheid van het wetgevend en uitvoerend apparaat. De overheid heeft een grotere reactie snelheid nodig omdat met restrictieve maatregelen immers reed» voor de top van de hoogconjunctuur moot worden begonnen. Op 61-jarige leeftijd it to plotseling overleden de heer oud-directeur van de N.V, Ba lenhandel v.h. P. de Vilder. Aastordam fTAriëns. •teria'

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 2