Strijd om de persvrijheid geeft meer kleur aan het begrotingsdebat Regering zal met de Federatie van Journalisten gaan praten EAU DE COLOGNES GRIEP AKKERTJES 1 Poging tot doodslag op politieman Regering brengt de rust onder het overheidspersoneel door haar salarispolitiek in gevaar R0XYI R0XY nROXY ProfRomme houdt een motie in betrekking tot deze kwestie achter de hand y Tijdelijke dam in de „Pluimpot gesloten Monument voor Albert I GENEESKUNST ONBEVOEGD UITGEOEFEND ARKA-leden moeten in de KABO of uit de KAB treden Verduistering van 1500 uit kas van kantine Rapport over het bouwbedrijf ruiken roken Filmpionier 60 jaar a ja graag Politiek toernooi in Tweede Kamer DOB Y WAT U KUNT OM UW T€ BBSTftlJDSN Duizend gulden boete Tweeling Bleek wordt negentig KABO aanvaardt gematigde nuotie Acht maanden voor oneerlijke sergeant is C. S. Roem De griep en het bouwbedrijf DONDERDAG 17 OKTOBER 1957 PAGINA 3 Defensie Werkloosheid Kerkenbouw Lage salarissen Mijnwerkers N.O.V.I.B. Woningbouw Bezitsvorming Als een betoverende melodie zweeft de verrukkelijk opwekkende geur van 4711 Eau de Cologne door de feestelijke ruimte Neem 1 of 2 "AKKER TJES" met warme melk of thee en ga vroeg onder de wol. Terwijl U slaapt doet de geneeskrachtige inhoud zijn werk en als U opstaat, zegt U evenals al die honderdduizenden ge bruikers: Ja waarlijk, helpen direct Koningin bij Jemeni- tische dansgroep Unieke gebeurtenis Jaar gevangenisstraf voor koopman Oudste van de wereld? Bouwnijverheid staan grote moeilijkheden te wachten Opvolger benoemd van rector Kraakman lilil Maak zo'n pakje Roxy eens helemaal open en snuif die heerlijke geur van zon-doortrokken volrijpe tabakken op. Steek dan op en U weet waarom steeds meer mensen zeggen "n Roxy ja graag 3 Roxy Rook Redenen Dubbel gefermenteerd Dubbel gezuiverd Standvastige melange (Van onze parlementaire redacteur) De replieken die zijn gevolgd op het antwoord van de ministerpresident aan de Tweede Kamer, hebben het de bat bij de algemene politieke beschou wingen de laatste dag wel wat leven diger gemaakt. Een motie is er echter niet meer uitgekomen, al dreigde het een ogenblik die kant op te gaan, toen prof. Romme in een vrij heftig betoog de regering ter verantwoording riep over haar beleid inzake de uitsluiting van een parlementair journalist wegens voortijdige publicaties. Dr. Drees heeft zich op dit punt zwak verdedigd en hield maar vol, dat de Tuchtraad, die de Nederlandse journalisten zelf heb ben opgericht, hem niet de juiste in stantie leek om de regering een zuivere richtlijn te geven in dit conflict. Hij zou wel eens met de Federatie van Journalisten gaan praten. Prof. Rom me heeft daarop scherp in het licht ge steld, dat de maatregel wel degelijk te gen recht en persvrijheid indruist, om dat er geen beroep is gedaan op een rechterlijke instantie en de regering dus geheel op eigen houtje straf en straf maat heeft vastgesteld voor een journa list, die zij daarmede in zijn goede naam benadeelt, terwijl zij zonodig al leen de hoofdredacteur had dienen aan te grijpen. Prof. Romme wild echter het overleg dat dr. Drees heeft toegezegd niet in de weg staan en zou een motie over deze kwestie dus nog achterhouden. Wel stond hij erop, dat de Kamer over het resultaat van het gesprek zou worden ingelicht, hetgeen de minister-president haastig heeft toegezegd. De socialis tische heer Burger en enige andere fractieleiders hebben zich bui prof. Romme aangesloten, zp het dat de P.v.d.A. de zaak minder urgent vond en er liever over had willen spreken bij het betreffende begrotingshoofdstuk. Op een uitnodiging van prof Han hpf lih der P.v.d.A.-fra.ctie Vrolijk, die reeds eerder Vragen hierover had gesteld, om de *aak van de katholieke fractieleider over te nemen, reageerde mr. Burger «et een lichtgeraaktheid die vreemd «indeed. „Wij zullen zelf wel bepalen van 'onze fractie daarover spreekt." Jormoedelijk heeft de zaak behalve in Öe regering ook in de socialistische fractie enige spanning veroorzaakt. Het Was duidelijk te zien, dat achter de re- SrfJKÏ"?»1 het beto°g van prof. Rom me mdruk maakte. Interessant was nog het volgende uit het antwoord van de minister-president aan de Kamer, waarvan wy het voor naamste reeds in een deel van onze edi tie van gisteren hebben medegedeeld: Op de begroting is wel degelijk be zuinigd met name op de „overloop van het' vorige jaar naar dit begrotings jaar zodVat van die bezuinigingen uit de cijfers inderdaad wemigblukt De zware last van de defens verze- dr. Drees met een noodzakelijke verzf^ keringspremie, die «verband met de internationale verhoudingen onmogelu gemist kan worden. Er Is inderdaad sprake van enige toe neming van de werkloosheid (van 29.5UU tot 31.000 in de maand september), maar de regering acht dit geenszins verontrustend. Er steekt echter zonder twijfel gevaar voor verdere stijging in de maatregelen die de regering op het gebied van de bestedingsbeperking heeft moeten nemen. „Wij gaan langs een smalle weg," aldus dr. Drees. Hij bedoelde aan de ene kant de nood maatregelen der regering, aan de ande re kant een bestedingsbeperking, die veel minder beheerst zou kunnen intre den mngs de weg van inflatie. Voor de ontwikkelingsgebieden moet inderdaad nog heel veel worden gedaan. Het kabinet heeft zich nog niet bera den over de vraag, in hoeverre de staat hiervoor subsidie kan verlenen conform het advies der commissie-Sas sen. Prof. Romme heeft op een spoe dige beslissing aangedrongen. Dr. Drees gaf toe. dat het een zeer belang rijke kwestie is. zowel materieel als principieel. Dr. Drees heeft gezegd, dat hij nog geen loonmaatregelen in het vooruit zicht kan stellen, daar de Stichting van den Arbeid zich hierover nog beraadt. Het vraagstuk is niet los te denken van dat van de verschillen tussen ge schoolden en ongeschoolden en met na me ook niet van de algemene kosten stijging. Het zal heel moeilijk zijn iets voor de laagst bezoldigde ambtenaren te doen wanneer dit niet zou geschieden voor dezelfde groep in het vrije bedrijfsle ven. De situatie in Zuid-Limburg is zeer moeilijk. De Nederlandse mijnwer kers, die in buitenlandse mijnen wer ken en daar hogere lonen verdienen terwijl zij bovendien van de lagere kosten van levensonderhoud in ons land profiteren, worden echter zeker niet achtergesteld bjj hun Duitse col lega's, zoals de heer Wagenaar (C.P.N.) had gesuggereerd. De minister-president hoopt dat het Nederlandse volk deze organisatie zal steunen, zodat dan toch nog hulp wordt geboden aan de onderontwikkelde ge bieden. De 25 miljoen die de regering dit jaar van de begroting heeft moeten schrap pen, blijven voor dit doel gereserveerd. Prof. Romme heeft dr. Drees eraan herinnerd, dat hij missie en zending minstens met de Novib in een adem had dienen te noemen. „Ik heb geen tegenstelling willen maken en ontken de betekenis van missie en zending aller minst," was het antwoord van dr. Drees. Dr. Drees gaf toe dat het beleid van minister Witte bij het ruimschoots ge ven van vergunning en de woningpro- duktie in de afgelopen jaren inderdaad ten goede is gekomen. Het jaar 1957 wordt zodoende een topjaar. Mr. Bur ger pruttelde tegen, dat al te veel ver gunningen verkeerd werken. De gehele rente van zes procent op de woning- bouwlening zal niet aan de gemeenten worden doorberekend. Welk gedeelte de gemeenten wel moeten betalen staat nog niet vast. De Kamer vond dit zeer belangrijk nieuws in verband met de dreigende stijging van de huren voor nieuwe wo ningen, die uit deze hoge rente zou kun nen voortvloeien. „Ik hoop het spoedig weer terug te zien," aldus dr. Drees. „U vergist zich. Ik hoop met U de lage rente spoedig terug te zien, maar niet het rentegam ma," aldus prof. Romme. Tegenwicht tegen de verdere schor sing van de investeringsaftrek kan niet worden gegeven door wijziging van het fiscaal winstbegrip, zoals prof. Romme had gevraagd. Dit werd verwezen naar de behandeling van het wetsontwerp omtrent de algemene belastingherzie ning. Prof. Romme heeft hiertegen ge protesteerd. Dr. Drees verklaarde zich om prak tische redenen tegen het indienen van tweejaarlijkse begrotingen. Prof. Romme zei dat hij het pessi misme van prof. Oud omtrent de mo gelijkheid om met de socialisten op het punt der bezitsvorming iets te bereiken niet kon delen. Dr. Drees verklaarde dat de regering het belang van het individueel sparen zeer goed inziet en dat zij met nieuwe voorstellen zal komen om dit te stimu leren. Hij maakte in dit verband melding van de kleine coupures voor de nog uit te geven leningen voor de woningbouw Het zullen stukken worden van 25.- 100.- en 500.- waarop de rente wordt bijgeschreven en niet uitbetaald voor dat deze stukken worden afgelost. Dr. Drees heeft als antwoord op het betoog van prof. Oud gezegd, dat hij eraan twijfelde, of een minderheidska binet, waaraan de liberale fractieleider de voorkeur gaf boven de brede basis, meer steun zou vinden bij het Neder landse volk. De regenm- zou in dat ep- val natuurlijk wijken. Maar niet eerder Dat zou lafheid zijn. eerder. Advertentie MASCOTA Eau de Cologne exotisch van geur TROIKA Eau de Cologne sportief 4711 Eau de Cologne fris als de lente TOSCA Eau de Cologne romantisch van geur MASCOTA EAU DE COLOfiNr KOLNISCH WASSER COLOGNE Eau de Cdlogrw-s Perfümene-Fabfik G10CKENGASSE H947II COlOONt o» «MINI L'rtl 1.65 tot 23.25 55 Advertentie H.M. Koningin Juliana heeft woens dagavond informeel een voorstelling van de Jemenitische dansgroep in het Kur- haus te Scheveningen bijgewoond. Om precies vijf minuten voor half twee is woensdagmiddag op Tholen het sluitgat in de tweehonderd meter lange tijdelijk! afsluitdam van de „Pluimpot gesloten. Een moment, dat weliswaar verre van spectaculair was en waarby geen gejuich van vele genodigden weer klonk, doch wel een uniek moment, om dat men er in geslaagd was het water te bedwingen door zand, verpakt in ny lon zakken. En voor Sint Maartensdijk en Scherpenisse een weemoedig mo ment, omdat thans hun havens defini tief zijn afgesloten van de zee. Tal van autoriteiten, onder wie prof. ir P Ph. Jansen, hoofd van de delta dienst, ir. A. M. C. Dibbits, hoofd delta dienst-zuid, dr. Dronkers, wiskundige bij de rijkswaterstaat, die ook alle be rekeningen voor de „Pluimpot" maak te benevens tal van genodigden woon den dit belangrijke ogenblik b;j. Om half een, precies op het kente ren van het getij, werden de eerste zandzakken in het sluitgat gedepo neerd. Nog geen uur later was het ge sloten en begon men met het op hoog te brengen tot drie meter plus N.A.P. De tweehonderd meter lange nylon- dam heeft weliswaar nog een viertal lekken, doch in de eerstvolgende da gen zal men er zeker in slagen deze te dichten. Dan wordt begonnen met de aanleg van de definitieve dam. Rijkswaterstaat en de dienst delta werken beschouwen de „Pluimpot" graag als een openluchtlaboratorium voor de komende deltawerken. In dit openluchtlaboratorium heeft men tij dens de voorbereidingen voor de tijde lijke nylon-afsluitdam en de aanleg hiervan vele waardevolle ervaringen opgedaan, die straks ten nutte zullen komen van de grote afsluitingen van het deltaplan. Op de Boulevard de Belpique in Monaco is maandag een gedenkteken onthuld ter nagedachtenis o.an wijlen konvng Albert l van BelgiëDe plechtigheid werd bijgewoond door (v.l.n.r.) prinses Gracia, prins Alebert van België enprins Rainier van Monaco. Na de onthulling gaf het prinselijk paar in het paleis een diner ter ere van prins Albert. Het Haagse gerechtshof heeft bij ar rest een 28-jarige koopman uit Roer mond wegens poging tot doodslag op een politieman te Alphen aan den Rijn tot een jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest veroordeeld. Zijn zwa ger, eveneens uit Roermond, werd vrij gesproken van een beschuldiging van medeplichtigheid aan oplichting. Verdachte ventte samen met zijn zwager zonder vergunning met coupons stof te Alphen en kwam daarbij aan de deur van de politieman M. Fokker. Zij gingen met hun auto aan d-e haal en poogden de agent die zich op de wagen had geslingerd, door allerlei gevaarlijke manoeuvres kwijt te raken. De oplich ting was tevens ten laste gelegd, om dat verdachten zich voordeden als „Duitse kooplieden, terugkomend van een modeshow, die hier te lande hun geëtaleerde stoffen van de hand wilden doen om invoerrechten te ontduiken Een Poeldjjkse verzekeringsagent die zich had schuldig gemaakt aan het onbevoegd uitoefenen van de genees kunst is woensdag door de Delftse kan toor echter veroordeeld tot een boete van viermaal 250 of vier maai dertig dagen hechtenis. Verdachte had verschillende patiën ten zes a zevenmaal zonder succes be handeld, totdat dezen door schade en schande wijs geworden, zich maar weer onder behandeling van hun huisarts hadden gesteld. De officier van justitie trok fel van leer tegen verdachte, die o.m. iemand die last van pijn in de knie had, had gemasseerd in de rug. Verdachte had dan wel beweerd dat hij zijn kennis uit de boeken had gehaald, doch ter zitting wist hij geen enkel medisch boek op te noemen. De officier eiste 4 x 750 boete De rechter veroordeelde verdachte tot 1000 gulden boete, subs, vier maal 30 dagen hechtenis. De in beslag genomen pillen werden verbeurd verklaard. Donderdag 31 oktober a.s. hopen de tweelingbroers Jan en Corn el is Bleek, wonende resp. te Ouderkerk aan de Amstel en ikmaar, hun 90ste verjaardag te vieren. Voor zover op het laatst gehouden tweelingencon gres kon worden nagegaan, vormen zij 's werelds oudste tweeling. De weduwnaar Jan Bleek heeft in ztjn leven in tal van verenigingen be- stuursfuncties bekleed, en maakt thans nog deel uit van het bestuur van enige organisaties in Ouderkerk. Hij is nog bewonderenswaardig fit. Ook de weduwnaar Cornells Bleek, die in huize Westerlicht te Alkmaar vertoeft, geniet nog een uitstekende ge zondheid, al doet hij het wat kalmer aan. De afgevaardigden op het tweedaag se congres van de Kath. Bond van Overheidspersoneel, dat woensdag te Utrecht is geopend, hebben aan het einde van de eerste dag een motie aangenomen, waarin het hoofdbestuur wordt opgedragen langs de thans nog openstaande wegen waaronder de weg middels vakcentralen en parle ment in samenwerking met de r.-k. Centrale van Overheidspersoneel en met de beide andere grote centralen met kracht te blijven streven naar verwerkelijking van de jongste salaris- voorstellen en met alle ten dienste staande middelen te blijven werken voor een dusdanige reorganisatie van „het overleg", dat eindelijk werkelijk reëel overleg mogelijk wordt. De bespreking van h-et bestuursbe leid, die vele afgevaardigden van de afdelingen naar het spreekgestoelte dreef, stond bpna geheel in het teken van de salariëring, het overleg met de regering en het opzeggen van de over eenkomst met de A.R.K.A. De afdeling Tilburg diende een motie in, waarin werd vastgesteld, dat de uiterste grens is bereikt en waarin het hoofdbestuur werd opgedragen o.a. via de vakcen tralen de zeer dringende nood onder de lagere en middelbare ambtenaren op te lossen, „waarbij wij ons bewust zijn van het verloren gaan van de be staande rust". Het hoofdbestuur had geen bezwaar tegen een motie, maar bracht in die van Tilburg wel enige wijzigingen aan, waarmee de afge vaardigden akkoord gingen. In de uiteindelijke motie werd vast gesteld, dat de minimale voorstellen van de samenwerkende centralen voor een redelijker salariëring van de lage re en middelbare ambtenaren niet het gewenste resultaat hebben gehad. Overwegend, dat de recente houding van de regering de indruk versterkt, dat van die zijde geen bereidheid tot het voeren van werkelijk overleg aan wezig is, zodra grotere belangen van het overheidspersoneel in het geding zjjn, stelt het congres vast, dat met name door dez-e houding der regering de rust onder het overheidspersoneel en de functionering van de openbare dienst in gevaar worden gebracht. De K.A.B.O. betreurt dit ernstig, doch draagt er onder de gegeven omstan digheden geen enkele verantwoorde lijkheid voor. De voorzitter, de heer A. C. M. Wey- ters, deelde desgevraagd mede, dat de A.R.K.A. deel blijft uitmaken van het georganiseerd overleg, dat immers niet is opgebouwd uit de vakcentralen. Dit betekent echter nog niet, dat het overheidspersoneel even goed lid van de A.R.K.A. als van de K.A.B.O. zou kunnen zijn. Tegenover de lagere con tributie van de A.R.K.A. staat, dat de K.A.B.O. via de K.A.B. meespreekt in het gehele sociaal-economische over leg. De heer Weyters was voorts van mening, dat de K.A.B.O. niet uit het georganiseerd overleg moet treden, omdat zij daarmede haar schepen ach ter zich zou verbranden. HU vond het ook onverstandig, op dit moment tot openbare acties over te gaan. Der gelijke acties hebben pas zin wanneer zij concreet kunnen leiden tot verbete ring van de situatie. Zij mogen niet de onrust en span ning verhogen en verwachtingen wek- De krijgsraad te velde-West heeft een sergeant-hofmeester bij de artillerie- school te Breda wegens verduistering veroordeeld tot acht maanden gevange nisstraf waarvan vier maanden voor waardelijk met een proeftijd van drie jaar. Hij werd voorts onvoorwaardelijk uit de militaire dienst ontslagen. De sergeant, een beroepsmilitair, was er van beschuldigd in het begin van dit jaar uit de kas van de kantine van on der-officieren van de artillerieschool, waarvan hij beheerder was, een bedrag te hebben ontvreemd van bijna 1.500. ken, waarvan men nog niet weet of hieraan tegemoet gekoriien kan worden. De voorzitter herhaalde in ant woord op veie vragen -en opmerkingen dat de K.A.B.O. bereid blijft tot fusie met de A.R.K.A., jmaar niet onder alle omstandigheden, zpals de afdeling Eindhoven had gevraajgd. De aanslui ting van de twee fuserende organisa ties bjj de K.A.B. zou het gevolg van een eventuele fusie moeten zjjn; zo niet, dan is fusie onaanvaardbaar. Nu de afbakeningsovereenkomst tussen K.A.B.O. en A.R.K.A. is opgezegd, heb ben alle A.R.K.A.-leden, voorzover zji standsorganisatorisch bovendien lid zjjn van de K.A.B. (de A.R.K.A.-leden kunnen standsorganisatorisch ook bjj de Werknemende Middenstand of Sint Adelbert aangesloten zijn) bericht ont vangen, dat zij thans lid moeten wor den van de K.A.B.O., wanneer zij al thans het lidmaatschap van de K.A.B willen behouden. Aldus deelde de heer Weyters mede. Het Economisch Instituut voor de Bouwnijverheid heeft een studie doen verschijnen over de economische situa tie van het bouwbedrijf, waarbij spe ciaal het probleem van de bestedings beperking belicht wordt. Het rapport gaat ervan uit, dat de bouwproduktie zodanig moet zijn, dat daaruit een zo groot mogelijke bijdrage aan het natio naal inkomen wordt verkregen. De over heid hanteert deze norm echter niet. Zij baseert immers haar bouwprogramma op de bestaande produktiecapaciteit, terwijl de bouwproduktie in sterke mate afhankelijk is van de kapitalen, die be schikbaar zijn en van de invloed welke de overheid zelf op de bouwnijverheid uitoefent. De structurele ontwikkeling van onze economie vereist grote investeringen, doch deze komen er alleen indien de om vang van de bouwnijverheid daarop wordt afgestemd. Om die reden moet er momenteel bij het verkrijgen van ka pitaal een hoge prioriteit aan de bouw nijverheid en zeker aan de wegenbouw worden toegekend. Op lange termijn is het ondoelmatig, de investeringsbe perking zwaar te laten drukken op de bouwnijverheid, terwijl de consumptie en minder rendabele investeringen niet of veel minder worden afgeremd. Het rapport noemt het volkomen on juist om de maatregelen tot beperking van de investeringen alleen te beoor de' en naar het effect, dat zij op korte termijn hebben. Ais de regering dit, ten nadele van de bouwnijverheid en de gehele nationale economie, toch doet, is dat verklaarbaar, daar een investeringsbeperking nu eenmaal het meest eenvoudig kan worden doorge voerd in de bouwnijverheid, welke im mers op bijna de helft van de nationale investeringen beslag legt. Het rapport verwacht, dat de bouw nijverheid, gezien de situatie op de ka pitaalmarkt, grote moeilijkheden te wachten staan. Een belangrijke vermin dering van de werkgelegenheid valt echter nu nog niet waar te nemen. Kapelaan J. F. M. Herrewijn van de H. Bonifaciusparochie te Rijswijk, zal een gedeelte van het werk der Katho lieke Actie in het bisdom Rotterdam op zich nemen. Daar mgr. Jansen, bisschop van Rotterdam, hem slechts gedeeltelijk voor de K.A. heeft vrijgesteld, kan ka pelaan Herrewijn niet de gehele func tie van rector Kraakman in het bisdom Rotterdam vervullen. Rector Kraakman werd, zoals bekend enige tijd geleden benoemd tot pastoor-deken van Alk maar Advertentie U De heer C. S. Roem wordt morgen zestig jaar. Voor de mensen uit de Nederlandse film- en bioscoopwereld betekent dat, dat een van de pioniers, de di recteur van Profilti in Den Haag en medebestuurder van de Po- lygoon-Profilti Werkgemeen schap, Haarlem en Den Haag, gaat jubileren en zeker gehul digd zal worden, want in die wereld is een huldiging altijd een welkome gelegenheid om een of andere prominente wer ker in „het bedrijf" in de bloe metjes te zetten. Zolang wij Kees Roem van aangezicht tot aangezicht kennen, was hij ver bonden aan Profilti, de bekende filmfabriek in het Haagse Bos, en sinds de oorlog is hij mede bestuurder van Poiygoon-Pro- filti geworden, toen beide fa brieken besloten hadden samen te gaan werken, tn die samen werking heeft Roem een fiks aandeel en dit zou men een ge wone en natuurlijke zaak kun nen noemen, maar zij verdient bijzondere aandacht door het feit, dat genoemde filmfabriek behalve de nodige bedrijfsfilms ook een ontelbare hoeveelheid journalen op haar naam heeft staan en bovendien enkele fraaie staaltjes filmkunst van Kees Stip en A. Koolhaas. En aangezien het Nederlandse Filmjournaal gemakkelijk de meerdere is van welk buitenlands journaal ook, mag een deel van de glorie, die van het journaal afstraalt, ook om het hoofd van de heer Roem spelen met blijde glans. Dat kan makkelijk, want dat hoofd is een vriendelijk hoofd, het hoofd van een man die niet gauw kwaad wordt en als hij het is, zijn verontwaardiging doorgaans weet te verbergen achter een zenuwachtig gespeel met een sigarettenaansteker. In de vergaderingen rustig en beslist, is hij aan de borreltafel joviaal en goedlachs, maar nooil luidruchtig en altijd beheerst in woord en drank. Toen de oorlog uitbrak, was de heer Roem voorzitter van het hoofd bestuur van de Nederlandse Bioscoopbond. Daar hadden de Duitsers bezwaar tegen en hij vloog er uit met dezelfde vaart, waarmede de hele bond op straat terecht kwam, om na de aftocht van onze bezoekers van alle smetten vrij weer te herrijzen. Wij voor ons hebben Roem altijd een bijzonder aardige man gevonden maar enkele jaren lang hebben wij een verstolen bewondering voor hem gehad omdat hij zo sprekend op generaal Marshall leek. Dat is natuurlijk maar toeval, maar het heeft ons altijd een beetje geïmponeerd. Hij móet toch iets van die man hebbenHoe dan ook, we wensen hem van harte toe, dat hij nog lang de man zal blijven, over wie wij nooit een kwaad woord hebben gehoord van zijn collega's, groot of klein. De stichting sociaal fonds voor de bouwnijverheid, die de uitkeringen bjj ziekte van de werknemers in deze be drijfstak verzorgt, heeft gegevens bekend gemaakt over de omvang van de A- griep in de bouwnijverheid. De griep werd voor 't eerst merkbaar in het zuiden van het land, vanwaar in de eerste week van september ongeveer de helft van het totale ziektemeldingen afkomstig was. In de tweede helft van september was er een verschuiving naar het oosten en het noorden. Momenteel is het aantal ziektemeldingen nagenoeg over het gehele land verdeeld en valt een langzame daling van het aantal ge vallen waar te nemen. In een overzicht wordt de sterke toe neming var het aantal ziektegevallen duidelijk (tussen haakjes de aantallen van de overeenkomstige perioden van het vorig jaar): 2631 augustus 1940 (1853); 2—7 september 2242 (2001); 9— 14 september 3386 (2078); 16—21 septem ber 6550 (2171); 23—28 september 11068 (2119); 30 september5 oktober 11502 (2349); 7—12 oktober 9072 (2349).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 3